Stads- cm üewestelijk Nieiiws. In onze Vroedschap. Spoorweg-personeel. Bi;, de Tweede Kamer is ingekomen een uitvoerig request «van de Vereeniging van Lu- domotief-personeel en den Bond van Macui- uisten en Leerling-machinisten hij de H. I S M. Daarin worclt medegedeeld den uitslag van een ingestelde enquête in zake dienst en rust-tijden van dat personeel. De enquête loopt over de maand Augustus van dit jaar. Aan de hand van tal van cijfers wordt uiteengezet, dat bij de H. IJ. S. M. dienstdagen van 14 tot 16 uur in ruim 25 o/„ van het totaal aantal dienst dagen voorkwamen. In 3.4 o/0 van dat aantal was ae diensttijd 16 uur of langer. Bij de Noord. BrabantschDuitsche Spoorwegmaatschappij he. dragen deze cijfers resp. 36.8 °/o en 9.3 go. Do oroote meerderheid der dienstdagen duren 1- en meer uren. Voorts wordt uiteengezet, dat het bijna regel is, dat hij genoemde maatschappijen geen behoorlijken schafttijd wordt gegeven. Zelfs het middagmaal moet zeer dikwijls op den vagen worden genuttigd. Adressanten verzoeken v o-'1 een en ander de aandacht van regeering en Ra wer voor het locomotief-personeel. '.'el) l)e groote vergissing. In de Memorie van Toelichting van het ent- werp tot aanvulling: van het Xe hoofdstuK dei Staatsbegrooting voor 1913 deelde minister! Talma mede, dat bet aantal rente trekkers volgens art. 369 der Invaliditeitswet door prof. Kluyver werd geschat op 25.000. Maar, zoo voegde de minister er bij, het kan hooger of lager zijn. Lager is 't echter niet. Dan hooger? Minister Treub deelt mede in z'n Nota van Wijziging van bovenbedoeld ontwerp, dat het aantal vermoedelijk zal bedragen... 70.000. E is hier dus alle reden om van de groote vergis sing te spreken. Minister Treub vraagt dan thans ook een bedrag; aan van f840,000, alleen voor de maand December 1913 of liefst f 530,000 méér dan minister Talma op grond van de groote vergissing had aangevraagd. Art. 369 treedt .3 December a,s. in werking1 en op 9 December zullen de pensioenen voor net êér»t women uitbetaald. Bij de f840,000 zijn inbegrepen f 250,000 als kosten van voorbereiding. Het eigenlijke! pen sioen-bedrag bedraagt dus voor December bijna 6 ton. Naar dezen maatstaf berekend, zullen de kosten van de nieuwe bepaling bedragen over 1914 niet minder dan ongeveer 1% mil boen aaiden, zuiver aan uitgekeerde) pensioenen, Terwijl minister Talma volgens z'n raming had aerekend op ruim 2i/a millioen. De groote vergissing1 is inderdaad voor het nieuwe kabinet geen meevaller, zegt de „TL. De nieuwe H. C. te Amsterdam. Naar de »Tel." uit goede bron verneemt, is omtrent de vervulling van de vacature van hoofd commissaris nog geen beslissing genomen en duren de onderhandelingen met den hoofdcom missaris van Rotterdam, den heer Th. M. Roest van Limburg, nog voort. die door H. M. dé Koningin benoemd Was tot lid der Commissie voor het Algemeen Handels-Entre pot uit den handel, door den Gemeenteraad uit zijn midden is benoemd ter voorziening in de vacature B. A. J. Wittkampf, in plaats van den heer Wouterlood een nieuw lid uit den handelis te benoemen, en waarin de Kamer werd uitge- noodigd, ingevolge art. 4 van het reglement voor het Algemeen Handels-Entrepot daartoe de noo- dige stappen te doen. Wijl volgens dit artikel door de" Kamer een drietal personen moest worden voorgedragen, werd zulk een voordracht opge maakt. Aan het hoofd daarvan werd geplaatst de naam van den heer B. A. J. Wittkampf en daaronder in de hierachter volgende orde die der heeren A. Cool Mzn. en A. H. M. Melchers. Deze voordracht zal aan den hier Commissaris der Koningin in de provincie Zud-Holland worden toegezonden. Bij de rondvraag werd er door den heer S. C. van Waalwijk van Doorn op gewezen, dat het wenschelijk zou zyd, indien een gedeelte van den grond' achter den loswal vóór de Laurensstraat en vóór de St. Liduinastraat bestraat of bekeid werd Dientengevolge besloot de Kamer om tot heeren B. en W. een daartoe strekkend verzoek te rich ten. De vergadering werd hierna door den voor zitter gesloten. het eeuwig, heerlijk loon het deel zal zijn van dezen rusteloozen zwoeger, die werkte zoolang 't voor hem dag was. Moge de gebeden vooral van zijn geloofsbroederen, die hem kenden en achtten, dat onvergankelijk loon verhaasten, zotr hij er nog van wordt teruggehouden Hij ruste in vrede De ter-aarde-bestelling zal, na de plechtige uit vaart in de St. Janskerk, morgen (Dinsdag)ochtend 10 ure op de R. IC. Begraafplaats volgen. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Oct. 1913 f 28895. 90 nieuwe deelnemers ingeschreven. 1 Uitbetaald in de maand Oct. 1913 f 35092.77, 54 deelnemers geheel afgeschreven. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie: een kous, portemonnaie,. hondenhalsbanden, een ronden ring'. Terug te hekomen aan de volgtendei adressen: overjas, De Veld, Gasstraat 13; honden .muilkorf,' v. d. Valk, Sitreijenschestraat 56; tijdgeestloten. Hendriks, Vlaardingerslraat 24; bril in étui, Oos terhall, Streijenschestraat 2; kindermuts, Huigen, IVdamschendijk l10; eon bril, Boender, Raam 32, portemonnaie, van Vooiren, Biandaan 25. Staatscommissie voor de legerbezuiniging. De staatscommissie voor de legerbezuiniging zal heden hare bezoeken in verschillende garni zoenen des lands voortzetten, ditmaal om na te gaan den. staat van bruikbaarheid van kleeding, bewapening en ledergoed. Illustre Lieve Vrouwe Broederschap. In de vergadering der Illustre Lieve Vrouwe Broederschap, die Donderdag te 's-Hertogenbosch gehouden werd, is tot Regeerend Proost uitge roepen jhr. mr. L. van Meeuwentot Toeziend Proost: Mr. A. baron van Styrum. Tot Broeder werden benoemd: jhr. mr. P. L- van Meeuwen, te 's-Gravenhage, en jhr. lh. van Rijckevorsel te Den Dungen, terwijl tot candidandi werden aangenomen in de Roomsch-Katholieke lijn: jhr Rijckevorsel van ICessel en jhr. P. van der Does de Willebois in de Protestantscbe lijn jhr. Laman Trip. (Hgz.) We&ïberieM. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ia den morgen van 3 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.8 te Clermont. Laagste barometerstand 734.9 te Ihorshavn. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige tot krachtigen westelijken tot zuidwestelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. Kamer van Koophandel eH Fabrieken. Vrijdagmiddag hield bovengenoemde Kamer on der voorzitterschap van den heer B. A. J. Witt kampf, vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en vastgesteld. Er was o.a. ingekomen een verzoek van den heer J. J. Gabel Jr. om hem een verklaring te willen afgeven, bedoeld in art. 3 c. der verorde ning betreffende de makelaardij te Schiedam en wel voor de vakken assurantiën en hypotheken. Besloten werd aan dit verzoek gevolg te geven. Van heeren B. en W. van Schiedam had de Kamer een schrijven ontvangen, waarin werd meegedeeld, dat, waar de heer C. J. Wouterlood> F. J. Smit. f Wat door velen in de laatstverloopen dagen maar al te zeer werd gevreesd, is dan treurige werkelijkheid geworden. De heer F. J. Smit is, na een langdurig en zeer afwisselend lijden, Zaterdag-ochtend omstreeks halftwaalf zijne be treurde echtgenoote in den dood gevolgd. Daarmee is een voor de stad onzer inwoning zeer ver dienstelijk leven, dat zich op veelzijdig terrein ijverig bewoog, afgesloten. Den 28n October 1843 te Zaandam geboren, vestigde de heer Franc. Joan. Smit zich omstreeks 1870 als bakkersgezel te dezer stede en kwam later als opvolger in de broodbakkerszaak op den hoek van de Blauwe Steeg in bet Broesveld, die hij hervormde tot het tegenwoordige, meer aan de eischen des tijds beantwoordend bedrijf, dat er nog wordt uitgeoffend. De volijverige werkzaamheid van den heer Smit niet alleen in zijn eigen zaak, maar ook voor zijne bijzondere vak- en de algemeene midden- standsbelangen, leidde hem er toe met andere dè Winkeliersvereeniging op te richten, waarvan hij eenige jaren voorzitter was, totdat hij, bij ander inzicht omtrent de bevordering der betrokken be langen, naar de R. K. Middenstandsvereeniging »De Hanze" overging, waarvan hij mede vele jaren als bestuurslid, laatst vice-president, volijverig deel uitmaakte. De groote belangstelling door den heer Smit voor de openbare zaken betoond, deed het oog op dezen begaalden raiddenstandsman vallen, toen ei in September 1897 eene vacante plaats in stads vroedschap te bezetten was. Hij werd de eerste maal bij enkele candidaatstelling gekozen en later, bij noodige stemming, herhaaldelijk met het ver trouwen der kiezers vereerd. In de Gemeente raadsvergaderingen zoowel als in de Raadscom- missiën toonde zich deze middenstandskampioen de rechte man op de rechte plaats, die ook door veelvuldig initiatief zijne groote activiteit deed kennen. Slechts zijn langdurige ziekte noopte hem voor enkele weken het Raadslidmaatschap prijs te geven, dat hij steeds met veel ambitie vervulde. Als man van initiatief toonde zich de heer Smit niet alleen in den Raad, maar ook in ruimen kring op maatschappelijk gebied. Zoo stichte hij als recht gevoelig vaderlander, die er zich aan ergerde, de Koninginnedag hier zoo bij na onopgemerkt voorbijging, de Oranje-Vereeni- ging, waarvan hij eenige jaren voorzitter was en die hij daarna als eere-voorzitter steeds een warm hart bleef toedragen. Ook als voorzitter van de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genot middelen indertijd en als bestuurslid der Veree- niging tegen de Bedelarij, waarvoor hij mede be dankte, toonde de betreurde overledene zijne groote belangstelling in het openbaar maatschappelijk leven. Deze trouwe, volijverige zoon der katholieke Kerk, die haar zijne beide zonen als priesters gaf in hare glorierijke St. Dominicus-orde, toonde ook een ongewone belangstelling in al de zaken, die met de aloude Moederkerk in direct of meer ver wijderd verband staan. Zoo was hij meer dan 35 jaren lid - sinds 21 Augustus 1877 en sedert 1878 ook voorzitter van het Collectanten-college in de O. L. Vrouw Visitatiekerk, bestuurslid der Brielsche en broedermeester der Kevelaarsche processie. Ook aan de armen zijner Kerk wijdde hij zijne volijverige zorg als lid der St. Vincentius vereeniging, bijzonder ook als beheerder van haar «magazijn", dat bedoelt den arme op den voor hem minst bezwarende wijze te kleeden Als gewoon lid der afd. Schiedam" van den Ned. R. K. Volksbond, maar vooral als bestuurslid der R. K. Kiesvereeniging «Recht Plicht en Orde,' toonde de waardige verscheidene zijne groote be langstelling in al wat het maatschappelijk en staatkundig belang zijner katholieke geloofsge- nooten raakt. Aan dit zoo verdienstelijk leven, dat zich op zoo veelzijdig terrein bewoog, is dan in droeve smarten eea einde gekomen. Hopen wij, dat het zoo veelzijdig ijveren van hem, die werkelijk hier een man van beteekenis was, in ruimen kring navolging zal vinden; maar vooral vertrouwen, dat Koperen Jubilee. Onder veelzijdige deelneming herdacht mej Petronella Weiter, vroeger te Brielle, Zaterdag 11. den dag, waarop zij vóór 12t/a jaar bij den zeer- eerw. pastoor Langewen, als dienstbode in functie is getreden. Met den meesten ijver heeft zij steeds de huiselijke aangelegenheden der pas. torie gediend, terwijl zij ook allen die daar korten of langen tijd vertoefden, met vriendelijke wel willendheid van dienst was. De zeerw. pastoor Langewen toonde die vooral in onzen tijd langdurige trouwe plichtsvervulling op prijs te stellen. Hij bood haar met een waardeerend woord een geschenk onder couvért als stoffelijk huldeblyk. Ook het kerkbestuur deed op de zelfde wijze van zijne vereerende be langstelling blijken. In de receptiezaal der pas torie getuigde eene fraaie bloemenhulde van de achting haar in wijden kring toegedragen. Meer dere kleine geschenken, zelfs uit het verre Cura sao, deden verder de veelzijdige deelneming in haar koper' feest kennen. Dat voor mej. Weiter eens het koper in zilver verkeere moge't zijn met haren tegenwoordigen heer in zijn nog zoo hoopvqllen levensavond zullen zeker allen die haar kennen en achten, met ons volgaarne wenschen. aan. 't Bleek dat hij aan delirium leecl. Jlij werd voorlcopig' aan het bureau in bewaring gehou den tot heden-morgen, waarna hij naar het Zie kenhuis is vervoerd. Z o n d a g-a vond is een ruit g'e brok n in don Kleinen Bazar aan de Hoogstraat alhiei Vermoedelijk is die door baldacligen ingegooid. Gisteravond is bij de politie aan gifte gedaan, door een persoon, dat hij mishandeld, was, zoodat hij' eene verwonding aan het ach terhoofd had bekomen en een blauw oog. De man werd aan bet bureau verbonden In eten af gel o open nacht werd ge zien, oat de deur van een sigarenwinkel aan dè Lange Kerkstraat wijd- open stond. De be woners, door de politie gewaarschuwd, meenten, dat de deur gesloten was. Vermoedelijk was dit echter niet het geval. Na onderzoek bleek, dat alleen 200 sigaren uit den winkel ontvreemd waren. Verder werd er niets vermist. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 4 Nov. 7.51 v.m 8.07 n.m. UIT ROTTERDAM. In den Rotterdamschen Raad werd gister toe zegging gedaan, dat wanneer van particuliere zijde bet plan werd opgevat eea groot hotel te bouwen, op medewerking der gemeente gerekend kon worden, al zal later te beslissen vallen in welken vorm medegedeeld werd toen door den beer Verheul, dat daartoe door een buitenlandsche combinatie reeds onderhandelingen worden gevoerd. Liturgische Cursus. Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Nadat de voorzitter de vergadering had geopend met gebad, besteeg de eerw. inleider den katheder, om dezen avond te spreken over Paschen. Toen het Christendom in de eerste tijden zich meer ontwikkelde, werd door de Apostelen de Joodsche Sabbatdag afgeschaft en werd daarvoor de eerste dag in de week, de Zondag, in de plaats gesteld, omdat op een Zondag Christus verrezen was uit het graf, met Paschen, en alzoo op Zon dag de kroon zette op het Verlossingswerk. Uitvoerig gaat de eerw. inleider na de moeilijk heden die er ontstonden in de eerste tijden voor het vaststellen van het Paaschfeest, omdat er ver schillende tijdrekeningen bestonden; maar ten slotte hééft men toch de berekening van de dag- en nachtevening algemeen ingevoerd om het Paasch feest algemeen gelijk te vieren. Vervolgens gaat spr. na, hoe het Paaschfeest in verschillende landen zoo anders wordt genoemd en verklaart op duidelijke wijze de beteekenis daarvan. Uitvoerig geeft de eerw. inleider een overzicht van hetgeen de Fransche pelgrim Sylvia geschre ven heeft over de viering van de Goede week door de eerste Christenen en welke viering in hoofdtrekken ook thans nog plaats heeft in de Katholieke Kerk. Inl. eindigde met den wensch dat allen die ge hoord hadden met welke groote devotie de eerste Christenen de voorbereiding van het Paaschfeest vierden, thans met veel godsvrucht de veel korter voorbereiding van ons Paaschfeest zouden vieren, (applaus). Na het glashelder betoog van den eerw. inleider had niemand meer iets ter verduidelijking te vragen. De voorzitter sloot dus de vergadering met gebed. Bij het Dilet US y na p h.-g ezelschap »L. van Beethoven" bestaat het plan het eerste concert van dit seisoen te geven op 30 Dec. a.s De vereeniging, die nu 5 jaren bestaat, dacht dit concert aantrekkelijk te maken door een belang rijk programma. Als hoofdnummer zal n.l. uitgevoerd worden de 8e Symphonie van Beet hoven. Ook met het doen optreden van twee solisten meent ze dit zelfde doel nader te komen. Zaterdag-avond is door den keur- meester van de visch afgekeurd een mand visch, welke visch daarna onder politietoezicht aan den Aschtaal is begTaven. Z o n d a g -m i d d a g omstreeks 2 ure werd door een bewoner van het Broers veld bij de politie aangifte gedaan, dat een ruit in zijne woning was stukgeslagen. De dader meldde zich zelf later bij1 de politie Drogen van granen. Algemeene beschouwingen begrooting. Obstruc tie begrootingswerk. Verschillende begrootingsposten. De laatste week van October heeft ons de Ira- ditioneele begrootingszittingen gebracht, die vooral in onze gemeente steeds een beduidenden omvang plegen te nemen. Een zakelijke behandeling der begrooting, waarbij alleen over de posten die naar het oordeel der vroeden wijziging moeten onder gaan, gesproken wordt, schijnt wel tot de vrome wenschen te zullen blijven behooren. Immers wordt die wensch geuit, dan stelt men daartegen over aanstonds het argument dat de begrootings- zitting de eenige gelegenheid is om over verschil lende zaken het belang der gemeente rakende, opmerkingen te maken. Toch is 't zeker, dat de debatten veel kouden worden bekort als de leden hun opmerkingen in meer beknopten, zakelijken vorm wisten te kleeden. Met eene mededeeling van den voorzitter, waar bij zeker velen in onze gemeente belang hebben, nam bet uitgebreid debat een aanvang. Voor het. drogen zoowel van granen afs versche groenten en vruchten in de mouterijen zal voortaan een vergunning volgens de bepalingen der Hinderwet noodig zijn. Wordt die tijdig aangevraagd, dan bestaat ook tegen laatstbedoelde werkzaamheden geen bezwaar, 't Kan eene doorloopende vergun ning zijn, die voortdurend in staat stelt dat werk te verrichten. Met deze uiteenzetting is zeker het misverstand dat de bekende circulaire van B. en W. had gewekt, weggenomen. De algemeene beschouwingen werden ditmaal geopend met een groote rede van vroede De Bruin, die een doorloopende aanklacht tegen de activiteit van B. en W. bevatte. De urgente zaken der gemeente worden niet met den ge- wenschten spoed door het College behandeld, dat was de doorloopende draad in vroede's rede. Maar de clou was wel, het weren van verschillende Raadsleden uit de Raadscommissiën «Met welk recht durven jelui een uitsluitsysteem toe te pas sen" vroeg De Bruin op een toon, waarvoor de voorzitter hem tot de orde moest roepen. Zeer zakelijk heeft overigens de voorzitter de opmer kingen van dat roode Raadslid beantwoord. Hij kon zich voldoende verweren tegenover het ver wijt dat de zaken niet met den noodigen spoed behandeld wordenDe belangen der gemeente worden steeds voldoende in 't oog gehouden en ook voor den woningbouw heeft het College een open oog. Wat de annexatie Schiedam—- Rotterdam betreft, heeft de voorzitter verklaringen gegeven, die een Luiden weerklank gaven van het geen reeds in de memorie van antwoord is opge merkt. Waar de gedachten van den voorzitter hier met die van den ondervrager vrijwel paralel liepen, is 't toch opmerkelijk dat vroede's partij genoot Spiekman evenzeer in den Rotterdamschen raad den voorzitter over dezelfde brandende kwestie interpelleerde. Wel begrijpelijk moest de voorzitter de beslis sing over de clou van vroede's groote rede in een motie vervat, den Raad overlaten. Toen de Raad, zeer terecht, door de verwerping van vroe de's motie zijne volle vrijheid in zake de benoe mingen in de Raadscommissiën had gehandhaafd) begon De Bruin weer het oude spel der obstructie) bedoelend over iederen post te laten sterameO) dat hij, zeer wijselijk, spoedig opgafwant dit afschuwelijk spel, dat ieder weldenkende veracht) kon slechts zijne partij in de openbare meening schaden, 't Bleef dus bij den eersten post. Toen liep verder het begrootingsschip betrek kelijk vlug van stapel. Vroede Van der Hoek er meer heil in, het communaal werk wat beter te beloonen dan het door obtsructie te beletten- Onze vroeden, die totnogtoe een daaldertje beur den, moesten met 2 gulden per zitting beloond

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2