Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nienws. Gemeenteraad. tegen de Ponugeesche regeering, in hechtenis genomen. Wel is whar zijn dadelijk alle nooclige stappen gedaan om zijn bevrijding te verkrijgen, doch zijn deze voor zoover de berichten reiken, nutteloos gowieest. De heer Bell zelf had aan zijn blad een bericht geseind, waarin van zijn arrestatie geen w oord gerept werd. Heeft, mag men vragen, hier' de censuur zich doen gelden MEXICO. De Mexicannsche minister van buitenland.-sehe zaken heeft verklaard, dat indien op Huerta en Blanquet een voldoend aantal stemmen is uitge bracht om hun verkiezing: geldig' te doen zijn (hetgeen waarschijnlijk is) het Congres de ver kiezing van Huerta ongeldig zal verklaren. Blan quet ziou dan het presidentschap aanvaarden, tot dat er nieuwe verkiezingen gehouden zijn. Het artikel in de grondwet, dat het een pre sident onmogelijk maakt een tweeden termijn on middellijk na den eersten, te vervullen, is niet van toepassing op den vice-president? De correspondent, te Washington van de Lon- densche „Times" meldt dat de minister van Staat, Bryan, heelt verklaard, dat op verzoek van president Wilson, de regeeringfen van Enge iand, Frankrijk en Duitschland aan de Ameri kaansche régeering de verzekering hebben gegé- ven, dat deze drie mogendheden geen plan heb ben nieuwe stappen ten opzichte van Mexico te doen, vóór de Amerikaansche regeering' een beslissing' zal hebben genomen over het floor haai te volgen beleid jegens Mexico. Tegelijkertijd heeft de Fianscihe regeering aan de Amerikaansche. regeering verzocht, de bescher ming op zich te willen nemen van de Franse hen, lie zich op veertien mijl van Mazatlan ophouden. Toorts verzocht da Duitsche regeering aan de Amcrikaanscbei otn te willen waken over de Ihiitpchers die zich in Torreen ophouden. Een telegram uit Stockholm aan de «Matin" bevestigt, dat de Russische militaire attaché, Assnovith, Zweden moest verlaten. Hem wordt verweten, dat hij zich verschillende geheime bij zonderheden over het Zweedsche defensiewezen heelt verschaft en deze aan den Russischen ge zant te Stockholm, Savinsky, heeft medegedeeld. De g'arnizoensrechtbank te Agram heelt oen Russischen onderdaan Jan K,oop wegens spion- nage ter dood veróiordeeld. Koop had met fce-k hulp van verschillende medeplichtigen voor den Russischen general en stat spionnage-diensten. ver richt bij het 13e O-ostenrij'ksch-Hongaarsche le gercorps. Wordt Koop niet begenadigd, dan zal het doodvonnis nog deze maand ten uitvoer wor den gebracht. Op de Duitsche begrooting voor 1914 zal, volgens het Berl. Tageblatt, 4| mihoen mk. ge vraagd worden als laatste termijn voor de oor- 'ogshaven van Aelgoland. Die haven, in 1908 begonnen, zal komende jaar voltooid zijn en dan in het geheel 30 milioen mk. gekost hebben. Volgens een telegram uit San Salvador, te New-York ontvangen, heeft daar een ongewoon sterke regenval plaats gehad. Verschillende plaatsen zijn overstroomd. Totnogtoe is bekend geworden, dat er 54 personen verdronken zijn. De landbou wers hebben groote schade geleden. Het spoor wegverkeer en de telegraafdienst zijn verstoord. Te St. Petersburg is bij oefeningen van de artillerie een kanon ontploft. Een officier en zeven soldaten werden zwaar gewond. De Amerikaansche slagschepen «Rhode Island", «Virgina", «Nebraska" en »New Jersey" zijn gister naar de Mexicaaasche wateren vertrokken en zullen zich daar met vier andere Amerikaan sche slagschepen vereenigen. Maandag zullen de oorlogsschepen voor Vera Cruz verschijnen. Het ambtelijk blad te Mexico-city valt de Amerikaansche regeering heftig aan wegens haar ingrijpen in de Mexicaansche binnenlandsche aan gelegenheden, Het blad verklaart, dat de eenig mogelijke president Huerta is. Duitschland zal binnenkort ter bescherming van de Duitschers in Mexico drie oorlogsschepen hebben, nl. de «Hertha", Niirnberg" en «Bremen'-'. Uit Boedapest wordt gemeld, dat vandaag in de Kamer de minister van Financiën, Telesky, de begrooting voor 1914 (le halfjaar) zal indienen de minister van oorlog Hazai zal het wetsontwerp tot verhooging van het militiecontingent over handigen. De oppositie besloot, heden in de Ka mer te verschijnen. De koning van Spanje onderteekende een besluit, waarbij het Parlement voor onbepaalden tijd wordt verdaagd en Rafael Andrade tot gou verneur van Barcelona wordt benoemd. Albanië. De opperwachtmeester Van Bijen en de wacht meester le kl. Stok van het 3de regiment veld artillerie te Breda zijn, naar de „Bred. Ct." meldt, aangewezen om den kolonel De Veer te velrgte- zelien naar Albanië. De Noord-Ooster Lokaal. Bij het spoorwegcomité voor de doortrekking der N.-O. Lokaal naar Terapel, is van den mi nister bericht ingekomen, dat tegen hetverleenen van subsidie geen bezwaren meer bestaan en het voorstel tot subsideering waarschijnlijk nog voor de Kerstmis in de Kamer zal behandeld worden. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen heeft zich tevens bereid verklaard, de exploitatie der lijn over te nemen. Minister Bosboom en de aanstaande pensionneeringen. Van dezelfde welingelichte zijde als de beide vorig malen ontving de «Tel" het volgende ter plaatsing De «Nieuwe Courant" houdt blijkbaar rugge spraak, maar vergeet daardoor het oor te leenen aan hetgeen thans de musschen in Den Haag van de daken piepen, n.l. dat minister Bosboom, toen hij om blijkbaar zeer intieme redenen een aan tal generaals pensionneerde, vergat het advies van den chet van den staf te vragen en daardoor met dien titularis op zeer gespannen voet kwam te staan. Om te doen weten, wat men in legerkrin- gen beweert, haalt zij de meening aan van een reeds lang gensionneerd opperofficier, en acht he1 daarbij niet noodig, hare lezers op de hoogte te stellen van hetgeen ik schreef. Dat zij dit nalaat, is echter zeer begrijpelijk, want dan zou ze het moeten tegenspreken en dat ,s haar natuurlijk onmogelijk. Ik houd vol, dat mijne vorige berichten juist zijn, ondanks alles wat daartegen te berde is gebracht. Men acht het zeer merkwaardig dat minister Bosboom, ternauwernood minister, de verschil lende opper- en hooldofficieren beter kon beoor- deelen dan generaal Snijders, die jaren met hen had samengewerkt. Van uitstekende voorberei ding getuigt echter wel het feit, dat Z.E. reeds vóórdat, het ministerie—Heemskerk aftrad, mede deelde, wie het loodje zouden leggen, als hij mi nister werd. Het schijnt echter, dat ook in poli tieke regeeringskringen deze zaak de aandacht trekt, en het beleid van den minister door vele leden der meerderheid in de Tweede Kamer met beslistheid wordt afgekeurd. Ben ik juist ingelicht, dan bestaat zoowel bij Links als bij Rechts het voornemen den minister te interpelleeren. Ouderdomsrente. In het district Delft hebben - zich ruim 700 personen aangemeld voor ouderdomsrente, waar van alleen te Delft ruim 500. De heer Cremer naar lndië. Naar de „Haarl. Ct." verneemt, zal het lid van de Eerste Kamer, de heer J. T. Cremer, ver gezeld van zijne echt ge no;ote, dezen winter een reis naar lndië maken. Opcenten. Uit goede bron kan het „Vad." met betrekking tot het bericht v:a,n de „Tel." over, de opcenten meedeelen dat het heel wat minder zeker is dan het bericht wil doen voorkomen. In be voegde kringen acht men het nog steeds niet onmogelijk, dat dej Rijks inkomstenbelasting! met 1 Mei in werking zal treden, in welk geval èn Bedrijfs-, èn, Verrnctgensbelasting en natuurlijk pok de opcenten zullen verdwijnen. Eerst als een op tijd gereedkomen van de Inkomstenbelasting onmogelijk blijkt, zal een voorstel tot opeenten- heffing' overwogen worden. En wat de extra-maatrege 1 en aangaat, hiervan kan eerst sprake zijn zoodra definitief bekend is hoe groot het aantal personen is, dat krach tens art. 369 recht op uitkeering heeft. Dr. H. F. Kuyper. Eergisteren overleed te 's-Gra,venhag'e in den ouderdom van 76 jaren, dr. Herman Frans Kuy per, welbekend in vele kringen, vooral onder hen, die zich met sociale aangelegenheden bezig honden,. Dr. Kuypjep toch w:as jarenlang' hoofd inspecteur van den Arbeid en in die hoedanigheid heeft hij veel gedaan in de ontluikende arbeids bescherming waarvoor hij zeer veel voelde. Meer malen vertegpnwiOiQrdigde hij ons land ofp' Ar- beid'scongres'sen 'De Riegeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. 'De begrafenis heelt plaats Zaterdag 12 uur van af het |S[terfhuis naar het R. K. Kerkhof. (Rsh.) Esperanto onder de Katholieken. In de afgieloopen week is te Roermond een afdeeling opgericht van den Ned. R. Kath. Es perantisten-Bond „Nederlanda Katoliko". De oprichtingsvergadering was bijzonder druk bezocht, door volk van alle standen. Leeraren var. het College, priesters, broeders, mildenstan- ders, die rechterlijke macht, werklieden spoorlui wayen allen vertegenwoordigd. Van de vergadering géven er zich 55 als leden van de nieuwe af deeling1 op. Te Utrecht werd de vorige week een Espe- rarito-cursus voor de leden van de R. Ivath. Werklieden Vereeniging „St. Joseph" begpnnein met 31 deelnemers. WéertawjeM. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 762.9 te Riga. Laagste barometerstand 733.6 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen, meest zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler. Voordracht-avond —De Lanter en Hacèe. Het geven van een voordrachtenavond, waarbij vooral gelet wordt op een groote afwisseling der voordrachten en niet in een banaal of vervelend genre wordt vervallen, is geen gemakkelijke taak. De heeren De Canter en Hacée blijken die kunst uitnemend te verstaan. Een ganschen avond weten zij met hun leuke voordrachten het publiek kostelijk te amuseeren. De keuze hunner voor drachten is dan ook van dien aard, dat men gaarne naar hen luistert en de aandacht voor bet gebodene schier geen oogenblik verloren gaat. Gister-avond zijn ze weer in Odéon opgetreden. Wie tot de toehoorders heeft behoord, zal over de groote variatie der voordrachten verwonderd hebben gestaan. Ernstige en humoristische stukjes wisselden elkaar met groote snelheid af. Het nabootsen van dialecten, van platte volkstaal, b.v. het echte Amsterdamsch, ontlokte een daverend applaus. De Canter toonde ook ditmaal weer een voor treffelijk declamator te zijn, die de juiste snaar weet aan te raken om de lachlust van zijn toe hoorders op te wekken. Het zou moeilijk zijn om hier een opsomming te geven van alles wat daar zooal ten gehoore werd gebracht. Wij allien alleen wijzen op de meest in den smaak gevallen nummers en dan noemen wij Walzertraum", de liedjes op voet" bal- en tennissport betrekking hebbend, «Gijs" en de Onafhankelijkheidsfeesten. De heer Hacée, die de pianobegeleiding op zich had genomen, kweet zich uitstekend van zijn taak. Ook ditmaal hebben de beide artisten hier veel succes gehad. Al was er geen stampvolle zaal, de opkomst mocht toch vrij bevredigend worden genoemd. Liturgische cursus. Heden (Honderdagj-avond heeft in het Bonda ge bouw - de derde vergadering1 plaats van hoven- genoemden cursus te geven door den weleerw. heer L. Ph. J. Paulussen. Voor den cursus toegankelijk voor dames en heeren zijn d,o;orloopende kaarten a 50 ct. te verkrijgen. Voor een enkele vergadering wordt a 10 ets. toegang verleend. Gister-middag is de 12-jarige P. Din- genouts, bij het halen van een gang heet water uit ae branderij1 van die firma Wenneker Co., aldaar in een open riool gestapt en heeft aldus door de doorioopende spoeling brandwonden be komen. Hij werd ten zijnen huize voorloopig ver bonden. Gisteravond half zes is een bela den sleepers wagen bij het passeeren van den spoorweg in een gat van de straat gezakt, waar door het treinverkeer een kwartier stilstond en het passeeren van den overweg door voertuigen ongeveer drie kwartier gestremd was. Giste r-m idda g zag e en politieagent twe'e jongens met iets wegloopen. Bij onderzoek ontdekte Hij twee zakken die ze hadden ver sloken. 't Bleek dat die ontvreemd waren in den stoommiolen „Nederland", waar: de jongens, na gesnapt te zijn, wisten te ontvluchten. Be namen der jongens zijn bekend. Een onde'fzpek wordt ingesteld. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 31 Oct. 4.31 v.m.; 4.56 n.m. Mej. J. E. E. N Orenburg; alhier slaag de hij het te Rotterdam gehouden examen vrije- en ordeoefeningen der Gymnastiek. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. De 30-jarige ongehuwde matroos Verschoor uit Maassluis, varende op den logger «Maassluis 32" die gisteravond naar zee is vertrokken, sloeg kort na vertrek over boord. De logger is heden ochtend teruggekeerd. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 28 October 1913, des namiddags 2 ure. (Slot). Gemeent e-b egrooting. De wethouder, de heer Lagerwey, wijst nog op het voordeel dat 't heeft, juist secretarie ambtenaren voor dat werk te benoemen. Komt er nu een persoon om inlichtingen betreffende de ouderdomsrente, dan wordt hij onmiddellijk ge holpen. Voor de benoeming is dus alles te zeggen. Juist daaraan is 't te wijten, dat de betrokken zaken hier in Schiedam zoo coulant afloopen. Volgn. 74—81 worden goedgekeurd. Bij volgn. 82, kosten van het archief, zegt de Voorzitter, dat de jaarwedde van den archivaris, totnogtoe f 300, door de (periodieke) verhooging met f 100 moet worden verhoogd en dus op f 400 moet worden gebracht. De heer Scheffers vraagt of de bedoelde regeling, waarbij de congierge buiten het archief gebouw komt te wonen, wel in het belang van het archief is't staat dus 's nachts en ontijds onbeheerd. De Voorzitter zegt, dat die regeling toch het voordeel heeft, dat er geen gezin in het ge bouw woont er er dus niet zoo licht brand wordt veroorzaakt. Bij volgn. 83, kosten van het aanplakken en omroepen, vraagt de heer De Bruin, waarom verlof geweigerd is voor het aanplakken van een biljet, doelend op een vergadering die Zondag ochtend 10 ure gehouden is. De Voorzitter zegt, dat bedoelde toestem ming heelemaal niet geweigerd isde vergadering is dan toch doorgegaan er is hier alleen een misverstand. Voorz. heeft alleen gevraagd of t niet mogelijk was, bedoelde vergadering om 12 ure te houden, na afloop van de Godsdienstoefeningen, maar die boodschap schijnt niet te zijn over gebracht. Volgn. 83—86 worden goedgekeurd. J£Bij volgn. 87, kosten voor het plaatsen van kennisgevingen, berichten enz. in de Schiedamsche couranten, stelt de heer De Bruin voor, den post met f 250 te verminderen. Hij moet zich verklaren tegen de vergoeding aan de «N. Sch. Ct wegens de beleedigende houding van dat blad tegen verschillende Raadsleden, waar zij, wanneer zij een nummer dier courant waarin een belang wekkend artikel is opgenomen, toezendt aan Raadsleden, schifting maakt en enkelen daarvan uitsluit. De Voorzitter wijst er op, dat voor be doelde subsidie toch alleen de kennisgevingen enz. hehoeven geplaatst te worden. De heer De Bruin blijft toch zijn voorstel handhaven. Dat voorstel wordt ondersteund door de heeren Dinkelaar en Van der Hoek. De wethouder, de heer Van Westendorp, meent toch, dat men zich niet ie beklagen heeft als bedoelde redactie nummers met belangrijke stukken niet zendt aan ieder Raadslidhy heeft ook bedoeld nummer niet ontvangen. De heer-Evers zegt, dat hij zich op de zelfde manier zou kunnen beklagen, dat hij geen num mer kreeg van de Schied. Courant. De heer De Bruin meent toch, dat men hier geen schifting moet maken ten opzichte van hen wie al of niet in de gunst zijn. Het voorstel wordt verworpen met 174 stemmen. Voor stemmen de heeren Dinkelaar, Van der Hoek, De Bruin en Koopmans. Volgn. 87—92 worden goedgekeurd. Hoofdstuk I wordt vastgesteld. De heer Van der Hoek stelt voor, met 't oog op de Conferentie voor de Kinderbescherming f 100 tot steun van dit doel uit te trekken. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, merkt op, dat het Congres voor Kinderbescherming nog dit jaar gehouden wordt. Van de subsidie van f 100 op de begrooting van 1914 kan het congres dus niet profiteeren. De heer Van der Hoek trekt zijn voorstel in. Aan de orde komt nu hoofdstuk II. Volgn. 101 wordt goedgekeurd. Bij volgn. 102, verdere kosten op de invordering vallende, merkt de heer Van der Hoek op, dat er een schrijver meer in het vaste ambtenaren korps is opgenomen. Spr. begrijpt het advies door B. en W. te dezer zake uitgebracht, zeer moeilijk. In zeer korten tijd zijn 8000 biljetten rondgezon den en dit jaar zijn er 5100 aanslagen. Hij be grijpt niet, waar dan die 3000 meer biljetten voor noodig zijn. De wethouder van Financiën, de heer Lager wey, zegt, dat er enkele duizenden biljetten meer uitgegeven zijn om alle personen, van wien men maar eenigszins kon vermoeden, dat zij belastingplichtig zijn,een bescbrijvings- biljet toe te zenden. Die maatregel is met goed gevolg toegepast. Men heeft verschillende belas tingplichtigen kunnen treffen. Velen ook bleken niet belastingplichtig te zijn. De heer Koopmans zou een meer accurate regelmatige verdeeling van dit werk willen, niet van personen die maar zoo te hooi en te graas bij elkaar zijn gescharreld. De wethouder, de heer Lagerwey, weerlegt, dat er geen geschikt personeel voor dit werk zou gebruikt worden maar de invulling der biljetten laat veel te wenschen over. De ambtenaren gaan er wel degelijk op uitmaar weth. begrijpt, dat men zou wenschen speciaal iemand die het heele jaar in functie is en er een bureau op na houdt. De heer Van der Hoek meent, dat men een geschikt ambtenaar moet hebben voor ieder wijkgeen enkel biljet is behoorlijk ingevuld. De heer Koopmans geeft nog een nadere verklaring van hetgeen hij met zijne opmerking heeft bedoeld, De wethouder, de heer Lagerwey, verze kert nogmaals, dat de beschrijving der belasting met accuratesse wordt behandeld. Volgn. 101—102, worden goedgekeurd. Bij volgn. 103, teruggave van belasting, merkt de Voorzitter op, dat bij dit Dummer ver mindering van den aanslag is ter sprake gebracht. De heer Van der Hoek zegt, dat hij juist gewezen heeft op de Rijkswet, die geeft gelegen heid een kleine wijziging in den aanslag te bren gen maar hier blijft men aangeslagen voor het volle bedrag waarvoor men aanvankelijk aange slagen is. Toch komen er verschillende omstan digheden voor die den aanslag wyzigeh. Een politieagent bijv. wordt gepensioneerd, dan kan hem volgens de Rijkswet althans gedeeltelijke ont heffing worden verleendmaar in de gemeente belasting blijft mj ten volle aangeslagen. De wethouder, de heer Lagerwey, moet sterk opkomen tegen hetgeen hier door den heer Van der Hoek is voorgesteld. De toepassing van dien maatregel zou ernstig bezwaar in de prak tijk opleveren. Weth. betoogt, dat er een mo ment in het jaar moet zijn, dat als norm voor den aanslag wordt aangenomen. Men kan niet met alle veranderingen rekening houden bij verbetering van de positie van den aangeslagene wordt de aanslag toch ook niet verhoogd. Weth. beklaagt er zich over dat hij niet bepaaldelijk die medewerking ondervindt, welke een wethouder van Financiën zou mogen verwachten. Hy meent dat er geen reele aanmerkingen op de toepassing van de belastingverordening zijn te maken. De heer Koopmans betoogt, dat wel de ver ordening behoorlijk wordt toegepast, maar dat er iets aan apertde commissie van reclame kan thans alleen volgens de verordening beslissen maar is onmachtig aan de kwesties die buiten de termen der verordening vallen, eene billijke oplos sing te geven. Dat acht hij onbillyk. Daarom zou hy in de verordening eene facde bepaling wenschen, die gelegenheid geeft in bedoelde ge vallen te beslissen. De Voorzitter zegt, dat de zaak in het College zal worden overwogen. Volgn. 103—106 worden goedgekeurd, I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2