Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering f* n n n RIEN Z I. 36ste Jaargang. Vrijdag 19 September 1913, So. 10729 Op den Balkan. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. QffidLeele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. S CHOÜW Bsltmiiidscb Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., Iranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by dood by verlies van levenslange 1J i g 5 verlies van geheele 8 j een hand, invaliditeit1 LUU voet of oog1 UU I UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam, by verlies van een wysvinger bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders svan Schiedam, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden een voorwaardelijke vergunning is verleend lo. aan de N. V. Maatschappij »Oxygenium" en. hare rechtverkrijgen, voor het uitbreiden harer fabriek aan den Buitenhavenweg no. 46, kadaster sectie L no. 2069. door bijplaatsing van een stoom ketel van 201.9 M2 verwarmingsoppervlak 2o. aan B. A. J. Wittkainpf en zijne recht verkrijgenden voor het oprichten van een fabriek tot het vermalen tot meel van mais, rogge en mout in het pand staande aan de Westerkade no. 2, kadaster sectie M no. 411, gedreven door een electromotor van 40 P.K. Schiedam, 19 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien art. 5 der verordening regelende den Waterstaatkundigen toestand van de landerijen en erven, liggende in de gemeente Schiedam, lus- schen den Rotterdamschen Dijk, den Polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der ge meente Schiedam Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen en erven, als in hoofd dezer bedoeld, dat op Woensdag 8 October a.s., des voormiddags ten negen ure, eene SCHOUW zal gedreven Worden over de slooten om hun land of erf, met de kunstwerken daarin. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan de Voorschriften alsdan behoorlijk voldaan zij. Schiedam, 19 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd I M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V SICKENGA. A1 b a n i Volgens de „Neue Freic Pressie" zal lijdons üe aanwezigheid te Weenen van Moefti bei, de Al- baneesche minister van buitenlandsche zaken, de aangelegenheid van den Albaneeschen troon voor- Reed worden geregeld. Prins Willem van Wied zou met toestemming Van Oostenrijk en Italië tot vorst van Albanië Worden benoemd. Welingelichte kringen te Weenen spreken dit Wicht evenwel tegen en verzekeren, dat deze kwestie nog1 lang niet zoo dicht bij; haar oplos sing is. 127) Op denzelfden dag, waarop de trotsche wei gering dier opstandelingen aan Rienzi gebracht Werd, kwamen vluchtelingen, uit alle streken der Campagna, Rome binnen. In brand gesto ken huizen geplunderde kloosters ver hielde wijngaarden of paarden en koeien, den vreedzamen landman ontroofd getuigden Van de wijze van oorlogvoeren der baronnen, eh vuurden de moedelooze Romeinen aan, door hun te toonen, op welke soort van genade zij Zelve rekenen konden. Uit eigen beweging stroomden de burgers van Rome dien avond haar het plein van het Capitolium. Rinaldo Orsini had eene vesting ingenomen, in Rome's °hmiddelyke nabuurschap gelegen, en eenen toren in brand gestoken, waarvan de vlammen ih de stad konden worden gezien. De bewoon- Hij verbrandde het landgoed devesting "7 de huizen en de menschen. Hij schaamde kich niet, eene bejaarde aanzienlijke weduwe in oen toren te doen verbranden. Zulk eene wreed heid ontstak te meer de woede der Romeinen enz. In Albanië is op bet oogenblik een sterke stroo ming voor onverwijlde benoeming van een vorst, wiens aanwezigheid de regeeringlsinstellingen zou stevigen. Nochtans schijnt de zaak niet van drin genden aard te worden geacht. Bulgaren en Turken. Een officieele mededeeling! zegt dat in de gister gehouden zitting de Turksche en Bulgaarsche af gevaardigden het protocol van het definitieve ver drag omtrent de grens tusschen Turkije en Bul garije hebben geteekend en de kwestie der natio naliteiten en der rechten van den mensch tot een beslissing hebben gebracht. Een commissie zal worden belast met het onderzoek naar minder belangrijke aangelegen heden. De volgende zitting, zal Maandag worden ge houden. 1 ENGELAND. Uit Londen wordt gemeld: De Tilling mpij., waarvan een deel van het pei.Soneel reeds in staking was: gegaan, heeft haar beambten thans vergund het toeken yan lidmaatschap hunner vakvereenigingi te dragen. Het verbod had, naar men weet, aanleiding tot het geschil gegeven. Te voren hadden de bestuurders! der Algemeene Londenscho Busmaatschappij aan vertegenwoor digers der vakvereeniging verklaard, dat zij tegen het zichtbaar dragen der teekens geen bezwaar heeft. f f Het geschil bij de busmaatschappijen zoo seint Reuter nader is echter nog niet opgelost en legen morgennacht dreigt opnieuw een sta king, tenzij' de maatschappijen de vakvereemiging van het personeel erkennen. De stakingen te Dublin, Birmingham en Liver pool duren voort en hebben gister ook te Lon den hun invloed doen gelden. De sjouwers van het Londeiische St. Pancras-istation weigerden n.l. gisterochtend twee goederenwagens te lossen, om dat zij: meenden, dat daarin goederen waren, afkomstig van Liverpool. Zij gingen eerst tot lessing over, nadat' het bestuur hunner vakver eeniging hen daartoe had gemachtigd. Mededeelingen, die het uitvoerend comité uit Birmingham, Liverpool en van elders1 ontvangt, melden, dat leiders van de werklieden en de vertegenwoordigers van de maatschappijen alles doen, om een algemeene staking te voorkomen. De onderhandelingen zijn echberl van zeer netdigen aard. i' De Londensche eri Noordwesterspoor deelt me de, dat tengevolge van de staking dar werklie den op de goederenstations: te Birmingham zij tot nader bericht geen goederen voor die stations kan aannemen, noch aansprakelijkheid ka,n aan vaarden vo-or schade of oponthoud aan koop waar, die reeds ten vervoiek naar Liverpool onder berusting der maatschappij is. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Gisteren, 'bij het einde der gnoote manoeuvres, ster van dien toren, eene oude adellijke wedu we, werd levend verbrand. Toen verhief zich het woeste geschrei de razende gramschap de toomelooze woede. - Het uur tot han delen was gekomen DERDE HOOFDSTUK. De slag. Ik heb eenen droom gedroomd," riep Rienzi, van zijne slaapkoets opspringen. „De dappere Bonifacius, die een leeuwenhart in den boezem omdroeg, de vijand en het slachtoffer der Co- lonna's, is mij verschenen en heeft mii de over winning beloofd. Nina, vlecht den lauwerkrans deze dag zal ons de zege schenken 1" „O Rienuheden „Ja 1 luister, ik hoor de klok, ik hoor de trompet, waarlijk, ik hoor zelfs nu de onge duldige hoeven van mijn wit oorlogsrosEen kus, Nina eer ik mij ter overwinning wapen toqf vertroost de arme Irenelaat ik 'haar niet zien zij weent, omdat mijne vijan den bloedverwanten van haren verloofde zijn ik kan hare tranen niet uitstaanik waakte over haar in hare wieg. Heden moet mijne ziel geene zwakheid kennen. Ellendigen, die twee maal uwen eed braaktwolven, die niet te temmen zijt zal lk u eindelijk ontmoeten, zwaard tegen zwaard! Weg, zoete Nina I rep u naar Irene. Adriano is te Napels, maar al ware hij in Rome, haar minnaar is mij heilig, schoon heeft de aartshertog-troonopvolger enkele woorden gesproken tot de generaals, die de oefeningen hebben geleid. De aartshertog uitte zijn voldoening en erkentelijkheid over de wijze, waarop tie ma noeuvres zijn opgezet en uitgevoerd en bracht hulde aan de officieren en de troepen. Hij ein- digue met instelling van een driewerf „Hoch" op den Keizer, dat door de aanwezigen met geestdrift werd herhaald; Vervolgens was de aarts hertog getuige van een schitterend défilé der geheele ruiterij:, (jok de vrouw en ae kinderen van den troonopvolger waren hierbij tegenwoordig. Volgens ingelichte kringen is bij de audiëntie van Ugron, de Oostenrijksch-Hongaarsche gezant te Belgrado, de mogelijkheid van een bezoek van koning Peter van Servië aan Weenen in het ge heel niet aangeroerd. Het is niet onmogelijk, dat het bezoek plaats- zal hebben, maar er is nog niet over gesproken. Misschien geschiedt dat tij dens het onderhoud, 't welk Pasjits na zijn terug komst. uit Mariënbad met BerChtold zal hebben. Gisternacht is: op 24-jarigen leeftijd prinses So phie van Saksen Weimar Eisenach overleden. Zij was de eenige dochter van prins Willem. Naar de „National Zeitung" uit Heidelberg: ver neemt is prinses Sofie van Saksen Weimar geen natuurlijken dood gestorven, doch heeft zelfmoord gepleegd. Naar de „Matin" meldt is het bijna zeker dat de Fransche lichting die vóór het einde üezier maand moest naar huis gezonden worden tot 10 of 15 November onder de wapens zal moeten blijven. De „Deutsche Kurier" weet te melden, dat Prins Ernst.August van Cumberland formeel van zijln (rechten ,oip Hannover zal afzien. Er zouden hiervoor op het opgenblik streng vertrouwelijke onderhandelingen worden gevoerd. Volgens de „Deutsche Kurier" vlotten deze on derhandelingen uitstekend. .„Prips Ernst August zal formeel verklaren, schrijft het blad dat van Welfische sympa- thiën niet verdacht kan worden af te zien van zijn aanspraken op Hannover, daar anders in den bondsraad niet met eenstemmigheid zal Worden besloten tot opheffing der decreten van 2 Juli 1885 en 28 Februari 1907; deze eenstem migheid is echter eene, conditio sine qua non. Het schrijven van 20 April van dit jaar aan den rijkskanselier verplicht den troonpretendent, staatsrechtelijk tot niets. De stand van zaken wijst er ,op, dat de prins weldra zijn aanspraken zal opgeven, zoodat dan in October de bondsraad zal kunnen beslissen over dezei aangelegenheid. Onverwijld zal de prins daarna de regeering over het hertogdom Bronswijk aanvaarden." Verschillende Duitsche bladen wijzen er op, dat noch officieel, noch officieus over de „for- meele verklaring", waarop het zieer PruisisCh- gezidde blad zinspeelt, iets bekend is, de wensch kon wel eens blijken de vader der gedachte te zijln. 1 honderdmalen een Colonna." Met deze woorden trad de tribuun naar zijne kleedkamer, waar zijne pages en edellieden hem met zijne wapenrusting verbeidden. „Ik hoor door onze verspieders," zeide hij, „dat zij voor den middag onze poorten zullen aanvallen vier duizend voetknechten, zevenhonderd ruiters. Wij zullen hen hartelijk welkom heeten, mijne heeren Hoe, Angelo Villanomijn fraaie page, waarom verzuimt gij den dienst uwer edelvrouw „Ik wilde gaarne eenen oorlogsman voor Rome de wapenen zien aangorden," zeide de knaap, met al het vuur van zijnen leeftijd. „De hemel zegene u, mijn kindgij spraakt als een echte zoon van Rome „En de signora heeft mij beloofd, dat ik met hare wacht naar de poorten zal trekken, om het nieuws te hooren „En de tijding der zege te brengengij zult het. Maar zij moeten u niet binnen het bereik der pijlen laten komen. Wat, mijn Pan- dulfo! gij geharnast!" „Rome behoeft al zijne kinderen," zeide de burger, wiens zwakke zenuwen sterk waren geworden, onder den aantrekkelijken invloed der algemeene geestdrift. „Het behoeft die en nog eenmaal ben ik er trotsch op, een Romein te zijn. Nu, edelen den Dalmaticum ik verlang, dat ieder vrand Rienzi kenne, en, bij den Heer der Legerscha ren I het keizerlijk gewaad komt mij toe, aan TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 18 Sept. De heer L i e f t i n c k, als oudste in jaren wederom het presidium waarnemende, geeft het woord aan de commissie die H. M. de Koningin de voordracht heeft overgebracht voor de presidents keuze tot het uitbrengen van verslag. De heer Marchant kwijt zich van die taak. Vervolgens leest de gnlfier het koninklijk besluit waarbij de heer mr. H. Goeman Borgesius wordt benoemd tot voorzitter. De oud-voorzitter, de heerL i e f t i n c k. wenscht hem geluk in een rede, waarin hij ook hulde brengt aan de groote verdiensten van den voor ganger, den heer Van Nispen. fDe Kamer applau- diseert.) Hij wijst er vervolgens op, hoezeer de heer Borgesius de Kamer door en door kent, als bezoeker van de perstribune, als minister, als Kamerlid van vele jaren. Hij weet, hoezeer het reglement van orde moet worden gehandhaafd en er toch meer moet worden gezien naar den geest dan naar de letter. »Het ontbreekt U.niet aan kennis, noch aan tact, noch aan goeden wil", zoo zegt de heer Lieftinck aan het slot, waarna hij den heer Borgesius verzoekt zijn zetel in te nemen. De heer Goeman Borgesius aanvaardt het voorzitterschap met een toespraak, waarin hij zegt, dat zijn verhouding tot zijn medeleden nu zeer is veranderd. Vroeger leider en voorzitter van een politieke groep, zal hij voortaan de voor zitter zijn van heel de Kamer in al haar schakee ringen. Hij zal voortaan alleen spreken over de orde van werkzaamheden en in geval het hand haven der orde in de Kamer dit noodig maakt, hetgeen hij hoopt dat slechts zeer zelden zal behoeven te geschieden. Hij zal erop letten, dat onder zijn voorganger opnieuw is gebleken, hoeveel meegaandheid en humaniteit vermogen. Hij vraagt hier dezelfden steun van de Kamer, welken die voorgangers heeft gehad en dankt voor de vrien delijke woorden van den Nestor, die hem vooral uit dien mond zeer aangenaam waren en spreekt ten slotte den wensch uit, dat ieder zich bij de debatten zal beijveren zoo goed mogelijk het vaderland te dienen, dat ieder even dierbaar is. De Voorzitter stelt voor, a.s. Dinsdag elf uur te vergaderen, ten einde de afdeelingen te trekken, de noodige commissies te benoemen enz. Conform besloten. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat het zijn voornemen is aan de centrale afdeeling voor te stellen Woensdag a.s. in de afdeelingen de Indische begrooting te onderzoeken. Hij sluit de vergadering. Vertrek koninklyk familie. Per koninklijken salon trein vertrok gister-na middag te 3.48 II. M. de Koningin met Prinses Juliana, vergezeld van de dames en heeren der hofhouding:, van 's-Gravenhage naar Het Loo, aan het StaatsspooTstation uitgeleide gedaan door ge neraal-majoor H. Oolgaardt, inspecteur der be reden at lillerie, waarnemend gouverneur der re sidentie, en den burgemeester, jhr. mr. dr. Van Karnebeek. Langs het Bezuidenhout en de Rijnstraat, maar vooral op het Stationsplein stond een talrijke menschenmenigte, die Koningin en Prinses har te- het hoofd des keizerlijken volks strrijdende Zijn de kloosterbroeders gereed? Onze tocht naar de poorten zal door eene plechtige hymne worden voorafgegaan aldus gingen onze va deren ten strijde." „TribuunGiovanni Di Vico is met een hon derdtal ruiters aangekomen, om den Buono Stato bij te staan." „Is hij inderdaad De Heer heeft ons dan van een vijand verlost, om onze kerkers van eenen verrader te voorzien 1 Reik mij gindsch kistje aan, Angelozoo. Kom hier, mijn Pandulfo lees dezen brief." De burger las, met verwondering en ontstel tenis, het antwoord van den listigen prefect, op den epistel van den grijzen Colonna. „Hij belooft den baron, den slag, met zijne banier, tot hem te zullen overloopen," zeide Pandulfo, „wat moeten wij doen „Wat neem mijnen zegelring daar en doe hern oogenblikkelyk in de gevangenis van het Capitolium opsluiten. Gebied zijn ge volg Rome te verlaten, en waarschuw de rui ters, dat hun heer er met zijn leven voor boeten zal, zoo wij hen in het gevecht onder de krijgsknechten der baronnen aantreffen Ga en zie toe, dat het oogenblikkelijk gedaan worde. Laat ons ondertusschen naar de kapel gaan wij willen de Mis hooren." Wordt vervolgd f60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1