Verspreide berichten. Staten- Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. sident, dat dit de eenjge wolk is aan den ho rizon, en. in de toekomst in Amerika niet van vrede sprake kan zijn, tenzij; Iluerta afstand doet van zijn met geweld verkregen macht in Mexico en dat men algemeen van meening is, dat dergelijke zoogenaamde regeeringen niet door de Vetreenigde Staten kunnen erkend worden. Dan verklaart president Wilson nog eens, hoe de regeering in Mexico ten onder ging en hoe Huerta zelfs den schijn van een wettig nacht van zich wierp en zich met het dictatorschap bekleedde. De tegenwoordige stand van zaken maakt het twijfelachtig of zelfs de meest fundamenteele rechten van ons eigen volk en de buigers van andere staten, die in Mexico verblijf houden, rnet succes zou den kunnen worden gewaarborgd, terwijl de hoogste belangen, de vrede en de orde der landen ten zuiden van ons land gelegen, be dreigd worden. Geleidelijk wordt Huerta vol komen geïsoleerd, en even geleidelijk ver dwijnt zijn macht en zijn aanzien, zoodat zijn val niet ver verwijderd meer is. Wij zullen niet verplicht zijn onze politiek van geduldig afwachten, te veranderen, en wanneer het einde komt, hoop ik de grondwettelijke orde in het ongelukkige Mexico hersteld te zien. In korte bewoordingen dringt president Wilson verVplgjens ernstig aan op de hervor ming van het bankwezen, de verzekering ge vende, dat het desbetreffende aanhangige wetsontwerp den farmers van het land groote diensten zou bewijzen. Sprekende over de groote. maatschappijen (..big business"), zeide de president, dat de eerste plicht der regeering, jegens de handel drijvende gemeenschap was te voorkomen, dat één firma een monopolie verkreeg, en wel op meer doeltreffende wijze dan dit tot dusverre geschied was. De anti-trustwet van Sherman blijft onveranderd met al het betwistbaar ter rein, dat er toe behoort, maar de regeering zou zooveel mogelijk de uitgestrektheid van dit terrein trachten te beperken door andere desbetreffende wetten. Betreffende het verkiezingsstelsel, drong president Wilson er op aan, dat de benoemin gen der Candida,ten naar het presidentschap zouden plaats .hebben door voorafgaande ver kiezingen in het geheele land. 'Sprekende over de koloniën Porto-Rico, Ha waï en de Philippijnen, zeide de president, dat dergelijke landstreken niet langer op zelfzuchtige wijze worden geëxploiteerd, maar bestuurd op een wijze, die de bevolking" ten goede komt; vooral wat de Philippijnen be treft, adviseerde de president voortdurend in het oog te houden, dat deze eilanden ten slotte een onafhankelijk bestuur moeten erlangen. Ten slotte bepleitte president Wilson ae vergraoting' der macht en der faciliteiten, welke het departement voor het mijnwezen geniet en beval de bekrachtiging van de wet op de verplichte arbeidersverzekering aan, ter bescherming der spoorwegbeambten en zeelieden. MEXICO. De Engelsche kruiser „Suffolk", die Tampico op Vrijdag 1.1. verliet, is onverwacht te Vera Cruz teruggekeerd. De correspondent van de „New-York Herald" in deze stad verneemt, dat de „Suffolk" Tampico beeft verlaten naar aanleiding van een aanmerking van schout-hij nacht Fletcher, Sc hout-hij-nacht sir Christo- phes Cradock, die echter in anciënniteit iets honger staat dan zijn Ameirikaansche collega Fletcher, nam op eigen gezag de leiding der zaken ter hand, zoodra hij met de „Suffolk" voor Tampico was geankerd. Maar schout-hij nacht Fletcher, vergezeld van John Lind, die aan boord van de „Rhode Island" logeercte van het ocgenblik af dat hij te Vera Cruz aankwam, begaf zich naar den Engëlschen admiraal en gaï dien in niet te misduiden termen te ver staan, dat de Amerikaansche regeering onder geen omstandigheid het landen van Engelsche matrozen op eenig punt aan de Mexicaansche kust zou dulden, waar Amerika reecis door een of meer schepen vertegenwoordigd was. Hier op keerde de „Suffolk" dadelijk naar Vera Cruz terug:. Een telegram uit New-York meldt: Naar uit Juarez gemeld wordt, heeft, volgens een telegram van den opstandelingen-generaal Villa, de ontruiming van Chihuahua Zondag plaats gehad. Generaal Mercado vertrok met 2000 gefedereerden te voet naar Ojinaga bij de Amerikaanschei g'rens, terwijl ae generaals Bal azar en Bpoczo zich met duizend man in het gebergte terugtrokken. Honderden uitgiö- hongerde burgers, onder wie een aantal vrou wen en kinderen, begeven zich naar de grens. De toestand in de stad is onverdragelijk, de waterleiding is verwoest, de voorraad levens middelen is bijna uitgeput. Villa verklaarde van plan te zijn Mercado af te snijoen en Broczo en Salavar gevangen te nemeh. Het voornaamste leger der opstandelingen zaJ zich ie Chihuahua concentreeren, dat de metropool is van Zuid-.Mexico, en zal vandaar naar Mexico voortrukken, waar de rebellen, gelijk zij zelf verklaren, binnen een maana zullen aankomen. De opstandelingen confisqueerden voor een half millioen dollar aan levensmidde len en kleedingstukken. De kooplieden weiger den de wissels eter opstandelingen te acceptee ren. Dezen, maakten zich eveneens meester van nonderdduizend dollar aan baar geld te Banac en Menero. De verliezen zijn gedekt door ver zekeringen bij Engelsche maatschappijen. Volgens de „Times", bestaat er kans, dat de Engelsche regjeering haar besluit om niet aan de Panamatentoonstelling1 te San Francisco deel te nemen zal herzien. De voornaamste reden, die Sir E. Greiy indertijd v.oor onthouding op gaf daargelaten of dat de ware reden was luidde, dat voor een behoorlijke vertegenwoordi ging van Engeland een uitgave van 250,000 zou noodig zijn, en de regeering die som te groot vond. De commissie, die de zaak nader heeft onderzocht, meent nu echter, dat met 100,000 een behoorlijk regeeringspavi 1 joen en een geza menlijke inciustrieele inzending onder toezicht van ue regeering is te verkrijgen, en die som, zegt de „Times", zal de regeering wel beschikbaar willen stellen. Blijft het bezwaar van de afspraak met de Duitsehe regeering omrheiden niet mee te doen, maar misschien zal ook de Duitsehe re geering haar besluit herzien. Volgens een officieus bericht, hebben de door den Franschen minister van Marine getrof fen maatregelen tot uitbreiding van het aantal ree.ruteu voor de vloot het geweasc'nte resul taat gehad. In het volgende jaar zal de vloot ongeveer 14.000 man meer tellen, zoodat ook Voor de nieuwe oorlogsschepen een voldoende bemanning1 gewaarborgd is. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 2 December. De algemeene beschouwingen over de Staats- heg rooting voor 1914 worden hervat. De heer Van Wijnbergen bespreekt uit voering de door de vrijzinnigen gevoerde verkie zingsactie Hij betwist allereerst, dat een duidelijke uitspraak is verkregen over algemeen kiesrecht en staatspensioen, en releveert dan het anti papisme bij de verkiezingen. Meer in het bijzonder bespreekt hij achtereenvolgens artikelen in de Vragen des Tijds" de »N. R. Ct"., de »Groene" voorts critiseert hij prof. Eerdmans, prof. Visser van IJzendoorn en het Kamerlid mr. Ter Spill. Vervolgens, de Protestantenvereeniging, de Evangelische Maatschappij, met den heer Tide- man, het propagandadoek der vrijzinnige concen tratie, dat z. onjuiste gegevens bevat, o. a. over de subsidies aan het bijzonder onderwijs. Zoo heeft men volgens spr. ook verwijdering gebracht tusschen katholieke en niet-katholieke landge- nooten. Spr. behandelde dan de oplossing van de crisis en de houding van de vrijzinnigen daarbij. Hij ziet steeds meer toenadering tusschen hen en de sociaal-democraten. Ten slotte bespreekt hij het karakter van het kabinet, waaromtrent hem nog veel duister is. De heer Van der Voort an Z ij p ont kent o. a., dat er een machtige beweging is geweest voor het algemeen kiesrecht en be spreekt het financieel beleid van het vorig kabinet. Spr. roemt wat het vorige ministerie voor de onderwijzers gedaan met den kinderbijslag en pakt dan eerst uit over de verkiezingsactie van de vrijzinnigen. Hij heeft zich o.a. te beklagen Över de Algemeene Protestantenvereeniging, den Nationalen Bond van Protestantsche kiezers en over de beweging voor de Hervormde Kerk. Spr. ontleedt den uitslag in Amsterdam III, en meent, dat ondanks alles de rechterzijde de kern oDder de kiezers in het land heeft behouden. In de Troonrede heeft hij een herinnering aan de viering van onze onafhankelijkheid gemist. Spr. zegt, dat de antirevolutionaire fractie eiseht een wijziging van art. 192 Grondwet als een herstel van recht en afwijst elk compromis op onderwijsgebied, dat afwjjkt van de rechts gelijkheid van het openbaar en bijzonder onder wijs. Hij vraagt, of de regeering op defensie gebied denkt te steunen op rechts en op de geheele linkerzijde. De heer Kooien verdedigt het financieel be leid van het vorig kabinet. Van financieel wanbeleid van den vorigen mi nister mag geen sprake zijn. De vraag waarvoor de nienwe minister staat is dezevanwaar hij de gelden zal halen die noodig zijn voor de uitvoering van art. 369 der invaliditeitswet. Spr. is niet gerust er op, dat de stijging der middelen zal aanhouden. De bedrijfsbelasting is voor 1914 op een hoogere opbrengst van 14 ton geschat. Hoe komt de minister daarbij Mag hij in de stijging van het afgeloopen jaar de zekerheid zien dat de stijging voor 1914 nog hooger zal zijn Een enkele waarschuwing wil spr. richten tot den minister. Is de minister zich wel bewust van de moeilijkheden die zich zullen voordoen bij de taxatie der ongebouwde eigendom, men op hun werkelijke waarde, zooals de minister voornemens is in te voeren. Bestond er bij den minister bijzwaar tegen de tabaksbelasting van den vorigen minister Spr. meent dat er aanleiding bestaat om deze be lasting in te voeren, in welken het dan ook zij. Ze is een gemakkelijk te hellen belasting en zou heel wat opbrengen. En nu wat het tarief betreft. Het antwoord van den minister heeft spr. verbaasd. Een fiscale herziening acht spr. zeer aanbevelenswaardig. De beer Troelstra zal niet ingaan op de vraag of de verkiezingsstrijd gevoerd is overeen komstig onze zondige afkomst. Een dergelijk debat acht spr. nutteloos, al geeft spr. toe dat de rechterzijde het recht heeft te trachten zich te verweren. De beschuldigingen, klachten en verzuchtingen die vandaag zijn gehoord, waren niet. in de eerste plaats gericht tegen spr. 's partij. De vrijzinnigen hebben die in ontvangst te nemen Eén ding geeft spr. toe, dat nl. bij het speculeeren op godsdiensttwisten en het aanwakkeren van gods- diensverschillen, de vrijzinnigen niet geheel vrij uitgaan. Vier punten behandeld spr. vervolgenslo. de uitslag en de beteekems der algemeene verkiezingen de reden van bestaan en de taak van het huidige Kabinet voorts hield hij eenige beschouwingen van aanval en verweer in zake de parlementaire crisis on besprak de positie zijner partij tegen over het Kabinet en de partijen die het naast daaraan staan. Huldeblijk. H. M. de Koningin heeft gisteren ten Paleize Het Loo ontvangen de deputatie van de Neder- landsche vereenigingen in Rijnland en Westfalen. De voorzitter van de d putatie, de heer D. J. Gulden, consul der Nederlanden te Essen, bood, namens bijna 200.000 Nederlanders in Rijnland en Westfalen, met een toespraak H. M. een al bum als huldeblijk aan en stelde daarna de an dere heeren van de deputatie aan H. M. voor. H. M. onderhield zich vervolgens allerhartelijkst met elk lid der deputatie en stelde de heeren na een noenmaal in de gelegenheid het paleis en de omgeving van Het Loo in oogenschouw te nemen. „St. Raphael". Het volgende bericht wordt ons ter plaatsing gezonden De Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel »St. Raphael" is reeds de 5000 leden gepasseerd. Zijn ledental bedraagt thans 5042, Daarmede is deze Bond niet alleen de sterkste van de katholieke organisaties, doch behoort hij tot de vier sterkste organisaties in het geheele land. Ter gelegenheid van dit heugelijk feit gaf de Bond het nummer van Woensdag j.l. van zijn orgaan »Het Rechte Spoor", dat door de Redactie, met hulp van de vaste medewerkers speciaal werd verzorgd voor de propaganda, uit in een oplaag van 13000 ex. Wie had dit succes kunnen verwachten in Februari 1903, toen bij de geboorte door neutrale en nmoderne" profeten werd gesproken van »een dood geboren kindje »Sempre avantiblijve ook in de toekomst het wachtwoord van den Bond. Tramplannen in Groningen. Omtrent de vergadering van burgemeesters in de provineie Groningen vernemen we nader, dat de vergadering een motie aannam, waarin het aftreden van den vorigen Minister van Water staat betreffende het niet verleenen van hulpgeld voor de provinciale Groningsche tramplannen, af gekeurd werd. Besloten, werd om een zoodanige actie te voe ren, dat de plannen verwezenlijkt zullen worden en verder samenwerking te krijgen met de Pro vinciale Staten, te meer daar de sympathie voor den aanleg van een electrische lijn in de pro vincie groot is. Prov. Statenverkiezing. GOUDA. Ter voorziening in de door het over lijden van den heer Nederhorst opengevallen plaats van lid der Provincale staten van Zuid- Holland voor het district Gouda zal gehouden worden de verkiezing op 18 December, de stem ming op 30 December en de herstemming, zoo noodig, op 8 Januari. Int. Opiumconferentie. De regeering van Montenegro heeft, zoo meldt het »Hdbl," den heer H. Mendes da Gosta, consul- generaal van dat land, benoemd tot gedelegeerde, om namens haar het internationale opiumverdrag in Den Haag te onderteekenen. Arbitrage. Volgens een telegram uit Belgrado aan de »Voss. Ztg." heeft Bulgarije in zake het Servisch- Balgaarsche geschil over Strumitza, gevraagd om in plaats van Rusland, België Zwitserland en Ne derland als scheidsrechters te benoemen. Onderscheiding. Z. H, de Paus heeft mej. Antoinette Brouwers te Tilburg begiftigd met het gouden eerekruis »Pro Ecclesia et Pontifice." Mr. de Meester. Naar men mededeelt, heeft Mr. De Meester, eerst tot het nemen van ontslag als lid van den gemeenteraad van 's Gravenhage besloten na zeer ernstige overweging van een verzoek van de ver- eenigde vrijzinnige raadsgroepen, om aan zijn reeds lang gekoesterd voornemen tot bedanken, geen gevolg te geven. Vergadering Provinciale Staten van Z.-H. Wegens het vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, gisteren in het Hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage, dat vergunning heeft voor drankverkoop, was bij Koninklijk be sluit toestemming gegeven om deze localiteit, voor den openbaren dienst der Statenzitting te gebrui ken, onder de daarvoor bepaalde voorwaarden. Dit was de tweede maal in de afgeloopen 25 jaren, dat de Staten, bij gemis van het gebruik der vergaderzalen van de Eerste of Tweede Ka mer der Staten-Generaal, in het Doelenhotel moesten bij eenkomen. Tramplannen. De directie der Stoomtramweg Maatschappij Venlo, Maasbree, Helder, gevestigd te Venlo, heeft zich tot den minister van Waterstaat gewend om concessie voor den aanleg van een tramweg van Maasbree over Serenum-Horst-Meerlo-Tienraai- Wanssum-Venraai-Deurne-Zijlberg-Liessel-Helena- veen naar Helden-Beringen (met een zijtak van Wanssum naar de Maas te Well) totaal 67 K.M. Te Heider-Beringen zal de nieuwe lijn weder aan de bestaande lijn der Maatschappij aansluiten. Het huldeblijk aan Oud-Minister Talma. Maandagmiddag bracht, volgens de >Tijd" een deputatie van de Tilburgsche organities, de hee ren Th. de Vries, S. Broeken en P. Smits, het huldeblijk aan den oud-Minister Talma. Z.Exc Talma dankte de heeren voor hunne komst en de erkentelijkheid, voor hetgeen hij als Mini ster in 5^ jaar heeft mogen doen. Spr. zeide, dat, toen de voorzitter van de huidecommissie ten zijnen huize kwam, om te vragen ofhet zijne instemming wegdroeg hem een huldeblijk aan te bieden, heeft hij dit geweigerd. Bij overweging was hij tot tot de slotsom gekomen, dat een der- geiijke betooging in de tegenwoordige omstandig heden, nu hij geen politieke verantwoording draagt, niet op haar plaats was. Dit was ook de reden, dat hij niet tegenwoordig was op de .vergadering Zondag te Tilburg gehouden. Toch is spr. zeer getroffen door deze huldebe- tooging. Hij heeft jaren lang onder moeilijke omstandigheden gewerk. Hij werd echter ge steund door de overtuiging, dat in breede kringen onder het volk het bewustzijn leefde, dat hij werkte voor het volkswelzijn. Wanneer hij dank baar terugziet op hetgeen hij in het belang van het land heeft mogen doen, dan is dat niet uit zelfverheffing, maar om God te danken, voor het geen tot stand heeft mogen komen. Het tegen woordige kabinet heeft plannen ten opzichte van arbeidsverzekering, die hetgeen onder het vorige kabinet tot stand gekomen is, kruisen. Hetgeen echter verkregen werd kan niet worden gedaan, indien rekening wordt gehouden met de verkre gen rechten. De toekomst, aldus spr., is niet in onze handen of die van de een of andere meer derheid, maar in handen van God. Na nogmaals aan de deputatie zijn dank te hebben gebracht voor de huldebetuiging eindigde spr. zijn toespraak De Onafhankelijkheidsfeesten te Scheveningen. Het uitvoerend comité voor de herdenkingsfees ten te Scheveningen heeft bericht ontvangen dat Z. K. H. de Prins en Hare Majesteit de Koningin bij Haar bezoek aan de Scheveningsche feeste lijkheden zal vergezellen. H. M. de Koningin zal de historische voorstel ling bij de feesten te Scheveningen steeds van uit Haar rijtuig bijwonen, zoodat H. M. niet zal tegenwoordig zijn bij de ontvangst van den Prins van Oranje in de Pastorie aan de Keizerstraat. x „Pro Forma". De »Msb." schrijft Toen voor eenigen tijd de Raad van beheer der Nederlandsche Handels-hoogeschool te Roterdam sollicitanten naar de leeraars betrekking aan be doelde school opriep ter advertentie in »N.R.Ct." en het »Alg. Hbl.", hebben wij dien Raad van Beheer bescheidenlijk onder de aandacht gebracht, dat er onder de lezers van ons blad mogelijk ook wel waren, welke een dergelijke oproeping kon interesseeren. De voorzitter van den Raad van Beheer voor noemd zond ons daarop de mededeeling thuis, »dat de plaatsing door (ons) bedoeld meer pro torma was en dan ook alleen gesteld is in de sNieuwe Rotterdamsche Courant" en het »Alge- meen Handelsblad"de sollicitanten toch voor de betrekking in kwestie zijn zoo velen, dat adver- teeren geen zin heeft." Wij wisten tot nu toe niet, dat men in de twee voornaamste spreekbuizen der vrijzinnigheid tegen woordig alleen nog maar pro forma zijn annonces plaatste. Inmiddels verscheen dezer dagen opnieuw een oproeping van sollicitanten naar de betrekking van adjunct-bibliothecaris aan meergenoemde hoogeschool. Oakgnu werd de desbetreffende an nonce niet aan onze administratie aangeboden, maar uitsluitend geplaatst in de vrijzinnige pers »Pro forma," wee u. Ten slotte bevat de »N.R.Ct." van gister-avond een mededeeling van den Raad van Beheer voor noemd, waarin wordt kennis geheven van eenige benoemingen aan de Hoogeschool. Onze redactie ontving hetzelfde bericht eerst heden-middag. Waarschijnlijk omdat het slechts pro forma aan de pers verstrekt wordt. Tegen dit opzettelijk voorbijgaan van onze courant meenen wij uit naam van Katholiek Ne derland met klem te moeten protesteeren. Het is weer een herhaling van de oude ge schiedenis. Eerst mogen wij, Katholieken, steenen helpen aandragen. Is de zaak beklonken, dan doen we allen nog maar mee... pro forma Waertariobt Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Dec. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.9 te Nice. Laagste barqmeterstand 731.7 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: storm achtige tot krachtigen, meest zuidwestelijken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2