Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f Aflflfl"" f on 1™::: fis Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang, Vrijdag 7 November 1913 No. 10770 Op den Balkan. overeeniomstig op de vermelde voorwaarden. Offideele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Nieuws. FEUILLETON. Donkere oogenblikken. u) Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering bij levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door b\j verlies van een hand, voet of oog Uoilandsche Algemeene I I |J U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Besluiten Op grond van artikel 3, le lid sub. a der ver ordening ter regeling van het verkeer op de wegen in de Gemeente Schiedam in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen (Gemeen tebladen nos. 10 van 1908 en 7 van 1909), de Voetbrug over de Westerhaven, nabij het Spuikanaal, in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer met ingang van 7 dezer gesloten te verklaren voor alle motorrijtuigen en voor rijwielen. Schiedam, den 6den November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De 8ecretans, V,. SICKENGA. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7den November 1913. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien hef, verzoek van de Nederlandsche Isoleermaatschappij om vergunning tot het op richten van een fabriek van asbest-isolatiestofïen, reddingsboeien, kurkmalerij en kurkvuurmakers. gedreven door een gasmotor van 18 P.K. en een stoomketel van 2.Ö M2. verwarmingsoppervlak, in het pand staande aan de St. Anna Zusterstraat no. 24 Overwegende dat het deskundig onderzoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is Gelet op art. 8, 2e alinea der Hinderwet Besluiten de beslissing over genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, 6 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Koning van Bulgar ij e. De Koning van Bulgarije is gistermiddag door den keizer van Oostenrijk in audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde een uur. Gistermiddag heeft koning Ferdinand een bé- zoek gebracht aan graaf Berchtold. Grieken ein Turken. De Russische dipïomatiel vertrouwt dat het ge schil tusschen Turkije en Griekenland zonder bloedveTgieten zal worden bijgelegd. Zij rekent daarbij op den steun der Duitsche regeering, die grooten invloed heeft op de kabinetten te Athene en Gonstantinopel en vastbesloten is alles te doen cm den vredei te handhaven. Zonder haar tijd te laten den volzin te ein digen, nam Emile haar den brief uit de hand, maar nauwelijks had hij er een oogslag in ge worpen of hy verbleekte. „Sophie, dit biljet is niet voor mij be stemd." „Och, och 1 wat heb ik gedaan 1" riep het kamermeisje in schijnbare vertwijfelingik heb mij vergist. Ik bid u, zeg er niets van tegen de juffrouw, ik moest dit biljet heimelijk aan graaf Hallen burg ter hand stellen." De jonge man wenkte met de hand. „Ge noeg, ik weet genoeg," sprak hij met bevende stem en verbrak de enveloppe. Het briefje was van den volgenden inhoud: „Gij hebt mij, beste graaf, om een onderhoud verzocht en volgaarne stem ik voor u, mijn aanstaande, in dit verzoek toe. Onder voorwendsel van hoofdpijn zal ik alle andere bezoeken afwijzen, ook dat van dien, kalen muziekmeester, die mij aanhoudend naloopt." Het papier ontviel aan Emile's hand. „'t Was Spionnage. Naar verluidt, zou de Servische viee-oansul Neriaditsch, die na het afbreken der Servisch- Bulgaarsche betrekkingen als attaché aan het Rus sische gezantschap tei Sofia is glebleven, zich aan .spionnage hebben schuldig gemaakt, waarom zijn aanwezigheid in dei hoofdstad van Bulgarije algemeen ontstemming teweeg brengt. De Bul. gaarsche regeering zal waarschijnlijk gedwongen zijn tegen Nenaditsch de noodige maatregelen te nemen. Alb anië. Het „Neuei Wiener Tagblatt", heit antwoord van Griekenland aan Oostenrijk besprekende, is van oordeel, dat die toestand er duidelijker door geu worden is, hetgeen het blad met voldoening aan stipt. Uit de nota blijkt indirect, dat ook Grieken- land de beslissingen van die Londensche gezanten, conferentie bindend acht. Aangezien het Griek. sche kabinet voor 't eerst door den stap van Oostenrijk en Italië gewaarmerkte inlichtingen over de houding der vertegenwoordigers van deze beide mogendheden heeft gekregen en aan den anderen kant besloten is de zittingen der com missie geheim te houden, is het niet duidelijk hoe de. Grieksehe regeering er toe is kunnen komen daden van diei vertegenwoordigers te cri- tiseeien en hen van partijdigheid te beschuldigen. FRANKRIJK. Naar aanleiding van het feit, dat de Russische Minister-president te Parijs is aangekomen, schrijft de „Pet.it Parisien", wiens nauwe relaties met de Fransche Regoering bekend zijn, het volgende Volgens zekere geruchten denkt Minister Kofcoftzo! er aan binnen e enigen tijd zijn ambt neder te leggen om Russisch gezant te Parijs te worden. Op het oogenblik is het onmogelijk de juistheid dezer geruchten na te gaan. Zeker echter is het, aat de Russische Minister-president met de Fran sche staatslieden te Parijs besprekingen zal heb ban, die van heit grootste belang zijn. Zijn bezoek aan de Fransche hoofdstad is ongetwijfeld een gevolg van de, in bef vorige jaar,, tijdens het verblijf van den toemmaligen Franschen minister president Poincaré t'ei Petersburg, getroffen of in uitzicht gesteldei overeenkomsten. Bovendien ont breekt bet zeker niet aan velerlei redenen tor liet houden van besprekingen. Het gaat er om, de nieuwe! Fransche en Russische militaire maat regel ön met elkander in overeenstemming te bren gen. Zoo is de Russische Regeering er zeer cp uit, haar strategisch spoorwegnet in het Westen, dat als zeer ontoereikend beschouwd wordt, uit te breiden. Verder dient er voor gezorgd, de polit'ek van beide landen tegenover Griekenland eensgezind tei doen zijn, daar het eilandenvriaag- stuk te «eniger tijd zich op nog dringender wijze dan het Albaneesche vraagstuk zal doen gelden En ten slotte zal ook 't Kléin-Aziatische vraag stuk met al zijn gevolglem moteten onder de oogen worden gezien. ITALIë. De sOsservatore Romano,' schrijft naar aan- toch waar, die gek van een luitenant had gelyk op dien ongelukkigen avond van het balGraaf Hallenburg is de begunstigde, en ik Schril klonk de bel uit het kantoor van den bankier, een bediende stormde de gang door met den uitroep„Gauw breng wat wa ter, ik ga naar den dokter; de oude Gerards heeft in het kantoor van mijnheer een beroerte gekregen." „Mijn vader al- het leed, dat het hart van Emile Gerards benauwde, gaf zich in dien uit roep lucht. Wat bekommerde hij zich nu nog om Martha? Bekend met het huis, liep hij het kantoor van den heer König binnen, waar de bankier, over al zijn leden sidderend, naast den ouden Gerards stond, en verschrikt den binnen komende aanzag. „Hoe komt mijn vader hier? Wat is er gebeurd „Mijn vriend Gerards kwam een lot opvor deren, waarop de hoogst prijs is gevallen. Hij had dit lot aan mijnheer Köning in bewaring gegeven, waarvoor, zeoals hij zegt, hij een ander in de plaats heeft gekregen, Maar myn heer Köning beweert eigenaar te zijn van het lot, dat den hoogsten prijs heeft getrokken," zeide Lichtman. „En niemand zal mij dit eigendomsrecht ont nemen," voegde de bankier er bij, „als gij gerechtelijke hulp wilt inroepen, kunt gij het leiding van den einduitslag der verkiezingen in Italië o. m. het volgende Er zijn 228 candidaten, die in de jongste ver kiezingen den steun der Katholieken hebben ge kregen, en die hetzij bij eerste stemming hetzij bij de herstemming gekozen werden. Meer dan 100 socialisten en republikeinen zijn geslagen, die wanneer de Katholieken niet tusschen beide wa ren gekomen, waarschijnlijk, zoo niet zeker, de gelederen der reeds sterk gewassen oproerige partijen zouden versterkt hebben. Het blad is van meening dat deze partijen 200 zetels in de kamer zouden hebben veroverd, ter wijl ze er nu slechts 96 bezetten. Aan de nieuwgekozenen, die de Katholieken niet als hun eigen vertegenwoordigers kunnen beschouwen, vragen de Katholieken slechts eer bied en waakzaamheid voor de zedelijke en gods dienstige belangen, de ware elementen voor orde en maatschappelijk behoud, zoo besluit het blad. MEXICO. De correspondent van de „Times" te Wash ington noemt de scherpe nota van president Wil son aan Iluerta eein voor-ultimatum, waarin met een ultimatum gedreigd wordt voor het geval Huerta weigert af te treden. Ik betreurt de hou ding van sommige nieuwsbladen, waardoor een gewapende inmenging van Amerika in de Mexi caansche zaken uitgelokt ziou kunnen worden. Naar verluidt heeft Huerta de bemiddeling van Frankrijk ingeroepen, maar dit zou geweigerd hebben tusscbeinbeide te komen, zoo lang de Ame- rikaansche regeiering bezig; is haar beleid jegens Mexico vast te stellen. Blijkens een telegram uit Mexico heeft een ver trouwd vriend van Huerta vandaag meegedeeld, dat Huerta besloten is alle eischen, in de laatste nota der V.S. vervat, af te wijzen. CHINA. De correspondent te Peking van de „Daily Te legraph" seint bijzonderheden omtrent de beslui ten door Joeansjikai tegen de Koeoming tang-partij uitgevaardigd. Daardoor worden 130 Senatoren en 230 Kamerleden uit het parlement geworpen. Joeansjikai tracht zijn houding te verontschul digen door de lelden der: Koeomingtang-partij van allerlei hoogvjelrraad te beschuldigen, o. m. van deel g'enomen te hebben aan den opstand in het Zuiden, die ten doel had de regeering in Peking; omver te wierpen. De besluiten van J.oeiansphai, die de ministers slechts half gedwongen onderteekend hebben, gel den algemeen voor een staatsgreep-, die hem tot dictator maakt, en die voor China zeler vér strekkende: gevolgen kunnen hebben. Tot die mogelijke! gevolgen behooren nieuwe opstanden in Zuid-China, verder een bespoediging- van het naderende Chineesche staatsbankroet, te meer Wijl thans niemand in Europa meer geld aan China zal willen leenen, terwijl bovendien de belastingen, in del provinciën opgebracht, de hoofdstad niet meer bereiken. 1 De gezant verneemt nog, dat de minister-presi- doen, indien gij mij tot diefstal in staat acht." De komst van den dokter en van nog eenige personen, die kwamen toeschieten, sneed den jongeling het antwoord af. De grijsaard, die nog altijd bewegingloos op de canape lag, werd opgenomen en in een rytuig gedragen. Op dit oogenblik trad Martha binnenhaar gelaat drukte de grootste ontroering uit„Wat is gebeurd vroeg zij angstig. „Mijnheer Ge rards, uw goede vader, wat scheelt hem dus wendde zij zich tot Emile. De jonge man sloeg een verwonderden blik op de bankiers dochter. „De Gerards, vader en zoon zijn niet gelukkig hier in huis," en zachtjes voegde hij er bij „als uw verloofde, graaf Hallenburg u dit roerend tooneel niet kan doen vergeten, is 't mijn schuld de voor hem bestemde brief is in mijn handen." Sprakeloos zag het meisje hem aanzij be greep er geen woord van. Maar Emile zag niet meer naar haar om, hij had het kantoor reeds verlaten om in het rijtuig zijn zieken vader naar huis te vergezellen. Martha sloeg haar arm om den hals haars vaders„Kom mee, pa, *t is hier zoo naar." „Nog een oogenblik, kind, ik heb nog een heiligen plicht te vervullen," en zich tot den boekhouder wendend, vervolgde hij „Voor zoo ver ik weet, heeft die ongelukkige Gerards geen fortuin. Zoodra de prijs is ontvangen, moet dent is afgetreden terwijl de overigte ministers waarschijnlijk ook zullen aftreden. Zooals uit de berichten van de laatste dagen is gebleken, neemt de fmancieele crisis te Bom bay nog steeds grootere afmetingen aan. Volgens de »Frkf. Ztg." moet de directe aanleiding tot de crisis worden gezocht in het te vroeg eindigen van de moesson in de noordelijke provincies en in den Punjab. De diepere oorzaak ligt echter in de kinder ziekten van het nog jonge Britsch-Iadische bank wezen, dat in de laatste jaren onder leiding van Indiërs uit de hoogere standen een groote vlucht heeft genomen, maar in zijn methoden nog zeer veel te wenschen laat. De Credietbank van Iadië, die dezer dagen failleerde, heeft een aandeelenkapitaal van 50 millioen ropijnen, waarvan 10 millioen gestort. De eveneens in moeilijkheden geraakte Hindustian Bank had reeds een net van 35 filialen opgebouwd. Pogingen tot reconstructie dezer banken worden in het werk gesteld. De deposito's blijken in de meeste gevallen te zijn gebruikt voor speculaties, vooral in de aan deden van locale katoenspinnerijen. Vermoedelijk zullen daarom ook de in de buurt van Bombay gevestigde spinnerijen den terugslag van de crisis ondervinden. De gehieiele Scandinavische pers gaat voort het besluit van dei Pruisische autoriteiten, om Amundsen te verbieden te Flensburg over zijn Zuidpoolreis een redevoering in het Nooirsch te houden, van bijtende commentaren te voorzien. In Noorwegen is de verbittering, over dit verbod buitengewoon groot, daar Amundsen hier de groot ste populariteit bezit. Met de meeste beslistheid wijst het de verdenking' terug', als zou Amundsen om politieke rédenen naa;r Sleeswijk gekomen zijn. De Noorsche minister-president heeft zich buiten gewoon over het verbod verbaasd en een auto riteit op het gebied van internationaal recht noemt het verbod eien onbegrijpelijken misslag'. Een gedeelte der pers is van oordeel, dat de Noorsche regeering, naar aanleiding van dit verbod, te Ber lijn stappen zal doen. Volgens de raming van een der leden van het uitvoerend comité der Gentsche tentoonstel ling bedraagt het tekort 21/2.' a 3 millioen francs. De niet herbenoemde burgemeester van Trier, graaf Manci, is door den gemeenteraad tot vice- burgemeester gekozen. De brand in het arsenaal te Boekarest is, na 21/2 uur werken van brandweer en soldaten, gebluscht. Het blad „Dagens Nyheter", te Stockholm, melut, dat, de Oostenrijksche dichter Peter Roseg- get de mieleste kans heeft den 'Nobelprijs voor literatuur te krijgen. Tegenover da berichten volgens welke in do haven van Tutikorin (Oostkust van Eng.-Indië) de geheele bemanning, bestaande uit 50 perso- nen, bij eein brand op de olieboot „Twingone" is omgekomen, deielt de reederij te Glasgow, de gij den zoon uit mijn naam 5000 gulden uitbe talen." De oude Lichtman zag zijn chef weder zoo scherp aan dat hij verbleekte„Deze opdracht zal een ander moeten vervullen, mijnheer," zeide hij met bevende stem„ik verzoek u vandaag nog ontslag als boekhouder van het huis König." „Lichtman! Er lag vertwijfeling in dien uitroep, „Lichtman, nu, juist nu wilt gij mij verlaten „Het huis Godfried Köning is gered," antwoordde Lichtman treurig; „ik ben te oud om nog langer mijn moeilijke betrekking waar te nemen ik weet ook niet, hoe ik de som, die het toeval u schonk, moet boeken. De bankier stampte met den voet. „Ga dan, en gaat alle maal voor mij part!" riep hij uit, ik heb u niet noodig maar gij zult bij mij blijven, Martha, mijn kind, gij en de eer van ons huis." „Eft de eigen eer Wat het de stem van den ouden Lichtman of was het de stem van zijn geweten, die in zijn oor en in het diepst zijns harten klonk JVordt vervolgd). 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1