Dagblad voor Schiedam Omstreken Gratis Ongevallenverzekering EERSTE BLAD. 36ste Jaar#&ii&. Zaterdag 15 November 1913 No. 107?/ Op den Balkan. QTereeaiomstii od de polis vermelde voorwaarden. Dit nummer bladen en een Zondagsblad. bestaat uit twee Geilluslreerd Officieel» berichten. fiieuws. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Adverse ntiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering by levenslange geheele invaliditeit; wordt gewaarborgd door de bii verlies van een hand, voet of oog Uoilandsehe Algemeene bij verlies van een duiui Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam by verlies van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam noodigen de ingezetenen met aandrang uit Maan dag 17 November a. s., zijnde de Nationale ge denkdag van onze herwonnen onafhankelijkheid °pdien dag werd in 1813 voor het eerst weder de oranjevlag uitgestoken Algemeen te vlaggen, waann de Gemeente voor hare gebouwen zal voorgaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i M. L. HONNERLAGE GRETE. Be Secretaris, V. SICKENGA. Demobilisatie. De Grieksche minister van oorlog heeft de de mobilisatie van 9 lichtingen der reserve gelast. Albanië. Het voorstel van Engeland tot wijziging van het beginsel volgens 't welk de grensbepaling in Zuid-Albanië geschiedde, is te Weenen zeer gun stig ontvangen. De regeering zal er zeer waar schijnlijk haar goedkeuring aan hechten. Be Bedachten wisseling met Italië betreft uitsluitend detailpunten. Onder de Servische troepen. Men seint uit Belgrado aan de „Südslawische Cüirespondenz" Onder de Servische troepen te Prisjtina, Uskub en Dibra haerscht opgewondenheid, die zich reeds in betoogingën heeft geuit. Verscheidene tro>e.p*i- nfdcelingen hebben hun wapens ingeleverd en Verklaren niet langer in dienst te willen blijven. Hit heeft den troonsopvolger Alexander aanlei ding gegeven persoonlijk tusschenbeide te komen. Met een extratrein is hij over Uskub naar Prisjtina vertrokken, maar uit vrees voor een aanslag is hij naar Belgrado teruggekeerd zonder te zijn opgetreden. Ten einde nieuwe incidenten te voor komen, heeft de regieering beslopen aan de troe len 3 maanden verlof te geven en 30 pet. der Reservisten naar huis te zenden. hadden, zouden wij reeds met Duitschland op verschillende punten tot overeenstemming geko men zijn." Hierna werd de algemeene discussie gesloten. Gedurende de op het E'ysée gehouden minis terraad zette de minister van Financiën het wets ontwerp uiteen, waarbij de regeering gemachtigd wordt een staatsleening ten bedrage van 1300 millioen trancs tegen een rente van 3°4 uit te geven. In de maand Februari vau elk jaar zal een som van 75 milloen francs ter beschikking gesteld worden ten einde de rentebetaling en en jaarlijksche aflossing mogelijk te maken. Deze 75 millioen francs zullen verkregen worden door een successie-belasting op kapitaal. De minister van Ooi log deelde de meeDing van de militaire commissie, over het vergrijp tegen de krijgstucht door generaal Faurie begaan, mede. Op voorstel van den minister besloot de minister raad generaal Faurie op pon-activiteit te stellen wegens een zwaar vergrijp tegen de krijgstucht. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Boedapest wordt geméld De Hongaarsche Kamer beraadslaagde gister over de wet op de drukpers. De regeeringspartij stelt voor, de zittingstijd van vier op acht uur te brengen teneinde met de behandeling gereed te kunnen komen. De voorzitter stelt voor, om mor gen de debatten voort te zettende minister president ondersteunt dit voorstel. Andrassy be antwoordend, verklaart hij, dat een voorbarig beroep op het volk niet gerechtvaardigd zou zijn, want niet alleen bezit de regeering het vertrou wen van de meerderheid der Kamer, maar alles wyst er op, dat ook de meerderheid des volks de houding der regeering goedkeurt. Oauverschillende redenen kunnen de nieuwe verkiezingen niet vóór 1915 plaats hebben. De verlenging van den zit tingstijd wordt noodzakelijk gemaakt door het groote gewicht van het thans in behandeling genomen wetsontwerp. Gedurende de redevoering van Andrassy interrumpeerde graaf Tisza op heftige wyze, terwijl verscheidene afgevaardigden, behoorende tot de oppositie, tot de orde moesten worden geroepen, terwijl Szemressary tweemaal naar de commissie van orde verwezen werd. De motie van den voorzitter werd ten slotte aange nomen. DUITSCHLAND. Reuter meldt uit Berlijn Dezelfde strafkamer, waarvoor het Krupp-pro- ces behandeld is, hield zich gister bezig met het proces tegen den uitgever en den verantwoorde lijken redacteur van Deutsche Montagszeitung "Walter Steinthal en Willy Wilde, beschuldigd ^ttn beleediging van den generaal-intendant, graaf Ruisen Haeseler. De beleediging bestaat daarin, dat graaf Haeseler in een artikel in de sMontags- zeitung" van homosexueele neigingen beticht Werd. Steinthal werd tot een jaar gevangenis straf veroordeeld en onmiddellijk gearresteerd, ter Wijl Wilde vrijgesproken werd. Bij de behande- Üng van het proces is gebleken, dat niét de geringste verdenking tegen graaf Haeseler gekoes terd kan worden. FRANKRIJK. In den loop der Kamerdebatten over het wets ontwerp betreffende de bepalingen van herkomst verdedigde de minister van Landbouw, Clementel, Doet kracht de essentieele bepalingen van het ontwerp. Hij verklaarde, persoonlijk de verant woordelijkheid er voor op zich te zullen nemen on niet aan het bewind te kunnen blijven, wan neer die bepalingen verworpen werden. Sprekend Over de internationale overeenkomsten betreflende de bepalingen van herkomst, zeide Clementel Wij moeten vóór alles tot een overeenkomst met Ruitschland geraken, in welk land de wetgeving omtrent deze kwestie niet zonder gevaar is." De Minister erkende echter, dat Duitschland wel bereid is, om, evenals Frankrijk, heen te sturen daar de bescherming van de bepaling van her komst. Wanneer wij" zoo zeide hij sniet ®»et binnenlandsche moeilijkheden te kampen AUSTRALIë. Een lid van het Australisch parlement, daar heen door dei arbeiderspartij: afgevaardigd, is wegens beleediging van den voorzitter der Ka mer voor den verderen duur der huidige zit tingsperiode gjeisehorst. .De regeering beschikt hierdoor' in het parlement over een meerder heid van een stem, die van den voorzitter niet mt.legerekend. Uit Rome wordt aan de „Petrüs-blatter" ge meld, dat de Congregatie van het H. Officie een rondschrijven aan de bisschoppen heeft gezon nen, waarin zij worden uitgenoodigd; gegevens te zenden over het aantal gemengde huwelijken in hun diocesen gesloten en over den godsdienst der kinderen, uit zulke huwelijken voortgekomen. Naar de „Central News" verneemt, worden toebereidselen gemaakt voor de ontvangst te He- louan van den tsarewitch, waar de Russische troonopvolger een kuur zal ondergaan. Dit bericht is echter nog niet officieel beves tigd, terwijl alle toebereidselen met een zeker geheimzinnig waas worden omringd. Helouan dat bekend staat om zijn warme zwa velbronnen is gelegen op den rechteroever van den Nijl, ongeveer 14 mijlen beneden Cairo. Door de corporation des publicistes Chrétiens is het initiatief genomen voor' een monument, dat ter herinnering aan het honderdjarig eeuwfeest var, Louis VeuilLot in zijn' geboorteplaats zal wor den opgericht. In het geheel is tot dusver voor het oprichten van 't monument ingekomen fr. 16.510.10. Een Handelswet. De nieuwe minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zet wel haast achter zijn werk. Jaren lang is er geroepen om eene wet tegen verval- sching en oneerlijke concurrentie, maar altijd te vergeefs. Het heette, dat de materie zoo: moeilijk te regelen was. Binnenlandsche Zaken moest er aan te pas komen, evenzoo Landbouw, Nijver heid en Handel en natuurlijk ook Justitie. Van zelf gaf dat: zooveel hoofden, zooveel zinnen en dus eene eerlijke begrafenis van alle desi derata. Maar thans heeft minister Treub inzake net vraagstuk der bestrijding van vervalsching en oneerlijke concurrentie een weg gevonden, ten einde buiten Binnenlandsche Zaken en Justitie om, tot een© bevredigende oplossing te komen. Dezer dagen toch heeft een ontwerp van wet, houdende „vaststelling van regelen betreffende de aanduiding van handelswaren",' het depar tement van Landbouw, Nijverheid en Handel ver laten. Wij hadden het genoegen, bedoeld ontwerp en de daarbij! behoorende memorie van toelicn- ting enkele uren ter inzage te mogen pntv.an- gen. De wet, die „Handelswarenwet" zal heeten, gaat van het beginsel uit, dat bij den verkoop van een artikel de vlag de lading moet dekken. Dc vooruitgang der chemische wetenschap cn hare toepassing in de nijverheid beeft geleid tot eene vervalsching volgens veel fijner methoden Aar, vroeger mogelijk was en heeft tegelijk tal van surrogaten in den handel doen brengen, die zich met den naam van het echte product tooien of met een fantasienaam, daarop gelijkende. Met dien vooruitgang heeft de warenkennis van den winkelier en den kooper geen" gelijken tred gehou denDe vervalsching of namaak geschiedt in lal van gevallen zoo knap, dat men wel een chemi sche opleiding moet genoten hebben of een labo ratorium te zijner beschikking hebben, om te kunnen vaststellen, of een als: echt en onver- valscht verkocht product inderdaad echt en on- vervalscht is. De ervaringen van de in verschil lende gemeenten bestaande keuringsdiensten, van het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren en van particuliere .onderzoekingslaboratoria bie den te dozen opzichte bewijzen in overvloed Er wordt dan ook dringend behoefte gevoeld aan eene voorziening ter zake en zulks niet het minst in de belanghebbende kringen van oen hanael zelf. Met behulp van de tegenwoordige Wetgeving is tegen het kwaad zoo goed als niets te beginnen. Art. 330 van het Wetboek van Straf recht vat het begrip van vervalsching veel te eng op, het eischt, dat de ver kooper van de vervalsching geweten heeft, eer veroordeelingi kan volgen, en bet voorziet niet in de gevallen, dat surrogaten als echte artikelen verkocht worden. De gemeentelijke wetgever heeft dit, reeds voor lang beseft en verordeningen tot stand gebracht, waardoor de verkoop van vervalsehte levensmid delen en surrogaten als echte artikelen wordt tegengegaan. Voor richtige naleving dezer veror dening zorgen keuringsdiensten, die, ten einde den strijd tegen de vervalsching doeltreffender te voeren, bovendien in overleg' met fabrikanten de finities en daarop gegronde normen voor oen aantal artikelen hebben vastgesteld. Deze keu ringsdiensten houden evenwel alleen toezicht op den verkoop van levensmiddelen en niet op dien van handelswaren in het algemeen. Toch worden cteze laatste even erg: vervalscht als de eerste. Wettigt dit reeds een ingrijpen van den rijkswet- gever, te meer is dat het geval, waar de door do keuringsdiensten vastgestelde normen alle wette lijke sanctie 'missen. De diensten kunnen niets bereiken, tenzij de handelaar tot medewerking geneigd is en de reeds vastgestelde normen ver vallen, indien de handelaar voortaan weigert er zich aan te houden. Doch óók om eene andere reden is ingrijpen van den iriijkswetgever onvermijdelijk. De erva ring heeft Wel geleerd, dat door de werkzaam heid der keuringsdiensten het aantal vervalschin- ger, daalt, maar daardoor ontstond weer een nieuwe misstand en wel deze,' dat er' nu geknoeid werd met de hoeveelheid van het gekochte art'l.L-l. Dit geldt speciaal voor die artikelen, Welke dooi den winkelier verpakt of opgemaakt voor den verkoop in het klein van den producent of groot handelaar worden betrokken, zooals conserven, doozen pennen, rollen papier, flesschen bessen sap, pakjes zeeppoeder, knotten sajet, stukjes band, enz. Ook dit maakt' een ernstige.') vorm van oneerlijke concurrentie uit, waartegen moet opge treden worden. De beide genoemde vormen van oneerlijke con currentie denkt minister Treub nu te bestrijden roet behulp eener wet, waarbij op den voorgrond staat, dat een artikel slechts onder zoodanige benaming mag aangeboden worden, dat uit dien naam zelf valt af te leiden, of men met het oorspronkelijke, het echte product te doen heeft, dan wel met -een surrogaat of een vervalscht artikel. Artikelen, die men in het verkeer wenscht te brengen, worden, al zijn zij namaaksels, op deze wijze niet geweerd; alleen wordt zorg ge dragen, dat zij zich niet tooien met eene Dena- ming. die hun niet toekomt. In zake die benamingen valt er dan drieërlei te onderscheiden. Er kunnen gevallen zijn, dat het wenschelijk is voor een bepaald artikel het uitsluitend recht vast te stellen om met een bepaalden naam te worden genoemd. Dit zijn dan de echte artikelen. In andere gevallen zal het wenschelijk zijn te verbieden, dat voor een bepaald artikel een zekere benaming wordt gebezigd, daarbij de keuze van den wèl te bezigen naam vrijlatend. In nog andere gevallen zal het wenschelijk zijn te eiscben, dat een bepaald artikel met een bepaalden naam of met eene bepaalde toevoeging wordt aangeduid. 'Deze heide laatste gevallen betreffen de na- inaakartikelen in den ruimen zin van het woord. Ir. het tweede geval wordt dan door uitsluiting van den naam van het echte artikel verwarring voorkomen; in het derde geval wordt de bijzon dere aandacht op den aard van het artikel ge vestigd. Het zou b.v. wenschelijk kunnen zijn voor te schrijven, dat artikelen, waarin saccharine in plaats van suiker voorkomt, zuflen worden aangeduid onder de bijvoeging „met saccharine". .Alleen al om dit te bereiken, zou reeds eene wettelijke regeling als wordt voorgestaan, aan beveling kunnen verdienen, omdat het gebruik van saccharine in de nijverheid ter vervanging van suiker een groote bron is van oneerlijke concurrentie en van de vormen, waarin de sac charine wordt gebezigd wel die is, waartegen de argumenten ter bestrijding' van saccharmege- bruik, in het algemeen aangevoerd, het krachtigst gelden. Aan deze regeling sluiten zich dan voor be paalde artikelen voorschriften aan omtrent eene aanduiding, vermeldend het gewicht, den inhoud, de maat of het getal van die artikelen. Deze aanduiding zal steeds geschieden bij al gemeenen maatregel van béstuur. Aangezien, even wel bij het vaststellen der aanduidingen zeer gewichtige belangen van handel en industrie ge moeid kunnen zijn, is het gewenscht ook aan de wetgevende macht de gelegenheid te bieden zich daarover uit, te spreken. Vandaar dat voorgesteld wordt, de algemeene maatregelen van bestuur niet eer in werking tedoen treden dan drie maanden na den dag', waarop een ontwerp van wet, houdende bekrachtiging van de in den alge- meenen maatregelen getroffen voorziening aan de Staten-Generaal ter overweging is aangeboden De algemeene maatregel houdt op van kracht te zijn bij intrekking van het ontwerp vin wet of hij niet aanneming daarvan door de Staten- Generaal. Voor wijziging van reeds vastgestelde normen, al of niet door de wet bekrachtigd, zal dezelfde procedure gelden. Voorgesteld wordt, nog niet strafbaar te stel len den handelaar, die kan aantoonen, zelf de waren in den toestand, waarin hij ze in voor raad heeft, uit het buitenland te hebben ontvan gen. Brengt hij' de waren in het verkeer, dan is hij echter verplicht zorg te dragen, dat zij aan de bepalingen der wet voldoen. Voor export be stemde waren behoeven niet van een aanduiding voorzien te zijn. De hij de wet strafbaar gestelde feiten wor den beschouwd als overtreding; bij ver#ordee- üng kan de rechter de openbaarmaking zijner uitspraak gelasten. Met het opsporen der overtredingen der inge volge óe wet gegeven voorschriften zijn, behalve de bij art. 8 van het Wetboek van Strafvordering aar gewezen, personen, belast de marechaussee1, alle ambtenaren van rijks- en gemeente-politie, f1000

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1