Stads- en Gewestelijk Nieuws. een twteede slagschip voor Nederiandsch-Inclië a,an de regiering1 uit vrijwilUigie bijdragen, deelt hel hoofdbestuur der Nederlandse he vereeniging „Onze Vloot" mede, dat hij haar, van san pap ticulier reeds is ingekomen een toezegging' van f 1000 voor bovengenoiemd doel. Terugkeer van (le Nederl. Roode Kruis-ambu- lance uit Belgrado. De ambulance onder leiding van dr. Lingbeek van het Nederlandsche Roode Kruis, welke sedert het uitbreken van den tweeden Balkanoorlog ge durende ruina drie maanden in Servië werkzaam is geweest, is gisternamiddag half vier uit Bel grado in Den Haag teruggekeerd. Op allerhartelijkste wijze werd de ambulance ontvangen. Toen de trein voorreed, steeg een luid gejuich op uit de dichte menigte dames en heeren, die zich ter verwelking op het perron bevonden en al dadelijk werden er bloemen aan geboden. Vervolgens werden de leden der ambulance ge leid naar de gereserveerde wachtkamer le kl., waar zich behalve familieleden, vrienden en vriendinnen van de terugkeerenden bevonden jhr. Repelaar van Driel, generaal Quanjer, en dr. Bo- land, leden van het hootdcornité van het Nederl. Roode Kruis, de secretaris jhr. Mazel, de adjunct secretaris, jhr. Quarles van Ufford, de eere-leden de heeren Lehmann en Vervloet; kolonel Schou ten, bestuurslid van het Mannen-comité van het Nederl. Roode Kruis in Den Haagde heer Van der Sluijs, secretaris van de Haagsche Roode Kruiscolonne onderscheidene leden van Ned. Roode Kruis-ambulances die vroeger in den Balkan werkzaam zijn geweest, onder meer de heeren dr. v. d. Steen van Ommeren en De Waard en de zusters de dames Kuyper en Wijs, die het vorige jaar deel uitmaakten van de ambulance, welke '-oen onder leiding van dr. Lingbeek te Constan- tinopel haar liefdewerk verrichtte. De waarnemende onder-voorzitter van het hoofd- eomité van het Nederl. Roode Kruis, jhr. Repe- laer van Driel, richtte zich met de volgende toe spraak tot de terugkeerende ambulance Het is mij hoogst aangenaam, u, leden der Ser vische ambulance, namens den president van het Nederlandsche Roode Kruis, Z K. H. den Prins der Nederlanden recht hartelijk welkom te heeten in-het vaderland. Z. K. H., steeds warm belang stellende in uwe wederwaardigheden, was tot zijn leedwezen ver hinderd hier tegenwoordig te zijD, en schonk mij de eervolle opdracht, u toe te spreken. Jammer, dat de onder-voorzitter onzer veree- niging, Zijne Excellentie de luitenant-generaal De Waal, nog niet geheel hersteld is. Het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis nam met de meeste waardeering kennis van al wat door uw ambulance in Belgrado is verricht en van hetgeen door u is gedaan om het leed van honderden gewonden en zieken te ver zachten. Indien er een verklaring is, die op de sympa thie van jong en oud van alle standen der maat schappij aanspraak heeft en die ook bezit, dan is het zeker de uwe en van alle andere Roode- Kruis-am balances, die in den Balkan en elders werkzaam waren. Het is het hoofdcomité bekend, dat een Servi sche vereeniging boven elke andere tot oordeelen bevoegd, namelijk het Servische Roode Kruis, hoogelijk was ingenomen met de wijze, waarop gij uwe taak hebt opgevat. Zeer zeker is dit succes voor een groot deel aan u, dr. Lingbeek, te danken, aan u, die ten derde male als leider eener ambulance zijt op getreden. Bod zegeDde uw aller werk, door, niettegen staande alle vermoeienissen en gevaren, niette genstaande alle ziekten, die u omringden, u ge zond en wel huiswaarts te doen keeren. Hoewel uwe ambulance langer dan elke andere buitenlandsche in Servië aan het werk bleef, is het zeker, dat èn de Servische regeering èn uwe patiënten u niet dan noode zagen heengaan. Wees er van overtuigd, dat u hier ontvangen wordt met evenveel vreugde, als men u daar met smart zag weggaan. Ik stel de aanwezigen voor met mij te juichen Lang leve de uit Servië teruggekeerde ambulance Met geestdrift werd aan deze uitnoodiging voldaan. Hierna verzocht de heer Wilkens het woord, om bij afwezigheid van den consul-generaal van Servie, de heer Merens, die wegens verblijf in het buitenland verhinderd was tegenwoordig te zijn, namens Servië hartelijk dank te zeggen aan Z. K. H. den Prins en aan het hootdcornité van het Nederlandsche Roode Kruis. Spreker verzekerde, dat door het spoedig orga- niseeren en uitzenden van de Ambulance in Servië dubbel geholpen is. Dank bracht spreker ook aan dr. Lingbeek, de doctoren en de zusters voor het uitstekende werk, dat zij in Servië hebben ver richt. Voorzeker, zoo zeide de heer Wilkens zal het dankbaar Servië U lieden, van de ambulance met groote sympathie en waardeering blijven ge denken. Als blijk van dank en hulde van Servië bood spreker, mede namens den consul-generaal dr. Lingbeek een krans aan met linten in de Ser vische kleuren. Vervolgens was het woord aan dr. Lingbeek. Spreker was bezield met een gevoel van groote dankbaarheid. Dankbaar, dat hij weer aan het hoofdcomité kon melden allen presentWant als leider eener ambuiauce draagt men groote verant woordelijkheid en daarom doet 't zoo innig goed, indien men kan zeggen bij térugkothst dak alle 'eden gezond en wel zijn. Dankbaar was spreker ook, dat het aan de ambulance' gegeven was ge weest in Servië nuttig werkzaam te zijn. Meer dan duizend personen zijn in het hospitaal ver pleegdvele gewondea zijn geholpen, en nog geen half percent van allen dezen is verloren gegaan. Die uitkomst stemt, zeide spreker, zeer zeker tot dankbaarheid. Ook gevoelde spreker behoefte zijn dank te betuigen aan de chirurgen, broeders en zusters zijner ambulance, voor de wijze, waarop zij hem hadden gesteund, en aan het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis, dat hem en zijn mede-ambulace-ledeD in de gelegenheid had ge steld het werk der humaniteit te verrichten. Spreker verzekerde, dat de Servische regeering en het Servische Roode Kruis zeer gevoelig waren geweest voor de verleende hulp. Verder voerde nog het woord dr. F. Hijmans, een der geneesheeren van de teruggekeerde am bulance. Nu de leden van deze ambulance voor de laatste maal bijeen waren, wenschte hij nog iets te zeggen. Een groot deel van wat wij in Servië hebben tot stand kunnen brengen, zoo zeide spreker, is te danken aan de zusters, die de chirurgen ter zijde stonden, energie en werk kracht hebben zij aan den dag gelegd. Nooit is gebleken, dat haar iets te veel was. Steeds heb ben zij aan alle eischen, welke haar werden ge steld, voldaan. Vooral ook bracht spr. namens de ambulance-leden dank aan dr. Lingbeek, den leider, die met zijn echtgenoote trouwe zorgen aan de ambulance wijdde, het meer dankbare werk in het openbaar aan anderen overlatende. Boven allen lof verheven was hun beider arbeid, en daarom kan spreker thans niet nalaten den heer en mevrouw Lingbeek hartelijk dank te zeggen voor hetgeen zij voor de ambulance zijn geweest. Met luide betuigingen van instemming beze gelden de ambulance-leden deze woorden. Nadat er dranken waren aangeboden, en jhr. Repelaer van Driel de leden der ambulance na mens het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis had uitgenoodigd tot een samenzijn in het Pagehuis, aan het Lange Voorhout, giDg het ge zelschap uiteen. Vooraf werd de teruggekeerde ambulance op het stationsbordes nog gekiekt. Verzet op Floris. Fen regeeringstelegram meldt het volgende De bevolking van de landstreek llimandiri in het Oosten van het eiland Flores (residentie Ti- mor en Onderhoorigheden) is in verzet. Gesneu veld zijn een pradjoerit en een inlandsch militair, beneden den rang van officiergewond twee pradjoerits, een Amboineesch militair, beneden den rang van officier, en acht inlandsche minde ren. Zes pradjoerits worden vermist. Rijksmiddelen. De maand September was voor de schatkist niet zoo voordeelig als de vorige maanden van dit jaarzelfs is er een kleine teruggang te constateeren in vergelijking met September 1912. Gaat men evenwel de onderdeelen bezien, dan geeft dit geen reden tot bezorgdheid. Alleen op de directe belastingen was een tekort van ruim 3 en op de successie-belasting een van ruim 1 ton. En daar de directe belastingen in de laat ste maanden haar achterstand plegen in te halen en de successie-belasting op het geraamde bedrag over 9 maanden nog altijd een voorsprong heeft, komen deze cijfers wel terecht. De tekorten op deze en enkele andere posten worden op een paar duizend guldens na goedgemaakt door andere voordeeliger ontvangsten, vooral van de invoer rechten en accijnsen, In het geheel is 1913 bij het vorige jaar 73/4 millioen voor en is de raming over 9 maanden met bijna 1 millioen overschre den. Hierlij moet nog in aanmerking worden genomen, dat de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd is geraamd op 28.8 millioen, maar dat daarvan slechts 25.2 millioen in de Middelenwet is opgenomen. Dit laatste bedrag wordt aan het einde des jaars stellig weer over schreden. Zoodat ook het afzonderlijk gehouden potje weer zijn extra bijdrage krijgt. Weartesriefel Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht iu den morgen van 18 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.9 te Breslau. Laagste barometerstand 748.5 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen zuidelijken tot zuidwestelijken wind, ne velig tot half bewolk, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Rotterdam—Schiedam In het Centraal-rapport ,over de begroeting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Rotter dam voor den dienst 1914, lezen wij het volgende: Door vele leden wielrd de aandacht gievestigj op het groote gebrek aan bouwterreinen. Niet alleen meende men, dat er een tekort is aan bouwterrein voor arbeiderswoningen, doch even- zeer voor de woningen met hoogere huurwaarde. Gevraagd werd daarom of thans de tijd niet gekomen is om tot onteigening van de gronden largp den Nieuwen Binnenweg over te gaan. In dit ver-band 'werd mede dei vraag; gesteld, of thans niet bet oogenblik gekomen is om i n e i- denteel d© samenvoeging1 met Schie dam onder de oog e n te zien. Men was van meening dat, wanneer in het westelijk aeel de r stad zoo wordt voortgebouwd, spoedig geen terrein meer bielschikbaar zal zijn, en derhalve deze zaak vroegtijdig moet wordein bezien, oin een behoorlijke aansluiting te verkrijgen. een Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan bet Commissariaat van politie fluitje met ketting, sleutels, matrozenpet. Terug te bekomen aan do volgende adressen portemonnaie, A. Schot, Stationsstraat 36; .arm band, Berns, L. Achterweg 9; portemonnaie, Fee!.- ders, Nieuwia Haven 31zilveren versiersel van een oorbel, Visser, Spinhuispad 7; damespara- pluie. Klaverdijk, Verbrande ErVein 3; plakzegels, Sr.heffers, Singel 160; hond, Vulpen, Piet Hein- straat 1; halsketting met slot, Nieuwelaat, Pol derstraat 39; sigarenpijp, Gundlach, Hoogstraat 3; dameshandschoen, v. Noort, Singel 25; olie- lantaamtje, v. Rijn, Broersvest 25; ivoren hal, Zuidgeest, Nieuwe Haven 1631. Landweer. Het onderzoek van de verlofgangers van de Landweer dieaer gemeente, bedoeld bij: art. 29 der Landweerwet, zal dit jaar plaats Robben in den Doel© alhier op 1822 Nov. Wij verwijzen de belanghebbenden voor ver dere bijzonderheden naar de publicatie, welke op de gebruikelijke plaatsen is aangeplakt. Verzoek I. J. Levi, Wijziging Pandhuis- verordening. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad Tot Uwen Raad wendt zich I. J. Levi, pand huishouder alhier, met het verzoek art. 8 van de verordening op de particuliere banken van leening regelende de maximum-rente te wijzigen. Hij heelt tegen de tegenwoordige regeL'ing drie grieven le. dat geen minimum-bedrag v/oor de rente is vastgesteld 2e. dat de berekening van de rente te ingewik keld wordt; 3e. dat de rente te laag is voor kleine bedragen, waarom het hier meestal gaat. Adressant wenscht althans voor de kleinere beleensommen een rente van 4 por maand, gelijk wordt berekend door de particnlhjre banken van leening te Rotterdam, in elk geval gaarne een minimum-rente van 4 cent. Hij geeft toe, dat een rente van 4 °/0 per maand oppervlakkig beschouwd, hoog schijnt, maar wijst op eenige dingen, die hier wel in het oog zijn te houden. In de eerste plaats is de z.g, rente niet alleen, zelfs niet in de eerste plaats, als eigenlijke rente nl vergoeding voor het ter leen verstrekken van geld, te beschouwen, maar tevems en veel meer als vergoeding voor arbeid en taxatie, in ontvangst nemen en weder uitgeven,, administratie, bewaarloon, assurantie en risico. Adressant vergelijkt zich dan ook met een win kelier, die waren omzet met 10 en zelfs 20 bedrijfswinst, waardoor op waren, die binnen een maand verkocht worden 120 en r neer percent per jaar verdiend wordt, terwijl h ij meent dat het toch eenvoudiger en minder ris quant is, winkel waren te verkoopen daD goeden jn te beleenen. die soms alleen voor den inbrengi jr waarde hebben, Aan deze opmerkingen wo rdt kracht bijgezet door de mededeeling dat p fr week gemiddeld 600 a 700 panden ingebracl nt en gelost worden tegen een gemiddelde waarde van nog geen f2. en dat van die panden 150- a 200 beleend zijn voor bedragen beneden f 1.--, En om aan te toonen, d at eon minimum-rente bepaald noodig is, wijst a.dressa nt er op, dat be- leeningsbedragen van bijv. 30 c ent die voor komen gedurende een week. uitstaande, recht zouden geven op nog geen cent. En met betrekking tot zijn 2e grief wijst hij er op, dat het vrijwel ondoenlijk is, om op éen avond rente-berekeningen te maken onoitrent een 600 a 700 panden, met inachtneming vtvn de ingewik kelde regeling der verordening, z®n der telkens in fouten te vervallen, die den pandh.uishouder met den rechter in aanraking kunnen br engen of hem schade berokkenen. Verwijzende naar het goed gedocumenteerde adres, kunnen wij gehoord ook de ambt «berichten, niet anders verklaren, dan dat wij hot verzoek gerechtvaardigd achten. Wij vestigen nog de aandacht op het zeer lezenswaardige rapport van de Cooomissie voor de Rotterdamsche Gemeentelijke bank. van Leening, eenigen tijd geleden aan het Gemeentebestuur van Rotterdam uitgebracht met betrekking tot (Je par ticuliere banken van leening zie het verslag in de N. R. Ct. van 13 Juni 1913, Ochtendblad B hierbij gevoegd. De Commissie constateert o.a. «De particuliere banken van leening zijn maar «het oordeel der Commissie is zekeren zin te be schouwen als credietbanken voor de geheel on- vermogende klassen der bevolkingen wel crediet- banken, die in tegenstelling met de gemeentelijke «bank van leening in vele gevallen crediet ver- «leenen zonder voldoend onderpand. «Het risico, dat de pandhuishou.ders daarbij' «loopen, wordt beperkt door de door hen gevolgde «gewoonte, om alleen aan vaste klanten hooge «voorschotten te geven eD verder grootendeels «gedekt door de meerdere ontvangst aan rente. «Dit vermoeden vindt zijne bevestiging in het feit, «dat bij de Gemeentelijke bank du gemiddelde «waarde der panden pirn, f 4.30 bedraagt, terwijl deze bij de particuliere banken op f 1.50 moet «worden gesteld. Panden van meer dan f 10.— «waarde worden in de particuliere banken zelden «in beleening genomen. «Van de gemeentelijke inrichting wordt voor- «namelijk gebruik gemaakt door den middenstand «en den kleinhandel, terwijl de lagere volksklas- «sen hun toevlucht zoeken bij de paticuliere «pandhuizen, waar zij hoogere beleensommen «kunnen krijgen en tal van faciliteiten genieten, «die een meer ordelijk bedrijf als de gemeentelijke «bank hun nu eenmaal niet kan geven. «Om een enkel voorbeeld te noemen kan een «pandgever het bedrag voor het lossen van een «pand vereischt, niet geheel bijeen brengen, dan «wordt herrr dikwijls het pand toch teruggege- «ven. Het ontbrekende blijft hij schuldig en daar «hij vrijwel is aangewezen op het pandhuis, waar «men hem kent, zal hij zich wel wachten met de «terugbetaling in gebreke te blijven. «De particuliere banken verleenen derhalve cre- «diet aan een klasse van bevolking, die de ge- meentelijke bank niet kan bereiken. Een strenge «reglementeer ing van het bedrijf zou allicht ten- «gevolge hebban, dat menschen, die gaarne iets «meer rente Betalen, wanneer zij daartegenover «ook maar iets meer geld in handen krijgen van «dat voordeel verstoken zouden blijven, terwijl de «gemeentelijke bank niet, althans in die mate «als waarin het thans geschiedt, in die behoefte «aan crediet zou kunnen voorzien. «De Commissie zegt dan huiverig te zijn, om «tot het nemen van maatregelen ten opzichte der «particuliere bankt m te adviseeren,Het belaog «der totstandkonsii ig van een daartoe strekkende «verordening z.ou voornamelijk liggen in een «bepaling, waarbij aan de door de particuliere «banken te vorderen vergoeding een grens wordt «gesteld. Waar' de Co mmissie over de verdiensten «der pandhuisl louders geen ook maar eenigszins «betrouwbaar overzicht heeft kunnen verkrijgen, «spreekt het v oor haar "wel van zelf, dat zij tot «het stellen van zoo'n grens niet kan adviseeren. «In dit verband herinnert zij er aan, dat bij de «behandeling van de ontwerp-verordening op de «particuliere banken van leening in den Haagschen «gemeenteraad d.-oor een der leden, oud-voorzitter «van een pandhu.is op philantropischen grondslag «in die geme-ente, werd medegedeeld, dat die in lichting, welke voornamelijk kleine panden in «beleening nam, n.iet tegen een lagere rente dan 32 pet. per jaar kon werken. «Rekent men nu1., dat de houders van particu- «liere banken geen philantropie beoefenen, doch «met hun gezinnen van het bedrijf moeten be- «staan, dan schijnt een rente van 48 pet. per «jaar, zooals thans door hen wordt geheven, niet «overmatig hoog." Op grond van het bovenstaande stellen wij U voor aan het verzoek tegemoet te komen en de regeling vast te stellen, die is neergelegd in het hierbijgaand ontwerp-besluit, welke regeling,hoofd zakelijk overeenkomende met die aangenomen door de particuliere ban.ken in Rotterdam, ons billijk voorkomt. Voord.racliten-a vond. Zooals uit achterstaande advertentie nader blijkt, is de voord.'rachten-avond door ae heieren De Canter ©n Hfioe© in Odeon te geven, op Woensdag 29 Oct ober a.s. bepaald. Voor hen, die reeds een dergfelijken voarctraohten- avond hijwoonden vooral, diene, dat ditmaal een geheel nieuw projgram zal worden gevolgd. Naar reeds uit een vroeger mededeeling bleek, zal de netto-opbrengst ook van dezen avond geheel aan de ar mei tuberculose-lijders alhier ten goede komen. Zuster Magdalena. f In tredenden eenvoud, geheel in den geest der waardige verscheidene, werd heden-ochtend het stoffelijk overschot van de eerw. Zuster Magdalena den 15den alhier overleden, ter laatste rustplaats geleid. Na een pluchtigen uitvaartdienst, heden ochtend 7£ ure in de Gestichtskapel door den weleerw. pater Rij ken, van het rectoraat der Sin gelkerk, gecelebreerd, werd omstreeks 10 ure de stoffelijke reste der betreurde overledene van het gesticht aan de Tninlaan uitgedragen. Voorafge gaan door twee lijkbezorgers, begeleid door de heeren der St. Vimcentius-Vereeniging als dragers en gevolgd door een tweetal rijtuigen, waarin resp. de zeereerw. pastoor Langewen met de weleerw. paters Rijken en Poodt en de geachte familie, heer en dame, plaats namen, bewoog de lijkkoets zich naar de R. K. Begraafplaats, waar de rouw stoet omstreeks halt elf aankwam. Uit de kringen, waarin Zuster Magdalena gewoon was hare wel dadige zorg te wijden, werd door nog velen waardeerende belangstelling op de begraafplaats getoond. Nadat de plechtigheden in de kapel door de genoemde eeny. heeren geestelijken van het rec toraat waren verricht, werd het stoffelijk over schot der liefdevolle verpleegster onder de gebrui kelijke laatste plechtigheden in het Zustersgraf aan de westzijde der begraafplaats bijgezet. Meer dere belangstellenden, vermoedelijk ook menig omstander, die voor zich-zelven of dierbare fami lieleden de weldadige zorg der diep betreurde had ondervonden, wierp nog een laatsten blik in dit graf, waarin, in de verwachting der toekomstige opstanding, deze edele kloostervrouwe, deze ware v weldoenster der armen was ter ruste gelegd. Moge

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2