Dagblad voor Schiedam en flOÖ f en rr fis Gratis Ongevallenverzekering f 36ste Jaargang. Maandag 10 November 1913. No. 10772 Op den Balkan. feuilleton. Donkere oogenblikken. QYereentoistig op de polis yeraelde Yoorwaardei. Wlanws. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 «t. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene by dood bij verlies van Verzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. 1 U U wijsvingerI U bij verlies van eiken ande ren vinger. Albanië. 'De bladen van Constantinapel bevatten het be- Dcht, dat Essad Pasja, de candidatuur van prins Abdel Mesjid voor den troon in Albanië begun- 8Dgt. Deze prins is een broeder van den Turkschen 'roonop volger. Dit Parijs wondt aan de „Politische Corrcspon- geseind, dat de Fransche regeering tegen 'D- canaidatnur van den prins van WietdJ naar den troon van Alhanië geen bezwaar beeft. 1 Nu alle mogendheden bereid zijn hun toestem- tot zijn troonsbestijging te gaven, kan als zener warden aangenomen dat de prins1, na vast stelling der grenzen van Albanië, de benoeming 2a' aanvaarden. Te Parijs verwacht men, nu Engeland en, blij- Kokoftsofs uitlatingen aan de pers, ook tusland de Griekschei regeering den raad hebben ^geven, zich naar de nota van Oostenrijk-Hon- j*®rije en Italië te gedragen, Frankrijk zijn afwij. standpunt zal laten varen. De grensbepaling het zuiden en de benoeming; van het Alba- rieesche staatshoofd kan in dat geval binnen den Stelden termijn geschieden. Naar de „Messagero" uit Weenen verneemt, Onderhandelde Oostenrijk-Hongarije en Italië over antwoord, te geven op de beschuldiging van Partijdigheid, in de Grieksche nota legen de Itali- 'lailsche en Oostenrijksche afgevaardigden der c°ïömissie voor de grensafbakening ingebracht Grieken en Turken. De Turkse he afgevaardigden hebben Panas, den '"'nister van buitenlandscho zaken, meegedeeld, ^a!- zij Zaterdag hun instructies uit Constantinopei cbben ontvangen. Da nas had daarop de vergadering ter hervatting ar' de vredesonderhandelingen tegen Zaterdag middag vier uur bijeengeroepen. Met nadriik stelde hij vast, dat de Turksche ^"Sevaardigden nu ovte|r instructies dienen te be- '"bikken die verdei' uitstel uitsluiten. ''ake Jonescu, de Roiemeensche minister van "'nnenlandsche zakiein, heeft een onderhoud gehad '0<d Galib bei .en hem de noodzakelijkheid onder oog gebracht, dat Turkije met Griekenland v^de sluit. f 'den denkt dat Galib hei in een nota aan a°as zal uiteenzetten welke punten van geschil r*og bestaan. "et „Journal" meldt, dat de Fransche regeering 'lar' haren gezant tei Athene instructies heeft ge- *°nd«n, luidend, aat hij er met kracht bij het /'"-'kjche kabinet op moet aandringen, opdat die ^r'nder verwijl alle dissiderata oer Porte, voor- 'r°ver die billijk en redelijk blijken, inwillige. Koning Ferdinand. Nan de „Matin" wordt uit Sofia gemeld dat 0(1 ing Ferdinand in zijn besprekingen met Kei- Frans Jozef en graaf Berchtold opnieu.v het 13) Dttüle had sinds dien ongelukkigen dag den ben P6^ ^er bankierswoning niet meer betre- 8af liet meer lessen dan voor zijn ïiin r-° noodzakelijk waren en besteedde al tijd om zijn vader op te passen. (w^artha had hem een brief geschreven om Codering i-e verzoeken der zonderlinge woor- Sch'" Dij tot haai' had gesproken. Haar ki^Dven was een uitstorting der onschuldigste, ouderlijke ziel, maar nooit kwamen zij Emile ten v 'fc °°S- Martha had Sophie dien brief la- Ven ezorgen, doch de post bracht haar schrij- ongeopend terug. In het diepst van haar Iw't gevoelde zij die bittere krenkingmaar W ?le^sJe speelde met het goudstuk, dat de bh er der bedrogene haar voor dien nieuwen JjipDst in de hand had gestopt. Des te vaster V *de Martha zich nu aan haar vader. Beiden ^^den, dat zij wedemjdschen troost, weder- l^sche liefde noodig hadden. Zij klaagden el- jw1' hun leed niet, maar hunne harten begre- elkaar. V, vraagstuk in zake herziening van den vrede van Boekarest heieft opgeworpen. Koning Ferdinand heeft daarbij te .kennen ge geven, dat anders zijn positie bedreigd zou zijn. In politieke kringen houdt men de aan Koning Ferdinand toegeschreven bezorgdheid voor onge grond. Toch kan als een nieuw bewijs van üe tegen den Koning lieerschen.de stemming, het ge rucht. worden aangemeï'kt, dat door tot dusver onbekend g'ebleven daders op de muren van het Koninklijk paleis aanplakbiljetten bevestigd zijn geworden, met het opschrift „te huur." ENGELAND. Zaterdag een redevoering te Midcllesborough houdend, zette Lloyd George in g'roote trekken het plan uiteen voor een wijziging; in de bebou wing van stedelijke terreinen. Een toespeling ma kende op de onkosten van de bewapeningen, zeide de Minister, dat heit beter zou zijn voor Duitsch- land, Engeland, Frankrijk en Rusland, dat zij hun aan bewapéfungtem besteed geld in den Oceaan wierpen, dan da,t zij het ten kosten leggen aan die afschuwelijk© machinerieën en ingewikkelde werktuigen dienstig om slachtingen onder de men- schen aan te richten. Een land zou dit niet kun nen doen, maar al te zamen zouden zij het wel kunnen; inzonderheid wanneer zij er zich van zouden kunnen-losmaken aan den leiband Ier nieuwsbladen te loopen. Indien dit geld aan sociale hervormingen zou besteed worden, zou er een nieuw Engeland van te maken zijn. FRANKRIJK. Blijkens tusschen sir Edward Grey en Paul Cnmbon gewisselde brieven is het arbitragever- drag tusschen Frankrijk en Engeland voor een tijdperk van 5 jaar, te beginnen met 14 October 1913. vernieuwd. SPANJE. Reeds vroeger werd gemeld, dat koning Alfonso van Spanje binnenkort een buitenlandsche reis zal ondernemen. De te Madrid verschijnende bla den melden thans, dat de koning en zijn gemalin zich den 18den November naar Parijs zullen be geven. In de Fransche hoofdstad zullen zij twee dagen vertoeven, waarna zij naar Weenen ver trekken. Hier zal het koningspaar acht dagen verteeven als gasten van keizer Franz Joseph. Het blijkt dus eindelijk, dat alle berichten over den slechten gezondheidstoestand van koning Alfonso onjuist zijn. -- De gemeleintelijke verkiezingen hadden gister te Madrid en in alle; provincies zonder eenig nor-menswaardig incident plaats. Het schijnt, dat alle monarchistische partijen de overwinning be- haala hebben. T© Madrid weraen gekozen 17 mo narchisten, 8 republikeinen, 2 socialisten en een onafhankelijke. MEXICO. Volg'ens een telegram uit Mexico aan het Asso. Een half jaar was voorbij, toen zich graaf Hallenburg bij den bankier liet aanmelden. Bfj de avondkransjes der familie König was de edelman altyd tegenwoordig. Otto en zijn moe der deden al hun best om hem te behagen Martha nam een bedaarde, maar niet zeer be moedigde vriendelijkheid in acht en schonk zijn interessante vertellingen gehoor en bijval. Slecht de heer des huizes scheen hem niet ge negen. Zelden verscheen Godfried König in de gezelschapskringen zijner vrouw en was dit het geval, dan betoonde hij zich niet erg voor ko mend tegenover Hallenburg. Zag hij in hem den man, die hem zijn kind wilde ontrukken of had hij andere redenen Niemand kon dit ontraadselen en op de vragen zijner vrouw gaf hij geen ophelderend antwoord. De bankier zag verrast op, toen de graaf werd aangediend maar niettemin was hij aanstonds bereid hem te ontvangen. De edelman verscheen in een toilet, dat het jonge kantoorpersoneel onverholen bewondering afdwongmet een diepe buiging naderde hij den rijken man. „Ik ben gekomen mijnheer," zoo begon hij, om uit uw mond de beslissing te vernemen omtrent mijn toekomstig levensgeluk. U kent mijn naam, mijn familie, vergun mij de eer om uw dochter tot gravin Hallenburg te mogen verheffen." Dit vleiend verzoek scheen den bankier vol strekt niet te verrasseneen bijna spottend dated Press-'agentschap verklaren welingelichte kringen, dat Huerta voldoende Engelsch kapitaal is toegezegd om ten minste tot het einde dezer maand aan de verplichtingen van den staat te kunnen voldoen. Ei lieer'scht tei Mexico-City een uiterst opge wonden stemming wegens het onzekere gevoel ecneï naderende catastrophe. De speciale corres pondent van de „Frankf. Ztg." in da Mexicaansche hoofdstad seint echter, dat hij rieden heeft om te vermoeden dat de onvermijdelijke crisis niet door middel een er revolutie, of door een oorlog; maar langs, minnelijken weg' zal worden geëffend. De correspondent voor zijn persoon heeft den Indruk gekregen, dat, wanneer het mocht gelukken, door een gemeenschappelijke actie der Europeesehe mo gendheden met Amerika den indruk te wekken, dat Huerta niet door de Amerikanen alleen is omvergeworpen maar voor een verpletterrendo overmacht moest wijken, hij1 wellicht zou toege ven. Het plan om den Mexicaansehen gezant te Pe tersburg terug tei roepen, ten einde hem met het voiorioopig presidentschap te belasten, zoo weet de, correspondent verder nog te berichten, moet do goedkeuring van Huerta en Car'ranza wegdragen. Aan dien anderen kant verneemt hij intusschen, dat Huerta een paar dagen ge ledon vo'or eigen rekening wapens en a munitie tot ©en bedrag van 300,000 pesos heeft besteld. Het bezoek van dein Duitschen gezant von Hintze te Vera Cruz is door de Mexicaansche, zuivel als de Amerikaansch© pers geheel en al verkeerd opgevat en uitgelegd, zoo besluit de correspondent. Hij ging daar alleen heen om de Duitsche kolonie gerust te stellen. De aanwezigheid van vijf Ametrikaansche pantser schepen iejn twee kruisers te Vera Cruz, bene vens van twea pantserschepen voor Tampico is intusschen van beteiekenis. Hot is mogelijk dat Felix Diaz een rol vervult in de plannen der Vere, nigde Staten. ZUID-AFRIKA. De politie te Volksrust te Natal, nabij de Trans- vaalsche grens, heeft volgens een Reutertelegram, bevel ontvangen, om Gaudhi, den leider der Britsch-Indiërs in Zuid-Afrika te arresteeren, daar hij de organisator van de »passieve tegenstand" is, die de Britsch-Indiërs tegen de Zuid-Afrikaansche emmigratie-wet bieden. Donderdag is Gandhi met 3000 Indiërs de grens van Transvaal overgetrokken met het doel zich en zijn volgenlingen te laten arresteeren. Hiertoe is dan ook reeds door Zuid-Afrikaansche autoriteiten bevel gegeven. Binnenkort zal de regeering dus een 3500 Indische arrestanten hebben, daar reeds 500 Britsch-Indiërs gevangen genomen zijn. "De uitspraak in zake bet Krupp-proces was, dat Brandt wegens omkoopierij tot 4 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld; zijn straf heelt lachje vloog langs zijn gelaat. „Ik vermoedde, dat het zoover zou komen, mijnheer de graafde duidelijke wenken van mijn zoon, de plaats, die gij in mijn huis in neemt, gaven reden tot dat vermoeden. Zijt gij er zeker van, dat Martha, mijn dochter, u we- derkeerig genegen is De hoopvolle uitdrukking op het gelaat van den graaf veranderde niet het minst. „De juf frouw gaf mij geen hoop, maar zij wees mijn beleefdheden ook niet terug." „In alle geval zonden nog eerst eenige gelde lijke aangelegenheden moeten worden bespro ken u moet weten, dat ik mijn dochter geen cent bruidschat medegeef. Alles wat zij van mij krijgt, is een speldegeld, groot genoeg voor haar eigen behoeften - maar wat spreek ik van geldelijke aangelegenheden, die in uwe oogen, heer graaf, slechts bagatellen zijn." Het gezicht van graaf Hallenburg werd merk baar langer. „Geen bruidschat," herhaalde hij „en zou ik ook mogen vragen wat u, den mil- lionair, hiertoe deed besluiten De bankier haalde een stuk papier uit zijn portefeuille. „Kent gij die handteekening, heer graaf?" Hallenburg verbleekte. „Hoe komt gij aan dien wissel stamelde hij, „dat is een vergis sing. geloof mij, niets dan een vergissing." „Was het dan ook een vergissing, toen Jood Abraham Goldstein u 5000 gulden tegen woe kerrente vóórschoot, betaalbaar daags na het hij echter tijdens die behandeling reeds ingeboet. Eccius kreeg wegens medeplichtigheid 1200 mark boete. De kustwacht te Marseille signaleerde, dat de Amerikaansche kruisers Vermont" en Ohio", vergezeld van de bevoorradingskruiser sCeltic", op de reede zijn aangekomen. Zij zullen aan de boeien van de nationale haven te Marseille meren en daar blijven tot 1 December. Z. K. H. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal, verge zeld van Zijn adjudant, a.s. Woensdagmorgen, 12 November, per D-trein van 7.10 via Rheine te Apeldoorn arriveeren. Reorganisatie militair onderwijs. De Staatscommissie tot reorganisatie van het militair onderwijs heeft dezer dagen verslag van haar onderzoek aan H. M. de Koningin uitge bracht. Journalistiek. De algemeene vergadering van aandeelhouders inde Naaml. Vennootschap »Dagblad en Drukkerij De Tijd Vrijdag te Amsterdam gehouden, be noemde tot commissaris den heer Jhr. Mr. Chr Roys de Beerenbrouck, iid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. zulks ter vervanging van wijlen den heer H. Eras. De heer A. C. A. van Vuuren deelde aan de vergadering mede, dat hij de taak van hoofdre dacteur niet langer kon waarnemen. De tijdelijke vervulling dezer taak werd opgedragen aan den heer Alph. Laudy. De vergadering vereenigde zich ten slotte met het voorstel van commissarissen, om de benoe ming van een directeur, ter vervanging van wijlen den heer Dr. P. J. F. Vermeulen, aan te houden tot een volgende vergadering. («Tijd") Aanslag op een adjudant van den Gouverneur-Generaal. In onze vorige editie namen wij een telegram op van onzen correspondent te Batavia, dat, zoo als we mededeelden, verminkt was overgekomen. Op ons verzoek, om het telegram te herhalen, ont vingen wij Zaterdag-ochtend pas antwoord. Daaruit blijkt, dat de adjudant van den gouverneur-gene raal, V. F- J. Boumeester, in het paleis te Buiten zorg door een zich verongelijkt achtend audiëntie- ganger in den lever is geschoten. Voor lever was »leveer" geseind. Namens den secretaris-generaal van het depar tement van Koloniën wordt ons omtrent den aanslag het volgende meegedeeld ïDoor een waanzinnige is een moordaanslag gepleegd op den adjudant van den gouverneur- generaal, den heer Boumeester. Een revolverschot trot lever en niertop. De toestand van den gewonde is niet zorgwekkend. De dader is neergeschoten." (Tel.) huwelijk met mijn dochter? Ik dank God, dat de woekerjood mij dien wissel tegen het dub bele bedrag heeft aangeboden. Denkt gij dan," zoo ging hij voort, „dat ik kalm had toegezien, dat gij u in ons huis nesteldet, als ik bij Mar tha ook maar het kleinste vonkje genegenheid voor u had ontdekt 1 Een wufte dame en een lichtzinnigen luitenant kunt gij bedriegen, niet echter een ervaren koopman. Ik heb nauwkeu rige informaties omtrent uw persoon, heer graaf de speelzalen der Hamburger, bank kennen u maar al te goed uw naam is misschien het eenige dat u toebehoort. De graaf stond op. „Ik ga," zeide hij trotsch, „uw beschuldigingen laten mij koud; ik vergeef het uw ouderdom, anders zou ik bloedige reken schap vorderen. Nooit meer betreedt graaf Hal lenburg uw huis en vandaag nog verlaat hij de stad. waar hij zoo grievend beleedigd is." Met het hoofd in den nek verliet hij het kan toor en langzaam ging hij door de zalen, op nieuw aangegaapt, en bewonderd. Maar toen hij in het prachtig rijtuig was gestapt, dat hem voor de deur wachtte, veranderde eensklaps zijn gelaat en in machtelooze woede balde hij de vuist tegen het huis, waar :al zijn hoop en plannen der toekomst voor altijd waren ver nietigd. (TVordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1