Dagblad voor Schiedam f Afinir;r f on rr fifi RIENZI. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jötar^ao^. Donderdag 18 September 1913 No, 10/28 Op den Dalkan. oYereenïomstig or de polis vermelde voorwaarden. bü I I U U een duim berichten. Kennisgeving. Kieuws. ^FEUILLETON, Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cejnt. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordi gewaarborgd door b\j verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeens Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam, I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande* ren vinger. VERKIEZING voor den Gemeenteraad. De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat de op heden bij bem ingeleverde opgaven van candidaten voor bet lidmaatschap van den Gemeenteraad, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage sijn nedergelegd, in afschrift aan het Raadhuis ZÜQ aangeplakt en dat, tegen betaling der kosten, afschriften daarvan verkrijgbaar zijn gesteld. Schiedam, den 18den September 1913. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, Turkije en B,ulgarij©. 'Uit Cionstantiriiopel seint men aan de „Küinische ei lung"l In de kwestie der grensregeling met Bulgarije ook gisteren nog geen oplossing gevonden, °hidat de Turken zoowel Kirk Kilis.se als Demo- tika, willen hebben en den Bulgaren als ver- §°eding de streek aan de Zwarte1 Zee tot Iniada billen afstaan, terwijl de Bulgaren aanspraak ma ken op één -der beide bovengenoemde steden, b'i voorkeur ,op Demotika, Er is echter gegronde boop dat een vergelijk nog voor de volgende bijeenkomst der onderhandelaars bereikt zal wor- bt'n. De gezanten der mogendheden dringen er aan en ondersteunen een bemiddelingsvoorstel Buig aren. De lijdzame houding der Bulgaren zoowel bij ^eh inval van het Turkscbe leger in Thracië ;i's biji deze onderhandelingen geven de Turkscbe keirs aanleiding het gerucht te verbreiden dat ■bblgarije niet meer in staat is een krachtig le- op ue heen te brengen en mitsdien niet hij dichte is zich te verzetten tegen de eischen van Turkije. Daarom mag de rogeering naar baar 'rie©ning niet aarzelen die eischen door te zet- lem. 1 De invloed van dergelijke raadgevingen op bet vd!k en het leger is ook duidelijk merkbaar uit minder tegemoetkomende houding der Turkscbe Onderhandelaars. Daardoor wordt mede de Lemid- ^"btigsarbeid der gezanteh bemoeilijkt. De. onderdrukking van de „Tanin", het voor- lamste blad van de Comité-partij, nat zonder °Phouden de Bulgaarsche onderhandelaars belee- en aandrong op het oprukken van het leger ""ar Philippoipel en Sofia, kan aan üen g oenen aDoop der onderhandelingen zeeir ten goede ko- «h'en. DENEMARKEN. Minister-president Zahle diende gister bij het ^jmtbing een wetsontwerp in tot herziening der 126) Vn 0or yier eeuwen zag een Francipani er geene ppDiedering in, een Raselli de hooger hand te ^„,eh heden zou de gade van eenen Romein- ij "en baron zich niet onteeren, door eene meer- in de echtgenoote van den eersten be- g bidsman van Rome te zien. Ik gebied u hoffelijkheid mijwaarts, noch jaag daar zijn te ver gegaan, fluisterde eene der ®Ivrouwen, wie naast haar geplaatst waren, «wellicht mislukt de aanslagen dan d0 De verdere bedenkingen werden afgebroken tr0r de plotselinge komt des tribuuns. Hij h0 f ruet grooten haast binnen, en opzijn voor- Iw lag die donkere grimmigheid, welke nie- zonder verschrikt te worden, aan bouwde. ^ai e' scboone matronen zeide hij, snel de ven rondziende, bebt ons nog niet bege- Vgb" Bij het gezegend kruisuwe heeren toonen don Vertrouwen in ons eergevoel te stellen, jL ons zulke beminnelijke gijzelaressen te eb, of anders zijn zij, bij Gods waarheid grtfndwiet. 't Ontwerp is van denzelfden inhoud ajs aat, hetwelk het vorige jaar do,or het Fol- ke.thing aangenomen, aoch door het Landsthing verworpen werd. FRANKRIJK. Do groote automobielxeis van president Poin- caré is Maandag te Bergerac geëindigd. De pre sident heeft op zijn tocht honderden steden be zocht en in elk daarvan een redevoering gehou den. In iedere stad weid hij begroet door in het wit gekleed© meisjes, terwijl afwisselend de mar ch© Lorraine ien de Marseillaise! werden gespeeld. Ongetwijiold heeft de president gedurende aé d x- gen van zijn reis alle records op het gebied van 'feestreden en banketten geslagen. Oorspron kelijk was het uitstapje bedoeld als een loeris- temreis, die den president de heerlijke schoon heden van het landschap van Zuid-West-Frankrijk moest noen kennen. Maar dit goede plan is slechts een plan gebleven, want al spoedig werd de reis een politieke onderneming, wat bij' velen onte vredenheid heeft opgewekt. De „Temps" maakt er op bitteren toon gewag! van, dat hij dezen, tocht, die voor het landschap ondernomen werd, bijna alle landelijke bezienswaardigheden zijn overgeslagen, en dat de politieke feesten en re cepties steeds de hoofdnummers van het program ma vormden. De gedeputeerden, die tegelijkertijd burgemeester zijn, noodigden den president vaak uit tot een bezoek aan weinig' interessante ste den, en daar deze uitnoodigingen niet van de band gewezen konden worden, moesten de schoon ste deelen van Frankrijk, zooals bijvoorbeeld: de watervallen van Givel en de voorhistorische grot ten van Eyzier onbeziehtigd blijven. Ofschoon da reis langzamerhand eentonig ein verrelend ge worden moet zijn, schijnt Poincaré voornemens nog meer van dergelijke tochten te ondernemen. Te. Rïbérac verklaarde hij, althans in een rode, dat hij ditmaal slechts twinlig' departementen had bezocht, doch hoopte in de zeven jaren van zijn regetcring, alle overige departementen een bezoek te. kunnen brengen. Van Bergerac begaf de president zich met gte- v'ilg per trein naar Agen en vandaar naar Tou louse, uit welke stad bijl gisteren vertrok om de groote legermanoeuvres bij' te wonen. MEXICO. Een telegram uit Mexico stad meldt, dat Huerta in zijn aan bet .Congres gerichte boodschap, be- loofu heeft, dat hij! geen moeite zal ontzien, om de vrije verkiezingen door te zetteD. liet zou zijn grootste voldoening uitmaken, om zijn ambt aan zijn opvolger in vrede te kunnen overgeven. Van de 27.600.000 doll., die in de schatkist waren bij den aanvang van dit jaar, zijn thans 24.900.000 doll, tot pacificatie van het land uitgegeven. Behalve -een groot aantal kanonnen, geweren en een groote hoeveelheid muitie heeft de' Re- geering in het buitenland 10 vliegmachines, 71 gepantserde automobielen en 2 transportschepen besteld. Het aan de Amerikaanschei oorlogsschepen ondankbare echtgenooten. Aldus, mevrouwe het woord eensklaps tot de vrouw van Gianni Colonna richtende, „is uw gade naar Palestrina gevluchtde uwe, signora Orsini 1 naar Marino, de uwe vergezelt hem, schoone geliefde Marino, de uwe vergezelt hem, schoone ge liefde van Francipani en gij kwaamt hier om... Maar gij zijt bij mij zelfs voorwoorden veilig De tribuun hield een oogenblik op, klaarblij kelijk trachtende zijne aandoening te bedwin gen, daar hij bemerkte, welk een schrik hij aangejaagd had, - zijn oog viel op Nina, die, vergetende hoe men hear vroeger gehoond had, hem in angstige verwondering aanstaarde. „Ja, mevrouw!" sprak hij tot haar, „gij zijt mis schien in deze schoone vergadering de eenige, die niet weet, dat de edelen, welke ik onlangs uit de handen des beuls verloste, ten tweeden maal hebber, saamgezworen. In de duisternis van eten nacht hebben zij hunne woningen verlaten, en reeds verklaren onze herauten hen voor verraders en oproerlingenRienzi vergeeft niet meer I" „Tribuun," barstte signora Francipani uit, die meer onversaagdheid bezat d&n alle de leden van haar huis, „behoorde ik tot uwe kunne, ik zou de woorden verrader en oproerling, mii nen heere voor de voeten geworpen, op uw eigen hoofd doen terugkeeren. Trotsche man 1 de Paus zal die taak weldra op zich nemen 1" toegestaan verlof, om zich 6 maanden in de Mexi- caansclie watenen op te houden, loopt in October a'f. Ilucrta is de meening toegedaan, dat dit verlof niet moet verlengd worden. CHINA. Het schijnt dat China alleen de minder belang rijke eischen van Japan heeft ingewilligd en geen antwoord heeft gegeven op de eischen tot scha devergoeding en tot ontslag van generaal Sjang- aoen Naar gemeld wordt heeft het Japansche mini sterie van buitenlandsche zaken de Engelsche ïegeering gepolst over haar houding voor het geval Japan mocht overgaan tot een vlootbetoo- ging of een militair optreden. Het antwoord luidde dat Engeland een militair optreden van Japan sterk zou afkeuren, daar het kan worden op gevat als een aansporing tot een scheuring in China Engeland zal evenwel Japan te Peking diplomatieken steun verlee.nen als het veront schuldigingen en schadevergoeding eischt voor het gebeurde te Nanking. ZÜED-AFRIKA. Aan de „Daily Ma.il" wordt uit Johannesburg medegedeeld, dat Zuid-Afrika met een andere staking wordt bedreigd. De arbeiders uit Britscb- Indië, die in Zuid-Afrika werkzaam zijn, hebben verklaard dat, tenzij hunne eischen worden inge willigd, zij zich als één man zullen vereenigen, teneinde over de geheele unie een passieven te genstand te bieden. Eenige jaren geleden had in Transvaal een dergelijke beweging1 plaats, hetgeen tengevolge had, dat 3500 personen gearresteerd en meer dan 1O0 personen velrbannen werden. In Iransvaal bevinden zich echter slechts1 10.000 inaiërs, terwijl er in Natal minstens 130.000 zijn. Daarbij komt, dat de Indiërs verklaard hebben, dal de vrouwen zich bij de beweging zullen aansluiten, zoodat wanneer dit besluit ten uitvoer wordt gebracht, men verwacht, dat de gevan genissen te klein zullen blijken. De regeering zal in dit geval voor een ernstig probleem komen te staan. De Indiërs eischen, dat de rechtbank, speciaal voor hen ingesteld, zal opgeheven wor den, dat de rechten, die hun ontnomen werden door de Immigratiewet hersteld zullen worden, dat de belasting in den vorm van een hoofdelijken omslag van 3, dia allen Indiërs in Natal wordt opgelegd, zal ingetrokken worden en dat de toe passing der wet ten hunnen opzichte .in breeder zin en met meer rechtvaardigheid zal geschieden. De bekende Indische advocaat, mr. Gandhi, zal do bewieging leiden. De Roineinsche bladen nemen alle het bericht van een Konstantinopolitaansch blad over, vol gens hetwelk aan een groep Itqjiaansche kapita list i concessie is verleend voor een spoorweg in Klein-Azië, met Adalia tot beginpunt. De „Messagero" zegt, dat de concessie voor 50 jaar is verleend' en dat de voornaamste Itaü- „Uw heere is met eene duive gezegend, lieve schoone!" zeide de tribuun, op verachteiiiken toon. „Vreest niets, mevrouwen! zoo lange Rienzi leeft, zal de gade van zijnen bittersten vijand veilig wezen en geërd worden. De me nigte stroomt spoedig herwaarts aanonze wachten zullen u in veiligheid naar uwe wo ningen terug geleiden, of dit paleis moge u tot schuilplaats dienen, want ik waarschuw u, uwe echtgenooten hebben zich roekeloos in een vree-^ selijk gevaar gestort. Binnen weinige dagen misschien, zullen stroomen bloeds langs de stra ten van Rome vloeien." „Wij nemen uw aanbod aan, tribuun 1" zeide signora Francipani, die door het gedrag van dezen' getroffen werd, en wien het, ondanks haar zelve, vrees aanjoeg. En terwijl zij sprak, boog zij zich op eene knie. nam den zakdoek op, en zeide, dien Nina*eerbiedig aanbiedende: „Mevrouw! vergeef mij. Ik alleen, van allen, die hier tegenwoordig ■zijn, eerbiedig u meer in ge vaar dan in trots." „En ik," hernam Nina, met bevallig vertrou wen op Rienzi's arm leunende, „ik antwoord, dat, zoo er gevaar is, trots te noodzakelij kei- wordt. Gedurende dien ganschen dag en dien gan- schen nacht werd de klok van het Capitolium geluid. Maar bij het aanbreken van den volgen den dag was de volksschare verminderd en verspreid de vlucht der baronnen had de har ten van het grootste gedeelte met vreeze ver- aanscbe banken in de groep vertegenwoordigd zijn. De concessie is niet alleen van handelsbelang, maar ook van groot politiek belang'. -- De stakingen te Dublin, Liverpool, Birming ham en Manchester (waar 3000 kanaalwerkers staken) hebben gister weinig verandering onder gaan. Het getal stakers te Birmingham bedraagt thans 6000. Dc bestuurders der Tilling-mpiji. hebben heden weer verscheidene beambten, die weigerden dé teekenen van lidmaatschap hunner vakvereniging al te leggen, ontslagen. De beambten der Lon- dcnst'he motorbussen zullen overmorgenavond op nieuw vergaderen. Vermoedelijk zal dan lot een algemeene staking, Zaterdag te beginnen, worden besloten. 1 Te Birmingham zijn gister alle goederenstations gesloten; 5500 man staken. Te Liverpool is de toestand gunstiger geworden; een aantal weark- 1,ineen heeft den arbeid hervat en met hen die nog staken wordt onderhandeld. De toestand te Dublin blijft ernstig. Landar beiders die leden zijn van het Iersehe Verbond van transportarbeiders zijn te Tingglass bij Dublin met ue politie slaags geraakt. Deze maakte ge bruik van baar revolvers; een jongen is dood geschoten. Een optocht van stakers heeft te Dublin de vensters van tramrijtuigen ingegooid. Te Londen vreest men nu een algemeene sta king van beambten der motorbussen. 80 beambten dei Tillingmpij werkten vandaag niet en het per soneel der Algemeene Omnibus Mpij'. ureigt Za terdag te zullen staken, tenzij de geschorste be ambten der Tillingmpij weer worden aangeno men. Prins Hendrik te Gent. Uit Gent meldde men in dato 17 dezer aan de N. R. Ct. Ons paviljoen op de tentoonstelling had heden het toilet der groote dagen. Alles glom en blonk en was met de landskieuren getooid, en ver schillende verkoopsters waren in nationalen dracht. Kort na drie uur kwam de Prins, vergezeld van onzen commissaris-generaal, mr. Stuart, oozen gezant Van Weede, den gezantschapsraad jbr. Meivill van Carnbee, den gouverneur der provincie, den heer De Hemptinne, regeeringscommissaris, en Cooreman, voorzitter van het tentoonstellings- bestuur, in de Hollandsche afdeeling aan, waar talrijke leden der commissie, vele exposanten en enkele vertegenwoordigers van Nederlandsche vereenigingen. Z. K. H. opwachtten. Terstond begaf de Prins zich naar de kamer van mr. Stuart, waar de autoriteiten aan hem werden voorgesteld. Daarna begon een rondwandeling, welke een uur duurde, en waarbij Z. K. H. met belangstelling alles in oogenschouw nam en zich door mr. Stuart liet voorlichten en de exposanten aan zich liet voorstellen. Daarna bezocht de Prins' de Nederlandsche afdeeling voor vuld; luide en bitter verweten zij Rienzi, hun leven gespaard en hen daardoor deze gelegen heid tot euveldaden te hebben geschonken. Dit geraas duurde den geheelen dag voort, de mor renden bleven grootendeels te huis, of gaven, bij kleine benden samenscholende, hunne onte vredenheid lucht. De volgende dag brak aan dezelfde loomheid beheerschte hen. De tribuun deed zijnen raad bijeenroepen, (welke eene ver tegenwoordigende vergadering was). „Zullen wij uittrekken," zeide hij, „met zoo weinige burgers, als het behagen zal, de Ro- meinsche banier te volgen „Neen," hervatte Pandulfo, die, beschroomd van aard, de neigingen des volks kende en daarom een schrander raadsman was „Laten wij verbeidenlaten wij wachten tot de op roerlingen zich door eenige afschuwelijke gru welen doen kennen, en dan zal haat de aarze lenden vereenigen en wraakzucht hen ten strijde voeren." Deze raad werd gevolgd de uitslag bewees de wijsheid ervan. Ten einde de vertraging van den strijd te verontschuldigen en haar zelfs een waardig voorkomen te geven, werden er boden naar het hecht versterkte Marino gezonden, waarheen de meeste baronnen gevlucht waren, met den eisch, dat zij onmiddelijk binnen Rome zouden terugkeeren. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1