Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. hoofd der provinciale besturen zullen zijn ge- stem. Aan een correspondentie uit Peking aan de „Fiankf. Ztg." ontleenen wij, in verband hier mede, nog dat Hsioeng Hsiling:, omdat de op stand de geldzorgen der regeering; nóg nijpender heeft gemaakt, van plan is de uiterste spaar zaamheid te betrachten, waartoe p. a. met ver schillende hervormingen wat minder spoed zou worden gemaakt Van de oprichting van moderna gerechtshoven in alle gjroota steden van het Rijk zou voorloopig niets komen, wijl het geld daar voor ontbreekt, evenals voor de uitvoering van verschillende andere grootse he plannen, waar óm er bijv. de hervorming van het onderwijs. Daarmee zal worden gewacht tot men er 't geld voor heeft. Dezelfde correspondent bevestigt dat alle par tijen verlangen, dat de presidentsverkiezing zoo spoedig mogelijk plaats heeft, als 't kan vóór den lOden October, opdat op dezen nationalen feestuag de Republiek een definitief president aan het hoofd der Regeetrting: zal hebben. Men vreest, volgens hem, wanneer de bestaande on zekere toestand nog langer mocht aanhouden, voor manifestaties ten gunste van het Keizer schap, Eenigen tijd geleden werd door Reuter geseind, dat de regeering tq Washington Roosevelt zou verzocht hebben, aan het hoofd eener deputatie verschillende staten van Europa te bezoeken om hen te bewegen alsnog aan de wereldtentoonstel ling te San Francisco deel te nemen. Dit tede- g iam scheen bevestigd te worden door een be richt uit Petersburg, volgens hetwelk daar bin nenkort Roosevelt werd verwacht. Naar thans uit New-York wordt gemeld, heeft Roosevelt's secretaris verklaard, dat de oud-president nimmer verzocht is, als vertegenwoordiger der regeering in het belang der Panamatentopnstelling naar Duitschland, Engeland en Rusland te reizen. Roo- sevell zou trouwens een dergelijk verzoek beslist van de hand wijzen. SAN DOMINGO. De Amerikaansche gezant te Puerto Plata heeft senor Vasquez, den leider der opstandelingen, weten te bewegen, de vijandelijkheden te sta ken, zoodat de revolutie op San Domingo als gei- eindigd beschouwd wordt. De stakende spoorwegleden te Birmingham hebben besloten onmiddellijk den arbeid te her vatten. De Italiaansche minister van posterijen, Calissano, is te Cossano plotseling overleden. Te Boekarest zoo seint men vandaar aan de „Frankfurter Zeitung" loepen geruch ten dat een der beweegredenen van Roemenië om zijn leger tegen Bulgarije te mobiliseeren, de ontdekking van een geheim verdrag tusschen Oos tenrijk-Hongarije en Bulgarije is geweest. Volgens dat verdrag zou, jngeval Oostenrijk-Hongarije in rx dog met Rusland mocht geraken, Bulgarije de Dobroedzja, Oostenrijk Moldavië bezetten. De Roemeensche regeering moet niet alleen den woor- deiijken inhoud der overeenkomst in haar bezit hebben maar ook de kaarten, door de Bulgaar- schc generale staf te» voorbereiding van het plan ge teekend. i Het Russische eskader dat een bezoek heeft gebracht aan Portland, is te Brest aangekomen. Zaterdag kwam te Rome aan de Roemeen sche minister van Buitenlandsche Zaken, Take Jonescu. Hij' werd' aan het station ontvangen door den Italiaansehen gezant te Boekarest, en aen particulieren secretaris van di San Giuliano, die hem na,ar Fiuggi geleidden, waar di San Giu liano hem te zijner eere een déjeuner aanbood. De Japansche prins Kotsura, die onlangs naar Tokio is teruggekeerd en wiens gezondheid, naar men meende, aanmerkelijk verbeterd was, is we derom ingestort. Men constateerde, dat hij aan kanker lijdende was. De bulletins der geneeshee- ren zijn onrustwekkend. De bekende Franscbe advocaat Labori, die zich thans te Boston bevindt, werd «enige da gen geleden ernstig ongesteld. Hij is in het Eliot-ziekenhuis wegens blindedarmontsteking ge opereerd en bevindt zich thans aan de betere hand. De Par ijls che „Éclair" publiceert een tele gram uit Bogota, behelzende, dat het Columbi- aansche Huis' van Afgevaardigden een wetsont werp heeft aangenomen, waarbij de vrijmetselaars worden uitgesloten van alle openbare ambten in de republiek. Officieele berichten. Bij Kon beslnit van 19 dezer is benoenrd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Ne derlanden, mr. A. Tak, thans advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch benoemd, met ingaDg van 1 November tot procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Her- togenboscn, mr. J. E. J. M. van der Kun, thans officier van justitie bij de arrondissemenls-recht- bauk te Maastricht. Prin9 Hendrik te Gent. Bij gelegenheid van het diner, dat door baron van Kerchove, gouverneur van Oost-Vlaanderen, aan Z. K. H. op Vrijdagavond j.l. werd aangebo den, heeft deze den gouverneur het grootlint van de orde van Oranje-Nassau geschonken. Minister Loudon. Het plan van Hr. Ms gezant te Washington, dr. Loudon, benoemd minister van Buitenlandsche Zaken, was, om met het s.s. «Rotterdam", dat 16 September van New-York vertrokken is, naar Nederland te reizen. Oud-minister Van Swinderen. Naar de Nieuwe Ct. verneemt, is de benoeming van jhr. mr. De Marees van Swinderen, den af getreden minister van buitenlandsche zaken, tot gezant te Londen binnen weinige dagen te ver wachten. Nederlandsche Handelshoogesehool te Botterdam. Dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke door de Kamer van Koop- en Fabrieken te Rotterdam tot curator der Ne derlandsche Handelshoogesehool te Rotterdam is benoemd, heeft deze benoeming aangenomen. Henri Polak—Eerste Kamer. Het «Volk" meldt: «Naar wij vernemen, staat het nog niet abso luut vast, dat onze partijgenoot Henri Polak het lidmaatschap der Tweede Kamer met dat der Eerste zal verwisselen, door den hem door de Friesche Staten aangeboden zetel te aanvaarden. De redenen die hem er toe genoopt hebben, aan onze Friesche Statenclub in uitzicht te stellen, dat hij de benoeming hoogstwaarschijnlijk zou aannemen, zijn voornamelijk jn de belangen van den Diamantbewerkersbond gelegen, die het wel toelaten, doch per slot van rekening toch niet buitengewoon gewenscht maken, dat de voorzitter zoo vaak voor Kamerzittingen afwezig zou moeten zijn, als het lidmaatschap der Tweede Kamer zou meebrengen. De Eerste Kamer vergadert, naar bekend is, veel minder vaak. Dan kwam er by, dat in onze partij het ver schot aan personen, die voldoen aan de bespot telijke eischen, die de wet nog steeds aan het lidmaatschap der Eerste Kamer stelt, zeer gering is, zoodat Polak, door zich beschikbaar te stellen, onze Friesche Statenclub als 't ware uit den nood hielp. Eindelijk hoeft ook meegewerkt de overweging, dat nu de mogelijkheid kon worden geschapen in Amsterdam III een van de leiders van het Vak verbond in de Tweede Kamer te brengen en daarmee een algemeen gevoelde leemte in de sociaal-democratische Kamerclub aan te vullen. Volgens de kieswet heeft Polak drie weken tijd om zich omtrent de aanvaarding van de benoeming te beraden". De onderwijzers en de Troonrede. «De Katholieke School" schrijft: «De Troonrede, verbeid met meer dan normale vrees en hope, moet in de onderwijzerswereld wel een gevoel van diepe teleurstelling wekken. «De onder wijs-paragraaf is magerder dan ooit «Ik stel Mij voor aan een Staatscommissie een onderzoek op te dragen in hoever een algemeen bevredigende regeling mogelijk is ter zake van de subsidieering van 't bijzonder onderwijs en de voorwaarden, welke daaraan verbonden moeten worden". «Ziedaar alles 1 En dat «alles" mag men haast nemen in de beteekenis van «niets". Want ook het enkele onderwerp, hier ter sprake gebracht, heeft men blijkbaar geen plan aan te pakken, wijl «onderzoek door een Staatscommissie" nu eenmaal wil zeggenop de lange baan schuiven. «Als rechts van dit voornemen iets vreest, als links er iets van hoopt, da» mogen o.i. beiden er op rekenen, dat voorloopig alles blijft als 'tis. «Maar wat in onderwijzerskringen van alle richtingen de wreede teleurstelling zal brengen 'tFeit, dat de salariskwestie, meer urgent dan ooit, brandend als nimmer, dat de salariskwestie ten eenenmale genegeerd wordt. Met geen syllabe gewaagt de Regeering van eenig voornemen om onze fmancieele positie te verbeteren. Geen woord wijst er op, dat er ook maar 't minste plan be staat, om in de naaste toekomst voor de onder wijzers in de beurs te tasten. Niets, letterlijk niets 1" Het blad spoort ten slotte de onderwijzers aan tot het beleggen van een tweede landelijke salaris meeting te 's-Gravenhage, waar men niet met honderden maar met duizenden moet komen ge tuigen. Art 269 Invaliditeitswet. Bij de secretaris der Rente-Commissie gezeteld te Haarlem, buitengemeenten, zijn tot heden 400 aanvragen om een een rente, bedoeld by art. 369 der Invaliditeitswet. H. IJ. 8. M. De directie van de H. IJ. S. M heeft besloten, met ingang van den datum, waarop de verbete ring de pensioenen voor nagelaten betrekkingen van deelgenooten van het pensioenfonds, in wer king treedt, de 1 pet. hoogere doorloopende kor ting, die dan door het personeel zal moeten betaald worden, voor hare rekening te nemen. Een Amerik. Kamer v. Koophandel. Uit Amsterdam meldt men ons Naar wij vernemen, is in een gister-avond ten kantore van de American Importing Cy. gehouden druk bezochte vergadering besloten tot definitieve oprichting van een Amerikaansche Kamer van Koophandel. Besloten werd dat deze zal heeten American Chamber of Commerce for the Nether lands. Een comité werd benoemd tot het opmaken der statuten, terwijl dit comité tevens in een volgende vergadering personen zal voorstellen ter verkiezing voor de verschillende functies. Een Maritiem museum. Uit Amsterdam meldt men ons Men herinnert zich dat wij enkele weken geleden hebben medegedeeld dat hier ter stede stappen worden gedaan om te komen tot oprichting van een marittiem museum. Naar wij thans van welingelichte zijde verne men, is uit de voorloopige commissie, die zich gevormd heeft om tot de oprichting van een dergelijke museum te geraken, een uitvoerend comité benoemd, dat zich tot taak stelt de ge noemde commissie zooveel mogelijk uit te breiden, ten einde te kunnen overgaan tot het oprichten van een vereeniging welke zich de stichting van een maritiem museum ten doel stelt en ten spoe digste de vereische stappen te doen om de daar voor in aanmerking komende voorwerpen, model len, afbeeldingen, staiistieken enz. bijeengebracht op de thans gehouden scheepvaarttentoonstelling al hier, te verwerven en op de meest geschikte wijze bijeen te houden als kern voor het op te richten museum. Voorts kunnen wij nog mededeelen dat door uitvoerend comité reeds stappen zijn gedaan bij het gemeentebestuur van Amsterdam, ten einde de beschikking te verkrijgen over een voorloopig geschikt en gunstig gelegen gebouw. Zij wij wel ingelicht dan zullen deze pogingen hoogst waar schijnlijk met goeden uitslag worden bekroond. O.a. de heeren E H. Crone, lid der Kamer van Koophandel te Amsterdam, A. N. J. Fabius, com mandant der stelling Amsterdafn, dr. H. G. Rin geling directeur den Gem. Gezondheidsdienst te Amsterdam, dr. D. F. Scheurleer, voorzitter der vereeniging «Het Nederlandsch Zeewezen" te 's-Gravenhage en H. J. Wichers. burgemeester van Dordrecht, zijn toegetreden tot de voorloopige commissie. Z.Ex. dr. C. Lely, Minister van Waterstaat) en prof. dr. J. Kraus, oud-minister van Waterstaat hebben met de plannen hun sympathie betuigd. De droge Zuiderzee. De «Visscherijcourant" roept alle visschers van de Zuiderzee, de zouters, de rookers, de pakkers en de handelaren op tot een strijd tegen het plan tot droogmaking der Zuiderzee. De redactie wil van alle belanghebbenden een bewijs van adhaesie hebben door middel van naamkaartje of briefkaart en acht zich dan sterker om voor het brood van zoovele duizenden belanghebbenden te vechten. Wel, zegt de Visscherij-courant", is in de Troonrede een leugen verteld, daar de visscherij behoudens eenige uitzonderingen niet bloeit. De elft en zoetwatervisch werd niet of te weinig ge vangen, de aalvangst is mislukt, de mosselen- en garnalenvisscherijen kwijnen, de trawlvloot bereikt slechts den grooten aanvoer door te halen wat er te halen is; alleen groote haringvangst gaat goed en de zalm vangst gaat niet slecht. De Zuiderzee- visscherij bloeit niet, maar toch, er leven 500Q visschersgezinnen van en zij is voor verbetering vatbaar. Dus moet de Zuiderzee niet worden ge dempt. Het blad zegt, dat het moeielijk is de visschers- bevolking in beweging te krijgen, maar wil zulks toch beproeven. 't Heeft wel een beetje van kouwe drukte. Ook visschers hebben gezond verstand en ze zullen wel begrijpen, dat Minister Lely eerder op het droge zal zitten dan zy. (Tijd.) W. A. graaf Van Lynden. f Op zijn buitenplaats te Koudekerke is overleden de heer W, A. graaf Van Lynden, oad-burge- meester dier gemeente van 1879 tot 1906, lid van de Provinciale en van 1892 tot 1905 lid Gedepu teerde Staten van Zeeland. Graaf Van Lynden werd in 1836 te Apeldoorn geboren, was oorspronkelijk officier en werd door Koningin benoemd tot Kamerheer in buitenge wonen dienst. De overledene was vroege be stuurslid vaD tal van eenigingen op philanthropisch en maatschappelijk gebied te Middelburg, welke hij nog steeds steunde. Zijn heengaan is voor Middelburg en Koudekerke een groot verlies. "f/eer bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.3 te Clermont. Laagste barometerstand 754.1 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen zuidoostelijken tot zuidwestelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraadsverkiezing. De afd. Schiedam van den Bond van Prote- stantsche kiezers heeft in hare gehouden verga dering besloten, de candidatuur van den heer D. Ris E.Hzn. bij de Gemeenteraadsverkiezing krachtig te steunen. Kantongerecht. Met ingang van 1 November is benoemd tot substituut-officier van Justitie te Alkmaar mr. E- H. Hijmans, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arron dissement Rotterdam, voor de kantons Schiedam, Brielle en Sommelsdijk, ter standplaats Schiedam Tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rotter dam, voor de kantons Schiedam, Brielle en Som melsdijk, ter standplaats Schiedam, is benoemd mr. R. H. Brandenburg van Veen, advocaat en procureur te Gorinchem. Zilveren Professiefeest. Zooals wij reeds voor eenigen tijd meldden, hoopt de weleerw. pater C. D. van Dijk, kapelaan der St. Janskerk alhier, morgen (Dinsdag) den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren zijne religieuse gelofte in de Orde van den H. Dom1' nicus heeft afgelegd. De algemeen geachte jubilaris, die reeds z°° vele jaren in onze gemeente werkzaam is, hoop' dit zilver' jubilee te vieren allereerst door eene plechtige H. Mis, morgen-ochtend 8 ure door hem met assistentie op te dragen. De Vrouwen-Congregatie der H. Familie stelt zich voor het feest van haren volijverigen direc teur waardig te vieren. Niet alleen zal de M,s gezongen worden door hare koorafdeeling, die n® de plechtigheid ook een jubellied zal uitvoeren, maar zij zal den veelgeliefden leider ook een doelmatig geschenk aanbieden. De jubileerende geestelijke zal op de gewone uren in de pastorie receptie houden voor allen die hem met zijn zilver' feest zoudeD willen geluk' wenschen. Electrische bakkerij. Daartoe uitgenoodigd, hebben wij heden een bezoek gebracht aan de electrische bakkerij van den heer H. A. van der Meer, welke in het pand Boterstraat 70 is ingericht. De heer Van der Meer legt zich ook vooral toe op het artikel beschuit en wel met steeds toene mend succes bij den grooten aftrek, die dit ge' wilde artikel vindt. Na het ruime voorpand met gelegenheid voor kantoor en remise te zijn doorgegaan, zagen ^9 in de goed verlichte en verluchte bakkerij twee flinke heeteluchtovens van het nieuwste systeem, een deegverdeel- en deegkneedmachine met een enkele armbeweging gemakkelijk te gebruiken, een doelmatige rijskast, van de werkplaats afge sloten, snijmachines zoowel voor lange als ronde beschuit, waarvan de eerstbedoelde resp. 25 en 50 en de laatstgenoemde 62 stuks met een enkele handbeweging leveren. Buiten de bakkerij om kunnen kolen en meel gemakkelijk aangevoerd worden, de laatste hoofd zakelijk op den ruimen meelzolder, welke daartoe doelmatig is ingericht. Aan alle eischen die den nieuweren tijd stelt, is hier ruimschoots voldaan. Tot kantoorklerk bij de posterijen alhier is benoemd J. Amoureus, thans brieven besteller. De heer A. Kloos, plaatsvervangend hoofd van school F aan den Singel alhier, heeft tegen 1 Maart 1914 eervol ontslag gevraagd. Bij de politie is terug te bekomen een zwartharige trekhond (reu.) Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Z a t e r d a g-a vond is een mandiete veel gedronken had, op de Hoogstraat uitgegleden of gestruikeld, waarbij hij gevallen is en terecht gekomen in den winkelruit van den heer G. I" Kamp aldaar, waardoor die ruit is gebroken. Een bakker deed Zaterda g-a vond by de politie aangifte, dat, terwijl hij zijn bak' kerswagen een oogenblik onbeheerd had laten staan, een kaarslantaarn hem ontvreemd is. Gister-middag is een vrouw, die met haar man en kinderen op den Rotterdamschen weg liep te wandelen, aangereden door een achte*' haar rydenden wielrijder en daarbij gevallen, waardoor zij zich aan een harer voeten zoodanig bezeerde, dat zij niet meer kon en per rijtuig naaf hare woning moest gebracht worden. Gister-avond is aan het p o 1 i t ie" bureau gebracht een man, die in gezelschap vaP twee andere personen in staat van dronkenschap de orde verstoorde en 't anderen lastig maakte- Tegen zijn overbrenging naar het bureau bood hl) krachtig verzet. Proces-verbaal werd tegen be& opgemaakt. Heden-morgen is hij, na verhoor, weer vrij' gelaten. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 23 Sept. 8.29 v.m., 8.52 n.m. UIT DELFT. Te Delft ontstond Zaterdagavond brand in de branderij «De Verkeerde Wereld", van de N. voorheen Vlek Co. De brandweer beperkte het vuur tot den zolder- Het dak is gedeeltelijk vernield. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Door B. en W. der gemeente 's Gravenzande 2®' een audiëntie bij den Minister van Binnenlandse!)® Zaken gevraagd worden, ten einde aan te dring®0 ftMTVRTTT <L. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2