Btads- en Gewestelijk Nieuws. Neêrlands Herstel. Gemengd Nieuws. de aan de nieuw op te richten regimenten uit te reiken vaandels. Deze opdracht betrof in het bijzondér de infan terie. Nu dan heden het militair feest der plech tige uitreking dier vaandels plaats heeft, mogen wij wel even uit de school klappen en openbaar maken, hetgeen ons omtrent de beraadslagingen der commissie uit de beste bron wordt meege deeld. De commissie was namelijk niet eenstemmig in baar oordeel. Voor zoover het betrof de nieuwe regimenten was jie commissie het wel eens, doch verschil van meening ontstond over de oude op schriften. De meerderheid adviseerde tenslotte aan den minister van Oorlog de oude opschriften te laten vervallen. Zoo zou bv. het 7e regiment hetwelk in zijn vaandel als opschrift voerde »Quatre-Bras en Waterloo 1815" bij de nieuwe indeeling het»opschrift van zijn vaandel zien ver dwijnen. Dit zou ongetwijfeld tot ontstemming, zoo niet tot bitterheid aanleiding geven, te haeer, daar men het euvel had kunnen voorkomen door bij de reorganisie der regimenten meer rekening te houden met de traditie. De minderheid der Commissie diende daarom een nota in, waarin de wenschelijkheid werd betoogd om die regimenten, welke eenmaal het recht bezaten de aan een roemruchtig verleden herinnerende opschriften te voeren, deze te laten behouden. Zijne Excelentie Minister Bosboom was het eens met de minderheid der commissie en advi seerde H. M. de Koningin in gelijken geest. Nu mag als algemeen bekend worden veron dersteld, de bijzonder groote belangstelling, welke H. M. de Koningin bezit voor het leger en vloot. Na de aangelegenheid van verschillende zijden te hebben beschouwd, besloot de Koningin zich te houden aan het devies »Je maitiendrai" en hand haafde, in afwijking dus van het advies der com missie het Kon. Besluit van 7 Augustus 1896, waarbij de opschriften der regimenten werden vastgesteld. De vaandels dragen nu de volgende opschriften Regiment Grenadiers. Tiendaagsche veldtocht 1831 en het medaille-Kruis door Willem II in 'n '1831 gedragen Regiment Jagers. Tiensdaag- veldtocht 1831 en het medaille-Kruis in 1813 door Willem II gedragen 11e Regiment Intanterie. Qaatre-Bras en Waterloo 181512e Regiment Infanterie, Tiendaagscho veldtocht 183113e Re giment Infanterie, Citadel van Antwerpen 1832 14e Regiment Ifanterie. Waterloo 1815; 16e Regiment Infanterie. Tiendaagsche veldtocht 1831 17e Regiment Infanterie Citadel van Antwerpen 1832. Tiendaagsche veldtocht 1831 18e Regi ment Infanterie. Citadel van Antwerpen 1832; 21e Regiment Infanterie. Quatre-Bras en Water loo 1815. De geheel geborduurde vaandeldoeken zijn ver vaardigd van dubbele oranjezijde. Op de voorzijde is aangebracht het door lauwer takken omgeven Rijkswapen, zooals dit is vastge steld de artikelen 1 en 4 van het Kon. besluit van 10 Juli '1907, gewijzigd bij Kon. besluit van 12 Juli 1909, op de keerzijde een gekroonde W„ een lauwertak en de opschriften. De uitvoering van het borduurwerk is in hoofdzaak als volgt De Leeuw van het wapenschild in goud en de 'eeuwen-schildhouders in de natuurlijke kleuren, de Kon. Kroon gedeeltelijk in goud en gedeelte lijk zijde, de lauwertakken in groene zijde. De W. en de kroon op de keerzijde van het doek in goud, de tak in groene zijde, de opschriften in goud. Het geheel is afgezet met gouden traoje. Terloops zij hier nog opgemerkt, dat ons van zeer geachte zijde verzekerd wordt de aandacht te vestigen op de wenschelijkheid, dat ook de Indische vaandels opschriften verkrijgen. Tot nu toe moes ten deze regimenten zich vergenoegen met deco raties. Tevens wees men ons er op, dat de veld artillerie, zoomede de genietroepen tot heden zoo bijster stiefmoederlijk werden bedeeld, terwijl de vesting- en rijdende artillerie beiden decoraties verkregen. Dit tusschen haakjes. De Kon. trein kwam heden van het Loo aan het Staatsspoorstation in de residentie aan. Vanaf het station werd onmiddellijk naar het paleis gereden. Langs den weg juichten honderden. Allerwege had men in de residentie aandacht aan den militairen feestdag geschonken en behalve van tal van openbare gebouwen wapperde het dun doek ook van vele particuliere huizen. Te kwart voor 12 uur kwam het Kon. rijtuig voor en H. M. de Koningin reed thans in de a la Daumont be spannen koets naar het Malieveld, vergezeld door de leden van Hr. Ms. Militaire Huis die het Kon. rijtuig te paard volgde. Lang voor dien tijd bood het ruime Malieveld intusschen een alleiinterresantste aanblik. Nadat te propt 11 uur door dertien onderofficieren n.l. een van elk der bovengenoemde regimenten de Vaandels aan het dep. van oorlog waren afgehaald, daarbij begeleid door een gewapend detathement van het regiment grenadiers ter sterkte van 30 man hadden de korpsen en onderdeelen van het het garnizoen de Residentie, de te 's-Gravenhage garnizoen houdende opper- en andere officieren van de landmacht de bevelhebber van de le mi litaire afdeeling, een compagnie van de regimenten infanterie van af 12 tot en met 22, de generaal- majoors, commandanten der tweede, derde en vierde divisie de commandeerende officieren, de bovenvermelde regimenten infanterie en tenslotte de muziek-corpsen van het 4e en 7e regiment infanterie zich op het Malieveld opgesteld, He1 hevel van de bij de plechtigheid tegenwoordige troepan werd gevoerd door den gouverneur der residentie. Het Malieveld bood zooals te begrijpen valt reeds vroeg een kostelijken en bijzonderen aanblik. Toen het ging tegen den tijd, dat H. M. te verwachten is, stelden zich 13 onderofficieren op, nabij het punt, waar de uitreiking zou geschieden. Om 12 uur kwam H. M. op het veld, met eerbe wijzen ontvangen en begroet. De troepen formeer den zich in carré en de commandeerende officie ren begaven zich met de vaandeldragers naar de plaats tegenover H. M., terwijl zij zich opstelden in volgorde der regimenten. Daarna werd het vaandel door H. M. de Koningin op de gebruike lijke wijze overhandigd aan de regimentscomman dant. Nadat de regimentscommandanten de vaan dels hadden overgegeven aan de vaandeldrager, werd gedifileerd. Ook dat bood een prachtig schouwspel. Eenigen tijd daarna vertrok H. M. weder en de troepen verlieten eveneens het Malie veld. De plechtigheid had een fraai verloop gehad. In den namiddag, om half drie gaf H, M. een dejeuner aan de militaire autoriteiten. Verscheidene hooge autoriteiten namen daaraan deel. Om 4.30 uur ging H. M, weder naar het Loo terug. Opheffing Gymnasium te Winschoten. Men schrijft ons uit Winschoten: Naar wij vernemen, zal in de eerstvolgende raadsvergadering door een paar raadsleden een voorstel ter tafel worden gebracht, strekkende om te besluiten tot opheffing van het gymnasium en omzetting van de 3-jarige H. B. S. is een met 5 jarigen cursus. Reeds vroeger werd dit denk beeld onder de oogen gezien en werd in de plaatselijke bladen een feilen pennenstrijd over gevoerd. Of voor een zoo ingrijpend voorstel een meerderheid 'zal worden gevonden, staat te be twijfelen. Deurwaarders en verdere rechtsbedienden. De minister van Justitie heeft een commissie ingesteld, om na te gaan, welke wijzigingen dienen aangebracht te worden in het reglement op het onderzoek, bedoeld bij artikel 24 van het reglement no. 4, op de organisatie en den dienst der deur waarders en verdere rechtsbedienden. Tot lid tevens voorzitter is benoemd nar. C, Loosjes, administrateur, chef der 4e afdeeling aan het departement van Justitie; tot leden mr, J. Lechnar, griffier bij de rechtbank te Den Haag, mr. J. G. Neuman de Loos, griffier bij het kan tongerecht te Leiden mr. J. Wijnveldt, ambtenaar van het Openbaar ministerie bij het kantongerecht te Rotterdam tot lid. tevens secretaris mr. K- H. Lubach, referendaris aan het departement van Justitie. Het Oud> Kamerlid Heldt. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Naar wij vernemen, is de heer Heldt, van wien eenige weken geleden gemeld werd, dat hij vrij ernstig ongesteld was, herstellende, zoodat hij weldra zijn functie als insp-cteur van de Rijks verzekeringsbank weder kan opnemen. Rijksmiddelen. In de maand October hebben de Rijksmiddelen over het geheel ruim 3'/4 ton meer opgebracht dan in dezelfde maand van 1912, waardoor de voorsprong over 10 maanden is gekomen op ö.l millioen of 3.4 millioen boven de gemiddelde raming van 10 maanden. Tot deze stijging heb ben alle onderdeelen bijgedragen, behalve de wijnaccijns, die een kleinigheid minder opbracht dan in 1912. Het successierecht bracht alleen 1.1 millioen meer op. 8 takings wetten voor Indië. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel zond een telegram aan de Kamerleden Troelstra, Bos en Van Devpn- ter met het oog op een in 1914 dreigend sta kingsverbod dat het bestuur voorkomen wil. De «Locomotief" drukt de bepalingen er ^»n af. (Sum. Post.) 1813 17 November 1913. De vaderlandsche driekleur, wapperend van de vier hoeken van den stadstoren, de openbare ge bouwen, de masten der schepen en uit de huizen van tal van ingezetenen verkondigt ons heden den historischen dag 17 November waarop Neêrlands Onafhankelijkheid werd herwonnen en weldra door de komst van den Prins van Oranje werd bevestigd. Wat stormachtig gejuich ging daar op aan het breedé zeestrand, van die hooge duinen, uit die dicht bezette pinken, toen daar Willem Frederik, prins van Oranje, uit de landingsboot stappend, met den traditioneelen Scheveningschen wagen het strand opreed 1 Wat heerlijk kleurenspel van het fiere rood-wit-blauw met het blijde oranje van den ouden toren, uit die lage huisjes, van al die scheepjes op het Hollandsche strand 1 Wat zege tocht naar het vorstelijk 's-Gravenhage langs dien heerlijken weg in Huygenstijd in het dichte woud gebaandDaar was dan de souvereine vorst, de zesde Willem, die de historische lyn van Hollands stadhouders ging voortzetten onder een nieuwen titel, met verhoogde waardigheid. Nu was alle smart gestild, alle ljjden vergeten. Nederland her won zijn onafhankelijkheid onder een souvereinen vorst uit het aloude stamhuis, die de tradition der vaderen zou voortzetten, Nederland weer zijn roemvolle plaats in de rij der Europeesche volken hergeven. Terwjjl in de groote naburige handelsstad heden de komst van den souvereinen vorst in hoog feestelijke nabootsing wordt gevierd, herdenkt het aloude Schiedam - na de groote feestelijkheden in Augustus op bescheiden wijze den histori schen dag. Voor zoover 't het plaatselijk herstel der onafhankelijkheid betreft, -zou onze gemeente op 19 November eerst de driekleur moeten ontplooien, wijl eerst toen hier de oraDjevaan van den toren wapperde, heden vereenigt zij zich echter met het algemeen feestbetoon door reeds nu de schit terende kleuren van Hollands aloude vlag te ver- toonen. „Alb. Th\jm". Met genoegen vernemen wij, dat thans is ge bleken, dat bij den nationalen tooneelwedstrijd, uitgeschreven door de tooneelafdeeling der St. Jozefs-Gezellenvereeniging te Rotterdam, door de dilettantenclub »Alb. Thijm" (onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam), die daarin op 2 November meedong, met 178 punten de derde prijs B is behaald. De prijs bestaat uit een groote zilveren medaille en f25.met diploma. Wij vernemen, dat in het licht van hat groot succes, door de zangschool van «Gemengd Koor" met de uitvoering van het zangspel «Paul en Hertha" verkregen, aan eene herhaling van die uitvoering wordt gedacht. Door een bewoonster van het Broersveld is bij de politie aangifte gedaan, dat zij van een wasch die een oogenblik onbeheerd voor haar woning stond, twee stuks lijfgoederen vermistte. Zaterdag-avond verzette zich een cavalerist tegen de arrestatie van een beschonken persoon op de Hoogstraat, tengevolge waarvan hij zeif ingerekend werd en in bewaring gesteld. Nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, werd de aangehoudene Zondag-ochtend, na ver hoor, weer vrij gelaten. Gister-avond was eenpersoonop de Hoogstraat vechtende met andere personen. Aan de aanmaning der polite zich te verwijderen vol deed hij niet. Daar de orde verstoord werd door de nieuwsgierigheid van het publiek, bleek 'tge- wenscht bedoelden persoon naar het politiebureau over te brengen. Na daar gekalmeerd te zijn, werd hij heengezonden. Gister-middag, na afloop van een voetbalwedstrijd op het Hermes-terrein, ontstond twist tusschen de spelers. De toeschouwers van hier trokken partij voor de Schiedamsche spelers en 'tzou vermoedelijk tot een treffen gekomen zijn, indien de politie de Rotterdamsche spelers niet in bescherming genomen had en naar de tram had gebracht. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 18 Nov. 6.29 v.m 5.39 n.m. UIT ROTTERDAM. Hoek van Holland b{j Rotterdam. Nu de vereeniging van Hoek van Holland en Rotterdam met 1 Januari een feit zal worden, stellen B. en W. van Rotterdam den Raad voor te den Hoek een hulpsecretarie te openen. Het personeel zal bestaan uit een hoofdambtenaar (wedde f 2600 - f 3800), die hoofd van de secre tarie en van politie zijn zal, en een adjunct commies, tevens sub-ontvanger (wedde f1200— f1800), een schrijver en een bode concierge. Voor deze laatste betrekking zal de tegenwoordige veldwachter van den Hoek worden aangewezen. Verder deelen B. en W. nog mede, dat de Vereenigingswet en verder ten volle rekening mede houdt, dat in de beide afzonderlijke deelen der vergroote gemeente Rotterdam geheel ver schillende toestanden bestaan, en dat dit ook in de toekomst voorloopig wei het geval zal blijven. Daarom bepaalt zij, dat de door het gemeentebe stuur van 's Gravenzonde vastgestelde verorde ningen betrekkelijk den openbaren dienst de jaarweddenregeling daaronder begrepen te Hoek-van-Holland van kracht zullen blijven en dat in elk van beide deelen de bestaande straf verordeningen zullen blijven gelden. Ook ten aanzien van de belastingen en heffin gen houdt zij er rekening mede, dat verschil in toestand ook de mogelijkheid van verschillende heffingen kan medebrengen en in verband daar mede wordt, aangezien zonder uitdrukkelijke wets bepaling een verschillende heffing van den hoof- delijken omslag en de opcenten op het personeel te Rotterdam en Hoek van Holland niet mogelijk is, daartoe in artikel 6 zelfs bepaaldelijk de ge legenheid geopend. Ten einde den Raad niet in de noodzakelijk heid te brengen zich aanstonds rekenschap te te geven van de vraag, welke der te Rotterdam bestaande belastingen en heffingen ook te Hoek van Holland zullen moeten worden geheven, geeft de wet de bevoegdheid om te bepalen, dat de belastingen en de heffingen nog gedurende de dienstjaren 1914 en 1915 te Hoek van Holland ge heven en ingevorderd zullen worden volgens de desbetreffende verordeningen der gemeenten 's Gravenzande en Naaldwijk, met dien verstande intusschen, dat, indien dit ten aanzien van de hoofdelijke omslagen geschiedt, de percentages, die van het belastbaar inkomen geheven zullen worden, niet hooger worden gesteld dan die welke in 's Gravenzande en Naaldwijk over het dienstjaar 1913 geheven werden. De gewone ontvangsten te Hoek van Holland worden in totaal op op f 32130 en de gewone uitgaven voor den loopenden dienst aldaar op f34.940 geraamd. Daar de gemeenten 's Gravenzande en Naald wijk te Hoek van Holland geenerlei rentegevende bezittingen of eigendommen hadden, bestaan de ontvangsten nagenoeg uitsluitend uit de Rijksuit- keeringen krachtens de wet van 24 Mei 1897 en de Lager Onderwijswet en uit de opbrengst der plaatselijke belastingen. De eerstgenoemde uit- keeringen zijn uitgetrokken tot een gezamenlijk bedrag van f 16,940, terwijl de opbrengst van den hoofdelijken amslag op f 8200, die van de opcen ten op grond- en personeele belasting op f 4000 en die van de schoolgelden op f 1600 is ge raamd. Ten slotte stellen B. en W. voor van de ver schillende genoemde faciliteiten, welke de wet biedt ten aanzien van de belastingheffing, gebruik te maken en in de begrooting van Rotterdam de noodige wijzigingen aan te brengen. De staking in het stoomvissche r s- b e d r ij f. De door de afd. IJmuiden van den A. N. Z. B. aangevraagde bespreking met de commissie uit de rederijen heeft slechts ten doel gehad te vragen of de reeders alsnog bereid wa- ron de vrije voeding te geven. Het .antwoord luidde ontkennend, waarop verdere besprekingen gestaakt werden. De kerkdiefstal te 's-Hertogen- b o s c h. Naar de 's-Hertegenbosche bladen mel den heeft de politie aldaar ook den tweeden te Amsterdam gearresteerden persoon op vrije voe- moeten stellen, na confrontatie met de personen, die in den avond vnn den nacht, waarin de in braak werd gepleegd, mannen op verdachte wijze in de buurt van de kerk hadden zien loopen. De gearresterden waren volgens de getuigon beslist niet degenen, die zij bij de kerk hadden gezien. Nederlander doodgestoken. Op de kermis in een dorpje bij Uerdingen a/d. Rij0 kregen eenige bezoekers twistdie spoedig zoo hoog liep, dat de messen getrokken werden, waarbij een Nederlandsche werkman, zeker Loong, werd doodgestoken. Moordaanslag. Men seint uit Heerlen (Limburg) Wegens poging tot moord op zijn gescheiden vrouw en schoenzoon is een mijnwerker, na hevig verzet, gearresteerd. De man had eenige schoten gelost, die rake lings langs hun hoofden gingen. Een nieuwgekochte revolver, nog met scherp geladen, is in beslag genomen. Aanranding. Op den 's-Gravendamschen weg te Noord wijkerhout, werd Vrijdag schipper K., die zich omstreeks half acht 's avonds van het station Piet Gijzenbrug naar Noordwijk wilde begeven, onverhoeds aangevallen. Hij werd van de fiets geworpen en van zijn welvoorziene geld beurs beroofd. De rijksveldwachter Nijeboer meent de(n) da dels) op 't spoor te zijn. Een aanhouding. Vrijdag-nacht is in een logement op Katendrecht door de recher cheurs P. van 't Zelfde en K. Spek aangehouden de kantoorbediende F. B., een Duitscher, verdacht van het plegen van valschheid in geschrift en oplichting. Hij deed zich telegrafische postwissels toekomen uit Berlijn en Hannover, welke hij hier wist te on vangen. B., die zieh geruimen tijd te Rotterdam op hield onder een valschen naam, is voorloopig overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Ontsnapt. Dezer dagen is een man, die bij de Amsterdamsche politie als een «flesschentrek- ker" te boek staat, aan de politie ontkomen juist op het oogenblik dat men hem wegens oplichting wilde arresteeren. De man was directeur van een zich neemende maatschappij tot verzekering tegen waterschade en had zijn kantoor op een der grachten te Amsterdam, hy woonde in een huis aan diezelfde gracht. Hij wordt er van verdacht op de volgende wijze oplichting te hebben gepleegd. Bij de executeurs- testamentair van een overleden bekend Amster dammer presenteerde hij quitanties voor een polis van verzekering tegen waterschade. De quitanties werden eenige malen betaald, doch dezer dagen kreeg men argwaan, doordat de polis niet bij de nalatenschap te vinden was. Toen dan ook 's mans zoon wederom ten kantore van een der executeurs- testamentair de quitantie presenteerde, werd de politie gewaarschuwd, die den jongen aanhield- Den vader werd verzocht zijn zoon van het poli tiebureau te komen afhalen, doch papa verscheen wijselijk niet. Rechercheurs togen daarop naaf zijn woning, doch blijkbaar had de man lont ge roken, want hij wist nog juist te ontkomen. Than3 zit hij in Duitschland. Die ontsnapping ging op de volgende, niet alle- daagsche wijze in haar werk. Een jongere zoo» van den flesschentrekker, een knaapje van een jaar of twaalf, schelde 's namiddags om een uuf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2