1 In onze Yroedscliap. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Uitlotingen. Burgert!*» Stand. TJBUBttRAMMEIÏ. Scheepvaart Yisseherfi-bericliteB. Handelsberichten. Familieberichten. blazers een algemeene vergadering gehouden ter besprekingen der eischen. Aan de glasfabriek van de lirma Jansen, aan den Noordvestsingel. is het werkvolk reeds tot staking overgegaan. Sedert Dinsdag wordt daar niet meer gewerkt. De besprekingen tusschen de stakers en de directie van de glasfabriek »Uto" leidden tot nog toe tot geen resultaat. De Commissaris der Koninginin de Prov. Zuid Holland heeft besloten, met ingang van 25 November a.s. te benoemen tot lid van de Gezondheidscommissie te Schiedam den heer Mr. G. van Baren, advocaat te Schiedam, in de plaats van den heer Mr. E. H. Hijmans, aan wien op verzoek eervol ontslag is verleend. De aftreding van den heer van Baren zal volgens den rooster plaats hebben op 1 Juli 1917 G i t e r-m orgenöureontdekte iemand die een paardenstal houdt aan het eind van den Rotterdamschen dijk, dat door hem uitgeslagen stroo op de werf in brand stond. Daarop zag hij een drietal jongens de vlucht nemen in de richting van Rotterdam, zoodat het vermoeden rees dat zij den brand hadden gesticht. Hij kon den brand nog in den aanvang blusschen, zoodat verder onheil werd voorkomen, Giste r-m iddag is door de politie aangehouden een 46-jarige vrouw, niet hier wonen de, die gesignaleerd stond voor f2 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Zij teekende verzet aan tegen het vonnis, bij verstek gewezen, en werd daarna weer vrij gelaten. Een knecht van een distillateur plaatste gister-middag om 12 uur op de Hoog straat een handwagen, waarbij de wagen om zwenkte en met den boom in de ruit van den winkel van den koekbakker, Brouwer terecht kwam, die daarbij brak. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 2o Nov. 10.15 v.m 10.50 n.m. Mej. A. MvtC. Kooper alhier slaagde le Rotterdam bij het aldaar gehouden examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. UIT ROTTERDAM. Het sociaal-democratisch raadslid, N. Verkerk, te Rotterdam, heeft naar »Het Volk" meldt, vol daan aan het verzoek van de besturen der af- deelingen IVa en IVb S. D. A. P. aldaar, om, naar aanleiding van door hem gepleegde fraude in den Metaalbewerkersbond, zijn mandaat als raadslid neer te leggen. Hij heeft Dinsdag zijn ontslag als raadslid bij den burgemeester dier ge meente ingediend. Opschorting Pensioenwetartikel. - Diseussie Ziekenhuisbouw. Uitgifte Volkstuinen. Verordening Broodge wicht. Na verloop van drie weken sedert de uitge breide begrootingsdiïcussiën weer vergaderd, von den onze vroeden een agenda ter afdoening die reeds bij den eersten aanblik eene langdurige zit ting deed verwachten. Gelukkig was 't dan ook dat een drietal punten van de agenda werden afgevoerd, anders zouden gewis de beschrevenen er om half zes nog hebben gezeten, terwijl 't nu toch nog omstreeks 5 uren werd. Het eerste punt wat de tongen onzer zoo wel bespraakte vroeden in beweging bracht, was wel het verzoek van C. Huisman, opzichter bij het bouw- en woningtoezicht, om opschorting, we derom voor een jaar, van art. 7 der pensioenver ordening betreffende ontslag uit den gemeente dienst bij het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, 't Was het herhaalde, stereotiepe verzoek, waarbij de 70-jarige vragen de uitzonderingsbepaling der Pensioenwet, die dispensatie tot den 75-jarigen leeftijd toelaat, op hen toe te passen. Gewoonlijk gaan die verzoeken zonder of met korte discussie er door, ditmaal is er echter een vrij uitgebreide discussie aan gewijd, waar B. en W. adviseerden slechts voor een half jaar opschorting van het gebiedend artikel te verleenen wegens huiselijke omstandigheden, ziekte der vrouw, van adressant. Wij kunnen die restrictie van het College begrij pen Nu een mildere pensioenregeling, waarbij 2/a van de jaardewedde wordt uitgekeerd. vroeger de helft kracht van wet heeft gekregen, is er veel voor te zeggen strikt de hand aan de bepa- ling van art. 7 te houden. De argumenten door den wethouder van gemeentewerken vooral voor bet bouw- en woningtoezicht aangevoerd, mogen Mieszins geldend heeten. Alleen waar de Rijkspen- sioenwet de meerdere (verkregen) rechten waar borgt, staat 't te bezien of een schrapping der uitzonderingsbepaling er door zou gaan. De Raad, het verzoek van Huisman voor een jaar toch inwilligend, is wel royaal geweest. Aan den Ziekeiihuisbouw is ook in dezen lang durige vergadering een uitgebreid debat gewijd. Meerdere leden meenden, dat de plannen, zooals ZÜ thans zijn ontworpen, nog niet rijp waren om behandeld te worden. Terwijl enkelen zich met een demonstratie der bestaande plannen wilden tevreden stellen, drong de heer Evers vooral aan °P het vooraf overleggen van geheel uitgewerkte Plannen. Hij wraakte terecht het herhaaldelijk °verschrijden van de door den Raad voor ver schillende groote werken toegestane credieten. Waar hij vreesde, dat dit ook met dit werk zou gebeuren, bleek die vrees zeker lang niet onge grond want de toelichting, zoowel van den be trokken wethouder als van !s Raads voorzitter, deed zien dat wij er met dit crediet van f125.000 nog lang niet zijn. Daargelaten nog den prijs van den grond, al is die ook gemeentebezit, bleek dat het Ziekenhuis, zooals 't moet dienst doen, voor de som van f 125.000 volstrekt niet wordt gebouwd. Ongeacht nog de mogelijkheid dat de inschrijvingen bij aanbesteding de raming ver overtreffen, stelde toch de toelichting van den voorzitter, die o.i. meer dan de wethouder het teohnisch gedeelte behandelde, in 't licht, dat er voor portierswoning, afrastering, centrale verwar ming en meubileering nog wel f 25.000 bijkomen, zoodat op een totaal van minstens f 150.000 moet worden gerekend. Ons komt 't ook voor, dat men in de vermindering van het aantal bed den, met het oog op den bouw van het R. K. Ziekenhuis, zeker niet te ver is gegaaan want van dit ziekenhuis, naar alle eischen des tijds ingericht, zal zeker een ruim, loyaal gebruik worden gemaakt. De besliste verzekering van den voorzitter, dat het crediet 'twelk nu gevraagd wordt, niet als een voorloopig maar als een definitief cre diet is te beschouwen, is zeker in betrekkelijken zin te verstaan, waar later toch minstens f 25.000 voor bijkomende werken zal worden gevraagd. Zeer juist was zeker de opmerking van den heer Wouterlood, dat veel van deze uitgebreide discussie had kunnen wegvallen, als de voorzitter begon nen was met hetgeen waarmee hij eindigde: eene verklaring van de kosten. De voorzitter moest trouwens zelf erkennen, dat de toelich ting van hot voorstel vrij sober was. Zou dat ook kunnen liggen aan de xkracht" die met de redactie van dat voorstel was belast? Opmerkelijk was 'took, dat de beide minder bij het werk betrokken wethouders niet omtrent de détailcijfers der plannen waren ingelicht. In het College schijnt ook al niet het volle licht te schijnen. Na veel gemispel en gebaar was dan ook hier het zaakje klaar. Aan B. en W. werd het ver langde crediet eenstemmig toegestaan. Er was dus geen sprake van »spaak in het wiel steken." Hopen wij nu maar dat zij er een goed gebruik van zullen maken, dat althans d i t crediet niet zal worden overschreden. Verrijzen dan binnen niet te langen tijd de beide bedoelde ziekenhuizen, der lijdende menschheid ten heil Bij de behandeling van het voorstel tot de uit gifte van volkstuinen en het uitbreiden van het getal familie- en arbeiderstuinen - wat al tui nen I bracht de heer Koopmans een woord van hulde en dank aan den wethouder Goslinga, voor zitter van Grondbedrijf, die zijne belofte zoo royaal had ingelost. Alleen de prijsverhouding tusschen de verschillende soorten van tuinen kon dezen vroede niet bevallen, bijzonder voor de volkstui nen. De wethouder gaf daaromtrent voldoende inlichtingen, waarover de heer Koopmans zich over het geheel wel voldaan verklaarde. Op merkelijk was 't, dat bij de behandeling van dit voorstel in antwoord op de vraag van vroede De Bruin, of deze grond niet binnen afzienbaren tijd tot ander doeleinde zou worden bestemd het woord »alle grond" in het debat werd ge worpen. De wethouder verklaarde toch, dat niet binnenkort, maar wel binnen afzienbaren tijd, deze grond voor ander doeleinde kon worden gebruikt, waarop de heer Ris onderbrak »en dan alle grond" Alle grond, ra, ra, wat is dat 1 Doelt dat op een zaak, die nog niet in den open Raad behandeld, maar in onze stad een pu bliek geheim is, of hebben wij aan een uitlating van nog verdere strekking te denken Er schijnt heel wat achter de gesloten deuren behan deld te worden Vrijdagavond was er weer comité. Is er niet een kraai die 't uitbrengt Met de bedoelde verordening op het broodge wicht wordt 't in den Raad een ware comedie. Inde vorigezittingen heeft de meerderheid eerst weifelend ja gezegd, daarna duidelijk genoeg neen, en nu kwamen B. en W. tóch met een voorstel tot het benoemen van eene commissie, die de wenscoelijkheid en de practische uitvoer baarheid van een verordening op het gewicht van brood zal hebben te onderzoeken. Als hunne bedoeling geweest is, daardoor meer klaarheid in de kwestie te brengen, hebben zij zeker misge tast want de Raad geraakte door dit voorstel zooals de wethouder Van Westendorp 't uitdrukte werkelijk in een »impasse". Verschillende leden bleken niet bereid »monnikenwerk" te doen verrichten, waar de werkzaamheid der commissie, gezien de vaststaande overtuiging van 's Raads meerderheid, toch op niets zou uitloopen. 't Verheugt ons, dat althans een enkele stem in den Raad is opgegaan, die op verbetering van de herhaaldelijk gebezigde uitdrukking »monniken- werk" aandroDg. Deze uitdrukking, aan het alge meen spraakgebruik ontleend, is toch ontstaan in een tijd, toen de ruwe volksmassa den verdien stelijken arbeid der monniken, die men o.a. in de bibliotheken en musea nog kan bewonderen, niet wist te waardeeren. Wij herinneren ons in dit verband nog een uitdrukking van den directeur der Ambachtsschool bij eene openbare lezing, waarin getuigd werd, dat het eerzame ambacht 'teerst in de schamele kloostercel beoefening vond. Overigens had de heer Evers, die uit kracht der gewoonte 'teerst deze uitdrukking bezigde, gelijk dat 't hier werkelijk onbegonnen, onverrich- ten arbeid gold. Hij kon, als deskundige geroepen in de kwestie van het broodgewicht, die o.a. in de naburige gemeente Vlaardingen aan het kan tongerecht zooveel werk bezorgt, getuigen, dat de bedoelde verordening aan het bakkersbedrijf grooten last zou opleggen en practisch onuitvoer baar zou blijken, wijzend ook op de preferentie van een keur op voedingsmidddelen. Verma kelijk was 't wel, dat de voorstanders van een verordening op het broodgewicht het onbegonnen werk op e'kaar wilden afwentelen, elkaar daar voor verantwoordelijk stelden en de verordening over het geheel, blijkbaar zelfs ook in het College, niet erstig werd opgenomen. Waar nu de stemmen staakten, zullen 's Raads vroeden zeker in de volgende zitting aan de comedie een einde maken. Als dan het scherm zal vallen, zal het lot beslist zijn van dit wanproduct, waarmee menschen, die de vrijheid zeggen te beminnen, de verouderde dwangmiddelen in eer wilden her stellen. Vermist. Te 's-Gravenhage wordt sedert 12 dezer J. C. M. Bouman vermist, wonende bij haar grootouders. Zij is 11 jaar. Zij was 12 Nov. jl. naar school gegaan in de Kritzingerstraat, is daar echter niet geweest en niet thuis gekomen. Zij is bij haar grootouders groot gebracht en moest nu met haar ouders naar Brazilië. Het kind zag daar erg tegen op, én was zeer zwaarmoedig. Mogelijk wordt geacht, dat haar een ongeluk overkomen is. Gearresteerd. Gisteravond word Hil- legeisbarig' in opschudding gebracht door de tij ding, dat dei heer Z. K., brievengaarder aldaar, gearresteerd en naar: hiet Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht was als verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte. Dc aangehoudene heeft zich een bedrag, van f 750 laten uitbetalen met een valsehelijk ge- teekende kwitantie op het spaarbankboekje van een te Hillegersberg woonachtigen arbeider. een arbeidershymne verspreidden zij zich in den omtrek. De gendarmerie der streek maakt jacht op de vluchtelingen. Terecht. Te Baflo (Gr.) is levenloos uit het kanaal opgehaald de gepens. O. I. militair A. R., die sedert eenige dagen vermist wern. LOTEN FREIBURGER STAATSBANK 2 pet. a fr. 100 van 1895. Trekking 10 Nov. Betaalbaar 1 Maart 1948. No. 26175 a fr. 10000; No. 17184 a fr. 2000; No. 30741 a fr. 1000; Nos. 4585 13491, 16991, 26244, 32531, 36844, 40312, 49314, 53589 en 65718 elk fr. 500; Nos. 1633, 28861, 31975, 36156 en 78218 elk fr. 400. Geboren: 18 Nov. Maarten, z. v. A. Buij- tenhek en M. van Dijk, Zeestraat. 19. Dirk, z. v; W. Lans en M. v. d. Kleij, Nieuwsticbt. Martin Ludwig, z. v. A. H. Klepke en S. Hanson, Rhoonschestraat. Trijntje, d. v. L. Bezemer en T. Goedendorp, Bakkershaven. Carl Reinhard Marie, z. v. H. A. H. Veugelers en E. M. C. Schmitz, Kethelstraat. Alida, d. v. A. Bregman en W. H. Ris, le Tuinsingel. 20. Laureos, z.v. H. Eikenbroek en B. v. Dooren, Polderstraat. Ondertrouwd: 20 Nov. P. W. van Oosten, 21 j., en J. 't Hart, 20 j. - J. Vroon, 25 j., en C. F. M. van Vliet, 22 j. Gehuwd: 20 Nov. C. v. Es, 26 j., en J. P. de Ruiter, 25 j. J. van Roon, 24 j., en P. J. G. Slavenburg, 20 j. - D. Radstake, 31 j., en M. Slavenburg, 27 j. T. Merkus, 28 j., en M. A. Kostense, 27 j. N. P. Hoogerboord, 22 j., en M. Koster, 23 j. D. Lems, 23 j., en M. Dijkshoorn, 23 j. Overleden: 19 Nov. Johanna Elisabeth Breukelman. oud 83 j. en 10 mnd., wed. van H. Voorwald, Breedstraat. Jozina Cornelia Schoei, oud 18 j., Hoflaanstraat. Marinus van den Bos, oud 95 j., Broersvest. Jan van der Plas oud 56 j. en 3 mnd., N. Haven. Adrianus Soeters, 0ud 68 j. en 1 mnd., Baan. Franciscus Caro- lus Smits, oud 58 j. en 9 mnd., Oversch. straat. Uit het buitenland. De kardinaal-vorstbisschop dr. Kopp is uit Bres- lau te Rome aangekomen. Uit Triest wordt gemeld De Keizer heeft den in April 1.1. door het Wee- ner Landgericht den wegens hoogverraad en maje steitsschennis tot vijf jaren zware kerkerstraf veroordeelden Mario Sterle de rest zijner straf kwijtgescholden. Uit Oswiecim meldt men üindagavoncl werd de geldwisselaar Israel Sieg- mann, onder voorwendsel van het afdoen eener geldzaak, op het bureau van de firma Mendelsohn ontboden. Het bureau was reeds door het personeel verlaten, doch 2 bandieten hadden door middel van valsche sleutels zich toegang weten te verschaffen en stonden hem in de vestibule op te wachten. Toen Siegman binnen was gekomen, overvielen zij hem en beroofden hem van 25.000 kronen. Een der beambten der firma Mendelsohn, die voor den nachtdienst op het kantoor kwam, vond Siegmann bewusteloos en zwaar gewond op den grond liggen. Men twijfelt aan het herstel van Siegmann. Als verdacht van dit misdrijf is een bureaubediende van de firma Mendelsohn, Burek genaamd, aangehouden. Te Huelva is de algemeene werkstaking uit gebroken. Op alle fabrieken, ook bij de couran tendrukkerijen, is het werk stop gezet. De dag bladen verschijnen niet. Politie en soldaten door kruisen de stad. Volgens een bericht uit Athene, zullen in April 1914 in het stadiop weder Olymphisehe spelen plaats hebben. Zij zullen 7 a 10 dagen duren. Op de keizerlijke werf te Jokosuka is gister de Japansche upperdreadnought no. 4 op stapel gezet. Het schip krijgt een waterverplaatsing van 30600 ton. Een telegram uit New-York dd. gister meldtDe oud-president der Ver. Staten, Taft, waarschuwde in een heden gehouden redevoering president Wilson voor een ingrijpen in Mexico. Hij meende, dat zulks meer geld en bloed zal kosten dan de verovering van de Philippijnen. De »Acta Apostolicae Sedis" meldt, dat de Paus uit een deel van het aartsbisdom Kamerijk een nieuw zelfstandig bisdom met Rijssel als bis schopszetel heeft ingesteld. Tot bisschop van Rijssel zal de oud-vicaris-generaal van Rennes, mgr. Charost, benoemd worden. BARCELONA, 20 Nov. De wijken, waar de ongeregeldheden plaats hadden, zijn door troepen bezet. Een groot aantal betoogers werd door sabelhouwen giew.ond. De ongeregeldheden wapen van ernstigen aard. MEXICO CITY, 21 Nov. Beide huizen van het Congtes zijn gistermiddag te 5.30 bijeengekomen. SCHIEDAM, 21 Nov. Vertrokken zeejalk »Pe- tronella", J. de Boer, ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 21 Nov. Vertrokken naar zee ter haringvangst de logger SCH 440 Arie Cornelis, W. Rog, 6e reis. BEURS VAN SCHIEDAM, 21 Nov. 1913. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 21 Nov. f ioy4 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF, Bond van Distillateurs i 18 Nov. 1 19 Nov. 20 Nov. f ioy, fioy, fioy4 20 Nov. f 12.50 f 16.50 f 18.— f2.— 21 Nov. f 12.50 f 16.50 f 18. f2.— Moutwijn: Je never: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op heden: kalm. Spiritus. 20 Nov. 21 Nov. f 21 V« a f 21i/2 f 21 */4 a I2iy, f 18- A f 18» 4 f 18- a f 18'/« f 97/, af— f 97/8 a f Stemming op heden: kalm. PARIJS, 20 Nov. Spiritus: per hectoliter per Nov. fr. 44.75 betaald, per Dec. fr. 45. betaald, per 4 eerste mnd. fr. 47.a 47.25, per 4 md. van Mei fr. 48.25 betaald, stemming prysh. Granen. NEW-YORK Mais: Western Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 20 Nov.19 Nov. CHICAGO Mais Nov. 20 Nov. 19 Nov. Rogge prijsh. 20 Nov. 19 Nov. Dec. 71 71 Loco 63'/4 63- loco. Mei 71 Juli 701/s 701/8 Amsterdamsche Beurs. 21 Nov. 2£ °c Ned. W. 65'/4Oostenrijk Juli 81IS/]6 3% Portugal; Vorstenlanden 171 s/4 Deli-cult. 152 ;R'd. DeliKon. Petr. 619 ys Moeara Enim 244Sum. Palemb. 228i/2 Steels 55'/4 Atchisons. 94 '/4Rocks 145/a Denvers 189/16 Eries 26'/4 Missouris 20 South. Pac. 86'/4 S. Rails 21i/j KansasUnions 1497)6 Prolongatie 5 Ontsnapte krankzinnigen. ROME, 21 Nov. Uit een krankzinnigengesticht in Pontesiviso (Lombardije) zijn ac verpleegden, ruim 1000, losgebroken. Zij wapenden zich met stokken en ander gereedschap, vielen de wachtei'3 a,an en overmanden ze. Onder het zingen van Heden overleed plotseling onze innig geliefde Echtgenoot en Vader, de Heer Franciscus Carolus Smits, in den ouderdom van ruim 58 jaren. Wed. F. C. SMITS, c van Dijk. Schiedam, j LE0 M G> SMITS. LYDIA M. H. SMITS. Zwolle. fr. HENRICUS. D. SMITS, O.P. Schiedam, 19 November 1913. Overschiesche straat 8. 70t/b

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 3