Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Dinsdag 2 December 1913 No. 10791 Gratis Ongevallenverzekering feuilleton. 36&te Jaar^agi Officfoele berichten. Binnenland. oTereenïoistig op de polis vermelde voorwaarden Nieuws. De vervalschte Wissel. Richard Odorp. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij levenslange geheele invaliditeit; De verzekering wordt gewaarborgd door de bij verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene V erzekeringsbank. bü verlies van een duim "gevestigd te Schiedam. van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 11 December a.s., des namiddags 2 uur voor den tijd van 3 jaren bij inschrijving in het openbaar te verpachten Het recht van afslag van visch aan de Vischmarkt te Schiedam. De pachtvoor waarden liggen ter inzage op de Gemeente-Secretarie (Afdeeling A). De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raad huize aanwe zige gesloten busvóór des namiddags 1 uur van den dag van verpachting. girboting zal inlaten, voordat dei rijkskanselier zijn verklaringen over het gebeurde zal hebben afge legd. Morgen voeren dus alleen de ministers het woord en Woensdag zal dan de rijkskanselier spreken. BELGIS. Men weet, aldus schrijft het „H. v. A.", dat de Kamer Woensdag! de bespreking begint de: artikelen van het schoolwetsontwerp. Ei zijn reeds talrijke sprekers ingeschreven en reeds meier dan 40 wijzigingen ingediend of gereed om ingediend te worden. De linkerzijden zullen de bespreking weer zoolang' mogelijk zien te lekken. 't Zal haar evenwiel niet baten, voegt het blad erbij, de schoolwet zal en moet er door. i DUITSCHLAND. Een medeweker van de „National Zeitung" heeft een onderhoud gehad met den stadhouder van Elzas-Lotharingen, graaf von Wiedel, die' weigerde zich uit te laten over de geruchten, die over zijn aftreden in omloiop zijn. Zijn houding zal afhan gen van den afloop van het onderzoek. Gebeurtenissen als te Zabern waren hem in den Elzas nog niet overkomen, en hij1 vond ze te onverklaarbaarder, omdat Zabern een echt Duitsche stad is. Het gerucht, dat het tot conflicten tusschen hem en generaal Dei ruling is gekomen, noemae hij onjuist. Wel was er bij; besprekingen verschil van meening gebleken. Hij wikie zich niet uitlaten ever de vraag of het gebeurde te Zabern bij ©en handiger optreden van de militaire macht had kunnen worden voorkomen. Uit Zabern woirdt aan de „National Zeitung geseind: De gemeenteraad zal vanavond een ver gadering houden om een besluit 'te nemen over een gemeenschappelijk aftreden van zijn leden. Kolonel von Reuter moet aan een van de personen, die Woensdag gevangen genomen zijn, een brief geschreven hebben, waarin hij om ver ontschuldiging vraagt. Hij en luitenant l orstner moeten als leden van de burgerlijke sociëteit te Zabern geschrapt zijn. Naar de „National Zeitung" verder meoedeelt, heers ebt in de nationaal liberale partij dezelfde ontstemming, die algemeen over het optreden van de militaire macht te Zabern aan den dag komt. Men leest dan ook zelfs in de „Tagliohe Rundschau", dat er tegen de wet is gehandeld De raad van oudsten van den Rijksdag heeft besloten, dat de .Rijksdag zich niet met de be- RUSLAND. Uit St. Petersburg verneemt de „Kölnische Zei tung": Het „Nowoje Wremja" drukt de mede- deelirijgen van de „Kölnische Zeitung" over' de taak der Duitsche militaire missie in Turkije af, én teekent er bij aan dat Kokoftsof's verklaring daaromtrent in zeer Vriendelijken vorm was ver vult. Over zijn voorstellen om de bevoegdheden der missie te beperken zijn! nog onderhandelingen gaande. Naar de opvattingen van St. I'etersburgscbo politieke kringen heeft Frankrijk het meeste be, lang bij eein dergelijke beperking. Vandaar dat van Frtansche zijde de bezorgdheid der Russische regeerinjg overdreven wordt voorgesteld, ten einde in de tegenwoordige goede betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland een wanklank te bren gen. FRANKRIJK. In het onderhoud tusschen minister Pichon en den Duitscben gezant te Parijs, von Schoenn, zei de eerstgenoemde het volgende: Wij zouden, ge'zien het van veel ernstiger aard zijnde geval-ForStner te Zabern een officieel on derzoek kunnen eischen en bleek daaruit, ciat een Duitsch officier zich werkelijk schuldig ge maakt heeft aan de uitlatingen, die gij kent, excusies kunnen verlangen. Ten einde haar ver zoenende gezindheid tot het ©inde «toe tc-i toonen, wil de Fransche regteering dit niet doen. Maar „a titre amical" verzoek ik uw regeering onder het oog te willen brengen, hoezeer ons Volk gegriefd wordt door het voorgevallene en welk een goeden indruk het bij ons zal maken, indien men te Berlijn alsnog: deed wat tot nu toe nagelaten werd Een onderzoek instellen waarvan het resultaat ons voldoening geeft. De gezant antwoordde, dat hij1, voorzoover het zijn persoonlijke meening- aanging1, het volkomen eens was met Pichon, dien hij bedankte vroor de gematigdheid en verzoenend© gezindheid waar van diens regeering ook bij deze gelegenheid we der blijk gaf en dat hij bet gehouden gesprek naar Berlijn zou overbrengen. tigjarig. regeeringsjubileum, dat samenviel met de Voleindiging van zijn tachtigste levensjaar, on telbare bewijzen van de dankbaarheid zijne!" tijd- genooteji, voor de wijze uitoefening van zijn vorstelijk ambt gebracht. Herhaaldelijk stond sindsdien het staatsmanschap van Franz Jozef tegenover ernstige problemen. Ook op de mat ste gebeurtenissen kan de Oosten rijk sch-Hong'aar- sche monarchie terugzien met het bewustzijn, dat hare levensbelangen met kracht en nadruk ge waarborgd werden. Yereenigd in een .onverbreek baar verbond met Duitschland en Italië, staat de Oostenrijksch-Hangaarsche monarchie krachtig in den raad der naties1. Mr. R. Fruin. Gisteren was het 25 jaar geleden dat mr. R. Fruin, thans Algemeen Rijksarchivaris te s-Gra- venhage, bij het Rijksairchiefwezen in dienst is getreden. Ofschoon het de wensch was van den besthei den man, dat dit jubileum onopgemerkt zou voorbijgaan, ondervond hij heden van vele zijden blijken van hartelijke belangstelling en sympathie. BULGARIJE. De perscampagne is in verband mot de aan staande verkiezingen in Bulgarije met groote hef tigheid begonnen. Gesjof's orgaan de „Mir ver klaart, dat alleen een ministerie van verlichte mannen uit alle; partijen het vaderland nog van der. ondergang kan redden en treedt in het krijt voor een coalitie-kabinet, gelijk door Gesjot' is aanbevolen. De nationale partij1, z'eg't het blad, heeft tot het laatste oogcnblik toe de politiek van avonturen bestreden. MEXICO. Dr. Mastboom. Naar de „Rsb." verneemt, heeft dr. J. M. G. Mastboom, geneesheer-directeur van het R. K. Ziekenhuis, te 's-Gravenhage, die daar onlangs een maag-operatie onderging, gisteren het zie kenhuis geheel hersteld verlaten. Mijnheer Van Gimmen zette zich weer aan zijn schrijftafel, maar het werk wilde hem met zoo vlug meer van de hand. Altijd doortoefde zijn geest bij Karei, zijn broeder, die als levens lustig jongen, veel geld opmaakte, waardoor zijn vader zich genoodzaakt gevoelde hem uit te stooten en zijn erfdeel als »er doorgedraaid te verklaren. Toch hielden allen toen Karei voor onschuldig, voor zoo'n .pierewaaier zagen zy dien flinken iongen niet aan. Eindelijk bracht tgereehVS lie", h.ld.re k)»rheid in deze duistere zaak. Een ongunstig licht viel op Karei 1 Toen was vrijwel het lot op Karei geval len, zijn toestand was onhoudbaar. Terwiil Karei van Gimmen tevergeefs op zijn broeder wachtte eu zich geheel door zijn trouwe vrouw bemoedigd aan Gods wil overgaf - streed in een ander deel der stad ook een man met den dood Die kamp was niet rustig, vreedzaam, MAROKKO. Een officieel telegram uit Ceuta méldt, dat de colonne van Ai'aur de vijandelijke troepen onder vuur nam, zoadat deze ten slotte gedwongen wa ren terug te trekken, na belangrijke verliezen g'elieden te hebben. Aan Spaansche zijde werden 20 man buiten gevecht gesteld. OOSTENRIJK-HON GARI JE. De „Niorflidieiutsiche Allgemeine Zeit." schrijft: Het is den 2en December vijf-en-zestig jaar ge leden, dat keizer Franz Jozef den troon besteeg. Dan eerbiedwaardigen vorst werden bij. zijn zes- Berichten van welingelichte zijde te Tam pi co ontvangen, zeggen 'dat de opstandelingen alle petiioleumbronnen in het Tuxpandistrict, behoo- nen.de aan de Engelsche firma Pearson, in beslag hebben genomen, en dat zij dreigen die te ver nietigen indien de maatschappij doorgaat de „Na tional Railways van olie te voorzien. De „Nevv- York Herald" verneemt dat de mpij. voor het geweld is gezwicht en met de levering opgehou den. Te Washington overheerscht wéér het optimis me. Huerta's positie acht men er thans niet lang meer houdbaar, vooral omdat de schatkist leeg is en de opstandelingen niet alleen in het noor den de baas zijn, doch ook in het Zuiden steeds krachtiger beginnen op te treden. Zoo hebben zij het beleg geslagen om San Louis de Potosi, een knooppunt van spoor'wegen, dat de sleutel van de hoofdstad wordt genoemd. Huerta's afstand heet „een kwestie va,n uren." Te Mexico loopt bet gerucht dat de dictator, aan Urrutia de vor ming van een nieuw kabinet heeft opgedragen. Urrutia zou daarin de portefeuille van binnen- landsche zaken nemen, generaal Blanquet die van oorlog behouden, Emilia Rabasa of Enrique Goroztiefci die van buitenlandsche zaken aanvaar- I den. Laatstgenoemde heet een vriend van die; Ver Staten, Urrutia moet van oordeel zijn dat er onder de eischen der opstandelingen enkele zijn, wel de overweging waard. Hij zou daarom op een verzoening van alle partijen willen aan sturen. Als deze geruchten juist zijn, blijkt er uit dat Huerta nog eens met zachtheid wil beproeven, wat, hem met geweld is mislukt. Electrische tram Amersfoort - Zeist. De exploitatie van een electrische tram Amers foort—Zeist zal, naar men voornemens is, begin Juli 1914 worden aangevangen. De lijnen worden aangelegd door de N. C. S., de exploitatie wordt echter gevoerd door de Ooster-Stoomtramweg- maatschappij. De electrische drijfkracht wordt niet aangevoerd door bovengrondsche geleidingen, doch door aene machine op iederen wagen, dus op dezelfde wijze als op de lijnen der O.S. tram plaats vindt. Electrische draadgeleidingen langs den weg zijn derhalve overbodig. Veertig jaar journalist. Gisteren was hel veertig jaar geleden, dat de heer J. W. Helmer, redacteur van »De Tijd", zijn journalistieke loopbaan begon. Door directie, redactie, administratie en zetterij werden den jubilaris hartelijke gelukwenschen en bewijzen van belangstelling aangeboden. Zij het den heer Helmer gegeven, nog een lange reeks van jaren zijn vaardige pen te wijden aan de verdediging en verwezenlijking der idealen, welke den katholieken journalist dierbaar zijn (Tijd.) Staatscommissie voor intern, privaatrecht. De Staatscommissie voor het Intern, privaat recht, waarvan de aanvulling dezer dagen bekend werd, is met twee leden uitgebreid, benoemd onderscheiden uit het hoofdambtenaarspersoneel van de departementen van Buitenlandsche Zaken en Justitie. De 3 overige nieuwbenoemde leden vervangen den overleden president, mr. Asser, wijlen mr. Rahusen en mr. Ort, die na zijn benoeming tot minister van Justitie, ontslag nam als lid. Pensioen-vergaderingen. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft be sloten de afdeelingen op te roepen op Dinsdag ,9 December a.s., den dag der eerste uitkeering krachtens art. 369 der Invaliditeitswet, een open bare vergadering te beleggen, met een feestelijk karakter, doch tevens om opnieuw den strijd aan te binden voor uitbreiding van dit pensioen. geheel aan God overgegeven, maar de met den dood worstelende man werd gemarteld door gewetensangsten, die hem een kalm sterven onmogelijk maakten. Beangst voor het naderende stervensuur met een schuld op het geweten greep hij, de oude boekhouder van Van Gimmen, naar een pen, die op een tafel naast zijn bed lag en schreef met bevende hand liet navolgende briefje van hoog ernstigen inhoud »Een stervende man, die spoedig voor Gods rechterstoel zal staan, waar geen erbarmen met den schuldige en geen aanziens der persoons be staat, moet de volgende bekentenis doen, die u van een man als ik nimmer zoudt ver wachten. Toen u de oude boekhouder, die uw vader en ook u nog lang oogeschijnlijk trouw gediend heeft, met gunst en eer verliet, toen wist alleen de Alwetende hoe oneerlijk deze was en dat op den ouden bediende een schuld drukte, die hem jaren lang kwelde en hem tot wanhoop bracht. Verneem dan heden mijn misdaad en wend u daarna met afschuw van hem af. Ik was de schurk, die den wissel falseerde, waarvoor uw broeder onschuldig boeten moest. In mijn schrijftafel ligt een nadere uiteenzetting der bijzonderheden, die het mij mogelijk maak ten tiet gerecht te misleidenMaar God laat zich nooit bedriegen Nu weet u het ware van de zaak 1 Ik zweer op de oprechtheid van deze mijne getuigenis in het aanschijn van den dood en in tegenwoordigheid van twee getuigen. Uw broeder Karei leed onschuldigIk ken zijn verblijf niet, anders zou ik hem om vergiffenis smeeken. Doet u het thans voor mij. En als vergelding voor de verloren goederen benoem ik u tot mijn erfgenaam. Toen de koopman Van Gimmen den volgenden morgen per expresbestelling dezen brief ontving, dreigde de sterke ijzeren man van aandoening in tranen uit te barsten. Nochtans kon hij een snik niet voorkomen en als waanzinnig sloeg hij tegen zijn hoofd, uitroependeKarei... Toch vrij van schuld.... Karei.... Twee uur lang staarde hij met een smartuit- drukking op die ineengekrabbelde regelen, die een schuldbekenis inh'ielden. Wat ontzettende waarheid werd hem daarin onthuld! Eindelijk loste zich de gespannenheid zijns geestes op. - Naar het station... kreet hy met zware stem tot den bediende, die op zijn rukkend geschel het kantoor kwam binnenstormen. Breng oogenolikkelijk mijn hoed en jas hier én geef dit briefje aan mijn vrouw. Zeg haar, dat ik direct op reis moest voor dringende zaken. De bediende hielp hem gauw het valies inpakken en weg snelde mijnheer Van Gimmen naar het station. Een telegram ijlde vooruit. Eenige uren later vond men beide broeders in elkanders armen. Voorbij was het leed voorbij was het pij nigende smachten, de duisternis was verdreven door de lichtende lamp der waarheid. ggg Vrede, geluk en eendracht heerschte in het kleine kamertje, dat zooveel smart en lijden aanschouwd had. Veel werd er niet gesproken, de handdrukken, de oögen zeiden genoeg I De eer was gered Deze blijde gebeurtenis deed den zieke meer goed dan alle medicijnen vermochten. Na eenige weken kon Karei reeds zijn bed ver laten en twee maanden later reisde hij naar zijn broer Adolf om de erfenis van den ouden Odorp in bezit te nemen, die Karei van zijn broeder kreeg. En thans gaat Karei van Gimmen vrij de wereld door, het hoofd rechtop, met frank starende oogen. De onschuld kreeg haar loon. De onschuldige Karei wordt geëerd, geacht en hy werkt energiek. (Geld.) EINDE. f1000 fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1