Dagblad voor Schiedam Omstreken, f I oUi 10 Gratis Ongevallen verzekering 3(isle Jaargang;. Donderdag 6 November 1913 10769 Op den Balkan. Donkere oogenblikken. overeenkomstig op de polls vermelde voorwaarden, Qffidedt berichten. Kennisgeving. Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk adverteeren. per regelHandelsadvertentiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor De verzekering wordt bÜ levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de b<j verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene bij verlies van V erzekeringsbank. een duim gevestigd te Schiedam. fan bÖ verlies rM g- bij verlies vau eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, sehade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van le. N. T. Bierhuizen, voor de firma A. Wijs broek, om vergunning voor het uitbreiden der bakkerjj in het pand staande aan de Broersvest bo. 85, kadaster Sectie B. no. 243 en 244, met een heeteluchtoven, ter vervanging van den be staanden oven, 2e. N. van der Velden, om vergunning voor het oprichten eener slachterij van runderen en Varkens, in het pand staande aan de Brugman- straat, hoek van Beverenstraat, kadaster Sectie M. bo, 1919. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 2üen November a.s., des bamiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het. toe staan van die verzoeken in te brengen en die biondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn 'bgekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet l°t beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur °f een of meer zijner leden zijn verschenen, ten e'bde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Griekenland. In de nota van antwoord' der Gritkscbe re- Jive ring op dei Italiaansch Oostenrijksehe nota 'iVcrdt de beschuldiging, dat Griekenland intriges- rpnd en intonnid-eerend tegenover de internatte ftiile commissie, belast met de vaststelling vau de Zuidgrens van Albanië, optreedt, van de hand ëevvezen. Integendeel moet Griekenland, volgens de nota, een beschuldiging' uitbrengen tegen eenige ■eden van genoemde c(ommissie en hun gevolg, ^egens hun partijdigheid en hun incorrect optie den. De nota eindigt mje|t een verwerping van alle k ei'antw o-ordelijkheid van dei zijde der Griekscbe ft>gc-ering in geval de. commissie den 30sten dezer niet met haar arbeid gereed gekomen is. De koning van Bulgarije. De koning van Bulgarije is incognito tel Weeticn aangekomen. do' 10) »En dit lot, dit nummer was uw eigen- 0, tti) Gerards vroeg hij met bevende 8tem. «Zeker, zeker, mijn eigendom, niemand weet iets van, zelfs mijn zoon niet." »'t Is vreemd gij stelt mijn chef een lot ter ahd, bekommert er u niet over of het num- Jder op uw kwitantie juist is, en ontdekt eerst bevallig de vergissing als op het papier, dat gij d eigendom noemt, de hoogste prijs van 200.000 °jdjnen is gevallen 1" Een kreet ontsnapte aan de borst van den j? ilsaard, hij stond als door den donder getrof- 2.n maar plotseling drong hij, ouderdom en ekte vergetend, het kantoor van den chef ^hen. heer König had tijd genoeg gehad om gelaat in de plooi te zetten. De vreeselijke llJd, die in zijn binnenste woelde, toen hij b de deur luisterend het gesprek tusschen jbt'ards en Lichtman had gehoord, was voor- jJ- Hoezeer het nog in zijn binnenste kookte, gelaat was kalm en ontvreden zag hij van Albanië. fit Weemem wordt, thans gemeld: Het bericht dat dei prins Van Wied officieel een candidafuur naar den Albaneesehen trom zou hebben aanvaard, is onjuist, ofschoon het hoogst waarschijnlijk is' dat hij vonst over Albanië wordt. 1 Zijn voorwaarden zijn drieledig: De prins werueht nauwkeurig te! weten le. in hoeverre zijn Candida tujur in Albanië populair is; 2e. hoe d? mogendheden er over denken; 3e. of Albanië op den financieelen steun der mogendheden kan re kenen om het raderwerk van den staat op gang te brengen. In Servië. Tot den correspondent van de Weensche „Zeit" te Belgrado beeft Pasjits gezegd, dat de Ser vische regieering bereid was, in de kwestie van den Le van t-sp o or weg alle mogelijke tegemoetko ming te betonnen, ten einde tot een overeenkomst met de maatschappij' te geraken. Als men niet tot een overeenkomst kon komen, zou de re geering del belangen van beide partijen trachten le bevredigen. Bij de onderhandelingen nopens een herziening van het handelstractaat roet Oostenrijk zal Servië zich op alle punten tegenover Oostenrijk verzoe ningsgezind to,onen, maar die onderhandelingen zullen pas beginnen, als de onaangename indruk is uitgewischt, dien heit ultimatium van Oostenrijk in Servië gemaakt heeft. Pasjits liet nog uitkomen, dat Servië niet voor nemens was de kwestie van de Servisch-Alba- neosche grens tot een nieuw punt van geschil te maken. Servië heeft zijn troepen het Albaneesche gebied laten ontruimen en wacht de uitkomsten af van de werkzaamheid van de afbakeningscommissie, die zich door de besluiten van Londen zal moe ten laten leiden. Het, zal de uitkomsten van dat werk aanvaarden. Van een buitenlandsche reis van den Koning zou wegens diens gezondheidstoestand niets kun. ren komen. 1 DUITSCHLAND. Gistermiddag! om zes' uur, kwam dè koning van België in het nieuwe paleis te Potsdam aan. om een bezoek te brengen aan het keizerpaar. Keizer Wilhelm ontving den koning op het Wild- parkstation en geleidde hem in zijn automobiel nhar het nieuwe paleis. Onmiddellijk na aan komst begaven de keizer en de Koning' zich naar de vertrekken der keizerin, bij wie zij de thee gei ruik ten. Ce „Norddeutschei Allgemeine Zeitung" schrijft: Het bezoek van den koning van België geeft op nieuw een bewijs van de vriendschappelijke be trekkingen tusschen beide rijken. Het bezoek staat niet met politiek© doeleinden in verband, doch ook zonder dit wordt de aanwezigheid van den Belgischen koning op Duitschein bodem en zijn verolijf aan het keizerlijk bof met sympathie be groet. zijn werk op. „Mijnheer," zoo begon. Gerards zenuwach tig) »gij hebt u onder het schrijven van dit bewijs vergistik bid u, geef mij mijn lot terug." De bankier stond op met zichtbaar ongeduld „Beste Gerards, ik ben u gaarne van dienst, maar werkelijk, gij stoort mij overigens weet ik zeker, dat de zaak in orde isbewijs en nummer komen overeen. - Zie zelf, hier is het lot, dat gij mij gegeven hebt." „Neen. neen, dat is het lot niet, dat den hoogsten prijs heeft getrokkenmijnheer, wees barmhartig, en drijf niet den spot met mij." De bankier wendde zich tot zijn boekhouder „Wat is dit nu Lichtman De grijsaard antwoordde niethij wierp een scherpen blik, doordringenden blik op zijn prin cipaal en Godfried König, de zuil der Berlijnsche handelswereld, verbleekte onder den oogslag van zijn ondergeschikte. „Kijk uw papieren eens na, mijnheer, het lot moet toch gevonden worden," zeide Gerards smeekend. „Nooit of nimmer heb ik dit stuk gezien. X>, God, o God 1 Her, oogenblik is daar, waarop ik mijn zoon alles vergelden kan, wat hjj voor mij heeft gedaan het uur is daar, dat ik rijk ben en moet ik nu even arm zijn als voorheen De trekken van den bankier verduisterden zich meer en meer; en een hevige opgewon- Reuter meldt uit MunchenBij den aanvang van de gister gehouden zitting' der Tweede Ka mer reikte- de premier, Freiherr von Hertling, den president der Kamer, een schrijven van aller- hbcgste hand over, waarvan de voorlezing staande weid aangehoord. In het schrijven heet het, rlat koning Otto van Beieren reeds in den aanvang onmachtig1 was, de regeering: des lands op zich te nemen. Gedurende het 27-jarig regentschap trad geen beterschap in, terwijl e» evenmin kans bestaat, dat koning Otto ooit weer in staat zou zijn, om te regeeren,,'Overeenkomstig de consti tutie-oorkonde van 4 November", zoo eindigt het schrijven, „verklaren wij hei regentschap voor geëindigd en dei troon voor vaceerend". Hierop las de Kamerpresident de proclamatie tot koning van Lodiewijk III van Beieren voor. Spoedig na de voorlezing dezer proclamatie werd deze in de straten der stad aangeplakt, terwijl de Beiensche vlag! op de openbare ge bouwen werd geibeschien. Aan de Bondsvorsten en de buitenlandsche regeeringen werd de troon bestijging gistermorgen bekend gemaakt. De koning heeft amnestie op groote schaal verleend. Gisteravond om vijf uur had een fees telijke zitting van den gemeenteraad plaats. Volgens koninklijk besluit worden titels en eers te eh ten van Otto van Beieren door de troonbe stijging van Lodewijk III niet aangetast. De Kamerpresident bracht een „floch" op ko ning Lodewijk uit, waarmede de Kamer instemde De beraadslagingen over het geneeskundig rap. port zijn tot morgen uitgesteld. De huldiging nes lands heeft .op 12 November in de troon zaal van het koninklijk paleis plaats. MEXICO. Niettegenstaande Bryan met klem het bericht heeft weiersproken, als zou de Amerikaansche regeering aan Mexico een ultimatum hebben doen toekomen, :en ofschoon Bryan daarbij' de Ameri kaansche sensatiepers, die het bericht verbreid had, kr:abhtig laakte, omdat zij onverschillig was geweest voor de ernstige gevolgen, die het ver breiden van die geruchten zou kunnen hebben geloo,ven toch veile correspondenten in de Ver- eenigde Staten van Engelsche bladen, dat onver mijdelijk vroeg of laait de Amerikaansche regee ring tot interventie' in Mexico zal moeten over gaan, tenzij Huerta vrijwillig heen gaat, wat Vrij wel buitengesloten is. De „Morning1 Post" verneemt van haar corres pondent in Washington, dat Wilson ongetwijfeld opnieuw aan president Huerta heeft verzocht af te treden, en dat Wilson hoop blijft koesteren dat Hueirta ook zal heengaan. Die hoop wordt echter in dei kringen der hooggeplaatste ambte naren in Washington slechts door enkelen ge deeld. Ken .hooggeplaatst «iegieeringspersoon heeft ge zegd dat Wilson een boodschap over de Mexi- caanaehe aangelegenheden aan het Congres voor bereidt; maar over den inhoud wilde hij zich niet uitlaten. denheid maakte zich van hem meester. „Of die man is waanzinnig, of 't is een be drieger," riep hij uit„in orde is uw lot, ik schenk het u, zonder aanspraak te maken op de honderd thalersen nu ga heen, ga, gij valt mij lastig." „Ga heen, beste Gerards, mijnheer Kónig heeft gelijk," zei Lichtman zachtjes, maar zon der zijn chef uit het oogen te verliezen. „Uw aanspraken zijn beleedigend voor mijnheer, daar het lot, waarover gij spreekt, in zijn bezit is, zooals hij zegt, en dus den prijs heeft getrokken." De oogen van den ouden Gerards stonden strak, als zouden zij uit hun kassen springen, zijn aangezicht was verwrongen en als een wild dier wierp hij zich op den hqer König. „Bedrieger! Dief!" Schril klonk zijn stem als de laatste galm eener klok, zijn vingeren verloren hun kracht, de spieren van zijn gelaat werden slap, wijd opende zich zijn mond en sloot zich weder - en met een bons zakte de grijsaard ineen voor de voeten van zijn voormaligen chef. Als een vertwijfelde trok de bankier aan het schelkoord. Van alle kanten ijlden bedienden toe en aanstonds werd een dokter ontboden. „Een beroerte heeft hem getroffen," sprak de geneesheer, „'t is wel niet doodelijk, maar een wonder alleen kan hem beweging en spraak wedergeven. Weinige oogenblikken voordat de oude Ge- De correspondent zegt dat z-oo'n boodschap slecht op twee manieren zou kunnen worden gesteld. 'Wilson zou óf de goedkeuring* van het Congres kunnen vragen voor «in gewapende interventie in Mexico. '01 wèl hij zou eenvoudig den staat van zaken in Mexico kunnen toelichten, en het 'dan aan het Congres -overlaten, te handelen. 'De correspondent te Washington van de „Dailv Telegraph" blijft erbij, dat de Amerikaansche re- peering bet steunen van de opstandelingen in Mexico en bet erkennen van dezen als oorlog voerend1© partij, het beste middel acht om Huerta weg te krijgen, maar; velen betwijfelen of clat wel mogelijk zal blijken. Zij betoogen, aat de opstandelingen er niet in zouden slagen, Huerta weg te jagen. Zelfs zou eein succes van de opstandelingen een nieuwen opstand uitlokken. Deze beoordeelaars bepleiten dus een inmen ging in Mexico door de Ver. Staten als het beste middel om te slagen. CHINA. Be correspondent te Peking van de „Times" seint bijzonderheden over den nieuwen staats greep van Joeansjikai. Deze gebood de ontbinding van de Koeomingtang-partij -en verbood aan de driehonderd leiden voortaan in het parlement zit ting te nemen. Joeansjikai heeft hiermede met één slag alle oppositie tegen zijn grondwet-plan ïen weggevaagd. De regjeering publiceerde een communiqué, waarin de ontbinding van de Kuomingpaitij dei' Zuidelijke oppositie aangekondigd en verklaard wordt, dat de parlementszetels der tot die partij bchcorende leiden vacant zijn. Het communiqué, dat zeer uitgebreid is, rechtvaardigt dezen stap, op grond, dat de opstand en de voortdurende oppositie tegen de regeering allen voortgang be lemmert Het communiqué veroorzaakte groote opwinding, maar de correspondent vdn Reuter werd er officieel van in kennis gesteld, dat de regeeiring de noodige militaire maatregelen trof alvorens het te publiceeren. Men verwacht Jaar. cm, dat er zich geein ongeregeldheden zullen vior doen. Sprekendiet op een suffragettes-meeting to Hackney, welke. Maandag plaats had, zeide miss Sylvia Pankhurst, dat de suffragettes precies het zelfde moesten doen wat sir Erward Carson deed. Zij had dan een leger gevormd cn thans hc-stond er kans, dat^ei suffragettes ook een leger konden krijgen. Den Tolgenden dag zouden zij te Bow Baths bijeen komen, om daar de1 eerste troe pen te organiseeren. In het Britsche leger bevonden zich verschei dene officieren, die bereid waren als instruc- tems op te treden. „Het is geen grap, wijl zijn in vollen ernst" - voegde miss Pankhurst hieraan toe „we rards het kantoor binnentrad, trok Emile, de mnziekmeester, aan de schel der voordeur. Het was de gewone tijd, waarop Martha pianoles nam, en hoewel een bejaarde dame. huishoud ster, half huisgenoot, op bevel van mevrouw König de muzieklessen bijwoonde en met Ar gus oogen de jongelui bespiedde, rekende Emile die uren tot de gelukkigste zijns levens. Op de trap der tweede verdieping, waar Martha's kamers lagen stond Sophie met een brief in- de hand, waarvan zij het adres oplet tend beschouwde. „Waarachtig," zeide zij by zichzelven, „'t is de hand der juffrouwzij zelf zou er zich mee vergissen 't is allesbehalve net van den lui tenant om handschriften na te bootsenmaar wat kan mij 't scheien, twee goudstukken zijn spoedig verdiend." Op het hooren der bel liep Sophie naar be neden om open te doen. „Is de juffrouw thuis, Sophie vroeg de jonge man. Het meisje trok de schouders op „Neen mijnheer, dat wil zeggen, ze heeft hoofdpijn en laat niemand toe, doch ik zou u dezen brief...." 'Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1