Dagblad voor Schiedam Omstreken, m rr rifi Gratis Ongevallenverzekering f 36ste Jaargang, Maandag 24 November 1913 No, 10784. Op den Balkan. overMomstig op de polis vermelde voorwaarden, overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. y U U invaliditeit Baitenlaidsefe Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden f 4.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 45 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bii levenslange geheele De verzekering wordt gewaarborgd door bjj verlies van een hand, voet of oog Hollandscke Algemeene bij verlies van V erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam I (JU wijsvinger; I |(J bij verlies van eiken ande ren vinger. In Montenegro. De koning' heeft de inlijving van bet veroverde gebied bekend gtemaakt. De grenslijn met Al banië moet nog door' de internationale commissie worden vastgesteld. Montenegro heeft Martinowits als gevolmach tigde aangewezen in de commissie die de ge meenschappelijke grens met Servië ter plaatsei zal afbakenen. In beginsel is die grenslijn reeds vast gesteld. In Bulgarije. 'In een rede te Plevna verklaarde Radoslavoff, dat binnenkort een brug over de Donau zou wor den gebouwd. Buig a r ij e en Grieke n 1 a nd. 'Reuter seint uit Sofia d.d. 23 dezer: De Bulgaarschei regeering zond aan haar ver tegenwoordigers bij de groote mogendheden een rondschrijven, waarin uiteengezet wordt, dat Grie kenland, niettegenstaande de herhaaldelijke! pro testen van Bulgarije nog steeds Biulgaarsche Krijgs gevangenen in gevangenschap houdt. Ghenadief stelde aan den Franschen zaakgelastigde voor, de aangelegenheid aan het oordeel van Poinearé te onderwerpen. De regeering' deelt verder mé de, dat ettelijke honderden Bulgaarsche krijgs gevangenen als rebellen voor den fcrijgts.raad te Saloniki zullen moeiten verschijnen, en verklaart, dat zij eiken aanslag tegen bet leven der ge vangenen als moord zal beschouwen en de ge volgen hiervan voor" rekening van Griekenlana sijn. FRANKRIJK. In het kolenbekken van het Oauw van Calais duurt de staking voort. In Dourges, Counières, Austricourt, Carvin en Meurchin is zc algemeen. In de mijnen van Bruay wordt gewoon door gewerkt; er ontbreken slechts enkele arbeiders. De arbeiders die per trein aankomen zijn met steenen bestookt. Zaterdagochtend is het aantal stakers tei Béthune gestegen; er werken nog 1100 man. Te Lens is de staking vrijwel algemeen, zoo ook te Liévin, D rancour rt, Noeux, Ferfay en Paries. Zaterdagnacht heerschte er vooral te Paries groote onrust. Een wachtmeester van de gen darmerie is door een steenworp gewond. De raad voor dei mijnen in hel Noordelijk deel van het Nauw van Calais en de Nationale fede ratie van werklieden hebben besloten dat er vóór de afkondiging der wet, die thans nog bij de Kamers aanhangig is, geen overwerk zal worden veiricht. De federatie zal de mijnwerkers verzoe ken, Maandag het werk te hervatten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De koning' van Spanje is Zaterdagnamiddag te Wieenen aangekomen. Hij1 werd door zijn fa milieleden en de leden der Spaanschu legatie ontvangen. De koning reed naar het paleis van aarts hertog Friedrich. Een talrijke menigte begroette koning Alfonso Gister bracht de koning van Spanje een be zoek aan keizer Frans Jozef te Schönbrjma. Hel onuerhoud tusschen beide monarchen duurde een half uur. Uit Valencia wordt gemeld, dat de studenten aldaar een betooging gehouden hebben. Zij trok ken in optocht door de straten, de hurgiergarde joeg' hen echter uiteen. Negentien manifestanten werden gearresteerd. Het tramverkeer worat onder bescherming der troepen gehandhaafd. Een officieel telegram uit Larrache meldt, dat een Spaansohe colonne na een hevig' gevecht de hoogten van Sidi Omar bezette. De vijand werd teruggeslagen en leed zware verliezen. Aan de zjjde der Spanjaarden werden G man gedood en 26 gewond. MEXICO. Uit Vera Cruz wordt naar New-York geseind, dat Lind persoonlijk Everisto en Daniel Ma dera, bloedverwanten van den vermoorden pre sident, van bet Amerikaansche consulaat, waar zij gedurende den nacht een toevlucht hadden gezocht, naar h-et Amerikaansche vlaggè'schip vergezelde. De geheime politiebeambte, die gedurende den nacht het oog op het consulaat had gehou den, trad niet handelend op, toen de twee broe ders vertrokken. De Madero's verklaarden, aai slechts God Mexico kon redden, maar dan al leen door bemiddeling der Vereenigde Staten. ZDID-AFRIKA. Na langdurige beraadslagingen over verschil lende punten betreffende het conflict tusschen Botha en Hertzog, nam het partij-congres met 131 tegen 90 stemmen een motie aan, voorge steld door do aanhangers van Botha, en waarin wer'd gezegd, dat men zich van verdere bespre king van het conflict onthield. Toen het resul taat der stemming bekend werd, verlieten Hert zog, De Wiet en hun aanhangers het gebouw. Me n meent, dat zij een afzonderlijke partij zul len stichten, die den naam Zuid-Afrikaansche Nationale Partij zal dragen. CHINA. De „Daily Telegraph" verneemt uit Sjanghai dat de buitenLandsche autoriteiten aaar een wijd vertakte samenzwering hebben ontdekt, die ten doel had de regeeringi te Peking omver te wer pen. Zes personen zijn aangehouden en twee kisten met hommen in beslag genomen. Door huiszoeking bij verdachten heeft men geschriften gevonden die bewijzen dat ae leden der samen zwering ijverig propaganda voor hun zaak heb ben gemaakt onder de troepen in het dal van de Jangtse en de garnizoenen van Sjanghai, Nan king, Foots jou en Hankon. Men verwacht elk ooigenblik het uitbreken van ernstige onlusten en de centrale .regeering zal de grootste moeite hebben deze beweging te on derdrukken, want aldus ae correspondent - Jong China is vast besloten zich van ae presi dent Joeansjikai te ontdoen. De directeur van het Fransche blad „Paul de C'as'sagnac, die naar aanleiding van het te Za- btrn- voorgevallene een brief aan den Pruisi- schen luitenant baron Von Fonstner heeft gericht, en zijn brief ongeopend' terug ontving, heeft daar na oein telegram aan Von Forstner gezonden. Bovendien drukt hij een open brief aan denzelfue gericht in zijn blad af. „Gij behoort, schrijft „De Cassagnac", tot de brutalen, die zwakken tyranniseeren, maar in hun schulp kruipen voor hem, die hun een kastijding: toedient. Gij zijl offi cier, maar uw uniform biedekt slechts een ver achtelijk sujet. Gij: noemt u baron, dat is dra gend een titel van adeldom, die eertijds moed, waardigheid en loyauteit befceekende: is uw adel dom die van den houwdegen dan? Zelfs niet een „noblesse de robe", is hij, maar noblesse de garde-robe. Ik behoef er verder niet lang over uit te weiden wij wisten hier, mijnheer Von Forstner, dat u een vlegel waart; thans weten we dat u ook een lafaard zij'fc Het blad „Paris-Berlin", een in de Duitsche üccfdstad verschijnend Fransch blad, heeft dezer dagen een enquête ingesteld onder de Rijksdag- leden over' de Fransch-Duitsche toenadering, wel ke enquête op het Zabern-incident een eigen- aai'aig licht doet vallen. De Rijksdag-afgevaar- aigoe Muller' (Heiningen) voorzitter1 van de Beisr- sche radicale partij; meent, dat de toenadering reeds in zekeren zin bestaat bij de „intell.ee- luels" van beide landen; de toenadering in par lementaire kringen zal, naar Müller verwacht, niet uitblijven. Doch men moet dan ook ernstig willen elkander begrijpen en leeren kennen, voor- ooineelen overboord werpen en zich vooral niet ■u een furie laten meaesleepem, tegen het andere land, door den leersten den besten „melkmuil", of hij een uniform draagt of niet, en al dan niet in Elzas-Lotharingen optreedtEéns zullen wij een bond van beschaafde Europeesche volkeren vormen; deze moet komen, het historisch instinct zegt het ons! De groote Italiaansche dreadnought „San Giorgio" is Vrijdagavond op rotsen van dei Si- ciliaansehe kust in de straat van Messina ge strand. Het schip moet zich in een zeer ge vaarlijke positie bevinden. Toen de stranding plaats had, was admiraal Bagni met zijn staf aan boord. Men zal zich herinneren, dat de „San Gior gio" ecnigen tijd geleden pok in de Golf van Napels gestrand is en toen eerst na een maand vlet gebracht kon worden. De stranding werd toen toegeschreven aan de onvoorzichtigheid van den kapitein, die gepensionneerd werd. De gouverneur van Indo China vertoeft tijdelijk te Parijs en in verband daarmede wordt de kwestie wie hem tot zijn terugkomst moei vervangen, druk besproken. Volgens de Temps" heeft de regeering besloten, zich aan het decreet van 1911 te houden, 't welk zegt dat, behoudens bijzonaene aanwijzing1, de secretaris-genera al den gouvernieur-generaal Vervangt. Bijlgevolg zou Fan Vollenhoven, die in 1912; tot secretaris-generaal is benoemd, gouverneur-generaal ad-interim zijn. Roosevelt is Zaterdag te Santiago de Chile aangekomen. Te Sevilla hebben bandieten een geëmploy eerde van de Zuiderspoorwegmaatschappij' over vallen. Zij beroofden hem vlan 33000 francs, die hij bij zich had. De bandieten schoten op de politie tan soldaten, die hen achtervolgden. Een oer bandieten werd doodelijk gewond, de an deren ontkwamen. -— De overste Seabra, Lacerda, oud-adjudant van koning Carlos, is, onder beschuldiging van deelname aan den opstand van 21 October, m de militaire gevangenis te Oporto opgesloten. Een telegram uitrTokio d.d. 22 dezer meldt: Vorst Tokugawa, de laatste Schogun, is op 77-jarigen leeftijd overleden. Suffragettes hebben gisteravond het gemeen telijke bonthuis te Bristol in brand gestoken. De schade bedraagt 3000 poind sterling. kend beheer de stichting zonder verhooging van liet vcrpleeggfeld in staat zal zijn, de toeneming- der afschrijvingen met f5516 te dragen. De bui tengewone begroot ing bedraagt f 4875, welk be drag bepaald kan-worden uit de wegens afschrij ving vrijkomende kasgelden. Gedep. Staten stel len voor, de beide begrootingen goed te keuren. 4o. Aares van de huishoud- en industrieschool te Schiedam om verliooging van het provinciaal subsidie van f 1800 tot f 2150 's jaars. Gedep. Staten stellen voor te bepalen, dat indien Rijk en gemeente hunne jaarlijksche subsidiën rooi de ondejwerpelijk'e school met ingang van 1914 verhopgen met een gezamenlijk bedrag van f 750 's jaars, het provinciaal subsidie tevens zal wor den verhoogd met f 150 en dus f 1950 's jaars zal beloopen, waarmede op een gewijzigde be- grooting nader rekening is gehouden. Staatsmijnen. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer werd het door meerdere leden scherp af gekeurd, dat op de staatsmijnen een arbeidsreg lement is ingevoerd zonder overleg te plegen met de betrokken arbeiders. Het blijkt echter, dat er geen nieuw reglement is ingevoerd. Het eenige, wat gebeurd is, bestaat hierin de directie der S. M. heeft enkel het reeds jaren bestaande reglement in boekvorm laten drukken en aan de arbeiders uitgereikt. (L. K.) Prov. Staten van Zuid-Holland. De eerste vergadering van de aanstaande na jaarszitting der Prov. Staten van Zuid-Holland, welke Dinsdag' 2 December des voormiddags te elf uien wordt geopend, zal gehouden worden in een der zalen van het hotel „De Oude Doe len" aan het Toumooiveld, te 's-Gravenhage Onder de te behandelen onderwerpen behoort n-ug een adres van het bestuur1 der Vereeuiging tot bestrijding der Tuberculose, te Dordrecht, houaende verzoek om provinciaal subsidie, waar omtrent wordt voorgesteld het te stellen in han den van Gedep. Staten met verzoek om advies. Ingekomen zijn voorts nog de volgende stuk ken lo. Verslag van dein stand der werkzaamheden bij de verbetering van het Rijn-Schiekanaal en van het Aarkanaal. 2o. Schrijven van Gedeputeerde Staten, be treffende het verzoek deriHoll'. Electrischei Spoor weg-Mijl om steun voor1 een lijn Nieuw veen Papenveer. Gedep. Staten geven in overweging, aan genoemde Maatschappij' toe te zeggen de verhooging van het haar verleende rentedragend voorschot met f 69.000, tem behoeve .van den aanleg van een verbindingslij'n van het station Nieuwveen der lijn UithoiornAlphen, naar het Aarkanaal ter hoogte van het Papenveer onder vooFwaarde o.a. dat door het Rijk en de loca- liteit tenminste f 146.000 zal worden bijgedragen en dat in bet werk begrepen zal zijn het maken van een voldoende overlaadgelegenheid langs de Kromme Aar ten d'ienste van het algemeen gio-ei- deFenvervoer. In verband hiermede zullen Gedep. Staten dan nader een wijziging van de met de Maatschappij gesloten overeenkomst voorstellen. 3o. De gewone begröoting voor 1914 van het krankzinnigengesticht „Oud-Rosenburg" en eene begroeting voor 1914 wegens uitbreiding van dat gesticht. Die gewone Legrooting sluit, als gevolg van de hoogere afschrijvingen, met een vermoe delijk nadieelig saldo van f 3324. Met betrek king tot de vraag van Regenten of het tijdstip aangebroken is ,om tot eene verhooging van de verpleegkosten voor patiënten derde klasse over te gaan, deelen Gedep. Staten mede, üat zij het waarschijnlijk achten, dat bjji normale be zetting van bet gesticht, en bij voortgezet uitste- Eon kwestie over pensioenen. Naar verluidt, zou er in de kringen van ge meente-ambtenaren en -beambten te 'sGraven- hage sprake zijn van een voornemen, een actie te voeren tegen het gemeenteraadsbesluit, om de gelden, door de deelnemers van het weduwen- en weezeDpensioen bijeengebracht, te storten in het ingevolge de Rijkswet voor de pensionneering van gemeente-ambtenaren te vormen fonds voor ambtenaars-eigen-pensioenen. Dit voornemen zou gegrond zijn op het feit, dat vele gemeente ambtenaren en - werklieden niet hebben bijgedra gen in het weduwen- en weezenfonds, terwijl in het fonds voor de eigen-pensioen te storten bedrag (pl.m. f 100.000) allen ten goede zal komen. De Katholieke middenstand gepasseerd. Toen onlangs H. M. de Koningin een bezoek aan Utrecht kwam brengen en zij het verlangen had te kennen gegeven met vooraanstaande per sonen uit Utrecht op middenstands-, [handels- en industrieel gebied kennis te maken gedurende het bezoek ten huize van den burgemeester, mr. dr. A. F. baron van Lynden, werden door den burgemeester inderdaad zeer vele personen ten bezoek genoodigd. Het viel op dat o.a. de bestu ren de Utrechtsche Handelsvereniging en Utrecht- sche Winkeliersvereniging, beide neutrale ver- eenigingen, werden verzocht, maar de R. K. Mid- denstandsvereeniging, de Leovereeniging, de oudste R. K. Middenstandsvereeniging in den lande en de officieele vertegenwoordigster der R. K. mid denstanders te Utrecht, werd niet uitgenoodigd in haar bestuur. Dit hoewel meer dan '/3 van Utrechts bevolking Katholiek is. In de jongste vergadering van de Leovereeni ging heeft men unaniem daarover zijn ontstem ming en spijt te kennen gegeven. Huren en verhuren van landerijen. Naar aanleiding van een rapport van de com missie van advies van de vereeniging Het Grond bezit, over de voorstellen-Helsdingen c s., strek kende tot wijziging der bepalingen van het B. W. betreffende het huren en verhuren van landerijen, heeft het bestuur zich gewend tot de regeering en de Staten-Generaal. De voornaamste bezwaren betreffen het wijzigen van de bepalingen van art. 1628 B. W. Adr. meent, dat een verplichte kwijtschelding der huur penningen aanleiding zal geven tot velerlei getwist tusschen eigenaar en huurder van den grond en de verhouding tusschen beiden er zeker niet op zal verbeteren. Moge dan ook in zeer enkele ge vallen dergelijke verplichting wenschelijk zijn, over het algemeen bergt zij te veel gevaren in zich en zou zij eeu toestand scheppen, die een zijdig is, de waarde van het grondbezit zou druk ken en ook niet in het belang van den huurder zou zijn, daar èn verhooging der huurprijzen èn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1