De bron van alle kracht. Kerknieuws. TELEGRAMMEN. Ingezonden Hededeeüngon. Sport YlsscherQ-bericliten. Sefocgmuurt Laatste Berichten. Handelsberichten. of zes bij een echoenmaker in de steeg vlak bij de ouderlijke woning aan met de boodschap, dat zijn vader op het plat naast de woning was, dat de deur, toegang gevende tot het plat, was dicht geslagen, dat zijn moeder de deur niet open kon krijgen, en of nu de schoenmaker zoo vriendelijk zou willen zijn, zijn vader in staat te stellen door den schoenwinkel van het plat af en zoo weer in de woning te komen. De schoenmaker had daar tegen geen bezwaar en hielp den in het nauw gebrachten vader, natuurlijk zonder te beseffen, dat hij aldus een flesschentrekker aan de politie hielp ontkomen. (Hbld.) Valken. De valkenier Mollen te Valkenwaard heeft gisteren 18 valken verzonden aan den op- pervalkenier van de Old-Hawking Club te Londen. Onweer. Zaterdagmorgen tegen twaalf uur ontlaste zich boven Deventer en omstreken on verwachts een onweder, dat van korten duur was. Echter werd reeds met den eersten slag de boerderij, eigendom van en bewoond door J. Kromdijk, onder Epze, getroffen. Onmiddel lijk stond alles in lichtelaaie. Het vee werd ge red doch huis en inboedel werden een prooi der vlammen. De brand was zoo hevig, dat de vlammen te Deventer zichbaar waren. Spoedig lag het huis dan ook in asch. Verzekering dekt de schade. Verleden jaar is eveneens de boerderij van Kromdijk door den bliksem getroffen en afge brand. Spaarbankboekje Zaterdagmiddag ver_ voegde zich aan het postkantoor te Weesp een meisje om eenig geld van haar spaarbankboekje te halen. Toen bleek dat een ander het door valsche handteekening er al had afgehaald. Het meisje heeft er aangifte bij de politie van gedaan. 12.000 gulden betalen, daar de zangeres haar leven voor 300.000 gulden verzekerd had. Geen onthaal. In de Zaterdag gehouden vergadering van de Raad van Harderwijk werd in geheime zitting met groote meerderheid van stemmen verworpen een voorstel van B. en W. om op 17 Nov. a.s. den dag waarop het nieuwe vaandel aan het aldaar in garnizoen zijnde 20e Reg. Infanterie zal worden voorgesteld, de mindere militairen van gemeentewege feestelijk te onthalen. Oestercultuur. Uit Harlingen meldt men onsLiet het zich in den beginne aanzien, dat de proeven, om ook te Harlingen kunstmatig oes- terbanken aan te leggen, zouden slagen, thans kan gemeld worden, dat de uitkomst de verwach- llngen verre heeft overtroffen. De jonge oesters zijn prachtig gegroeid. Groote voorraden worden Wekelijks uitgevoerd, voornamelijk naar Engeland, België en Frankrijk. De nieuwe industrie is in handen van Zeeuwsche oesterkweekers. D e B ran da ris. Men meldt ons: uit 'a-Graven- hagte: De miniatuur-Brandaxis, wielke op de ten toonstelling E.N.T.O.S. te bezichtigen viel, wordt opgezonden naar Parijs om tei exposecren op het internationaal Congres van ornithologen. Diefstal d oor i n k 1 i m m i ng. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag' j.l. wisten twee perso nen door opening1 van een venster door bemidae ling van een scherp voorwerp zich toegang te Verschaffen tot het woonhuis, van den heer E ten Cate-Fionnema, te Sn eek en hebben al Jaar een bureau opengebroken en ruim, honderd gulden gestolen Waarschijnlijk hebben de dieven zich hij ae opening van het bureau bediend van het zelfde voorwerp, waarmede ook het venster aan de straat is geopend De politie stelt oen onder zoek in In de gijzeling. De electricien L., te Rot terdam, had een schuld van f 170, welke hij wei gerde te betalen. Zijn schuldeischer vorderde gijzeling en deze werd bevestigd bij vonnis van den kantonrechter. Het kostte echter veel moeite om het adres van L. te weten te komen. Toen men zijn verblijfplaats ontdekt had, gaf men aan zijn woning een boodschap af, volgens, welke hij werd uitgenoodigd, om in hotel Coomans te komen. Terwijl hij daar aan een tafeltje had plaats genomen, kwam een kellner roepen, dat de heer S., uit Dordrecht, aan de telefoon was, om den heer L. te spreken. L, stapte naar de telefooncel en daar werd hij opgewacht door den deurwaarder, den heer Swan, met twee getuigen en particuliere rechercheurs, die thans door dezen telefoontruc ontdekten, wie die L. eigenlijk was. De electricien werd nog in laatste instantie tot betaling gesommeerdhij volhardde bij zijn Weigering en een automobiel verscheen, waar mede L. naar het huis van bewaring werd gebracht. Zoo heeft men L., zij het met groote moeite en met een foef, toch in de gijzeling weten te Zetten. Goed betaald. Mevrouw Destinn, de be kende prima-donna, die dezer dagen door de hlm-fabriek te Berlijn geëngageerd was om in een taeuwenkooi, waarin zich veertien leeuwinnen bevonden, een stukske te gaan zingen, is voor haar waaghalzerij goed betaald. Zij ontving het aardige bedrag van 30.000 gulden. Bovendien moeet de bioscoop-ondernemer een premie van De sneeuwstorm in de Vereenig- de Staten. Hoewel de hevige storm in de Vereenigde Staten bedaard is, is de toestand, waarin het land thans verkeert, nog zeer ernstig te noemen. In het meren-district alleen zijn 150 menschenlevens verloren gegaan, terwijl aan de kust nog een groot aantal personen omgekomen zijn. Woensdagochtend is het opgehouden met sneeuwen. De stad Cleveland ligt onder een laag sneeuw, die op sommige plaatsen een dikte- van zes voet heeft. Het verkeer wordt daardoor zeer belemmerd. Wel hebben eenige treinen met een grooten voorraad melk de stad bereikt, maar steenkool ontbreekt, zoodat verschillende fabrieken stopgezet zijn. De Daily Telegraph" heeft berichten uit New- York ontvangen, waarin gemeld wordt, dat een groot aantal zeelieden verdronljen, terwijl twee groote stoomschepen, die het verkeer op het Huron-meer onderhouden, gezonken zijn. De be manning is omgekomen. Het strand der groote meren ligt bezaaid met wrakstukken en goederen; ook is een aantal lijken aangespoeld. In sommige plaatsen aan de kust der meren vreest men voor een typhus-epidemie. Sommige steden zijn geheel van de buitenwereld geïsoleerd,wegens de ver oorzaakte schade aan telegraafdraden en spoor lijnen. Wegens de hoogte der sneeuw is men zelfs niet in staat, de dooden te begraven. Een a'fiest© bandietenstreek. Een buitengewoon brutale diefstal is Woensdag'na middag te Frankfurt, gepleegd. Op. ae tweede étage van een perceel in de Kronprinzenstrasse is een filiaal van de Pf orzhei nier byouteriefabriek' geves tigd. Toen even na twee uur twee bedienden de zaak, die van 12 tot 2 uur 's namiddags ge sloten is, binnentraden, werden zij uoor vijf ge maskerde mannen overvallen. Binnen weinige mi nuten waren zij door de movers overweldig1! op den grond geworpen en aan handen en voeten gebonden. Die bandieten maakten zich hierop mees ter vajr tal van gouden en zilveren voorwerpen, waarna zij wisten te ontkomen, zonder herkend te zijn. Eerst om drie: uur 's namiddags werd de misdaad ontdekt, toen de andere bedienden in de zaak kwamen. Ernstige trambotsing aan de Ri viera. Tusschen Nizza en Yillafranca had Vrij dagavond circa 7 uur een botsing plaats tusschen een tram en een auto-omnibus, waarbij honderd personen gekwetst werden. Een tramrjjtuig, waaraan drie bijwagens gekoppeld waren en een geheel met passagiers bezette auto-onnibus, reden in dezelfde richting. In de nabijheid van het fort Rascasse trachtte de omnibus de tram voor bij te komen. De weg was echter door een vracht wagen versperd, zoodat de omnibus met volle vaart tegen de tram aanreed. Het voorste ge deelte van de omnibus werd geheel in elkaar gedruktde wagen zelf viel om. De tram ont spoorde en de beide eerste wagens vlogen even eens omver. Vijf personen werden levensgevaarlijk gewond, veertig anderen liepen zulke ernstige verwondingen op, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht en vijftig passa giers werden licht gekwetst. Eén der zwaarge wonden, een Griek, Antoniadus, is reeds over leden. wijzen, dat blondines minder vergeetachtig zijn dan brunettes. Over het algemeen hebben echter de mannelijke gasten ook neiging hun pyjama's en pantoffels te vergeten. Zelfs velen laten overjas sen, sigarenkokers, pijpen, wandelstokken en re gen- en zonneschermen achter, terwijl door de kamermeisje zoo nu en dan een horloge of een zakboekje wordt gevonden onder het bedkussen van een gast, die met een vroegtrein moest ver trekken. Een financier, op de geldmarkt zeer gunstig bekend, liet eens een heel stel valsche tanden achter. Misschien wel doordien een drin gend telegram hem genoodzaakt had, vroeg in den morgen te vertrekken. Hij telegrafeerde ons van uit Dover ze naar Parijs te zenden, wijl hij zonder zijn gebit niet ken eten. We deden zulksi maar er moet een vertraging met het verzenden plaats hebben gehad, want na 36 uur ontvingen wij een tweede telegram, waarin hij ons smeek te om hem toch te redden, en niet van den hon ger te laten omkomen, door toch de tanden over te sturen. De belangrijkste van de verloren geraakte voorwerpen worden geregeld door de eigenaars opgevraagd. Het is, geloof ik in ieder hotel in Londen gewoonte, een meid die zoodra de gast vertrekt, de ledige kamers onderzoekt, om te zien of er ook iets vergeten is. Wanneer iets wordt gevonden, wordt het gebracht naar een voor dit doel bestemd vertrek en ingeschreven onder het het nummer van de kamer van den gast, wien het toebehoort. Soms kmmen wij nog net de gasten snappen vóór zij het verlaten hebben, maar indien dit niet het geval is en de voorwer pen niet opgevraagd zijn, worden ze na één tot drie jaar bewaard te zijn bij opbod onder toezicht van een notaris verkocht. In den regel echter worden, zooals gezegd, belangrijke artikelen terug gevraagd en den eigenaars toegezonden. De beeren zijn er erg op gesteld pyjama's en horloges terug te krijgen, maar de dames haasten zich volstrekt niet met navraag te doen naar haar coupé's. De hotelhouder van een ander luxueus Londensch hotel deelde mede, dat de vrouw van een bekenden Amerikaanschen millionair eens een kistje met juweelen ter waarde van 3000 pd. st. op de kap tafel had laten staan toen zij Southampton verliet, om naar haar land terug te stoomen. De juweelen werden niet vermist, voor zij te New York aan kwam, maar de bemiddeling van het Londensche agentschap van haar bankiershuis te New-York was voldoende om haar haar eigendom terug te doen krijgen. (Hotelhouder). Zijne Emin. Kardinaal van Rossum is be noemd tot protector van de orüe van het H Kruis Eigenaardige vondsten in hotels. Er gaat bijna geen dag voorbij waarop het per- sooneel van hotels niet voorwerpen van grootere „kleinere waarde vindt. Gevallen als het vinden en terugbezorgen van een portefeuille, inhoudende 1400 pd. st. in bank noten en chèques, welke onlangs door mr. Bella my Storrer, den vroegeren gezant der Vereenigde Staten te Weenen, gedachteloos was achtergelaten jn zijn hotelkamer te Lausanne, worden volstrekt niet als ongewoon beschouwd in eerste klasse-hotels te Londen. Er gaat bijna geen dag voorbij, aldus deelde onlangs de directeur van een Londensch hotel aan een journalist mede, waarop het persooneel niet grootere of kleinere voorwerpen van waarde vindt, welke sommige haastig vertrekkende gasten bij het inpakken in het laatste oogenblik over het hoofd zien. Het schijnt wel, dat hotelgasten en passanten gekweld worden door deze soort van gedachte loosheid, tot welke natie of klasse zij ook behoo- ren mogen, vooral als zij zonder meid of bediende reizen. En dat is meestal tegenwoordig het geval, omdat de ryke lieden op reis, bij het thans ge bruikelijke snel bezichtigen der bezienswaardig heden en dan weer verder trekken, meer last dan dienst van hen hebben. De dames zijn het vergeet- achtigst. Het is interessant eens na te gaan, welke voorwerpen zij dikwijls vergeten. De lijst bevat van alles, van af een tandenborstel of poeder kwast, tot een diamanten broche toe, of wel licht drie of vier overvloedig met briljanten bezette ringen, welke de eigenares had afgedaan om haar handen te wasschen en natuurlijk »hee- lemaal vergeten" had. De artikelen, welke het meest door het schoone geslacht worden achter gelaten, zynhaarkammen, handschoenen, zon en regenschermen, bad-pantoffels, kimono's, nacht hemden en eveneens de prachtigste zyden pyjama's. Meer dan eens hebben wij ook gered crapé's en kostbare haarkammen, welke noodig waren om me- vrouw's diner-coiffure op te maken. De eerste crapé's waren van donker haar, dit schijnt aan te Voedsel is de briqn van alle kracht. Wanneer eon zwakke zijn krachten wil herwinnen is er sier Lts één middeleten. D|e| bittere ironie van het lot wil echter vaak, da,t juist degleinen, die Lel meest voedsel noodigl hebben, biet minst voed sel kunnen verdragen. Hélt voedsel, dat zij tot zich nemen, vormt schadelijke bijproducten bij de Vertering, de spijsverteringsorganen zijn zwak{men moet eten, mjein wfl eten maar men kan niet eten. Voor al deze zwakken bestaat één middel cm toch het zo» nooidigie voedingsmateriaal pp ta nemén. Dit middel is Sanatogen, dat heit zuiver ste natuurlijk eiwit gebonden aan phosphor be vat, Sanatogen wordt altijd verdragen, geeft krach tige versterking en wiekt in hooge mate den eet lust op, terwijl hef bijdraagt tot de betere ver tering van het andere, gewone voedsel. Deze eigenschappen van Sanatogen zijn door meer dan 19.000 medici schriftelijk erkend. Niemand minder dan dé beroemde Berlijnsche idiniker prof. dr. E. von Leyden schrijft: „Ik heb Sanatogen in mijn Kliniek en in mijn parti culiere praktijk vaak en gaarne voorgeschreven en ben met de resultaten buitengewoon tevre den." Sanatogen is in verpakkingen vanaf één gulden bij alle apothekers en drogisten verkrijgbaar. HAMILTON (Bermuda eilanden), 16 Nov. De Cunard-liner»Pannonia", die het in brand geraakte Spaansche stoomschip »Balmes" sleepte, is hier aangekomen. De »Pannonia" is om tien uur 's morgens naar New-York vertrokken met alle passagiers en de bagage aan boord. De »Balmes" werd in de haven gemeerd, waar de vlammen werden gebluscht. Het schip vertrekt morgen naar St. Georges. Voetbal. EngelandNederland. 2—1. Uit Huil wordt gemeld Schitterend is de wedstrijd geweest. Voor de rust gingen de partyen vrijwel gelijk op met Engeland een weinig in de meerderheid. Onze voorhoede kon met haar vier man zich niet ontplooien en hoe Buitenweg ook werkte, hij ondervond niet den steun, dien hij anders gehad zou hebben. Na de rust, toen Westra in de plaats van Vos meespeelde, waren onze aanvallen veel ge vaarlijker. Vooral toen de stand gelijk was, na de door Boutmy goed genomen strafschop, werd de span ning geweldig. Beide partijen gaven zich ten volle en Göbel en Brebner kregen beiden veel te doen. Na een geweldigen aanval van Nederland werd de bal helaas even over de lat getrapt. Kort daarop volgde het winnende punt nu. Ook daarna hebben de Hollanders kolossaal gewerkt, maar het mocht niet baten. Met 2 1 won Engeland, na een zwaren, heel zwaren strijd. SCHIEDAM, 16 Nov. Binnengekomen van de haringvisscherij de loggers SCH. 418 Mentor", sch. J. Roeleveld, met 25 last haring, 5e reis, en schade aan de vleet. SCHIEDAM, 17 Nov. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de logger SCH. 230 «Noordster'^ sch. T. Taal, 7e reis. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 223 schepen, waarvan 2 zeilschepen, 1 vreemde sleepboot, 4 bijleggers, 2 marinevaartuigen, 1 stoomhopper, 1 slooper, waaronder ook 3 stoomschepen die aan de Von delingenplaat hebben gebunkerd. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 202, voor Hendrik Ido Ambacht 1 (slooper), voor Dordrecht 1 (stoom hopper), voor Vlaardingen 5, voor Poortershaven 3 en voor Hoek van Holland 8. Van Poortershaven en Pernis vertokken 2 stoomschepen naar Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1912 kwamen binnen 210 schepen, waarvan 1 zeilschip, waaronder ook 2 stoomschepen die aan de Vondelingenplaat hebben gebunkerd. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 201 en voor Hoek van Hol land 7. Brand Achter de Teer stoof. Heden-middag omtreeks 4i/g ontstond brand in de mouterij Achter de Teerstoof no. 12, in welke mouterij door den heer J. Soeters, wonende te Amsterdam, allerlei beschadigde goederen worden gedroogd. Thans lag er een partij kapok. Het vuur, hetwelk op de eest ontstond, liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, dikke rookwolken gepaard van een vonkenregen, kwamen uit de verschillende openingen aan den achtergevel. De politie was het eerst met den slangenwagen ter plaatse en gaf terstond water. Het blusschings- werk werd spoedig overgenomen door de brand weer, onder leiding van den commandant, den heer Chr. Krijger. In het geheel werd er met 4 op de waterleiding geplaatste slangen water gegeven. Door het vlug optreden van de politie en brandweer kon de brand in den aanvang wor den gestuit. Om 5 uur was het vuur gebluscht en kon de brandweer successievelijk inrukken. Geboren: 14 Nov. Wilhelmus Jacobus Theo doras, z. v. W. J. T. van Dijk en M. W. J. Swartjes, Vriendschapstraat. 15. Trijntje, d. v. L. Hollander en E. den Outer, Oversch. straat. Grietje, d. v. B. de Pater en M. C. J. Peters, Broersveld. Overleden 14 Nov. Een als levenl. aangeg. dochter van H. J. Zondag en M. J. Wijzenbroek, Hagastraat. Hermina Geertruida Kins, oud 67 j. en 3 mnd., echtgen. van W. Wuisman, L. Kerkstraat. 1913. BEURS VAN SCHIEDAM, 17 Nov. Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 17 Nov. f ioy, 13 Nov. 1 14 Nov. 15 Nov. j fioy» fioy, per Hectoliter zonder Namens fust en zonder belasting. de Commissie voor de noteering .1 B. A, J. WITTKAMPF., Bond van Distillateurs i proef.: vast. 15 Nov. f 12.50 f 16.50 f 18.— f2.— 17 Nov. f 12.50 f 16.50 f 18.— 12.- M o u t w ij n Je n e V e r Amsterdamsche Spoeling: S t e m m i ng op heden Spiritus. 15 Nov. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Stemming op heden: kalm. PARIJS, 15 Nov. Spiritus: per hectoliter per Nov. fr. 44.75 betaald, per Dec. fr. 45 45.25 per 4 eerste mnd. fr. 47 a 47.25, per 1 J Mei fr. 48 a 48.25, stemming kalm. Granen. NEW-YORK M a i sWestern 15 Nov. 81 '/j14 Nov. 80ys. f 21 a f 2iya f 18- a f 18» 4 t 9V, it f 10- 17 Nov. f 21»/4 afSlJ/,' f 18- a fl8»/t f10- af 4 md. van loco. CHICAGO Mais Nov. Dec. 15 Nov. 70'/„ 14 Nov. 69r Rogge prijsh. Loco 15 Nov. 63— 14 Nov. Mei 7U/S 70'/8 Juli 70y< 698/4 f 10i/st

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3