(Gemeenteraad. (Gemengd Nieuws. Handelsberichten. Laatste Beriehten. TfiLEtGRAMMEN. Kerknieuws. WetenschappeLyke berichten. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 18 November 1913, des namiddags 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 19 leden. Afwezig: de heeren v. d. Hoek, v. d. Schalk, Ris en A. C. A. Nolet. Goedgekeurd worden notulen der vergadering van 7 October en verdaagd die van 21 en 28 October d.a.v. Mededeeiingen. De Voorzitter deelt mede, dat bij het Col lege van B. en W. zijn ingekomen Van de Ged.-Staten schrijven, ten geleide van het op 27 October jl. goedgekeurde Raadsbesluit van 11 October betredende verhuur aan H. Ilmer van een perceel bouwgrond aan de Oude Spui- haven voor f40.— per jaar. Idem schrijven ten geleide van het op 27 Oc tober j.l. goedgekeurde Raadsbesluit van 21 Octo ber tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1913 met een bedrag van f745968.75. Idem schrijven, ten geleide van de op 28 October jh goedgekeurde wijziging der verordening rege lende de jaarwedde van de leeraren en beambten aan de openbare scholen voor Hooger- en Middel baar Onderwijs te Schiedam (Gem. blad nos. 4 van 1910, 28 van 1911 en 35 van 1912/. Idem besluit, waarbij met ingang van 1 Ja nuari 1914 het presentiegeld voor de leden van de Raad dezer gemeente nader wordt vastgesteld op 12 per lid per Raadszitting. Idem bericht dat bij besluit van 12 November jl. de beslissing op het ter goedkeuring ingezonden Raadsbesluit van 21 October jl. tot uitgifte in erf pacht van grond aan den Buitenhavenweg is verdaagd. Ingekomen stukken. Voorts zijn bij den Raad ingekomen de navol gende stukken Van B. en W. bericht dat de kosten van het ruaken van een houten vloer in de Koopmansbeurs, met inbegrip, van het verplaatsen van een water kraan, noodig wanneer die vloer wordt gemaakt, begroot worden op f525. Kennisgeving. Idem schrijven, waarbij ter kennisneming wordt overgelegd een lijst van wijzigingen, welke in de straatbeplanting zullen worden aangebracht. Kennisgeving. Idem hun advies en voorstel om in afwijking van de indertijd gestelde verkoopvoorwaarden, te bepalen, dat de hekken tot afscheiding van de tuinen van de huizen aan de Warande 117, 119, 123 en 125, niet lager mogen worden gesteld dan 1.20 M. N. A. P. gelijk reeds in 1904 aan den heer A. C. A. Nolet is toegestaan. De Voorzitter merkt op, dat reeds in 1904 een peil is aangegeven. Het nu te bepalen peil is nog iets daar beneden. De heer Houtman vraagt of de straat thans niet meer hellend behoeft te worden aangelegd De Voorzitter antwoordt bevestigend. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Idem schrijven, ten geleide van een opgemaakte alphabetische voordracht ter benoeming van een hoofd aan school D. De heer de B r u i n zal het op prjjs stellen in comité een vraag te mogen stellen in verband met deze voordracht. Het gevraagde verlof wordt z. h. st. verleend. Van de Commissie van toezicht op het lager onderwjjs, aanbeveling ter benoeming van twee leden dier commissie wegens periodieke aftreding van de heeren AL. Boot en J. Willinck op 1 Januari 1914. Visie. Van Regenten van het St. Jacobs-Gasthuis bericht dat zij geen bezwaar hebben tegen de door den Raad in hun ontwerpreglement voor het St. Jacobs-Gasthuis gemaakte wijzigingen. Kennisgeving. Van J. J. Gabel Jr. verzoek om hem aan te stellen als makelaar in assurantiën en hypotheken. In handen van B. en W. om advies. Van het bestuur der vereeniging »de Ambachts school van Schiedam en Omstreken", dankbetui ging voor het besluit tot subsidie-verhooging. Kennisgeving. Van T. Heeze dankbetuiging, voor zijn defini tieve benoeming als nachttelefonist. Kennisgeving. Van de afd. Schiedam van den Bond van Ned. Gemeentewerklieden adres, waarbij wordt ver zocht om ook voor stal wachtdienst bij den Rei nigingsdienst 100 overloon toe te kennen voor arbeid op Zondag en op algemeen erkende christ. feestdagen, bedoeld in art. 14 van het werklieden- reglement. In handen van B. en W. om advies. Van S. Houtman verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan school G., met ingang van 1 Maart 1914, wegens zijn benoeming tot onderwij zer aan school F. Het ontslag wordt eervol verleend. Van K. Schraver te Rotterdam, aanbieding van een artikel van zijn hand getiteld»Mijne mee ning omtrent het bevordering maken van officie ren, die lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal zijn tijdens dat zij zitting in de Kamer hebben. Wordt ter lezing voor de leden nedergelegd. Idem hun advies op het verzoek van hetdage- Ujksch bestuur van de afd. Zuid Holl. de V. P. N. om in de voorwaarden waarop arbeiderstuinen kunnen verhuurd worden het verbod tot het hou den van hoenders te schrappen en toe te staan, dat de huurders op hun tuinen hekken en ren nen voor kippen maken. In dat advies merken B. en Wdaaromtrent op dat het houden van kippen alleen verboden is Vvanneer dit zonder toestemming zou geschieden, wat h.i. ook het juiste standpunt is om ieder geval op zich zelf te kunnen beoordeelen en de noodige voorwaarden te kunnen stellen. In aansluiting daarop deelen zij mede dat nog geen enkele maal toestemming gevraagd is en dientengevolge ook nooit geweigerd is. Zij stellen Voor dit aan adressante te berichten. Van J. O. Bender, verzoek om hem, met ingang van 1 Januari 1914 ontslag te willen verleenen als regent van het St. Jacobs Gathuis. Het gevraagde ontslag wordt, onder dankbetui ging voor de door hem bewezen diensten, ver leend. Agenda. Benoemingen. 1, Benoeming van een lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, categorie bedoeld sub. 3 van artikel 22 der Leerplichtwet, wegens ein digen van den zittingstijd van den heer J. P. Luxen. Aanbevolen worden1. J. P. Luxen; 2 D. Flapper. De Raad benoemt den heer J. P. Luxen. 2. Benoeming van een lid der Commissie van Aministratie voor het Stads-Ziekenhuis wegens periodieke aftreding van den heer D. Ris EHzn. Door de Commissie worden aanbevolen 1. D. Ris EHzn2. F. A. C Lechner. De Raad benoemt den heer D. Ris E.Hzn. 3. Benoeming van een lid der Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke af treding van den heer J. A. M. Meijer. Door de Comissie worden aanbevolen 1. J. A. M. Meijer; 2. C. H.Scheffers. De Raad benoemt den heer J. A. M. Meijer. 4. Benoeming van een lid van het College van Curatoren van het Gymnasium ter voorziening in de vacature Dr. B. de Bruijn. Door Curatoren worden aanbevolen1. R. H. M. Geerdes; 2. Dr. P. H. van Roojen. De Raad benoemt den heer R. H. M. Geerdes, met 13 stemmen, tegen 6 op den heer van Roojen. 5. Benoeming van een leeraar in Nederlandsch en Geschiedenis aan het Gymnasium, vacature P. C. A. Geijl, tot het eind van den loopenden cursus. Door Curatoren wordt daartoe aanbevolen: J. S. Bartstra, doctorandus in de Nederlandsche letteren. De Raad benoemt den heer J. S. Bartstra. De Voorzitter stelt voor, eerst punt 7 te behandelen. Subsidie Burgerlijk Armbestuur. 7. Verzoek van de Commissie voor het Bur gerlijk Armbestuur om op haar begrooting voor 1913 een buitengewoone subsidie van f 1200.— te verleenen. De heer D i n k e 1 a a r vraagt eenige inlich tingen over den post huuropbrengst. Hij wenscht te weten waarom die f150 hooger is voorgedra gen. Komt dit soms door het op jagen der huren De heer Lager wey zegt, dat die de hooger geraamde f150 een uitvloeisel is van de reeds het vorig jaar door den Raad bepaalde hoogere huur. Na die verhooging heeft echter geen ver dere opslag meer plaats gehad. De raming van den post is ook wat te laag geweest. Overeenkomstig het advies wordt nu besloten de gevraagde subsidie te verleenen en in verband hiermede een ontwerp-besluit tot wjjziging van de gemeente-begrooting, dienst 1913, op inkom sten en uitgaven met een bedrag van f1200 goedgekeurd. Comptabi liteit. 6. Wijziging der Gemeente-Begrooting, dienst 1913. Goedgekeurd worden een tweetal ontwerp besluiten tot af* en overschrijving ten bedrage van f 73000 en f 25, en een tweetal ontwerp besluiten tot het doen van af- en overschrijving ten bedrage van f 88000 en f 53000. Uitstel pensionneering. 8. Verzoek van C. Huisman, opzichter van het Bouw- en Woningtoezicht, om opschorting, weder om voor een jaar, van de toepassing van art. 7 der Pensioenverordening, betreffende ontslag uit den gemeentedienst bij het bereiken vau den 70- jarigen leeftijd, met advies van B. en W. De heer Sc hreuder wijst op het advies, het vorig jaar door Gemeentewerken gegeven, waaruit bleek dat de toen 70-jarigen Huisman nog goede diensten presteert. Met het oog op hui selijke omstandigheden des verzoekers, stelt hij voor geen 6 maanden, doch 1 jaar uitstel te ver leenen. De heer R i s vraagt of er een groot verschil is tusschen hetgeen bij nu als pensioen krijgt en vroeger. De Voorzitter zegt: Vroeger zou hij van zijn tractement als pensioen hebben gehad; thans 2/3. Spr. wijst er nog op, dat B. en W. in het algemeen er voor zijn dergelijke dispensaties zoo weinig mogelijk te verleenen, temeer waar nu een betere pensioenregeling is tot stand gekomen. De heer De Bruin wil er toe meewerken het besluit niet zoo dwingend te maken en stelt voor, de bepaling »voor het laatst" te laten ver vallen. De Voorzitter antwoord op een vraag van den heer v. d. Z e e, dat er tot 75-jarigen leeftijd dispensatie kan worden verleend. De heer V an Westendorp heeft het altijd jammer gevonden dat de bepaling betreffende uitstel der pensionneering tot 75-jarigen leeftijd in de verordening is opgenomen. Hij wil wel toegeven dat Huisman nog wel geschikt is voor zijn werk, maar hij kan toch niet datgene verrichten wat een jonge man kan doen. Hij wijst o. a.. op de wenschelijkheid dat de opzichter van het bouw en woningtoezicht behoort te fietsen om zich snel te kunnen verplaatsen. Wat de huiselijke om standigheden betreft, meent hij dat deze alleen zich bepalen tot de ziekte zijner vrouw. Na nog op de wenschelijkheid te hebben gewezen van jon gere krachten bij Bouw- en woninetoezicht, ver klaarde spr. zich niet tegen het schrappen der woorden svoor het laatst" te zullen verzetten. De heer Koopmans bepleit de mogelijkheid van het geven eener gratificatie na het verstrijken der,6 maanden. De heer Evers is het met het betoog van den heer v. Westendorp wel eens, maar meent ook dat de fout in de verordening schuilt. Teneinde niet meer zulke besprekingen, als thans hier worden gevoerd, terug te krijgen is het wensche- lijk de verordening te wijzigen. Nu B. en W. jaar uitstel hebben voorgesteld, hadden zy ook even goed voor een jaar kunnen voorstellen. Spr. voelt wel wat voor het voorstel-Schreuder. De heer von Briel Sasse vindt het voorstel van B. en W. zwak. Hij wil ook meegaan met het voorstel van 1 jaar uitstel. De heer Nolet komt ter vergadering. De Voorzitter wijst er op, dat bij het stellen van een termijn van i jaar, bij B. en W. voor oogen heeft gestaan, dat na dien tijd de huiselijke omstandigheden wellicht weer gewijzigd kunnen zijn. De heer De Bruin zegt dat de heer Schreu der alleen gewezen heeft op de huiselijke om standigheden van Huisman. Spr. is er niet voor, ambtenaren boven de 70 jaar nog in dienst te houden. Hij heeft door een voorstel om de bepa ling »voor het laatst" te doen vervallen, alleen gewenscht een ^achterdeurtje" open te houden, doch overigens met handhaving van den termijn. De heer R i s, betoogend dat het gemeentebe lang voorop moet worden gesteld, stelt voor, den heer Huisman thans geen uitstel meer te ver leenen en hem te bedanken. De heer Houtman kan ook meegaan met het voorstel Ris, maar dringt tévens aan op spoedige wijziging der pensioenverordening. De v oorzitter zegt dat tegen die wijziging één ding pleit, n.l. een verkregen recht. B. en W. zullen intusschen de zaak der wijziging nogeens bespreken en overwegen of de voorstellen ter zake kunnen worden gedaan. De heer v. Westendorp wjjst er nog op, dat voor het voorstel van B. en W. betreflénde Huisman ook gevoelsargumenten hebben gegolden, Nadat nog eenige leden over den voorrang bij het stemmen over de voorstellen van B. en W. en van Schreuder het woord hadden gevoerd, werd het voorstel van B. en W. (zonder de woorden »voor het laatst") in stemming gebracht en ver worpen met 14 tegen 7 stemmen. Tegende heeren Kavelaars, Ris, Nolet, Beu kers, v. d. Zee, Evers, Houtman, Schreuder, Dub belman, v. d. Velden, de Graaf, Scheffers, v. d. Meer en von Briel Sasse. Vóór: de heeren Lagerwey, v. Westendorp, Goslinga, Dinkelaar, de Bruin, Wouterlood en Koopmans. Alsnu komt in stemming het voorstel Schreu der (1 jaar uitstel). Het wordt aangenomen met 16 5 stem men. Tegen stemmen de heeren de Graaf, Koopmans, Ris, v. Westendorp en Houtman. Den heer Huisman is dus een uitstel van 1 jaar verleend. (De zitting duurt voort.) Lijk aangespoeld. Het gisteren te NootI- wijk aangespoelde lijk is herkend, als 'lat van den 27-jarigen klerk aan het Ministerie, Van Daa- leo, die sinds eenige dagen vermist werd. M c o r d a a n s 1 a g|. Men iseint ons uit K°irk- rade: Maandagavond werd alhiecr ie mijnwerker V. aoor tal van messteken over het geheele li chaam ernstig! gewond. Zijn wang en tong wer den doorgesneden. De vermoedelijke dader is gearresteerd. daar moest afleveren. Daar werd het vleesch opnieuw verpakt en verder verzonden. Deze Van Gelder moest slechts een gefingeerd persoon zijn en de agent G. zoowel de verzending van Amster dam als reëxpeditie te Duisburg zelf bewerkstelligd hebben, zoodat hij als beschuldigde voor de straf kamer teKleef terechtstond. Hij wist op deze wijze vele duizenden kilo's varkensvleesch binnen te smokkelen. De uitspraak in deze belangrijke smokkelaffaire is bepaald op 20 November a.s. Geboren: 15 Nov. Johanna Cornelia Maria, d. v. W. C. Schaap en C. B. Vrauwdeunt, Laurens Costerstraat. 16. Aartje, d. v. A. de Jong en J. S. Vermeer, Maasd. straat. Johanna Dingena Petronella, d. v. J. M. H. de Jong en J. D. P. de Rooij, Veenlantstraat. Huibrecht Johannes, z. v. M. de Roo en M. W. van Leeuwen, Broersveld. Clasina Maria Liduina, d. v. J. J. Bosch en E. C. M. Pil, Fabristraat. Johan Paul Heinrich, z. v. P. P. H. Hallmann en J. C. Werde, Oud- dorpschestraat. Overleden: 15 Nov. Magdalena van Zome ren, oud 39 j., echtgen. van W. van der Hoek, Veenlantstraat. Johanna Catharina Heese, oud 69 j. en 1 mnd., echtgen. van J. A. de Knikker, Broersveld. 16. Hendrik Leenmans, oud 80 j. en 1 mnd., K. Singelstraat. BEURS VAN SCHIEDAM, 18 Nov. 1913. Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 14 Nov. f 101/, 15 Nov. f ïoy, 17 Nov. flOVi 18 Nov. f ïoy, per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Hamen» de Commissie voor de noteeringi B. As J. WITTKAMPF., Bond van Distillateurs i 17 Nov.| 18 Nov. f 12.50 f 12.50 Hoogwater. Over de overstroomingen in Oost-Frankrijk wordt gemeld, dat de toestand in de streken tusschen Charolles, Chalon-sur Saone, Chalons -sur-Marne en Dóle zeer veel onrust baart. Talrijke dorpen staan geheel onder water. Bij Marnay zijn twee boeren met hun wagens weg gedreven en verdronken. Moutwyn: Jenever Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op hedenvast. Spiritus. f 16.50 f 18.— 12.— f 16.50 fla ti.80 17 Nov. f21U2iy, f 18- a f 18'/4 f10- af 18 Nov. f 211/« a 1211/, f 18- 4 f 18' 4 f 97/, 4 t - - Broodgewicht. In zake het voorstel tot het benoemen van eene Commissie tot het onderzoeken van de wensche lijkheid eener verordening op het gewicht van brood, hebbeii in de Raadsvergadering op heden de stemmen gestaakt. De expeditie van Dr. Steffanson verongelukt NEWi YORK, 18 NoY. Berichten uit Seattle (Naord Amerika) melden, dat er groote vrees wordt uitgesproken pver het verloop van de i\ oord- poel-expeditie' van Dr. Steffanson. Zijn schip „De Karluk" verliet Esquimaalt in het laatst van Mei. De expeditie werd het laatst gerapporteerd den 14den Augustus 1.1. toen „De Karluk nabij het Flaxmaneiland werd gesignaleerd. Daarna heeft er zeer zwaar weder gewoed. De walvischvaarders hrengen thans het bericht dat zij vreezien dat „De Karluk" vergaan is. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft te Groningen een nieuwe parochie opgericht onder aanroeping van het Allerheiligst Hart van Jesus en heeft benoemd tot pastoor dier parochie den WelEerw. heer H. F. van der Horst. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Stemming op heden: kalm. PARIJS, 17 Nov. Spiritus: per hectoliter per Nov. fr. 44.75 a 45, per Dec. fr. 45.25 betaald, per 4 eerste mnd. fr. 47 a 47.25, per 4 md. van Mei fr. 48.25 betaald, stemming kalm. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 17 Nov. --; 15 Nov. 81»/4. CHICAGO M a i s Nov. Dec. Mei Juli 17 Nov. 7U/4 71 y4 70v, 15 Nov. - 707, 71 Va Rogge nauw. prijsh. Loco 17 Nov. 15 Nov. 63— ROTTERDAM, 18 Nov. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 51 paarden, 1 veulen, ezel, 807 magere 512 vette runderen, 300 vette en graskalve ren, melkkoeien, 996 schapen, 235 nuchtere kalveren 704 varken 377 biggen, 8 bokken. De prijzen Van het vee. besteed ter markt van heden, waren als volgt: Vette runderen le kw. 80 a 82 ct., 2e kw. 70 74, 3e kw. ct., ossen le kw. 78, 80,2e kw. 76, 72, 3e kw. ct., stieren le kw. 74, 76 2e kw. 68 3e kw. ct., kalveren le kw. 120,125,115,105. ct., varkens, le kw. 55, a 56, 2e kw. 53 51, licht soort 54 a 56 ct. stieren a Melkkoeien f 135 a f 280, kalfkoeien f 190 a 300, stieren f165 a f330 pinken f 95 a f 145, graskalveren f50 a f95 vaarzen f 110 a 16o, biggen f9.— a 117, slachtpaarden f65 af145, nuchtere kalveren f9 af 16.fokkalveren 18 a 28 hitten f 70 f 180, werkpaarden f 85 a f 200, schapen le kw. f 60 2e kw. f 56 4 54, lammeren le kw. f70 a 68. Handel over het algemeen redelijk. V lasmarkt Vlas 400 onverk. steen 36—48 st. Groningsch stuiver, Holl. geel steen st. wit 420 28—34 st. Blauw 2065 steen onverk. De beroemde Deensche schrijver en bekeerling Jörgensen, bekend om zijin werk „De weg naar het licht", is aan de Universiteit te Leuven ge promoveerd tot professor in de wijsbegeerte. Naar men verneemt, heelt de Amsterdamsche advocaat Mr. L. W. van Gigch gistermiddag aan het Departement van Justitie een onderhoud ge had met den Minister, Mr. Ort, om zich te beklagen over de bejegening, welke hij Zaterdag j.l. ter terechtzitting van het Gerechtshof te Amsterdam in de geruchtmakende zaak van de morphine- vergiftiging heeft ondervonden van den advocaat- generaal bij dat hof, Mr. de Josselin de Jong. Smokkelaffaire. Aan het grenskantoor te Elten, werd in De cember van verleden jaar eene omvangrijke smok kelarij ontdekt. Bij de visitatie van een uit Am sterdam verzonden wagen visch, bestemd voor Duisburg, vond men daarin verborgen groote hoe. veelheden varkensvleesch. Het bleek bij nader onderzoek, dat dergelijke zendingen, afgezonden daar zekeren Herman C., wonende Keulen, reeds sedert 1910, wekelijks passeerden, en gericht waren aan eene expeditie-firma te Duisburg, die ze aan het pakhuis van zekeren Van Gelder, al- Zaadmark L Karweizaad oud fnieuw f 14.50 a 15.50 Lijn (voerzaad), f 11.— a f 12. -(zaaizaad), f 13.— 4 f15. Koolzaad flO.— a Aardappelen. Zeeuwsche blauwen f 2.60 a f 2.90Geldersche kralen t2.80 a f3.— Z. Eigenheimers tl.80 fl.00- Fr. eigenh. fl.75 af 1.8^ Brielsche kralen f 3.25a f3.50, Bravo's f2.30 a f2.70, pooters fa Westl. zand. f a f Handsl en aanvoer tamelijk. Eieren markt Overmaasche f7.50 a f8.25; Zeeuwsche f7.25 f7.75. Botermarkt Op de botermarkt wareD aangevoerd25 16e, 31 8e ton 168 stukken van i K.G. De prijzen waren als volgtle kw. f 65.2e kw. f61 3de kw. 58.—. Voor stukken van i kilo werd 80 a 85 ct. betaald. Eierenveiling. Aangevoerd 5300 stuks. Kippeneieren f5.05 a 110.30 per stuks, eendeneieren f6^,50 a f dito, ganzen eieren f a kalkoeneieren f f per stuks pareljoeneieren f4 f eieren voor handelaren f—4 VEEMARKT TE LONDEN, 17 Nov. Ter veemarkt zijn aangevoerd: runderen 1200 Schapen en Lammeren 3000, Kalveren 5. Prij zen per steen Runderen 3/2 s 5/4, Schapen en Lammeren 4/8 4 7/-, Kalveren /- 4 /-.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3