Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f DO rr fifj W den Balkan. Gratis Ongevallen verzekering RIENZI. m 36ste Jaargang.. Woensdag 17 September 1913 %w. 10/2? BgitwriaiMtecli Ifieawg. FEUILLETON, oTereenfcomstig op de polls vertelde voorwaarden. Verspreide berichten. Uit de Pers. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by dood by verlies van Mi f6 ft f| fl Mi levenslange 1 11 S verlies van geheele 11 j I een hand, invaliditeit£,y y voet of engI UU UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Sehiedain. I IJ U wysvinger; E |U bij verlies van eiken ande ren vinger. i I n Al b a n i Aioelid bei Lib oho wa, do Albaneesche rninis- ter van buitenlandsche zaken, zet in. een artikel in do ,,Neue Freie Pressie" uiteen wat de eerste plichten zijn der Albaneesche regeering. In ue eerste plaats moet een blijvende regee ring wiorden ingesteld inp laats van de Viooirloo- p'ige. Dan dient onverwijld het spoorweg- en var- keersvraagstuk te worden opgelost. De eerste spoorlijn zal waarschijnlijk worden aangelegd van AVal on a over Betrat naax Elbassan e-n van daar naar Durazzo en Skoetari, voor welke een Oos ten rijlksche maatschappij het ontwerp reeds heeft ingediend. Do organisatie der Albaneesche gen darmerie zal zonder verwijl worden opgedragen aan Nederlandsche officieren. Libohowa keurt de houding van Griekenland jegens Albanië af en spreekt als zijin oordeel uit dat Griekenland, welks verbond met Slavische staten hij' onnatuurlijk acht, zeer binnenkort behoefte zal hebben aan de Vriendschap van Albanië, dat zich nooit tot een tegen Bulgarije gerichte politiek zal leenen. Die minister doet verder uitkomen, dat Oos ten rijk-Hongarije en Italië groot belang hebben bij, een sterk Albanië, dat ten minste over een leger van 100,000 man beschikt, hetwelk tot taak zal hebben „de Slavische golf te befalten in de Adriatisebe Zee te komen." De Zondag te Durazzo gehouden algemeene vergadering heeft besloten den zetel der voor- lcopige regeering naar Durazzo over te brengen. Het nieuwe kabinet zal gevormd worden nadat de regeering te Walona en Essad pasja het eens zijn geworden. Berichten uit Albanië zouden doen gelooven dat iel' een zekere opwinding in bet lana begint tei i eerschen. De dagbladen gewagen bijna dage lijks van bloedige gevechten tussehen Malisspren eti Montenegrijnen. Volgens de „Niette Freie Preisse" zou de voor- loopige regeering moeilijkheden hebben, met Essad pasja, die verdacht wordt binnenlan dsche onlus ten niet steun uit het buitenland aan te wak keren en de candidatuur van Foead pasja naar den Albaneteischen troon te steunen. Volgons de „Wiener Zeit" zijn op 7 September 2000 Albaneezen, voiornamelijk Malissoren en Alir- dieten, te Alessio samengekomen, na bijeenroeping door de voorloopige regeering. Toen de vice- president der regeering de vergadering verzocht da leden der regeering als hoofden van het land ta erkennen, kwam het tot rumoerige! tooneelen. Verscheidene stamhoofden weigerden. Do vice- president der voorloopige regeering moest inder haast naar Kalinsji vluchten. De „Zeit" acht het gebeurde een gieduchten slag voor de voor loop ige regeering en voor Italië. ITALIë. Volgens de Napolitaansche „Meskagero" zijn te Casoria ernstige vetrkiezingsonlusten uitgebnD- 125) De baronnen verschenen veeleer in woede ontstoken over de schande, hun door de ver giffenis aangedaan, dan tot dankbaarheid opge wekt door de hun geschonken genade. Daar hunne vrees met hunnen trots samenstemde, en de kreten van het gemeen en het geprevel der Franciscaners hun nog in de ooren klonk, hielden, zij vereenigden wederstand voor het eenige hun overgebleven middel om hun leven te beschermen en over de hun aangedane be- leediging wraak te nemen. Zij zagen in de openlijke vergiffenis des tri- buuns slechts eene vermomming om zich te zekerder in het geheim te wreken, en alles wat Zij geloofden, was, dat Rienzi hen niet op vollen dag had durven doen straffen. Vergetelheid en vergeving hielden zij voor listig beraamde mid delen, om hunne achterdocht in slaap te wiegen, terwijl zij hunnen trots breken moesten het bewustzijn, dat de misdaad ontdekt was, ver bood hun alle hoop op veiligheid. De hand van hem, dien zij tot den moord gehuurd hadden, kon tegen hen gewapend worden, of het was ken. Groepen betoogers vuurden geweerschoten op elkaar af. De politie moest gebruik maken van haar revolvers. Er zijtn veel gewonden, een doodelij'k. Een 80-jarig priester, die van een bal kon die menigte tot bedaren trachtte te brengen, is door een kogel gedooid. MEXICO. Volgens een telegram uit Mexico zegt Huerta in zbn boodschap aan bet congres, dat de betrek kingen van Mexico met de regeering der Ver. Staren zeer gespannen zijn, gelukkig echter niet met het volk der V. S. Huerta spreekt den wensen uit, dat de onderhandelingen;, die nog niet afge broken zijn. zullen leiden tot Oen spoedige bij- legging der geschillen. Huerta stipt verder aan, dat 2G regeeringen zijn bewind hebben erkend. Hij belooft in' October verkiezingen te zullen doen houden CHINA. Keutel' seint uit Tokio. Behalve de twee kruisers, die, gelijk gisteren is gemeld, naar Nanking zrjin op-gestoomd, is gis ter een eskader torpodobootvemielers daarheen gezonden, omdat nieuwe gewelddaden Van de zijde van generaal .Sjangsoen worden gevreesd. Zijn ontslag wordt als een noodzakelijke voor- waarde voor de bijilegging van het geschil be schouwd. Beuter heeft de officieele verzekering ontvangen, nat de zending der schepen niet moet werden toegeschreven aan aanvalsplannen van Japan ten aanzien van .China. Zij heeft alleen ten doei het leven en den eigendom van Japan ners te beschermen. De koning van Griekenland is gisteravond van Cronberg' naar Engeland vertrokken. Passagiers van het Kongoteesche mailschip „Albértville", te Antwerpen aangekomen, vertel len, dal hij het vertrek uit. Bom a groote onge rustheid heerschto over het lot van twee offi cieren en 25 man, die naar het oproerige gebied van Kaketoes (Kassi) waren gezonden, en van wie sedert ©enige weken niet meer was géhoord. Men vreesde, da,t zij vermoord waren. In den trein met pelgrims en katholieke turners, die van de feesten te Kome terugkeerde en te Civitavecchia door het anti-clericaal gepeu pel werd aangevallen, bevonden zich ook enkele jonge Zwitsers. Dezen hebben bij de politieautori teiten een aanklacht ingediend tegen de spoorweg beambten te Civitavecchia, wijl zij het gepeupel zonder kaart op het perron lieten en toestonden dat de anti-clericalen den pelgrimstrein naderden. Een der spoorwegbeambten zou de bandieten zelfs tot gewelddaden hebbeu aangezet. De Troonrede. „De Tijd" komt tot de volgende conclusie: „Vatten wij onze indrukken, welke het kan misschien beraamd, hen langzaam en een voor een ten val te brengen, zooals de list der dwin gelanden dier dagen het medebracht. Zonderling genoeg drong Luca Di Savelli er het ijverigst van allen op aan, om onmiddellijk de vaan dei- muiterij op te steken. De vreeze des doods maakte den lafaard dapper. Niet eens in staat de romantische edelmoe digheid des tribuuns te begrijpen, rees de on rust der baronnen nog hooger, toen Rienzi hen den volgenden dag, een voor een, tot een bij zonder gehoor deed uitnoodigen, geschenken on der hen uitdeelde, hen verzocht het verledene te vergeten, zich zeiven eer dan hen ver ontschuldigde, en hunne ambten en waardig heden vermeerderde. Het Quixotismus van een van aard konink lijk harte maakte hem van allen middelweg afkeering en deed hem gelooven, dat hij de vriendschap, welke hij niet door den dood het zwijgen had willen opleggen, door vertrouwen en gunsten kon verpletteren. Wellicht zou dit gedrag hem hebben doen slagen, ware hij een geboren monarch en de trotsche edelen zijne erfelijke onderdanen geweest. Maar de edelmoe digheid van iemand, die zich plotseling boven zijne meerderen verhief, wordt slecnts voor eene bittere soort van praalzieke beschimping ge houden. Rienzi beging hierin, en misschien ook in het verleenen van vergiffenis zelve, eene niet anders eerste indiukken zijn, te zamen, dan komen wijl tot de conclusie, dat de tegen woordige Regeering hare krachten verre over schat. Met program, in deze Troonrede ontwikkeld, is 'er een, zooal-s mem mocht verwachten van een Regeering. niet alleen van eigen kracht bewust, maar tevens -overtuigd in beide Kamers d,er Sta- ten-Generaal .op eene sterke meerderheid té kun nen rekenen. In een hoofdartikel, hetwelk bij: sommige van onze vrienden tegenspraak uitlokte, bepleitten wij ettelijke weken geleden, als geringste kwaad het optie-den van -een uitsluitend uit de Linkerzijde samengesteld Zaken-Kabinet, hetwelk' zich bij' zijn wetsvoorstellen tot onderwerpen, binnen de neu trale zóne vallende, zou bepalen e-n dat, zoolang het niet voor een Kabinet van beginselen moest plaats maken, voor bet tot stand brengen van zoodanige ontwerpen, hulp zou kunnen vragen en vinden bij. de rechterzijde tegenover Oen uiter sten vleugel der linkerzijde, diein der socialisten. Een dergelijk ministerie blijkt bet tegenwoor dige niet. Hoewel, gelijk wij boven reeds zeidein, hetgeen het eigenlijk wil ten opzichte van de Invalidibeits- en Ouderdomsverzekering en ook nog: omtrent andere punten, ons niet volkomen duidelijk is, meenen wij toch, dat deze Troon rede voldoende licht geelt, om aangaande het karakter der Regeering niet langer in den ge- ringsten twijfel te verkeer en. Wij krijgen met haar te doen als een liberaal kabinet, dat voor de uitvoering van zijn plannen alleen bij oe linker zijde steun zal hebben te zoeken. Vergissen wij -ons ook verder niet, dan gaan wij met dit ministerie een tijdvak, vol van politieke wisselvalligheden, inoohaerende en onvruchtbaar heid' tegemoet. Dat dit tijdvak ni-et al te lang moge duren, dat het niet al te veel schade mog'ei toebrengen aan onze nationale belangen, maar spoedig voor een Vasteren en meer verzekerden toestand mo ge plaats maken, als de ellendige gevolgen der jongste .algemeene verkiezingen door een niéuwé uitspraak van bet kiezersvolk zullen zijn goed gemaakt, is onze oprechte wensch." De (a.-r.) Standaard: Wat onze geëerbiedigde Koningin hedenmorgen in de Vereemgde zitting der Staten-Generaal ten gehoore bracht, klonk zoo heel anders dan men daags na afloop van de herstemmingen zou hebben geducht. Van 't machtwoord der dreigende tyrannie, dat vooral tussehen 17 en 25 Juni in persen meeting weerklonk, viel zelfs de nagalm in dit Vorstelijk woord niet te bespeuren. Van de op één na dertig zinsneden, die het staatsstuk bevat, is er welbezien slechts één, waarvan de strekking, zoo men op de letter afgaat, tegen de beleden politiek van de rechterzijde ingaat, en zelfs die ééne zinsnede die exceptie maakt voor het kiesrecht, is zoo voorzichtig ge steld, dat ze desnoods te aanvaarden ware. Het Romantische edelmoedigheid. noodlottige staatkundige dwaling, voor welke minder edelaardige schranderheid in zijnen tijd een Vicconti in latere dagen een Borcia wel zou hebben behoed. Maar het was de dwa ling van eenen uitstekenden en grooten geest. Nina was in de groote zaal van het paleis gezeten het was de dag ter ontvangst der Ro- meinsche edelvrouwen bestemd. Het gehoor was zoo veel minder talrijk dan anders dat het haar onwillekeurig trofook meende zij in de houding dergenen, die versche nen waren, iets koels en teruggetrokkens op te merken, hetwelk hare ijdelheid griefde. „Ik vertrouw, dat wij signora Colonna niet beleedigd hebben," zeide zij, tot de echtgenoot© van Gianni, den zoon van Stefano. „Zij was gewoon onze haile met hare tegenwoordigheid te vereeren, en wij missen de statige vrouw ongaarne." „Mevrouw 1 de moeder van mijnen heer is ongesteld „Is zij wij zullen morgen om betere tij dingen ten harent zenden het schijnt dat wij heden verlaten zijn." Terwijl zij sprak, liet zij achteloos haren zak doek vallen de trotsche vrouw van Colonna boog zich niet om hem op te rapen, geöne hand verroerde zich en de tribunessa kon voor een oogenblik hare verwondering en ontsteltenis niet verbergen. Terwijl haar oog over de schaar ronddoolde, zag zij verscheidene vrouwen, wier echtgenooten zij als Rienzi's bitterste vijanden Vrouwen-kiesrecht voor weduwengezinshoofden ontmoette ook in onzen kring sympathie, en «behoudens vast te stellen uitsluitingen" kan elk kiesrecht, zonder positieve eischen, een algemeen karakter vertoonen. Ook ter zake van de Defensie van Land en Koloniën blijft dit Kabinet, min of meer, in het door zijn voorgangers aangegeven spoor. Al aan stonds een slagschip; dan voortzetting van de reorganisatie der levende strijdkrachtenvoorts verdere voorziening in uitrusting en verpleging en tenslotte betere regeling van het verlofskader; al 't welk natuurlijk de noodige millioenen ver slinden zal, en voor de zestien Socialisten zal zijn om naar te watertanden. En nu de vijf critieke punten. Voor Indië geen syliabe tegen missie of kerste ning, maar enkel generale «opwekking tot ver draagzaamheid op het gebied van den godsdienst", dus zoowei van de Christenen jegens de Moham medanen als van de Mohammedanen jegens de Christenen. En zoo ook ras tegenover ras. Van een oorlogsverklaring aan onze missionaire actie in Indië alzeo geen zweem. Ten vierde inzake het onderwijs geen enkel troostwoord ter geruststelliag van de dwepers met het openbaar onderwijs; van traktementsverhoo- ging geen ideemaar eeniglijk een Staatscom missie, om de quaestie van het bijzonder onderwijs definitief te regelen, onder voorwaarden die in de wet te stellen zullen zijn. Een zinsnede ons meer dan den Ned. Bond van Ouderwijzers in het gevlij komende. Kort saamgevat, een Troonrede, die naar ons zoo ver overbuigt als het verschil in beginsel slechts even gedoogt, maar wel te verstaan in termen en uitdrukkingen, die uiterst rekbaar zijn, en daardoor straks een bedenkelijk karakter kunnen erlangen. Maar in elk geval geeft deze Troonrede den hardsten slag aan de groep der socialisten. Ons dunkt, heel 't land door zullen de «Genos sen" perplex staan. Op een andere plaats schrijft de Stand, nog: De heethoofd vergist zich, die reeds bij de behandeling van de eerste Begrootingen van dit Kabinet groot spektakel van Rechts verwacht. Over de Stembus die achter ons ligt, over den val van het vorig Kabinet, en over het politiek karakter van het Kabinet dat thans optrad, zal uiteraard breed, en soms scherp, gediscussieerd worden, maar van de poging zelfs om ook maar een der Begrootingen te doen afstemmen, kan geen sprake zijn. Dit volgt reeds uit de vaste traditie. Nog steeds jmmers heeft men bij de optreding van een nieuw Kabinet er de eerste budgetten met vlagen wim pel laten doorgaan, en den strijd geconcentreerd op de antithese der politieke beginselen. En ditmaal vooral mag dit met zekerheid voor speld, omdat de Begrootingen, gelijk ze thans kende, elkander met veelbeteekenende blikken toewenken, en meer dan één kwaadaardige spotzieke lach, over de haar aangedane be schimping, was duidelijk op haar gelaat te lezen. Zij herstelde zich oogenbiikkelijk en sprak, glimlachende, tot signora Francipani „Laten wij in uwe vreugde deelen, u schijnt eene vroolijke gedachte bezig te houden, het zou zonde zijn, ze niet allen ten beste te geven." De edelvrouw, tot welke zij zich gewend had, bloosde zachtkens en hernam„Wij dachten er aan, mevrouw 1 dat, zoo de tribuun hier tegen woordig was geweest, hij geroepen zou zijn geworden, eene zijner ridderlijke geloiten te vervullen." „En welke, signora?" „Het zou hem een zoete plicht geweest zijn, den verlatene te hulp te komen, mevrouw En veelbeteekend zag de signora naar den zak doek, die nog altijd op den grond was blijden liggen. „Gij hadt mij die beschimping dan toege dacht, signora'si" zeide Nina, met groote maje steit oprijzende. „Ik weet niet, of uwe echtge nooten zich even stout tegen den tribuun gedra gen maar dit weet ik, dat de gade des tribuuns in het vervolg uw gezelschap ontberen kan. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1