Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Dr. J. krans. Prof. dr. J. Kraus, oud-Minister van Waterstaat en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zal Vrijdag 3 October van 's-Gravenhage naar Rotterdam vertrekken ten einde van daaruit scheep te gaan naar New-York. Van New-York zal hij via Panama, na een be zichtiging van de kanaalwerken aldaar, naar Cal- lao, de haven van de Peruaansche hoofdplaats Lima, reizen, ter vervulling van de hem door de Peruaansche regeering gegeven opdracht om een persoonlijk onderzoek in te stellen on een ontwerp te leveren ter zake van bepaalde verbeterings- werken in Callao. De gepensionneerde kapitein ter zee, H. T. Hoven, en de civiel-ingenieur J. Goedhart, zijn bereids daarheen vertrokken tot het verrichten van voorbereidende technische werkzaamheden. Zy, die afwezig zyn. De «Tijd" schrijft: In de Tweede Kamer werden eergisteren de afdeelingen gevormd en dat geschiedt, zooals men weet, door middel van loting. De voorzitter loot niet mee en twee katholieke leden, de heeren Nolens en De Stuers, zijn nog niet beëedigd, zoo dat er 97 in de afdeelingen een plaats bekwamen. Het is bekend, dat dit loten dikwijls een zeer grillige uitwerking heeft, zoodat de meerderheden en de minderheden in de afdeelingen wel eens een sterk verschil vertoonen met de verhouding van Rechts en Links inde geheele Kamer. Dit gebeurt n.l. wanneer de leden van Rechts en van Links in enkele afdeelingen worden opgehoopt. Bij de trekking van gisteren was er slechts een afdeeling, waarin de Rechtsche leden de meerderheid hadden, n.l. afdeeling II, waarin 11 Rechtsche tegen 8 Linksche leden een plaats kregen. Toch koos deze afdeeling, evenals de vier overige, eén lid der Linkerzijde tot Voorzitter, gevolg vermoedelijk van de afwezigheid der Rechtsche leden. Tengevolge daarvan zit geen enkel Rechtsch lid in de Centrale Sectie. Begint het absenteïsme weer Jubileumzegels. De directeur-generaal der posterijen en telegra- phie maakt bekend,, dat do jubileumzegels, uit te geven ingevolge het Kon. besluit van 23 Novem ber 1912 (Stbl. no. 353), in de laatste maanden van dit jaar, van een nader aan te kondigen da tum af, aan de kantore der postenrijen verkrijg baar zullen worden gesteld. Deze zegels zijn voor onbeperkten tijd geleid voor frankeering in het binnen- en buitenlandsch verkeer. De oplaag is voor elke waarde bepaald op het hieronder vermelde aantal. 2J cent, beeltenis Koning Willem I, 3.000.000 stuks. 3 cent, beeltenis Koning Willem II, 1.500.000 stuks. 5 cent, beeltenis Koning Willem III, 3.000.000 stuks. 10 cent, beeltenis H. M. de Koningin, 1.500.000 stuks. 12| cent, beeltenis Koning Willem I, 1.500.000 stuks. 20 cent, beeltenis Koning Willem II, 500.000 stuks. 25 cent, beeltenis Koning Willem III, 500.000 stuks. 50 cent, beeltenis H. M. de Koningin, 200.000 stuks. 1 gulden, beeltenis Koning Willem II, 200 000 stuks. 2£ gulden, beeltenis Koning Willem II, 100.000 stuks. 5 gulden, beeltenis Koning Willém III, 100.000 stuks 10 gulden, beeltenis II. M. de Koningin, 100.000 stuks. Belanghebbenden die zich zekerheid willen verschalfen bepaalde hoeveelheden zegels bij de uitgifte te zullen kunnen verkrijgen, worden uit- genoodigd zich vóór 20 October a.s. te wenden tot het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie te 's Gravenhage, met een opgaaf van hetgeen zij wenschen. Wordt van eenige soort van zegels meer aan gevraagd dan daarvoor van de bovengenoemde hoeveelheden kan worden beschikbaar gesteld, dan zullen de verlangde hoeveelheden verminderd worden. (Stct.) Waardeering in den vreemde. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin heeft het blad «La Nacion" te Buenos Aires, het belangrijkste politieke blad van Latijnsch Amerika een zeer warm gestemd artikel van geluk wensching aan H. M. en aan Holland in zijn nummer van 31 Augustus gepubliceerd. In dit artikel wordt o.m. gezegdindien andere monarchen grooter eerbied en gehechtheid aan hun gezag van hun onderdanen mogen hebben weten af te dwingen, wekte ongetwijfeld geen enkel vorst bij hen zoo innige gevoelens en zulk een diepe genegenheid op als de Koningin van Nederland. Het Nederlandsche volk draagt haar een bijna vaderlijke genegenheid toe en is tot alle opoffer ineen bereid om haar luister en haar geluk te verzekeren. Het artikel besluit met de woorden; sliet spreekwoord zegt, dat gelukkige volkeren geen geschiedenis hebben. Indien men onder ge schiedenis het verhaal verstaat van groote wor stelingen, van reusachtige rampen of van bloedige overwinningen en wreede heldendaden, bezit het Holland der 20e eeuw inderdaad geen geschiede nis; maar indien de geschiedenis de herdenking is van de werkzaamheid van den mensch op het gebied van beschaving en vooruitgang, indien zij het beeld is van het gemeenschappelijk streven van een zich ontwikkelend ras naar zijn einddoel van een algemeen welzijn, dan geeft Holland van zulk een geschiedenis een schitterend voorbeeld onder de gelukkige regeering van zijn lieftallige «Koningin Wilhelmina". Weairlfisiricfe* Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.3 te Hernrösand. Laagste barometerstand 737.0 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen oostelijken tot zuidoostelijken wind, helder tot lichbewokt, droog weer, mogelijk nachtvorst, overdag zelfde temperatuur. Programma van het Concert, te geven door het Stedelijk Muziekkorps, Directeur O. K. L. Burgdorffer, op Vrijdag 26 Sept. 1913, des namiddags ten 8 ure, in de Plantage. 1. L'amour qui Rit, marseh, Christine. 2, OuvertureHans Sachs, Lortzing. 3. Laura- Walzer, C. Millöcker. 4. FantasieMireille, Gounod. 5. J'y pense, Gavotte, R. Eilenberg. 6. The Handicap, marsch. Aan de Universiteit te Leidenis het tweede natuurkundig examen geneeskunde afgelegd door mej. M. J. de Groot, alhier. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 26 Sept. v.m., 0.48 n.m. H e d e n-m iddag omstreeks 12 ure ontstond een begin van brand op de bovenvoor- kamer van den winkelier J. Govaart aan de Hoog straat alhier, vermoedelijk doordat de kinderen met lucifers speelden. De vrouw des huizes en eenige voorbijgangers trokken de gordijnen af en wierpen die naar buiten, waarmee het gevaar bezworeu bleek. Verzekering dekt de schade. Bij de politie is te bevragen een airdail terrier (teef) aihier opgevangen. Binnen 2 X ^4 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Heden-morgen 5ure werd ont dekt dat een hooischelf staande achter het Boerenwegje bij het station in lichte laaie stond. De brandweer werd gewaarschuwd, doch er werd niet gealarmeerd, omdat daar toch geen brand- kranen liggen en er geen gevaar was voor belendende panden. De rijdende stoomspuit bluschte met water uit de nabij zijnde sloot den brand, vermoedelijk door broeien van het hooi ontstaan. De berg brandde geheel uit, doch verzekering dekt de schade. UIT DELFT. De onlangs opgerichte naaml. vennootschap Ne derlandsche kabelfabriek heeft met het gemeente lijk electriciteitsbedrijf een contract gesloten voor de levering van stroom. De productie van dat be drijf zal hierdoor ongeveer de helft grooter wor den dan in het loopende jaar. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 23 Sepember 1913, des namiddags 2 ure. (Slot). Reglement Gasthuis. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat de heer De Bruin heel mooie dingen over regenten heeft gezegd, maar ook andere die verbeneden peil zijn, zooals de uitdruking «berg plaats voor afgeleefd proletariaat." Zeker wordt 't toch gewaardeerd dat die menschen een werk zaam leven hebben geleid en wenschen wij hun al het goede toe. Waar de vorige spreker 't over zuur bier had, is dat niet een kwestie van enkele jaren, maar van jaren, waarvan men kan zeggen, zoo tijden zoo zeden. Dat die oude men schen met een ljjst moeten loopen om in het gasthuis opgenomen te worden, vinden regenten even ongelukkig als anderen, maar daar kunnen zij niets aan doenhet reglement schrijft voor dat f'2 per week moet worden ingebracht; dat is dus niet hunne schnld. Als de Invaliditeitswet tot uitvoering komt, zullen die oudjes hun f2 kunnen bieden en zeggendat is nu mijn geld dat ik inbreng. Waar de heer De Bruin betoogde, dat de toe wijding van personen uit de arbeidende klasse grooter zou zijn dan die van andere kan weth. dat niet toegeven. Kinderen kunnen soms hard tegenover elkaar zijn, maar arbeiders ook. Vraagt men hem zijn meening over een bestuur van ar beiders, dan weet hij niet wat het beste is. Reeds heeft zich bij een andere instelling het geval voor gedaan dat een arbeider getuigdemijn kinderen hebben 't niet zoo goed als de kinderen dier in stelling. Dat werd hem kwalijk genomenmaar 't bewijst toch, dat de arbeiders dikwijls hard zijn tegenover elkander. Weth. meent, dat 'tniet op den weg van het regentencollege ligt den ar beider of een minder gesitueerd persoon te weren daarom is hij er met meegegaan indertijd den heer Koopmans op de voordracht te brengen dat de Raad hem toen niet benoemd heeft, ligt niet aan regenten maar om minstens de helft van het college uit leden der arbeidende klassen te doen bestaan, daarmee is hij 't niet eens. Weth. vindt dan ook heel niet aangenaam de wijze waarop de heer De Brnin over het advies van regenten den staf heeft gebroken. Het advies is een volkomen waardig stuk, door den betrokken secretaris goed gesteld. Als daarin getuigd wordt, dat 't regen ten spijt, zij 't met het amendement-De Bruin niet eens kunnen zijn, dan is dit geen ironie. Naast de waardeerende woorden heeft de heer De Bruin dingen gezegd die werkelijk onaangenaam zijn intusschen de Raad beslisse over zijn amen dement. Dat kan weth. ten slotte wel zeggen, dat de men schen in het gasthuis nu wel dankbaar zijn. Dat er enkelen mopperen, is niet uitgesloten 't zou moeilijk zijn, allen (53) die in het gesticht zijn, te vreden te stellen. Maar weth. wil hier toch nog een sprekend geval aanhalen. Met weet, dat tegenwoordig ook gehuwde lieden in het gasthuis worden opgenomen die daar te zamen een kamer krijgen. Nu zijn daarin opgenomen een man van 91 en een vrouw van 71 jaren en toen men den man dezer dagen vroeg hoe ze 't hadden, ant woordde hij «Ik weet niet hoe ik 't hebwij zijn van de hel in den hemel gekomen." Een dergelijk verklaring bewijst toch, dat de oude lieden daar goed bezorgd zijn en 't moeilijk heter kunnen hebben. Weth. zegt, eindigend, dat de heer De Bruin zich heeft laten leiden door zijn goed hart voor den ouden arbeider, maar dat hij in de openbaring van zijn meening toch te ver is gegaan. De heer De Bruin zegt, dat dqze zaak te ernstig is opgevat om ze door eene onzuivere stemming te laten bedervendaarom wil hij zijn ideaal niet in het -getal laten ondergaan en de woorden «voor minstens de helft" er uit nemen en alleen spreken van een of meer leden der arbeidersklasse. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, merkt op, dat de heer De Bruin er met die wijziging nog niet ishij dient te doen uitkomen of hij bedoelt de bewuste of onbewuste arbeiders, die van de S.D.A.P. of van de S. D. P. Dan is hij heelemaal eerlijk. De heer De Bruin zegt, dat hij klaar is hij wil het betrokken artikel zoo doen lezen, dat het regentencollege bij voorkeur zoo samengesteld wordt, dat een of meer arbeiders daarin zitting hebben. De Voorzitter zegtdat is een motie. De heer De Bruin zegt nog, dat hij op de opmerking van den heer Goslinga, niet zal ant woorden zij komt te laat en is beneden peil. De motie-De Bruin wordt aangenomen met 11 7 stemmen. Voor stemmen de heeren De Bruin, Van den Hoek, Dinkelaar, rnr. Kavelaars, Schreuder, Ris, Van Westendorp, Van der Zee, Dubbelman, Koopmans en Houtman. De heeren mr. von Briel Sasse en Van der Velden hebben de vergadering verlaten. De Voorzitter zegt, dat de meening van de meerderheid van den Raad ter kennis van regen ten zal worden gebracht, maar wil 't nu met de behandeling van dit onderwerp hierbij laten, waar er meer spoedeischende zaken npg te behandelen zijn. Over de andere amendementen zal later worden beslist. Rioolgemaal Gorzen. 14. Voorstel van B. en W. om een crediet van f 900.— beschikbaar te stellen voor het inrichten van het rioolgemaal voor de Gorzen voor electrisch bedrijf. De aanleiding tot dit voorstel vindt zijn oorzaak daarin, doordat de gasmotor van dit rioolgemaal niet meer in zoo'n goeden staat verkeert en zon der voorziening de wintermaanden niet kan wor den ingegaan en waar binnen korten tijd de electrische kabel naar de fabriek Hasekamp zal worden gelegd, lijkt het wenschelijk om van het gasbedrijf over te gaan tot een electrisch bedrijf, dat behalve gemakkelijker bediening ook meerdere bedrijfszekerheid geeft. De kosten zullen bedragen f900.— deze zijn weinig meer dan wanneer een nieuwe gasmotor wordt geplaatst. De Voorzitter constateert, dat niemand het woord verlangt en niemand hoofdelijke stem ming wil. Het voorstel blijkt dus met algemeene stemmen aangenomen, De Voorzitter schorst nu voor een oogenblik de vergadering voor het houden van een kort comité generaal. G e 1 d 1 e e n i n g. Na heropening der vergadering stelt de voor zitter aan de orde het voorstel van B. en W. om thans te besluiten tot het definitief aangaan eener geldleening groot f 750.000 nominaal kapitaal, rentende 4£ °/0 'sjaars, op de wijze en tegen den koers die door hen zal kunnen bedongen worden en volgens het plan en op de voorwaarden door den Raad onder goedkeuring van Ged. Staten vast te stellen. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Naweeën der verkiezingen. Op Dins dag 30 Sept. zal voor de arrondissementsrecht bank te Rotterdam terecht staan de beer Rob. J. Fruin, secretaris: van, het Vrijzinnig verkiezings- comité in Rotterdam II, wegens opzettelijke aan randing van de eer en den goeden naam van den heer J. van Waardhuizen, redacteur van het dagblad „De Rotterdammer", daar het plaatsen van een advertentie in' het Rotterdamsch Nieuws blad van 7 Juli' j.l., waarin de volgende voor genoemde heer Van Waardhuizen beleedigende v oorden voorkwamen: „dat door den heer1 Van Waardhuizen, ver bonden aan, het Anti-Revolutionnairel dagblad „De Rotterdammer" ter drukker ij zijn aangeboden de zoo smerige manifesten, onderteekend: „Eenige Liberale kiezers". dat, toen de heer Van Waardhuizen den ci.ruk ker niet de namen kon opgévien van die Libe rale kiezers, omdat bet helele manifest gelogen was, deze het met verachting' beeft teruggege ven dat dus genoemde heer Van Waardhuizen zich aan een, op zijn zachtst genoemde, gemeene streek heeft schuldig gemaakt". In dit. smaadgeding, dat te 2l!± uur aanvangt, zijn ook nog 5 getuigen gedagvaard. Diefstal. Zekere H. B.,, decoratieschilder o» werkzaam ten huize van den kassier, den heer C. te Harderwijk, is door de politie aangehou den, als verdacht van diefstal eener belangrijke som, ten nadeele van genoemden kassier. B., die bekend heeft, is gevankelijk naar Zwolle overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Baldadige jongens. Baldadige jonge115 hadden Dinsdagavond, toen het; reeds duister was, een der vonders, welke aan het Volendammerpad de talrijke bruggetjes vormen, weggenomen. I)e 14-jarige Jacob Bpuwes te Volandam, die per fiets van Edam kwam, reed daardoor in vol F vaart te water en werd met moeite gered. Door de politie werden maatregelen genomen om meerdere ongelukken te voorkomen. Nadat het drietal schuldigen was opgespoord, werd tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Twee van dil drietal lafhartige jongens hebben reeds den leeftijd van 18 jaar bereikt. Schaapherder z,oek. Sedert Donderdag avond is te Sellingen (Gr.) spoorloos verdwe nen de ongeveer 40-jarige schaapherder Harm Jansen, in dienst bij den landbouwer II. vao Dijk, aldaar. j Men vreest, dat hem1 een ongeluk is overko men. I 1 (Gr. Dagbl.) Inbraak te Winschoten. De burgemees ter der gemeente Winschoten looft f 200 uit voor hem of hen, die zoodanige inlichtingen aan do justitie zal of zullen geven als zullen leiden tot de opsporing van de effecten en tot de ont dekking van den dader of de daders van den diefstal van een ijzeren geldkistje, inhoudende drie obligaties, ten laste der gemeente 's-Gra venhage, elk groot f1000, rentende 4 °/o, van het jaar 1911, met daarbij behoorende coupon- bladen, den 18den September j.l. gepleegd ten nadeele van den heer E. Wiers, te Winschoten- Een spoorwegongeluk tie New-York. Op den Long-Island-spoorweg had: Maandag te Collegepoint bij New-York een botsing plaats tus- schen. twee electrische treinen, waarbij drie per sonen gedood en vijftig gewond werden. H<-t ongeluk is te wijten aan een verzuim van aen seinwachter, die gearresteerd werd. Het is vooral aan de stevige stalen constructie der wagens te danken, dat het ongeval geen grootere afmetin gen heeft aangenomen. Een stoomschip vermist. Het stoom schip „Huronio", dat van Port Arthur aan bet Bovenmeer naar het Ontariomeer op weg was, geraakte Zaterdagavond in een storm. Sedert diep heeft men niets meer van het schip, dat 200 passagiers aan boord had, vernomen, ofschoon het van een toestel van draadlooze telegrafie voorzien was. 'Een nauwge zet werkje. Men schrijft uit Barneveld aan het „Hbl." Tusschen de voormalige tolhuizen no. 9 en no. 10 op den rijksstraatweg' VoorthuizenMil* lingen, zijnde het centrum van het driehoeksnet in Nederland, heeft van rijkswege over een lengte van 4 K.M. een zoogenaamde basisme ting plaats gehad. Het zeer preciese werk, dat ruim drie weken geduurd heeft en waarvoor, behalve de deskundigen, ongeveer 50 arbeider» nooaig waren, is verricht door prolessor Heuve- link, uit Delft, onder leiding van den Franschen kolonel l'Allemand. De hiervoor benoodigde in strumenten waren door de Fransche regeering welwillend beschikbaar gesteld. Naar men ons mededeelde, was het bijna 100 jaar geleden dat voor het laatst een aergelijk6 meting in ons land heeft plaats gehad. De kosten dezer meting1 worden op ongeveer 1' 16.000 begroot. In voorarrest. Men schrijft uit Castricum aan het „N. v. d. D.": In verband met de vermissing aer bankbil jetten, in den avond van 29 Juli 1.1. van bet hulppostkantoor alhier naar het hoofdkantoor I' LL.«eest verzonden, zit onze brievengaarder, de heer J. R., in voorarrest te Alkmaar, waar hij zich reeds sinds 7 Augustus bevindt. Talrijke en langdurige verhooren zijn gehouden, boeken en bescheiden zijn onderzocht en tot driemaal toe is bier een huiszoeking verricht, welke geen re sultaat heeft opgeleverd. De bankbiljetten tot eed bedrag van f760, werden niet gevonden. In deze even duistere als geheimzinnige zaak is tot dusver geen licht ontstoken, en of ooit tot klaarheid zal komen als R., die voort durend alle schuld blijft ontkennen, zal blijken de schuldige niet te zyn, mag sterk worden betwijfeld, temeer, daar de nummers van de ver miste biljetten niet bekend zijn. Merkwaardig groot is het aantal zijner mede burgers, die van stonde af aan zijn Schuld of medeplichtigheid niet hebben kunnen gelooven, diep ,ook is in 't geheele dorp het medelijden roet zijn vrouw en kinderen, die zich, evenals R zelf, na al zeven weken aan een geestelijke maf' teling hebben moeten onderwerpen. Vooral id de dorpsbuurt, waar het postkantoor is geves tigd en waar zijn familieleden wonen, zijn de belangstelling en dip spanning zeer groot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2