Stetatt-Geiteraal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Fin. en Econ. Mededeelingen. Tienjarig bestaan ran de K. S. A. Gelijk wij reeds mededeelden, zal te Utrecht op H. Driekoningendag a.s. het tienjarig bestaan van fde K. S. A. op plechtige wijze worden herdacht. Wij kunnen thans het voorloopig vast gestelde program van deze herdenking mede- deelen. Nadat des morgens Z. D. H. de Aartsbisschop een Pontificale H. Mis zal hebben opgedragen, wordt des middags om 2 uur een Feestvergade- ring in Tivoli gehouden. Na opening der verga dering door den Voorzitter van den Centralen Raad, den Hoog Edel gestrengen Heer W. H. Bo- gaardt, zullen drie redevoeringon worden gehou den over 1. De oprichting van de K. S. A. 2. Wat heeft de K. S. A. gedaan? 3. De K. S. A. beschouwd uit godsdienstig Jen apologetisch oogpunt. Des avonds om 8 uur wordt de vergadering voorgezet, en alsdan gesproken over 1. De grondgedachte van de K. S. A. 2. De K. S. A. beschouwd uit sociaal oog punt. 3. Steunt de K. S. A. Alle Katholieke sociale vereenigingen, op de eerste plaats de Plaatselijke Comités voor de K. S. A. zullen uitgenoodigd worden deze Feest- vergadering door hunne afgevaardigden te doen bijwonen. Mr. N. Dirkzwager, f Zondag is te Padang in den leeftijd van 47 jaar overleden mr. N. Dirkzwager, in leven offi cier van justitie aldaar. Herha lingsoefeni n gen. Het ligt in het voornemen van het legerbe stuur in 1914 de lichtingen 1907, 1908, 1909 en 1910 voor herhalingsoefeningten onder de wa penen te roepen. Wetsontwerp.Electriciteitsvoorziening. De Vereeniging; van Nederlandsche Gemeenten heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend in zake het wetsontwerp houdende rege ling in zake electriciteitsvoorziening. In dit adres worden tal van bezwaren opgesomd. Handelsschool. Gedeputeerde Staten va,n Zuid-Holland, gebruik makende van de hun college daartoe verleende bevoegdheid, hebben benoemd tot curator van wege de Provincie der Iioogere Handelsschool te Rotterdam, mr. Th. Heemskerk, oud-Minister van Binnenl. Zaken, lid van den Raad van State, te 's-Gravenhage. Militaire voorgeoefendheid. Wij hebben een en ander geschreven naar aan leiding van den uitslag der examens voor adspi- rant-6r/2-maanders. Uit Haarlem is nu een adres, geteekend door vaders of voogden van de can- uidaten, die daar op een na allen zijn afgewe zen, verzonden aan den Minister van Oorlog, waarin op een andere regeling dezer examens wordt aangedrongen. In dat adres wordt ernstige twijfel geopperd, of miliciens, die den geheelen langen oefenings- tijd in het leger hebben medegemaakt, aan de thans bij het examen gestelde eischen wel zou den voldoen. En om hun twijfel te rechtvaardigen, voeren zij aan, .dat de gegradueerde instructeur, die door de militaire autoriteit was aangewezen om te Haarlem de vooroefeningen te leiden en die op bet examen aan de candidaten de voor oefeningen moest voordoen, hiertoe zelf niet in staat was. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gister, na bcëodigiiu1 van den heer Bergsma, nieuw gekozen lid voor Friesland, besloten tot toelating: van de boeren Polak en v. d. Lande. Nadat de hoeren Polak en v. d. Lande waren .binnengeleid, legden ook zij in de handen des voorzitters resp. de beloften en eeden af. De voorzitter herdacht hierna met een© korte rede het 100-jarig bestaan van Neerland? onaf hankelijkheid en sprak vervolgens zeer waardee- rende woorden over het onlangs overleden lid, dr. Vermeulen. Heden afdeelingsonderzoek, morgen openbare vergadering. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 25 November. De behandeling van de Indisc hebegrooting wordt hervat. De heer Bogaar dt verdedigt een amende ment, om de onderafdeeling betreffende de exploitatie van het opium-middel in eigen beheer met f6120 te verminderen, ten einde de voorge nomen invoering opium-regie in de gedeelten van de residentie Amboina en Ternate en onderhoorig- heden, waar de opium-regie nog niet is ingevoerd, alsmede in Zuid-Nieuw-Guinea, vooralsnog uit te stellen. De heer Schreurer ondersteunt het amen dement. De minister van koloniën meent, dat het verbod in die streken niet was te handhaven. Vergunningen zullen niet alleen worden uitgereikt aan hen, die bij de invoering van de regie reeds gewoon waren te schuiven en dan nog slechts tot I een beperkte hoeveelheid. De gouverneur-generaal verwacht van deze regeling beperking van het opium gebruik. De heer Bogaart repliceert. De heer Van Bylandt acht het voorstel der legeering een doodsteek voor als voor opium verboden kringen en wil krachtige bestrijding van den smokkelhandel. De Minister heeft tegen uitstel geen be zwaar en neemt het amendement over. Daarna verdedigt de heer Bogaart een a mendement, om de voorgestelde verhoogin gen van de pensioen-bedragen van de kapiteins en majoors van het Indische leger niet toe te staan. Spr. wil komen tot gelijke pensioen-voorwaarden voor officieren en ambtenaren. De heer. Van Deventer bestrijdt het amen dement en wijst er op dat de Indische officieren zoowel een moeilijk als een gevaar volleven hebben. Hij wil ook een verhooging voor de reeds gepen sioneerden Indische kapiteins. De. Mi n i s t e r wijst eveneens op de gevaren, waaraan de Indische officieren blootgesteld zijn. Spr. wil de zaak nog eens onderzoeken met be trekking tot de gepensionneerden kapiteins. De heer Bogaart trekt zijn amende ment in. Vervolgens betoogt de heer Van Deventer de noodzaakelijkheld, om verbetering te brengen in de positie der Indische ambtenaren. De heer Heeres wil spoedige verbetering van de opleiding de Indische bestuursambtenaren. De heer Fock waarschuwt tegen te spoedige wijziging van de opleiding en zoekt het meer in de verbetering van de positie der ambtenaren. De m i n i s t §^r zegt de verbetering van positie ernstig te zullen overwegen. Spr. beantwoordt dan den heer Heeres en zegt o.m., dat hij de reorga nisatie van de opleiding niet zal koppelen aan die van het bestuurswezen. Daarop is de heer Fock aan het woord naar aanleiding van de oprichting van de instelling voor bestuursstudiën. Hij acht het onjuist, dat de helft der plaatsen wordt beschikbaar gesteld voor jongelui van 18 jaar. De minister antwoordt. Hij zal de gegeven wenken overwegen. De heer Van Raalte bepleit vervolgens doorvoering van het stelsel van staatspolitie in Indië in al zijn consequenties. De heer M e n d e 1 s bepleit in het belang der justiciabelen verbetering van de verstandhouding tusschen justitie en politie in Indië. De Minister zegt overweging toe van de denkbeelden van den heer Van Raalte, onder op merking, dat men zich in Indië op politioneel gebied in het stadium van proefnemingen bevindt, bij onderafdeeling 81 een onderzoek toe naar misbruiken bij landbouwconcessiën. Bij het algemeen debat over de 5de afd. (dep. van onderwijs en eeredienst) verklaart de heer Van Deventer voorshands geen Indische universiteit te wenschen. Deze moet zich z.i. langs natuurlijken weg uit het hooger vakonderwijs ontwikkelen. De heer Gerhardt klaagt over het enorm groote verloop bij de lager-onderwjjsbevolking. In één jaar worden ongeveer 40 pet. afgeschreven. Van de kinderen, welke de school verlieten, had den nog geen 2 pet. de lieele school doorloopen. In de pers van Indië wordt gezegd, dat het on derwijs niet deugt. De heer Ketelaar dringt o.m. aan op het ter hand nemen van het Fröbel-en voorbereidend onderwijs. De Minister antwoordt, dat hij de vraag, door den heer Van Deventer te berde gebracht nopens aansluiting van het hooger technisch en vakonderwijs bij het hooger onderwijs hier te lande, nog niet heeft kunnen overwegen. Van de oprichting van een universiteit in Indië kan inderdaad vooreerst geen sprake zijn, hoewel het er later zeer goed toe zou kunnen komen. Verbetering van de volksgezondheid kan ge schieden ook zonder instelling van een afzonderlijk departement' maar het denkbeeld zal hij onder de aandacht van den G.-G. brengen. Ten aanzien van het onderwijs vergete men niet, dat het inzicht, dat ook voor de inlandsche bevolking onderwijs zeer noodig was, nog slechts enkele jaren oud is, evenals de drang bij de be volking naar onderwijs. Ook is het waar, dat voor het desa onderwijs nog het minst is gedaan, maar dit was het gevolg van het vroeger reeds gevolgde stelsel de beschaving eerst te brengen aan de hoogste standen, op dat het zich van daaruit naar het volk zou bewegen. Thans heeft men ook dat standpunt verlaten. Den globalen inhoud van de rede van den heer Gerhardt wil de minister gaarne naar Indië overbrengen. Wat het voorbereidend onderwijs aangaat, de laagste klassen van de dessa-scholen kunnen als voorbe reidend onderwijs worden beschouwd. Fröbel onderwijs wordt al door particulieren gegeven en valt in goede aarde. Aan de aanvragen uit Indië voor onderwijskrachten wordt meer dan voldaan. Wanneer afgevaardigden van het Ned.- Ind. Onderwijzersgenootschap zich tot den minister wenden met" mededeelingen, zal hij ze gaarne ODtvangen. De heer Ter Laan ('s-Gravenhage) klaagt, dat er vaak zeer onervaren onderwijzers- naar Indië worden uitgezonden- Hij zou gaarne zien, dat onderwijzers voor Indië speciale opleiding ontvaDgen. Bij de behandeling der artikelen dringt de heer Van Deventer aan op de stichting van een Hoogere Burgerschool te Bandoeng. De heer Bogaardt zou liever wachten met de oprichting van een H. B. S. te Bandoeng tot tijd en wijle ook voor de inlanders een H. B. S. wordt gevraagd en inmiddels liever M. U. L. 0.- scholen oprichten. De heer Bos wil zoowel H- B. S.- als M. U. L. O.-scholen. Heden voortzetting. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.8 te Coruna. Laagste barometerstand 739.9 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: matige, tijdelijk wellicht krachtige westelijken tot zuid westelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, wellicht regen, iets koeler. «Lorenzo Perosi". De R. K. Gem. Zangvereeniging «Lorenzo Perosi" gat gisteravond in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond een uitstekend geslaagd concert. Reeds bij het eerste nummer, «Hymne aan de Kunst", bleek, dat de koren in goede conditie waren. Ook in «Op het Water" en «Avondlied", beiden van Fr. Abt, vielen vele goede eigenschap pen der koren te waardeeren. In den regel is er in de gemengde koren gebrek aan goede alten, doch bij deze vereeniging waren het juist de alten die het best voldeden. Hiermede willen wij natuurlijk niet zeggen, dat de sopra nen zonder verdiensten waren. Ook zij hebben zich uitstekend van haar taak gekweten. De tenoren en bassen waren over het geheel genomen ook zeer goed. De beschaafde uitspraak en de mooie samenzang vielen zeer te prijzen. De liederen, door de sopraan, mej. Ant. Claes- sen, uit 's Gravenhage, ten gehoore gebracht, hebben veel succes gehad. Zij heeft eèn lieve sopraanstem, die zeer aangenaam en helder klinkt. Alhoewel voor haar zang de clementie werd in geroepen, mag toch het door haar gepresteerde alleszins worden geprezen. De heer Water van Son, tenor uit's Hertogen bosch, voldeed minder goed. Hij was ditmaal niet bijzonder op dreeft. Het eerste door hem gezongen lied «Op Kerstdag" van Emile Hullebroek, was verreweg het beste. In het hooge register is deze zanger beter dan in het lage. Ook hem werd een Hink applaus niet onthouden. De piano-begeleiding bij de solo-stukjes was bij den heer De Leur in goede handen. Met de uitvoering van «Lobgezang", symfonie cantate van Felix MendelssohnBartholdy, werd het tweede gedeelte van den avond in beslag genomen. Ook in dit machtige en zware toonwerk hadden de koren veel succes. Zij waren geheel voor hun taak berekend. De sopraan, mej. Claessen, en de tenor, den heer Van Son, 'longen als om strijd naar den eere-palm. Beiden hebben er ongetwij feld veel toe bijgedragen, dat dit nummer goed tot zijn recht kwam. De 2e sopraan, mej. Lena Kemp, lid der ver eeniging, zong voortreffelijk in het duet «Ich. harrete des Herrn". De solo «Stricke des Todes" werd zeer schoon en met veel gevoel door den tenor voorgedragen. Koor no. 7 dient vooral vermelding, omdat de daarin voorkomende technische moeilijkheden schitterend weiden overwonnen. Met veel aandacht werd het duet «Drum sing' ich mit meinem Liede" gevolgd, waarmee de beide solisten van dezen avond veel succes hadden. Het slotkoor no. 10 was zeer indrukwekkend. Opvattend was het dat de executanten hierin nog zeer frisch waren. Het daverend applaus, dat zij met deze uitvoe ring oogstten, was alleszins verdiend. De pianobegeleiding bij «Lobgesang" had mej- Fr. Pluim op zich genomen. Zij heeft zich in deze zeer goed van haar taak gekweten. De directeur, de heer A. H. de Leur, die de leiding van het geheel in handen had, mag zich alleszins verheugen over het succes, hetwelk zijn vereeniging gisteravond heeft gehad. Gemeente-tuinman. Wij vestigen nog te dezer plaatse ae aandacht op de officieele kennisgeving dat'een tuinman bij Gemeentewerken kan geplaatst wor.ten, op een loon van f 13.68 per week. Sollicitatiën, met volledige inlichtingen, v mr 1 December a.s. bij den Directeur der Arbeids beurs in te dienen. Arbeidsbeurzen. Men verzoekt ons nog: met een enkel woord te willen herinneren aan de openbare1 vergadering, morgen (Donderdag)-avond in de gehoorzaal van den Ned. R. K. Volksbond te houden, waarin, op verzoek van de R. K. Timmerliedenveiaeniging „St. Joseph", de heer R. van Gorkum, directeur der Gemeente-Arbeidsbeurs alhier een lezing zal houden over „Arbeidsbeurzen". Winterscliouw. De plaatselijke winterschouw vande distilleerke tels, stutten, rollage, enz. in branderijen en distil leerderijen alsmede over de bij de branderijen behoorende boerenbakken, zal, verdeeld over vijf wijken, plaats hebben op Maandag 1, Woensdag 3, Vrijdag 5, Maandag 8 en Woensdag 10 Decem ber a.s., telkens te beginnen des namiddags 2J uur. Liturgische Cursus. jV(orgen' (Donderdags-avond 81/2 ure heeft in het Bondsgebouw d© vijfde vergadering' plaats van 0«vengenoemden cursus te geven door den wel- e rw "heer L. Ph. J. Paulussen. Zooals men weet, wordt zoowel op doorloo- pende kaarten 50 ets. als voor een enkelen keer a 10 ct, toegang verleend. Broersvest. Van gemeentewege is men dezer dagen begon nen met de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg' van een plantsoen aan de Broersvest teg-novel' liet Heerenpad. De aldaar nog aan wezige hooge hoornen zijn reeds gerooid. 'De heer J. ..l^i^tman alhier .sla.a-g- de te Rotterdam hij het aldaar"gëlïbuden""examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. 1 H o o-g water te Schiedam: Donderdag 27 Nov. 2.46 v.m 3.13 n.m. UIT OVERSCH3E. De beer' L. Tanis alhier slaagde te Rotterdam bij het aldaar gehouden examen vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek. UIT ROTTERDAM. Donderdag 20 November werd uit de Konings haven te Rotterdam opgevischt het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een naar schat ting 35-jarig manspersoon. Op het lijk werd gevonden, in een zak van de zeemanskleeding, een zakdoek, met de initialen F. K. Den volgenden dag werd door een bewoon ster, van de Eendracbtsstraat, aldaar, het lijk herkend als dat van haar man, J. A. Pas, een varensgezel, dien zij echter sedert een paar jaar niet had gezien. De herkenning geschiedde mede door twee zus ters van P. en o.a. op grond van de aanwezigheid van een litteeken aan het hoofd. De herkenning was pertinent, bij den burger lijken stand werd Pas afgeschreven en de teraar debestelling volgde. De «dood en begraven" zijnde varensgezel J. A. Pas verscheen echter gistermorgen in le venden lijve op -het bureau van den burgelij ken stand aan de Hoogstraat, te Rotterdam, om een verhuisbiljet aan te vragen, daar bij een verbintenis wenschte aan te gaan bij de Rijnvaart. Daar werd hem natuurlijk aangezegd, dat hij dood was en dat zijn eigen vrouw en zusters het hem hadden verklaard. Pas begaf zich hierop naar het politie-bureau aan de Nassaukade, te Rotterdam, om verder te informeeren naar zijn al of niet bestaan op deze aarde. De vrouw zal nu trachten revisie te verkrijgen van de bij„ den burgelijken stand gedaDe aangifte van overlijden, meldt de «Tel." De kwestie is dus, dat Pas nog leeft en dat de begravene onbekend onder de groene zoden rust. UIT DELFT. Fabrieksbrand Men seint ons uit Helft Hedenmorgen omstreeks 8 uur is door onbe kende oorzaak in de sigarenfabriek van de firma llrayer Co directeur de heer Davvd, aan de Korenmarkt brand uitgebroken De vlammen sloegen uit van uit den droog zolder, zoodat aangenomen, moet worden, dat hier ae brand uitgebroken is. De vlammen sloegen zoo snel om zich been, dat van blusschen zoo goed als geën sprake was. Met behulp van 7 spuiten werd het vuur bestreden. Toch kon de brandweer niet voorkomen, dat de fabriek tot den grond toe afbrandde. Dank zij het actieve optreden van de brandweer kon men de belendende pereeelen sparen. De water schade is echter groot. Assurantie dekt de schade. N.V. van Deventer's Glasfabrieken Schie dam—Delft. In de op 25 dezer gehouden Buitengewone Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der N.V. van Deventers' Glasfabrieken Schiedam— Delft, werd op diens verzoek den heer J. C. van Deventer als directeur eervol ontslag verleend. De heer F. G. Waller te Delft, als aandeelhouder tegenwoordig, schetste in eene waardeerende toe spraak wat de aftredende directeur onder vaak moeilijke omstandigheden had verricht om de vennootschap tot de positie op te werken die zij thans in de flesschen-nij verheid inneemt, en wees op de verkregen resultaten. In verband met dit aftreden werd de adjunct directeur, de heer D. van der Horst, tot directeur gekozen en vond voorts eene statutenwijziging plaats, welke hierdoor noodzakelijk was geworden. Aan het slot der vergadering vond de heer J. C. van Deventer, op eene daartoe uit de verga dering gedane vraag, aanleiding om het geschrijf in enkele finantieele bladen als zou het met de zaken der vennootschap minder goed gesteld zijn, als afkeurenswaardig te brandmerken, en werd door hem in eene eenigszins uitvoerige mededee- ling aangaande den stand van zaken getreden. Hieruit bleek, dat de fabrieken en hieronder de nieuwe machinale llesschenfabriek, het geheele jaar in vol bedrijf zijn geweest en dit op heden nog zijn. De machinaal vervaardigde flesschen zijn sterker dan die op de oude wjjze gemaakt en vinden gereeden afzet. De prijzen zijn dit jaar gedrukt, wat een gevolg is van omstandigheden die met hetzakeljjk beleid der vennootschap in geenerlei verband staan. Het feit, dat een der groote afnemers zelf een glasfabriek heeft opgericht en deze binnenkort in gebruik gaat neiften, brengt als van zelf de noodzakelijk heid voor ons mede om ons meer op den export, die nog een ruim veld van werkzaamheid aan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2