Gemengd Nieuws. Volgnummer 110. Onkosten voor de nacht- en stille wachten. II en III. Een lid vraagt verhooging van uurloon voor de nachtwachts alsmede verhooging van salaris van den naeht-telefonist. Volgnummer 111. Kosten van ivachtgebouwen en bureaux enz. I. Een lid is van meening dat de localiteit in het Politiebureau op de Groote Markt niet aan de tegenwoordige eischen voldoet en vraagt of zoo mogelijk hierin 'verandering gebracht kan worden. Volgnummer 113. Overige uitgaven der Politie. II. Een lid vraagt of het niet wenschelijk is weder een politiehond aan te schaffen. Volgnummer 119. Onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting. II en III. Wordt gevraagd waarom Bakkerstraat en Bakkershaven des avonds niet beter zijn ver licht. Hoofdstuk IV. Kosten der plaatselijke zorg voor volksgezondheid en -huisvesting I. Wanneer men in onze gemeente op straat loopt, vooral indien die straat de Rotterdamsche dijk is, krijgt men niet zelden een soort stof op de tong, welke een onaangenamen smaak ver oorzaakt, althans indien, ter plaatse waar men zich bevindt, de wind uit de richting der in de omgeving van den Rotterdamschen dijk staande glasfabrieksschoorsteenen waait. Die stof komt blijkbaar uit die schoorsteenen en zal vermoe delijk dezelfde zijn, welke indertijd een aantal hoornen aan den Rotterdamschen dijk deed dood gaan en ook op den gezondheidstoestand van het vee een ongunstigen invloed had. Wegens deze twee laatste feiten en den aard van den smaak, welken die stof veroorzaakt, ligt het vermoeden voor de hand, dat zij ook voor den gezondheids toestand van de menschen, speciaal van de kin deren, schadelijk is. Nu kan die stof, ófwel uit de hooge schoorsteenen, ófwel uit den minder hoogen schoorsteen, welke het dichtst hij den Rotterdamschen dijk staat, komen. Komt zij uit dezen laatste, dan ware het wellicht wenschelijk te bepalen, dat die schoorsteen, tenzij ook hij hooger wordt opgetrokken, niet mag gebruikt worden voor stoffen als de bedoelde, of, mocht er reeds zulk eene bepaling bestaan, op de nale ving daarvan beter toezicht te doen houden. Komt zij echter niet uit dien, maar uit de hoogere schoorsteenen, dan heeft de verhooging der schoor steenen misschien niet het beoogde gevolg gehad en zou het aanbeveling kunnen verdienen om nadere voorschriften te makenindien de scha delijke gevolgen thans nog van dien aard blijken te zijn, dat zij deze wettigen. Achten Burgemees ter en Wethouders deze aangelegenheid niet van genoeg belang om naar een en ander eens een onderzoek in te stellen Volgnummer 127. Kosten van keuring van andere levensmiddelen. II. Een lid vraagt wanneer de keuring van levensmiddelen kan verwacht worden. Volgnummer 130. Onderhoud van straten en pleinen, wegen en voetpaden. I. Een lid vestigt er de aandacht op dat wegens het straatwerk aan de Lange Haven er reeds verschillende dagen langs den kant dier haven keisteenen en klinkers liggen. Herhaaldelijk wor den er door de kinderen van die steenen in het water geworpen. Zou er niet een middel zijn uit te denken waar door dit zonder al te groote kosten voorkomen kan worden Op sommige plaatsen in de stad b.v. aan de Korte Haven en aan den Rotterdamschen dijk zijn er gapingen in de boomenrijen. Zouden Burgemeester en Wethouders het niet wenschelijk vinden deze te doen aanvullen II. Meerdere leden vragen verstrating van Noordvest, Groeneweegje en aangrenzende straten. Wordt vervolgd). Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ;n den morgen van 13 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.9 te Wisby. Laagste barometerstand 752.8 te Vesmanoer. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen oostelijken tot zuidoostelijken wind, lichthewolkt, droog weer, waarschijnlijk nachtvorst, zelfde temperatuur overdag. Uitbreiding Stationsemplacement. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben be noemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen o.a. tot verklaring van het algemeen nut der onteigening voor uitbreiding van het Stations emplacement Schiedam van den spoorweg Am sterdam Rotterdam en wijziging „van de grens tusschen de gemeente Pernis en Rozenburg, de heeren Lasonder, Steeres, Knobbel, Gerhard en Marchant. Schiedamsche Tooneeldilettanten. De vereeniging Schiedamsche Tooneel-dilettan- ten gaf gister-avond de aangekondigde tooneel- avond in de zaal van Odéon die door een vrij tal rijk publiek bezet was. Opgevoerd werd het vierbedrijvig blijspel »Janus Tulp" van Justus van Maurik, dat werkelijk voor deze dilettanten en dit publiek eene goede keuze bleek. Dit alleraardigst blijspel schetst ons het weder varen van een Amsterdamsch barbier en aan spreker, wien, in beide vakken een goed bestaan vindend, plotseling een groote erfenis ten deel valt. De man ondervindt echter de waarheid van het woord, dat geld geen stand maakt. Van het barbierszaakje op den Haarlemmerdijk naar een prachtige villa onder Velp verhuisd, Wordt hij daar niet geëerd; maar blijft, als parvenu, buiten de arristocratische wereld. Slechts één edelman, die echter alle behoefte heeft om zijn verkleurd wapen te vergulden, veinst zijn vriend te zijn en weet hem aldus een belangrijk bedrag af te persen. Ten slotte, nadat hem reeds een weinig licht is opgegaan, wordt de ex-figaro door zijn financieelen raadsman volkomen ingelicht dat hij op dezen voet niet kan blijven voortleven. Hij weet zich met het restant van zijn vermogen nog een winst gevende zaak te verschaffen en zijne kinderen, zoon en dochter, de partij hunner keuze te be zorgen. Zijn oude knecht, die hem in voor- en onspoed menigen dienst bewees, wordt ten slotte met de oude barbierszaak beloond. Het voortreffelijk spel der dilettanten bracht de verschillende zeer aardige maar ook leerzame scènes wel tot hun recht. Waren de ex-,barbier en zijne vroegere bediende in hun rol zeer goed, ook de andere personen vervulden de hun toebe dachte taak met veel toewijding. Vooral ook de schoonzuster was in hare bijzondere rol zeer goed. Het stuk heeft blijkbaar in zijn geheel verloop het publiek bijzonder voldaan. Aan het décor was ook alle zorg besteed. Onder het genot ook van goede muziek, piano en viool, dat de tusschenpoozen vulde, heeft het publiek een recht genoeglijken avond doorgebracht. De Schermvef eeniging »S t. Mi- chael", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, behaalde gisteren bij den nationa- len scherm wedstrijd, uitgeschreven door de scherm vereeniging «St. Michael" te Dordrecht, den tweeden korpprijs lange stok. Aan den wedstrijd namen van «St. Michael" deel de heeren W. J. J. van Dijk, J. B. Lourens en J. van Noort. Zaterdag-nacht is een wielrijder, toen hij op den Rotterdamschen dijk een rijtuig passeerde, geslipt en kwam het rijwiel onder het rijtuig, waardoor 't zoo beschadigd werd, dat 't niet verder kon bereden worden. De berijder kwam er zonder ongelukken af. Hedenmorgen is in eenlogement alhier aangehouden een man die in het Algem. Politieblad" gesignaleerd stond voor f3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. De man teekende verzet aan tegen het vonnis, bij verstek gewezen, en werd heengezonden. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 14 Oct. 3.37 v.m. 3.57 n.m. Door den Burgemeester is to1 agent van politie tweede klasse, met ingang van heden, voorloopig voor een jaar, benoemd H; Ruseier alhier. UIT ROTTERDAM. In de le Lombardstraat te Rotterdam is een moordaanslag gepleegd. De koopman L. Van M., die eenige jaren gescheiden van zijn vrouw, D>. genaamd, leefde, had haar opgezocht om te trach ten een verzoening tot stand te brengen. Toen dat op den onwil der vrouw afstuitte, bracht hij haar een messteek in den hals toe. Naar het ziekenhuis gebracht vreesde men aanvanke lijk Voor haar leven. De dader had de vlucht genomen, doch werd later in zijn woning in de Poortstraat gearresteerd. Hij bekende: het oog merk gehad te hebben de vrouw te dooden on daarna de hand aan zich zelf te slaan. 'N u t r i c i a. De Maatschappij' „Nutrfcia" behaal de cp de Tentoonstelling te Gent met hare ver schillende producten, ingezonden door hare fa briek te Laeken, 7 grands prix, de hoogste on derscheiding welke werd toegekend. Jubileumzege ls. In verband met de in de Staatscourant van 25 September en van 10 Octo ber 1.1. geplaatste bekendmaking in zake de ver krijgbaarstelling van jubileumzegels 1813-1913 wordt van bevoegde zijde nog meegedeeld, en zulk tot wegneming van gebleken misverstand dat, waar die bekendmaking in de eerste plaats beoogt, aan allen, die één of meer exemplaren der jubileurazegels in hun bezit wenschen te heb ben, daarvoor zooveel mogelijk zekerheid te ver schaffen, die zegels in elke gewenschte hoeveel heid, hoe klein die ook zij, aan het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie kunnen worden aangevraagd. Waarschuwing. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage waarschuwt tegen twee jonge mannen, die er zich op toeleggen ingezetenen die pension houden, tot hun slachtoffers te maken. De jonge mannen hebben Vrijdagavond een pension aan het Stadhoudersplein aldaar verlaten met medeneming van pl.m. t 150 aan bankpapier en specie, zoomede van verschillende gouden en zilveren voorwerpen. Ook andere pensionhouders daar ter stede zijn het slachtoffer geworden van deze personen. Zij stelden zich eerst goed op de hoogte van het doen en laten van den eigenaar of de eigenares van het pension en van de overige bewoners van het huis, om daarna, als zij hun kans schoon zagen, hun slag te slaan. De één is 19 h 20 jaar oud, lang pl.m. 1.70 M., blond, bleek en tenger, mager gezicht zonder baard of knevel, gekleed met blauw colbertkostuum, ge streept overhemd en manchetten, zwarten styven hoed. De tweede is iets ouder, doch kleiner, blond en tenger, heeft vermoedelijk wat kleur, gebruikt nu eh dan een lorgnet, is gekleed met donker colbertkostuum en draagt eveneens gestreept linnen. Zij zijn ook in het bezit van petten en hebben ieder een handkoffertje. Eén van beiden heeft in plaats van een zijden een zwart fluweelen lint om zijn hoed. Aan een kleedingmagazijn te 's-Gravenhage hebben zij zich weten te doen afgeven twee ge streepte donkere pantalons, een geelachtige overjas, zonder rugnaad en een donkergrijze cheviot demi- saison, wijd model, welke kleedingstukken zij mogelijk thans dragen. Zij hebben niet het voorkomen van bepaald beschaafde personen en schijnen adressen van pensionhouders aan verhuurkantoren op te vragen- Naar reeds gebleken is, oefenden zij ook te Am sterdam dezelfde praktijken uit en schijnen zij afwisselend de groote gemeenten te bezoeken. Tram botsing. Men schrijft ons uit Utrecht: Zaterdagmiddag, omstreeks 5 uur, zijn in het Hoogelandschepark, bij het Rosarium, waar de tramlijn enkel spoor heeft, een tweetal tramwa gen, die van tegenovergestelden richting kwamen, op elkander geloopen. De schok was zoo hevig dat een viertal personen gewond werden. Een heer werd aan het heen verwond en, na in de Emmakliniek verbonden te zijn per auto naar zijn woning vervoerd. Een wagenbestuurder wer den de handen vrij ernstig verwond, terwijl een conducteur door een stuk glas ernstig in de bil gewond werd, en een inzittende metselaar werd aan het hoofd verwond. Na op de bijzijnde politiepost te zijn verbonden, werden ze alle drie ter verdere behandeling naar de Rijksklinieken vervoerd. Beide tramwagens zijn vrij zwaar beschadigd, werden naar de remise gesleept. De oorzaak van het ongeluk wordt toegeschre ven aan het door een onveilig signaal rijden van een der wagenbestuurders, terwijl verschillende tram beambten daarentegen ons verzekerden, dat het daar geplaatste signaal allesbehalve regelmatig werkt en dat men juist daar "in dien bocht de van tegenovergestelden kant komende trams niet kan zien aankomen. Daar de rails door den mot regen glad waren, konden de bestuurders, hoewel ze uit macht remden, de wagens niet tijdig ge noog doen stoppen. Toch is het ongeluk feitelijk nog tamelijk goed afgeloopen. In de ruim zeven jaren, dat de gemeentetram thans rijdt, is dit het eerste ernstige ongeluk van dien aard. (Tel.) Suikerziekte. Hofrat prof. C. Van Noor den, uit Frankfort, autoriteit op het gebied der suikerziekte, zal Dinsdag a. s. voor de Amster- damsche studenten een voordracht houden over «Die Zuckerkrankheit und ihre Behand!ung.« De voordracht vindt plaats in de aula der universiteit en begint des avonds te halfnegen Ze is toegangklijk voor de studenten der univer siteit van Amsterdam en voor de leden van den Amsterdamschen Geneeskundigen Kring. De moord te Rucphen. Op de Bredasche baan, tusschen de wegen welke van Seppe en Zegge naar die baan leiden, heeft zich Vrijdag avond een vreeselijk tooneel afgespeeld Een vader heeft zijn eigen kind doodgeschoten. In het eerste boerderijtje, op den linkerkant als men van Seppe naar Roosendaal gaat, woont de 75-jarige Michiel Lambregts met vrouw en hun 31-jarigen jongsten zoon Jan. De andere twee kinderen,*1 twee zoons en een dochter zijn reeds getrouwd en wonen elders. De vader is een klein, grijs mannetje, nogal kribbijterig van natuur en hard voor zijn vrouw, zooals men vertelde. De vrouw leed daar dikwijls onder, ze mocht zelfs nog geen bakje koffie zetten als hij het wist. Het spreekt vanzelf, dat de zoon meestal de partij van moeder koos en omgekeerd, zoodat Lambregts zoo zoetjes aan een wrok begon te gevoelen tegen alles wat hem thuis omringde. Altijd plagen en schelden, niets konden ze goed doen, z'n huisgenooteD schold hij uit voor luilak ken, enz. Was het wonder, dat de eenige zoon, die nog thuis was, zijn genoegen zocht in de herberg Dat er dikwyls ruzie in huis was Zoo was het ook Vrydagavond. Jan was naar Roosendaal geweest met paard en kar en kwam des avonds dronken thuis. Vader speelde op, Jan speelde ook op, sloeg op tafel, sprong zelfs met een getrokken mes voor zijn vader, zoodat Lam bregts de deur uit ging en den in de buurt wo. nenden rijksveldwachter Mensink ging waarschu wen. Deze kwam, doch Jan was reeds naar bed ge gaan. Mensink kalmeerde toen den ouden Lam bregts en keerde daarna naar huis terug. De oude Lambregts zou zich ook ter ruste leggen, doch hij nam een geladen geweer mee naar bed. De moeder waarschuwde Jan, die nog niet sliep, dat vader met het geweer naar bed gegaan was, en maande haar zoon tot kalmte aan. Doch Jan, verhit door den drank, wilde zich niet bang too- nen, kwam naar beneden, doch vóór hij de laatste treden bereikt had, klonk een schot en Jan, in de vólle borst getroffen, zonk in de armen zyner moeder, met de woorden «Moeder, hij schiet me dood De vader had Jan naar beneden hooren komen en in zijn woede schoot hij van het bed uit naar zijn zoon. Direct ging de moeder bij de tegenoverwonende buren hulp halen, doch hulp kon hier niet meer baten Jan was bijna onmiddellijk een lijk. De moordenaar had intusschen het geweer op de »mons" weggeborgen en zich daarna weer naar bed begeven. Gistermorgen werd hij door de marechaussees vau Zutphen met het lijk naar de kazerne aldaar getransporteerd. Lambregts heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Men kan zich de smart van het oude moedertje voorstellen, die nu op eens zoo geheel alleen achterblijft. De stormwaarschuwdienst in de Noordzee. Het Duitsche ministerie van Ma rine heeft een besluit genomen, dat den storm- waarscbuwingsdienst in de Noordzee belangrijk zal verbeteren. Nog in den herfst van dit jaar zullen van Helgoland uit des nachts zoeklichten tot op een afstand van 50 zeemijlen hun stralen bundels uitzenden zoodra een ernstige atmosferi sche storing op handen is. De waarschuwing wordt zoo vroegtijdig gegeven, dat stoom en zeil schepen in de meeste gevallen in staat zullen zjjn een veilige haven te bereiken. De visscherij- kruiser «Zieten" geeft iD volle zee ook dergelijke signalen, die reeds zeer goede diensten bewezen hebben. Derampvan de aVolturn o". De «Eve- ning News" heeft via Fishguard 'n draadloos tele gram van de «Carmania" ontvangen, een volledig relaas behelzend van de ramp op den Atlantischen Oceaan, die Donderdag-morgen plaats vond. De «Carmania" ontving het «S.S."-radiotegraffl van de «Volturno", toen zy zich op 78 mijlen af stand van dit vaartuig en bijna in 't midden van den Atlantischen Oceaan bevond. De «Car- mania" zette dadelijk vollen stoom op, en de ka pitein zond hulp-stokers naar de machinekamer, om de vuren zoo fel mogelyk op te stoken. De boot liep meer dan 20 mijlen per uur, in een woedenden storm, en bereikte omstreeks twaalf uur de «Volturno," die aan de voorplecht in lichtelaaie stond, en hevig relde, daar de schroe ven onklaar waren geraakt. Er waren zes red dingsbooten van het brandende schip uitgezet, maar slechts twee bereikteu veilig het water. De vier andere werden door de stortzeeën tegen de romp van de Volturno" geslingerd en verbrijzeld, zoo dat alle personen, die er zich in bevonden, in de golven verdwenen. In weerwil van den stormwind zette de «Gar- mania" een boot uit, die vruchteloos trachtte, langszij van het brandende schip te komen. N» twee uren al het mogelijke te hebben beproefd, en nadat zij drie riemen verloren had eD eenige andere gebroken, keerde de reddingboot naar de »Carmania" terug. De kapitein van dit schip manoeuvreerde daarop op een afstand van minder dan honderd voet om den achtersteven van de v olturno". Het was echter onmogelijk een red- dinglijn aan boord van het brandende schip te krijgen. De honderden passagiers, waaronderjveel vrouwen en kinderen, waren allen op het achterschip van de «Volturno" te zamen gedrongen, terwijl het voorschip in lichtelaaie stond, ondanks de po gingen der bemanning, om het vuur meester te worden. De kapitein zond intusschen naar alle richtingen draadlooze telegrammen en vóór de avond viel, ■bevonden zich negen andere stoomschepen met de »Carmania" in de nabyheid van de «Volturno"- Gedurende den nacht nam de storm af. Elk schip zette reddingbooten uit, met de zware dei ning belette alle reddingwerk. De booten keerden alle terug, en geholpen door de zoeklichten van de «Carmania", zochten zij intusschen naar de met de golven worstelende zwemmers en naar de uitgezette booten. Om negen uur braken de vlam men midscheeps op de «Volturno" door; toen volgde een ontploffing van de vuurpijlen op het ten ondergang gedoemde schip, terwijl de 500 passagiers aan boord om hulp gilden, want of schoon zij de machtige vloot rondom hun schip zagen, moesten zij daar in hun wanhoop op blij ven, daar de schepen niet anders konden doen dan in de nabijheid vertoeven. Zy wierpen ver lichtte reddinggordels overbood, waarvan er een gegrepen kon worden door een tusschendekspas- sagier, die overboord was gevailen en met be hulp der zoeklichten gered werd. De kreten der in 't water rondspartelende drenkelingen stierven weg. Omstreeks middernacht zag men de vlammen op de «Volturno" verminderen. Bij het aanbreken van den dag zag men het schip nog drijven, terwijl de menschelijke lading opeengehoopt stond op het achterdek, die gedu rende den nacht de vreeselijkste uren moet door gebracht hebben, tussohen de alles verslindende vlammen en de dreigende zee. Deze was aanzienlijk bedaard en een kleine vloot reddingbooten kon nu den achtersteven van de «Volturno" naderen en allen redden, die zicb nog aan boord van het geteisterde schip bevonden, ten getale van 521 personen, die over de 10 mail- booten werden verdeeld. Men vermoedt, dat er 236 personen vermis! worden. Aan boord bevonden zich 24 hut- en 340 tusschendeks passagiers, voornamelijk Poolsche Russische en Oostenrijksche landverhuizers, en 93 man equipage. De kapitein, de eerste, tweede, derde en vijfde machinist, twee telegrafisten, de bakker, de kwartiermeester en de dokter behooreB onder de geredden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2