Dagblad voor Schiedam en f Aflfifl"" f Dn rr fis De Troonrede. RIENZL Gratis Ongevallen verzekering 36ste Jaargang;. Dinsdag 16 September 1913 No: 10/26. Op den Balkan. oTereentüistig op de polls yemelde voorwaarden. r* n O ft FEUILLETON. Boitealudsck lienws. Verspreide berichten. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange B 2 gg I verlies van geheele 113 I een hand, invaliditeitI LUU voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene I I (JU een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Sehiedam I UU wijsvinger; I |(J verlies van eiken ande ren vinger. De Troonrede, door het pas opgetreden vrij zinnige concentratie-Kabinet op de Koninklijke Üppen gelegd, werd zeker met ongewone belang stelling verbeid. Zij geeft toch, naast een blik op het verleden en het heden, eene belofte voor de toekomst, eene aankondiging van de wettelijke voorzieningen die het nieuw opgetreden Kabinet in de nieuwe parlementaire sera deukt voor te stellen. En dan valt 't bij eene vluchtige beschou wing van dit met spanning verbeide staatsstuk al aanstonds op, dat de nieuwe regeering niet karig is met toezegging van nieuwe wettelijke voorzieningen; de vraag dringt zich. echter op of die voorzieningen ten heil zullen zijn van land en volk. Wat de belofte voor de toekomst betreft, wijzen Wij allereerst op de aangekondigde Grondwets herziening. Dat deze herziening voor de nieuwe wetgevende periode wordt aangekondigd, bewijst zeker nog niet dat zij in die periode zal tot stand komen. Immers, die herziening, be doeld als noodzakelijke maatregel tot invoering van algemeen kiesrecht voor mannen en tot wegneming der grondwettelijke belem mering tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen, moet nog worden voorbe reid. Gesteld ook al dat de in te dienen voor stellen in deze nieuwe periode de Kamer be reiken", dan zal de langdurige parlementaire behandeling, eerst in de sectiën, wel zooveel tijd vorderen, dat 't zeer twijfelachtig is, of er nog tijd zal zijn voor openbare behandeling eer dit nieuw Kabinet aan verval van krachten bezwijkt. Wie helpt het KabinetCort\an der Linden aan de vereischte twee derden van stemmen, welke 'ttot het Kabinet der Grondwetsherziening stem pelen kan Het zinnetje dat op de paragraaf der Grond- Wetherziening volgt, is vrij raadselachtig en geeft Wel wat te denken .aan eene staatscommissie bet onderzoek op te dragen, in hoever eene alge meen bevredigende regeling mogelijk is ter zake van de subsidieering van het bijzonder onderwijs en de voorwaarden welke daaraan verbonden moeten worden.'' In hoofdzaak klinkt't zeker heel mooi; maar het venijn zit ook hier wellicht in de staart «de voorwaarden welke daaraan ver bonden moeten worden." Wij zullen zien wat Voor kuikentje er uit dit vreemde eitje komt. De volgende paragraaf is oogenschijnüjk nog mooier«Indiening van een wetsontwerp tot het kosteloos verleeDen van ouderdomsrente aan be hoeftige zeventigjarigen, die gedurende een te bepalen termijn geen ondersteuning genoten van e®n insteliing van weldadigheid" Kostelooze ouderdomsrente, m.n.w Staatspensioen, donder dat de werkman er een cent toe bijdraagt, Vvordt hem een ouderdomsrente verzekerd, maar. op zeventigjarigen leeftijd. Het ver- "Vvyt der rechterzijde zoo dikwijls naar het hoofd Reslingerd »'n rijksdaalder voor 'n dooje" zullen 124) En toen Irene haar bleek gelaat en hare wee bende oogen van den boezem ophief, aan w.el- ken zij zich, troost en heul zoekende, had vast- &edrongen, de beschroomde zuster, angstig, ^ijfelziek, starende de trotsche gade, moe dig en gerust, daar zij nimmer het doel noch be macht van hare Rienzi wantrouwde t°en zouden zij den schilder geen onwaardig tbodel hebben aangeboden van de Liefde, die a'le dingen hoopt en de Liefde, die alle dingen Vl'eest. .„Verheug u, mijne dierbare zuster 1" zeide de t'lbuun, het eerst door Irene's smeekende'n blik ?®groet, „geen haar op het hoofd dergenen, Welke er op stoffen, den naam te dragen van hem, dien gij zoo innig lief hebt, werd gekrenkt Eank er den hemel voor," vervolgde hij, °en zijne zuster met een flauwen kreet in zijne hrmen stortte, „dat zij tegen mijn leven samen zwoeren 1 Hadden zij het tegen dat van eenen hhderen Romein gedaan, het ware misschien Jhjsdadig geweest, hunne genade te verleenen "hardste 1 moge Adriano u half zoo innig lief wij dus links volmondig kunnen redresseeren. De beoogde vereenvoudiging van de Invaliditeits- en Radenwet alsmede de aangekondigde aanvul ling der Ziektewet zullen geen verrassing baren aau hen, die de debatten over deze sociale wetten in de Tweede Kamer gevoerd, met aandacht hebben gevolgd. Een leelijk zinnetje in het overigens zoo mooi pleidooi der nieuwe bewindvoerders is, dat de toestand van 's lands middelen dringend voorzie ning eischt, zelf bij zuinig beheer en voort durende stijging in de opbrengst der belas tingen, Niet alleen de in uitzicht gestelde sociale maatregelen, maar ook eenige in de vorige zittingen aangenomen wetten eischen nieuwe middelen. Daarom naast een akemeene inkomstenbelasting maar een wijziging en ver hooging der successiebelasting voorgesteld! U begrijpt, beste vrienden, zoo ongeveer redeneert het nieuwe samenstel, dat wij, die aan den strijd tegen de Tariefwet het leven danken, zelfs niet met een fiscale tariefsherziening kunnen komen; maar wij zullen maar weer wat van het nationaal vermogen nemenonze roode broeders zeggen immers, dat men het halen'moet waar 'tis. Wel treft de successiebelasting reeds diep in de zijlijnen, maar er kan toch altijd nog wat bij 't is toch beter dat de eigen ingezetene opbrengt dan dat de vreemdeling betaalt. Na eene herziening van het Nederlandsch straf wetboek en den aanbouw van een Nederlandsch Indisch slagschip te hebben aangekondigd, wordt toegezegd, dat de reorganisatie der levende strijd krachten, die na de invoering der nieuwe Militie- wet en in aansluiting aan die wet, werd ter hand genomeD, zal worden voltooid. Daaruit blijkt, dat op de stevige grondslagen door minister Colijn gelegd, zal worden voortgebouwd. Jammer maar is 't, dat zij dien «braven boerenzoon" niet hebben, omdat bouwwerk af te maken. De nieuwe titularis zal moeite hebben om zelfs maar de evenknie van dien eminenten minister te worden. Als franje is aan het nieuwe staatsgordijn zeker toegevoegd de passage over de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. Al acht de nieuwe regeering den tijd gekomen om dat groote werk te ondernemen, het betrokken wetsontwerp zal nog een zeer langen weg hebben af te leggen. Eer de groote binnen plas afgesloten en droog gemaakt is, zal er nog heel wat water door de Zuiderzee stroomen. Dat is een zeker gemakke lijke en goedkoope belofte, die het bedrogen kiezersvolk nog wel op den koop toeneemt De slotpassage nagenoeg, die omtrent de ver heffing der volkswelvaart in de Koloniën, het aankweeken van het besef van saamhoorigheid van Moederland en Koloniën, de bevordering der volksopvoeding, de opwekking tot, verdraagzaam heid in godsdienstzaken en de onderlinge waar deering der rassen, is al bijzonder mooi. «Mijn liefste, wat wilt gij nog meer?" Maar van het bevorderen der christelijke zending wordt met geen woord gewaagd. De opwekking tot gods dienstige verdraagzaamheid van vrijzinnige zijde geuit, zou eerder doen vermoeden, dat 'top den weg der nieuwe regeering ligt, die zending zoo veel mogelijk tegen te werken. Zoo staat dan deze geheele troonrede met hare ronkende phrases en goedkoope beloften beslist jn het teeken van den laatst gehouden verkie zingsstrijd, toen men het kiezersvolk pok zooveel heeft beloofd, dat nu zoo moeilijk na te komen blijkt. Waar van een veelomvattenden arbeid gewaagd wordt, is dit zeker met 'toog op dit wel uitvoerig program niet tegen te spreken, of echter die arbeid tot heil van land en volk zal gedijen, valt ouder de gegeven omstandigheden ernstig te betwijfelen. Turkij:e en Bu 1 garije. Ito Turksche en Bulgaarsche afgevaardigden zijn het eens geworden over de hoofdpunten van de grensregeling. In de volgende vergadering, tegen Woensdag vastgesteld, zal de kwestie voorgoed haar beslag krijgen. SPANJE. Reeds worden te Madrid de noodige maatre gelen getroffen om president Poincaré bij zijn bezoek aan de Spaansehe hoofdstad, dat den 7en October zal plaats vinden, op schitterende wijze te ontvangen. Een uitgebreid programma is opgesteld, waarop o.m. voorkomen een banket, den president der Fransehe republiek door den gemeenteraad van Madrid aangeboden, een gala- vu en stolling in den Zarzuela-'schouwburg, een tuinfeest en uitstapjes naar El Escorial, El Paid a en Toicdo. Hierbij! komen dan nog; alle festivi teiten ten hove. CHINA. De „Times" verneemt uit Petersburg, dat de crisis, welke in de betrekkingen tusischen China en Japan is ontstaan, de Russische regeering ernstige zorgen baart', wijl de loop, dien de ge beurtenissen zouden kunnen nemen, Rusland er toe zou kunnen noodzaken te kiezen, óf z'ijin tegenwoordige positie in Oost-Azië prijk te geven óf anders tot krachtige actie over te gaan. Maar op het cogenblik zou Rusland veel liever blijven bij haar politiek van harmonie met .Tapan in de Oost-Aziatische vraagstukken te ageeren. Deze politiek zou er op uitdraaien, dat op den duur Mongolië en Noord-Mantsjoerije aan Rusland ko men. Daarom hebben de gematigde eischen, door Japan gesteld inzake het gebeurde te Nanking, instemming gevonden in Rusland. Ito „Times" verneemt uit Peking, dat de eischen van Japan ook insluiten, dat generaal Sjangsoen aftrede als gouverneur van de provincie Kiang see Dat nu is de moeilijkst in te willigen eisch van alle, welke door Japan aan China zijn ge- hebben als ik, en echter, mijne zuster en mijn kind! niemand kan uwe edelaardige ziel ken nen en schatten dan hij, die er over waakte, sinds zij hare eerste bloesems in het zonnelicht loswikkelde. Mijn arme broederhad hij ge leefd, uw raad ware ook de zijne geweest; dikwerf waan ik, dat zijn zachter geest mij voor de gestrengheid waarschuwt, welke den mijnen al te hard zou doen worden. Nina, mijne koningin, mijne bezielster, mijne geleid ster, laat uw hart altijd, mannelijk onder mijnen wederspoed, vrouwelijk zijn in de dagen mijner macht, en wees, met Irene, voor mij op aarde, wat mijn broeder voor mij in den hemel isl" Uitgeput door de vermoeienissen van den nacht, begaf zich de tribuun eenige weinige uren ter ruste, en toen Nina hem met hare ar men omstrengelde, over zijn edel gelaat waakte, was de zorg geweken de eerzucht gestild - en had de kalmte ervan iets bijna verhevens. En tranen van dien zoeten trots, welke de vrouw voor den held harer droomen stort, ver zwaarden de oogleden der gade, toen zij zich, in de diepe stilte haars harte, meer verheugde over het voorrecht, alleen haar geschonken, in zijne eenzame uren te deelen, dan in al den rang, waartoe het lot haar verheven liad, en om welken te versieren en te genieten, haar aard haar gelijkelijk'scheen te hebben bestemd. In dat stil en eenzaam uur, verloor zich haar hart in wakende droomen, ijdeler dan die van den slapende, en schilderde zich de lange loopbaan vol roems, en den heerlijken, vreed- zamen avond af, welken hare heer verbeidde. En terwijl zij dus waakte en dus droomde, verduisterde de wolk, thans nog niet grooter dan de hand eens mans, den gezichteinder van een leven, dat zich slechts kort meer in zonne schijn verheugen zou. TWEEDE HOOFDSTUK. De vlucht. Op zijn trotsch hart teerende, gelijk een klep per op het gebit knabbelt, begaf zich de oude Colonna naar zijn paleis terug. Hij, die geen deel had in de ontworpen, doch verijdelde mis daad zijner bloedverwanten en betrekkingen, zag in het gansche tooneel van den nacht en den ochtend, slechts eene reeks van beleedi- gingen en vernederingen. Nauwelijks had hij zijn paleis bereikt, of hij beval bij bode, in wien hij zeker was vertrouwen te kunnen stellen, zich gereed te houden, om dadelijk te paard te stijgen. „Deze naar Avignon," zeide hij tot zich zei ven, toen hij een epistel aan den Paus sloot „wij willen beproeven, of de vriendschap van het groote huis der Colonna's niet zwaarder weegt dan de bespottelijke steun van de speel pop des gemeens. Deze naar Palestrina de rots is ongenaakbaar 1 - Deze naar Giovan ni Di Vico, men kan op hem vertrouwen, welk steld, al is het ontslag van Sjangsjoen wensche- lijfc. Do buitenlanders zullen de macht, die ue re- geering te Peking kan oefenen, afmeten naar wat zij tegenover Tsjangsoen weet te bereiken. Twtee Jap arische kruisers hebben last gekregen van Sasebo naar Nanking te s toornen. De open bare meening en de pers in Japan is niet tevreden met de aanvaarding door China van de door Ja.pan gestelde eischen, uit overweging dat deze te klein en niet in overeenstemming zijn met ae eer van een groote natie. Men is doenda de volksbeweging tegen China opnieuw aan te wak keren en belegt tot dat doel vergaderingen. - In den loop van September zullen in Rus land vier arrondissementen-Van het goevemement Pskof, in drie van het goevemement Witebsk en in één van het goevemement Lyfland de reser visten onder dé wapenen warden geroepen. Zulks in verband met een proefmobilisatie. Volgens een bericht in het Genueesche blad „Lavoro" is een groot militair schandaal op handen, daar bijl het beheer van het fonds voor de luchtscheepvaart talrijke verduisteringen voor gekomen moeten zijn. Het heet, dat de Minister van Oorlog, Spingardi, reeds een onderzoek is begonnen. Uit een telegram uit Londen blijkt, dat te Peking een onbevestigd, doch algemeen geloofd gerucht gaat over1 een tusschen China en Duitsch- iand getroffen overeenkomst,'volgens hetwelk een Duilsch generaal mot een staf van zes officieren en een tolk zich te Peking zal vestigen, terwijl ongeveer 200 Duitsche officieren over het land verdeeld zullen worden. De onkosten om dit plan ten uitvoer te leggen, bedragen 4 millioen mark, waarvan de firma Krupp een millioen zou dragen. Van de andere mogendheden wordt een heftige oppositie verwacht. Te Londen dreigt een ernstige staking van de in vakvereenigingen georganiseerde beambten van de motorbusmaatschappij' en de ondergrond se he sporen. De aanleiding isj dat de directie van de Tilling- maatschappij, welke tot de combinatie van Lon- densche verkeerismaatsehappijen behoort, een be sluit beeft uitgevaardigd, waarbij1 twaalf beambten, voor bet roeeren deel reeds langen tijd in dienst, worden ontslagen, omdat zijl aan het bevel van de directie, dat hun verbiedt de kenteekenen vari het lidmaatschap van hun vakvereeniging te dra gen, geen gehoor wilden geven. De vakvereenigingen eischen dal de Tilling- maatschappij dat besluit zal intrekken en de ont slagen beambten weer in dienst neemt. Zij drei gen, zoo dat niet geschiedt, met een algemeene staking. Een afvaardiging van de vakvereeniging za! heden een onderhoud met de directie van de Tillingmaatschappiji hebben. De legermanoeuvres in Oostenrijk zijn gis- een verrader hij zijn moge I Deze naar Na pels de Colonna's zullen den afgezant des tribuuns verloochenen, zoo hij zijnen last niet opzegt en zich herwaarts spoedt, niet als een minnaar maar als een krijgsman. En moge deze Walter De Montreal aantreffenHa I hij heeft ons eenen kostelijken bode gezonden, maar ik ben geneigd alles te vergeven, alles, ja, voor een duizend lansknechten." En toen hij met bevende handen de zijde om zijne brieven wond, gebood hij zijnen pages tegen den vol genden middag, alle de signori aan zijnen disch te noodigen, welke gedurende den vorigen nacht in zijn gevaar hadden gedeeld. De baronnen verschenen veeleer in woede ontstoken over de schande, hun door de ver giffenis aangedaan, dan tot dankbaarheid opge wekt door de hun geschonken genade. Daar hunne vrees met hunnen trots samenstemde, en de kreten van het gemeen en het geprevel der Franciscaners hun nog in de ooren klonk, hielden zij vereenigden wederstand voor het eenige hun overgebleven middel om hun leven te beschermen en over de hun aangedane be- leediging wraak te nemen. Wordt virvolgd). bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1