1 Hiaten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. -- $0 en 25 K.M. welke, inderdaad een peul schil zijn.) Het wil ons voorkomen, dat, hij handhaving van de eischen, zooals ze zijn, het gewenscht is de commissies geheel uit deskundigen te oocfi bestaan, aangezien de appreciatie van de uitvoering van sommige oefeningen zeer moei lijk moet zijn, vooral voor de leeken-examina- toren. Het ware wellicht mogelijk oe examens te doen plaats hebben in Utrecht ten overstaan van het deskundig personeel van de Centrale GymnastiekschoolHoe moeilijk het is voor n iet- deskundigen om een billijk oordeel te vellen bleek ons bijvoorbeeld uit het feit, dat twee candidate» gezakt zijn, die reeds ©enige jaren veel aan gymnastiek deden; een hunner gym- nastiseert zelfs sinds zijn zevendie jaar. Na te hebben gewezen op de bureaucratische manier, waarop de examens worden afgenomen nesluit het ,„Hbld" Wij achtten het wenschelijk deze belangrijke kwestie eenigs-zins uitvoerig te bespreken en ho pen, dal biji de'a.s. behandeling van rie begrooting van oorlog in de Kamer aandacht aan d,e zaak zal gewijd worden. Opgehelderd dient te worden waar het hncert: is werkelijk de Nededandsche jeugd zoo zwak en slap, dat zij' aan de toch zieker niet bovenmatig hooge eischen in het algemeen niet kan voldoen dan: arm vaderland! Uf ligt het aan de wij'ze van examines ten; men kan zich op het standpunt plaatsen: hoe veel candidaten kan ik laten zakken -- maar tok op 't standpunt: hoeveel candidaten kan ik er door laten. Naar hetgeen wij daarover vernamen schijnt ons niet zeker, dat alle com missies zich werkelijk op het laatste staanpunt gesteld hebben. En tenslotte: laten alle exameneischen ten objectieve beoordeeling toe van de tenuitvoer legging zoo niet, dan dient daarin ten spoe- 'digste verandering gebracht. In het belang van het leger, welks' toch al niet groote populariteit ernstig bedreigd wordt door een diergelijk cxariienverloop, nat teleur stellend ie;n afstootend werkt op jongens èn ouders in het belang van de leden der examen-com missies tevens, die een ondankbare taak ver vullen en wellicht door velen verkeerd beoordeeld worden achten wij het noodig, dat deze kwestie van landsbelang: in het parlement tot' volkomen klaar heid wordt gebracht. Zóó kan het niet langer Inderdaad schijnt ook ons de tijd gekomen, dat men van dit 61/2-ïnaandsi instituut eens haring of kuit verkrïjge, aldus" merkt „De Tijd" hierbij op Er wordt op sommige plaatsen voor deze exa mens hard gewerkt Te Amsterdam b.v. is een cursus, waarop de candidaten zomer en winter minstens twee avonden per week1 aanwezig moe ten zijn Door het slagen wint men slechts 2 maanden diensttijd in het gunstigste geval; maar het is ook niet uitgesloten, dat men voor de kaderopleiding wordt aangewezen, waardoor de oefeningstijd wordt verlengd Wil de Regeering1 van het instituut der 61/2 maanders nog iets terecht brengen, dan zal ei- vóór het volgend© jaar een afdoende verandering moeten komen in de examens Wat men ons te kort doet Onze lezers herinneren zich wellicht nog de berekening, die Hit de officieele cijfers zelve concludeerde, dat de Overheid ten onzent f 26 per kind minder betaalt, als 't gaat op de Bijzon dere, dan zoo het onderwijs ontvangst op de Openbare school. Hoeveel verschilt dit in totaal De «Stand is aan het verder cijferen gegaan en komt tot de volgende gegevens Op de Bijzondere scholen gaan al te zaam nu 360.000 kinderen. Per kind het tekort gerekend op f 26, geeft dit alzoo een totaal tekort per jaar te onzen laste van negen millioen-driemaal-hon. derdduizend-gulden. Neem nu aan, dat er onder de Bijzondere scho len enkele zijn, waar ruimer schoolgeld kon be taald worden, dan zou dit het tekort, laat ons stellen, op negen millioen doen slinken. Doch hier staat tegenover, dat voor localiteit van Rijks- en Gemeentewege een bedrag aan de Openbare school is uitgegeven, dat met f 15000 per school zeker niet te hoog berekend is, ma kende alzoo op de 4.400 Openbare scholen eeB totaal van ver over de 50 millioen guldenwaar tegenover voor onze scholen, en dan nog pas, staat; iets waardoor de negen millioen te kort al spoedig de tien millioen naderen. En nu versta men wel, dat we dan alleen nog maar met de Lagere school rekenen, en de Bewaarscholen, de Middelbare scholen, Gym nasia en de Universiteiten geheel buiten rekening laten. Hoe zou 't dan aangaan, vraagt terecht het anti-revolutionnaire orgaan, dat wë inzake onder wijs ons «met een kluitje in t riet lieten sturen? Misschien, dat men thans een tamelijk vrijgevige bui zou hebben, om er ons een paar millioen bij te geven. Maar wat baat dit, zoolang het Gemeentebestuur zijn goud over de Openbare school blijft strooien Grondaankoop te Amersfoort. Na zeer lang uitstellen der beslissing, hebben Gedeputeerde Staten van Utrecht gisteren goedge keurd de groot© gtitandaankoopen der gemeente Amersfoort, Oud-Leusden, met ongeveer 60 H.A. en koop van Vlasman 34 H.A., opi den Amers- foortschen berg, achtef het Rijksopvoedingsge sticht. De gemeente heeft thans in bezit de buiten- cirkel van Oud-Leusden tot aan den Soesterstraat- weg. Esperanto. Z. D. H. Mgr. Wi. van de Ven, bisschop van 's Bosch heeft benoemd tot Directeur van de uitgaven der internationale, naamlooze vennoot schap Espero Katolika (waarvan de zetel te Schijndel) den Weleerw. Heer Lambert Poel!, Ka pelaan te Tilburg. Ook is benoemd tot President-Commissaris dier- zclfde Vennootschap' door het hoofdbestuur der l. K. U. E. de Heer Paul Schendeler te Maria-, heide, bij V.eghel. Zoo staat het klein© Nederland in de Katho lieke Esperanto-beweging weer vooraan. Mr. F. B. Coninck Liefstin g. f Te 's-Gravenhage is overleden Mr. F, B. Liefsting, oud-president van den Hoogen Raad der Neder landen. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 17 November. De voorzitter herdenkt den onafhan kelijkheidsdag met een kort woord, dat door den minister van koloniën, den heer P1 e y t e, wordt beantwoord. Vervolgens wordt de algemeene beraadslaging over de Indische begrooting voort gezet. De heer Ankerman zet zijn Vrijdag afge broken rede voort en komt eveneens met een beschouwing over de Soemba-regeling aan. Hij ontkent 0. a., dat de Staat bij deze regeling zijn overheidsrechten heeft prijs gegeven, terwijl de heer Lulofs de noodzakelijkheid heeft erkend, om de regeling voor 10 jaar te treffen. Ten slotte wordt de Sarikat Islam bespro ken, waarbij spr. ontkent, dat deze vereeniging een gevolg is van de gedwongen kerstening. De heer Roodhuyzen komt terug op de uitdrukking, door hem gebezigd naar aanleiding van de naturalisatie van den Chinees Kaw. De heer G e r h a r d meent, dat de rechter zijde met wonderlijk acrobatiek de gedwongen kersteniDgspolitiek van zich heeft trachten af te schuiven. Spreker constateert, dat de volksontwikkeling in Indië is ter hand genomen met een trekschuit gangetje. Slechts 1 pet. der kinderen krijgt on derwijs. Voorts vraagt spr. nadrukkelijk beter opgeleide onderwijzers voor de dessascholen. Eindelijk wenscht hij een betere onderwijs-statistiek. De heer Rutgers klaagt over onjuiste gegevens ten aanzien van de koloniale politiek der vorige regeering, gebruikt bij de verkiezingscampagne door de linkerzijde. Zoo heeft men geheel tegen de waarheid in be weerd, dat de vorige regeeriug de Mekka-vaarten bemoeilijkte. Ten aanzien vau de vraag, wat op gedrongen kerstening is, bestaat verschil van mèe- ning. Er is voortdurende verwarring tusschen «kerstening" en «kersteningspolitiek". TegeD «kerstening" zullen toch ook de vrijzinnigen geen bezwaar kunnen hebben. Hij verdedigt de passar-circulaire met de op merking dat men de sociale beteekenis van den Zondag uit het oog verliest en dat elders officieele comiié's zijn tot bevordering van Zondagsrust. Uitvoerig betoogt hij, dat de vorige regeering meer gedaan heelt aan het openbaar onderwijs met name voor de oprichting van 2de klasse scholen dan de vrijzinnige regeering in den tijd van minister Fock. Aan den anderen kant zijn onder het regime- Fock-van Heutsz de beginselen, door den heer Van Deventer genoemd (subsidieering naar gelang van de behoefte), niet uitgevoerd. In de idee van facultatief godsdienstonderwijs zit z.i. wel iets aannemelijks in de richting van verzoening, van modus vivendi. Tot dusverre even wel heeft, men mets gedaan van Christelijke zijde om dwang op te leggen en in elk geval moet de bijzondere school volkomen vrijheid hebben ten aanzien van leerplan, inrichting enz. Hij stelt als beschamend voorbeeld tegenover de liberale politiek hetgeen de Britsch-Indische Regeering in haar land deed. Hij meent, dat onze zending gerust de concessie kan doen, het bijwonen ^an het godsdienstonder wijs facultatief te stellen, wanneer de bovenge noemde voorwaarden maar worden vervuld en dan alleen in Mohammedaansche streken en buiten de internaten. Heden voortzetting. Weerbericht Telegrafisch bericht naar Waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.2 te Clermont. Laagste barometerstand 734.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: krach tige tot matigen zuidelijken tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. Voorlichting omtrent beroepskeuze. In de vergadering der Commissie van Toezich op het Lager Onderwijs op Donderdag, 13 No vember 11., werd door het lid dier Commissie» mr. M. M. Van Velzen, een rede gehouden over het onderwerp: «Voorlichting omtrent beroeps keuze bij het verlaten der lagere school". Tot deze vergadering waren mede uitgenoodigd de hoofden van alle scholen van Lager Onderwijs, zoomede de Voorzitter en Secretaris der Kamers van Arbeid en de Directeur der Ambachtsschool. Aan deze uitnoodiging hadden ongeveer alle be trokkenen voldaan. Na een kort woord van wel kom leidde mr. Van Velzen zijn onderwerp in met te wijzen op den omvang van het vraagstuk en den invloed der beroepskeuze op de maatschap pelijke ordening. Aan de hand van eenige voor beelden lichtte spreker toe, dat het behandelde vraagstuk een moreele, economische en physieke zijde heeft. Vervolgens trad spreker in een be schouwing, omtrent de huidige voorziening der voorlichting bij de keuze van een beroep in ons vaderland en toonde aan, dat deze voorlichting ongeregeld en elementair is. De functie geschiedt slechts als neventaak der armenbedeeling en in enkele gevallen wordt door het hoofd der school in deze richting pionierswerk verricht. Van systematiek is alsnog geen sprake. Spreker beroept zich op het verslag van de Commissie tot Reorganisatie van het Onderwijs (subcommissie) en een artikel van prof. Is. de Vooys te Delft in «de Beweging". Het gewicht van het vraagstuk eisebt spoedige voorziening. Langs inductieven weg toonde spre ker de regeling, bij onze naburige Europeesche landen in zwang, aan, om gedurende langen tijd stil te staan bij Duitschland en Engeland, waar de regeling der voorlichting het meest rijp is gewor den. In Engeland is men tot regeling gekomen door het afnemen van het zedelijk peil bij de zoogen. «blind-alley" betrekkingen (het leger van loopjongens), terwijl in Duitschland het gebrek aan geschoolde krachten bij de beroepen ten ge volge van de snelle ontwikkeling der industrie als machtigste factor gegolden heeft. Spreker ontwikkelt dan het Münchener-stelsel en het Straatsburger-stelsel, by welke beide stelsels de voorlichting geschiedt door de school, de plaatsing echter door de arbeidsbeurs. Hij wijst op de comité's, waarin zitting hebben, in München, onder wijsautoriteiten en vertegenwoor digers van handelsorganisaties, die besprekingen houden met de directie der arbeidsbeurs en nader de school doen voorlichten bij de beroepskeuze. Speciaal wijst spreker op het feit, dat ingevolge het Straatsburger-stelsel bovendien in deze comité's zitting hebben de artsen, terwijl tevens ouder avonden worden georganiseerd. Het verplich tend en tevens dwingend karakter van het medisch advies stelt spreker scherp in het licht. Ten aanzien van Engeland wijst spreker op het gewicht van de Education-Act in deze materie. Hij legt er den nadruk op, dat hier de comité's op eigen initiatief van betrokkenen, vaak ook van de onderwijsautoriteiten, in het leven zijn geroepen. De hooge waarborg, die men in Engeland in stede van Duitschland beqogde, namelijk, dat bij de voorlichting het opvoedkundige element moet heerschen over het cammercieele element, ver hoogt de aantrekkelijkheid van het Engelsche stelsel. Na nog op de functie en samenwerking van den Education-Officer en de Exchange-Officer (vertegenwoordiger der arbeidsbeurs) speciaal ge- gewezen te hebben, liet spreker een enthousiast woord van aansporing tot de hoofden der scholen hooren om dit onderwerp nader onder de oogen te zien en een eersten stap tot voorlichting bij de beroepskeuze te doen, wijl de consequentie van dë liefde voor het onderwijs en derhalve ook voor den leerling, die de maatschappij intreedt, zulks onvoorwaardelijk vordert. Na eenige gedachtenwisseling waaruit bleek, dat het gesprokene met belangstelling was aangehoord, sloot de Voorzitter met een woord van dank aan Mr. Van Velzen deze bijeenkomst. Volksbadhuis. In de week van 915 Nov. '13 werden genomen 396 baden. Ie klas kuipbaden 15, regenbaden 21 2e klas Auipbaden 63, regenbaden 286, 5 ets. kinder baden 11. Hier ter stede is aangehouden een cavalerist uit Amsterdam, die van verlof was achtergebleven. Hij is naar Delft gebracht en ter beschikking van den garnizoenscommandant gesteld. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 19Nov. 7.15 v.m 7.29 n.m. UIT ROTTERDAM. De optocht. De optocht was een zoo historisch getrouw mogelijke copie van de feestelijke ontvangst op 9 Dec. 1813, den Oranjevorst bij zijne komst te Rotterdam bereid. Van de Schiekade bij de Heulbrug afkomend» ging de stoet op het Slagveld, door eene eere poort, evenals in 1813 aldaar ter eere van den souvereinen vorst opgericht. Het eerste bezoek gold het standbeeld van Gijsbert Karei van Hogendorp op het Boymans- plein, waar een huldebetooging gehouden werd. Daar waren vereenigd de burgemeester en wet houders, leden van gemeentebestuur, afstamme lingen (kleinkinderen en achterkleinkinderen) van Van Hogendorp, het bestuur van het genootschap «Gijsbert Karei van Hogendorp", de Nederlandsche Oranjevereenigingen, afgevaardigden van Christe lijke oranjevereenigingen aan de linker Maas oever. Toen het gala-rijtuig voor het standbeeld ge reden was, werd de souvereine vorst daar begroet door dr. J. R. Callenbach, die vervolgens eeb feestrede hield, waarna aan het standbeeld een krans wérd gehecht. De Russische huzaren (ko zakken) brachten hun eere-saluut met sabels en lansen, waarna de beide muziekkorpsen het oude Wilhelmus deden hooren Na deze huldiging trok de stoet naar de Noord- blaak, waar voor de Beurs een naald was opge richt, zijnde een getrouwe nabootsing van die welke in 1813 op het Oostplein stond. Langs Kolkkade, Spaansche kade en Oosterkade trok de stoet naar het Oostplein. Op de plaats van de vroegere marinewerf, buiten de Oostpoort, waar de souvereine vorst in 1813 de gelukwenschen van de autoriteiten in ontvangst nam, was nu een receptiegebouw opgericht, waar de souvereine vorst nu ontvangst hield. Na afloop der receptie zette de stoet zijn tocht langs tal van straten voort, waarvan heteindlaan was de Parklaan, waar hij omstreeks 4 ure ont bonden werd. Vermelding verdient nog, dat in de Groote Kerk, waar de familie Van Hogendorp aan de godsdienstoefening deelnam, een gedenkraam werd onthuld, door gecomitearden tot de zaken der Ned Herv. gemeente aangeboden. De licntstad. De kroon op het onder begunstiging van vrij goed weder welgeslaagde féést zette gister-avond de schitterende illuminatie van de stad met hare prachtige rivier. Rotterdam geleek op sommige plaatsen wel een lichtstad uit een tooversprookje. Vol bewondering was ieder voor de verlichting van den toren der Groote Kerk, een reuzenarbeid door het succes ruimschoots beloond. Niet minder dan 8000 electrische lampjes waren daar aange bracht. Prachtig kwamen de architectonische lijnen naar voren. Ook de verlichting van het oude stadhuis met zijn 4000 lampjes langs den gevel en den toren aangelegd, maakten een bijzonderen indruk. Wat de binnenstad betreft, mag wel in de eerste plaats genoemd worden de verlichting van het complex Beursplein en Blaak. In vier dubbele rijen waren daar de electrische lichtslingers aangebracht. Bij zonder mooi was ook de electrische verlichting van bet Station, Beurs, het Postkantoor, de Mees- bank en, niet te vergeten, de feërieke verlichting en versiering van het wachthuisje van de elec trische tram. De Blaak lag vol met fraai versierde en verlichte booten. Over de geheele lengte der Leuvehaven rezen hooge masten met fraaie verlichting als uit het water op. Enkele firma's hadden mede een schitterende verlichting aangebracht. Zoo maakte bijzondere indruk de sierlijke electrische verlichting der panden van de tabaksfabriek van Dobbelman, zoowel aan de Gedempte Steiger als aan de Hoogstraat, de panden der theefirma Van Nelle aan de Leuvehaven, de lichtdrukkery der firma Corn. Immig aan de Nieuwe Haven, de Rotter- damsche Bankvereeniging aan de Boompjes met hare veelkleurige electrische verlichting enz. De geheele rivier voor de stad was, dank zij de medewerking van reederijen en andere commer- cieele en industrieele ondernemingen langs den rivier gelegen, een lichtzee, te midden waarvan de reusachtige eerepoort op het PrinsenhOofd, gevormd uit een 4000-tal electrische gloeilampjes en waarop ontzaglijke vreugdevuren brandden, een impo- santen indruk maakte. Ook vanaf de Maasbrug werd de rivier door een viertal vreugdevuren van zeer groote kracht verlicht, terwijl verder aan de brug een fraaie versiering van gekroonde W's, jaartallen enz. was aangebracht, allen een zee van licht uitstralend. De rivier vertoonde silhouetten van de meest mogelijke verscheiden heid, op het water die honderden booten en schepen allen verlicht, waar tusschen stoomboot jes voerende de Nederlandsche vlag in schitte rende electrische kleuren af en toe doorschoten. Bijzonder mooi vooral was de electrische ver lichting van den Westersingel. Met een interes sante verlichting van veelkleurige gloelichtjes langs het zwarte Singelwater, dat de kleuren weerkaatste, terwijl hier en daar op de bruggen een oostersche vogel prijkte, bood die Singel een fantastischen aanblik. Ook de Weste Wagenstraat, Binnenweg en enkele straten en pleinen langs den Nieuwen Binnenweg boden een fraaien opwekkenden aan blik met hunne nette versiering en verlichting. Rotterdam was gister-avond werkelijk de licht stad, pralend in al den glans het zoo vierenswaar- dig grootsch Onafhankelijkheidsfeest. Te Arnhem is Zondagavond overleden op 61-jarigen leeftyd de heer P. van Rossum, lid van den gemeenteraad van Rotterdam. De heer v. Rossum, die tot de chistel. historische partij behoorden, had zitting voor district IV en was >n 1917 aan de beurt van aftreding. UIT VLAARDINGEN. De 20-jarige B. de Ligt te Vlaardingen had een onbeduidend puistje aan de kin. Met zich zelf scheren ging het open. Vermoedelijk is daarna vuil in het kleine wondje gekomen. Spoedig ho- gion het gelaat hevig' te zwellen. Geneeskundig1' hulp kon niet meer baten. De jonge man over leed onder hevig lijden Donderdagavond in het ziekenhuis aldaar. t - 1 i h -.ï

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2