Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f versterkend smakelijk goedkoop Van i 36ste Jaarjjan, Donderdag 4 December 1913. 10793 m Op den Balkan. Officieefc berichten. Kennisgeving. Hienws. FEUILLETON. De ledige schuit. Sc „ij tad «o» 7V''rit» ui«e Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Postbus 39. Bureau: Boterstraat 50 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand Abonnementen post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct., franco bij verlies bij verlies verlies van een hand, voet of oog; Uollandsche Algemeene bü levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door verlies van van een eiken ande ren vinger een duim gevestigd te Schiedam. wysvmger V erzekeringsbank, verzekering wordt Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kruinen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van J. J. Heilker, om ver gunning tot het oprichten van een drogery, van beschadigde goederen in de mouterij staande aan de Vijgensteeg No. 6 kadaster A. Sectie^No. 14Ü. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 18eu December a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe- staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurencfe drie dagen vóór liet tijdstip hiei - boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den December 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. baanschen troon, zijn thans in volledigen vorm te Berlijn overhandigd en zullen ter kennis van den prins worden gebracht. De Commissie van Gemeentewerken te Schie dam is voornemens op Maandag 15 December a.s. des voormiddags ten 11 uur, op het Bureau van Gemeentewerken aan de Korte Haven aldaar, aan te besteden de levering van Ijzerwaren, Gereedschappen, Borstels, dro gistartikelen, en verdere materialen, ten behoeve van den dienst der gemeentewerken, ge durende het jaar 1914, Het bestek ligt ter inzage op het Bureau van Gemeentewerken en is aldaar tegen betaling van 25 cents verkrijgbaar. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de op het Bureau van Gemeente werken aanwezige gesloten bus, .vóór des voor middags 10 uur van den dag van aanbesteding. Het voorstel van Engeland over de grensaf- bakening van Zuidelijk Albanië heeft volgens de „Daily Telegraph" groote ontstemming in Grie kenland gewekt. Daaruit is het te verklaren dat de burgemeester van Athene niet tegenwoordig is geweest bij het gastmaal ter eere van de Fransche en de Engelsche vloot. De officieren in het Grieksche leger, uit Epirus afkomstig, moeten voornemens zijn hun onslag te nemen en zich bij hun landgenooten aan te sluiteni ten einde zich met geweld tegen het besluit van de mogendheden te verzetten. BELGIS. Gistermiddag heeft in de Kamer van Afgevaar digde de eerste stemming over het school-wets- ontwerp plaats gehad. De 154 afgevaardigden, die in de Kamer aanwezig waren, hebben met eenparigheid van stemmen het eerste artikel van het ontwerp, dat in verplicht onderwijs voorziet, aangenomen. Dit artikel luidt: «De gezinshoofden zijn ver plicht aan hunne kinderen, overeenkomstig het bij deze wet bepaalde voldoende lager onderwijs te 'verstrekken of te doen verstrekken. Deze verplichting wordt door hen nageleefd le. Door hunne kinderen op een openbare of bijzondere lagere of middelbare school te plaatsen 2e Door hun huis-onderwijs te verstrekken." De linkerzijde had van te voren de stemming over het principe van het verplicht onderwijs verzocht, daar zij vijandig stond tegenover het regeeringsontwerp, betreffende de gelijkheid der subsidies aan openbare en aan bijzondere scholen Dit principe werd met eenparigheid van stemmen der aanwezige afgevaardigden aangenomen. koning onder te plaatsen. Te Zabern Woont een o.pot aantal militairen met pensioen, die allen in de beste verstandhouding met de jnheemsche bevolking leefden, en dat zcfli niet het geval zjjn, indien Zabern een anti-militairgezin de stad was." Spreker schildert nu, onder verontwaardigde interrupties, de voorvallen te Zabern en vervolgt dan: De militaire autoriteiten konden er maar niet in slagen, luitenant von Forstner van ae straat te houden. De gearresteerden, die in den kazernekelder waren opgesloten, mochten niet eens aan een natuurlijke behoefte vol doen! („Schandelijk!" Ongehoord!", groote on rust, de president tracht de orde te herstellen). Röser vervolgt: „Alle protesten waren vruch teloos. Het is thans dringend noodzakelijk, aan die ongerustheid onder de bevolking een einde te maken." Peinoteis (soc.-dem.) motiveert nu de interpel latie der sociaal-democraten. Daarop zullen de F-lzasser Rijksdagleden hun interpellatie motivee- ren, en dan pas zal de Rijkskanselier antwoor den. Peirotes (soc.-dem.)„Indien von Forstner zich beleedigd had gevoeld, dan had hij een civiele aanklacht moeten indienen. Zijn geheele roem bestaat hierin, dat hij den lammen schoenma- ker van Dettweiler onbruikbaar voor den dienst (kriegsunfahig) heeft gemaakt. (Vroolijkheid). De rust der bevolking mag bewonderens waardig worden genoemd, nu er zelfs ol bloed gevloeid is. „Zoo de militairen hier al geen hoogverraad gepleegd hebben, dan moet in ieder geval aan zenuwachtig-en vervolgingswaanzin worden ge dacht. De minister van Oorlog heeft zich ooor zijn verontschuldigingsredevoeiing medeplichtig gemaakt. („Bravo!" links; groote onrust). „De minister van OoTlog", zoo vervolgt Pei rotes, „schrijft tweeërlei recht onder de mili- taiien voor, een milde straf voor een luite nant en een strenge behandeling van de recru- Albanië. Aan de «Këlnische Zeitung" wordt uit Berlijn gemeld De verklaringen der mogendheden waar in zij haar goedkeuring hechten aan de candida- tuur van prins Wilhelm von Wied op den Al- DUITSCHLAND. De interpellatie oVer de gebeurte nissen te Zabern. In den Rijksdag zijn gister onder groote belang stelling de interpellaties betreffende de inciden ten te Zabern behandeld. Röser (progressist): „Deze gansche zaak is slechts ontstaan dpor die onmacht der burger lijke autoriteiten, in verhand met hun afhan kelijkheid van Berlijn. De voorvallen van Za bern zijn het lege r van een cultuurstaat onwaar- dig, („zeer juist!" links) en zij zijn ontstaan door de beerschappiji v,an willekeur die onder dë mili tairen heersoht. .Van de regimentsorder, waar bijv. het gebruik van het woord Wackes verboden is, nam luite nant von FoTstner kennis door er zijn handtee- lonnier bleef bij die redeneermg fn trachtte zyn gedachten van den moord af te lei e" bet laatste Kamernieuws te lezen. Maar h de zitting zeer onstuimig was geweest geleek op een huishouden van kanmba en, e zgn geest met den moord bezig. Hij den vreemden man, die evenee?®.,V „p met drjjven der schuit had staan kijken zooveel belangstelling had gevolgd. nnhp- De baron kwam tot de slotsom, dat die onbe kende wellicht alleen het geheim van den mooi Maar wat moest hij doenj d Htie Zijn geweten zeide hem, dat jp„eschje_ moest gaan. Maar dat ^as een vervelende geschie tellen en zou aan de Prete?tu de Utie het wel lachea worden. Bovendien ko p erhnldiffé alleen at en de aangehoudene zou de schuldige Wel zijn. een dag te wachten, Baron Louis bes o om naar de prefectuur twas nu trouwens bediende, betaalde zijn te gaanhg nep de bem djneeren. Vertering en ging naar zij III. Den egreep hij ein r ctuur Van politie, waar hij, werd ontvangen. Eerst maakte hij zijn verontschuldiging, dat zijn verklaring wellicht van geringe beteekenis zou zijn en vertelde toen in weinig woorden wat hjj in dien bewusten Maandagnacht had gezien, de ledige schuit en den man, die haar langs de kade volgde. Toen hij geëindigd had, herhaalde hij glim lachend zijn excuus, maar de prefect viel hem in de reden. «Integendeel is uw verklaring van het grootste gewicht. Het signalement, dat u geeft, komt juist overeen met dat van den man, waarover Thomas- seau heeft gesproken. Wil u het nog eens her halen «Zeker wel. Middelbare lengte, mager gelaat, pikzwarte baard met twee punten, een hooge hoed met platten rand, een ulster..." «Met groote ruiten? Juist! Alleen is er een verschil met den hoed, Thomasseau heeft hem een slappen vilten hoed op zien hebben, maar dien kan hij wel verwisseld hebben. Kan u ons nog eenige aanduiding geven om dien man op het spoor te komen «Ik heb hem een oogenblik zien stilstaan om een wijnhuishouder de hand te geven." «Waar «Den eersten winkel op de kade van den rech teroever van den Pont Royal naar de Concorde- brug." «Zeer goed, die man is daar waarschijnlijk een vaste bezoeker. Verontschuldig mij een oogenblik asjeblief." De prefect ging naar de telefoon en gaf aan den politiepost nabij den Pont Royal de noodige inlichtingen, met bevel aanstonds bij den wijn- kooper te gaan informeeren. Daarop ging hij weer voor zijn bureau zitten tegenover baron Monnier. «Vreemd," zeide hy, «hoe het toeval ons beter dient dan alle redeneering, om een schuldige te ontdekken. Wij hebben alles beproefd, alle ken nissen van het slachtoffer in verhoor genomen, en op het oogenblik, dat de zaak op de lijst der met- ontdekte misdaden wordt ingeschreven, komt ei eensklaps een heel auder licht in de zaak. «Denkt u dan, dat die man de moordenaar is r «Ik ben er bijna zeker van." «Maar gij hebt geen enkel bewijs, nauwelijks een flauwe overeenkomst met het signalement, dat u reeds bekend is." «En dan zijn tegenwoordigheid op de bruggen om twee uur in den nacht Die hardnekkigheid om de schuit te volgen, die hij misschien reeds lang verwachtte Op weinig uitzonderingen na zit er in iederen mensch na het volvoeren van een misdaad een krankzinnige. Hij staat onder den indruk van het gebeurde en wordt onweerstaan baar aangetrokken tot de plaats, waar de giuwe is gepleegd, en tot de voorwerpen, die hem daar toe hebben gediend... Maar daar is het antwoord al. Het eleetrisch schelletje der telefoon klingel e. «Al klaar," sprak de prefect, den hoorn aan het oor brengend, «de man is in de herberg gevat en zal over vijf minuten hier zijn. We zullen zien. Spoedig kwamen twee agenten met den man binnen. Hij was doodsbleek en knipte zenuwach tig met de oogen. De chef liet hem op een stoel neerzitten en vroeg eensklaps «Sinds hoelang kent gij vrouw Sauvètre l «Ik?... Maar!..." hij aarzelde en durfde met spreken. «Antwoord." »Ik heb ze maar eens gezien, verleden jaar toen ik de Marne overging. D «Goed, 'tis genoeg. Wat deed je op den Pont Royal verleden week Maandag om twee uur in den morgen?" «Om twee uur in den morgen op die brug «Ja, die mijnheer hier heeft je gezien." De man raakte van zyn stukken. «En wat deed je om 9 uur 's avonds van den zelfden dag voor het huis van vrouw Sauvètre «Ik.... ik ging naar Joinville den trein nemen." «Genoeg, wij weten de rest. Waarom heb je die ongelukkige vermoord «Ik haar vermoord «Ontken maar niet, wij weten alles," Na eenige aarzeling bekende hij. Hij vertelde hoe het idee der misdaad bij hem opgekomen was. Een agentschap in kwade zaken, waarvoor hij werkte, had hem zonder middel van bestaan gelaten. Toen had hij zich vrouw Sauvètre her innerd, die, naar hij wist, eenige spaarduiten had daar hij de misdaad in het diepst geheim had gepleegd, meende hy geen vervolging te hoeven vreezen. Met den eerste trein den beste was hij naar Parijs gekomen, maar zijn geweten liet hem geen rust. Hij liep kroeg in kroeg uit, hij voelde zijn angst vermeerderen vooral toen de wijnhuizen sloten en hij alleen zou zijn. Toen dacht hij aan de schuit, die de rivier was afgedreven. Bijoa een uur lang had bij er op gewacht bij den Pont-Neuf te midden van den stillen nacht. Toen* hij zyn verhaal geëndigd had, werd hy door een zenuwcrisis overvallen en de agenten hadden moeite om te beletten, dat hij zich het hoofd op de planken verbrijzelde. De prefect van politie bedankte mijnheer Monnier, die aldus een schuldige aan het gerecht had over geleverd. «Ja. zeide de baron, «maar vooral acht ik mij gelukkig, dat ik dien armen drommel van een Thomasseau uit uw handen gered heb." EINDE. fis fto f100

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1