J. H. EVERS. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraadsverkiezing. aan te vragen vuor den bouw van vier super- dreadnoughts. Als de Kamer deze kredieten toe staat, zal reeds'in December met 'den bouw dezer schepen 'worden begonnen. De Duitsche; vliegeir die te Boulogne sur Mer, iUSferavond is geland, was in burgerkleeding. Hij gaf op officier te 'zijn hij het 35e regiment infan terie, gedetacheerd bij1 het Berlijhsche vliegkamp. Hij beweerde mee te dingen naar den groeten r.ationalen prijs van Duitschland. Hij was op weg naar Engeland via Keulen ein Brussel, maar door den mist verdwaald en op Fransch gebied ge daald.' De overheid van Neufchatel laat het vlieg tuig bewaken. Het incident zal worden geregelu overeenkomstig de bepalingen van de onlangs tussehen Frankrijk en Duitschland gesloten over eenkomst. De komst van den vlieger heeft geen opwinding onder de bevolking tengevolge gehad. - De bladen te Lissabon publiceeren een brief van een kamerheer van den. ex-koning Manuel, waarin gemeld wordt, dat er in den gezondheids toestand van koningin Augusta Victoria een ver betering is ingetreden, Binnenland. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen a.s. Vrijdag, des namiddags te balftwee. In die vergadering zal de voorzitter namens de centrale sectie een nadere regeling van werkzaam heden voorstellen. Oud-minister Heemskerk. Het nieuwbenoemde lid van den Raad van State, mr. Th. Heemskerk, is gisteren als zoo danig in de algemeene vergadering van genoemd Staatscollege door den vice-president, jhr. mr. Röell, beëdig'd. Mr. Heemskerk zal. naar men verneemt, zitting krijgen in de afdeeling van de geschillen van bestuur. Neilerlandsche ofiicieren naar Albanië. Eem officieus Reutertelegram uit Londen meldt, dat de Nederlandsc.he regeering de uitnoodiging van de mogendheden, om de gendarmerie in Al- nië te organiseeren, heelt aangenomen en eenige officieren zal uitzenden, die zich van den toestand op de hoogte zullen stellen, ten einde zich te vergewissen, hoeveel tot bovengenoemd doel noo- dig zullen zijn. Prov. Staten. Te Gouda is overleden de heer A. Vingerling (A. R.), lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland voor het district Gouda. De nieuwe vaandels. Naar de j>N. Ct." verneemt, zal de plechtige uitreiking van de nieuwe vaandels aan de regi menten 17 November e.k. in de Maliebaan plaats hebben. De stelling-commandant vraagt zjjn ontslag. De commandant van de stelling Amsterdam, generaal-majoor A. N. J. Fabius, heeft aan H. M. de Koningin eervol ontslag uit den militairen dienst verzocht tegen 1 November a.s. Naar ons uit alleszins betrouwbare bron ter oore kwam, moet «meningsverschil met den nieu wen minister van oorlog aanleiding zijn tot deze ontslagname. (Tel.) - Tegen winkelsluiting. De jaarlijksche vergadering van het Nationaal Comité tegen winkelsluiting zal 5 November te 's-Gravenhage worden gehouden. Killinger. Naar »De West" meldt, is den oud-inspecteur van politie in Suriname, Killinger, die indertijd wegens samenzwering tot oproer, ter dood ver oordeeld werd, maar bij wijze van gratie zijn straf veranderd zag in vijf jaar gevangenisstraf, met ingang van 1 December a.s. gratie verleend. De leiders. Nu vrijwel alle fracties uit de Tweede Kamer vergaderd hebben tot het kiezen van voorzitters, die dus straks bij het algemeen debat over de Staatsbegrooting de politieke woordvoerders zul len zijn, geven wij ze hier van alle clubs nog eens op Unie-liberalen: mr. De Meester. Vrij-liberalenmr. Tydeman. Vrijz.-democratendr. Bos. Soc.-democraten: mr. Troelstra. Katholiekendr. Nolens. Chr.-Historischen: mr. De Savornin Lohman. Anti-revolutionnairends. Van der Voort van Zijp. De Unie liberalen, vrijzinnig-democraten en anii-revolutionnairen moesten ieder een nieuwen voorzitter kiezen, daar mr. Geeman Borgesius president van de Kamer geworden is, en de hee- ren Drucker en Middelberg geen lid van de Kamer meer zijn. (Tel.) Jhr. V. de Stuers. In een gisteren te Weert gehouden vergadering van burgemeesters in het Kamerdistrict Weert, waarbij besprekingen werden gehouden over het den afgevaardigde van het district, jhr. mr. V. de Steur* aan te bieden huldeblijk, ter gelegen heid van diens 70sten verjaaadag op 20 October a.s., is een commissie benoemd, die zich zal be" lasten met het aanbieden van liet huldeblijk in Den Haag. Patronaten en Jongelingsvereenigingen in het bisdom Haarlem. Gisteren had te Haarlem de algemeene verga dering plaats van de plaatselijke patronaatscom- missiën en jongelingsvereenigingen in het Bisdom Haarlem. Een groot aantal afgevaardigden was aanwezig. De zeereerw. heer W. van Stee, rector te Voorburg, voorzitter van den Bond, opende de vergadering. Hij heette allen welkom en herdacht de werk zaamheid van rector Clarijs, onlangs overleden, in het belang der patronaten. Hierna bracht de secretaris, de heer J. Prins, uit Amsterdam, het jaarverslag uit. Daaruit bleek dat twee afdeelingen, o.m. de St. Jozefsgezellen- vereeniging te Amsterdam (atd. gezellen) voor het verband met den bond bedaukten. Daartegenover stond een vermeerdering met 10 afdeelingen, welke het aantal aangesloten veree- nigingen op 67 bracht. Deze mededeeling werd met applaus begroet. De nieuwe afdeelingen zijn gevestigd te Zoeterwoude, Haarlem, Bennebroek, Den Haag, Alkmaar, Rotterdam, Amsterdam en Halfweg. Het aantal leden vermeerderde, ondanks de afscheiding der Amsterdamsche gezellen, met 300. Het steeg zoodoende tot 5202 leden, waarvan 2800 tussehen 13—15 jaar oud zijn, de anderen ouder. Uitvoerig werden de verschillende werkzaam heden der afdeelingen gememoreerd naar aanlei ding van aan de afdeelingen gezonden en terug ontvangen vragenlijsten. Het verslag herinnerde eveneens aan het over lijden van pastoor Clarijs en huldigde dieDS werk en nagedachtenis. De voorzitter bracht een woord van dank aan den heer Prins voor het uitgebrachte verslag en beval de medewerking voor de samenstelling daarvan nogmaals dringend aan. De hoogeerw. heer deken S. H. F. Stoflels, van Haarlem, bracht het financieel verslag uit. Het batig slot bedroeg f 325.48, waarvan f 244 batig saldo van verleden jaar. De heer Prijqe beval het Maandschrift in de belangstelling van alle afdeelingen aan. Punt 5 betrof mededeelingen van het bestuur en wel lo. het Jongensblad «Jonge Wachter", 't Centr. Comité heeft een exemplaar overal heen gezonden, met verzoek, op te geven, hoe groot aantal ex. gewenscht werd. Tot dusver is dit niet tegengevallen, zegt de voorz. A'dam heeft er 365 besteld, in 'tBisd/ Haarlem is het totaal 1065. Ook in de andere bisdommen is bet goed. Met Nov. zal 't verschijnen. De voorzitter wijdt nog eenige woorden van aanbeveling aan 't Jongens blad. Critiek is volstrekt niet verboden, doch zij diene niet om 't blaadje te vermoorden, maar om het te verbeteren. Hoofdredacteur is L. A. v. d. Hengelen, Hilversum, v De heer Pieters, leeraar M. O. teekenen te A'dam, vraagt of ook niet uit 't bisd. Haarlem eenige redactieleden zouden kunnen toetreden. De voorzitter antwoordt, dat de redactie nog niet is gevormd. Twee heeren uit 't Aartsbisdom hebben zich bereid verklaard, uit 't bisd. Haarlem is er één aangezocht. Kapelaan van Beuzekom spreekt over den inhoud van het blaadje. De vergadering besluit, dat de vragenlijsten in het blad zullen verkort worden. Aan de orde zijninspectie teekenscholen. De voorzitter zegt, dat verleden jaar besloten is, dat het bestuur een commissie zou aanstellen, 't Be stuur heeft uitgenood igd de heeren Pieters en Muller, beiden te A'damdeze hebben aangeno men. Doch een eigenlijke commissie is nog niet klaar. Het ware wensckelijk, dat die twee heeren alvast een inspectie instelden.'t Bestuur stelt voor, dat die heeren, in den winter de patronaatsteeken- scholen zullen bezoeken. Naar hun verslag zal dan eene commissie worden samengesteld. Dit voorstel wordt goedgekeurd. De voorzitter wijst op de kosten dier inspectie, stelt voor, die te bestrijden uit de'kas van het Juvenaat, in dezen winter t 100 disponibel te stellen. Wordt goedgekeurd. Pater Jansen wenscht te worden ingelicht, hoe de Commissie verder zal worden samengesteld. Hij acht het noodzakelijk, dat ook een geestelijke er in is. Hij wenscht ook te weten, hoe die Com missie zal werken in verband met de Rijksinspectie. De voorzitter antwoordt, nog niet te weten, wie die commissieleden zullen zijn. Bij de behandeling der aansluiting bij het Diocesane Comité der K. S. A. leest de secretaris een brief voor van de K. S. A. aangaande deze kwestie. De voorzitter vraagt, of de vergadering er iets tegen vindt, zich aan te sluiten hij de K. S. A. Hij beveelt het sterk aan. Kap. v. d. Marck (Pjirmerend) vraagt, of een patronaat onder de soc. vereenigingen moet wor den geteld. Z. i. hoort het bij 't opvoedingswezen en is aansluiting niet gewenscht. De voorzitter zegt, dat een patronaat van sociaa' belang is, daarom staat hij aansluiting voor. Kap. v. d. Marck neemt weer het woord en zegt, dat al onze charitatieve vereenigingen een sociaal be lang nastreven. Hierna deelt de voorzitter mede van de K.S.A. een uitnoodiging te hebben ontvangen, om voor te stellen, de universiteitsstudenten in ons werk te betrekken. Hij zet dit nader uiteen. De heer Edikshoven, techn. stud. (Rijswijk), verkrijgt nu het woord en houdt over dit punt een sympathieke rede, mede namens eenige studenten uit Amsterdam en Leiden. Middelen tot het doel zijnde St. Vincentius-vereeniging en het vakonderricht van studenten aan arbeiders. De spreker werd levendig toegejuicht. De voorzitter roemt de edele gezindheid der studenten. (Daverend applaus). De heer H. Thunnissen, student te Delft, vertelt het een en ander over het sociale werk der studenten te Delft. ^Toejuichingen). De heer Edikshoven wees1 er nog' op, dat hij en zijn hier aanwezige collega's geen officieels afgevaardigden zijn. De sludemtenvereen i gi ngen welen van hun aanwezigheid niets. De Voorzitter doet nog een mededeeling omtrent het Congres 1914. 't Centrale Comité besloot, dat het zal zijn in Utrecht, Sept. 1914, en 2 c.naen zal duren. Er zal tevens een tentoonstelling van pati'onaatsartikelen women gehouden. Zoo'n Congies kost geld, aanvankelijke raming was f 2000, nu is men tot f 1500 gekomen. Het Centraal Comité stelt voor aandeelen uit te geven van £2.50, die met circulaire aan de Patronaten zul len worden gezonden. De voorzitter verwacht van ieder patronaat vier aandeelen. Natuurlijk hoe meer hoe beter. 'Hierna werd gepauzeerd. Tot bestuurslid in de vacature-rector Clarijs werd gekozen de weleerw. heer N. H. M. van Revsen, van Amsterdam. Deze nam de benoe ming aan. Medegedeeld werd dat 46 afdeelingen vertegen woordigd waren. Onder de pauze werd een drietal candictatan gesteld, waaruit de Bisschop den voorzitter van den Diocesanen Bond benoemt. Na de pauze hield rector B. Möller, Deu Haag, zijn inleiding over de aspiranten-vak af deelingen. Rector Möller steldé voorop, dat hij1 groot voor stander is van parochiale patronaten. Dit om te voorkomen, dat men hem het verwijt zou maken dat hij meer propageert voor vakafdeelingen dan voor patronaten. Spr. schetst dan den grooten groei van hot so cialisme en dat naar aanleiding van den uitslag der laatste verkiezingen. Groeide het stemmen- tal der behoudende partijen met honderden, nat der socialistische steeg met duizenden. Spr. leidt dus hiervan af, dat het kiezerstal in de laatste vier jaren zeer vermeerderd is met jonge kiezers, die den 25-jarigpn leeftijd bereikten. Het zijn dus de jonge mannen, die naar het socialisme hellen. Te trachten onze jonge man nen te behouden, moet dus het doel zijn. En nu is het, volgens spr., een bekend feit, dat de jonge man vooral veel voelt voor de vakorgani satie. Bij het woord vakorganisatie gaat zijn hart open, en wanneer hij zich kan aansluiten, voelt hij zich gewichtig. Daar ligt dus de weg om er onze jonge mannen op te leiden. Maar üe Roomsche vakorganisatie z'egt tegen •tie jonge mannen: Ik wil je niet hebben, omdat zij een zekeren leeftijd moeten heibben. De so ciaaldemocraten stellen hun organisatie echter ook open voor aspiranten. Spr. wil daarom ook jeugdorganisatie en hij ontwikkelt een achttal conclusiën. Een uitvoerig en geanimeerd debat ontspon zich naar aanleiding dezer inleiding. Een uitvoerige geanimeerde re- en dupliek ontstond, waarvan wij alleen reteveeren, dat lector Stroomer, uit Amsterdam', krachtig de vakbeweging in bescherming' nam tegen de uit latingen van pater Jansen, uit Rotterdam. Zeker, betoogde 'rector Stroomer, er zijn fouten, misschien wel groote fouten gemaakt, mpar spr. heeft immer ondervonden dat wan neer de leiders op de misvattingen gewezen werd, zij steeds' een gewillig oor hadden daar voor. Spr. heeft nooit het tegendeel onder vonden. De voorzitter hakte den knoop der dis- cussiën door nu: voor te stellen de conclusie aau te nemen, doch de uitvoering: te regelen naar de plaatselijke toestanden en omstandighe den. Dit voorstel werd onder applaus aange nomen. Wegens het vergevorderd uur werd de rond vraag niet gehouden. De voorzitter sprak een slotwoord, dankte 'allen voor de belangstelling, sprak de beste wen- schen uit voor den bloei deir vereenigingen, en wekte op tot deelname aan de propaganda van het congres van het volgende jaar. Thema werd de vergadering met gebed ge sloten. Uitslag der stemming ter ver kiezing yan een lid van den Gemeenteraad in dis trict I (Raadhuis), vacature F J. Smit. Aantal kiezers934 Uitgebrachte stemmen789 Van onwaarde12 Geldige stemmen777 Volstrekte meerderheid 389 J. H. EVERS (R. K.)422 C. KORPEL (S.D.A.P.) 56 D. RIS, E.Hzn. (Vrijz. Concentr.) 299 GEKOZEN De uitslag der Raadsverkiezing. De uitslag der Raadsverkiezing in District I is zeker een ware voldoening geweest voor de chris telijke partijen, die ook nu weder met de oude beproefde coalitietrouw ter stembus zijn getogen. De heer J. II. Evers, met 422 stemmen tet lid van den Gemeenteraad gekozen, heeft zijn vrij zinnigen medestander, den heer D. Ris E.Hzn., die 299 stemmen verkreeg, ver achter zich gela ten, terwijl hij r.og 33 stemmen boven de vol strekte meerderheid verkreeg. De candidaat der S.D.A.P., Korpel, die bij de tusschentijdsche verkie zing op 11 Februari 11. nog 126 stemmen ver kreeg, moest nu de «bijloopers" missen en kreeg het povere getal van 56 stemmen, vermoedelijk het zuiver aantal socialistische stemmen in het eerste district, waar de leider De Bruin op 10 Juli 11. Tiog met behulp der bijloopers 133 steno- men verkreeg. Waar de vrijzinnige candidaat, de heer A. Dirkzwager, in Juli 279 stemmen bekwam, kreeg nu de man der vrijzinnige concentratie, de heer D. Ris E.Hzn., 299 stemmen, vermoedelijk nagenoeg het hoogste getal, dat in I te bereiken is; want er is ditmaal een ware drijfjacht op de vrijzinnige kiezers gehouden, die zelfs~met twee automobielen gedurig werden bijgebracht, terwijl van den kant der christelijke partijen ternauwer nood een uur een rijtuig heeft gereden. Er was immers een «aanval op district I" aangekondigd welnu die aanval is glansrijk afgeslagen de vrij- zin en de volksdwang, die bij eene verhoopte herstemming weder broederlijk dachten te zamen te gaan, zijn beiden verslagen en verstrooid van deze dure reis thuis gekomen. De beproefde coalitietrouw der rechtsche par tijen is ook ditmaal zoowel in de voorbereiding van het verkiezingswerk als op den stemmingsdag duidelijk gebleken. Waar bij iets grootere opkomst bij de periodieke verkiezing in Juli onze candida- ten toen hoogere stemmencijfers behaalden, ver kreeg bij deze tusschentijdsverkiezing onze can didaat toch slechts een twintigtal stemmen minder. Ondanks de verdeeldheid door het ProtestaDtsch kiescomité gezaaid, bleef de candidaat der samen werkende christelijke partijen ver in de meerder heid. De groote meerderheid der christelijke par tijen bleef trouw aan het eens verpande woord dat is vooral het heerlijk resultaat dat bij deze bijzonder belangwekkende verkiezing is te boeken. Spoedeischende Raadsvergadering. Spoedeischende vergadering van den Gemeente raad van Schiedam op Donderdag 2 October 1913, n, m. 2 uur. Eenig punt van behandeling: Vaststelling van het aflossingsplan voor de uit te geven geldleening, groot f 750.000. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 7 October, des n.m. 2 uur, staan o.a. de volgende voorstellen 1. Benoeming van een onderwijzer aan school C aan de Lange Nieuwstraat (Hoofd de heer A. Baan). Voorgedragen worden: 1. F. Dubel te Oud- Beierland 2. C. Scherpenisse te St. Maartens dijk 3. D. J. Bezaan te Barchem. 2. Wijziging van de Gemeente-Begrooting, dienst 1913. 3. Beslissing over het voorstel Houtman om Burgemeester en Wethouders uit te noodigen een ontwerp-verordening betreffende het gewicht van brood in te dienen. 4. Behandeling van het door Regenten voor het St. Jacobs-Gasthuis opgemaakt nieuw regle ment voor deze instelling, met de daarop inge diende amendementen. 5. Verzoek van de Nationale vereeniging tegen de Werkloosheid, erkend bij Koninklijk Besluit van 11 December 1909 (no. 48), afd. der Interna tionale Vereeniging tot bestrijding van de Werk loosheid, dat de Gemeente zal toetreden als lid dier vereeniging, met advies van Burgemeester en Wethouders. 6. Verzoek van A. Tieman en 32 anderen, allen fabrikanten, handelaren of expeditenrs, be treffende langere bediening van de bruggen en sluizen volgens gewoon tarief, het open doen blij ven van de Varkenssluis van 's morgens 6 tot 's avonds 8 uur, verlaging van het bruggeld voor de Wilhelminabrug en versnelde bediening dier brug door uitbreiding van personeal of aanwen ding van beweegkracht. 7. Aanvragen van S. C. van Waalwijk Van Doorn voor grond aan de van Beverenstraat, hoek Huysmanstraat en aan de St. Liduinastraat tus sehen van Smalevelt- en Veenlandstraat. Liturgische cursus. Wij herinneren er hier nog even aan, dat morgen (Donderdag)avond in de groote zaal van het Bondsgebouw de Liturgische cursus begint, te geven door den weleerw. heer L. Th. J. Paulussen, geestelijk adviseur van den Ned. R, K. Volksbond afd. Schiedam. De cursus, aanvangend om half negen, is toe gankelijk voor dames en heeren. Doorloopende kaarten zijn te verkrygen a 50 cents, voor éen avond 10 cent. Emiel Hullebroeck. Met genoegen is ook in Noord-Nederland opge merkt, dat het Vlaamsche land den strijd voor zijn eeuwenoude, zoetvloeiende taal, den kamp ook voor zijne vrijheden en rechten, met goed succes weet te strijden. Het geslacht van de Breidels en de De Coninghs heeft zich weer op gericht en mannen als Guido Gezelle, Hugo Ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2