Dagblad voor Schiedam en Omstreken. fen rr fiij EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang. Zaterdag 6 December 1913 No. 10795 p n rs n b« Op den Balkan. Officieele berichten. Kennisgeving. Jfieuws. Verspreide berichten. Gemeenteraad. Bureau: Boterstraat 50- Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. OYereenïomstii op fle polis vermelde voorwaarden. van levenslange 11 K I 8 verlies van geheele 8 I 11 I een hand, invaliditeit5 JL U U voet of oog t U U I U U 06,1 duim I)e verzekering wordt gewaarborgd door de Holiandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan N. van der Velden, en zijne rechtverkrij genden vergunning is verleend tot het oprichten eener slachterij van rundvee en varkens, in het pand staande aan de Brugmanstraat, (hoek van Beverenstraat,) kadaster Sectie M. no, 1919. (ged). Schiedam, 6 December 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Johannes Danië Gonlag, om verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de bene- denvoorlokaliteit van het pand Boterstraat 31. En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen Worden ingebracht. Schiedam, 6 Deeember 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd* M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Albanië. Volgens dö „Tribuna" heeft de voorloopige Al- baneesche regeering! de mogendheden verzocht, de plaatsen in Albanië, thans nog: door ue Grie ken bezet, te doen bezetten- door internationale troepen. BELGIS. De gemeenteraad van Antwerpen heeft een mo- tie aangenomen ten gunste der annexatie van een streek op den linkeroever der' Schelde. De belanghebbende overheden in O ost-Vlaanderen herzetten zich daartegen en schijnen voornemens op dien' oever zelf scheepvaartinrichtingpn te ves tigen. De riegeering! zal nu uitspraak hebben te doen. ENGELAND. Aan de spoorwegstaking in Zuid-Wales is' gistei- hniddag, na een conferentie van vier uren, welke plaats had tusschen vertegenwoordigers tier spoor wegmaatschappij en der werklieden, een einde gekomen. DUITSCHLANX». Zabern. Na uiteenzettingen van Rijkskanseliei en 8raaf Von Wedel heeft de Keizer beslist, dat het garnizoen van Zabern verplaatst zal worden naar troepenoefeningsplaats Hagenau. Generaal Kuhne heeft tot nader order het commando van het garnizoen op zich genomen. Het commando is thans uit handen van kolonel ^°n Reuter genomen. De Berliner Lokal Anzeiger" van gister avond, kan volgens inlichtingen van bevoegde Hjde ontvangen, verklaren dat de Rijkskanselier biet voornemens is ontslag aan te vragen. Het was uit eigen beweging dat de Rijkskan- leÜer naar Donaueschingen is gegaan. Een nader telegram uit Straatsburg melal: Het 99e Regiment infanterie vertrekt op 6 dezer uit Zabern. De staf met het le bataljon gaat naar het kamp van Obterhofen bij Hageuau, het 2e bataljon voorloopig naar het kamp van Bi tech. Dat kolonel Reuter een verzoek om op pen sioen giesteld te worden zou hebben ingediend of ,op non-Activiteit gesteld zou zijn, zooals eenige bladen hebben medegedeeld, is hier niet beké'nd. Kolonel Reuter brengt op 6 dezer zijn regiment naar Hagenau. Een detachement van het garnizoen te Straats burg zal den wachtdienst te Zabern doen. Generaal-taajoor Kühne keert terug naar Straats burg. De „Kölnische Zeitung" schrijft over de beslis sing van den Keizer1 dat deze het vertrouwen, waarmee men overal in Duitsehland en vooral in EIzas-Lotharingen zijn uitspraak tegemoet zag, ten volle gerechtvaardigd heeft. Het is alleen te betreuren cl at; die beslissing! niet twee dagen vroe ger is gevallen, en dat de Keizer niet te Berlijn was om dooi zijd ingrijpen de bitterheid te ont nemen aan de besprekingen in den Rijksdag, die nu hun sporen in het volk zullen achterlaten. 'Het Wad bepleit dan een wijziging van ver ouderde wetsbepalingen,, die in dit geval het Duit sche volk aan don iand van een crisis' hebben gebracht. Gisteravond om zeven uur is graaf von Wedel uit Donaueschingen te Straatsburg teruggekeerd. Op zijn uitnoodiging was generaal von Deimling met hem in zijn |s(alonrijtuig gereisd. De Berlijnsche correspondent van de »Köln. Ztg." bericht aan zijn blad Mij wordt bevestigd, dat de gister gehouden besprekingen tusschen den keizer, den stadhou der van den Elzas, Wedel, en generaal Deimling oorspronkelijk betrekking hebben gehad op het herstel van de samenwerking tusschen de burger lijke en militaire autoriteiten van den Elzas. De (eerste) reis van den minister van oorlog naar Donaueschingen had ten gevolge, dat de keizer den generaal-majoor Kühne van Straatsburg met een bijzondere opdracht naar Zabern zond. Zijn arbeid daar is nog niet ten einde. Men moet echter aannemen, dat van zijn hand rapporten zijn gekomen, die heden een onderwerp van be spreking hebben uitgemaakt. Het wordt zeer onwaarschijnlijk geacht, dat in de hoogere rangen mutaties zullen plaats hebben. Naar aanleiding van de incidenten te Zabern schrijf Maximiliaan Harden De eerbied voor het leger is in geen ander land vaster en dieper in het volksbewustzijn ingewor teld dan in het Duitsche rijk. Dit gevoel van res pect moet onaangetast blijven en daarom moet in de eerste plaats elk conflict tusschen militai ren en burgers worden vermeden. Die eerbied wordt echter ten zeerste geschokt, wanneer men, zooals von Betmann gedaan heeft, met de bewe ring voor den dag komt, dat de rok des konings onder alle omstandigheden gerespecteerd moet worden. Zelfs de Paus en de keizer van Rusland eischen geen respect voor den rok van het hof, wanneer zijn drager in de goot ligt te rollen. De rok des konings moet slechts daar geëerbiedigd worden, waar zijn drager zich binnen de perken weet te houden en door zijn optreden als mensch en als gezaghebbende dien eerbied waardig blijft. Een officier, die in tegenwoordigheid van jonge recruten zich minachtend over hun afkomst uitlaat, die zich op honende en smalende wijze in de leger-aangelegenheden van een vreemde mogendheid mengt, die voor het vermoorden van menschen aan jonge recruten een premie uitlooft, mag, hetzij hij oud of jong is, geen dag langer in het leger geduld worden. Hij kan iemand zijn, die een goede wil heeft, maar voor opvoe der van jonge recruten deugt hij niet. Wanneer het civiele gezag te kort schiet, de politie onmachtig blijkt, dan is de militaire be velhebber gerechtigd, ook zonder daarover het burgerlijk bestuur te raadplegen zijn officie ren en manschappen tegen beschimping en aan vallen te beschermen met alle middelen, die hem en dienste staan. Wanneer aangetoond wordt, dat werkelijk zulk een toestand te Zabern heerscht, dan is tevens bewezen, dat het bestuur van dit rijksland volkomen gedesorganiseerd is. Wie uit een misplaatst gevoel voor de handhaving van het gezag de groote fouten, die gemaakt zijn tracht te vergoelijken, draagt den eersten steen aan voor de barricade van waaruit op het Duit sche leger, op welke prestaties wij tot heden trotsch mogen zijn, geschoten zal worden. Ook het schaamtegevoel mag ons niet weer houden openlijk te bekennen, dat wij door ons eigen optreden de Franseben een triumph bereid hebben, waarvan zij zelfs niet hadden gedroomd en ben in hun meening versterkt hebben, dat na de 40-jarige heerschappij Duitschers en Elzassers eikander nog zóó vreemd gebleven zijn en nog zcó vijandig tegenover elkander staan, dat zelfs de orde op straat enkel en alleen door sabel en bajonet kan gehandhaafd worden. In een tijd, waarin het krijgsgevaar nader is dan ooit te voren, mag men zich niet tevreden stellen met enkel den titulair- kanselier uit te lachen, maar men moet ernstig de vraag overdenken, hoe een regeering, die zulk een incidentje tot groote schade des rijks, een Europeesche gebeurtenis worden laat, in die kwestie, die niet in het openbaar behandeld wor den en derhalve niet voor een openlijke critiek vatbaar zijn, de belangen van het Duitsche rijk behartigt. In den Rijksdag werd gister de interpellatie der sociaal-democraten over de werkloosheid be handeld. De staatssecretaris van Binnenlandsche Zaken, von Delbrück, zeide »Men moet aan den eenen kant bij de beoor deeling van de conjuctuur zekere voorzichtigheid in acht nemen, anderzijds geven handel en in dustrie blijk van kracht en kalmte, zoodat zij tegenover een toekomstig gevaar weerstand kunnen bieden. In het buitenland kon slechts in België en Nederland de arbeidsmarkt zich handhaven. Ook bij ons kan van een noodtoestand geen sprake zijn. Wij hopen, dat geen onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk zal zijn, daar binnenkort de betrokken factoren de moeilijkheden te boven zullen komen, in het bijzonder wat betreft de kwestie der werkloosheid. In vergelijking met andere landen is bij ons de toestand gunstiger, vooral als men naar Engeland ziet, waar vrijhandel heerscht. Bij de laatste crisis had men te doen met een inter nationaal verschijnsel. Mogelijkerwijze zijn ook nu weer crisissen op til, maar zij hebben haar oor zaak dan niet in internationale verwikkelingen". MAROKKO. In de te Madrid verschijnende ïLiberal" pu bliceert Bejanaro een artikel, waarin hij verklaart) dat de firma Mannesmann gepoogd heeft hem door omkooping te bewegen, in een dagblad voor de firma propaganda te maken. In politieke kringen te Madrid gelooft men, dat de gebroeders Mannesmann zekere bladen financieel steunen en wel in het bijzonder in de anti-Spaansche zóne van Marokko. De Madrileensche »Hoy" publiceert een uit voerig schrijven van de gebroeders, waarin deze na op de belangrijkheid van hun rol en hunne invloed in Spaansch-Marokko gewezen te hebben verklaren door de stammen gemachtigd te zijn. om hen te vertegenwoordigen en hun bemiddeling aanbieden, om het herstel van den vrede te waar" borgen Op een vraag, welke houding hij tegenover de gebroeders Mannesman zou aannemen, moet de Spaansche minsiter van Binnenlandsche Zaken geantwoord hebben, dat hij zijn bevoegdheid aan niemand overdraagt. Spanje zou zoo voegde de minister hieraan toe met eigen middelen den toestand wel in het reine brengen. MOIXICO. iDe Mexicaansche minister van financiën is op last van Huerta naar Parijs vertrokken, met op dracht te trachten een leening te sluiten. Hij be houdt, ook gedurtera.de zijn afwezigheid, zijn por tefeuille. Blijkens een telegram uit Texas is er hij Tula een gevecht geleverd, dat 24 uur heeft geduurd. Tula ligt op 40 mijl van Victoria in het petro- leumgebied van den staat Tamanlipas. De regee- iingïtroepen verloren 200 man. De verliezen der opstandelingen zijn onbekend. Uil Londen wordt gemeld: Het staatsblad publiceert een besluit van den koning, waarbij de invoer in Ierland van wape nen, munitie en onderdeelen daarvan, zooals le«ge patroonhuizen, ontplofbare voorwerpen, geschikt voor oorlogsdoeleinden, verboden wordt, tenzij dopr de douane vastgesteld wordt, dat zij voor sport-, mijn- of andere niet met oorlog in ver- tand staande doeleinden dienen. Een tweede besluit verbiedt het vervoer langs de kust van dezelfde artikels onder hetzelfde voorbehoud. Het »Berliner Tageblatt" verneemt, dat binnenkort de Rechtb. te Bochum zich zal bezig houden met een belangwekkend Polenproces- Zooals men weet, hebben de Polen van West- Duitschland den eersten November te Winters wijk een congres gehouden, waarin gesproken werd over de positie der Polen in Duitsehland. Thans beeft het Openbaar Ministerie te Bochum een aanklacht ingediend tegen hen, die dit con» gres op touw gezet hebben. Zooals reeds gemeld werd zal den 9den Dec- a.s. het gerechtshof in een bijzondere zitting bijeenkomen, met het doel om met de schuld- eischers van Prinses Louise van België tot een vergelijk te komen. Prinses Louise staat aan het Belgische staats bestuur, zoo luidt het voorstel, al hare rechten af op de roerende en onroerende goederen die haar nog toekomen uit de nalatenschap van koDing Leopold II, zulks tegen verheffing eener som van fr. 4.500.000. De schuldeischers, ten getale van 56, o.w. 28 Franschen, 12 Oostenrijkers, 3 Engelschen en 1 Zwitser, zullen verzocht worden hunne schuld vorderingen met behoud van al hun rechten, op die som over te dragen en in ruiling opheffing te verleenen van het rechterlijk beslag, gelegd op het aandeel van de prinses in de nalaten schap haars vaders. Onder de schuldeischers bevinden zich kleer makers, juweliers, advokaten, en ingenieur, een bloemenhandelaar, een eigenaar van ijzergieterijen, hotelhouders, een Oostenrijksch Kamerlid, de Pruisische Staat, een loodgieter en financieele in stellingen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Donderdag 4 December 1913, des namiddags 2 ure. (Slot). Broo dgewicht. Beslissing over het voorstel van B. en W. betreffende het benoemen van een Commissie, die de wenschelijkheid en de practische uitvoerbaar heid van een verordening op het gewicht van het brood zal hebben te onderzoeken, over welk voor stel in de vorige zitting de stemmen staakten. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt, dat hij in de vorige vergadering voor dit voorstel gestemd heeft, omdat hij daarin zag een voorstel tot bemiddeling. Uit de stemmen die daarbij voor en tegen het voorstel zijn uitgebracht, is hij tot de conclusie gekomen, dat dit voorstel allerminst eene oplossing van de kwestie zal geven en de commissie onnut werk zal doen. Daarom zal hij nu tegen stemmen. De Voorzitter merkt op, dat met het af stemmen van dit voorstel de kwestie nog niet van de baan is. Het College zal eerst hebben te den ken wat 't dan heeft te doen. Het voorstel wordt verworpen met 1011 stemmen. Voor stemmen de heeren Ris, Van Westendorp, Van der Zee, Van der Schalk, Dinkelaar, Van dei- Hoek, Koopmans, De Bruin, Kavelaars en Hout man. De heer Van der Meer heeft de verga dering verlaten. Drankbestrijding. 13.Verzoek van het CeDtraal Drankweer- Comité alhier om toekenning van een subsidie van f 100. met advies van B. en W. Overeenkomstig het advies, wordt besloten aan vankelijk voor 1914 aan adressanten een subsidie van f100 te verleenen onder daarbij aangegeven voorwaarden. De Voorzitter geeft nog eene korte toelich ting van het preadvies. De heer Dinkelaar zegt, dat 't hem spijt waar B. en W. den eersten stap zetten op den weg der drankbestrijding, zij aan het verleenen van de subsidie de voorwaarde verbinden van het inrichten van een consultatiebureau. Dat is toch niet een zoo gemakkelijke zaak. Laat de Raad f1000 by verlies I UU wijsvinger; I |U

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1