Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f on r:r m Gratis Ongevallenverzekering RIENZI 36ste Jaar^aü^. Woensdag 15 October 1913 So. 10/51 Op den Balkan. oyereeiikoistig op de polis Yeraelde voorwaarden. OfJfoieele berichten. lïienws. ^FEUILLETON, Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog; Hoilandsche Algemeene by verlies van V erzekeringsbank. een duim; gevestigd te Schiedam. I UU wysvinger; I (J bij verlies van eiken ande ren vinger. Schietoefeningen van het Fort Hoek van Holland. Op 21 October a.s zal van het Fort Hoek van Ooiland een schietoefening worden gehouden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 cM.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek gevormd door het fort, een roode v'ag ben. en eene bez. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Nadere inlichtingen worden ter Gemeente- Secretarie (afd. A) verstrekt. De Diard'a nellen. Het besluit om de Dardanellen voor koopvaar dijschepen slechts twee uur per dag open te stellen, is door de Turkschei negeering' genomen dit vrees voor een plotselingen overval van de zijoe van Griekenland. BELGIS. Verleden jaar, schrijft het „H. v. Antw,", is de Kamer ontbonden en hebben er algemeen? "Wetgevende verkiezingen plaats gehad. Daar de helft der leden van Kamer en Senaat aUe twee jaar vernieuwd wordt, heeft men bij loting de Provinciën aangeduid, welke in 1914 ld het strijdperk moeten treden. Het zijn Oost- llaanderen, Luik, Limburg en Henegouwen. In Oos't-Vlaanderen eindigt in 1914 het man daat van 28 Kamerleden (18 Katholieken, 3 so cialisten. 6 liberalen en 1 Daensist.) In Limburg moeten 7 Katholieken herkozen Worden. In de provincie Luik 8 Katholieken en 14 •iberalen en socialisten. In Henegouwen moeten er 31 Kamerleden her kozen worden (10 Katholieken on 21 socialisten f;1» liberalen.) In ae aanstaande verkiezing moet dus het ddinaaat vernieuwd worden van 88 Kamerleden (43 Katholieken en 45 der tegenpartij.) He Kamer telt in bet geheel 186 leden (100 Katholieken, 84 socialisten en liberalen en 2 Hnensisten.) FRANKRIJK. De Fransche gezant bij bet Russische hof, Dei- cassé, die aanvankelijk eerst in het begin van ^"'vember van Parijs naar zijn post zou terug keeren, zal zich thans reeds 26 deizer naar Pe tersburg begeven. ENGELAND. Sylvia Pankhurst is gisteravond te Londen bij Koplar Townhall, waar zijl een vergadering van kiesrechtvrouwen ging toespreken, gevangen ge- donien. 149) He hooggeboren ridder zag zich tot het werk ari eenen stalknecht verplicht, nam het zware jjarnas af, bond zijnen klepper aan de ruif vast, terwijl het vermoeide dier, onbewust welke ^Hameren het omringden, gretig op het voedsel anviel, wendde zich zijn jonge meester ter Ode, en zeide in zich zeiven „Mijn getrouwe vlecht en eenige makker! moge de pestilentie, 'e mensch noch dier spaart, u verschoonen, en raag gjj mjj met een vroolijker hart, dan ik 'dnentrok, van hier!" Een hooge, ruime hal, wier wanden met wa- phen en vaandels behangen waren, - eene ®eks van breede en marmeren trappen, welker 'Juren, naar den smaak dier dagen, met stijf ^getrokken, maar prachtig gekleurde beelden geschilderd waren, voerden naar ruime vertrek- s, ,h> met fluweel en goudlaken bekleed, maar R als graven. Adriano wierp zich neder op de 4^ens, welke in eene der kamers op het óch van den vloer lagen, want hij had dien v.J^kend eenen langen weg afgelegd, had gedu bde vele dagen te voren onophoudelijk voort- OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens een officieel© mededeeling' zal de uit breiding der jaarlijksche lichting 31,300 man om vatten, waarvan 16,500 voor het leger, 1509 voor de marine, 7300 voor de Oostenrijfcsche landweer en 6000 voor' de Hongjaarsche landweer. De leger- uilbreiding is noodzakelijk wegens den interna tionalen politieken toestand' en dei onverwachte uitbreiding van de militaire macht der naburige staten. In verband met den financieelein toestand van oen staat is de uitbreiding der jaarlijksche lich ting verdeeld over een tijdperk van drie tot vijf jaar. SPANJE. Naar uit Neirva wloirdt gemeld, hebben de mijn werkers besloten Donderdag a.s. te stemmen over de vraag of in het. mijnbekken van Rio Tinto een algemeene staking1 zal worden uitgeroepen. De mijnwerkers hebben besloten de Engelsche Werklieden te Tinto te boycotten. Gisterochtend hebben te Hueilm de arbeiders der werkplaatsen van dien spoorweg van Rio Tinto naar Huelra het werk neergelegd. Het ge heele personeel dezer maatschappij is thans in staking. i CHINA. De correspondent te Peking! van de „Daily Te legraph" doet uitvoerige mededeelingen over nat bommcncomploit, dat was op touw gezet op pre sident Jocansjikai op den dag zijner installatie om te brengen. Slechts op- heit laatste oogenblik was het complot ontdekt. Had die hooföaanlegger van het complot, voor de f eesttribune, waarvoor bij zich bevond, de bommen kunnen slingeren, die hij bij zich had, dan zouden er hoogstwaar schijnlijk talrijke slachtoffers1 zijn gevallen onder de buitenlandscbe diplomaten, diel de plechtigheid bijwoonden. Sinds de ontdekking van dit complot wordt nog veel scherper dan tot dusver gtewaakt voor de veiligheid van Jocansjikai. i Te Yokohama zijn zeven gevallen van pest met doodelijken afloop geconstateerd. Alle mo gelijke maatregelen tot bestrijding der ziekte zijn genomen. Zaterdagavond heeft in de omgeving van Benevento eeln nieuwe aardbeving] plaats gehad. Te Colle Sannita is die groots zaal deir prefec tuur ingestort, terwijl de torens van twee ker ken en de ka<ziermei der karibiniers zwaar be schadigd werden. D© bevolking verkeert in grooten angst, daar de aardschokken rich sinds den 4den October voorldunmd herhalen. Het „Fremdenblatt" meldt, dat keiizer Wil helm den 26slem October de® motrgens1 te Wee nen zal aankomen. Hijl zal den dag bij keizer Franz Joseph te Schönbrunn doorbrengen en des avonds weder: terugkeeren. Het bericht. gedraafd, en was vermoeid en uitgeput van lijf en leden. Maar hij kon niet rusten. Onge duld, angst, hoop en vrees verteerden zijn hart en deden zijn bloed met koortsige hitte door zijne aderen snellen, en na eene korte en mis lukte poging, om zijne gedachten te regelen en eenig zekerder plan ter nasporing uit te den ken, dan de onwisse kans hem zou aanbieden, rees hij weder op en wandelde door de ver trekken, vol van eene hoop, welke zijn verstand niet wettigde, en die slechts op het toeval rustte. Het viel duidelijk in het oog, dat hij het huis van eenen der machtigen des lands tot zijne rustplaats de pracht van alles, wat hem omringde, overtrof verre de barbaarsche en ruwe heerlijkheden der minder beschaafde en ook minder vermogende Romeinen. Hier lag de luit, als had men haar nog zoo even bespeeld, het verguld en verkleurd boek, als had een blanke hand zoo even die bladen omgeslagen daar stonden de stoelen vertrouwelijk naast elkander geschoven, als toen de minnaar en zijne schoone de half gefluisterde woorden wis selden. „En deze leêgte," dacht Adriano, „zal misschien weldra evenzeer de sporen van het verblijf van den door niemand welkom gehee- ten gast, als die van den verdwenen meester dragen, maar de eerste als de laatste nimmer uit de groeve terugkeeren Eindelijk trad hij eene zaal binnen, in welke eene nog gedekte tafel stondoverladen van als zou de keizer ook ©en bezoek aan aartsher tog Franz Ferdinand te Kuspischt brengen, is onjuist. Prins Hendrik. Z. K. H. Prin Hendrik, vergezeld van zijn ad judant, zal zich a.s. Zondag 19 October des avonds per D-trein voor eenigen dagen naar Duitschland begeven. Victor de Stuers. Naar wij vernemen, is de toestand van jhr. de Stuers vooruitgaande, doch is hem absolute rust voorgeschreven, zoodat hij a.s. Maandag op zijn 70sten verjaardag volstrek geen persoonlijke be zoeken zal kunnen ontvangen. Verschillende commissiën, die zich gevormd hebben, om hem dien dag te huldigen, hebben tot haar leedwezen van persoonlijke aanèiedingen dier hulde moeten afzien. Prov. Statenverkiezing. De verkiezing van een lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict Delft (vaca ture-prof. van Swaay) is bepaald op 21 October en, zoo noodig, de stemming op 28 October en de herstemming op 4 November a.s en in het kies district Gonda (vacature-Vingerling) de verkiezing op 28 October, en zoo noodig de stemming op 5 November en de herstemming op 12 November. Een Boomsch-Katholieke H H. S. te Oss. Naar »De Maasb." verneemt, hebben de eerw. paters Carmelieten te Oss thans definitief besloten in die gemeente een Roomsch-Katholieke Hoogere Burgerschool op te richten. Op dit besluit is reeds de Bisschopppelijke goedkeuring verkregen. Ouderdomstoelage. Zijn onze inlichtingen juist, dan zal de oud er- uoinstoelage, die begin December aau 70-jarige oua-wctklieden van Rijkswege moeit worden uit gekeerd, veel giootieïi uitga-ven vorderen dan waar op is gerekend. Fr moeten tot dusverre bij die verschillende ren te-commissarissen needs meer dan 80,000 aan vragen zijn ingekomen; en al zullen daarvan com ae Rijksverzekeringsbank nog wel eenige wor den uitgeschift, het is nu al zieker, dat er heel Wat meer elan 25,000, het cijfer, dat minister Talma door zijn deskundigen is voorgelegd, zul len i ."verblijven. ill Aan de Rijksverzekeringsbank' wordt Lederen aV nid door tal van ambtenaren ©enige uren extra gearbeid om de paperassen tei bewerken, die uit het 'geheele land herwaarts zijn gekomen, en er komen nog handen te kort. (Tijd Het pantserschip. Naar aanleiding van het bericht van de „Tel.", dm. ©r bij een aantal instellingen op handelsgebied, vooi namelijk te Amsterdam, bet plan moet bei wijnflessen glazen bekers, eenen enkelen zilve ren, verwelkte bloemen, half beschimmelde vruchten en allerlei spijzen. Aan de eene zijde van het tapijten behangsel, ontsloot eene dub bele deur den weg naar eene reeks breede trap pen, die tot eenen kleinen hof achter de hui- zinge voerden, waarin eene fontein hare wateren, nog altijd vonkelend en spelende, opwaarts schoot, het eenige, de vreemdeling uitge- onderd, dat hier van leven getuigde. Op het bordes lag een karmozijnen mantel, en dicht bij dezen de handschoen eener edelvrouw. Die over blijfselen schenen het hart des minnaars van eens minnaars jongst gevlei, en laatst vaarwel te spreken. Hij kermde luid, en beseffende, dat hij dien dag nog al zijne krachten zou behoe ven, vulde hij een der bekers, uit eene half geledigde flesch Cyprischen wijn. Hij dronk dien uit, het vocht deed hem herleven. „Thans," zeide hij, „mijne taak hervat! ik wil voortijlen," daar hoorde hij eensklaps zware schreden in de kamers, welke hij verlaten had, weêrgalmen zij naderden zij kwamen bin nen, en Adriano zag twee lompe en niets goeds voorspellende gestalten het vertrek intreden. Zij waren in een zwart, onaanzienlijk gewaad gewikkeld; slechts hunne armen waren onbe dekt, en zij droegen breede. vormlooze maskers, die tot op de borst afdaalden, en slechts in drie kleine en ronde openingen gelegenheid lieten tot zien en ademhalen. De Colonna trok zijn zwaard half uit de schede, want de houding en staan, om, wanneer de Sta ten-Generaal het panf- serschip mochten toestaan, -een oproep te richten tot het Neder] andsebe volk, ten einde gezamenlijk de gelden voor een tweede soortgelijk schip bijeen te brengen heeft bet „Hdbi." zich gewend tot. de directies van eenige dar grootste instellingen op handelsgebied, doch nergens was iets bekend van een voornemen als haar in het bericht van oe „Tel." wordt toegeschreven. Lijkverbranding. In een vergadering1 van da Anti-Rsv. lrics- vereeniginig te Haarlem heeft de voorzitter, mr. A. Bruch, in verband met de oprichting van een 1 ijk ver bra n dingpoven te Westerveld, een voordracht gehouden over het onderwerp: „Waarom zijn wij, Anti-Revolutionnairen, tegen lijkverbranding?" Volgens de beschouwingen van mr. Bruch iaat üe Begrafeniswet het lijk verb randen niet toe; de wetgever van 1869 zou zelfs de wet zóó geredigeerd hebben, dat lijkverbranding niet toelaatbaar is. De Anti-'Rev., die den strijd tegen lijkverbranding in hun program hebben geschreven, omdat blijkens den Bijbel begra ven de door God gewilde handeling met i ij ken is, zullen zich dan ook tegen een wijziging- van de Begrafeniswet ten behoeve van lijkverbran ding verzetten, hetgeen mede van de R.-Katb. en de Christ.-Historischen te wachten is. En mocht de Tweede Kamer de wet met het oog op de crematie wijzigen, dan verwacht spr. lat de Eerste Kamer, die „rechts" is, de wet verwerpen zal. •Ook uit juridisch oogpunt bestaan tegen lijkverbranding bezwaren. Spr. herinnerde aan de vergiftiging te Oude1 Wetering, waar oen lijk na maanden is opgegraven om te kunnen vast stellen, dat de persoon vergiftigd was. Ware dit lijk verbrand, -dan zou de schuldige nooit gestraft zijn. Ook zou het steeds verricbt.en van sectie vóór de crematie om practische- re denen niet overal door te voeren zijn. St. Eerste Kamer. De heer Henri Polak heeift aan Gedeputeerde Stalen van Friesland bericht, dat hij de benoe ming tot lid der Eerste Kamer aanvaardt. Mr. Kolkman gedeputeerde? De Haagschc briefschrijver van „De Tijd" wijst als vermoedelijke opvolger van prof. v. Swaay in Provinciale (Ged.) Staten van Zuid-Holland den katholieken oud-Minister Kalkman aan. Katholiek Nederland 1813—1913. Naai- het „Centrum" verneemt, zal het werk, dat een overzicht belooft te geven van Katho liek Nederland 18131913 nog voor November verschijnen. R. K. Kamerleden. Men schrijft uit Den Haag aan de „Msb.": Uit goede bron vernemen wij, dat de oud- het voorkomen dezer bezoekers waren niet van dien aard, dat het iemand zou zijn ingevallen, hen bedaard af te wachten. „O 1" zeide de een, „het paleis heeft heden eenen nieuwen gast gekregen. Vrees niet voor ons, vreemdeling; er is thans voor allen ruimte en rijkdom genoeg in Florence 1 Wat duivelis hier nog een zilveren beker overgeblevenhoe komt dat Dus sprekend,nam hij de drinkschaal, welke Adriano zoo even geledigd had, op, en verborg haar in zijne borst. Hij wendde zich daarop tot den Colonna, die de hand nog altijd om het gevest geslagen hield, en zeide met eenen onder zijne grijns gesmoorden lach: „O, wij kelen niemand, signorede onzichtbare spaart ons die moeite Wij zijn eerlijke lieden, dienaren van den Staat, en komen slechts zien, of de kar hier van nacht ook moet stil houden." „Gij zijt dan „Becchini Adriano's bloed verstijfde. De Becchio ver volgde „En bewoont gij dit huis, zoo lang gij te Florence vertoeft, signore „Ja, indien de wettige eigenaar het niet te- rugeischt." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1