Dagblad voor Schiedam en Omstreken. "x™86 nnn sfe finn a finn f on rr fifj Gratis Ongevallen verzekering f 1 (1 f] fj 'A f Qflfl TWEEDE BLAD. 30ste Jaar^an Zaterdag: 0 December 1913 !W 10795 QCfieieeie berichten. Binnenland, Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. invaliditeitI CUU voet of oogI (J U I UU een duim De verzekering wordi gewaarborgd door de Hollaiidsche Algeineene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. overeenïomstig op Po polis vermelde voorwaarden. E y u U invaliditeitI L U U I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. STADSZIEKENHUIS. Aanbesteding. De Commissie van Administratie voor het Stads ziekenhuis te Schiedam zal op Vrijdag 19 Decern der 1913, aanbesteden de levering gedurende het jaar 1914 van Vleesch, Vet, Brood, Melk en Kruideniers-, Grutters- en Koloniale waren, alles ten dienste van het Gesticht. De inschrijvingsbiljetten, zooveel mogelijk ver gezeld van monsters, moeten op den dag der aanbesteding vóór 's morgens 9 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing op iederen werkdag, des morgens van 9-12 uur. De Commissie voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, Voorzitter. Mr. M. M. VAN VELZEN, Secr. Penn. Wijziging reglement van orde der Tweede Kamer. De heeren Bos, De Savornin Lohman, De Mees ter, Nolens, Troelstra, Tydeman en Van der Voort van Zijp hebben een voorstel ingediend tot Wijziging van het reglement van orde. Zij stellen voor, dat bij de algemeene beraad slagingen over de begrootingen en hare onder- deelen, de duur van de redevoeringen der leden, den tijd van 45 minuten niet mag overschrijden, teet dien verstande, dat deze bepaling niet geldt van de algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting en over de Indische> begrooting en dat de maximumduur bij de algemeene beraadslagin gen over de hoofdstukken VI en VIII één uur tal bedragen. Bij de beraadslagingen over de onderafdelin gen van art. 1 en de verdere artikelen der Indi- sche begrooting er van de onder artikelen van art. 1 en de verdere artikelen der overige begroo- Hngen, mag de duur van de redevoeringen oer 'eden den tijd van een half uur niet over schrijden. Bij de algemeene beraadslagingen over de be grootingen en hare onderdeelen, wordt aan geen ltd tweemalen het woord verleend, tenzij met verlof der Kamer. Bij de beraadslagingen over de begrootingen Mag de duur van replieken en duplieken der le benden tijd van 10 minuten niet overschrijden. Deze bepaling geldt niet voor de algemeene beraadsla gingen over de Staatsbegrooting en de Indische begrooting. Zoodra de voor de redevoeringen gestelde Maximum-duur is bereikt, noodigt de voorzitter ben spreker uit met spreken op te houden. Deze is verplicht terstond aan de uitnoodiging gevolg te betreffende het oorspronkelijke geschil en zich bij die uitspraak neder te leggen. Aanranders gearresteerd. De veekoop man J. G reven, van Steen wijk, bevond zich Woens dagavond met paard en dogcart op weg van Wapserveen naar huis. In de Ivallencotel allée, nabij deze plaats, gekomen, sprongen een paar personen, zekere J. de G. en D. de W., voor het paard, grepen' het bij den teugel en hielden paard en rijtuig1, zeker met geen goede bedoelingen, stil. De politie scheen echter lont geroken te hebben, althans een hoofdagent en een agent lagen op den loer. Zij grepen de aanranders en brachten hen geboeid naar de stad, waar ze in de politiewacht opgeborgen werden. geven. De Paleis-Raadliuis-kwestie. De gemeenteraad van Amsterdam zal Woens- bag a.s. in geheime zitting het voorstel van B> eö W. behandelen, om in verband met het rap- Port-Kappeyne aan de regeering te berichten, dat be Raad meegaat met het denkbeeld le om in het Paleis op den Dam weder den letel van het gemeentebestuur te vestigen en 2e om tot deze verandering der bestemming van het Paleis alleen dan over te gaan, wanneer een waardig Koninklijk verblijf binnen Amster- bam is verrezen. Zooals reeds eerder door ons bericht, wordt De meikkwestie te Hengelo (O.) In de te Hengelo (Ogehouden vergadering van de aldaar gevestigde vier coöperatieve winkel- voreenigingen, met het melkcomité en andere cor poration, werd een commissie van vier leden benoemd, die zal trachten te Hengelo gepasteu riseerde melk van elders ingevoerd te krijgen 'Mededeeling werd gedaan, dat de melkfabrieken 1e IMden, Duider en Lonneker hun voornemen hebben te kennen gegeven, om binnenkort te Hengelo met melk te gaan venten. W eer poging t ot b rand s tic h t in g? Bij het doen der ronde van den nachtcommandant in de infanterie-kazerne te Ede, Donderdagavond Omstreeks halftien, wilde men het gebouw der wapenkamers inspecteeren, doch het slot van een der buitendeuren weigerde, zoodat men met gte-en mogelijkheid deze deur kon open krijgen. Door de achterdeur van het gebouw werd toen naar binnen gegaan en vlug het geheel© groote gebouw doorzocht, echter zonder iets verdachts te ont dekken. De geposteerde schildwacht beweerde, niemand te hebben bespeurd. Zéér waarschijn lijk is het, dat men hier weer met een poging:, om brand te stichten, te doen heeft. Tot op he den is geen spoor van den dader ontdekt. Vadermoord? Men schrijft# uit Grave aan „De Geld": Donderdag arriveerde alhier de justitie uit 's Bosch, ten ©inde een onderzoek in te stellen naar het plotseling overlijden van den rijtuig verhuurder J. v. G. Het lijk was daags te voren naar het gasthuis overgebracht, alwaar de sectie plaats had. Daarna begaf de justitie zich naar het ge meentehuis, waar het onderzoek Verder wieircl voortgezet. Na een langdurig en streng ver hoor werd de 23-jarige zoon J., zadelmaker al hier, in bewaring genomen, om naar 's Bosch te worden .overgebracht. Nader verneemt men dat uit het onderzoek gebleken is, dat de wonde door een mes ver oorzaakt is en teen diepte had Van 41/2 c.M. Inmiddels verklaart de aangehoudene onschul dig te zijn. Van andere1 zijde schrijft men aan het blad: De .'wonde aan den hals blijkt niet zoaols de geruchten uitgestrooid, zouden te verstaan geven, ten gevolge van een val op een scherf eener waschkom te zijn ontstaan, doch een steekwonde te zijn geweest. De ax-res la tie van voorbedoelden zoon heeft naar het schijnt ae algemeene meening bevredigd. Diet gearresteéraé staat niet zeer gunstig' bekend. voor den Diamanthandel te Amsterdam in gebruik had, is gistermorgen op last van den curator in zijn faillissement, mr. G. J. Salm, in tegen woordigheid van' den advocaat' der Nederlandsehe en Belgische crediteuren, mr. H. J. Key ze r, open gebroken. In het loket was een trommel met diamanten ter1 waarde van ongeveer f 6000, welke de curator in ontvangst heeft genomen. De gefailleerde had ook te Antwerpen twee safe's; deze zullen waarschijnlijk eveneens; dezer dagen worden geopend. Mr. Salm en mr. Key zei- ga an vermoedelijk heden naar Antwerpen. Intus- schen is bet nog steeds de vraag1, of het faillisse ment niet als territoriaal is te beschouwen, en of mr. Salm verlof tot opening van de safe's in Antwerpen zal verkrijgen. Doodslag. Bij het sectieonderzoek, ten over staan van het gerecht uit 's-Hertogenbosch, op het lijk van den in den nacht van Zaterdag op Zondag te Grave tengevolge van een in den hals bekomen verwonding overleden 56-jaiigen rij tuigmaker J. van Galen Sr., is gebleken, dat de wond 41/2 c.M. diep was en toegebracht met een zeer scherp voorwerp1. Als verdacht van doodslag op zijn vader gepleegd, is giste.- ce 23-jarige zadelmaker; J. van G. Jr., naar hel huis van bewaring1 te 's Hertogenbuseh over gebracht. Te Zierikzee is uit St. Maartensdijk gevan kelijk overgebracht J. W. S. Mzn„ ouj 19 jaar, van beroep veldairbeider, verdacht van poging tot doodslag' op den jachtopziener W. van Vessem te St. Annaland. Deze surveilleerde met den jachtopziener A. de Witte en ontdekte toen drie stroopers in het jachtveld, gelogen tusschen den Suzanna-potder en St. Annalanu. Genoemde jachtopziener ontving een schot in de linkerhand, welk schot tevens door zijn kleeren is gegaan. De verdachte is, na verhoor dfffiir den rechter-commissaris, gevangen gehou den. Op de Effectenbeurs. Gistcrnamidaag heeft op de Effectenbeurs te Amsterdam eten vecht partij plaats gehad tusschen twee bezoekers. De oorzaak was, dat de een voortdurend door den er niet aan getwijfeld, of de Raad zal met it anr]er werd lastig: gevallen, zooals aat in den Vergelijk in overgroote meerderheid zijn instem Mteg betuigen. <»Tel' Gemengd Nieuws. Het conflict in de sigarenindu a trie. ;tl meldt uit Eindhoven: Het conflict in de sigarenindustrie alhier is Seëinaigd De R.-K Bond van Sigarenfabrx- Wn ,e;n die der arbeiders hebben besloten nadere arbitrale uitspraak te verzoetten stillen tijd meer plaats vindt. Men trachtte uaarop den geplaagde, die het eerst de hand had opge heven, op de gebruikelijke wijze van de beurs te dringen, maar de tusschenkomst van het be stuur verhinderde dit. Op de beurs bleef den geheelen middag! een woelige stemming' beer- schen. Moordaanslag'. „Gisterenmorgen haü te Humbeek de begrafenis plaats van een socialist." De rouwstoet' werd voorafgegaan door een© iroode vlag. De pastoor, de Zeereerw. beer De Greef, deed de socialisten opmerken dat hij de rootle vlag niet kon volgen en hij keerde naar huis terug. Dit geval weid druk door de socialisten be sproken en gisterenavond rond half zes kwam een hunner zekere Van den Abeele, 35 jaar, met eene revolver gewapend naar de pastorie. Hij loste een schot op den pastoor en een op diens dienstbode. Beiden werden getroffen. De wonden zijn ongevaarlijk. Toen hij zijn mis drijf had volbracht ging Van den Abeele zich bij de politie van Laken gevangen geven. Hij is ter' beschikking van den procureur des konings (II. v. A.) gesteld." (Vermist. Te Parijs wordt sedert een week een rijk, in sportkringen zeer bekend Americaan, Wads wor th Riogers,: vermist. Hij had een Vrij aan zienlijk bedrag, een 2000 gulden, bij zich, zoo dat aan misdaad wordt gedacht, Hoog water te St. Petersburg. Het met ijs bedekte water van de Newa is meer dan zes voet gestegten. Enkele laag gelegen wijken zijn overstroomd. Het reddingswerk is in vollen Safe g'e ope nd, Het loket, dat de gefailleerde diamanthandelaar Pinhedrö in de safe-deposit van de Incasso-bank in bet gebouw van de Beurs De trei ndiefst al nabij Vervier s. Aan gaande de proef, genomen met een goede renwagein, die in bouw en inrichting overeen kwam met den wagen, waarin de brutale dief stal werd gepleegd en waaromtrent wij ree as een en ander meldden, worden thans nog oe vol gende bijzonderheden gepubliceerd. Een timmerman-deskundige, Delrez geheeten, werd te; Brussel in het hondenhokje opgeslo ten en volbracht het werkje binnen 25 minu ten, alles meegerekend, ook het boren van de gaten, die de „echte" dief zeer waarschijnlijk reeds vroeger bad geboord. Hij begon te Nes- sonvaux en was even na de aankomst van den trein te Verviers gereed. De hoofdconducteiur wagon, was bij de proefneming tegenwoordig, in gezelschap van eenige leien van het parket. Gedurende het oponthoud vau den trein aan de stations werkte de timmerman niet. Dal zou de dief waarschijnlijk ook niet gec.aan heb ben. Hij boord© vijf gaten dicht naast elkaar in een der planken van het schot tusschen hondenhok en geldkast, zaagde daarna ac vier reepjes hout, welke de vijf gaten nog scheid den, door iem kon nu de plank gemakkelijk los trekken, daar het eerste en het vijfde boorgat juist aan de zijkanten van de plank grensden. Er viel daarna nog -een plaat zwaar blik op te ruimen. De hamerslagen, vooral die tegen het blik, dat uit één stuk bestond, konden in den wagon gehoord worden, waarbij in aanmerking moest worden gen,omen, dat men nu met opzet en in gespannen aandacht luisterde. Hiertegenover slaat, dat ten eerste de planken van het tus- schenscho-t in den gep-lunderden wagon minder, dik waren dan die, waarop de deskundige zijn krachten beproefde. Bovendien warvn üe eer ste van dennen-, de laatste van beukenhout vervaardigd. Ten overvloede bestond de blik ken plaat, welke de dief moest verwijderen, om zijn nuit te kunnen grijpen, uit twee stuk ken, "waarvan hij; er een vrij; gemakkelijk in de geldkast kon drukken of trappen, na ae plank te hebben verwijderd. In ieder opzicht had cte dief dus 'een gemakkelijker taak. De door den roover afgerukte plank wordt thans nauwkeurig onderzocht door een der ge rechtsartsen, die er vingerafdrukken op hoopt te- vinden. Proces tegeneen automobilist. Voor de correctiorieele rechtbank van Melon is Woens dag het proces begonnen tegen ©en Parijsch effec tenhandelaar, Brault genaamd, beschuldigd vao het veroorzaken van den dood van mevrouw Montcharmont, de echtgenoote van den directeur van het „Théatre des Célestins" te Lyon, van mile. Dubourg en van een chauffeur, Buck ge naamd. Den 27en Juli van dit jaar reed Brault te VilliexS-en-Biere met zijn automobiel dwars door den auto van den heer Montcharmont, waarin behalve de bovengenoemden, zich nog drie an dere personen bevonden, met het gevolg, oat mevrouw- Montcharmont, mile. Dubourg en de chauffeur gedood en de overige inzittenden ernstig gewand werden. De heer Montchar mont heeft bovendien een eisch tot schadeloos stelling ingediend, voor het verlies van zijn viouw, die, volgens zijn verklaring, een groote steun voor hem was in zijn werk. Brault, die ter terechtzitting verschenen was, gaf zija .eedwezen te kennen over het ongeluk, doch verzekerde, dat hij er geen schuld aan had. De bevolking der Ver. Statèn. Volgens de officieels statistieken bedraagt bet aantal blan ken, in die Vereenigde Staten woonachtig, 32,200.000. Iets meer dan 10,000.000 zijn van Engelscbe, 8.800.000 van Duitsche, 2,900.00 van NoorSche, 2,100.000 van Italiaansche, 1,300.000 van Fransche, 1,700.000 van Poblsche en 1,700.000 van Joodsche afkomst. In een redevoering over het gemis aan ho mogeniteit in Amerika's bevolking, zeiae dr. Charles Eliot, de oud-president der Harvard University dezer dagen: „Wij kunnen een ho rnogeen volk worden, maar dit zal minstens 100 a 160 jaar duren, en er bestaat zelfs groote kans, dat wij' het nooit worden." A utOHongelukken te New-York, Dat het meer dan tijd werd, dat de New-Yorksclie politie strenger tegen het woeste rijden vin auto bestuurders begon op te treden, blijkt wel uit ae ongevallenstatistiek, dezer dagen ooor de Na tional Highways Protective Sociéty gepubliceerd. Gedurende de maand November zijn bij auto- ongevallen in de straten van New-York niet min der dan 38 personen gedood en 115 gewond. Totaal werden in dit jaar 277 personen door auto mobielen gedood en 234 door andere voertuigen, in het geheel dus 511. Sedert 1910 zijn de onge vallen in do straten van New-York veroorzaakt door auto-ongevallen met 133 procent toegeno- die dienst had gedaan in den geplundernen men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5