Dagblad mor Schiedam en Omstreken. f f cn rr fiij EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 36sie Jaar^amr. Zaterdag 13 September 1913 No. 10724 Op den Balkan. Offiofaeto berichten. Bafteiilaidsefe Nieuw*. Verspreide berichten. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. OTereeiïoistig op de polis Yerielde voorwaarden. bil levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bii verlies van een hand, voet of oog Uollandsehe Algemeene bij verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande» ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee Maden en een Geïlluslreerd Zondagsblad. MILITIE. Onderzoek betreffende voorgeoefendheid. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat in de maand November a.s. Z&1 plaats hebben het onderzoek tot het verwerven van het bewijs betref fende het vol doen aande eischen van voorgeoefendheid, bedoeld in art. '0 der Militiewet. Het bezit van dat bewijs geeft in geval van toewijzing aan de Infanterie, de Vesting-Artillerie of de Genietroepen aanspraak op een 2 maanden korteren eerste-oefeningstijd. Omtrent bedoelde eischen zijn inlichtingen te verkrijgen aan de afdeeling Militie, Schoolstraat 12, alhier. Het onderzoek zal aanvangen op Dinsdag 11 November a.s., en wordt, zoo noodig de twee volgende dagen voortgezet. Het wordt gehouden in de volgende garnizoens plaatsen Leeuwarden, Groningen, Assen, Kam pen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Doesburg, Harderwyk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naarden, 's-Gravenhage, Leiden,Delft, Gouda, Gorinchem, Vlissingen, 's-Her- togenbosch, Breda, Bergen-op-Zoom en Maastricht. Aan het onderzoek kunnen deelnemen de lote- ''Dgen, die bestemd zijn om .voor de lichting van bet volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd. De lotelingen, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich voor 10 October a.s. daarvoor aan gemelde afdeeling Militie aan melden. Schiedam, den 13den September 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, MIL1TIK. Voorkeur by indeeling De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat de lotelingen dezer gemeente, bchtiog 1914, die niet bij den Keuringsraad of °P andere bij de geldende voorschriften bepaalde ^vijze hun wensch hebben kenbaar gemaakt om worden bestemd voor de zeemilitie, of voor ®en der korpsen of korps-onderdeelen van het 'eger, zich alsnog voor 10 October a.s. daarvoor aan de afdeeling Militie dezer gemeente kunnen aanmelden. Schiedam, den 13den September 1913. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. werking treding van liet nieuwe art. 17 der verordening op het rijden te Schiedam. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen voor zooveel noodig in herinnering dat °P 1 Januari 1914, in werking treedt het nieuwe artikel 17 der verordening op het rijden te Schie- "mm, luidende: Vrachtwagens moeten voorzien zijn van wielen, r]e een middellijn hebben van ten minste 0.62 Meter. De velgen van molenwagens, spoelingwagens en sleeperswagens onder welke laatste verstaan gorden alle vrachtwagens bij welke de afstand msschen de beide assen meer dan 2.5 Meter be haagt mogen niet smaller zijn dan 0.1 Meter, jcrwijl de radkrans m dwarsdoorsnede een recfet- imig oppervlak moet vertoonen. Bij overtreding is de eigenaar van den wagen atrafbaar." Schiedam, den 13den September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. Schietoefeningen van het fort Hoek van Hol land 4e District. Volgens mededeeling van den Minister van jT.0r'og zal op 16 September a.s. eene schietoefe- j^1 worden gehouden van het fort Hoek van Er zal gevuurd worden met kanonnen van lieht aliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt ge haakt een driehoek, gevormd door het fort, een code vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 8l00 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en een uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. (Zie sNed. Krt." Nos 218, 219, 202, 227). Uit Constantinopel aan de »Köln. Ztg." Het optimisme, dat eerst ten aanzien van een snel en bevredigend beloop van de vredesonder handelingen, met name bij de Bulgaaarsche afge vaardigden, heerschte, is verdwenen, daar de Tur ken sedert eergisteren erop staan, om het nu reeds bezette gebied ten W. van de Maritsa en ook Kirk Kilisse te behouden, terwijl zij te ver staan geven, dat het overige gedeelte van West- Thracië in elk geval een bijzonder bestuur zal moeten krijgen. Sawof heeft daarom te Sofia ge vraagd wat hij doen moest en wacbt op nadere lastgevingen. Het haperen van de onderhandelingen wordt aan de omstandigheid toegeschreven, dat de Tur ken zich niet aan de, in de nota van 19 Juli aangegeven, grenslijn houden en verder aan de onverzettelijkheid van de Turksche onderhande laars, die onder den invloed van Enver-bei staan. Deze is eergisteren plotseling met de afvaardiging van de West-Thracische regeering te Constanti nopel aangekomen. Hij heeft lange sameneprekin- gen met den grootvizier en Talaat-bei gehad. Daarna heeft de Sultan hem ontvangen en gisteren is hij naar Adrianopel teruggegaan. Natsjewitsj heeft gisteren de gezanten van Rusland en Oostenrijk bezocht en ook den En- gelschen zaakgelastigde en sprak met hen over die eischen welke voor Bulgarije onaannemelijk zijn. De eilanden in de Egeïsche Zee. Uit officieuse bron spreekt men tegen, dat er in Italië groote vergaderingen op touw worden gezet om de regeering te verzoeken Kreta in te lijven. Italië blijft trouw aan het beginsel, dat geen enkele groote mogendheid uit de Oostersche crisis voordeel in gebied mag trekken. Servië enOostenrijk. De betrekkingen tusschen Servië en Oostenrijk verbeteren geenszins. Van geen van beide kanten schijnt men haast te hebben om de besprekingen te open en dat is toch noodig, want het handels- tractaat, dat tusschen Servië enOostenrijk bestaat heeft natuurlijk geen betrekking op het nieuwe Servische gebied. Men verwacht, dat met October de onderhandelingen over de uitbreiding van het tractaat zullen beginnen. De onderhandelingen kunnen een inleiding vormen tot de algemeene beraadslaging over alle hangende oeconomische en financieele kwesties. DÜITSCHLAND. De najaars-oefeningen van de Duitsche oorlogs vloot zijn naar een telegram uit Helgoland meldt, gisteren beëindigd. De beslissende strijd ving den vor.'gen avond om 7 uur aan bij de Elbe- monding en eindigde 's morgens daarop om 1.30 uur. De hydroplan D.' 12 met kapt. Langfeldt ondernam een zeer belangrijke verkenningstocht, die 2 uur duurde. Het eerste eskader gaat over Skagen naar Kiel, het tweede naar Wilhelms haven. De torpedobooten en onderzeërs hebben Helgoland reeds verlaten. De hydroplannen kee- ren naar Wilhelmshaven terug, zoodra het weer kalm is. ENGELAND. De »Times" geeft een zeer uitvoerig persover zicht uit de artikelen over Loreburn's plan bej treffende een conferentie tot minnelijke regeling van de Iersche kwestie. Er blijkt groot verschil van meening te bestaan over de uitvoerbaarheid ervan. Sommige unionistische bladen, onder welke de Daily Telegraph, bepleiten een spoedige alge meene verkiezing over Home Rule. Die verkiezing zou aan de conferentie vooraf moeten gaan. De correspondent van de «Times" zegt, dat de brief van Lorebnrn aan de »Times" de aandacht van Ierland op bet oogenblik geheel in beslag neemt. De nationalisten zijn onthutst, daar er uit blijkt, dat de liberale oud-kanselier het beleid van het kabinet Asquith in zake Ierland ver oordeelt. De toestand te Dublin wordt ongunstiger. De werkgevers gaan voort met uitsluitingen af te kondigen. Verscheiden duizenden mannen zullen zich binnenkort bij de staking aansluiten. Vier honderd boeren hebben stappen genomen, waar door 2000 man worden getrofïen, en de Boeren bond heeft zich verbonden geen arbeiders te ge bruiken, die lid blijven van het verbond van Iersche transportarbeiders, zooals het thans is samengesteld. De werkgevers hebben voorts geweigerd om de bespreking met de vakvereenigingen te hervatten, die Maandag voor een week werd verdaagd. FRANKRIJK. Binnenkort zal het Baltisch eskader van de Russische vloot, van welks vertrek uit de Russi sche wateren Reuter reeds melding maakt, een bezoek aan Engeland en Frankrijk brengen. Het eskader, onder commando van admiraal von Essen, wordt Zondag a.s. te Portland verwacht, waar het tot Vrijdag blijft om dan naar Brest te vertrek ken. Admiraal v. Essen voerde in den Russisohen- Japanschen oorlog 't bevel over den kruiser »Novik." Aan bijna alle zeeslagen heeft dit vaartuig deel genomen. Na de zware nederlaag van Tsuschima, wist de »Novik" naar het eiland Sachalin te ont komen, waar von Essen het vaartuig in de lucht liet vliegen, opdat het niet in handen der Japan ners vallen zou. Admiraal von Essen is op het oogenblik de jongste admiraal van de Russische marine. Reuter meldt uit Tanger. Volgens geloofwaardige mededeelingen uit Tetoean, is de inlandsche politje van Ceuta en Halucemas, die met de Spaansche troepen uit Tetoean samen moet werken, in een treurigen toestand. De afdeelingen inlandsche politie, die aanvankelijk elk uit 500 man bestonden, zijn thans door de onophoudelijke deserties tot 90 of 80 man geslonken. Vijfzesden der manschappen loopen dagelijks, somtijds met tientallen tegelijk, weg> met wapens en bagage, en gaan de vijandelijke harka versterken. Deze krijgt, door de kennis van zaken van de deserteurs, belangrijke inlichtingen over de Spaan sche troepen en de posities die deze innemen? waardoor zij met steeds meer zekerheid haar slag kan slaan. Het gevecht van 7 September was voor de Spaansche troepen bloedig, vooral doordat de in boorlingen vooraf stellingen konden innemen, van waaruit zij zonder gevaar voor zichzelf, op de Spaansche troepen konden vuren. Volgens dezelfde mededeelingen wordt de toe stand in Charb met den dag slechter, ondanks de heldhaftige pogingen der Spaansche troepen. Uit Tetoean wordt gemeld Een afdeeling infanterie, die de werkzaamheden aan een versterking beschermde, heeft het vuur geopend op een troep opstandelingen. De Span jaarden hadden één doode en één gewonde. De vijand vier. Volgens geruchten uit inlandsche bron hebben zich sterke afdeelingen opstandelingen, waaronder Kabylen, onder leiding van Raisoeli vereenigd. Raisoeli spoort hen aan om de Spanjaarden op 'even en dood te bestrijden. Men zegt, dat de opstandelingen goed gewapend zijn. Volgens dezelfde berichten zou Raisoeli op het punt staan om verschillende Spaansche kampe menten tusschen Ceuta en Losjian tegelijkertijd aan te vallen, met het doel de Spaansche troepen te verspreiden en de razzia's te wreken, waardoor de aanvallen zijn gestraft. CHINA. Japan eischt ook nog, dat generaal Sjangsoen den Japanschen consul te Nanking zijn veront schuldigingen aanbiedt en met zijn troepen het consulaat zal voorbijtrekken. Niettegenstaande de eischen gematigd zijn, het geen men aan den invloed van Engeland toeschrijft( twijfelt men er aan of Sjangsoen ze zal inwilligen. In den Tokioschen schouwburg Meidsimea heeft opnieuw een door duizenden bijgewoonde verga dering plaats gehad, waarbij óf het zenden van troepen naar China óf het aftreden van het mi nisterie werd geeischt. Over de loopbaan van den plotseling over leden burgemeester van New-York, die voor zijn gezondheid een vacantie-reisje naar Engeland maakte maar aan boord aan hartverlamming stierf, volgen hier nog enkele gegevens Gaynor was in 1851 geboren in Oncide County, in den staat New-York. Hij ontving zijn oplei ding in Whitestown Seminary en in Boston. In 1873 vestigde Gaynor zich in Brooklyn, waar hij zich in de rechten bekwaamde en tevens journa- listieken arbeid verrichtte. In 1875 als advokaat tot de uitoefening der advocatuur toegelaten, kreeg hij een groote praktijk. Ook schreef hij veel over rechtsgeleerde onderwerpen. Tot groote bekendheid en populariteit geraakte Goynor door zijn actie tegen een groep corrupte partijbazen der Democratische partij, wier straf waardige handelingen hij aan het licht bracht. Een der ergste schuldigen John Y Kane werd bij deze gelegenheid wegens frauduleuze praktijken bij de verkiezingen veroordeeld, hetgeen voor een goed deel aan de campagne van Gaynor te danken was. Van 1893 tot 1907 bekleedde hij het ambt van rechter in het Opperste Gerechtshof van den Staat New-York en in laastgenoemd jaar zag hij zich tot burgemeester van New-York gekozen. Zijn ambtelijken termijn als zoodanig zou dit jaar afloo- pen. En Gaynor die het bij Tammany verkorven had, was voornemens als onafhankelijk candidaat naar een herbenoeming te trachten. Tot tweemaal toe was Gaynor aangezocht om een candidatuur der Democraten voor het gouver neurschap van New-York te aanvaarden maar hij wilde zich daarvoor niet laten vinden* Evenmin voelde Gaynor iets voor een presidentscandidatuur. De directeur van den geneeskundigen dienst te Boedapest heeft gisteren een onderhoud gehad met den correspondent aldaar van de »Lokal Anzeiger", aan wien hij o.a. het volgende ver klaarde Ik moet tot mijn leedwezen bevestigen, dat Boedapest door de cholera besmet is. Ik heb er totnutoe nog niet in het openbaar over willen spreken, omdat alleen verdachte verschijnselen werden waargenomen. In 167 gevallen werd het vermoeden geuit, dat de betrokken patiënten door de cholera waren aangetast. Het bacteriologisch onderzoek moest echter eerst volledige bewijzen leveren, voor ik het publiek de verontrustende waarheid wilde mededeelen. De haard der ziekte schijnt inderdaad de Doboszystraat te zijn, waar één geval van cholera Asiatics werd geconstateerd. De directie der waterleiding heeft bevel gegeven, dat de beambten voortaan niet rneer met de bloote handen aan de reservoirs mogen werken. Buitendien is aan alle employ's de grootste zin delijkheid voorgeschreven. Gisteren werden vier nieuwe gevallen van cholera geconstateerd, waar van een onder zeer eigenaardige omstandigheden. Een arbeider werd wegens verzet tegen de politie naar het bureau getransporteerd. Gedurende het verhoor aldaar viel de man neer en vertoonde hij alle typische verschijnselen van cholera On middellijk werd hij naar de barakken van het ziekenhuis vervoerd, het politie-bureau gesloten, alle agenten, die met hem in aanraking waren geweest, geisoleerd en het geheele gebouw ontsmet. Naar uit Boedapest gemeld wordt, bevinden zich daar ter stede op het oogenblik 60.000 werk- loozen en in het geheele land ongeveer 200.000. Daar ,de weerstandskassen der vakvereenigingen bijna uitgeput zijn, wil men een groote actie op touw zetten, om hulp voor de werkloózen te ver krijgen en zal men de regeering en het stadsbe stuur verzoeken, onmiddellijk voor de noodige werkverschaffing te zorgen. De gemeenteraad van Manchester een stad met 715.000 inwoners heeft met alge meene stemmen den katholieken heer Mac Cabe gekozen tot Lord Mayor. De nieuwe burgemeester genoot zijn onderwijs bij de schoolbroeders en daarna aan de industrieschool. Sinds 1910 is hij directeur van het kanaal van Manchester. Reeds sinds geruimen tijd had hij zitting in het bestuur van verscheidene door wijlen kardinaal Vaughan gestichte sociale of liefdadigheidsinstellingen. Volgens een telegram uit Stockholm, worden aan de Finsch-Zweedsche grens belangrijke mili taire maatregelen genomen. Op Russisch grond gebied worden op het oogenblik o.m. militaire MAROKKO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1