Stads- en Gewestelijk Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. provinciën. Het waren elt meisjes, in wit costuum met blauwe sjerp en kousen en oranjestrik op de schouders en het heraldische gouden met edel- steenen bezette kroontje van haar provincie op het hoofd dragend. De stoet, die omstreeks vijf uur op de Wester- markt aankwam, werd aldaar door een reusachtige menschenmenigte opgewacht. De vlag werd vervolgens onder het beieren der klokken en het zingen van Vaderlandsche liederen op den Westertoren geheschen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal Dinsdag a.s. te 3 ure in openbare vergadering bijeenkomen. N. Altheer, f Te 's-Gravenhage is overleden de heer N. Alt heer, gepensoneerd resident voor de Lamponsche districten. Opening der Staten-Generaal. Het programma voor de opening van de zitting der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage, op Dinsdag 16 dezer luidt aldus Des middags te twaalf uur zullen de leden der Staten-Generaal zich begeven naar de Ridderzaal op het Binnenhof, en in vereenigde vergadering te zamen komen, onder leiding van den door H. M. de Koningin benoemden voorzitter van de Eerste Kamer. De Ministers, hoofden van Ministerieele Depar tementen en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags te één uur, mede in die zaal vereenigen. H. M. de Koningin, de zitting der Staten Gene raal zullende openen, zal te één uur met den volgenden trein van het Paleis afrijden a. Een commando cavalerie tot opening van den trein b. Een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard c. De ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier d. Acht Kamerheeren, gezeten in twee rijtuigen, ieder met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier. De Kamerheeren plaatsen zich volgens hunnen rang van benoeming e. De groot-officieren, gezeten in twee rijtuigen, ieder met zes paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier f. Een commando cavalerie g. De grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais, gezeten in een rijtuig, met vier paar den bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier h. De opper-ceremomemeester, gezeten in een rijtuig, met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier i. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, hertog van Mecklen burg, gezeten in een Staatsiekoets, met acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier; De opper-stalmeester, te paard, rijdende naast de Staatsiekoets, een weinig achter het portier ter rechterzijde, en de gouverneur der Koninklijke Residentie, te paard, rijdende een weinig achter het portier ter linkerzijde. Achter de Staatsiekoets de officieren van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, te paard, rijdende twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten vóór. j. Een commando cavalerie, tot sluiting van den trein. De trein zal rijden door de Heulstraat, door het Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Binnenhof. De trein gekomen zijnde aan het Gebouw waarin de zitting zal geopend worden, zal H. M, de Koningin aan den ingang ontvangen worden door een commissie uit de vergadering, die voor afgegaan door een ceremoniemeester, de Kamer heeren, de groot-officieren en den opper-ceremo- niemeester, H. M. zal geleiden naar de zaal, waarin de vergadering gehouden wordt. De grootmeester en de dienstdoende Dame du Palais, benevens de officieren van het Militaire Huis, van H. M. de Koningin volgen onmiddellijk. De grootmeesteres en de dienstdoende Darna du Palais plaatsen zich onmiddellijk ter zijde achter Hare Majesteit. De groot-officieren en de gouverneur der Ko ninklijke Residentie plaatsen zich achter den Koninklijken zetel. De Kamerheeren plaatsen zich rechts, de' offi cieren van het Militaire Huis van H. M. de Koningin links van den Troon. De zitting geopend hebbende, gaat H. M. met denzelfden trein waarmede Hoogstdezelve gekomen is, naar het Paleis terug; zullende de trein den navolgenden weg nemen van het Binnenhof, over den Korten Vijverberg, door het Lange Voorhout (Schelppad), door de Heulstraat, naar het Paleis. Minuutschoten uit het geschut zullen het af rijden van H. M. van het Paleis en het oogen- blik waarop Hoogstdezelve het Gebouw verlaat aankondigen. waren de V. P. N., de Bond van Handelaren >n Nederlandsche eieren en de Geldersch-Overijse'" sche Bond van Eierhandelaren. Mede waren aan wezig de heer Th. J Mansholt, als vertegenwoor diger van de afdeeling landbouw, en de Rijks- pluimveeconsulent de heer De Beaufort. Besloten werd aan een commissie op te dragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om een controle op Nederlandsche eieren in het leven te roepen. Deze commissie zal binnen drie maanden rapport uitbrengen. Dan zal opnieuw een vergadering worden gehouden. (Hbld.) Wear bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.9 te Horta. Laagste barometerstand 738.0 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige tijdelijke, wellicht krachtige zuidwestelijke tot westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt met regenbuien, later wellicht opklarend, zelfde temperatuur. R. K. Kiesvereeniging. Wij wijzen onze lezers, leden van de R. K- Kiesvereenigiug «Recht, Plicht en Orde", op ach terstaande advertentie, waarin eene vergadering van de leden der kiesvereeniging op morgen (Vrijdag)-avond half negen wordt aangekondigd- Zooals daaruit blijkt, heeft die vergadering hoofdzakelijk ten doel de voorloopige candidaat- stelling voor de verkiezing van den gemeenteraad in district I, ter vervulling der vacature door het ontslag nemen van den heer F. J. Smit ontstaan- De beproeving van de auto-stoombrandspuit» Zooals wij reeds met enkele woorden meldden, heeft gister-middag aan de Korte Haven de be proeving van de auto-stoombrandspuit door W> A. Hoek's Machine- en Zuurstoflabriek vervaar digd, plaats gehad. Deze officieele beproeving, in tegenwoordigheid van de genoemde leden van het Dagelijksch be stuur, had plaats in het bijzijn van de deskundigen der gemeente, de heeren Lodewijks, chef van tractie vari de Amsterdamsche brandweer en Rie- dijk, gepensioneerd machinist-constructeur van de Delftsche constructie-werkplaatsen. De eischen die voor het leveren van deze auto- stoombrandspuit aan W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoflabriek werden gesteld, zijn de volgende: De spuit, vooral bestemd voor zware branden, met petroleum gestookt, moest afstanden van 50 M. horizontaal en 40 M. verticaal kunnen bestrijken. De druk in den windketel, bij het geven va» 1500 liter water in de minuut, werkend met 4 slangen en gebruikend 2 broekstukken en 1 mond stuk van 16 millimeter, moest zijnnormaal 7 atmosfeer met een maximum van 9 atmosfeer. De straallengte, bij het gebruiken van 2 mond stukken van i 20 millimeter moest zijn 40 Mm de straal hoogte bij het gebruiken van 1 mond stuk, van groot er afmeting, 45 M. Bij het gebruiken van 2 mondstukken van 20 millimeter moest de straallengte zijn 50 M., en bij het aanwenden van 1 mondstuk, van grootel' afmeting, 55 M. Zonder in het minst te forceeren moest de spuit geven 1500 liter water in de minuut, tot een maximum van 1800 liter. Na aankomst van de deskundigen der gemeente, omstreeks kwart voor drie, werd de spuit in werking gesteld. De spuitgasten, onder leiding van den commandant der brandweer, den heer Krijger, richtten de vier slangen naar de everzjjde der Korte Haven, waarop een stroom van water over de haven tot in de boomen aan de overzijde werd uitgestort. Bij deze beproeving met 4 slangen, ieder 45 M- lang, met 16 m.M. mondstuk, bleek een druk aan het mondstuk te zijn van 7.5 atmosfeer, terwijl de manometer niet zakte en zelfs opliep tot 10 atmosfeer De spuit werkte SU uur achtereen met een constanten druk van 9^ atmosfeer. Zij gaf toen 1836 liter water in de minuut. Een bak van 15 M3. werd in 8 minuten gevuld- De straallengte, met een mondstuk van 28 m.M., was 64 meter ver, terwijl 45 M. hoog werd ge spoten. De rijproef, naar Overschie heen en terug, heeft uur geduurd en heeft alleszins aan de verwachting voldaan. De spuit, die aan al de gestelde eischen ruim schoots voldeed, zal, na de ontvangst van het deskundig rapport, aan de gemeente worden overgedragen. Bij het beproeven vakn een zelflos sende zandbak, vervaardigd door de firma Smul ders alhier, te Krimpen aan den Lek, is de werk man G. Vrauwdeunt ernstig aan het linkerbeen gekwetst. Naar het Ziekenhuis te Rotterdam gebracht, werd den man daar de noodige hulp verleend. is aan die oveirgiroate belasting; van het schip. Het schijnt inderdaad vast te staan, dat door allerlei, op last van militaire autoriteiten aangebrachte nieuwigheden, zooals een tweede machinegeweer, een zware inrichting met accumulatoren voor zoeklichten en een telegraaftoestel, dat 320 in- plaats van 180 K.G. woog, bet luchtschip te zwaar geworden was. In de „Tagliche Rundschau" schrijft' een vriend' van den commandant, kapitein Hanne, dat deze zich volkomen bewust was aan welke gevaren hij: bloot stond. Eens1 had hij den schrijver van het artikel op een tocht met da „L F' gezegd, dat het schip voor een groote taak natuurlijk veel te zwaar was en nat hij daarom op een goeden dag misschien midden in 'een oefening1 naar beneden zou moeten gaan. Van verschillende zijden wordt erop gewezen, uat de „L I" ook niet berekend was voor de taak, die zijl nu op de manoeuvres te volvoeren had. Hel was een schoolschip tot vorming van officieren voor de luchtvloot. Men had er zich bij gebrek aan eigenlijke luchtkruisers mede behol pen. In ieder geval moeten dei weersomstandig heden niet van dien aard geweest zijn, dat een schip van de draag- en 'machine-kracht van de nieuwe ,.L II" daar reddeloos aan overgeleverd zou geweest zijn. Geen van de geredden was tot gistermiddag nog in staat geweest verklaringen af te leggen over het ongeluk. De eerste luitenant Wendt zou t-clter naar Hamburg gaan om daar opheldering te geven. Hij; is daar zeker toe in staat, omdat hiji bestemd was .om het bevel over dei „L I" op zich te nemen en hij het luchtschip zelf reeds zelfstandig op tochten gecommandeerd had. Op den Keizer moet het bericht van het onge luk bijzonder sterken indruk gemaakt hebben. Hij was reeds in een zichtbaar gedrukte stemming, zooals hij soms zijn kan, van de manoeuvres teruggekomen, toen hij deze jobstijding ontving'. Mi n heeft in Salzbrunri dan ook de te zijner ©ere beraamde feestverlichting achterwege gé- laten. De eindstemming van den Senaat over bet tarief-wetsontwerp heeft, naar uit Washington gemeld wordt, een onverwachte meerderheid ver kregen, daar twee vooruitstrevende republikeinen nve t de democraten stemden, waaronder Lafollette;. Hot belangrijkste feit bij. do behandeling van het wetsontwerp in den Senaat voorgevallen, is de vena,ging van de gemiddelde hoogte der invoer rechten van 30 op 25 pCt. De invoerrechten op bui Ioniandsche boeken zijn, naar bekend is, ver vallen. De aanstoot gevende douane-maatregelen zijn voorloopdg naar een commissie verwezen, die uiterlijk Februari a.s. daarover rapport, zal uitbrengen. Het tarief-wetsontwerp zou heden aan de conferentie worden voorgelegd, die uit leden (ior heide Huizen is samengesteld ten einde over eenstemming te brengen in de beide verschil lende opvattingen. MEXICO. Te New-York is het telegrafisch bericht ont vangen uit. Vera CrUzr dat de Mexicaansche re geering voor de Amerikanen, die bet land ver laten, maar die weigeren gebruik tei maken van de door de Amerika arische consulaten verstrekte bil jetten derde of tweede klasse, passage eerste klas betaalt. CHINA. Hat Japansche gezantschap heeft uit Tokio last ontvangen om de Chineesche regeering in verband met de gebeurtenissen te Nanking zekere eischén te stellen, die het gezantschap zeer gematigd noemt. - Uit Leipzig wiordt gemeld: Het leger lucht schip ,.Z 5" is tegen half vier van het manoeu- vreterrein bij de loods hier aangekomen. Door dién storm werd het schip, dat wegens den on- gunstigen wind niet in de loods kon gebracht worden, ongeveer een uur later weer in de hoogte gedreven, waarbij drie man van de soldaten, die de touwen vasthielden, omhooggetrokken wer den. Twee van hen vielen uit ©em hoogte van 150 M. neer en waren op slag; dood. Een derde kon gered worden. Later werd het luchtschip gloed en wel in de loods gebracht. Die auto, die Thaw vervoerde, is gister ochtend om negen uur over de grens van de Vereenigde Staten gereden. Zoodra Thaw over de grens was gebracht, liet de Canadeesche overheid hem vrij. Verbluft en niet wetend wat anders te doen,, stapt© Thaw in een auto, behoorende aan journalisten, die hem over de grens heen hadden gevolgd. De auto trok door Vermont en Newhampshire. Ten slotte werd Thaw op last van de Amerikaansche overheid bij een schoolgebouw in de huurt van C'olebrook gevat. Hijl bood geen tegenstand. De nieuwe winkel wet schrijft voor, dat een winkel eens in de week een halven dag gesloten moet zijn, William Jesisop, ©en groot winkelier te Nottingham, weigerde zich daaraan te houden. Ik geef mijin personeel op andere manier vrijen tijd genoeg, zegt hij. Hij is al eenige malen beboet. Maanuag voor 40. In het geheel heeft bijl van het jaar al 200 bóete betaald. Maar hij blijft erby'. Maak dat u in het Parlement komt, zei Maahaag de rechter; u is een rijk man, u kan dat gedaan krijgen. En zorg dan dat de wet veranderd wordt. Dezer' dagen was een dergelijk geval in Londen voor den rechter: een firma, die weigerde de premie voor de verzekeringswet te betalen, aan gezien zij haar personeel reeds voor de wet é;r was vrijwillig op voor het personeel voordeeliger voorwaarden tegen ziekte had verzekerd. De rechter legde natuurlijk desondanks boete op en beval' betaling van de premie. De onal'hankelykheidsfeeston te Amsterdam. Het Koninklijk Bezoek aan de Hoofdstad. Derde dag. Onze Amsterdamsche Correspondent meldt Ook hedenmorgen werden de audiënties voor particulieren voortgezet. Des middags werd door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik om ongeveer halt twee uitgereden tot het brengen van een bezoek aan de Keuzetentoonstelling inde zalen der maatschappij «Arti et Amicitiae" op het Rokin. Naar men weet zijn H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder, beschermvrouwen en Prins Hendrik honorair lid der maatschappij »Arti et Amicitiae". De Koningin en Prins Hendrik, die op hun weg naar Arti levendig werden toegejuicht, werden aan het gebouw, dat inwendig smaakvol met planten en palmen was versierd, door het bestuur en de Tentoonstellingscommissie ontvangen. Nadat H. M. e«n bouquet was overhandigd, nam de bezichtiging der verschillende zalen een aanvang, waarbij H. M. de Koningin en Prins Hendrik veel belangstelling voor de verschillende geëxposeerde werkstukken toonden. Het bezoek duurde omstreeks een half uur, waarna het ge bouw verlaten werd. H. M. en Prins Hendrik betuigden hun dank en namen weer in de ge reedstaande galarijtuigen plaats onder het hoera geroep der bij Arti verzamelde menigte. Om bij half drie zette de stoet zich in beweging. Langs een omweg werd gereden naar het Centraalstation waar het vorstelijk Echtpaar de komst van H. M. de Koningin-Moeder afwachtte. Om kwart voor drieën stoomde de trein met het salonrijtuig van H. M. de Koningin-Moeder het Centraalstation binnen, dat juist voor de Koninklijke wachtkamer stilhield. Nadat H. M. de Koningin-Moeder was uitgestapt, werd zij hartelijk door Haar beide Kinderen begroet. Ook de bur gemeester en de overige grootwaardigheidsbeklee- ders en autoriteiten werden bijzonder hartelijk door de Moeder onzer Landsvrouwe begroet. Nadat het Hooge Gezelschap eenige oogenblikken in de Koninklijke wachtkamer had vertoefd, werd in de op het Stationsplein gereedstaande rijtuigen plaats genomen en vervolgens langs het Damrak naar het Paleis op den Dam gereden. Langs den geheelen weg weerklonken luide toejuichingen. Heden-avond heeft ten Hove het galabal plaats. Op het terrein der Amsterdamsche IJsclub had heden-middag onder veel belangstelling de aanbie ding plaats van den ouafhankelijkheidsvlag door de Vereeniging van Volksweerbaarheid aan den Burgemeester van Amsterdam en generaal-majoor A. N. J. Fabius, commandant der stelling Amster dam. De aanbiedingsplechtigheid had plaats door den voorzitter dezer vereeniging, den heer A. E. Dudok van Meel. Deze vlag werd den burgemeester der hoofdstad, des Rijks aangeboden om haar in vredestijd bij groote nationale feesten van den Westertoren te laten wapperen en van den generaal-majoor Fa bius, commandant van de stelling Amsterdam om aldaar te hijschen als het land gevaar dreigt, ten teeken, dat alle Nederlanders zich om de vlag moeten scharen, om het vaderland te verdedigen. De inleiding daarbij, werd. uitgesproken door den luit.-generaal J. B. van Heutsz, adjudant* generaal in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin oud-Gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië. Het was een indrukwekkende plechtigheid, waartoe o.a. door een koor van 400 personen onder leiding van den heer Joh. Schoonderbeek ten gehoore gebrachte liederen als «Dankt nu allen God", «Het Koggelied", «O Nederland mijn Vaderland", U heb ik bovenal" medewerkten. De vlag, vervaardigd op de Rijksschool voor Kunst nijverheid volgens aanwijzing en onder toezicht van den Directeur, den heer T. W. H. Berden. is van zijde, ter grootte van 2£ bij 4 meter met de nationale kleuren, waarop, in goud voorgesteld, de Nederlandsche Leeuw als symbool der Volks weerbaarheid was aangebracht. Na afloop der plechtige aanbieding van de vlag werd deze door een grooten stoet, bestaande uit Weerbaarheidskorpsen, gymnastiekvereenigingen enz. en met muziek naar de Westermarkt over gebracht. Velen liepen terzijde van den stoet met den optocht mede. Aan de vlag gingen vier bloemenmeisjes in wit costuum en met bloemenkransjes op het hoofd, vooraf. Twee dezer, de slippen der vlag dragend, stel den voor Vrede en Weerbaarheid. De eerste droeg een wit gewaad met den hoorn van overvloed, terwijl de tweede als voorstelling der Weerbaar heid geharnast en gehelmd was. De vlag werd omgeven door een aardige eere- wacht, een symbolische voorstelling van de elf Controle op Nederlandsche eieren. Onder voorzitterschap van mr, W. Roosegaarde Bisschop, secretaris van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, heeft te Amsterdam een aantal belanghebbenden bij den Nederland- schen eierenhandel vergaderd. Vertegenwoordigd Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 12 Sept. 2.14 v.m., 2.49 n.m. G ister-namiddag is op klachte van den kapitein van het Zweedsche stoomschip dat hier in de haven ligt, een matroos van dat stoom- AMF.RTTCA-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2