Dagblad voor Schiedam Omstreken. finnn conn - fpnrr fis EERSTE BLAD. De Ziekenhuiskwestie. Gratis Ongevallenverzekering 36sie Jaargang. Zaterdag 18 October 1913. No. 10754 Op den Balkan. BdtonlaBdMsb Nieuws. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oyereentomstig op ie polis yemelie voorwaarden. 8 I 111111 £eheele E /III! een hand, I U U U invaliditeitI L U U voet of oogI U U I U U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van I UU wysvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Ge'illusireerd Zondagsblad. in de agenda van de Raadszitting op aanst. Dinsdag lezen wij twee voorstellen, die zeker wel de aandacht van zeer velen die den loop der. ge meentezaken aandachtig volgen, zullen trekken: 11. Voorstel tot bepaling van de plaats voor het nieuwe Stads-Ziekenhuis. 12. Adres van de Roomsch-Katholieke Vereeni- ging voor Ziekenverpleging alhier betreffende verkoop van grond in West-Frankeland en aan koop van een terrein voor den bouw van een Ziekenhuis, met advies van B. en W. 't Is zeker wel niet zonder bedoeling dat die voorstellen onder elkaar zijn geplaatst. Zij beheer- schen toch de Ziekenhuiskwestie in haar vollen omvang die sedert lang in onze gemeente urgent is. Terwijl 't toch vaststaat, dat het tegenwoordige Ziekenhuis der gemeente niet beantwoordt aan de eischen die men aan een goed ziekenhuis in den tegenwoordigen tijd stellen moet, is 't van den onderen kant met te ontkennen, dat een R. K. Ziekenhuis de alleszins billijke wensch is van een groot deel van Schiedams ingezetenen. Nu staat men echter voor het eigenaardig geval dat onder de bekende omstandigheden, wat de Ziekenhuiskwestie betreft, de bestuursleden der R. IC. Ziekenverpleging op veel gemakkelijker en Zuiverder standpunt staan dan het bestuur dezer gemeente. Ieder die den loop der publieke zaken aandachtig volgt, zal begrijpen waar wij op doelen Wam, al zeggen B. en W. in de memorie van antwoord op het sectieverslag van het begrootings- onderzoek, dat de geruchten omtrent eene annexatie Van Schiedam bij Rotterdam eiken reeëlen grond missen, met die eigenaardige phrase maakt men Zich niet van die brandende kwestie af. In de toelichting van B. en W. van Rotterdam op het betrokken voorstel van grond verkoop in de polders Oud- en Nieuw-Mathenesse staat zwart op wit dat zich nu de vraag opdringt of niet de tijd Voor eene vereeniging van de beide gemeenten gekomen is, en in een ander officieel stuk van het Rotterdamsch gemeentebestuur wordt eveneens van een «samensmelting" van de beide betrokken gemeenten gesproken. Bovendien weten wij uit vertrouwbare bron, dat Rotterdam met allen ernst streeft naar eene vereeniging van de beide be trokken gemeenten, en dat nog wel in de naaste toekomst. De omstandigheid dat zich ook te dezer stede eene commissie, onderzoek vereeniging Schiedam Rotterdam, heeft gevormd, bewijst in teder geval, dat men ook hier in invloedrijke kringen het annexatie-vraagstuk urgent acht. Waar nu de wenschelijkheid der bedoelde an nexatie nog voor ieder een open kwestie kan blijven, dringt zich toch de vraag op, of 't geen Verstandige en welberaden politiek is, althans met de mogelijkheid dier annexatie rekening te houden. Deelt men het gevoelenjvan hen die de teeke nen des tijds niet verstaan, die zelfs ziende blind hlijven bij betgeen een enkel reisje naar Delfts haven ons reeds te aanschouwen geeft, dan acht men die mogelijkheid, natuurlijk, geheel uitgeslo ten. Gevoelt men echter de waarheid van de op merking, dat de levensbelangen van Rotterdam, die zoo nauw verband houden met de algemeene helvaart des lands, zwaar wegen in de overwe gingen der Hooge Regeering, die ten slotte, trots a"e dubbele raden en commissiën, den doorslag Keven,dan acht men die mogelijkheid zeker n i e t uit gesloten. Maar dan rijst toch de vraag of die brandende kwestie niet bij alle beraadslagingen °ver groote werken door Schiedam te onderne men, in 't oog mag worden gehouden. Zal Schie dam nu bijv. de plaats voor het nieuwe gemeen lijk Ziekenhuis aanwijzen, den financieelen last der gemeente en hare ingezetenen belangrijk ver gapen voor een ziekenhuis, dat straks door de Sfoote gemeente Rotterdam niet op de juiste plaats en van de juiste afmeting wordt geacht voor het betrokken deel dier gemeente Voor bestuursleden der R. K. Ziekenverpleging staat de zaak natuurlijk geheel anders. Het R. K. Ziekenhuis, dat volgens de vrijgevige bepaling in het testament van wijlen dr. E. J. M. Nolet moet worden gesticht, moet bepaald gesticht worden voor deze omgeving, 't zij die blijft de zelfstandige gemeente Schiedam, of dat die genoemd wordt met den naam die ze zeker wel altijd in het spraakgebruik, evenals het naburige Delftshaven, zal behouden. Die bestuursleden hebben zich dus slechts daarop te richten, en eene plaats die be antwoordt aan de behoefte der tegenwoordige gemeente Schiedam, is wel de alleszins juiste te achten. Voor het bestuur der gemeente in zijn geheel genomen mag echter de overweging gelden, dat een onjuiste oplossing der Ziekenhuiskwestie, on der de bekende omstandigheden, niet alleen de tegenwoordige gemeente op groote lasten brengt, maar ook der grootere gemeente later financieele moeilijkheden zal baren. Immers dringt zich later eene noodzakelijke wijziging op, dan zal van de financieele lasten door de groote gemeente te dragen, ook het haar toegevoegde deel den on- vermijdelijken druk ondervinden. Ons komt 't voor, dat hij de nadere beslissing omtrent de Ziekenhuiskwestie onze vroeden, zonder nog voor- of tegen-ingenomenheid met de bedoelde annexatie te laten blijken,hiermee wel dege lijk rekening mogen houden. Met struisvogelpoli tiek, ook in oflicieele stukken, wordt over het geheel niet veel bereikt. De ontegenzeggelijke zaken kalm en onbevangen onder de oogen te zien, is, dunkt ons, het beste wat Schiedams vroeden onder de tegenwoordige omstandigheden kunnen doen. Mogen zy in de aanstaande zitting, waarin wellicht meerdere belangrijke zaken, met open en gesloten deuren zullen behandeld worden, doen blijken, 't met deze opvatting van de gewichtige bestuurstaak eens te zijn I Albanië. Het «Fremdenblatt" verklaart, dat de buiten- 'andsche politiek van Oostenrijk-Hongarije zich genoodzaakt zag te Belgrado stappen te doen, daar de te Belgrado verspreide berichten, alsook de verklaringen door minister-president Pasitsch in de jong-radicale club afgelegd met betrekking tot de herziening der Albaneesche grens, welke berichten en verklaringen in tegenspraak zijn met vroegere verklaringen van Pasitsch, niet tegenge sproken werden en zelfs door het Servische re- geeringsorgaan opnieuw verspreid zijn, lntusschen gaan de Serviërs voort met definitief het Alba neesche grondgebied te bezetten. Eenzelfde stap werd gedaan door de vertegenwoordigers van Italië en Albanië. Hoewel tot nu toe stappen van gelijken aard nog door geen andere mogendheid ondernomen zijn, rechtvaardigt dit toch geenszins de hypothese) dat Petersburg en Parijs van plan zouden zijn zich niet te houden aan een besluit, dat door de gezanten-conferentie met eenparigheid van stem men genomen is. In dit verband moet er bovendien op gewezen worden, dat Servië van zijn kant herhaaldelijk te Londen verklaard heeft, dat het de genomen beslissing zou eerbiedigen en, zonder langer te aarzelen, aan deze verklaring gevolg zou geven. Inderdaad bestaat er geen enkele reden, waarom de Servische troepen nog langer op Al- baneesch grondgebied zouden blijven, aangezien volgens officieele berichten uit Servische bron de Albaneesche opstand geheel onderdrukt is. Servië wordt door een autonoom Albanië in geen enkel opzicht bedreigd. De aanwezigheid der internatio nale controle-commissie, die geen andere opdracht heeft dan thans ter plaatse de grenzen vast te stellen, welke op de kaart reeds aangegeven zijn, biedt hiervoor een voldoenden waarborg. De Servische circulaire, het antwoord op den stap der Driebondmogendheden te Belgrado, is door de Weener pers niet gunstig ontvangen. De voldoening en tevredenheid, die aanleiding vonden 'n het bezoek en de verklaringen van Pasitch te Weenen, schijnen geheel verdwenen. Zelfs Servo- phile bladen, als de «Reiehspost" meenen, dat men te Belgrado meer energiek zal moeten optreden. De «Oesterr. Volkszeitung" herinnert Servië aan het voorbeeld van Bulgarije, welks droom van grootheid en macht op zulk een bittere ontgoo cheling is uitgeloopen. Indien Servië niet in de voetsporen van Bulgarije treden wil, dan zal men te Belgrado moeten afzien van de plannen tot vergrooting van het Servisch grondgebied, tot aan gene zijde van de Albaneesche grens. De Oostenrijksche bladen verklaren, dat de door Servië geformuleerde eischen, betreffende de waarborgen voor de handhaving der rust in Al banië, onaannemelijk zijn. De Oostenrijksche regeering bereidt zich voor om te Belgrado een nieuwen stap te ondernemen, teneinde te bewerken, dat de Servische troepen de huidige stellingen aan de Albaneesche grens ontruimen. Indien deze stap tot geen bevredigend resultaat zou leiden, zou de regeering zich%enood- zaakt zien, een tweeden en meer krachtigen te ondernemen en een termijn voor de ontruiming der genoemde posities vast te stellen. De stap wordt door de kabinetten te Berlijn en Rome ge steund. Het «Neue Wiener Tageblatt" zegt, dat de toestand ernstig zal worden als Servië, in weer wil van de stappen der mogendheden, blijft wei geren, de besluiten der Londensche Conferentie te eerbiedigen. Bulgarije en Roemenië. Het kabinet te Sofia ontving van Rusland de waarschuwing, dat indien Bulgarije, in geval van nieuwe verwikkelingen op den Balkan, zich niet neutraal zou houden, Roemenië ten opzichte van Bulgarije eenzelfde houding zou aannemen. In Servië. De koning opende gister op plechtige wijze de gewone zitting der Skoupchtina. In zijn rede voering bracht hij hulde aan de nagedachtenis der helden, die gevallen zijn op het slagveld. «Iedereen in Servië" zoo zeide hij «ver vulde zijn plicht en deze groote, voor onze ge schiedenis zoo belangrijke overwinning, versterkte het vertrouwen in ons zelfhet Servische volk bewees, dat Servië op deo goeden weg was, toen het in de vrijheid van het constitutioneele regime een waarborg voor ontwikkeling zag." De koning dankte de groote mogendheden voor haar gewaar- deerden steun en drukte zijn erkentelijkheid uit voor de sympathie der andere beschaafde vol keren. «De regeering" aldus ging hij voort »is altijd bereid het land de noodige waar borgen te geven tegen nieuwe militaire compli caties en streefde er naar, tot een vredelievende oplossing te geraken in zake het conflict met Bulgarije, zich hierbij, steunend op het bondsver. drag, dat men had moeten handhaven, door het te herzien. Servië aanvaardde slechts noodge dwongen den strijd in samenwerking met Grie kenland en Montenegro. Roemenië, dat eveneens het beginsel van het evenwicht op den Balkan ondersteunde, vereenigde zich met Servië om de suprematie van Bulgarije te weerstaan. Te Boe karest slaagde men er in met Bulgarije een vrede te sluiten, welke de nationale en gouver- nementeele belangen van Servië schijnt te waar borgen." Toen de oorlog geëindigd was, ver wezenlijkte de koning in zijn proclamatie van 25 Augustus de annexatie van het nieuwe gebied Op het oogenblik, dat Servië behoefte aan den vrede, ten einde zich te kunnen wijden aan 'vruchtbaren arbeid, werd het verontrust, van de zijde van het autonome Albanië, door schending der grenzen. Albanië, dat onlangs gesticht werd, begrijpt zijne plichten van nabuur niet en al dus werd Servië genoodzaakt nieuwe offers te brengen, maar door onmiddellijk maatregelen te treffen slaagde het er in de aanvallers terug te werpen." In de redevoering van den koning wordt ver volgens het werkprogramma der Skoupchtina uit eengezet, waarop zij aldus eindigt«Het is mij buitengewoon aangenaam u mede te deelen, dat de betrekkingen met de andere staten bij voort during van vriendschappelijken aard zijnIk hoop dat wij eveneens spoedig de vriendschappe lijke betrekkingen met Turkije en Bulgarije kun nen herstellenen en verklaar hier mede de zitting voor geopend." Het corps diplomatique was bij de zitting te genwoordig. De koning werd door een groote menigte toegejuicht. DÜITSCHLAND. Bij de gister te Hamburg, gehouden Rijksdag verkiezing, noodzakelijk geworden door het overlijden van Bebel, is de sociaal-democraat Stolten met een groote meerderheid van stemmen gekozen. MEXICO. President "Wilson heeft gisteren, sprekende van den toestand in Mexico, te verstaan gegeven, dat hij onherroepelijk besloten was, alle betrekkingen met het Huerta-bewind af te breken. Hij voegde erbij dat andere maatregelen worden overwogen om het herstel van den vrede in Mexico teweeg te brengen. Hooggeplaatste ambtenaren in Washington ver- zekeren, dat er bij de Amerikaansche regeering eenige neiging bestaat om op de een of andere wijze onderhandelingen te openen met de opstan delingen. De correspondent te Washington van de «Daily Telegraph" verneemt dat president Wilson gisteren met de ministers den toestand in Mexico heeft besproken. Wilson liet zich op bitteren toon uit over het Huerta-bewind. Huerta was zeide Wilson een verraderlijke schelm, en hoe eerder president Huerta de betrekkingen met de Ver enigde Staten volkomen afbreekt of zich terug trekt, om de leiding van de Mexicaansche zaken aan een andere bewindsman over te laten, hoe liever Wilson dat zal zien. Wilson weigert genoegen te nemen met eenige andere oplossing, doch zal zijn huidige afwach tende houding met laten varen. De correspondent te Washington van de «Times" weet nog te vertellen, dat president Wilson gaarne voorstellen van den kant der Mexicaansche opstandelingen zal ontvangen, welke zouden kun nen strekken tot beëindiging van de Mexicaansche crisis. President Wilson liet zich op zoo sympathieke wijze uit over de Mexicaansche opstandelingen, dat daaruit en vermoedelijk terecht wordt afgeleid, dat de Amerikaansche regeering de op standelingen wil steunen, en zelfs genegen zou zijn, hen als oorlogvoerende partij te erkennen. De nieuwe Amerikaansche gezant. Aan het verslag van een onderhoud dat een vertegenwoordiger van de „N. Ct." had met een heer van Dijk© ontleenen we het volgende: Wij vroegen toen of Z. Exc. ook de geruchten in de pers ter oor© gekomen waren omtrent een entente tusschen de Vereenigde Staten en Ne derland in den Stillen Oceaan? Ja, van zulk een Pacific Entente had de! gezant ook wel eens wat gehoord. En mogen wij ook weten, hoe u hierover denkt waagden wij te vragen. De heer van Dijke bleek daartoe bereid en gal de volgend© verklaring „De Vereenigde Staten en Nederland zijn naaste huren in het Verre Oosten en ik hoop dat zij altijd goede vrienden zullen blijven en zullen voortgaan samen te werken voor den vooruitgang der beschaving in de streken voor wier bestuur en welzijn zij1 verantwoordelijk zijn. Do Amerikaansche regeering in de Philippijnen heeft verklaard, bij1 monde van den nieuwen gou verneur-generaal, den heer Harrison, dat zij een staatkunde zal volgen, welke aanstuurt op uie autonomie der Philippijnen, wanneer deze daar voor rijp zijn. Ook in West-Indië hoop ik, .lat de Nederlandse be bezittingen aandeel zullen heb ben in de groote voordooien welke, naar zoo goed als zeker is, het gevolg! zullen zijn van dc opening van het Panamakanaal een nieu wen weg voor den wereldhandel en een nieuwe verbinding voor het gemeenschappelijk verkeer tusschen de natiën." Hr. Ms. Holland. tfr. Ms. pantserdekschip „Holland" is den 30en September uit China te Soerabaja teruggekeerd en wordt aldaar gereedgemaakt voor de terugreis naar Nederland, waar het schip eind© December verwacht wordt. Een tweede dreadnought. In aansluiting met de in de pers loopende geruchten omtrent een eventueele aanbieding van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1