Vrijdag 31 Oct. '13 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. No. 10765.' Binnenland. Gemengd Nieuws. Eindhoven—W eert. Gisteren werd op de spoorweglijn Eindhoven Weert op feestelijke wijze geopend. Van alle gemeentegebouwen en verschillende particuliere huizen in Eindhoven wapperden de vlaggen. In het keurig met palmen en andere planten ver sierde stadhuis had een feestelijke bijeenkomst plaats, die door den burgemeester werd geopend, Waarna minister Lely een kort woord sprak. Om 1.30 uur vertrok de feesttrein naar Weert. Nachtarbeid vrouwelijke ambtenaren. De minister van Waterstaat heeft het door zijn voorganger gegeven verbod van nachtarpeid voor vrouwelijke ambtenaren opgeheven, zoodat bij regeling van den dienst geen onderscheid toeer behoeft te worden gemaakt tusschen vrou welijk en mannelijk personeel. In verband hier- Otede zullen vrouwelijke hulptelegrafisten en kan toorbedienden wederom worden toegelaten. Commandant Veldleger. De tot luit.-generaal benoemde generaal-ma- j°er G. A. Buhlman is de derde commandant van het veldleger, als opvolger van den luit.-ge- beraal A Kool en W. A. T. de Meester. Hij is thans 67 jaar en genoot zijn opleiding aan de Kon. militaire academie, die hij in 1872 verliet als 2e luit. bij het 8e reg. infanterie. Als 4e luit. diende hij aan de Kon, militaire ace- demie en bij het 6e reg. infanterie te Breda, als kapitein bij de normaal schietschool en het toenmalige regiment grenadiers en jagersals majoor te Maastricht en te 's-Gravenhage. Op 1 Mei 1903 werd hij benoemd tot luit.-kolonel, di recteur der normaal schiétschool, en was daarna Werkzaam ten bureele van den inspecteur der in fanterie tot zijn bevordering tot kolonel-comman dant van het 3e reg. infanterie te Bergen op Zoom in 1905. Op 1 Februari 1910 werd hij benoemd tot generaal-majoor der 4e divisie te Amersfoort. Luit.-generaal Bulhman is de eerste comman dant van het veldleger, die niet de hoogere krijgs school heeft bezocht en die nooit bij deu gene den staf is geweest. Gebrek aan zeevaarders. Door de «Vereeniging voor de Zeevaart" te Rotterdam, in 1897 opgericht door gezagvoerders ea stuurlieden van den lsten rang is een open brief gericht «aan de Nederlandsche Zeevaart", daarin de aandacht wordt gevestigd op het nu reeds bestaande tekort aan goede navigateurs voor °&ze zich steeds uitbreidende handelsvloot. Er is een tekort aan stuurlieden van den vereischten rang, zoowel bij de groote passagiersvaart als bij Europeesche en koloniale groote en kleine krachtvaartherhaaldelijk" moeten reederijen bij kvijze van noodmaatregel vrijstellingen aanvragen van de bepaling, die voor elk bedrijf de graden der stuurlieden vaststelt. Hierdoor neemt de risico toe en dit zal ten nadeele komen van onze scheep- vaart. De Vereeniging is van oordeel, dat bij de steeds klimmende behoeften der navigatie de eischen koor de examens niet mogen verminderd, maar keeleer dienden verzwaard. Door de reederijen wordt wel alles gedaan om het aantal schepen en de laadruimte van de Ne derlandsche vloot uit te breiden, maar aan ver meerdering van het aantal bevaren zeevaarders laten zij zich niet voldoende gelegen liggen. Inte gendeel, behoudens eenige uitzonderingen zijn kerschillende reederijen door het verlagen de dienstvoorwaarden oorzaak, dat de lust voor de zeevaart vermindert, bij de veel gunstiger voor gaarden van betrekkingen aan den wal, die gelijke apaciteit vereischen. Wat er gedaan kan worden °m de animo voor de zeevaart weer op te wek ken, wordt in het schrijven aldus aangegeven De loonsverbeteringen kunnen worden gesteld ,n de verhooging van de tractamenten en of in d® verzorging van den ouden dag of bij invalidi teit. Deze laatste zorg is, naar onze meening, eene 2°° voorname factor geworden, dat een goed zee- *aartbedrijf deze niet langer verzuimen mag, en et kan gelukkig geconstateerd worden, dat bij s°onmige groote reedersbedrijven deze zaak reeds eenigszins is geregeld. Maast deze zorgvolle reeders bestaan er echter vele, die deze zorg nog niet of onvoldoende in 0epassing brachten en daarbij nog zoodanige loo ien geven, die soms ontoereikend zijn voor het 'rect noodige. ^at de oorzaken daarvan zijn, is niet met ^kerheid aan te geven, maar deze zullen wel °°fdzakelijk liggen in de neiging om de kosten- rekening zoo laag mogelijk te houden en de finan- Cleele positie niet toelaat om reservefondsen hier- v°°r te vormen. Dit eerste is op zichzelve een prijzenswaardige genschap bjj de reeders, maar verandert ten ^kvade, als daarmede het bedrijf zelve in zijn ge- ee| wordt geschaad, wegens gebrek aan goede hav 'gateurs. Ha dit laatste moet onvermijdelijk volgen. Ridien de reeders hun eigen belang goed be- Upen, dan zullen alleen gaarne willen mede werken om, in plaats van middelen te beramen, ter vermindering der positie van de gezagvoerders stuurlieden en machinisten, die te verhoogen, door hen beter te beloonen en de zorg voor den ouden dag te helpen verlichten. Dit laatste is in den tegenwoordigen tijd mo gelijk geworden voor iederen reeder of reederij, hoe klein of groot die ook zijn moge, door be middeling van de z.g. Pensioenboekjes van de Levensverzekering-Maatschappijen, waarvan de premiën in de jaarlijksche onkosten der reederij verrekend kunnen worden. Het wegleggen van groote kapitalen voor het vormen van een eigen pensioenfonds is hierdoor overbodig geworden. Juist voor den zeevarende is het van groot be lang te weten om verzorgd te zijn op het tijd stip", dat hij het zeevak niet langer kan blijven beoefenen, hetwelk in den tegenwoordigen tijd door zwaarderen dienst op zee en in de haven, zonder verpoozing, strenge keuringen als anders zins, voor velen spoediger aanbreekt, dan wel door hen gewenscht wordt. Wij zijn er van overtuigd, dat, bij verbetering van genoemde factoren, dan binnen korten tijd de lust tot onze Nederlandsche zeevaart weer zal toe nemen en de tegenwoordige toestand van het tekort aan gezaghebbend personeel weer zal ver dwijnen. Bovendien wordt er nog mede bereikt, dat men dan ook hoogere eischen kan stellen aan dat per soneel, hetwelk de veiligheid meer ten goede komt en den naam der Hollandsche zeevaart ver hoogen zal. In den aanvang wordt ook nog gewezen op het gevaar, dat onze scheepvaart haar nationaal ka rakter niet zal kunnen behouden, als er een blij vend tekort zou zijn aan Nederlandsche gezag voerders, stuurlieden en machinisten. Moord. Uit Helmond wordt aan het «Huisgez." gemeldWoensdagavond ontstond in het Haagje twist tusschen twee jongens van 18 a 19 jaarf Klassen en Stienen, beiden in dienst bij de firma J. de Rijdt alhier. De ruzie liep zoo hoog, dat Klassen het mes trok en Stienen morsdood stak. Men schrijft uit Helmond d.d. 30 October aan de »Tel" In vervolg op mijn bericht van gister, omtrent een ernstige vechtpartij, kan ik nu melden, dat het hier geen vechtpartij gold, doch een moord in koelen bloede. Tusschen den dader K. en den verslagene S. heerschte sedert eenigen tijd een veete. Reeds dikwijls had K. tegen anderen gezegdals ik S. te pakken krijg, steek ik hem neer. Algemeen hechtte men echte? weinig geloof aan deze be dreigingK. bleek echter woord te zullen houden. Gisteravond tegen half tien ontmoette hij S. op de hoogte der boerderij «De Hulsbosch"; zondereen woord te zeggen, haalde K. een mes te voorschijn en liep met het geopende mes op S. toe. Voordat S. er op bedacht was, was het mes hem diep in de zijde gestoken, waarna K. de vlucht nam. Door eenige voorbijgangers gesteund, strompelde S. naar zijn woning, welke op korten afstand ge legen is. Verder dan de drempel zijner woning bracht de ongelukkige het echter nietdaar zakte hij bewusteloos in elkaar. In allerijl werden politie, dokter en geestelijken per telefoon ont boden, welke snel ter plaatse waren. Genees kundige bulp mocht helaas niet meer baten na 20 minnten van hevig lijden blies S. de laatste adem uit. S. was een oppassend jongmensch van 19 jaar oud. De dader werd spoedig door de politie gevangen genomen en heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Het parket uit Roermond verscheen heden morgen ter plaatse, om de noodige inlichtingen •n te winnen. Bij de gehouden confrontatie met het lijk, legde K. een cynische onverschilligheid aan den dag. De dader, welke een stil en terug getrokken karakter heeft, is heden gevankelijk naar Roermond getransporteerd. Deze moord verwekte in deze groote arbeiders buurt, waar beiden woonden, zooals begrijpelijk is, een groote consternatie. Brandstichting. Men schrijft ons uit Ede d.d. 30 October Wederom is in de infanteriekazerne alhier een begin van brand ontdekt en gebluscht, doch nu is ten duidelijkste bewezen, dat aan opzet moet worden gedacht, Gisteravond, omstreeks 9 uur, werd door een onderofficier op een der gangen brandlucht waar genomen, waarna hij cfen commandant der ka- zernewacht waarschuwde en men op onderzoek uitgaande ontdekte, dat brand was ontstaan op een zolderportaal voor de kleedingkamer eener campagnie. Een groote kist was vantevoren met brandbare stofïen gevuld en rustende op een polsstok, voor de deur der kleedingkamer geplaatst, waarna de ze in brand is gestoken. De bodem der kist was reeds doorgebrand. Met bakken water konden de brandbare stoffen tot blusschen worden ge - bracht en werd deze poging tot grooten brand verijdeld. Door deze lage daad is men dus tot de ontdek king gekomen, dat de kazerne brandstichters herbergt en dus de drie vorige gevallen van brand in deze militaire gebouwen, eveneens aan opzet worden toegeschreven. Een zéér gestreng onderzoek vindt plaats. Het is te hopen, dat de autoriteiten er thans spoedig in zullen slagen de brandstichters op te sporen, om een groot onheil voor de toekomst te voor komen. De Zaandamsche kermis. Naar aan leiding van het voorstel van B. en W. van Zaan dam, om opnieuw over te gaan tot openbare verpachting van kermis-standplaatsen, in verband waarmee was ingekomen het verzoek voor af schaffing der kermis, heeft de gemeenteraad van Zaandam Donderdagavond een principieel-kermis- debat gehouden. In de gegeven omstandigheden werd te Zaandam dit vraagpunt beheerscht door den financieelen nood. Voorstanders van afschaf fing durfden uit dien hoofde niet vóór stemmen Met 13 tegen 3 stemmen die der anti-rev. leden werd besloten de kermis te handhaven en de standplaatsen te verpachten. Staking te IJmaiden. Men seint uit Grimsby Tengevolge van de staking te IJmuiden brengen meer dan een dozijn Nederlandsche stoomtrawlers hun vangsten te Grimsby aan. Deze maatregel van de betrokken Nederlandsche reeders zal in de afdeeling Grimsby van de Na tionale Vereeniging van Zeelieden en Stokers een onderwerp van bespreking uitmaken. Verkeerswegen in Limburg. Men meldt aan «De Tyd": De lijdensweg van de electrische tram Maas tricht—Vaals heeft in breeden kring weer de aandacht op het volslagen gebrek aan verkeers wegen, [speciaal in Zuid-Limburg, dat feitelijk op een weg van electrische trams moest kunnen bogen. De Staatsmijnen zijn reeds zoo vergeko- men, dat ze werkkrachten moeten aanvoeren per trekschuit pardon... waterwegen zijn al even min in de mijnstreken te vinden per wagen. In een grooten Jan-plezier worden Bocholtzsche mijnwerkers van en naar de Staatsmijn gebracht, wijl de menschen het anders vertikken om er te gaan werken, en de mijnbouw arbeidskrachten niet kan ontberen. Vergelijken we daarmede wat in het in aanleg zijnde Belgische kolenbekken in de Kempen reeds gedaan is, en nog gedaan wordt met betrekking tot de verkeerswegen, dan valt de vergelijking niet in het voordeel van onze regce- ring uit. In België worden spoor-en tramwegen gebouwd, dat het een lieve lust is daar pakt men aan, hier redeneert, correspondeert en confereert men. En in het Belgenland rijdt een geprojecteerde tram al tientallen van jaren, voor men in ons goed landje tot overeenstemming is gekomen tus schen de betrokken partijen. De gevolgen blijven natuurlijk niet uit de Zuid-Limburgsche gemeen ten kunnen zich niet ontwikkelen, wegens haar geisoleerde ligging. Neemt Kerkeradeeen ge meente van bij de 20.000 inwoners, de 2e in be volking van Limburg. Al jaren her vraagt het om een tram- of spoorverbinding met... Dat kan de inwoners niet meer schelen als ze maar dpor een trammetje verbinding krijgen met een of andere gemeente, ten einde zoo aansluiting te krijgen aan het spoorwegnet. In de laatste dagen wordt er weer krachtige actie gevoerd voor de lijn MaastrichtVaals, wel ker totstandkoming in gevaar wordt geacht. Tal van gemeenten zonden reeds requesten, voorzien van vele handteekeningen naar den Minister om den aanleg der lijn te bespoedigen. In den Raad der gemeente Maastricht is van de week een har tig woordje gesproken over de regeering betref fende haar houding tegenover het vraagstuk der verkeerswegen in het Zuiden. Aanranding. Men schrijft uit Vlissingen De politie alhier is er in geslaagd den dader te ontdekken van de brutale aanranding, waaraan mej. L., leerlinge van de Normaalschool alhier, en wonende te Souburg, Maandag jl. heeft bloot gestaan, toen zij huiswaarts keerde. De aange houdene, de 17-jarige K., wonende alhier, ontken de eerst beslist, doch toen het meisje hem erkend had, viel hij door de mand en werd bij hem thuis het boek gevonden, dat hij van het meisje had afgenomen. Ongelukken. Gisternamiddag stak even bniten Naarden een verhuiswagen van de Amster- damsche Rijtuigmaatschappij, bespannen twee paarden, uit de Galgesteeg den Laarde- of Utrecht- schen staatweg willende nemen, de rails van de Gooischen Stoomtram over, toen deze in volle gang van de stadszijde kwam aanrijden. De paar den en den halve wagen waren over de rails» toen de tram den wagen van achteren aanreed .en dezen over den straat slingerden tegen het hek van een over de Galgesteeg liggende villa. Ble ven de paarden ongedeerd, de voerman werd over den weg geslingerd en bewusteloos met vrij ern stig gekneusden arm en gekwetst been opgeno men. Zijn kameraad kwam er ongedeerd af. De schade is aanzienlijk. Spoorwegverbetering i n_h e t N o o r- den. Van bevoegde zijde wordt ons in verband met de uitbreiding van het spoorwegemplacement bij het hoofdstation Groningen en net stichten van een rangeerstation nabij Haren, meegedeeld, dat de desbetreffende plannen in overleg met de Regeering thans definitief worden vastgesteld. De kosten zullen 9 a 9£ millioen bedragen. De goedkeuring van deze plannen wordt nog dezen winter tegemoet gezien. Het dubbel spoor van Meppel naar Groningen zal in 1914 een voldongen feit zijn. Verzending vanelectriciteit. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat binnenkort inter- ressante proeven zullen genomen worden met een bijzonderen vorm van export tusschen Zweden en Denemarken. De Zweedsche regeering heeft toe stemming gegeven tot het verzenden van electri- citeit van uit de centrale bij de watervallen van Halland. De verzending zal geschieden via Hel- singborg door middel van onderzeesche kabels. Een groot gedeelte van Seeland zal op deze wijze van electriciteit worden voorzien. In Denemarken zijn geen watervallen en tot dusverre werd elec triciteit alleen geproduceerd door middel van steenkool. Storm. Maandagavond heeft het in Zuid- Wales gestormd. Twee menschen zijn er bij om- gokomen. Een onbekende vond men bij Abercynon dood in een veld liggen, blijkbaar door de orkaan van den weg af geslagen. Het tweede slachtoffer was een bekend voetballer met name Woodford, die langs den weg fietsende tegen een telegraaf paal aan werd geworpen en toen nog een dakpan op het hoofd kreeg. Hij stierf aan schedelbreuk. Te Abercynon zijn dertien huizen vernield. Ver scheidene personen zijn gewond. In een van de huizen, waarvan het dak instortte, bleven vijf kinderen behouden, doordat zij, bang voor het onweer, onder een tafel waren gekropen. Elders zijn kerken van hun dak beroofd. Op een kerk hof zijn drie dozijn grafsteenen omgewaaid. Der gelijke verhalen komen van een aantal plaatsen. Te Treharris is van 25 huizen het dak afgewaaid. Te Pilfynydd wordt de schade op 10.000 ge schat. Ergens viel er in een half uur 2^ c.M. regen. De m i 11ioenenverduistering te L y o n. De effectenmakelaar Girinon is nog steeds zoek. Zaterdagmiddag is hij in staat van beschul diging gesteld wegens trauduleis bankroet en zijn z'n kantoor en woning verzegeld. Zondag werd uit Lyon gemeld, dat Girinon een medeplichtige heeft gehad in een beambte van de benadeelde maatschappij sla Mutuelle de France". Deze laatste was reeds verscheidene jaren, wegens verliezen op de beurs, aan Girinon een som van twee en een half millioen frc. schuldig. Deze beambte, die reeds van af de stichting der maatschappij bij haar in dienst was, is ontslagen. De voorzitter van de vakvereeniging van effec tenmakelaars te Lyon, Dumenge, heeft een bezoek gebracht aan den Franschen minister van Finan ciën, aan wien hij verklaarde, dat de vereeniging niet aansprakelijk was voor de persoonlijke rela ties, die tusschen Girinon en de Mutuelle de France" bestonden. Slaapkamers verwarming? Ten on rechte is de meening, dat een slaapkamer koud moet zijn, nog zeer verbreid. Het is wel waar, dat slapen in frissche lucht verkwikkender is dan slapen in warme lucht, maar als de kamertemperatuur ongeveer 60, des noods 54 gr. Fr. bedraagt, is de lucht frisch ge noeg. Wordt de kamertemperatuur nog kouder, dan slaat de uitgeademde waterdamp neer, waardoor de lucht een onaangename geur verkrijgt en de ventilatie geheel onvoldoende wordt. Inademen van de zeer koude slaapkamerlucht heeft geen enkel voordeel, terwijl bovendien ge vaar voor tochtvatten (blootwoelen) ontstaat en men zich in de koude veel minder goed wasschen kan, dan wanneer kamer en water matig ver warmd zijn. (nMoleschott.") Een miljard. Men hoort dikwijls van een miljard spreken en van menschen die verscheiden miljards rijk zijn. Een miljard is een woord dat spoedig uitge sproken is, doch weinige personen ftellen zich voor wat een miljard verbeeldt. In zilver weegt een miljard 5 millioen kilo in goud bedraagt het gewicht 322.580 kilo's; in briefjes van 1000frank, 1780 kilo's; in briefjes van 100 frank 11.500 kilo's. Om een miljard te vervoeren (indien men 50 kilo's per man laat dragen) zijn er 36 mannen noodig, indien 't in briefjes van 1000 frank bestaat230 mannen indien het in briefjes van 100 frank is; 6450 mannen, indien het mil jard in goud, 100.000 mannen indien het in zil ver is. Een miljard in briefjes van duizend frank zou 2000 boekdeelen van 500 bladen elk bedragen. Het zou waarachtig een kostelijke bibliotheek zijn. In 5 frankstukken op een lijn geplaatst, het eene naast het andere, zou een miljard een lengte bereiken van 7.400.000 M. Met een miljard zou SCHI1DAMS0H1OOMIl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5