Dagblad voor Schiedam en f m rr fiK Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Donderdag 13 November 1913. !W 10775 Op den Balkan. QYereeniomsti£ op le polis vermelde voorwaarden. Qffidtaeie berichten. Kennisgeving. Arbeidsbeurs. Nieuws. FEUILLET ON. Donkere oogenblikken. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden f 1.50, per weeft 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentién: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiëD 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bjj levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door ,.b« verlies van een hand, voet of oog Uollandsehe Algemeene bü dood V erzekeringsbank, bij verlies van een duim gevestigd te Schiedam. U U wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, sehade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van hun College aan de Gedeputeerde Staten om vergunning voor het vervangen van den gasmotor van 18 P.K. in het rioolgemaal voor de gorzen, kadaster Sectie M. Ho. 1614, door een electromotor van 22 P.K. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 27en November a.s., des Namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, yan de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet i°t beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan atkondiging geschied, waar het behoort, den 13den November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I M. L. HONNERLAGE GRETE. De /Secretarie, Y. SICKENGA. In verband met art. 11 der verordening op de Arbeidsbeurs, hetwelk bepaalt, dat de leden van de Commissie van toezicht op die Beurs door den Gemeenteraad worden benoemd op aanbe veling van patroons- en werkliedenorgamsaties, Vvordt hiermede ter kennis gebracht van de organi saties die van de bevoegdheid tot het doen van aanbevelingen gebruik willen maken, dat zij tot 1 December as. in de gelegenheid zijn voor de Wegens periodieke aftreding op 1 Februari 1914 ontstaande vacatures aanbevelingen aan ons in te zenden voor de benoeming van :J 2 leden patroons, (vacatures G. van Meurs en H. Stoeker) 2 leden werklieden, (vacatures J. van der Most en H. van der Wal). Schiedam, 13 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Be /Secretaris V. SICKENGA. Albanië. Do commissie tot afbakening van :lé grens van Zuidelijk Albanië heeft., alvorens van Eriseka «aar Loskowiki te vertrekken, den Grieksefcen tcgee ringscommissaris dank geweten v.oor de op- 16) «Martha." zei mevrouw König en haar stem «Donk buitengewoon vriendelijk „Martha, wij "ebben een vreeselijk oogenblik doorleefd wat Sebeurd is kan niemand veranderen maar als 1 waar is dat het noodlottig bewijs, dat uw Vader is ontstolen, eenmaal als aanklacht tegen ons kan dienen, moeten wij die ramp zien te doorkomen. Martha, uw vader houdt veel van uzie hem te overreden dat hij zijn Zaken aan kant zet en dat wij ergens anders ëaan wonen..." Zij kon niet eindigen, een luide kreet van baar dochter onderbrak haar. Achteloos had Martha het opgeraapt, er verstrooid een blik °Pgeworpen en eensklaps het handschrift baars vaders herkend. „Groote God het be- Vsrijs]" Zonder haar moeder te antwoorden deed zij een hevigen ruk aan het schelkoord. Vreeselijk °Pgewonden stormde Sophie de kamer binnen bh slaakte een kreet: toen zij het papier in werkzaamheid, dein leden gedurende haar verblijf te ErLeka betoond. De regeeringscommissaris antwoordde nat hij niet anders had gedaan dan zijn plicht, overeen, komstig de opdracht van de Grieksehe regeering, zich geheel ter beschikking van de commissie te stellen, om haren arbeid te verlichten. Reuter verneemt, dat Italië het Engelsche voor stel betreffende de Grieksch-Albaneeische grensre geling aangenomen heeft. Het „Neu<es Wiener Tagebl." meldt: ,De berichten uit wei-ingelichte bron, die wij herhaaldelijk ovietr de nieuwe grensregeling: in Zuid-Albanië publiceerden, moeten aan net feit toegeschreven worden, dat de nota, welke Oosten rijk en Italië aan de mogendheden gezonden heb beri, aanleiding: gaf tot een internationale gedach tenwisseling over de beste wijze, waarop de uit voering der beslissingen, in deze kwestie op de conferentie te Londen genomen, kon verzekerd worden, en over de inachtneming! van den termijn voor de begrenzing en ontruiming van Zmd-Al banië te Londen vastgesteld. Hit Argyrocastro wordt aan de „Albanische Kor- respondenz" gemeld, dat de vrouwen der stad de interventie van de koningin van Engeland hebben ingeroepen, ten einde de invrijheidstelling te verkrijgen van hun echtgenooten, broeders dn vaders, die nog' steeds de krijgsgevangenen der Giii ken zijn. Verbond van alle Balkanstaten. De „Universul" bevat het verslag van een on derhoud met den koning van Griekenland. De koning gelooft niet aan da mogelijkheid eener herziening van het vredesverdrag' van Boekarest, hij acht voor de Balkanstaten den tijd gekomen om een vrij en onafhankelijk bestaan te leiden Wanneer Roemenië, Griekenland en Servië een vereend sluiten, zullen zij een groot© militaire macht vormen, waarmede men rekening dient te houden De koning: verklaarde zich voor een Bai'kan- vertood waaraan ook Bulgarije en Turkije deel- nemen. - na de majesteiten onder het gejubel der fan fares de zaal verlieten. DUITSCHLAND. Uit München wordt gemeld: De plechtige troonsbestijging van koning Lu tuig Hl. van Beieren begon gister met plechtige gods dienstoefeningen in alle kerken. De kiming <e,n de koningin reden in een galarijtuig1 naar de kerk. Na de godsdienstoefening werden de majestei ten op de Marienplatz door den opper-burgemees- ter toegesproken en begroet. De koning en de koningin dankten hartelijk en zetten daarna hun toent naar het paleis voort, luide door de be volking toegejuicht. 'Om half drie nam in de groote troonzaal de huldiging door deputaties uit het geheele land een aanvang. Nadat het koningspaar op den troon plaats genomen had, hield Fugger, president van de Kamer, een lange rede, welke hij met een „hoch" op oen koning besloot. De koning dankte, waar- Martha's handen zag. Snikkend viel zij op de knieën voor haar jonge meesteres. „'t Is Gods beschikking dat ik het verloren heb vegeving, juffrouw, ik zal alles bekennen, maar léver ons niet over aan de politie." „Zeg de waarheid meisje, hoe kwaamt ge hieraan Toen verhaalde Sophie alles van de inbraak, waaraan zij en haar broer medeplichtig waren, „Louis," zoo vervolgde zij, „nam enkele waar- delooze papieren in bewaring; maar van avond heb ik in de zijkamer uw gesprek afgeluisterd en wilde nu met mijn broeder overleggen, hoe wij dit papier het best aan mijnheer zouden kunnen verkoopen. Maar God heeft het anders gewild ik heb het hier zeker verloren." „Ik bemerk, Sophie, zoo begon Martha, na een poos nagedacht te hebben, „dat gij nog niet geheel bedorven zijt. Welnu, ik vergeef u en uw broer en geef u nog honderd thaler voor dit bewijs; maar laat papa nooit te weten komen in welke handen hèt is geweest. Ga nu heen en stuur aanstonds August boven." Toeu de deur gesloten wgs, ijlde mevrouw König op haar dochter toe en strekte de hand uit naar het noodlottige papier. „Geef hier, geef hier," riep zij, „dat ik het vernietige, dat bewijs, dat de rust van ons huis in gevaar brengt." Maar met beslistheid wees Martha haar af. BELGIê. Het Belgische Kamerlid Royers heeft een inter pellatie ingediend voor welke hij urgentie zal vragen over de vertraging! van de havenwerken van Antwerpen, en de voordeelen, die Rotterdam trekt uit het niet uitvoeren van oie werken. Het „Hbld. van Antwerpen" jammert over (ie langzaamheid, waarmede in de Scheldestad alles gaat: „De kwestie der graanzuigers gaat niet vooruit, de kwestie der droge dokken vordert niet, niets avanceert tenzij het verval onzer haven. „Men heeft kunnen zien hoe ze in Holland te weik gaan met de kwestie Rotterdam-Hoek van Holland; dat gaat alles comme une1 lettre a la poste en er is geen levend wezen dat er aan denkt politiek te maken in zulke zaken. „Daar ginder kraait haan noch hen, maar ze gaan vooruit; hier kakelen liberalen en socialisten vp he; stadhuis over allerlei belachelijke zaken en ae haven gaat naar den dieperik. ,,'t Is waar, dat te Rotterdam en te Hamburg de papenvreterij de allerminste bekommernis oer bestuurders is, ©n de havenbelangen er da hoofd zaak zijn. „We zijn waarachtig goed geleverd met die fameuse Cartelmeerderheid!" MEXICO. Het Amerikaansche departement van Staat voei t met de kabinetten van de Europeesehe mogend heden ©en levendige gedachtenwisse 1 ing. De Arnc- rikaatitche regeering tracht den politiekea steun van ae mogendheden te verkrijgen tot een finan cieel boycott tegen de regeering van Huerta. Men gelooft dat financieel© isolatie Huecta bin nen enkele weken tot aftreden zou dwingen. ZUID-AFRIKA. De opmarsch der Britsch-Indiërs naar Trans vaal duurt nog steeds voort, schrijft de corres pondent van de „Daily Telegraph" te Johannes burg aan zijn blad. Zondagavond1 hebben at „pel grims" reeds Greylingstad bereikt. Zondagmiddag werd door de inwoner.-; van Volksiust een massa-meeting gehouden, waarop besloten werd den Indiërs het overtrekken van de Transvaalsche grens verder te beletten. Vier ban ,eid man werden met deze taak belast. Zoo noodig zullen zij met geweld de Indiërs tegen houden. Latere berichten uit Johannesburg melden, dat Maandag' te Balfour tusschen Greylingstad en HeL.elberg '2000 Indiërs zijn gearresteerd. Drie speciale treinen staan gereed, om hen naar Natal terug te voeren. Ook Ghandi is weder in hech tenis genomen en onder politieescorte naar Dun- ii e in Natal teruggebracht, waar- hij zich ver moedelijk wegens zijn optreden voor den rechter' zal hebben te verantwoorden. Op een massa meeting van Indiërs te Verulam werd besloten, am, niettegenstaande hun leider, Ghandi, gevangen „Neen, moeder, niet voor niets gaf God mij dit papier in handen. Dit blad zal aan mijn va der zijn zielerust teruggeven en den last ver minderen, die hem op het hart ligt. Een Bediende trad de voorkamer binnen. „August, is de majoor nog beneden?" vroeg Martha. „Neen, juffrouw, hij is zooeven weggereden met mijnheer zij gaan naar den ouden Gerards, die op sterven ligt." Ontsteld zag de bankiersdochter op, maar oogenblikkelijk nam zii een besluit en beval „Aanstonds inspannen." De bediende ging heen en in koortsigen haast wierp Martha haar mantel om. „Martha wat gaat ge beginnen riep haar moeder. „Wees blijde wij hebben het bewijs terug en Gerards ligt op sterven." „Hij mag niet sterven met een vloek tegen mijn vader ik zal naar hem toe gaan en het onrecht herstellen, dat mijn vader hem aange daan heeft." „Hoe Naar Gerards Neen ge gaat niet 1" „Het rijtuig staat voor, Juffrouw" riep een bediende. „Blijf hier, ik beveel het u," zeide me vrouw. Maar haar dochter was al naar beneden gesneld, riep den koetsier haastig het adres van Gerards toe en in weinige oogenblikken genomen was, hun actie tegen de immigratie-wet te blijven voortzetten. Keuter meldt uit Londen d.d. 12 November: In antwoord op het aanstellen van ongeorga niseerde arbeiders heeft de krsche transportarbei dersbond een beroep gedaan op< alle haven.emr ploy Ar', om het werk neer te leggen. Het goederentransport tusschen Engeland en Ierland is hierdoor lam gelegd. Na de uitspraak van het vonnis te Kief hecrscht© daar Maandag en gisteren groote opwin ding over het vonnis van het hof in het ritueel© inooidproces-Beilis. Antisemitische agitatoren rui en openlijk het gepeupel op tegen de Jolen, be werende dat de gezworenen, die Beilis hebben vrijgesproken, door de joden zijn omgekocht- Af deel; n gen kozakken en veldwachters bewaken de joocbche wijken. Volgens de meening van bevoegde Russische jur ten wordt door de uitspraak van de ge zworenen het voorkomen van den ritueelen moord ontkend, althans niet erkend, daar in de eerste vraag, door de gezworenen bevestigend beant woord, slechts van de wxeede wijze, waarop de moord is gepleegd, en van het leegbloeden van liet lijk, maar niet van religieuze doeleinden spra ke was. Eerst de tweede vraag, die .ontkennend beantwoord werd, spreekt van religieuze motie ven. 'Ook te Sint-Petersburg was de belangstelling enorm. De nedactiebureaux der bladen weruetn be'egerd door de nieuwsgierigen. Bij ae redactie van de „Rjetsj" waren alle ontvangkamers en zelfs de trappen bezet met menschen, die vol span ning op den uitslag wachtten. Van een der Berlijnsche rechtskundige advi seurs van prinses Louis© van België wil ae „Na tional Ztg." het volgende hebben vernomen om trent ae regeling van de geldelijke positie der prinses: De Belgische regeering betaalt ruiin 61/2 mililoen francs uit. Van dit bedrag worden 6 mill icon francs bij een Belgische bank geiepo- nee ra, ten behoeve der schuldeischers, terwijl prinses Louise de rest in contanten krijgt afbe taal i Het Belgische Eerste Kamerlid, Halot, nad zich tot alle schuldeischers gewend, opdat dezen ten soort consortium zouden vormen, waaronder de 5 millioen verdeeld worden. Tot dusverre zijn aocr dit consortium reeds 17 millioen francs de bet t ...gegeven. Van dit reusachtig scbulabedrag gelden echter 8V2 millioen francs als onrechtma tige vorderingen en wel: Schneemann 6 millioen, Imhcfen 1 millioen, Rauch, Wieizer en Schreiner ieder 1/2 millioen francs. Ook ae andere schuldeischers hebben er me nigmaal maar een slag in geslagen en te hooge vorderingen ingediend. Zij allen zullen die vorde ringen moeten specificeeren en overleggen, waarop ae prinses over de juistheid ervan zal hebben te getu'gen Den schuldeischers is echter ook het recht toegestaan, de hoogte van elkanders vorde ringen onder elkaar te bestrijden. was hef lichte rijtuig reeds ver van de ouder lijke woning. Emile Gerards zat aan 't bed van zijn vader en liet zijn blik met de uitdrukking der groot ste bezorgdheid en innigste liefde op den lijder rusten. De voormalige boekhouder lag op ster ven de grijsaard hield de hand van zijn zoon in de zijne, maar richtte zijn oog vol verwachting naar de deur. „Hij komt, vader, hij komt stellig," zeide Emile, wees maar niet ongerust." Sinds den morgen had de oude Gerards de spraak teruggekregen, al kwamen de woorden „zoo ik slechts met mijnheer König heb ge sproken, sterf ik gaarne," bijna onhoorbaar van zijn lippen. Zachtjes ging de deur open de majoor trad binnen en achter hem stond Godfried König aarzelend op den drempel der sterfkamer. Er flikkerde een straal van vreugde in de oogen van den zieke Gerards wenkte hem naderbij te komen; eensklaps was het ijs gebroken, snel naderde hij het bed, greep den stervende bij de hand en 'zeide diep ontroerd „Arme vriend, alles zij vergeten Spreek, wat kan ik voor u doen (Slot volgt).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1