Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f on rr fiij No. 10/20 Gratis Ongevallenverzekering pnnn b« RIENZI. 36ste Jaargang;. Dinsdag 9 September 1913 oyereenkomstifi op ie polis vermelde voorwaarden. Qf&aeeie berichten. Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies van levenslange '11111 verlies van geheele I 111 I een hand, invaliditeitI LuU voe* of oogI UU I UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsehe Algemeeue Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Schilderwerken Watertoren te Schiedam. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, 2ijn voornemens op Maandag 15 September a.s. 's namiddags 2 uur ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden Het schilderwerk aan het torengebouw en annexe en aan gebonwen. De Inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zy een inschrijvingsbiljet bevat vrachtvrij worden inge leverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten hus, vöör des namiddags 1 uur van den dag van aanbesteding Bestek verkrijgbaar aan het Bureau van Ge meentewerken tegen betaling van f0.25. Inlichtingen en aanwijzing zijn te verkrijgen aan het Bureau van Gemeentewerken te Schiedam. DUITSCHLAND. Bij de oveijiandiging van den veldmaarschalks staf betuigde keizer Wilhelm den koning dei- Grieken dat het hem verheugde, zelf hem den staf te kunnen overhandigen, dien hij op het slag veld had verworven. Hij bracht in herinnering, dat volgens 's ko- nings eigen getuigenis, hij zijn overwinningen, naast den heldenmoed en de zelfopoffering van de Grieksche troepen, aan de beginselen der krijgs kunde heeft te danken, welke hij en zijne offi cieren bij het tweede regiment der garde op de militaire academie hebben geleerd. Het Duitsche leger is trotsch op die oordeel velling, dewelke de macht van den Duitschen geest erkent en bewijst, dat deze, goed toegepast; de overwinning waarborgt. De koning der Grieken dankte den keizer en betuigde nogmaals dat hij zijn overwinningen, haast de dapperheid der Grieksche soldaten, aan de beginselen der krijgkunde te danken had, Vvelke hij en zijn officieren bij het tweede regi- meut van de garde op de militaire academie ge leerd hadden. Hij en zijn officieren heetten Wil lem I er achteraf dank voor, dat hij hun daartoe 'n de gelegenheid had gesteld. Een medewerker van de «Daily Mail" die in geen twee jaar op Helgoland was geweest, is ver baasd over de veranderingen die daar intusschen zijn gekomen. Helgoland, zegt hij, dat vroeger een visscherseiland en een ontspanningsplaats was, is hu een Gibraltar van de Noordzee geworden, een groote maritieme sterkte, waar de Duitschers millioenen mark aan ten koste hebben gelegd. Als de werken die nu worden uitgevoerd, over twee jaar klaar zijn, zal Duitschland een sterke basis hebben die de monden van vier rivieren met inbegrip van de Elbe en de Wezer zal be schermen, en ook het beste steunpunt voor zijn vloot. Duitschland zal daarom nooit berouw heb ben, dat het in 1890 Zanzibar met Engeland voor Helgoland geruild heeft. Om het halve eiland heen is een zeewering ge bouwd, en op het hooggelegen gedeelte bescher- 118) „Hij hij vraagt vraagt - mij - in net Capitolium het avondmaal te komen hou den - eene vriend-schap-pelijke bijeenkomst (de duivel hale zijne vriendschap 1) na den woe- %en dag." „Dezelfde woorden, welke men tot mij richt te)" zeide Orsini, zich naar een der Francipani's *eerende. Zij, die de uitnoodiging ontvingen, stonden Weldra van den aisch op en voegden zich bij elkander, voorzichtig beraadslagende. Eenigen vvaren er voor te vluchten, maar vlucht was bekentenishun aantal, hun rang, hunne lange en gewettigde straffeloosheid, stelde hen einde- bik gerust en zij besloten te gehoorzamen. De °ude Colonna. de eenige onschuldige baron on- der de genoodigde gasten, was ook de eenige, die de uitnoodiging weigerde. „St sprak hij, Semelijk, „dit is feestviering genoeg voor een dag 1 Zeg den tribuun, dat ik te bed hoop te bggen, eer hij zich aan den avonddisch zet. Grauwe haren kunnen zulk eene koorts van Vroolijkheid niet lang uithouden." men de grootste en beste Krupp-kanonnen, op verdwijnende platten, alle toegangen uit zee. Van het Westen naar het Noorden van het eiland loopt een tunnel, waardoor men schietvoorraad enz. veilig kan overbrengen. Geweldige zoeklichten kunnen 's nachts elk schip op een afstand ont dekken, en ook is er een station voor draadlooze telegrafie. Ten Zuiden van het laagste gedeelte van het eiland is een nieuw eiland uit het water verrezen, dat half zoo groot als Helgoland zelf is en ge vormd is uit materiaal, dat uit Duitschland is aangevoerd. Dit nieuwe eiland biedt een schuil plaats voor torpedobooten, torpedo jagers, onder- zeesche torpedo-vaartuigen en kleine kruisers. Er liggen nu 41 torpedo-vaartuigen en 12 onderzeeërs in de haven. Voorts zijn er magazijnen, opslag plaatsen en loodsen voor land- en watervliegtui gen gebouwd. Niemand die daartoe niet gerechtigd is, mag den weg langs die naar dit nieuwe eiland leidt, en er liggen allerlei vallen voor fotografen. De rotsen tusschen het hooge en het lage eiland zijn met prikkeldraadversperringen omringd. Het garnizoen telt twaalfhonderd man. De Duitsche vloot voor de volle zee is daar nu verzameld voor de manoeuvres, in den loop waar van een aanval op het eiland gedaan zal worden. FRANKRIJK. Pichon heeft gisterochtend op het ministère van buitenlandsche zaken generaal Jolfres, chef van generalen staf die van St. Petersburg terug was gekomen en generaal Eydoux, den chef van de Fransche militaire missie in Griekenland, die uit Athene terug is, ontvangen. PORTUGAL. Voor de club de republikeinen te Bilbao, heb ben aanhangers van don Jaime geschreeuwd Weg met de republiek. Het gevolg was een vechtpar tij, waarbij een aantal lieden gewond zijn. MAROKKO. Een brief uit Tetoeau van den 4den September meldt, dat jbinnenlandsche toestand verbeterd is, sinds de militaire overheid den soldaten den toe gang tot de stad verboden. De vijand blijft zich in de nabijheid ophouden. Volgens verhalen van inboorlingen zou de vijandelijke harka 11.000 man tellen en over kanonnen beschikken, maar het schijnt dat zij uit niet meer dan 3000 man be staat, welke een krachtige aanval uiteen zal kun nen jagen. CHINA. De Chineesche regeering is zeer bezorgd over de opwinding, die in Japan over den dood van de drie Japanners gedurende het gevecht te Nan king heerscht. In den wensch, alles te doen om de zaak goed te maken, heeft de regeering haar zaakgelastigde te Tokio opgedragen om het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken haar leedwezen te betuigen. Zoodia Rienzi oprees om te vertrekken, het geen hij reeds vroeg deed, want het feest was begonnen toen het nog ochtend was, begon Raimondo, die verlangde te ontsnappen, om met eenige zijner geestelijke vrienden te over leggen, welk bericht hij den Paus zou zenden, zijne afscheidsgroet uit te brengen, toen de ongenadige tribuun hem ernstig in de rede viel „Mijn heere wij verwachten u om dringende bezigheden in het Capitolium. Een gevangene een gerechtelijk onderzoek (voegde hij er met zijnen onheilspellenden en profetischen blik bij) «misschien eene ter dood brenging wacht ons I Kom 1" „Waarlijk, tribuun 1" stamelde de goede bis schop, „dit is een vreemd uur voor eene ter dood brenging." „Verleden nacht was het nog vreemder uur er voor. Kom." Er was iets in de wijze, waarop het laatste woord werd uitgesproken, dat Raimondo niet kon wederstaan. Hij zuchtte, mompelde, nam zijn gewaad op en volgde den tribuun. Toen deze de hallen doorging, rees het gezelschap van alle zijden opRienzi beantwoordde de groeten der gasten met glimlachjes en fluiste ringen, vol ware hoffelijkheid en hartenwinnen- de kunst. Jong, gelijk hij nog was, en van een fraai en edel voorkomen, dat alle partij trok van een prachtigen dos, en nog meer van dat bevelend overwicht des verstands, op zijn De nieuwbenoemde Chineesche gezant te Tokio heeft last gekregen, zich naar Nanking te bege ven om een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Terwijl men aldus niets ongedaan laat, om Japan te verzoenen, acht men in buitenlandsche kringen te Peking de opwinding in Japan wel wat onbegrijpelijk. De woelingen tegen de Chineezen zijn gister ochtend te Tokio voortgezet, zonder ernstige ge volgen echter. Drie leden van den militairen raad zijn door dan Keizer naar Nikko ontboden. De eerste mi nister heeft aan de politieke afvaardigingen gezegd, dat de regeering niet van plan was te mobilisee- ren, nochtans de oplossing van het Chineesche vraagstuk krachtig ter hand te nemen. Be «Daily Telegraph" verneemt uit Tokio, dat de Japansche regeering, ofschoon zij uiterst voor zichtig optreedt, niettemin besloten heeft de sterkte der Japansche vloot in de Chineesche wateren aanzienlijk op te voeren. Ook is het geenszins onwaarschijnlijk dat Japan enkele stra tegische punten op Chineesch gebied zal bezetten. De zaak der rebellen in Zuid-China is tegen woordig in Japan allesbehalve populair meer. De opstandelingen-leiders hebben door hun armzalige laffe houding de vroegere sympathie in Japan totaal verbeurd. Trouwens over Noord-China oor- deelen de Japanners met evenveel minachting als over Zuid-China. De Japanners stellen in het ge heel geen vertrouwen meer in Joeansjikai, sinds deze in Februari 1912 de plundering in Peking niet enkel ongestraft toeliet, maar zelfs aanmoe digde. De geheele Chineesche republiek is tegenwoor dig meenen de Japanners eenvoudig een ergerlijke bandietenboel. De bekende curie-kardinaal, José Calasan. zio Vives y Tuto, die reeds langen tijd lijdend was, is Zondag-avond in het bijzijn van zijn broe der Joachim te Monte Porzio overleden. Generaal von Bernhardi schrijft in de «Ber liner Post" een opzienbarend artikel over de voor bereiding van Duitschland tot den oorlog. De militaire schrijver toont aan, dat Duitsch land krachdadig aanvallend moet optreden, zoo niet dan zal het later verpletterd worden. Hoe langer Duitschland er mee wacht, hoe meer de kring zijner vijanden het vaster ontknellen zal. De oorlog zal toch aan Duitschland worden opge drongen, zoodra zijne vijanden zullen gereed zijn met hunne wapeningen en zoodra zij het oogen- blik gunstig zullen achten. Het is dus maar beter dat Duitschland hen voor zij en het is noodig dat Duitschiand op het Balkanschiereiland uitzie naar bondgenootschappen en overeenkomsten, die het in den tijd van oorlog meer vrijheid van beweging verschaffen. De «Zeppelin I" is bij het landen met zoo veel kracht tegen den grond gestooten, dat ver scheiden steunbalken braken en de zijwand open scheurde. Een man is zwaar gekwetst naar het lazaret gebracht. Morgen zal het luchtschip waar schijnlijk weer vlot zijn. Graaf Zeppelin is onge deerd naar het hoofdkwartier getufd. De Russische grootvorst Boris is met zijn gevolg te Breslau aangekomen. Gisteravond ver wachtte men nog grootvorst Wladimir. Zij zullen de manoeuvres bijwonen. De Russische stad Cherson is verklaard ver moedelijk door cholera te zijn besmet. Het gou vernement Cherson is verklaard door cholera te zijn bedreigd. Evenzoo Balta in het gouvernement Podolië, Dnjeprofsko in het gouvernement Tauris, alsook Bessarabië, om overbrenging uit Roemenië te voorkomen. voorhoofd en in zijne oogen zichtbaar, en het welk natuurlijk aan de minder beschaafde sig- nori dier donkere dagen ontbrak, trad hij door het hof als iemand, waardig dit te bezitten en er over te gebieden. De vreemde heeren meen den zijne vermeende afkomst van den Teutoni- schen keizer, welke sinds zijne verheffing alge meen buiten 's lands verhaald en geloofd werd, duidelijk in de majesteit zijner houding en in het gemakkelijk bevallige zijner toespraak te kunnen te onderscheiden. „Mijn heer prefect," zeide hij tot eene droef geestig personage, in zwart fluweel uitgedost, den machtigen en aanmatigenden Giovanni Di Vico, prefect van Rome, „wij verheugen er ons over, zoo edel een gast te Rome te zien wij moeten u wederkeerig dezelfde hoffelijkheid be wijzen, door u binnenkort in uw paleis te komen verrassen en gij, signore," (zich tot den af gezant van Tivoli wendende) „zult ons geen gastvrij dak onder uwe boschjes en bij uwe watervallen weigeren, eer de wijnoogst is in gezameld. Het schijnt mij toe, dat Rome. met het zoeto Tivoli vereenigd. zich met de Muzen begint te verzoenen. Uw rechtsgeding is af geloopen, meester Venonide raad erkent de billijkheid van uwen eisch, maar ik bewaarde het bericht er van voor dezen feestdag ge laakt er mij niet om, vertrouw ik." L>it werd met half toegenegene openhartigheid een waar dig burger ingefluisterd, die, onder zoo vele aanzienlijke feestelingen, de opmerkzaamheid De onafhankelykheidsfeesten. Het Koninklijk Bezoek aan de Hoofdstad. Eerste dag. Onze Amsterdaoasche correspondent meldt Heden zijn in de hoofdstad de onafhankelijk heidsfeesten begonnen. Zij vallen samen met het Koninklijk bezoek dat van af heden tot en met 15 September aan de hoofdstad gebracht wordt* De stad prijkt weer in vlaggentooi. Breed-uit golft het rood-wit-blauw van de gevels van talrijke woningen, terwijl natuurlijk ook van de openbare gebouwen het nationale dundoek wappert. Het aanzien der stad wordt in niet geringe mate ver- evendigd door de bevlagde beugels der trams en de feestelijk met oranje getooide menschen 1 Het is in de morgenaren reeds tamelijk druk in de stad, voornamelijk in den omtrek van Dam en Damrak. Velen toch maken dat zij een goed plaatsje vinden om de aankomst van het Koninklijk Echt paar te kunnen gadeslaan. Door de politie waren de Dam, het Damrak en het Stationsplein reeds vroegtijdig afgezet. Op het eerste perron, waarvan een zeer groot gedeelte vrij gehouden was, werd voor de Koninklijke wachtkamer de breede looper met de heraldische leeuwen uitgelegd. De burgemeester der hoofdstad, jhr. mr. dr. A. Roëll, was op het Centraalstation ter ontvangst van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana aan wezig, alsmede eenige leden van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. en de stationschef, de heer Krapels. Even vóór den vastgestelden tijd donderden de saluutschoten van het aan de grens der gemeente opgestelde geschut, ten teeken dat de Koninklijke trein in aantocht was. Even daarna om 12.36 stoomde de trein, met den Koninklijken standaard vóór op de locomotief, het Centraalsta tion binnen, het Koninklijk salonrijtuig hield juist stil voor de Koninklijke wachtkamer. Vlug stegen H. M. en Z. K. H. uit het Konin klijk rijtuig, waarna H. M. de Koningin onmid dellijk op den burgemeester toetrad, en hem ter begroeting de hand drukte. De burgemeester heette H. M. hartelijk welkom in de hoofdstad, waarna des tribuuns had kunnen ontgaan, indien het niet tot Rienzi's staatkunde behoord had, eene bijzondere en onderscheidene oplettendheid aan diegenen te wijden, welke in handelsonderne mingen hun vermogen waagden. Toen hij, na zich een paar oogenblikken met den koopman te hebben bezig gehouden, verder ging, viel hem de lange gestalte van den ouden Colonna in het oog. „Signore 1" zeide hij. met eene diepe buiging van het hoofd, maar een weinig nadruk van toon, „ge zult dezen avond aan onzen disch niet ontbreken „Tribuun!" begon de Colonna. „Wij jnemen geene verontschuldiging aan," viel hem Rienzi driftig in de rede en ging ver der. Hij verwijlde eenige oogenblikken bij eene kleine groep van eenvoudig gekleede lieden, die hem met levendige belangstelling gadesloegen want ook zij waren geleerden, en in Rienzi's verheffing zagen zijn een nieuw bewijs dier won derbaarlijke en plotselinge macht, welke ver stand boven stoffelijke kracht begon te verkrij gen. Bij deze, als had hij zich plotseling oi der geesten gevoeld, die tnet den zijnen over eenstemden, bij deze verloor het vooi hoofd van den tribuun alle aangenomene aefiigheid. (Wordt verve'gr1.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1