Binnenland. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. inkomen, veel meer product zullen zijn van den arbeid van het vorig Kabinet, dan van het nu opgetreden ministerie. De cardinale strijd in zake de Begrootingen wacht ons eerst een jaar later. Aan de «Nederlander" valt het aanstonds op, «dat het thans opgetreden Kabinet een linksch Kabinet wenscht te zijn, dat de eischen der con centratie zooveel mogelijk tracht uit te voeren, doch dat tegelijkertijd een poging wil doen, om de rechterzijde aan zich te binden door eene, al thans in deza Troonrede uiterst vage belofte ten aanzieu van de onderwijs-quaestie." Afgezien nog hiervan zegt het blad verder dat het vinden eener algemeen bevredi gende regeling zooiets is als de «quadra- tuur van den cirkel," lijkt de instelling eener Staatscommissie, wier arbeiden «met bekwamen spoed" spreekwoordelijk is, wel de meest ge schikte kapstok om een, in de schatting der rech terzijde urgent vraagstuk, voorloopig aan op te hangen. Wij zijn benieuwd of de rechtsche groepen met dezen wissel op de toekomst in den zak, bereid zullen worden bevonden om de andere wisseltjes der firma Concentratie Sc Co. (van wel ke vennootschap de S. D. A. P. de stille vennoot mag heeten) te honoreeren. Ons komt dit nogal twijfelachtig voor. Minister Treub komt met met een voorstel tot invoering van Staatspensioen, maar wat hij er voor in de plaats stelt is toch niet heel veel anders dan wat hij vroeger veroordeeld heeft. Voorgesteld wordt eene regeling om aan alle be hoeftige zeventigjarigen een dusgaande «ouder domsrente" toe te kennen, zonder premiebetaling dus, en zonder beperking tot hen die in loondienst hebben gearbeid. De Minister Treub is dus over het o n- overkomelijk bezwaar van het Kamerlid Treub heengekomen. Voor Indië (echter) wordt de aanbouw van een slagschip «ten laste van de Indische geldmiddelen" voorgesteld. In. hoeverre dit voorstel deze stuks gewijze «daverende krankzinnigheid" (in de taal van «Het Volk") verband houdt met een door het Kabinet aanvaarden van de Indische defensie- voorstellen, blijkt niet. Het ligt geheel in de lijn van het bekende rapport, en het is dus vermoe delijk op dezen grond, dat reeds bij voorbaat, en waarschijnlijk met ten onrechte, gerekend is op den stem der rechterzijde, voor dit van minister Ramhouuet afkomstige voorstel. Op het einde van de Toonrede wordt in een mooie phrase iets gezegd over «de saamhoorigheid van Moederland en Koloniën," de noodzakelijkheid vau «volksopvoeding, zich aanpassende aan de be hoefte der verschillende groepen, waaruit de be volking bestaat," welke «opvoeding" bovendien met «opwekken" jtot «verdraagzaam heid op het gebied van den godsdienst en onderlinge waar- deering der rassen." Indien dit iets meer dan een prase beteekent, zal het Kabinet zich dus beijveren de tradities van De Waal Malefijt en Idenburg voort te zetten, onder wier regeering ook voor het gouvernements-onderwijs méér ge daan is dan onder hun onmiddelyke voorgangers. Over deze continuïteit in de Indische ondetwijs- politiek kunnen wij ons slechts verblijden. Alles te zamen genomen blijkt uit deze Troon rede, dat de naam «extra-parlementair Kabinet" voor het pasopgetreden ministerie niet meer is dan. een naam dat de Concentratie der extra parlementariër Cort van der Liaden dankbaar mag zijn voor de wijze waarop hij voor haar de kastanjes uit het vuur wil halen, doch dat ons bedunkens niet alle waarborgen aanwezig zijn, dat hij zich bij dezen arbeid de vingers niet branden zal. Aan de rechterzijde wordt, naar ons gevoelen, geen enkele concessie van beteekenis gedaan, die haar zou kunnen verzoenen met de eenigszins zonderlinge wijze waarop het resultaat van den Juni-strijd in dit extra-parlementair Kabinet is belichaamd «Het Volk" vangt zijn beschouwingen aan met er op te wijzen, dat de hoofdinhoud van deze troonrede een zuiveren weerklank geeft op den uitslag van de verkiezingen. Voorop toch staan algemeen kiesrecht en staatspensioen. Beide ech ter blijven beneden onze wenschen, zegt «Het Volk" Van het pensioen worden de bedeelden uitge sloten in Engeland was dit oorspronkelijke ook het gevalmen is er op moeten terugkomen. De kiesrechtparagraaf is niet geheel bevredigend, om dat wel wordt toegezegd het wegnemen van de belemmering voor vrouwenkiesrecht, maar niet zoo, dat de welstand bij de toekenning van het vrouwenkiesrecht niet als maatstaf mag gelden. Op deze beide punten staat dus voor de sociaal democratie een stuk strijd te wachten. Mocht de nieuwe regeering van plan zijn, een artikel voor te stellen voor het vrouwenkiesrecht dat meer is dan een blanco-artikel, dat nieuwe klassebevoor- rechtmg brengt in de grondwet, dan zou onze strijd zich tegen de regeering zelve richten. Onze steun is haar verzekerd waar zij aan klassebe- voorrecbting een einde maakt, maar wilde zij de machtspositie der heerschende klasse bevestigen en daaitoe het vrouwenkiesrecht bezigen, dan zouden wij ons niet door schijn laten verblinden, maai zulk een verraad aan den uitslag van 25 Juni met alle macht pogen te verhinderen. Over de militaire paragraaf en de verzekerings wetten zegt het soc.-dem. blad het volgende Op militair gebied heeft de regeering een pro gram, waarbij zij direct afhankelijk is van den steun der rechterzijde. Heeft deze in het algemeen, door haar meerderheid in de Eerste Kamer het lot van het kabinet in haar hand, de clerikale minderheid in de Tweede Kamer krijgt ook een stuk in de melk te brokkelen, nu blijkbaar de militiewet-Colijn «loyaal" zal worden uitgevoerd, nu, met andere woorden, de stijging der oorlogs- begrooting zal worden doorgezet. En de aankon diging van een slagschip voor Indië geeft eveneens een verhoogde beteekenis aan de rechterzijde. Op beide punten zal de sociaal-democratie de regee ring moeten bestrijden. In hoever de coalitie gezind zal blijken, met dit kabinet in zee te gaan, moet de naaste toe. komst leeren. Schijnbaar is het regeeringsprogram ten aanzien van Talma's verzekeringswetten een uitdaging van de heeren van rechts. Inderdaad echter hangt hier alles van de uitvoering af. Het betrekken ook van de doktershulp in de ziekte verzekering was oorspronkelijk een algemeene wensch van de Kamer de heeren van rechts heb ben hun overtuiging geofferd aan hun politiek belang. Mocht het gelukken, voor dit belangrijk stuk sociale wetgeving alsnog een meer bevredi gende regeling te vinden, dan zouden wij ons daarover ten zeerste verheugen. Ook tegen Tal- ma's regeling der invaliditeitsverzekering beston den aan de rechterzijde groote bezwaren. Wij kunnen slechts hopen, dat Treub's vereenvoudiging voor alle partijen aannemelijk blijkt. Het blad wijst er dan op, dat de zinsnede be treffende het bijzonder onderwijs, verzoenend wer ken zal en schrijft aan het slot o.a. In het algemeen mogen wij constateeren, dat door het kabinet de lijn der politieke ontwikke ling, gelijk die door onze kiesrechtactie is getee- kend, wordt vervolgd. Wellicht in een tempo, dat ons niet geheel bevredigt, en met de mogelijkheid van afwijking, als het vrouwenkiesrecht aan de 0rde komt. Maar de hoofdzaak is, dat de kies rechtkwestie haar oplossing naderbij wordt ge bracht. Bij iederen stap op dezen weg kan de regeering op onzen steun rekeDen misschien zullen wij haar nog wat sneller voortstuwen dan zij zelf van plan was te gaan. EERSTE KAMER. In de Eerste Kamer zijn gister de geloofs brieven dier* nieuw© leden goedgekeurd en zijn deze leden, behalve dei heer Retrgsma, die afwe zig was, geïnstalleerd. Na een rede van den voorzitter werd besloten de Troonrede te beantwoorden met een adres van antwoord. Heden-ochtend 11 uur vergadering van de com missie van redactiei en ten 2 ure openbare zitting. TWEEDE FCA MER Vergadering van Dinsdag 16 Sept. Om drie uur kwam de Tweede Kamer in ge wone zitting bijeen onder presidium van den heer Lieftinck als oudste lid in jaren. Deze opent de vergadering en zegt daarbij on geveer het volgende Als oudste in jaren open ik deze vergadering en zij het mij vergund een kort woord tot u te spreken. De Kamer is veranderd, in vele opzichten ver anderd. Het zou niet hoffelijk van mij zijn en ook niet hartelijk, wanneer ik niet den nieuwgekozen leden een woord van welkom toevoegde. Mijne Heeren, gij zijt door het vertrouwen der kiezers hier ge roepen. Ge komt hier met uw idealen ten aan zien van het hetgeen de belange des volks eischen, Behoudt die idealen als gij kunt (gelach). Ge hebt ze hier zeer noodig, Zonder idealen toch zou de arbeid niet steeds de noodige opgewektheid vinden. Ik heet u welkom. Gij zult doen wat gij in het belang acht van het volk. Maar nu ook een woord van afscheid tot hen, die niet weer op deze plaats zijn teruggekeerd. Mogen wij hen gedenken met een gevoel van erkentelijkheid voor den arbeid, dien zij hebben verricht. Wij anderen, die reeds vroeger lid waren en reeds vroeger werkten, zullen ook pogen weder om datgene te doen wat in onze macht staat tot heil van het land. De jongste verkiezing is zooals wel ver wacht werd voorafgegaan door een groote, machtige werking in het land. Er is veel gede batteerd en gediscussieerd, er is bij deze stembus zelfs gebeden I Moge veel daarvan dan ook reeds gedisconteerd geacht worden, wanneer straks de debatten over de begrooting aanvangen. We zijn straks vergaderd geweest als leden van de Staten-Generaal en hebben wederom de woor den gehoord van de Koningin, die zich als steeds gedroeg als echt constitutioneele Vorstin en be wees, hoe het echte Oranjebloed ook de telg, die nu regeert, doorstroomt. En als we nu morgen weer vereenigd zijn en ieder zal hebben verklaard, dat hij niets heeft be loofd of gegeven om tot lid der Staten-Generaal te worden benoemd en ieder de Grondwet bezwo ren zal hebben, dan staan we hier als mannen met reine handen, van zuiver verleden en goeden naam, manDen dus, van wie goed werk mag wor den verwacht. Laten wij ons best doen, opdat van ons werk zal worden getuigd, dat het strekte tot heil, voorspoed en zegen voor het volk. Luide bravo's volgen op de rede. De voorzitter benoemt daarna zooals reeds werd vermeld de drie commissies voor het onderzoek der geloofsbrieven en stelt voor morgen om één uur te vergaderen, o. a. tot het opmaken van een Dominatie van drie leden voor de presi dentskeuze Contorm wordt besloten, waarna de vergadering uiteengaat. De Kon. Militaire Kapel naar Gent. Met toestemming van H. M. do Koningin gaat dei Kon. Mil. Kapel op uitnoodiging: van het ste delijk bestuur en bestuur der tentoonstelling te Gent op Donderdag 18 September twee concerten aldaar geven. Het middagconcert zal op het ten toonstellingsterrein en het avond-concert zal op do Couter (een prachtig plein in de stad Gent) gegeven worden. Zooals men weet bezoekt ook Z. K. H. Prins Hendrik op dien dag' de stad Gent. Rijksmiddelen. In de maand' Augustus hebben de verschillende Rijksmiddelen ruim 1/2 millioen meer opgebracht dan in dezelfde maand van 1912. De directe belastingen z'ijln slecht ingekomen, ruim 4 ton minder dan in 1912. Daarentegen kwam er een buitengewoon groot bedrag in aan successierecht, n.l. bijna 6 ton, zoodat met de hoogere opbrengst der andere middelen eien overschot verkregien werd, waardoor het totaal bedrag over 8 maan den klom tot f 127.502.384 tegen f 119.728^219 in 1912. Er is dus 7.8 millioen meer ontvangen en de raming; over 8 maanden is met bijna 3 millioen overtroffen. Vrouwenkiesrecht. De: Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft gisteravond in Den Haag een zeer druk bezochte openbare vergadering gehouden (er bespreking van de Troonrede. De presidente, dr. Aletta Jacobs, sprak een openingswoord, waarin zij; zeide, dat het nu de eerste maal was, dat in een tropniredie) het woord vrouwenkiesrecht genoemd was. Mevi',uw Groot, ujt Rotterdam, de propagan diste der Vereeniging, kreeg daarop het woord. Zij besprak de' troonrede zelve ien deed uitkomen, hoezeer de vrouw belang heeft bij ieder der daarin genoemde punten, niet minder elan da mannen van qns land. Spr. deed een beroep op het rechtsgevoel der welgezinde mannen en zeide het vertrouwen te hebben, dat de Kamerleden spoedig aan ue vrou wen het haar toekomende aandeel in de wetge ving zullen schenken. Minder tevreden toonde zich de volgende spreek ster, mevrouw BaerveldtHaver, uit Amsterdam. Biji hot bespreken van de kiesrechtparagraaf uit da Troonrede zeide zij, dat hier voor dei man nen onmiddellijk het kiesrecht beloofd wordt, ter wijl het wegnemen van de uitsluiting der vrouw, het „blanco" voor de vrouw, lang niet zulk een zekere waarborg: geeft, dat de moeders spoedig dien Nederlandsehen staat mee zullen regeerèn. De grenuiel zal worden weggeschoven van de aeur, die de vrouw nog steeds van de stembus uitsluit, maar geopend wordt die deur nog niet. Mevrouw Druckex, uit Amsterdam, zeide min der optimistisch gezind te zijn ten opzichte van de beloften der gekozen candidaten. Zij Vreesde, dat de vorm, waarin het vrouwenkiesrecht moet ingevoerd Wiorden, de wetgewrs nog jaren lang zal verdeeld houden, zoodat het tijden kan du- Rin, eer de vrouw in Nederland mede zal kie- z' n. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht moest volgens spr. uitspreken/dat zijl het kiesrecht voor de vrouw op gelijke voorwaarden verlangt als voor den man. i De presidente, dr. Jacobs, legde uit, waarom tie Vereeniging! geen kieswet ontwerpt en zich niet in dienst stelt van eenige politieke! partij!. Weerberriobti. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.7 te Horta. Laagste barometerstand 750.1 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen zuidwestelijken tot zuidoostelijken wind, zwaar tot halt bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, met eenige onweerskans, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda van de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 23 Sept., des n.m. 2 ure, staat o.a. het volgende 1. Benoeming van personeel aan de herhalings school voor jongens en die voor meisjes, voor den cursus 1913/14. 2. Benoeming van een Havenmeester, voorloopig voor den tijd van een jaar. In alphabetische volgorde worden aanbevolen: J. van Buuren te Rotterdam, J. Geers te Rotter dam, W. J. Kruyer te Vlissingen, H. Leeuw te Rotterdam. 3. Verzoek van J. Hage om hem eervol ontslag te verleenen als Hoofd van School D, met ingang van 1 Januari 1914, met advies van B. en W. 4. Voorstel tot vaststelling van pensioens grondslagen der leeraren aan de Hoogere Burger school, J. H. Massink en N. W. van Gelder. 5. Voorstel tot het geven van gratificaties aan het politiepersoneel met het oog op extra-diensten tijdens de Onafhankelijkheidsfeesten. 6. Wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 1913. 7. Voorstel tot vaststelling der kohieren School geld Gymnasium, Hoogere Burgerschool e0 M.U.L.O.-Scholen, dienst 1913/14. 8. Rekening over 1912 van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, met advies van de Commissie voor de Financiën en de Belastingen. 9. Alsvoren van het Burgerlijk Armbestuur. 10. Alsvoren van het Oude Manhuis. 11. Voorstel nopens het. onderhands verhuren van de woning Westvest 106. 12. Adres van het Bestuur der Coöperatieve Bakkerij en Verbruiksvereeniging «Door Eendracht Sterker", betreffende het maken van een veror dening op het gewicht van het brood, met advies van B. en W. 13. Behandeling van het door Regenten voor het St. Jacobs-Gasthuis opgemaakt nieuw regle' ment met de daarop ingediende amendementen. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet van f 9000.— beschikbaar te stellen voor het inrichten van het rioolgemaal voor de Gorzen voor electrisch bedrijf. Gemeenteraadsverkiezing. Door de afd. Schiedam der S. D. A. P. is tot Candidaat bij de aanstaande verkiezing voor den gemeenteraad in district I gesteld den heer C. Korpel. Bevolking te Schiedam. Bevolking op 31 Juli 1913 34253 zielen. Geboorte 85 Vestiging 165 250 Verminderd door Overlijden 29 Vertrek 124 153 vermeerd. 97 zielen- Bevolking op 31 Aug. 1913 34350 zieleD. Er werden 33 huwelijken gesloten. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 18 Sept. 5.31 v.m., 5.49 n.m. Inons vorignummerisminderjuist de mededeeling omtrent de vergadering van he1 concentratiecomité alhier onder het hoofdje «Schiedam" geplaatst. De kiesvereeniging «Schie dam" is daar alleen zoover bij betrokken, dat zij van genoemd comité deel uitmaakt. Gister - middag 12 ure kreeg de schipper H. van der Linden, aaet zijn schip «Noordpas", liggende bij de binnenslais een stoo1 met een vaarboom nabij het hart,, doordat zijn zoon, die op het schip stond, terwijl zijn vader op den deklast hooi vertoefde, willende in de sluis steken, misstootte. De getroffen schipper had zooveel pijn, dat hij in de roef moest gedragen worden en een dokter moest worden te hulp geroepen. Intusschen heeft toch het ongeluk voor hem geen verdere ernstige gevolgen gehad. H e d e n-m orgen omstreeks 7s/4 ure werd de 12-jarige J. Koevermans, wonende Nieuwe Sluisstraat, terwijl hij met eeu bal speelde aan de Oude Sluisstraat, toen hjj dien bal wilde op rapen, door een hond, die door een 13-jarigen jongen aan een riem werd vast gehouden zonder dat hij bij machte was dien tegen te houden, aangevallen en in de rechterzij en rechterkuit gebeten en aan beide deelen verwond. Door een dokter werd hij verbonden. In den afgeloopen nacht ver voegde zich een Rotterdammer hier aan het politiebureau, die zjjn 12-jarigen zoon zocht, die in den avond niet was thuis gekomen. Kort daarna gelukte 't der politie den jongen, die op straat zwierf, op te sporen, waarop hij aan zijn vader werd weergegeven, die hem mee naar huis nam. UIT ROTTERDAM Na telegrafisch, overleg tusschen de officie» vau justitie te Rotterdam en den procureur dtis fcornngs fce: Brussel, is de kantoorbediende A. M. Sch., geboren te 's-Hertogenbosch, die te Rot terdam in het Park was aangehouden en ver klaarde, dat hiji van (je effectenfirma te Brussel, waar hij in! betrekking was geweest, 22.000 francs hui zoek gemaakt, op vrije voeten gesteld. GEMEENTE-BEGROOTING 1914. II. Ontvangsten. Hoofdstuk VI. (ontvangsten van verschillenden aard) f 116.182.28, evenals vorig jaar, werkel. in komsten 1912 fl00.594.58i. Hoofdstuk VII. Buitengewone ontvangsten. Gewijzigde posten Geldleening ter bestrijding van buitengewone uitgaven f45.825.— (v.j. f56.825.—). Tijdelijke geldleening ter voorziening in de be hoefte aan kasgeld f958.500.(v.j. f 700.000)» werkelijke inkomsten 1912 f 651.000. Totaal 7e hoofdstuk f1161.500.— (v.j.f914.000.—), werkelijke inkomsten 1912 f684.674.64. Het totaal bedrag der inkomsten wordt geraamd op f 2.024.314.23*, (v.j. f 1.753.000.32i), werkelijke ink. 1912 f 1.500.591.06i. U i t g a v en. Gewijzigde posten Hoofdstuk I. Jaarwedden van de ambtenaren en bedienden ter secretarie, den concierge en de boden f 15.301.- (v.j.. f 14.776.-) werkel. uitga ven 1912 f 14.319.85, Schrijf- en bureaubehoeften, briefposten, vracht- loonen en andere kleine uitgaven f1300.-, (v.j, f1100), werkelijke uitg. 1912 f 1382.76. l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2