Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en tfewesteiijk Nieuws. schild, heeft daarvan afgezien. De jachtpartij zal nu morgen gehouden worden. Alfonso XIII heeft het artillerie-museum in het gebouw des Invalides bezocht. Hij toonde vooral groofe belangstelling' voor de voorwerpen, afkomstig uit de oorlogen van het eerste keizerrijk. Volgens de Rameinsche dagbladen zal Cyrmai- ca verdeeld worden in vijf politieke en militaire zénen, die tot centra hebben Benghazi, Gyrene, Ik-rna, Merdj en Tobroek. In het OostenTijksebe! parlement is Dinsdag een comité gevormd, die zich tea brei gesteld heeft te Weenen een monument op te richten voor den Driebond, De leden dezer commissie zullen hiertoe1 demedewerking, ontvangen van cc alge bekende leden van den Duitschen Rijks dag en de Italiaansche Kamer van Afgevaar digden. Het monument zal tevens een bewijs van hulde zijn voor keizer Franz Joseph, waar in ae volkeren aan de landen, die den Driebond vormen, uiting geven aan hun dankbaarheid VOO) de zegeningen van dezen bond aan eten evnigen grondlegger, die 'nog in leven is. De vice-president van den Duitschen Rijksdag, «Ir. I aasche is Maandag te Weenen aangekomen waar bij over deze kwestie Oen onderhoud had mét den. president van het Oostenrijksche par lement. Hij1 begeeft zich vandaar naar Rome, om eveneens met den president van de Italiaan sche Kamer een onderhoud te hebben. Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, is tus schen werkgevers en arbeiders in verschillende conflicten, een minnelijke schikking tot stand ge komen, zoodat het niet tot de aangekondigde) uitsluiting zal komen. Naar een bericht uit Kief aan de „Daily Mail" meldt, wordt aldaar van bevoegde zijde - i-rklaard, dat de politie een belangrijke ont dekking gedaan heeft, die aanleiding kan ge ven tot arrestatie van den werkelijfeen pleger of plegers van den moord op den knaap Justschinsky, waarvan de jood Mendel Beilis beschuldigd, doch na een proces van vijf weken vrijgesproken werd. Nadere bijzonderheden zijn niet te verkrijgen, daar de politie een cdep stil zwijgen bewaart. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 20 November. De algemeeue beraadslaging over de Indische begrooting wordt hervat. De heer Van Veen zette zijn gisteren afge broken repliek voort en ontkende, dat de gou verneur-generaal een doodgewone ambtenaar is. Daarna kwam hij op verschillende, in eersten termijn ter sprake gebrachte zaken terug. De heer Scheurer repliceerde, evenals de. heer F o c k die o. m. opmerkte, dat de minister duidelijk heeft aangetoond, dat de bezwaren van de concentratie tegen de politiek der vorige re geering volkomen gegrond waren. Spr. wees er ook op, dat hij als minister met zijn organisatie de oprichting van 700 tweede kiassescholen heeft gewenscht, terwijl zijn opvol ger, minister Malefijt, dit getal tot 400 beperkte. In de Minahassa-regeling heeft spr. geen enkele beslissing genomen. De heer Van Deventer noemt o.a. Ban doeng als voorbeeld, dat een overwegend Moha- medaansche bevolking haar voorkeur voor neutraal onderwijs en tegenzin tegen christelijk onderwijs heeft getoond. Spr. pleitte voor facultatièfxtelling van het godsdienstonderwijs op de gesubsidieerde scholen met neutraal maatschappelijk onderwijs, en voor godsdienstige verdraagzaamheid. De heer Tydeman kwam nader op de ver houding tusscben minister en gouverneur-generaal terug en vond publicatie van het rapport van dr. Rinkes gewenscht. Is de minister in het groot voor confessioneel inlandsch volksonderwijs op Java, dan zou dit tusschen spr. en den minister een verschilpunt opleveren. Waar de zending het relatief neutraal maatschappelijk onderwijs, door den heer Van Deventer gewenscht, niet zal aan vaarden, daar moet z. i. wel het gouvernements- onderwijs hoofdzaak zijn. Spr. besprak dan nog de verkiezingsbijdrage voor de vrijzinnigen uit Indië. De heer Bos verdedigde opnieuw staatsmijn exploitatie en betoogt, dat door de verkiezings actie der vrijzinnigen althans is bereikt, dat de rechterzijde haar politiek heeft gematigd. Spr. verheugde er zich over, dat de minister en de gouverneur-generaal blijkbaar den weg van samen werking hebben weten te vinden. In zake het onderwijs is hij voor een krachtige actie van staatswege en een krachtige actie van het particulier initiatief, welke echter niet ver krijgbaar is, wanneer gesteld wordt de eisch van neutraliteit van het bijzonder onderwijs. Gerepliceerd wordt voorts door de heeren Van Vollenhoven en Ankerman, welke laatste opmerkt, dat men de verklaringen der Mekka- gangers met voorzichtigheid moet behandelen, omdat dezen onder den invloed staan van fana tieke hadjihs. Hij vraagt een overzicht van den inhoud der rapporten Rinkers, Engelenburg, enz., ten aanzien van de Sareket Islambeweging. In ieder geval wil hij anders overlegging van die deelen der rapporten, waaruit reeds is geciteerd. Ook de heer Rutgers repliceert, zich hoofd zakelijk richtende tegen den heer Fock, o.a. met de beschuldiging dat deze feiten onjuist voorstelde en zich niet gedroeg, als een gentleman betaamt. Na afloop van de rede maakt deV oorzitter een aanmerking hierop en geeft den heer Rutgers alsnog gelegenheid onmiddellijk zijn woorden terug te nemen, hetgeen deze doet. De heer L o h m a n zegt in zijn repliek, vol te houden, dat de minister De Waal Malefijt, zoowel als deyheer minister Idenburg, en de minister van oorlog, Colijn, ten aaiizien i'an de onderwijspoli tiek een ander standpunt innamen en bleven in nemen als de heer Kuyper. Auders dan hij waren zij van meening, dat in Indië in den regel het pnderwjjs neutraal moest zijn, doch de neutraliteit in Indië niet zoo abso luut moest worden opgevat als hier. Zijnerzijds merkt hij op, dat de Indische pers met het oog op het Nederlandsche gezag tegen over de Mobammedaansche bevolking tot veel grooter ingetogenheid en voorzichtigheid is ge houden dan de Nederlandsche bladen. De minister van koloniën, de heer P 1 e y t e, is aan het woord, doch vraagt al spoedig, omdat nog slechts enkele afgevaardigden in de zaal zijn, en het reeds kwart over vijf is, te mogen-afbre ken tot morgen. Proclamatie van de Koningin. De proclamatie, die heden, 21 November, in alle gemeenten des lands wordt aangeplakt en in een buitengewoon nummer der Staatscourant zal ver schijnen, luidt als volgt Aan Mijn Volk. Het is Mij een behoefte Mij op dezen gedenk- waardigen dag te wenden tot het Nederlandsche Volk. Heden voor 100 jaren was het oogenblik gebo ren, waarop de Vereenigde Nederlanden hun natio naal bestaan hernamen. Ik herdenk met dankbaarheid de woorden, waarmede Van der Duyn van Maasdam en Gijsbert Karei van Hogendorp den 21 November 1813 het bewind hebben aanvaard »Wij voldoen aan den wensch van alle onze Bondgenooten, wanneer wij, in afwachting van de komst van Zijne Hoogheid den Heere Prinse van Oranje en in Zijnen Naam, dezen dag ons stelden aan het hoofd der regeeringwij namen die taak op ons, met vertrouwen op de hulp der Goddelijke Voorzienigheid, wier hand de aanstaande verlos sing van ons verguisde vaderland zoo zigtbaar bestuurtmaar wij deden het ook met vertrou wen op den bijstand, op de hulp van elk Neder lander, die zonder herinnering aan het verledene, zonder onderscheid van rang of staat of van Godsdienstige gezindheid, met ons de behoefte gevoelt van nog eenmaal te herwinnen dat Va derland, dat op de elementen, op Philips en Al ba veroverd, van den moed onzer voorvaderen zoo heerlijk getuigde, doch met smaad en schande te lange bezoedeld werd." Dat vertrouwen is niet beschaamd. Het Vaderland i s herwonnen. De gewesten van Nederland zijn saamgegroeid tot on verbreek bare nationale eenheid. Moederland en koloniën zijn nauw verbonden. De vrijheden en het zelfbestuur der bevolking zijn gestadig uitgebreid. 's Lands welvaart, begunstigd door een opge- wekten ondernemingsgeest en verbeterde arbeids voorwaarden is belangrijk toegenomen. Een krachtig streven naar zedelijke en geeste lijke verheffing heeft zich baan gebroken. In wetenschap en kunst dingt Nederland met andere volken om den voorrang. Het is Mijn innigen wensch, dat onder Gods zegen, vrede, vrijheid en voorspoed mogen bewaard blijven. De eendracht van alle Nederlanders »zonder onderscheid van rang of staat of van Godsdienstige gezindheid" zij ook in de toekomst de hechte grondslag der nationale onafhankelijkheid. Met het Nederlandsche Volk hoop Ik samen te werken tot het geluk van het Vaderland. WILHELMINA. Evenredig kiesstelsel. De staatscommissie voor het evenredig kiesstel sel wordt reeds Zaterdag door den minister van Binnenlandsche Zaken geïnstalleerd. Loodswezen te Ylissingen. Bij den Belgische minister van zeewezen be staat het voornemen voor den reededienst van het Belgisch loodswezen te Vlissingen nog twee motor boeten te doen bouwen. De haven te Steenbergen. De gemeenteraad te Steenbergen heeft goed keuring verleend aan de plannen tot verbetering van de haven, waarvan de kosten op f 20.000 worden geraamd. Uud-minister De Waal Malefyt en mr. D. Foek. In de »De Rotterdammer" komt onderstaande brief voor de hand van den oud-minister van koloniën, den heer J. H. de Waal Malefijt, aan mr. D. Fock, lid van de Tweede Kamer. »In uwe redevoering van 13 "November j.l. hebt u onder andere gezegd, dat de gouverneur- generaal (den minister De Waal Malefijt) er zells toe gekregen heeft om in te dienen een voorstel tot aankoop van particuliere landerijen in het Westen van Java, terwijl diezelfde minister als lid dezer Kamer, toen (gij) de eer had(t) aan de groene tafel te zitten, verklaard heeft op princi- pieele gronden een tegenstander te zijn van aan koop van zoodanige landerijen." Deze voorstelling van zaken is geheel onjuist Ik heb den 17en October 1906 bezwaren ge opperd tegen uw voorstel, om gelden op de be" grooting uit te trekken, ten einde een begin te kunnen maken met den terugkoop der particuliere landerijen op Java, dat is volkomen waar. De hoofdreden echter van mijne oppositie was niet deze, dat ik aankoop van zoodanige landerijen in ieder geval zou hebben afgekeurd, maar lag hierin, dat volgens den considerans van het voor stel en de Memorie van Toelichting daarmede het stelsel van terugkoop van alle particuliere landeryen zou worden aanvaard. Daartegen vooral ging mijn bezwaar en ik kon mij daarbij beroepen op eene brochure, die onder uw naam in 1904 was verschenen en waarin het stelsel van aankoop was bestreden. Het is dan ook geheel onjuist dat »de gouver neur-generaal mij er zelfs toe gekregen heeft") een voorstel tot aankoop van particuliere lande rijen te doen, Wie heeft u dat toch wijs ge maakt Het intiatief tot aankoop, zoowel van Kandanghauer als Indramajoe-West is niet van den gouverneur-generaal, maar van mij uitgegaan. Over de verdere talrijke onjuistheden in uw betoog, zal ik voorloopig het zwijgen bewaren. Doch op dit speciale punt meende ik toch dat het goed was tegen de door u gegeven voorstelling een bescheiden woord van protest te doen hooren.' Medici en Ziekenfondsen. Naar aanleiding van het artikel over den op handen zijnden strijd tusschen medici en de ziekenfondsen in Nederland kan het »Hbl." nog mededeelen, dat door de Centrale Organisatie van Ziekenfondsen aan de leden van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst is verzonden een schrijven, waarin allereerst wórdt gezegd, dat de Troonrede heeft geleerd, dat de Ziektewet zal worden aangevuld met een wet, die in het bijzonder zal handelen over geneeskundige behandeling aan arbeiders te verschaffen, die reeds voor ziekengeld verzekerd zijn, waarbij is te vreezen, dat er een nauwere band zal komen tusschen de ziekenkassen en de ziekenfondsen, dan jn het ontwerp-Talma het geval was. »Ten tweede", zegt de circulaire verder, »zal het nog wel eenige jaren duren, vóór de Ziekte wet in werking treedt. »Het eerste is vrij zeker voor de geneesheeren minder gunstig, ofschoon men zal moeten afwach ten wat de aanvullingswet zal brengen. »Het tweede is daarentegen voor de medici gunstig, want nu hebben zij meer tijd de or ganisatie te versterken. De aanvullingswet van minister Treub zal het stellig noodzakelijk ma ken, dat de geneeskundigen zich bijtijds voor zien van krachtige goed ingerichte ziekenfondsen en gelukkig is het dan ook, dat de afdeelingen bijna overal daaraan met voortvarendheid door werken. »Het zal natuurlijk niet gelukken reeds met 1 Januari 1914 over het geheele land die fondsen gereed te hebben en toch is het gewenscht, dat reeds met 1 Januari 1914 de medici zich hebben uitgesproken of zij aan de Centrale Organisatie willen medewerken en of zij aan die instelling, die dienen moet om in de toekomst hunne be langen te beschermen,'van dien datum af reeds wenschen bij te dragen. vHet is u bekend, dat de gestorte bedragen slechts voor een deel dienen voor de te maken kosteu en dat bij ruime deelname spoedig de kosten uit de te kweeken rente betaald kunnen worden. Voor de gestorte gelden zullen dus aan- deelen in het fonds der Centrale Organisatie wor den afgegeven en het is te verwachten, dat op de wijze, bij huishoudelijk reglement te bepalen, na eenige jaren het grootste deel der stortingen kan worden teruggegeven. »De bedoeling hiermede is, dat de nu leven de geneeskundigen niet zullen behoeven te offe ren ten bate van de later levende. De mogen tevreden zjjn met en dankbaar voor de nuttige instellingen, die de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst voor hen heeft opgericht. Niemand behoeft zich dus door de te storten bijdragen te laten weerhouden van toe treding." Den leden wordt ten slotte gevraagd om door invulling van een aangehecht formulier zich aan te sluiten aan de Centrale Organi satie. Nederlanders in Rijnland en Westfalen. In Mei hebben enkele Nederlanders een comité gevormd om het herstel van Nederland's onaf hankelijkheid in 1813 ook in Rijnland en West- falen feestelijk te herdenken. Gesteund door de Nederlandsche consulaire ambtenaren, was bet mogelijk, uitvoering te geven aan de plannen van dit lichaam. Ongeveer 50 Nederlandsche vereeni- gingen werden dadelijk bereid gevonden, haar medewerking te verleenen. Thans is een hulde blijk in handen van het comité, dat de Koningin binnenkort door een deputatie zal worden aange boden. Het is een prachtwerk, vervaardigd door den Amsterdamschen kunstenaar Nieuwenhuis, waarop, na een opdracht, de handteekeDingen der leden van het comité, der consulaire ambte naren in Rijnland en Westfalen en de namen van alle Nederlandsche vereenigingen in deze provin cies voorkomen. Het geheel stelt een openge slagen boek voor en beide bladen bevatten naast deze handteekeningen en namen de wapens met de namen der groote steden en fraai geteekende symbolen van de voornaamste bronnen van be staan in Nederland en genoemde Duitsche pro vincies. (»N.R.Ct.") Rentetrekkers. Het Kamerlid, de heer Rutgers, heeft op 14 dezer den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende vraag schriftelijk gesteld »Het is mij gebleken, dat door de rede van den Minister op 4 November (Handelingen blz. 45) de indruk is gewekt, dat naar het oordeel van den door den Minister aangeduiden bij de uitvoering van de Invaliditeits betrokken hoogen ambtenaar verpleegden in een armhuis als zoodanig van recht op rente krachtens artikel 369 der Invalidi teitswet zijn uitgesloten. Kan de Minister bevestigen, dat deze opvatting van zijn woorden onjuist is Het antwoord van den Minister Treub luidde gisteren sOm de rente krachtens artt. 369/360 van de Invaliditeitswet te verkrijgen, is het een eerste eisch, dat men in het bepaaldelijk aangeduid 10- jarig tijdvak althans in 156 weken arbeid in loon dienst heeft verricht. Of hij, die aan dien eisch voldoet, in een armhuis wordt verpleegd, doet niets ter zake. Iets anders echter is het en alleen daarop doelde de ondergeteekende in zijn rede op 4 No vember jl. of een verpleegde, die in het armhuis zelf eenig werk verricht (bv. kleine huishoudelijke diensten) en daarvoor een geringe belooning ont vangt, kan worden geacht, in loondienst arbeid te verrichten. De ondergeteekende deelde in zijn evemelde rede als het de Bank heerscbend en door hem juist geachte gevoelen mede, dat die vraag ontkennend moet worden beantwoord. Men zou zulk een verpleegde, als de verzekeringsplicht vóór zijn 70o jaar was ingevoerd, niet als ver- zekeringplichtig hebben beschouwd en voor hem geen premie hebben ingevorderd. De opvatting zijner woorden als zouden ver pleegden in een armhuis als zoodanig van recht op rente krachtens art. 369 der Invaliditeitswet zijn uitgesloten, is geheel onjuist. De Amstordamsche hoofdcommissaris.. Naar wij vernemen, is binnenkort de benoeming te wachten van den heer Th. M. Roest van Lim burg, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, als opvolger van den heer H. S. Hordijk. Zijn wij goed ingelicht, dan zal aan den nieuwen functionaris een belangrijk hooger salaris worden toegekend dan aan den tegen woordigen. Deze laatste geniet een salaris van f5500, benevens 11000 voor woninghuur. Het moet de bedoeliDg zijn, den nieuwen hoofdcommissaris een salaris toe te kennen van f 8500. Dit hooge salaris moet een der voorwaarden geweest zijn, waarop de heer Roest van Limburg zich bereid verklaarde de benoeming te aanvaarden. Nederlandsche officieren in Albanië. Reuter seint uit Valona dd. gisteren De Hollandsche officieren De Veer en Thomson zijn heden met de aan hen toegevoegden tot het doen van studiën naar het binnenland ver trokken. Zij gaan naar Berat en vervolgens Elbassan, Tirana en Durazzo, waarna zij hun taak als organisators van het gendarmeriewezen zullen aanvangen. Pensioenfonds voor gemeente ambtenaren. De commissie voor het nieuwe pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en wezen, heeft uit haar midden benoemd tot voorzitter prof. Kluyver, tot ondervoorzitter den heer Wichers, burgemeester van Dordrecht, en tot secretaris mr. Kan, secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche zaken. HewberioA*- Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.5 te Nice. Laagste barometerstand 735.4 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: krach tige tot matigen zuidelijken tot westelijken wind, betrokken met kans op regen, later tijdelijk op klarend iets koeler. Aanbesteding. Bij de op gisteren gehouden inschrijving voor de levering van haver en roggebrood ten dienste van de paarden van den Reinigingsdienst en tot het weghalen van lompen enz. van de vuilnisbelt gedurende het jaar 1914 werd ingeschreven voor de levering van haver, door A. Roosing alhier voor f8.74 per 100 kilo; voor de levering van roggebrood door Jac. van Rhijn alhier voor f 0.23 per brood, ingebakken 3 kilo en H. C. Rood te Kethel voor f 0.23 per brood 3 kilo voor het weghalen van lompen werd ingeschre ven door Jac. van Gelderen alhier voor f 380.90. De toewijzing werd aangehouden. Hoog bezoek. Morgen, 22 November, zal Zijne Hoogheid Pan- geran Hangabehi, kroonprins van Solo, heer van Mataram, troonopvolger van den sultan van Soera- karta, een bezoek aan Schiedam brengen. Z. H- zal o. a. de distilleerderij van den heer A. C. A. Nolet, aan de L. Nieuwstraat, en de fabriek »Oxygenium", aan den Buitenhavenweg, bezich tigen. De Indische prins komt per auto uit Den Haag in den voormiddag hier aan. Glasblazers. Het gist weer onder de glasblazers te dezer stede. De mogelijkheid dat er binnenkort op »De Schie" een staking zal uitbreken, wordt zeer groot geacht. Naar men ons verzekert, eischen de werklieden in de glasindustrie thans de afschaf fing van den arbeid in den nacht van Zaterdag op Zondag. Morgen, Zaterdag, wordt hier door de glaS"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2