Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws- maestar wilde beletten, omdat Gay nor haar in 't plunderen dier stedelijke kas niet genoeg de vr-, - hand liet. Gavnor verklaarde aan jourhii- lisxu, dat hij! maar eenige dagen te Londen zou bi'ijyt. n en dan lerugfceeren. Terwijl de staking in Bakoe haar einde nadert .en zich feitelijk n,og slechts tot de No- belmaatschappij bepaalt, is in het Grosaygebied het einde der staking nog; niet te voorzien. V.oor- loopig hebben de werklieden daar op alle vel den den arbeid neergelegd an zijj stellen zulke linage eischen, dat, naar men gelooft, een ingrij pen. der Russisch© regeering. noodig; zal zijn om een overeenkomst te bereiken. De petroléum- maatschappijten hadden de arbeiders reeds belang rijke concessies gedaan, hun o.a. een loonsver- hnaging van 15 tot 25 o/0 toegezegd, maar de stakejfs stellen veel hopgere eischen. Zoo ver langen zij bijvoorbeeld elk jaar vier weken ver- lol' met het behoud va,n het volle loon, terwijl zij bovendien, naast hun gewone loon, een bijzon dere loonsvergoeding1 van twee maanden eischen, dus in het geheel drie maanden loon, zonder dat zijf daar iets voor doen. Verder verlangen zij voor alle overwerk en voor Zondagsarbeid het drie voudige loon. Worden deze eischen ingewilligd, dan zullen zij; misschien het werk hervatten. De petrolenmmaatschappijen in Grosny hebben zich alle solidair verklaard en zijn niet van plan dergelijke buitensporige concessies té doen. Zij verklaren, dat zijl veeleer hun bedrijf voor altijd zullen stopzetten. De productie van ruwe olie iu net Grosny-gebied is op het oogen,bi ik totaal gestaakt en de kansen op een spoedig einde van het conflict zijn vooralsnog uiterst gering. Officieele berichten. Bij K B. is met ingang; van 16 September aan D Boddeus te Schiedam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commies hij de Rijksverze keringsbank. m m Bij' Koninklijk besluit isaan mr. P. W. A. Co.rt van der Linden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State; en zijn benoemd tot leden van dien Raad, mr. Th. Heemskerk en mr. D. Josephus Jitta. Coljjn naar China. ■De afgetreden minister van Oorlog en Marine a. i., de heer Colij'n, bevond zich gisteravond in het xloll spoorstation te 's-Gravenhage, teneinde te 7 u. 40 min. zijn reis naai" China aan te vangen. In de wachtkamer kwamen vele per sonen uit de regeerings- en ambtelijke en militaire k'ri wen den afreizende» voprmaligen bewindsman hun afscheidsgroet brengen. Allen vergezelden den neer Colij'n tot aan den trein, waarin de oud- mmister via Amsterdam dezen nacht tot Berlijn reist, om vervolgens over Moskou met den Trans- SiVrischen spoorweg China, te bereiken. Zijn plan is, om later naar Oost-Indië te gaan. De heer Colijh toonde zich zeer verblijd hij zijn vertrek, zooveel belangstellenden aanwezig te zien en drukte, alvorens den trein te bestijgen, nogmaals ieder hunner de hand. Op het perron was er gnoote volte van de duizenden, die met de avondtreinen van het lan.d- bouwfic-est naar huis terugkeerden. De Prins naar Gent. Naar wij vernemen, zal de Prins in een der eerstvolgende weken een bezoek brengen aan de wereldtentoonstelling te Gent. (Tel.) „De Hanze". De R. K. Vereeniging van den Handeldrijvenden Middenstand in het bisdom Breda, houdt hare 10de Centrale Vergadering op Maandag 22 Sept. in de Beurs van Breda, St. Janstraat. Eereteeken Roode Kruis. Bij Kon. Besl. van 12 Aug. is aan het K. B. van 5 Oct. 1910, tot instelling van een eereteeken voor belangrijke diensten in of jegens de Ver eeniging »Het Nederlandsche Roode Kruis" be wezen, toegevoegd een art. IIbis, luidende «Ter herinnering aan bijzondere gebeurtenissen, waarvoor de medaille wordt verleend, kan door Ons een op het lint te bevestigen gesp van zilver aan het eereteeken worden toegevoegd. Het op dien gesp aan te brengen opschrift zal telkenmale door Ons worden vastgesteld. Broederschap der Notarissen. De Broederschap der Notarissen in Nederland zal op Woensdag en Donderdag 24 en 25 dezer te Amsterdam haar algemeene vergadering houden. Dinsdagnamiddag 23 dezer worden de leden ten raadhuize door het gemeentebestuur van Amster dam ontvangen. Op den 24sten dezer is er des namiddags een feestvergadering in de aula der universiteit van Amsterdam, waarin de voorzitter van de Broeder schap, de heer Chs. Miseroy, het 70-jarige be staan der Broederschap zal herdenken. De tweede dag is geheel aan feestviering gewijd (rijtoer door het Gooi, enz). Een ijsfabriek te Middelburg. In een Woensdagavond te Middelburg ge houden vergadering zijn besprekingen gehouden over de mogelijkheid van oprichting eener ijs- fabriek. Na een geanimeerd debat werd besloten aan een commissie van 7 personen op te dragen een onderzoek in déze in te stellen. De bedoeling is te trachten de fabriek coöperatief te doen worden en de aandeeltjes te bepalen op f 50. Reeds zeg den meerdere ijsverbruikers afname toe. De onal'hankelykheidsl'eeslen te Amsterdam. Het Koninklijk Bezoek aan de Hoofdstad. Het Hofbal. Ia den omtrek van den Dam bewoog zich gistemnaviond een talrijke menigte die met be langstelling! h.et aanrijden van de talrijke rijtuigen, taxi's en auto's, gadesloeg, Welke de vele gasten voor bet galabal naar het paleis brachten. Precies' om negen uur verscheen de Koninklijke Familie in de Burgerzaal. H. M. was gekleed in wit zijden gewaad, met kanxn overkleed en dr,oeg het nationale hulde blijk met de daarbij behoorende diamanten dia deem in bet kapsel. H. M. de Koningin-Moeder was gekleed in 'gris perie met kanten sluier; De Prins droeg not generaals-uniform. Minzaam; neigend schreed de Koningin door het gezelschap dames en heeren heem, die zich in twee groepen opstelden bij; de nadering van H. M. Hef was een bonte mengeling van uniformen, kleurige avondtoiletten, waartusschen de zwarle rok en witte da.s ver in. de minderheid was. H. M. de Koningin en do Koningin-Moeder onaerhielden zich met verschillende dames, terW'ijll Z. K. H. Prins Hendrik enkele heeren aansprak. Professor Jitta werd gielukgeweinseht met zijn benoeming tot lid van den Raad van State. Vervolgens begaf H. M. zich naar de troonzaal, waar H. M. verschillende personen aan zich liet voorstellen en zich met onderscheiden dames en heeren onderhield. Da Koninklijke familie begaf zich tegen half tien wederom naar d© Burgerzaal, waar cercle werd gehouden. i In de balzaal werd jntusschen gedanst. Oppemerkt mag worden, dat dit jaar meer da mes dan in vorig© jaren aanwezig waren en velen door schitterend© toiletten uitblonken. Tegen middernacht trok de Koninklijke familie zich in haar apartementen terug. Vierde dag. Onze Amsterdarnsche correspondent meldt De dag van heden was op de eerste plaats be stemd tot het brengen van een bezoek aan de «Entos". Reeds vroeg in de morgen stond een menigte voor het paleis om van het uitrijden van den Koninklijken stoet getuigen te zijn. Nadat de Koninklijke rijtuigen waren voorgekomen, en H. M. en de Prins hadden plaats genomen, zette de stoet zich precies om half elf in beweging. De menigte juichte het Koninklijk Echtpaar van alle kanten hartelijk toe. Langs den heelen weg en vooral bij het Centraalstation was het zwart van menschen. Links van het Censtraalstation bij de Prins Hendrikkade lag een der booten ven den Havenstoombootdienst gereed, die H. M. de Ko ningin en de Prins en Hun gevolg naar de «Entos" bracht. Aan den met palmen versierden steiger van het café restaurant Zomerdijk Bussink op het tentoon stellingsterrein wachtten de leden van de Centrale Commissie en van het Dag Bestuur de heeren C. G. Vattier Kraane, P. C. Adrian, J. S. Leeuw- sen, P. J. L- Verschure en J. P. Fur Fiihlen. Mr. H. Smeenge en Mr. I. G. Stibbe, de komst der Hooge Bezoekers af. Flet terrein van de tentoon stelling was op speciaal verzoek van de Koningin niet versierd, wijl H. M. het verlangen had te kennen gegeven het geheele terrein der tentoon stellen te bezichtigen,zooals dit er op gewone dagen er uit ziet. Een dochtertje van een der bestuursleden bood H. M. een fraaie bouquet aan. Onmiddellijk daarop werd een aanvang gemaakt met het bezichtigen van de Historische afdeeling waar H. M. speciaal veel belanstelling toonde voor het scheepje dat door Z. M. den Keizer van Duitschland welwillend aan deze afdeeling in bruikleen werd afgestaan. Bij de rondwandeling werd H. M. door Mr. H. Smeenge, de Prins door den heer Vattier Kraane rondgeleid. In de Historische afdeeling werd ongeveer een kwartier vertoefd, waarna over de brug en langs de hoofdgebouwen werd gewandeld en een bezoek gebracht werd aan de afdeelingen in de zijgebou wen. Aangezien de tijd zeer beperkt was, konden de verschillende afdeelingen slechts vluchtig wor den bekeken. Nadat H. M. herhaalde malen Hare ingenomenheid over de tentoonstelling had te kennen gegeven, verlieten de Hooge Gasten he1 tentoonsellingsterrein met dezelfde boot van den Havenstoombootdienst, die thans in het kanaal naast de hoofdgebouwen gereed lag en het Hooge gezelschap naar het IJveer aan de De Ruyterkade overbracht. Aldaar aangekomen namen de Vorstelijke per sonen plaats in de gereedstaande hofrijtuigen, die hen naar het Paleis terugreden, waar zij om 12 aankwamen. Des middags om kwart over drieën werd op nieuw door H. M. de Koningin en Z. K. H, Prins Hendrik uitgereden om een bezoek te brengen aan den Kleederdrachtenoptocht op het terrein der Amsterdarnsche IJsclub, Deze rijtoer werd meegemaakt door H. M. de Koningin-Moeder. Op den weg naar het terrein werden de ge bruikelijke bezoeken gebracht aan den Zandhoek en aan de Willemstraat. De Zandhoek prijkte weder met talrijke vlaggen en oranjevaantjes. Ook de Oranjeboom, die door vrouw Schaft omgeven was door de portretten van de leden van ons Koninklijk Huis, was me1 bloemen feestelijk opgesierd, Vrouw Schaft, beter bekend als het oranje vrouwtje, zat aldus de komst van den Koninklijken Stoet af te wachten. Op de opgeslagen tribune zaten talrijke met oranje getooide kinderen om straks het Vorstelijk Echtpaar toe te zingen, ter wijl honderden en honderden langs het pleintje een plaatsje hadden gevonden. Met luid gejuich werden eindelijk de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hendrik ontvangen. HetKoninklijkHofrijtuig hield stil bij denOranjeboom waarna een kleindochter van vrouw Schaft haar tuiltje bloemen aan de Koningin overhandigde, waarvoor IJ. M. vriendelijk lachend bedankte. Vervolgens werden der Koninklijke Familie eenige oranjeliederen door de kinderen toegezongen, waarvoor eveneens hartelijk werd dank gezegd. Toen ging het onder luid gejuich over de Zout keetsgracht, door de Planciusstraat, over het Haarlemmerplein en de Binnen Oranjestraat naai de Willemstraat. Ook in deze straat wachtte een groote massa menschen de komst van de door de buurtbewoners zoo geliefde Vorstelijke Familie af- Bovendien lagen de vele bewoners der huizen uit de ramen, om maar vooral niets van de huldiging te missen. Aan de zijde der Brouwersgracht werd de Ko ninklijke stoet afgewacht door het bestuur der vereen:ging «Oranje Vriendenkring", bestaande uit de heeren Albert van der Horst, bescherm heer, N. Rens, Hilgerts, de Ridder en J. G. Rens. Stapvoets ging het daarna onder luide hoera's en jubelkreten de Willemstraat in, waarbij de ge noemde heeren zich rechts en links van het Ko ninklijk rijtuig schaarden. Voor de met kinderen bezette tribune, ongeveer in het midden der straat, werd halt. gehouden, waarna de heer van der Horst het volgende zeide Majesteiten, Kon. Hoogheid, «Het zij mij vergund, U als tolk der bewoners en leden der Vereeniging het welkom toe te roe pen, hierbij de verzekering gevend van onzen on wankel baren trouw aan Uws Majesteits Door luchtig Huis. Dat God Uwe Majesteit lang spare tot heil van Uw gezin en Uw dierbaar Volk". Hierna overhandigde de zesjarige Cathariua Rost aan H. M. de Koningin en de 10-jarige Cornelia Wilhelmina Kok aan H. M. de Koningin-Moeder een bloemruiker, waarvoor beide vorstinnen vrien delijk dankten, evenals voor den zang van eenige coupletten, dat daarop volgde. Wederom weerklonk luid gejuich en zette de stoet zich weer in beweging, daarbij door het bestuur tot de Lijnbaansgracht uitgeleide gedaan. Hier betuigden de Vorstelijke personen aan het bestuur Hun dank voor de outvangst en ging het in draf verder naar het Sportterrein tot het bij wonen van het feest der nationale kleederdrachten. Op het terrein van de A. Y. C. achter het Rijksmuseum, dat feestelijk met vlaggen en groen versierd was, had dit feest plaats. Om ongeveer 12 uur waren de gecostumeerden uit alle oorden van het land met de verschillende ochtendtreinen aangekomen. Onmiddellijk begaven zij zich met tramwagens, die door de directie der Gemeentetram beschikbaar waren gesteld, naar Artis, waar zij om één uur aan een gemeenschap pelijk dejeuner deelnamen. Bovendien gaf de di rectie van Artis den gecostumeerden vrijen toe gang tot haar tuinen. Na afloop van het dejeuner, dat een geanimeerd verloop had, stelden de gecostumeerden zich tot een stoet op, die om ongeveer drie uur in extra trams naar het terrein van de IJsclub vertrok. Een groote menigte sloeg het vertrek van dezen kleurrijken stoet gade. Om ongeveer half vier werd het terrein van de A. Y. C. bereikt en stelde de stoet zich op om de komst van de Koninklijke Familie af te wachten. Rondom het geheele door een ijzeren hek afgezette terrein van de IJsclub was het zwart van de menschen die zich verdron gen om iets van het schouwspel te kunnen gade slaan. Inmiddels kondigde een luid hoera de komst van de Koninklijke Gasten aan. Aan den hoofdin gang waren de voorzitter en eenige bestuursleden van het Comité ter ontvangst van de Hooge be zoekers aanwezig. De voorzitter prof. mr. D. P. D. Fabius stelde daarbij zijn medebestuurders aan H. M. en Z. K. H. voor. Toen de vorstelijke gasten hadden plaats genomen op de speciaal voor dit doel vóór de groote tent opgestelde tribune, ving onmiddellijk het défilé der gecostumeerden aan. De stoet werd geopend met de provincie Noord-Holland. Allereerst een aantal Amsterdarn sche weezen van het Burgerweeshuis, Maagden huis en Luthersche Weeshuis. Vervolgens boeren en boerinnen uit Urk, Marken, Volendam, Maren, Huizen, Blaricum, Alkmaar, Texel en Zandvoort die allen door hunne bonte en schilderachtige kleederdrachten de aandacht trokken. Dan kwam de provincie Zuid Holland eveneens met boeren en boerinnen en wel uit Katwijk, Noord wijk, Sche- veningen en Vlaardingen. De provincie Utrecht was vertegenwoordigd door de plaatsen Hoogland, Bunschoten en Spakenburg. Gelderland bracht ons de gecostumeerden uit Harderwijk, Hierden, Elburg, Nunspeet en Elspeet. Overysel kwam uit met boeren en boerinnetjes uit Staphorst eD Reuven. Hierna volgde de provincie Drente. Lee11' warden. Hindeloopen en Rakkum lieten ons kenm5 maken met de eigenaardige en niet minder schilderachtige ouderwetsche klederdrachten u'1 Friesland. De provincie Groningen, Limburg e° Noord-Brabant lieten zich niet het minst onbe- tuigd. Noord-Braband zond vertegen woordige's uit de Meyery, de Baronie en het land van Cuyk- Het slot van den stoet was Zeeland met een k°°c van 40 kinderen van de heeren J. Morks en C. Mazure, boeren en boerinnen in hunne typische kleederdrachten uit Walcheren, Zuid-Bevelandi Zeeuwsch Vlaanderen, Catzand, Schouwen. Duhe' land en Tholen. Nadat een aantal kinderen en eenige weezee uit den stoet H. M. elf bouquetten in de kleuren van de elf provinciën hadden aangeboden, waaf' voor H. M. minzaam bedankte, werd onder leidin? van de heeren Mork en Mazure door een 40 tfl kinderen uit Middelburg in Walcherensche cos' tuums, een Zeeuwsche boerendans uitgevoerd. dit succesvolle nummer voerden eenige datnes en heeren uit Leeuwarden, in Friesch nationaal cos' tuum, onder leiding van Mej. Sjouk Tig'er Wybrandi, de oud Friesche reidans, de Scotscb® Trye, uit. Ook deze dans werd met veel belang' stelling door de hooge bezoekers gadegeslagen Het slot van dit kleederdrachtenfeest werd ge' vormd door het ten gehoore brengen van het oud® Wilhelmus, dat staande door de aanwezigen werd aangehoord en een diepen indruk maakte. Om ongeveer kwart over vier verliet de Kon' Familie nadat de Koningin Hare voldoening ove® het geziene had te kennen gegeven, onder luid® toejuichingen het terrein. De gecostumeerden stelden zich na het vertrek der Kon. Familie wederom in stoet op om zich te begeven naar de Entos, waar hedenavond een ge' meenschappelijke maaltijd het feest zal besluiten- Op verschillende punten langs den weg dien d® stoet volgde, vond deze kleederdrachtenrevue hg de Amsterdarnsche bevolking die dit niet all®' daagsch schouwspel blijkbaar op grooten pril® stelde, levendige toejuichingen, waarvoor dan ook de vroolijke boerinnetjes niet ongevoelig bleven- Hier en daar zagen wij wel een ingetogen ge' zichtje maar over het algemeen schenen de talrijk® deelnemers en deelneemsters, schik te hebben 10 de algemeene instemming die zij met hunne cos* tuums mochten verwerven. Hedenavond heeft in de stad de algemeen® illuminatie plaats en tevens een optocht van ve1" sierde en verlichte vaartuigen door de grachten- De Raadsleden van Amsterdam zijn hedenavond aan de Koninklijke tafel ten paleize genoodigd- Bezoeken van H. M. de Koningin- Moeder. Men meldt ons uit Amsterdam H. M. de Koningin-Moeder die gistemamiddag in de hoofdstad is aangekomen, heeft hedenmorgen eenige bezoeken hier ter stede afgelegd. H. M. reed reeds om kwart voor tienen uit en begaf zich naar het tehuis «Koningin Wilhelmina op de Keizersgracht 569, van welke inrichting d® echtgenoote van onzen burgemeester Mevrou^ Roëll -Baronnesse de Vos van Steen wijk, eere' presidente is. De stichting stelt zich ten doel gelegenheid te verschaften tot het gebruiken va® het twaalfuurtje voor meisjes en het des avond® nuttig bezighouden van meisjes, die anders op straat hun vermaak zouden moeten zoeken. Behalve de eere-presidente was het bestuur der inrichting tegenwoordig om H. M. de KoningiD' Moeder te ontvangen. De meisjes die in het benedenlokaal aan een tafel zaten en onthaald werden ep limonade me* Amsterdarnsche korsjes zongen der vorstin «Dat 's Heeren zegen op U daal" toe. H. M. bezichtigde daarna de verschillende zalen» om na een kwartier in het gebouw te hebben vertoefd, onder den zang der kinderen van het «Wilhelmus" het tehuis te verlaten. De Koningin-Moeder begaf zich toen naar het «Tehuis voor Vrouwen" op de Prinsengracht 439» waar de vorstin, evenals in het tehuis Wilhelmina» bloemen werden aangeboden. In het «Tehuis voor Vrouwen" werd H. M- ontvangen door de directrice Mej. K. Amsen en het bestuur. Ook hier nam de Koningin-Moeder de verschil' jende lokaliteiten in oogenschouw. Het geheele bezoek aan het «Tehuis voof Vrouwen" duurde ongeveer een kwartier. Ten slotte volgde een bezoek aan het Stedelijk Museum. Aldaar werden de teekeningen van Rembrandt bezichtigd. Slechts een half uur ver* toefde de vorstin in het Stedelijk Museum, waarna zij om kwart over elven het museum verliet, otf ruim half twaalf op het paleis terug te zijn. Onderweg werd de vorstin meermalen levendig begroet. Groote Sociale Cursus. Door bijzondere omstandigheden zal de cursU® van voormannen in de R. K. Vakbeweging, welke van 619 October zou gehouden worden, nie1 doorgaan, doch tot nader vast te stellen tijd worden uitgesteld. Het juiste tijdstip zal t°° spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. WeerbercobV Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricb' in den morgen van 12 Sept. medegedeeld doof het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2