Stads- en Gewestelijk Nieuws. lijk toejuichte. Ook aan weerszijden van de wacht- i kamer hadden zich velen opgesteld, om van het vertrek getuige te zijn. Aan een 95-jarige dame was vergund, binnen het afgezette perrongedeelte ia een leunstoel plaats to nemen, teneinde nog* eens de Koninklijke Moeder en het Prinsesje van nabij te kunnen zien. Met de paleisverbouwing is men thans zoo ver gevorderd, dat de Koninklijke Familie heden haar intrek in het paleis weder kon doen. De aparte- menten der Koninklijke Familie ondergingen geen veranderingen. De kleine eetzaal is gereed eD is precies ingericht als de voormalige. De groote eetzaal nadert hare voltooiingzij munt uit door pracht en deftigheid. De dames en heeren der hofhouding zullen dit jaar nog in den Oostvleugel verblijf houden, daar de voor hen bestemde apar- tementen in de Westervleugel langs de vroegere nhouten gang" nog niet in gereedheid zijn ge bracht. Trouwens, in dezen geheelen vleugel zijn de werkzaaamheden nog in vollen gang alleen het kabinet der Koningin is weer naar de vroe gere plaats in dit gedeelte van het paleis overge bracht. Met de inwendige veranderingen van het ko ninklijk paleis gingen natuurlijk ook uiterlijke gepaard en werden verschillende verbeteringen aangebracht. Zoo biedt ook het basecour voor het paleis thans een geheel anderen aanblik dan voor de verbouwing. Het hier en daar ongelijke plaveisel is opgebroken en de geheele oppervlakte opnieuw met gele klinkers bestraat. Het groote middenvak, het gazon met bloemperken, onder ging wel de grootste verandering en doet den ontwerper, den chef-bloemist, den heer Berendsen alle eer aan. Het geheel heeft thans den vorm van een naar het paleis smaller worden trape zium, met halve maan-vormig uitgeholde hoeken. De verhooging in het midden is weggenomen, zoodat het gezicht niet wordt belemmerd en men de bloemperken in hun geheel kan overzien. Deze zijn aanmerkelijk vermeerderd en beplan1 met Knol-Begonia's luminosa, Heliotropium, Coleus en Afriacana's. Het frisch-groene, jonge gras daaromheen doet den kleurenrijkdom zooveel fraaier uitkomen. De voorzijde van het paleis heeft mede hierdoor veel in schoonheid gewonnen. Prins Hendrik te Gent. Men seint ons uit Gent Prins Hendrik, heeft gisterochtend de tentoon stelling van oude kunst in Vlaanderen bezichtigd en zich vervolgens begeven naar het paviljoen van geweven stoffen, waar hij ontvangen werd door den heer Freyerick, die hem twee prachtige kan ten zakdoekjes voor Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana aanbood. Rondgeleid door de heeren Stuart en Jean de Hemptinne, bezichtigde de Prins daaaop hen pa viljoen der diamantnijverheid, de afdeeling voor vrouwenarbeid, de Engelsche, Fransche, Duitsche en Perzische afdeeling, de paviljons van Congo en Canada en die voor waterbouwkunde en bosch cultuur. De Prins gebruikte het noenmaal op het kasteel Ter Leie bij den heer De Hemptinne, commisaris- generaal voor de tentoonstelling der Belgische regeering. Vervolgens bezichtigde hij het stadhuis en an dere bezienswaardigheden der stad en begaf zich daarna naar het kasteel Oyodonk, waar hij werd ontvangen door graaf 't Kint de Roodenbeke, vice-president van den Senaat. Vanavond wordt den Prins een feestmaal aan geboden door den commissaris-generaal voor de tentoonstelling der Nederlandsche regeering, en mevr. Stuart. (N.R.Ct. Diner Eerste Kamerleden. Dinsdagavond 16 Sept. hebben de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan hunne eud-medeleden, die niet meer in deze zitting terug- keeren, de heeren Van Weideren, baron Rengers, Prinsen, De Jong, Waller en Lucassen in het Palace Hotel te Scheveningen een maaltijd aange boden. De heer Lucassen was verhinderd. Bijna alle leden der Eerste kamer waren aanwezig. Het Tweede Kamerlid Fleskens. Naar we vernemen, zal de afgevaardigde voor Helmond, de heer A. N. Fleskens, wegens een hoewel niet ernstige doch langdurige, ongesteld heid gedurende den eersten tijd aan de werkzaam heden der Tweede Kamer niet kunnen deelnemen. (Msb.) De Eerste Kamervacature iu Overjjsel. Naar aanleiding van het bericht in ons nummer van gisteren, volgens hetwelk de rechtsche groe pen der Staten van de provincie Overijsel voor nemens zouden zijn ter voorziening in de vacature van lid der Eerste Kamer voor die provincie ontstaan door de ontslagname van Mr. H. Barge, candidaaf te stellen den oud-Minister van Finan ciën, mr. M. J. .C M. Kolkman, vernemen wij thans uit de beste bron, dat de heer Kolkman niet geneigd is deze candidatuur te aanvaarden. (Msb.) Pensioneering Gemeenteambtenaren. Art. 22, eerste lid der Pensioenwet voor de gemeenteambtenaren 1913, bepaalt, dat het gezag, dat de belooning van een gemeente-ambtenaar regelt, mede voorloopig den pensioensgrondslag van aien ambtenaar regelt, terwijl ingevolge het derde lid van dat artikel de vaststelling van de pensioensgrondslagen moet geschieden door den minister van financiën. Deze minister heeft thans aan alle colleges van B. en W. verzocht het daarheen te leiden, dat voor de op 1 October e. k. in dienst zijnde ambtenaren zoo spoedig1 mogelijk na dien datum de pensioensgrondslagen voorloopig! worden ge regeld. De minister bericht, dat in den, in art. 73 van genoemde wet bedoelden bestuursmaatregel voorschriften met het oog op de vaststelling van die grondslagen zullen worden opgenomen, en dat over de voorloopig geregelde grondslagen voor het eigen en voor het weduwen- en weezenpen- sioen der ambtenaren zal moeten worden bijge dragen, zoolang de bedoelde vaststelling noigi niet Leeft plaats gehad. In gevallen, waarin bijl de vaststelling van de voorloopige regeling wordt afgeweken, en dien tengevolge niet het juiste bedrag aan bijdragen is betaald, zal het te weinig of het teveel betaalde bij de eerstvolgende storting van bijdragen wor den bijgepast of in mindering komen van tut dan verschuldigde. De Commissaris der Koningin. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas Wyborgh, is gister morgen voor eenigen tijd naar Zwitserland ver trokken. Bakkersnachtarbeid. Het bestuur der Nederl. Vereeniging van voor standers van afschaffing van bakkersnachtarbeid heeft in haar gisteren te Amsterdam gehouden vergadering besloten bij den minister van land bouw, nijverheid en handel een particuliere audiëntie aan te vragen, ten einde te vragen, in hoeverre er hoop kan worden gekoesterd, dut binnen korten tijd van regeeringswege een wets ontwerp op de afschaffing van den nachtarbeid kan werden tegemoetgezjen. Pensioenwetten. De gemeenteraad van Utrecht nam gisteravond na uitvoerige besprekingen een voorstel aan van den heer Van Leeuwen, om B. en W. uit te noodigen vóór 1 October a.s. zoodanige mededee- ling aan den raad te doen omtrent de nieuwe pensioenwetten, teneinde over eventueel voorl Octo ber te nemen maatregelen een oordeel te kunnen vormen. De concentratie. De leden der Tweede Kamer, die tot de vrij zinnige concentratie behooren, blijven, zoo meldt het »Hdbl.", nauw aaneengesloten, teneinde over alle belangrijke quaesties en vraagstukken gemeen schappelijk overleg te kunnen plegen. Hiertoe wordt een permanent organisatieverband tusschen de drie groepen gelegd door de instelling van een permaneqt concentratie-comité, dat uit de voor zitters der drie vrijzinnige Kamerfracties zal bestaan. Antirev. Kamerclub. De antirev. Kamerclub heeft zich, naar »De Stand." meldt, als volgt geconstitueerdVan der Voort van Zijp' voorzitter Duymaer van Twist, secretaris en De Monté Ver Loren, penning meester. Ongezond manoeuvre-terrein. Blijkens mededeeling aan den commandant van het veldleger is gebleken, dat gedeelten der ter reinen, waar van 22 tot 25 September a.s. de legermanoeuvres worden gehouden, gevaar ople veren voor infectie-ziekten. Zoo werd o.a. bericht ontvangen, dat zich tegen over de legerplaats bij Bottic gevallen van rood vonk hebben voojgedaan dat te Rheden voorheen diphterie heerschte, terwijl de geneesheer van Hellendoorn bericht zond, dat aldaar, en vooral in de buurtschappen der gemeent, het gebruik van ongekookt drinkwater groot gevaar oplevert voor ingewandsziekte. (Avp.) v/e«srb?cricb« Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.7 te Coruna. Laagste barometerstand 756.4 te Malinhaed. Verwachting tot den volgenden dag: meest zwakke, zuidwestelijke tot westelijken wind, ne velig tot zwaarbewolkt, mogelijk eenige regen buien, zelfde temperatuur. Verordening op gewicht van het brood. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Gemeenteraad: i i In onze handen werd gesteld om advies een adres van het Bestuur der Coöperatieve Bakkerij en Verbraiksvereeniging „Door Eendracht Sterker" waarin Uwen Raad gevraagd wordt een verorde ning op het gewicht van het brood in het leven te roepen. Eerlijk gezegd, hebben wiji met dit adres ©enigs zins verlegen gezeten. Evenmin toch als in 1909, toen Uw Raad op het ongunstig praeadvies van ons College besloot op een gelijk verzoek van dezelfde vereeniging Bijl het te Utrecht gehouden exa-me.n hoofdakte slaagde o.a. de heer H. W. Rensman alkier. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 20 Sept. 6.27 v.m., 6.50 n.m. Bij de politie zijntebevragentwee honden, in den afgeloopen nacht opgevangen een zwart krulharige (teef) en een snoekkleurige (reu). Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, worden de bonden afgemaakt. Heden-nacht omstreeks 12,/4 ure ging een groep van omstreeks 20 personen luid ruchtig langs de Hoofdstraat, komende van de Onafhankelijkheidsfeesten te Pernis. Een van die groep vernielde daarbij een ruit van een woning waar hij passeerde. Bedoelde persoon werd gearresteerd, doch, na verhoor, weer vrij gelaten. G i s ter-m orgen ontstond brand aan het dak van een loosje achter het pand 47 Pernis schestraat. Een burger verwijderde de pannen en bluschte den brand. UIT ROTTERDAM. Dé Gemeenteraad nam in zijn gister gehouden vergadering een groot aantal voorstellen bij' accla matie aan, waaronder dat tot levering van drink water aan de gemeente Pernis. Langen tijd werd daarna gediscussieerd, naar aanleiding van een voorstel van B. en W., om het tijdelijk pensioen, in 1902 aan een gemeante- werkman verleend, op grond van nader ingekomen geneeskundige rapporten, waarin geconstateerd wordt, dat het ongeval, een breuk, niet is ontstaan bij werkzaamheden in dienst der gemeente, in te trekken. Verschillende leden, die hun gevoel lielten mede- spieken, trachtten in deze een uitweg te vinden tcldat ten slotte met 24 tegen 13 stemmen een voorstel van den wethouder De Jong werd aan genomen, om B. en W. uit te noodigen, den man in dienst der gemeente te stellen op een niet lager loon dan zijn thans genoten pensioen. In de avondzitting kwamen aan de orde de voorstellen in verband met de inwerkingtreding der pensioenwetten. Niet onbelangrijke debatten werden gevoerd, welke in hoofdzaak betroffen de vraag of de gemeente al of niet van de toekom stige ambtenaren bijdragen zou heffen in premie en storting voor het pensioen voor het weduwen- en weezenpeinsioen, enz. De heer Van Stapole hield daarbij zijn maidenspeech, die anderhalf uur duurde. De voorstellen van B. en W. Jiiél- niet in te gaan, is het ons nu duidelijk kunnen worden, dat het op den weg van de overheid zou kunnen liggen het gewicht van het brood te bepalen. 1 j Wij mogen hier nog eens even een getdeelte aanhalen van wat wij' toen schrevenn.l. „Het was ons niet recht duidelijk, hoe de pver- „heid reden kan vinden, het gewicht van het „hrooa te controleeren, daar ieder dit gemakkelijk „kan nawegen of bij anderen kan laten nawe gen. „Bij informatie in andere Gemeenten hebben „wijt geen gevallen kunnen opsporen, dat zoo danige verordening was in het leven geroepen. „Het vaststellen van een bepaald gewicht voor „verschillende broodsoorten had een goeden grond „bij de oude broodzettingen, waarbij de prijs „van het brood werd geregeld. Doch deze zijn „verouderd en slechte weinige Gemeenten hebben „gebruik gemaakt van de in 1854 hergeven be voegdheid in dezen, nadat in 1826 de Regeering „de regeling aan zich had getrokken. „Slechts een enkel geval troffen wijl aan, dat „in een Gemeente aan de regieding van de keuring „van de kwaliteit van het brood, ook die van „het gewicht van het brood was vastgekoppela. „Wij zien dan ook voor de vaststelling eener „verordening op het gewicht van het brood geen „reden." r Wij' hebben ons nog eens tot de Gezondheids commissie gewend doch deze gaf terecht te ken- non, dat zij wel het toezicht op de kwaliteit in hooge mate gewenscht achtte, doch dat het ge- wicht van het brood slechts indirect op de Volks gezondheid invloed uitoefent, zoodat een advies in dezen minder op haar weg lag. Ten slotte hebben wijl nog ©ons in andere Ge meenten geïnformeerd en hebben een leerzaam voorbeeld gevonden in Vlissingen. Een motie waarbij het beginsel eener regeling werd aangenomen en Burgemeester en Wethouders werden uitgenoodigd een verordening te ontwer pen was spoedig genoegl met bijna algemeen© stemmen aangenomen, maar toen de regeling weid ingediend, schrikte men terug en eindigde men met onder dankzegging aan Burgemeester en Wet houders voor de gedane moeite, de zaak terzijde te leggen. j Het komt ons werkelijk voor, dat al kan het zijn, dat het verzoek niet van alle reden is ont bloot het hier tooh geen zaak betreft waar do Gemeente zich in moot begeven. Iets anders is het toezicht op de kwaliteit en aan niet alleen van het brood, maair van de voedingsmiddelen in het algemeen. Doch de Raad weet, dat wij op de invoering daaivan bedacht zijn. Wij stellen U derhalve vpor bet verzoek af te wijzen. den inbijdragen van de toekomstige ambtenaren te heffen. Door tegenstanders' van de heffing wer den verschillende amendementen verdedigd, ter wijl de wethouder van financiën krachtig ue voor stellen van B. en W. verdedigde. Bij! stemming staakten de stemmen over het amendemimt-Vafl Aait.eninhoudende, dat de verschuldigde bijdrage niet zal worden verhaald. Daarop werd de ver dere behandeling gestaakt en de vergadering1 ge stolen Met het s.s. „Ceres", komende van Riga, ar- riveereen wederom een 50-tal paarden, bestemd voor Frankrijk, in hoofdzaak ten dienste van het leger. Reeds vroeger kwamen een tweetal dergelijke zendingen aan bij wijze van proef. Deze proef» n.l. het vervoer per spoor naar Parijs, blijkt te zijn geslaagd. Deze transporten zullen voortaan geregeld éénmaal per week plaats hebben. GEMEENTE-BEGROOTING 1914. HI. U i t g a v en. Hoofdstuk II. (kosten van toezicht op- en in vordering van de plaatselijke belastingen, Jaarwedden f5175.- (v. j. f5150.—werkel. uitgaven 1912 f5495.82. Uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten, wegens de directe belastingen f700. - (v.j. f650) werkel. uitg. 1912 f 664.66. Vergoeding aan het Rijk van 2* pet. van het onzuiver bedrag der grond- en personeele belas- ting, ten behoeve der Gemeente geheven, voor Zoover de opcenten betreft f 1337.34 (v.j. f 1267.30), werkl. uitg. f 1247.30. Totaal 2e hoofdstuk thans geraamd f 11.412.34 (v.j. f 11.267.30), werk!, uitgaven in 1912 f 10.449 49$. Hoofdstuk III. (kosten der openbare veiligheid en van de brandweer). Belooning inspecteurs, dienaars en verdere be ambten der politie, mitsgaders van de veldwach ters f35220. (v.j. f34820.werkl. uitgeven in 1912 f33.532.62. Kleeding en uitrusting der politiedienaars en veldwachters f 4260— (v.j. f40.50), werkel. uit gaven 1912 f 4308.95$. Onkosten voor de nacht- en stille wachten f 5600— (v.j. f 6428.90; werkel. uitgaven 1912 f5499,40. Kosten van wachtgebouwen en bureaux, als mede licht- en brandstoffen voor die lokalen f1850— (v.j. f1775.-), werkel. uitg, in 1912 12170.87$. Bureaubehoeften f200— (v.j. f 100), werkel. uitg. in 1912 f 265.85. Overige uitgaven der politie f 175— (v.j. f 215—), werkel. uitg. 1912 f 177.87$. Belooning en premiën brandmeester en brand- spuitlieden f2741— (v.j. f2755.-), werkl. uig. 1912 1 3016.43$. 6 Onderhoud van brandbluschmiddelen en red dingmiddelen f4489 (v.j. 14180), werkel. uitg. 1912 f 1935.94. Onderhoud van brandweerkazernen en brand spuithuizen f50— (v.j. flOO), werkel. uit. 1912 f325.02. Totaal 3e hoofdstuk f75.010.(v.j. f74.298.90) werkel. uitg. 1912 f 71.224.27$. Hoofdstuk IV. (kosten der plaatselijke zorg voor volksgezondheid en huisvesting.) Toelage aan de gezondheidscommissie f.725- (v. j. f 700) werkel. uitgaven f 269.34. Kosten van de bouwpolitie f4050— (v.j. f44501 werkel. uitgaven 1912 f 3347.89. Kosten ter voorkoming en bestrijding van epidemische ziekten f 305— (v. i. f 355 _\wpr kei. uitg. 1912 f 277.60. Kosten voor de openbare zwemplaats f 875— (v. j. f 825) werkel. uitg. 1912 f 1226.61. Totaal 4e hoofdstuk t 13.662.28 (v.j. 14.037.28) werkel. uitg. 1912 f 12.797.20. Hoofdstuk V (kosten van openbare werken). Jaarwedden van het personeel ten dienste van het beheer der openbare weikeu voor zoover niet onder de volgende artikelen begrepen f 8954.16 (v. j. f 8368—), werkel. uitg. 1912 f 8149.17. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke gebouwen voor den openbaren dienst bestemd, niet in andere hoofdstukken begrepen f1500 (v.j. f1925), werkel. uitg. 1912f 5509.98$. Onderhoud van straten en pleinen, wegen en voetpaden f 33000 (v. j. f 32000), werkel. uitg. 1912 f 37.218.66$. 45 Onderhoud van markten, beurzen en hallen f2100 (v. j. f1025), werkel. uitg. 1912 f 665.46$ Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen f 8600.— (v. j. f 8025), werkel. uitg. 1912 f 8081.95. Overige kosten bruggen en overzetveeren f 5597. (v. j. f 5147), werkel. uitg. 1912 f 4374.93$. Onderhoud van pompen en riolen f 9663 (v. j. f 9369), werkel. uitg. 1912 f 11.623.59$. KosteD van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen, en andere waterwerken f 6200 (v. j f 6125) wer kel. uitg. 1912 f 5454.16. Overige kosten f 13.242— (v. j. f 18.317.-) werkel. uitg. 1912 f 15.470.75. Overige kosten van fabricage f 10.650.50 (v.j f 10293.-) werkel. uitg. 1912 f 7.377.57$, Dag- en weekgelden van werklieden voor zoo ver niet onder andere posten te brengen f 7704 (V. j. f 7504) werkel. uitg. 1912 f 7480.69. Dag- en weekgelden ten behoeve van gemeente inrichtingen in afzonderlek beheer, van instellin-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2