Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f on rr fifj Gratis Ongevallen verzekering 36sie Jaar^&u^. Maandag 17 November 1913 W 10778 Op den Balkan. QYereeiïoistii op de polis femelde yoorwaarden. berichten. Aanbesteding. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by dood by verlies van by verlies van een hand, voet of oogI U U I IUU een duim de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. UU wgsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam' zgn voornemens op Donderdag ÜU November a.s., 's namiddags 2 uur, ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden lo. het weghalen van lompen, beenderen, metalen, papier enz., aanwezig op hei ter rein van de Vuilnisbelt aan den Buiten havenweg no. 154 over het jaar 1914 2o. de levering, gedurende het jaar 1914, van roggebrood en haver, ten behoeve van de paarden van de Gemeente- Reimging. De gezegelde inschnjvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwe zige gesloten bus, vdSr des namiddags 1 uur van den dag van aanbesteding. De voorwaarden van aanbesteding liggen op de Gemeente-Secretarie (afdeeling A) ter lezing op iederen werkdag van 8i/3'4.ty3 uur. Kieuws. Albanië. Volgens de „Reichsp-ost" zouden ue mogend heden het voorstel van Engeland, betreft'enue d: afbakening van Zuidelijk Albanië, hebben goed- geketud. De internationale commissie zal waar schijnlijk heden hare werkzaamheden weder op vatten. i In de Egeïsch© Zee. Een Italiaansch eskader', onder beviel van den hertog der Abruzzein, heeft het anker op de roede van Rhodos uitgeworpen. In Bulgarije. Reuter meldt uit Sofia: In de gister gehouden zitting der Sobranja las Radoslavoff de regeerin gsverk 1 aring voor. Het ao curnent begint met te herinneren aan Jen ernst van het oogenblik, waarop het kabinet werd gle- formeeru en op 'le smartelijke offers, welke te brengen door da omstandigheden wierd geëis.'ht He reg'eering aanvaardde het verdrag, van Boeka rest onder voorbehoud van het juiste evenwicht op den Balkan, en zal alle vredelievende mid delen aanwenden, om in dit verdrag de wijzi gingen te doen aanbrengen, die met de belangen en den vrede van Europa vereeniglbaar zijn, en die ue rust op het Balkan-schiereiland zouden Waarborgen. De vrede van Constantino-pel zal w.orden aan gevuld door een handelsverdrag, hetwelk ten doel heel1., de economische ontwikkeling van beide landen te verzekeren. Bulgarije zal er naar streven, de ontvangen Wonden door vrede en arbeid te genezen. De Sobianja werd ontbonden, daar zij', na ue ram pen, welke op de groote overwinningien volg den, de natie niet langer vtertegenwooruigde ieui teneinde het volk in de gelegenheid te stellen, Hjln oordeel te zeggen aangaande de toekomstige taax des land. De regeering zal de on v oor waarde t ij ki \rij,- heii der verkiezingen waarborgen. Zij zal Voorts den geldelijken toestand des lands op V fister grondslag vestigen door de afschaffing! Van overbodige uitgavlen, en* door rationeele be lastinghervormingen, die niet drukken op >.e groote hiaspa der arbeidende klassen en der armen. Met bet oog op den tegenwoordigen interna- Rotialen toestand, zal de regeering een krachtig leger op da been houden, teneinde <la onafhan kelijkheid en de levensbelangen Van het vaderland te waarborgen. liet openbaar onderwijs zal opnieuw worden uitgeweid en worden uitgestrekt tot oe bewo ftera der geannexeerde landstreken. Aan mi Egef- sche Zee zal een zeehaven worden gebouwd, benevens een spoorlijn, welke deze z,ee met dén Bonau verbindt tDe landbouw zal' worden aangemoedigd in ver beterd in dia streken, welker bevolking eerstdaags groepen zal worden tot het uitoefenen barer Politieke rechten, zooals die reeds in het bezit 'ter Bulgaarsche burgers zijn. He regeering wist niet het minste voordeel te trekken uit deu schitterenden toestand, ge schapen door de Bulgaarschei overwinningen en het sluiten van den vrede. In uien tusschen. tijd formuleerde Roemenië zijn eischen, de Grieken en Serviërs begonnen de Bulgaren in Macedonië te vervolgen. Toen Turkije er in toestemde Adrianppel af te staan, toonde Gueschof zich zeer koel en wilde zich niet met Turkije verstaan. De xégeering liet Danef te Lonaen zonder in structies. De geheele ontwikkeling van het Bul- gaarsch-Roemeensich conflict Vloeide voort uit de weinig toeschietelijke houding der regeering en van Gueschof om de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Bulgarije begon een twee den oorlog tegen Turkije, niettegenstaande dé generaals het tegenovergestelde adviseerden. De hervatting' der vijandelijkheden tegen Turkije was een niet te rechtvaardigen fout.. Na den val van Adrianopel kon de vrede on middellijk geteekend worden, maar de regee ring liet zich verleiden door de uitvluchten der Grieken en Serviërs, die bespottelijke voor waarden stelden, met het doel de onderhande lingen slepende te houden en de Bulgaren te verzwakken; zonder de tusschenkomst van sir Edward Grey hadden de onderhandelingen eeuwig kunnen duren. Gbenadief deed vervolgens mededeeiing van de raaugevingen der mogendheden om een verbond met Roemenië te sluiten. In den loop van een redevoering in xe Sobranja schreef de minister van Financiën het onheil van Bulgarije toe aan het bondgenootschap met Servië De minister van Buitenlanisehe Zaken constateerde, dat Bulgarije den oorlog met onvol doende materiaal begon, hoewel de generaals een overwinning verzekerden als de oorlog van kor ten duur was;. De regeering lette niet op dit advies en hield geen rekening met de waarschu wingen omtrent de oneerlijke bedoelingen dic-r bondgtenooten. Zij had spoedig vrede moeten slui ten op basis1 van de onderhandelingen, waarover de minister in den breede uitweidde. Koning' Ferdinand. Ondanks alle tegenspraak, aldus een oud-di plomaat in de „Daily Telegraph", zal Rusiand met beslistheid blijven aandringen op den troons afstand van Ferdinand van Bulgarije ten behoeve van zijn oudsten zopn, Boris, en zijn vertrek naar zijn landgoed in Hongarije, als 'een „Rol en exil". ENGELAND. Aartshertog Franz Ferdinand is, zooaR Reuter reeds seinde, Zaterdag met zijn gtemalin aan het Victoria-station te Londen aangekomen. Hij zal heden, Maandag, naar Windsor vertrekken, waar heen koning George en de koningin zich reeds Zaterdag begeven hebben. De „Times" wijdt 'een buitengewoon warm gesteld begroetingsartikel aan den gast, waarin weliswaar op bet particuliere karakler van deze reis wordt gewezen, maar te vans ook de overtuiging wordt te kennen gege ven, dat de reis een gunstig omen beteeketnt voor de huidige en toekomstige betrekkingen tus schen de Engelsehe en Oostenrijksche vorsten auizen. De ontvangst, welke den gasten in En geland te beurt zal vallen, zal hun, van ue vriend schappelijke gezindheid der Engelsehe natie over tuigen. Verder wijst de „Times" er op, dat de aarts hertog in den loop der tijden meer en meer belangstelling voor Engelsehe aangelegenheden is gaan toonen, en het blad vergeet niet, op te merken, dat Franz Ferdinand als de feitelijke instigator der Oostenrijksche dreadnoughts is te beschouwen. ZWEDEN. De president van de Tweede Kamer, baron Bonde, en zijn echtgenoote, zijn in den afgeloopen nacht op het slot Eriksberg,1 in Soenderinannland, overleden. De barones was sedert verscheidene jaren ziekelijk wegens bloeduitstortingen in de hersens en stierf aan een nieuwen aanval harer ziexte, nadat zij nog 's avonds een wandeling mei haar echtgenoot had gemaakt. Een paar uren later overleed ook de baron. Zijn dopd wordt toegeschreven aan een aanval van beroerte, veroorzaakt door. den schok, dien liij door het overlijden zijner vrouw had ont vangen. RUSLAND. De Russische minister-president Kokofsor ver klaarde aan de „Liherté", dat een tier meest directe gevolgen van zijn verblijf in Frankrijk zijn moest de totstandkoming met behulp van de Fransche geldmarkt van een nieuw spoorweg net, dat de 'economisch ontwikkeling1 van Rus land bevorderen zou. Zoodra hij te Petersburg zou zijn terugge keerd, zou hij aan het plan tot deze nieuwe samen werking van Frankrijk en Rusland ue laatste hand leggen. Deze samenwerking zou zich ont wikkelen ten bate der gemeenschappelijke belan- gen van beid© landen binnen hiet kader van een onveranderlijk solidaire Europeesche politiek. FRANKRIJK. De feestelijke herdenking van den 25en verjaar dag aer stichting van het instituut Pasteur te Parijs, had Zaterdagmiddag plaats in tegenwoor digheid van den president der republiek, den voor zate c van den ministerraad, de presidenten van Kamer en Senaat, den heer Loubet en een groot aantal senatoren en afgevaardigden, voornamelijk van het Jura-departement, van waar Pasteur ge boortig was. Poincaré kwam om twee uur in het instituut aan, waar hij' begroet werd door den heer Darboux, den voorzitter va,n den raaa van beheer. Hij bezocht vervolgens alle laboratoria rn legde op de graftombe, waar bet stoffelijk overschot van Pasteur rust, een zilveren palm neer. In het Amphiteater waar verscheidene fami- 1 ieteoen van den beroemden geleerde aanwezig waren, beantwoordde Poincaré een toespraak van den heer Roux, die dé geschiedenis van liet insti tuut uiteengezet had. Poincaré herinnerde aan de vele diensten, die door Pasteur en diens leer lingen aan de menschheid bewezen waren, en eindigde met de volgende woorden„Aan u mijne heeren, die hier in vrijheid een schitterende ar beid van wetenschap en menschlievendheid be gonnen en voltooid hebt, brengt heden de repu bliek den tol van zijn bewondering en dankbaar heid." PORTUGAL. Uil de resulaten van de verkiezingen die tol dusver bekend zijn, blijkt, dat een groote meer derheid van candidaten der regteeringspartij geko ITALIë. Gistermorgen om half elf droegj kardinaal Merry del Val ter gelegenheid van den tienaen verjaar dag van 's Pausen kroning een plechtige H Mis op in de Sixtijnsche kapel. De Paus was hierbij tegenwoordig. MEXICO. Reuter seinde Zaterdag uit Mexico City: Generaal Huerta verklaarde hedenavond- „Ik zal niet aftreden, maar mijn werk voortzetten zooals ik tot dusverre deed. Ik zal al mijn klach ten inspannen om wederlom vrede over mijn land te brengen, en aldus de belofte te vervullen, welke ik aflegde, toen ik het bewind aanvaard de." Huerta gaf toe, dat de toestand zoo zou kun nen worden, dat de vreemdelingen zich in on min del] ijk gevaar zouden bevinden, maar in dat geval zal hij al het mogelijke doen om hen te beschermen. „Het is waar", zoo vervolgde Huerta, „dat bet grauw in -opstand zou kunnen komen, maar ik z-ou dan niet aarzelen om de allerstrengste middelen tot herstel der orde en bestraffing der schuldigen toe te passen, welke in mijn mach) staan. In alle gevallen ben ik besloten om mijn pacificatie-program voort te zetten, eu te trachten, het geheel ten uitvoer te leggen." De Engelsehe gezant, Garden, heeft aan alle Engelschen in Mexico, door bemiddeling der consuls, den inhoud van het door Lind aan generaal Hueirta gerichte communiqué mede gedeeld, en hun gelast, zich gereed te houden, om bij de eerste waarschuwing naar veiliger oorden te vertrekken. Zij; die op afgelegen plaatsen wonen, moeten zich verzamelen in de groote centra, vanwaar zij gemakkelijker de wijk naar elders zouden kunnen nemen. Garden zou voorts aan den Amerika a nschen zaaxg'elastigde Engeland'® steun in zake presi dent Wilson's optreden jegens Mexico hebben toegezegd. Vclgens een telegram uit Mexico-C'ty bestaat er in goed ingelichte kringen aldaar nog sléchts weinig hoop, dat de geschillen tusschen de Ver- cenigde Staten en Mexico op vredelievende wijze Ipgeleg'd zullen worden. Gezegd wordt, dat Huerta nog steeds niet overtuigd is van de gewenschl- heiu van zijn aftreden en op de Amerikaansche legatie wordt de toestand openlijk pessimistisch beoordeeld. Huerta heeft Zaterdagmiddag de minis terra ai in buitengewone zitting bijeengeroepen. Uit. St. Petersburg aan dé „Kölnische Zeitnng" Hel Moskousche blad „Roeskoje Slowo" spreekt in een hoofdartikel van 't uiteenvallen van 't Euiopeesch concert en betoogt, dat het voor Rus land en Frankrijk hoog tijd wordt 0 os ten rijk- Hongarije en Italië te bewijzen, dat zij bij de verdere regeling dear vraagstukken op oen Bal kan zich van eigenmachtig optreden hebben te onthouden. De vrije doorvaart door de Dardanellen gaat, naar het blad verder schrijft, slechts Rusland en Turkije rechtstreeks aan, en er is geen reden nog langer met de oplossing van dit vraagstuk te talmen. Ten bewijze, hoe weinig vertrouwen oe Oos- tenrijksch-Hongaar3che politiek verdient, deelt ue „Roeskoje Slowe" over de terugroeping' van tien O.-H. gezant bijlzonderheden mede, welke blijk baar afkomstig zijn uit kringen, die over -ofii- ci-eele inlichtingen beschikken. Te Perpignan is bericht ontvangen, cat ge- duurnoe den laatsten overtocht van ae postboot „Meajerda", tusschen Port Vendres en Algiers, muiterij is uitgtebrokem onder een convooi mili taire gevangenen, afkomstig van een straf-sectie op het eiland Madame, en dat naar Algerië werd gedirigeerd. Zes gevangenen verbraken hun ketenen en be. dreigden de bemanning en de passagiers. Na een vrij levendig gevecht werden de muitelingen eindelijk overmeesterd door de gendarmen, ai hen dag en nacht met de revolver in de vuist bewaken. Bij ne aankomst van de pakketboot Ie Algiers, weiden de muitelingen aan de militaire autori teiten overgegeven, die een onderzoek zullen doén instellen. In verband met een zekere -anti-Frausche stemming, die thans algemeen in de Italiaansche pers tot uiting komt, schrijft de „Petit Parisien"; Deze perscampagne beinvloedt ook de houding der Italiaansche diplomatie, die meer aanspraak gaat maken en met de rechten en belangen van and.-ren niet genoeg rekening houdt. In ne thans tusschen Rome en Parijs hangende vraagstukken over de positie der in Tunis' gevestigde Tripo- litanen, treedt deze nieuwe richting zoo duidelijk aan den dag; dat de Quai d'Orsay zich bij oen vertegenwoordiger van Italië daarover herhaalde lijk moest beklagen. Het vraagstuk betreffende de Tripolitanen in Tunis, aldus wordt aan hetzelfde blad gemeid, heeft een onverwachte wending' genomen. Naar verluidt, is bij de besprekingen met Italië een onderbreking ingetreden, en worden bij ue Tripo li tanefi en zelfs bij ae in Tunis geborenen, die een tijd lang in Tripoli gewoond hebben, ijverige pogingen aangewend, hen tot aanname der Ita liaansche nationaliteit te bewegen. De Yaandeluitreiking. Men meldt ons uit 's-Graven hage: Het was in begin van het jaar 1913. dat een commissie, bestaande uit een drietal luit-gene raals n.l. de heeren Wupperman, Koolemans Beyner en de Bas, van H' M. de Koningin in opdracht kreeg, de opschriften vast te stellen voor fin zen is. AMTiRTTCA-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1