Geveilde en Moeite onroerende pederen. Gemengd Nieuws. Uit de Pers. Kerknieuws. TELEGRAMMEN. Burgerlek* Stuud. Sckeepvaart. Handelsberichten. Hoogste barometerstand 767.3 te Horta. Laagste barometerstand 736.2 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige winden uit zuidelijke richtingen, meest licht tot half bewolkt, droog weer behoudens kans op onweer, iets warmer. Aanbesteding. Bij de gister-middag door B. en W. dezer gemeente gehouden aanbesteding van schilderwerk ten behoeve van den schoolbouw aan de Huijs- mansstraat kwamen in 13 biljetten en wel van K. Kos Koolhaalder, Rotterdam, f1500.T. R. Naring, alhier, f1300.G. J. Schraven, Den Haag, f1300J. P. Rest, alhier, 1275. H. v. d. Burgh, alhier, 1269.P. J. Hickendorff, alhier f1200.— A. Scholte Jr., alhier 1180. J Polderman, alhier, f1180.J. Schreuder AJz., alhier, f1148.Maltha Lutterveld, alhier, f1125.P. W. Ateman, J^eiden, f780.S. Goldsteen, Haarlem, f742.T. A. J' Lambo, Voorschoten, f680.— De gunning werd. nog aangehouden. Brand Vellevest. Gister-avond omstreeks 5% uur ontstond brand op den meelzolder van de branderij van den heer A. Dirkzwager, aan de Vellevest, bij de Kethel- straat. De politie was het eerst met de slangenwagen ter plaatse en ving dadelijk met het blnsschings- werk aan. Inmiddels verscheen meerder bluschmateriaal, de rijdende stoomspuit en de machinale wagen- 'adder op het terrein van den brand, doch be hoefden geen dienst te doen. Het gelukte, onder leiding van den commandant van de brandweer, die weldra aanwezig was, het vuur met een slang op de waterleiding in korten tijd te blusschen. De brandschade bepaalt zich in hoofdzaak tot den meelzolder en het dak. De waterschade is aanzienlijk. Naar wij verne men, dekt assurantie de schade. Ned. R. K. Volksbond. Wij meenen. daaromtrent ingelicht, onze lezers, leden van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schie dam, er op attent te moeten maken, dat de aanst. maandvergadering niet Zondag 21 Sept. zal vvorden gehouden, zooals abusief in de «Volks banier" is aangekondigd, maar op aanst. Zondag, 14 Sept. Het harmonie-orkest «St. Ambrosius" zal alsdan de belangrijke vergadering met eenige welgekozen nummertjes opluisteren. Door den Burgmeester is met in. gang van 6 October tot agent van politie he- noemd J. van der Burgh, thans politie-agent te Arnhem. Door de wed. van Doorn, wonende Rotterdamsche dijk, is heden bij de politie aan gifte gedaan, dat vannacht, vermoedelijk door ver breking van een ruit en inklimming, diefstal is gepleegd in haren winkel. Er werd ontvreemd een rijksdaalder, een paar centen en halve centen een stuk spek, een stukje kaas en chocolade. Da politie stelt een onderzoek in. Hedenmorgen half negen vielde dekknecht van de motorschuit «Vijf Gebroeders," van Scheveningen, in de Buitenhaven over boord. Hij wist den kant te bereiken en werd daar op gehaald. Heden-ochtend halftien is de spoe- hnghaler Kerklaan, uit Kethel, van zijn schouw 'a de Schie gevallen. Hij werd door den brug wachter Koning gered Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 13 Sept. 3.— v.m., 3.27 n.m. UIT ROTTERDAM. Voor de dames! De op 28 Augustus vast gestelde verordening, waarbij het verboden is «in de tramwagens of op de balkons of impériales daarvan zich met onbeschermde hoedenspelden te bevinden", is Dinsdag, den 9den September, afgekondigd. Volgens het besluit van den gemeen teraad treedt de verordening dertig dagen na af kondiging in werking. Door den heer H. Blommerts. onlangs te Rotterdam overleden, is bij testamentaire be schikking f2500 gelegateerd aan het dagblad «De Maasbode". Ongetwijfeld een schoone daad om de katholieke Pers op dusdanige wijze te steunen. Men meldt ons uit Rotterdam: Gisteravond is alhier aangehouden de bank- tverkc-t P R. F. A. uit Hannover, uie met een b'ider, F. V. die gevlucht is, een auto te koop •ombood, gemerkt D. I. S. 3013. De auto behoorde Oau oen persoon uit Hannover. De koopman en winkelier Van E., uit Mieuwe Tonge, werd ongeveer een maand geleden °P de Zeevischmarkt alhier aangesproken door 8en als heer gekleed persoon, die zich voor politie man uitgaf en den buitenman, omdat hij volgens hem niet behoorlijk gekleed uit een urinoir kwam, Mededeelde, dat hij zich schuldig had gemaakt aan overtreding van de Zedelijkheidswetten. Door lljn beslist en angstaanjagend optreden wist de ïoogenaamde politieman Van E. zoo te overbluffen) ^at deze zich al heel spoedig bereid verklaarde Seld te geven om bemoeienissen der politie te °ntgaan. Hij bood f25, doch dit was den «politie man" by wien zich inmiddels een handlanger ge voegd, niet voldoende. Het slot was, dat de bui. tenman bij eenige handelsvrienden hier ter stede een bedrag van f 630 leende en dit, om van moei lijkheden met de politie af te zijn, aan de beide mannen afstond. Den vorigen Zaterdag vervoegde zich ten huize van genoemden Van E. te Nieuwe Tonge de man, die hem het eerst op de Zeevischmarkt alhier had aangespreken. Hij vroeg Van E. te spreken na zijn kaartje afgegeven te hebben waarop stond A. Blokland, inspecteur van politie, en hij deelde mee, dat de zaak nog n>et uit was, en dat er meer geld moest komen. Er werd afgesproken, dat men elkaar gisteren op de Groote Markt alhier zou ontmoeten, waar de beangstigde Van E. andermaal geld en wel ƒ500 zou verstrekken. Tot nadenken gekomen en zich toch feitelijk niet bewust eenig misdrijf ge- gepleegd te hebben, besloot Van E. evenwel, vóór naar Rotterdam te gaan, raad in te winnen. Het gevolg hiervan was, dat de politie hier in den arm werd genomen. Een inspecteur en een recher cheur stelden zich in een huis aan de Groote Markt verdekt op. Vooraf was afgesproken, dat Van E. een bankbiljet van f 10, waarvan het nummer was genoteerd, aan een van de afpersers zou overhandigen, als er om geld gevraagd werd. Op den afgesproken tijd verschenen de beide mannen gisteren op d Groote Markt, waar Van E. hun reeds wachtte. Zij knoopten een gesprek met hem aan, en Van E overhandigde aan een hunner het bankbiljet van f 10. Toen kwamen de echte politiemannen te voorschijn, en omiddellijk zetten de afdreigers het op een loopen. Maar zij werden gegrepen, een op den Middensteiger en de ander op de Wijnhaven. Het zijn J. C. V., uit Dordrecht, en W. M. S., uit Amsterdam, twee scharrelaars die zich al eenigen tijd in een loge ment in de Tweede Lombardstraat alhier hebben opgehouden. Een hunner werd in het bezit van het bewuste bankbiljet van f 10 gevonden. Beiden zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht meldt de «N.R.Ct." Brand te Almelo. Gisternacht ongeveer twee uur is er éen felle brand uitgebroken in de tapperij van den heer Stevens te Almelo. Het vuur deelde zich met groote snelheid mee aan het meubelmagazijn met woning en de werkplaats van den heer Biekart, het groote manufacturen- magazijn en woonhuis van den heer Jan Pezie, waarvan het bovenhuis bewoond werd door den heer J. Scholten, en het perceel van den heer D. Polak. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. De bewoner van het koffiehuis kreeg brandwonden en is in het Ziekenhuis opge nomen. De huizen van de heeren Stevens, Biekart, Po lak en Pezie zijn uitgebrand, en voor zoover de winkelgoederen van den heer Pezie niet verbrand den, kregen ze veel waterschade. Het winkelma gazijn De Kroon kreeg eveneens waterschade. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd, behalve de inboedel van den commensaal van den heer Pezie, mr. Gewin. Zwerver. Dinsdag heeft de rijkspolitie te Wehl dood aan den weg gevonden den zwerver Antonius Dieman, geboren te Huizen, op 3 Juni 1860. De dood is vermoedelijk veroorzaak doo het overmatige gebruik van sterke drank. Gepakt. De correspondent van het «Hbld'' te Batavia seint Sonneveld, de met 1^ ton voortvluchtige hoofd kassier der Escompto Maatschappij is te Hongkong gepakt. Ongelukken. In de Van Hallstraat te Amsterdam is een dochterje van anderhalf jaar van den heer Funcke uit een raam van de derde verdieping gevallen. Het kind is kort daarna over leden. Te Diemen heeft een ernstig ongeluk plaats ge had. Mej. Roodenburg, die aldaar uit de stoom tram wilde stappen, wachtte niet af tot deze ge heel stil stond. Zij kwam te vallen en geraakte onder de wagen met het gevolg, dat haar beide beenen boven de knie werden afgereden. De ongelukkige werd uit uit Diemen door de auto van den Amsterdamschen gemeentelijken genees kundigen' dienst naar het O. L. V.-Gasthuis overge bracht. Haar toestand is zeer ernstig. De brand te Amsterdam. De verschil lende goederen, die door den brand in het Blaauw. hoedenveem zijn vernield of door het water geheel of nagenoeg geheel zijn bedorven, waren aldus verzekerd De aanwezige cacaoboon en en poeder voor de firma Van Houten te Weesp voor 1 millioen gulden. Een hoeveelheid cacaoboter van de zelfde firma voor f'100.000. Een voorraad tabak van de firma Crone, alhier, voor f600.000. Een voorraad tabak van de firma Frowein te Arnhem, eveneens voor f600.000. Een partij rijst voor f200.000. Verder zijn nog verschillende andere goederen waaronder een groote hoeveelheid kapok, door het Blaauwhoedenveem verzekerd voor f 410.000. Daarbij komt nog de waarde van enkele klei nere partijen koopmansgoederen en die van het gebouw, waaronder de verzekerde waarde onge veer komt op drie millioen gulden. De gezamelijke assuradeuren hebben een com missie benoemd tot regeling van de schade. In deze commissie hebben zitting voor de Holland- sche maatschappijen de heer Last, voor de En- gelsche maatschappijen de heer Breitenstein, en voor de Duitsche maatschappijen de heer Drouven- (Hbld.) Internationale dieven. De «Temps" heeft een brief uit Londen over den diefstal van het dure halssnoer en over internationale dieve rijen. De Engelsche politie onderscheidt volgens den schrijver als boeven van een bijzonder soort de Continental travelling thieves, die telkens op een trein zitten en telkens terugkeeren naar Lon den, waar ze in Whitechapel tallooze helers vin den. De politie kent hunne gewoonte. Zij plegen van Londen naar Rotterdam te komen, «dat hun op het vasteland als hoofdkwartier dient. Van Rotterdam uit beginnen de heeren veldtochten om daarna, langs den kortsten weg, naar Londen terug te keeren, waar zij zich eerst veilig achten. Nergens toch leeft men gemakkelijker onder val- sche namen. Volgens den briefschrijver zijn deze dieven voor negen tiende joden uit Russisch f'olen. K a v i a a r-n o: o d. De kaviaar schijint nog ctuurder te zullen wor den dan zij reeds was. De voorjaarsoogst aan kaviaar toch is wederom ongunstig uitgevallen, nog ongunstiger dan het vorig jaar. Men heeft nu wel is waar nog eenige hoop op de herfst- vangst, doch bijzonder veel verwacht men er niet van aangezien het resultaat van de voor jaar-s opbrengst steeds als maatstaf voor de herfst- vangst heeft gegolden. Zoodoende spreekt men in ne kringen van belanghebbenden reeds van „kaviaarnood." i De oorzaak van den van jaar tot jaar achter- u.. 'jaanden kaviaaroogst in Rusland schijnt in i.oofozaak te moeten worden toegeschreven, aan het feit, dat men in de Kaspische zee zoowel als iD de Wolga aan zg. moordvisscherij' doet. Genj'k bekend is zijn dit zoo w,at de eenige streken, waar de goede kaviaarsteuren (Beluga's) gevangen wprden. Beluga beteekent witte visch. Do Russische regeering heeft wiel is waar bepaald, dal Beluga's en andere steursoorten, die voor kavi'varwiinning in aanmerking komen, gedurende bepaalde tijden niet mogen worden gevangen, doch deze bepaling staat, evenals zoovele in Rusund, slechts op het papier. (Hotelh.) Kamerontbinding. Onder dit opschrift bevat „De Standaard" een driestar van den volgenden inhoud: Van meer dan één kant wordt do vraag ge fluisterd, waariom de aanvrajge om ontslag van <k heeren Heemskerk c.s. niet is; afgewezen. Bij conflict had de Koningin dan immers de Kamer kunnen ontbinden, en zplk een ontbinding, zoo voegt men er dan bijl, zou hoogst waarschijnlijk tot een zeer gewijzigde samenstelling van de Tweede Kamer geleid hebben niet onwaarschijn lijk zelfs tot een meerderheid voor rechts. Ingang vond die gedachte vooral na den ver rassenden uitslag in Rotterdam I. Daar sloeg de electorale opinie vierkant om. Eilieve, waarom zou güijke uitslag niet ook elders te verwachten zijn geweest? En We geven toe, de schijn was er voor, maar dit neemt niet weg, dat we Kroon en Volk geluk wensc'ben, dat men van hopger hand niet cp neze overijlde gedachte is ingegaan. Reeds op zichzelf kan toch volstrekt niet toe gegeven, dat de kans op zeer gewijizigden uitslag zoo schoon stond. Men kent die manier van Kamerontbindingen uit de periode van den ouden Heemskerk, maar men weet ook, hoe jammerlijk steeds al zulke proefnemingen mislukten. Vooral zoo kort na een pas a[geloopen stembus waakt er dan altoos een geest van verzet onder de kiezers op. Men wil zich geen wet laten stellen. Door zulk een ont binding voelt het kiezersvolk zich in zijn zelf besef gekwetst. Maar er is meer. Van Links heeft men in Juni een bijna pot sierlijke politiek aangedurfd, niet als geleid door de drijfkracht van een politiek beginsel, maar uit wrevel tegen het Christelijk element. ..ui was van Links een politiek misdrijf. Van dat misdrijf hebben ze thans de verantwoorde lijkheid, en als het moet, de gerechte straf te dravien. Alleen zóó leert men ook aan de Linker zijde zulke politieke halswagerij af. Juist daarom zou het door en door verkeerd zijn, ae heeren van Links thans van deze zeer ei listige verantwoordelijkheid te ontheffen. Ze moeben die dragen ten einde toe, daar alleen zóó het volk het ongerechtige van zulk een politiek spel leert inzien. O. i. had dit zelfs in 1907 onze houding: te genover het kabinet-De Meester moeten zijn. Men had ook dit kabinet zijn strafperiode moeten laten uitzitten. at men toen op een ongelegen oogenblik den levensdraad van dit kabinet afsneed, is ons zei ven straks betaald gezet. A Zonder overdrijving dient toch beleden, dat 't „hinc illae lacrymae" hierop ten volle voor ons toepasselijk is gebleken. Te Schiedam. Geveild Vrijdag 12 Sept. NotarissenSchrauwen en Sunkert te Rotterdam. Twee panden met het erfpachtsreeht van den grond tot 1 Jan. 1982, Nieuwe Maasstraat nrs. 2 en 4, hoek Geervlietschestraat, groot 2 aren 22 centiaren, f 5350. Drie panden met erfpachtsreeht van den grond tot 1 Jan. 1982, Nieuwe Maasstraat 6, 8 en 10, groot 2 aren 98 centiaren, f6650. Drie panden met erfpachtsreeht alsvoren Nieuwe Maasstraat 12, 14 en 16, groot 2 aren, 98 centi aren, 16650. Drie panden met erfpachtsreeht V3n den grond alvorens Nieuwe Maasstraat 18, 20 en 22, groot 3 aren 1 centiare, f6750. Te Oudenbosch is in den ouderdam van 44 jaar overleden de weleerw. pater F. B. Thien S.J. SOFIA, 11 Sept. In gezaghebbende kringen wen t verklaard, dat de ministerraad den Bul- g a ara hen gedelegeerden opdroog aan te dringen op den afstand van Kirk Kilisse. BORG, (bij Berlijn), 12 September. De vlieger H. I.orenzis beden-morgen tijdens het nederkomen in den glijvlucht met zijn Grabe-eendekker omge slagen. Hij had twee uur gevlogen rtoen hij daalde duikelde het apparaat en viel spiraalsgewijze met groote snelheid naar beneden. Bij het neerkomen op de aarde vloog het benzienreservoir in brand. Hans Lorenz was direct dood. Hij had in Mei 1.1. het diploma verworven. ROME, 12 Sept. Een extra-trein uit Rome komende en gevuld met katholieke gymnasten werd bij het station Pisa met zware steenen en stukken ijzer gebombardeerd. 21 Turners zijn ge wond. MALMö, 12 Sept. De hoofdboekhouder der Steffentorp suikerfabriek, Ekelund, die 800.000 mk. heeft verduisterd, is gearresteerd. Geboren: 10 Sept. Margaretha Johanna, d. v, H. J. A. Brökling en C. M. A. Simons, Ooster straat. 11. Arie. z. v. Chr. Valk en J. de Bes, N. Maasstraat. Ondertrouwd: 11 Sept. D. H. Keijzer, 28 j., en H. Oranje, 18 j. F. van Gerven, 27 j., en H. J. v. Leeuwen, 23 j. Gehuwd: 11 Sept. P. v. d. Bos, 23 j., en J. J. Brand, 24 j. Over leden: 11 Sept. Johanna Martina Feijen, oud 4 j. en 5 mnd., Laan. SCHIEDAM, 12 Sept. Aangekomen zeetjalk „Ver trouwen' kapt. H. Koopman, van Elmshorn, ge- lad:n met boekweitdoppen, ligplaats Ouae Spui- haven; vertrokken s.s. „St. Patrick", kapt. W. Norden, naar Burn Island. ARCHANGEL, 10 Sept. Vertrokken s.s. „Aura- na", kapt. H. Eckhoff, geladen met gezaagd hout, naar Schiedam. Wegens Beursvacantiedag geen noteering van Effecten enz. BEURS VAN SCHIEDAM, H Sept. 1913. Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 9 Sept. f 12 10 Sept. f 11% 11 Sept. f us/* 12 Sept. 12 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor ie noteering i B. A. J. WITTKAMPF, Bond van Distillateurs i 111 Sept. 12Sept. Moutwijn:fl2% 'f13— J e n e ve r if 17 Amsterdamsche p r o e f.f 18.50 Spoeling:'f 1.10 S t e m in i ng op heden vast. Spiritus. f 17- f 18.50 f 1.30 Graanspiritüs Melasse-spiritus Ruwe spiritus 12 Sept. f23— at f 18'/* if- f 10% af 11 Sept. f23— a s- f 18% a f 19 f 10% kt Stemming op heden: kalm. PARIJS, 11 Sept. Spiritus: per hectoliter per Sept. fr. 41.50 a 41.75 per Oct. fr. 41.75 a 42, per 3 md. van Oct. fr. 41.75 a 42„ per Nov./ Dec. fr. 41.75 betaald, per 4 eerste md. fr. 43.25 dito, per 4. md. van Mei fr. 44.50 dito, stemming kalm. Granen. NEW-YORK Mais: Western 12 Sept. 84%; 10 Sèpt. 85—. CHICAGO Mais Sept. Dec. 11 Sept. 75 Vf 72% 10 Sept. 76% 733/4 Rorge prijsh. Loco 11 Sept. 68' 10 Sept. 68% loco. Mei 75% Juli f ril'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3