Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Afinir" f on rr fifi RIENZI. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargai^ Woensdag 10 September 1913. io. 10721. Op den Balkan. QTereenfcomstig op de polis vermelde voorwaarden. Qfficseefe berichten. Kennisgeving. Hieaws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent. per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de b« verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger; I bij verlies van eiken ande ren vinger. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Johanna Baptista Forcqué, huisvrouw van J. F. Rosiers, om ver lof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het bovenvoorlokaal van het pand Groenelaan 109. En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen Worden ingebracht. Schiedam, 10 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. Be Secretaris, V. SICKENGA. Albanië. De vertegenwoordigers van de groote mogend- leden hebben eergisteravond aan dei Grieksche i'e'geering een nota overhandigd, waarin de be slissing van de conferentie te Londen over de Oostelijke en de Zuidelijke grens van Albanië Wordt meegedeeld. Griekenland en Frankrijk. Do Parijhche bladen verbazen zich lover de Woorden, die de koning; der Grieken gisteren te kei lijn heeft géspaioken over de rol, die de Duit- schiei krijgskunst bij het succes van Griekenland heeft gespeeld. Sommige bladen, zooals de „Liberie", laken hevig Griekenlands ondankbaarheid en zijn van rneening, dat Griekenland Frankrijks militaire en 'inancieele medewerking ontberen kan. De Temps", die overigens op het conventio nele karakter van zulke redevoeringen wijst, drukt nochtans den weasch uit, dat de reis des Konings nar Parijls den indruk van zijn woorden zal Uitwissel:en, ©en indruk, die des te sterker is, Waar de Duitsche bladen de strekking van de ï'sde buiten den wil van den Koning en het Grieksche volk trachten te overdrijven, cm wan- Irouwten tusschen Frankrijk en Griekenland te •saaien. De „Débats" geeft, evenals trouwens ook de .ïTemps", dezie verklaring, dat koning Konstantijii P'aitschland op Griekenland's hand wil krijgen 'n de kwestie van de eilanden en Epirus, opdat het een pressie op Oostenrijk en Italië uitoeifene. Gumnldzji'na. E®n deputatie van Grieken uit het sandzjak Gumuldzjina hebben het oecumenische patriar chaat leen miemorie ter hand gesteld, om te ver- 119) Gelukkiger ware, misschien, zijn aardsche fopbaan, ondubbelzinniger, wellicht, zijn roem *Ja den dood geweest hadden de voorwerpen *an zijn streven, gelijk zijn smaak en oordeel, Qe hunne geleken 1 «Hal Carissimel" sprak hij tot een hunner, wiens arm hij op den zijnen legde, „en hoe saat het met de uitlegging der opschriften van ?et oude marmer hebt gij die half verklaard Ik verheug er mij over, het te hooren. Neen, Preek met mij als van ouds, bid ik u. Morgen r~ neen en ook niet overmorgen, maar in ue volgende week dan zullen wij te zamen avond rustig kunnen doorbrengen, y*aardste dichter! uwe ode verplaatste mij in ue dagen van Hoiatius; echter, geloof ik, dat jwl niet goed doen met de moedertaal om het J^ijn te verwerpen. Gij schudt het hoofd g/ek gij hebt Petrarcha op uwe zijde: zijn sloot heldendicht gaat met reuzenschreden yOort zoo hoor ik van zijn vriend en afge- rt^'digdeen hier is hijmijn Laslius, is zoeken dat het Turkschc; leger het sandzjak bezet, is een uitbreiding van de Ottoimansche souverei- niteit onmogelijk, dan zal het gewest zich onaf. hankelijk verklaren. Van Bulgaarscbe zijde verklaart men, oat de onafhankelijkheidsbeweging te Gumuldzjina het werk is van eenige Grieksche en Turkschei oproer makers. Men is er van overtuigd, dat de Porte die beweging afkeurt en den raad zal geven om de situatie niet door nieuwe moeilijkheden nog ingewikkelder te maken. Op de stappen van de Bulgaarscbe gedelegeer den naar aanleiding van de gebeurtenissen ta Gumuldzjina, heeft de Porte geantwoord, dat haar daaromtrent niets bekend was. DUITSCHLAND. Pit Helgoland wordt gemeld: Let marine-luchtschip L I is gisteravond om 7 uur bij1 een orkaan 18 zeemijlen benoorden Iidsoland verongelukt en gezonken. Zoodra men het ongeluk bemerkte schoten torpedobooten naar de plaats van de ramp ter hulp. Een plotseling opstekenden storm greep hef luchtvaartuig en drukte het op het water, waarna het brak. Een uur later zonk het. V an de bemanning van het luchtschip L I zijn 7 man gered en 13 verdronken, waaronder kapitein Metsang, commandant van de afdeeling marine- luchtschepen, en de eerste luitenant Hanne, de bevelvoerder van het luchtschip. lat niet de naam, welken Petrarcha u geeft RUSLAND. Het „Fremdenblatt" deelt mede, dat graaf f hu i n- Valsassi na, de Oostenrijksch-Hongaarsche gezant te St. Pietersburg, eenigen tijd geleden om gezondheidsredenen en wegens familieomstan digheden om ontheffing van zijn post heeft ge vraagd. Zijn opvolger wordt, naar men zegt, gtraaf Sz.apa.ry, afdeelingschief op het Oostenrijfcsche mi nisterie van buitenlandsche zaken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Keizer Franz Joseph is uit Ischl naar Wee- nen teruggekeerd. Hij werd door een ontelbare menschen menigte geestdriftig in de hoofdstad be- girioet. Na een toespraak van den burgemeester van Wieenen, dr. Weiszkirchner, voerde dei keizer het woord. AMERIKA. Bij de beraadslaging; in den Amerikaansehen Senaat over de inkomsten-belasting heeft Norris ten amendement voorgesteld, dat tein doel had nalatenschappen buitengewoon zwaar te belasten. Norris stelt een geleidelijk opklimmend successie recht voor, beginnende met 1 pet. voor nalaten schappen van 50,000 dollars en opklimmende lot 75 pet. voor nalatenschappen boven de 50 millioen dollars. Hij haalde het voorbeeld aan van Vincent Astor, die 80 millioen dollars heeft ge- erf c. en dus, volgens deze schaal van gedeeltelijke verbeurdverklaring, nog 20 millioen dollars zou hoe zal ik mijne verrukking uitdrukken over zijnen troostrijken, bezielenden brief? Helaas! hij schat niet mijne bedoeling, hij schat mijne macht te hoog 1 Hierover later meer." Het voorhoofd des tribuuns werd bij deze woorden min of meer bewolkt doch voortgaan de, hergaf een lange stoet van edelen en vorsten aan weerszijden hem zijne gewone zelfbeheer- sching en de waardigheid, welke hij bij zijne vroegere gelijken had afgelegd. Aldus ging hij door de menigte heen en verdween al lengs. „Hij handhaaft zijnen rang wel," zeide een der feestgenooten, terwijl deze zich weder ne derzetten. „Hebt gij het wij opgemerkt den koninklijken stijl „Maai men moet toestemmen, dat het hem niet kwalijk staat, zeide de afgezant van Vis conti, „minder trots zou kruipen wezen voor zijn hoogmoedig hof." „Waarom," sprak een Bologneesch professor, „waarom wordt de tribuun trotsch genoemd Ik zie geen trots in hem." „Noch ik," zeide een schatrijk juwelier. Terwijl deze, en nog meer tegenstrijdige, aan merkingen op het vertrek des tribuuns volg den. trad hij de zaal binnen, in welke Nina voorzaten hier wonnen hem ziine fraaie ge stalte en zilveren stem „Suavis colorataque sententiae" (volgens de beschijving van Pe trarcha) een meer algemeene gunst bij de matronen, dan hem bij hare heeren ten" deel overgehouden hebben, genoeg om fatsoenlijk van te leven. Senator Clapp ondersteunde het amendement •en noemde het afkeurenswaardig, dat een Ame rikaan in weelderig nietsdoen kon leven, ten koste van het zwoegen van millioenen van zij'n medemensdien. Senator Smout liet acht parels zien, die te zamen 78,000 dollars waard waren en die gemak kelijk in een sigaar binnengesmokkeld konden worden. Hij1 gebruikte dit als een argument tegen het invoerrecht van 20 pet. op kleinoodiën. Maar de Senaat wilde van geen afschaffing van dat recht weten. JAPAN. De correspondent .te Tokio van de „Times" seint, dat de politie in het geheel niet getracht heeft de volksbetooging, welke Zondagavond voor het departement van buitenlandsche zaken ien vc or het huis van den minister van buitenlandsche zaken gehouden is, te beletten. Urenlang voerden sprekers uit het volk het wocra om een oorlog van Japan tegen China te bepleiten, zonder dat de politie optrad. Zelfs werd aan het departement van buitenlandsche za ken een deputatie uit de betoogers ontvangen. De correspondent te Tokio van de „Daily Tele graph" seint, dat de op Abe gepleegde moord het Japansche volk nog steeds in groote opwinding houdt. Er zijn allerlei sensatie-verhalen in om loop, hetgeen nog wordt in de hand gewerkt door het verbod van de politie om in de cou ranten bijzonderheden mee te doelen over dén moord op Abei of daarover beschouwingen te geven. Sommigen willen verband zien tusschen den moord op Abc, en de aankomst in Japan van geheime agenten uit Tientsin en Pieking. Het plan van Ballin, den directeur der Hamburg-Aimerika-iijn, om buiten de Duitsche re- gceiing om te San Francisco een Duitsche ten toonstelling tot (sftand te brengen,, neemt vaster vormen aan. Te Berlijn is een centraal bureau geopend, onder directie van Stapff, secretaris van den Bond van Duitsche industrieelen. Aan dit bureau zal een commissie worden toegevoegd. Te Boekarest zijn volgens het officieels bul letin hij de 553 cholerazieken nog 112 nieuwe gekomen, in het geheel 865; 46 zij'n dood en 15 genezen, 60-1 blijven in behandeling. Bo vendien liggen er nog 50 in het militaire hospitaal te Turnulmagorele, 55 in dat van Soulina en 50 in dat van Silistrië. Te Operzee, (district Skole) bij; de Hongaar- scbie grens zijn twee gevallen van cholera gecon stateerd. Het Baltische eskader, bestaande uit vier linieschepen en vijf gepantserde kruisers, heeft gisterochtend zijin reis naar het buitenland aan gevangen. viel, en haren niet weinig in tegenstelling met de vormelijke en logge plichtplegingen van den goeden bisschop, die hem, bij zulke gelegen heden, tot een uitmuntend wit zijner scherts diende. Maar zoodra de?e plechtigheden waren afge loopen, en Rienzi zijnen klepper besteeg, ver anderde zijne houding op eens in die van on verbiddelyke en onheilspellende gestrengheid. „Vicarius!" zeide hij, kort weg, tot den bis schop „wel behoefden wij uwe tegenwoordig heid. Weet, dat de raad thans op het Capitolium vergaderd is, om een moordenaar te vonnissen. In den afgeloopen nacht zou ik, zoo de genade des hemels mij niet behoed had het slacht offer van den dolk eens huurlings geworden zijn. Weet gij iets hiervan En daarmede zag hij den bisschop zoo strak in het gezicht, dat de arme canonist van verwon dering en ontsteltenis, bijna van zijn paard rolde. „Ik ik!" zeide hij. Rienzi glimlachte. „Neen, mijn goede heer! Ik zie, gij zijt er geen man naar, om een moordenaar te worden maar. om voort te gaan, om zelfs den schijn te vermijden, in mijne eigene zaak recht te spreken, beval ik, dat het onderzoek van den gevangene, gedurende mijne afwezigheid, zou plaats hebben. In het verhoor (gij zaagt, dat mij aan den feestdisch een brief gebracht werd?)" „Ja, en dat uwe kleur verschoot." Volgens een telegram uit New-Madison (Ohio) is gisterochtend daar in de buurt een sneltrein ontspoord. Vijf en dertig van drie en zeventig passagiers bleven ongedeerd. Drie leden van het dienstpersoneel zijn omgekomen. Een brutale comedie. Het »Handelsbl." schrijft »Toupet" zouden de Franschen het noemen, wat het sociaal-democratisch orgaan »Het Volk" ons vertoont. In geen van de groote steden is een sociaal-democratische wethouder gekozen. Ook in Amsterdam niet, waar een derde van den raad sociaal-democratisch is. Ha, bromt nu »Het Volk", zoo worden de minderheden vertrapt. Enkele weken nadat »Het Volk" luide geklaagd heeft, omdat de liberalen wèl de aanzienlijke sociaal democratische minderheid hebben gevraagd de verantwoordelijkheid van de regeering van het rijk mede te dragen waarvoor de sociaal democraten hartelijk bedankten klagen zij over verwaarloozing en geringschatting, wanneer hun hetzelfde niet in het bestuur der gemeente wordt gevraagd. Is dat protest oprecht Het toeval wil, dat bewezen kan worden, dat wij hier met shumbug" ie maken hebben. Immers, de sociaal-democraten brachten voor den Amsterdamschen wethouders zetel hun stem uit op den heer Wibaut. En het was allerminst uitgesloten, dat de heer Wibaut gekozen zou wordenhij verkreeg een 20-tal stemmen en indien nog enkele liberalen het denk beeld hadden voorgestaan, een vertegenwoordiger van de sociaal-democraten gelegenheid te geven ook eens de verantwoordelijkheid van het uitvoe rend gemeentebestuur mede te dragen, zou de heer Wibaut gekozen zijn. Doch het is bekend, dat de heer Wibaut zou weigeren een wethouders zetel te aanvaarden. In den raad te Amsterdam heeft hij dat met redenen uiteengezet. Het stem men op een candidaat, van wien men weet, dat hij, verkozen, het ambt niet zal aanvaarden, is natuurlijk comedie. Maar daarna te doen, alsof men verongelijkt is, als niet ieder op dien candi daat stemt, is brutale comedie. Wij kunnen daaruit zien, wat ons te wachten zou hebben gestaan, indien dr. Bos eens niet. aan de sociaal-democraten eenige ministerportefeuilles had aangeboden Grensgeschil op Timor. De Portugëesche en Nederlandsche regeeringéa hebben in gemeen overleg aangewezen tot scheids- i ..liter in het Nederlandsch-Portugeesch grensge schil op Timor dr. C. Lardy, lid van liet Hof van Arbitrage voor Zwitserland, tevens gezant van oat rijk te Parijs. F. Beyerink. -j- In den ouderdom van 80 jaren is te 's-Gra- venl.age overleden de heer F. Beijerinck, oud- resident van Soerabaja. „Wèl had ik er reden toe; in het verhoor, zeg ik, heeft de gevangene bekend, dat negen der aanzienlijkste heeren er hem toe hebben omgekocht. Zij gebruiken straks het avondmaal ten mijnent!,—. Vicarius, voorwaarts!" Einde van het eerste boek, VIJFDE BOEK. De crisis. »Dit heeft het vuur en de vlammen, die hij niet kon uitdooven, slechts te feller doen blaken." (Het leven van Cola di Rienzl) (I. Boek. XXIX. Hoofdsiuk.) EERSTE HOOFSTUK. Het vonnis van den tribuun. Schoon de weinige woorden, door den tribuun tot Stefano Colonna gesproken, de woede van den trotschen, ouden edele slechts te meer had- dsn verbitterd, achtte hij het, by nadere over weging, niet raadzaam, ze in den wind te slaan. Hij bevond zich daarom op het bepaalde uur in eene der hallen van het Capitolium. omringd van een deftig gezelschap zijner adellijke broe deren. Rienzi ontving hem met meer dan gewone voorkomendheid. Wordt vervolgd.) f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1