Dagblad voor Schiedam Omstreken. f Gratis Ongevallenverzekering 36ste Jaargang Maandag 8 December 1913 S«. 10796 overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. Offieieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Nieuws. Kennisgeving. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij" verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijn vergadering van den 18den Novembei 1913 is vastgesteld de volgende verordening WIJZIGING VAN DE VERORDENING op flet rijden te Schiedam (Ge meentebladen no. 28 van 1908 en no. 47 van 1911). Eenig Artikel. Achter het tweede lid van Art. 17 wordt in gevoegd Met afwijking van het bepaalde ten aanzien der velgen in het vorig lid, wordt bij spoeling- wagens, waarvan de wielen een middelijn hebben grooter dan 0.82 Meter, een velgbreedte van ten minstens 0.075 Meter toegelaten. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 1/3 December 1913 no. 1598 (2de aid.) G. S. no. 160 in afschrift medegedeeld. Eo is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten December 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam doeD te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijn vergadering van 21 sten October |1913 is vastgesteld de volgende verordening WIJZIGING van de verordening op de particuliere banken van leening, vast gesteld ingevolge art. 37 der 1 and- huiswet 1910 (Staatsblad no. 321) Gemeentebladen nos 45 van 1911 en 17 van 1913. Eenig artikel. Het eerste lid van art. 8 der in het hoofd de" zer genoemde verordening wordt gelezen als volgt Behoudens het bepaalde in het tweede lid van dit artikel, mag terzake van een beleening niet meer gevorderd worden dan 4 cent per maand voor een leening van ten hoogste fl. 4 per maand voor een leening van boven fl.tot ten hoogste f 10. - 4 °/0 voor de eerste en 3 °/o voor iedere v,°'~ gende maand voor een leening van meer dan f 10.tot ten hoogste f 25. 3 voor de eerste en 2 voor iedere v°'" gende maand voor een leening van meer danf2o. tot ten hoogste f 50. 2 0/o voor de eerste en l^/a voor iedere vol gende maand voor een leening van meer dan f50.tot ten hoogste f75.— 1 Vi °/o voor de eerste en 1 voor mdere Volgende maand voor eeh leening boven f 75. en 5 °/0 per maand voor meubelen en andere artikelen waarvoor een bergruimte gevorderd Wordt van meer dan kubieke meter alles met dien verstande dat de munimum- rente 4 cent per maand bedraagt, gedeelten van maanden voor geheele worden gerekend en voor leeningen van ten hoogste f2.50 de rente wor t berekend over een bedrag, zoo noodig naar boven afgerond tot kwartguldens; voor bedragen van meer dan f2.50 tot ten hoogste f5.— naar boven afgerond tot halve guldensen boven to. o guldens, Zijnde deze verordening door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van lo ino- vember 1913 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar e behoort, den 8sten December 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoem ku M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. bij verlies bij verlies verlies van levenslange van een geheele een hand, wnsvmger; een duim invaliditeit of eog gevestigd te Schiedam erzekeringsbank, Uollandsche Algemeene wordt gewaarborgd De Koninklijke! Familie keert vermoeid ijk be gin Mei 1914 van den Haag! naar het Loo terug. namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten December 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V SICKENGA. raai en den rijkskanselier, die reeds tevoren een audiëntie had aangevraagd, hem te Donaueschin- geii te komen inlichten. Daarop is het bevel tot. verplaatsing van het garnizoen gevolgd. ■Verdere beslissingen kunnen eerst genomen wor den als het militaire geding zal zijn afgeloopen. Inrichtingen welke gerear. sehade hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van J. Schbaksfabrtek gunning tot het oprichteni van e kadagter Secl,; ^an de Noordvest nos. 11Wstoom- A no. 817, 1206, 1207 en 1208, met een stoom ketel van 30 M2 verwarmmgwpp** la Gelet op de bepalingen der tawS" iertoek. met de JJjUgn op de Secretarie der sremeente is tei o de» 22ste» December des DUITSCHLANB. Z abern. Het 99e iregt inf. is Zaterdagmiddag naar de kampen hij Hag en an en Brit&ch vertrokken. Het reg, trok, bij compagnieën naar het station, de compagnie met! het vaandel en de muziek voorop. Kolonel Von Reutter was niet bij bet regiment, hii gin£ rechtstreeks van zijn woning naar het Station. Luitenant Von Forstner, die ziek moet zijn, is ook van daar vertrokken. De offieieele „Stras zburger Korrespondenz" be val de verklaring dat de verplaatsing van het 99e reg. inf. is bevalen om herhaling van bot singen te voorkomen en rust en orde te Zanern te herstellen. Verdere rrtaatreglen om een einde te maken aan de algemeene opwinding zullen na afloop van het aanhangige militaire geding, waardoor de voorgekomen onwettige handelingen geboet zullen worden, volgen. De stadhouder heeft te Donaueschingen de verzekering gekregen, dat de keizer besloten heeft de bij de grondwet ver leende bevoegdheden voortaan strenger te doen toepassen. Do Berljjnsehe correspondent der „Kölnisehe Zeitung" schrijft naar aanleiding der voorii> pigfe beslissing van den Keizer: Men zal goéd doen zijn oordeel op te schor ten tot bet tijdstip, dat de uitkomsten van bet militair en burgerlijk gerechtelijk onderzoek be kend zijn. Voor dien zal over de persoonlijke kwesties, die bij- 't gebeurde van de meeste be- teekenis zijn, niets beslist worden. Thans echterreeds kan men zeggen dat het noodzakelijk isi de verouderde, wetsbepalingen om trent de bevoegdheid tot ingrijpen der militaire overheid te herzien en te moderniseeren. Dat is ut eerste voorwaarde om voortaan verschoond te blijven van voorvallen als die te Zabern. Aan die taak moeten alle burgerlijke partijen mede werken. ,De Norddeutsche Allglemeine Zeitung" schrijft: De besprekingen in den Rijksdag over de voor vallen te Zabern hebben onder invloed gestaan van een hartstochtelijke opwinding) die de rechte waardeering der verklaringen van den rijkskans lier en den minister van oorlog zeer g-roote af breuk beeft gedaan. Op verscheidene punten zijn bun uiteenzettingen blijkbaar verkeerd begrepen of verkeerd uitgelegd. (Het blad herinnert dan, dat de rijkskanselier uitdrukkelijk beeft verklaard, de opwinding te hegrijpen vo|Cnrj zoover die voortkwam uit bezorgd heid vqot da handhaving van recht en wet. Ver der verzekerde hij dat het gezag dieir wetten be schermd en begaan onrecht gteboet zou worden. Hij voegde daarbij dat men niet vooruit moest loopen op heit langs wettelijken weg ingestelde onderzoek. Het blad deelt voorts mede dat luitenant Von Forstner en de (stergeant die een beloonin.g haid- den uitgeloofd voor het overhoop steken van „Wackes" en, roeraten die zich als „Wackes" had den laten melden, met arrest zijn gestraft. Dan legt het er den nadruk op dat de rijkskanselier in den Rijksdag zoo stellig mogelijk heeft gezegd, dat hij het optreden der militairen van het schoon vegen van 't kasteelplein af voor onwettig hield en dat bet begane onrecht geboet moest worden. Aangezien intusschen de militairen nog eenig© personen in hechtenis hadden genomen, beval de keizer den stadhouder, den bevelvoerenden gene- LELGIë. Hel Brusselsch „N. v. d. D." meldt: Vrijdagmorgen vergaderde de liberale lin kerzijde! der Kamer, om de kwestie der parle- linentairie werkstaking te bespreken. Er werd bei- sloten dat de schoolkwestie hoegenaamd niet mag verbonden worden aan de kwestie der grond wetsherziening. Over de parlementaire werksta king zelve, was er veel verschil van denkwijze tusschen de liberale volksvertegenwoordigers. Be vergadering is uiteen gegaan zonder een beslis sing te nemen. De kwestie der houding, die cioor de liberale mandatarissen moet aangenomen war den, zal onderworpen worden aan eene alge meene vergadering der linkerzijden van Kamer en Senaat." Het „H. v. A." verneemt nog uit Brussel: „Woensdag zullen maatregelen genomen war der. om eindelijk de schoolwet er door t,e krijgen. Men had daar reeds veertien dagen geleden toé kunnen besluiten, maar de meerderheid heeft, het geduld en de lankmoedigheid tot hel uiter ste willen drijven. Doch na. de woelige incidenten van D onderdag en de parades van Demblon en Buyl, Vrijdag, zou verdere lankmoedigheid nalatigheid worden en bet land zoiu ze niet meer dulden. Men zal dus zijn toevlucht moeten nemen tot een eenigen doelmatigen maatregel's morgens van 10 uur beginnen en 's avonds doorzetelen, desnoods tot middernacht. De leden der rechterzij zijn daartoe vast beslo ten; zij zijn niet minder besloten alle Kerstmis vacantie af tei schaffen." J. Doorman, j Zaterdagnacht overleed te 's-Gravenhage op 63-jarigen leeftijd de heer J. Doorman, hoofd- reoacteur van „De Haagsehe Courant", vroe ger redacteur bij het dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage, oud-voorzitter van den Ne- derlandschen Journalistenkring, in welke func tie hij het jour na 1 i stenpensi.oe nf and s ontwierp. Zijn verdienste voor de dagbladpers zijn er kend door zijn© benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau onder het ministerie- Kuyper. Onderscheiding;. Het heeft, Z. H. den Paus behaagd den heer Joh. H. Schoenmakei's, te Raamsdonkveer, onder voorzitter van „De Hanze" in het Bisdom s-'Her- togenbosch, te begiftigen met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Prof. Kamerlingh Onnes. Naar nSoenska Dagblad" meldt, zal prof. Ka merlingh Onnes, van Leiden, met eenige familie leden naar Stockholm komen, om den Nobelprys in ontvangst te nemen. ITALIS. Kardinaal Oreglia di Santo Stefano, de deken van het H. College en bisschop van Ostia en Vellefri, is gisternacht te Rome overleden. Zijne Eminentie was geboren op 9 Juli 1828 te Bene Vagienna, weed op 30 NoV. 1896 benoemd tot bisschop van Ostia, en Velletri, een oer sub- ui'bicaire bisdammetn, nadat hij reeds lang te v,OTen 0p 22 Dec. 1873 dus nog onder de rc-ge-ering van wijlen Paus Pius IX tot kar dinaal was verbeven. Kardinaal Oreglia zou dus eerstdaags zijn 40-jarig kardinalaat hebben ge- viera Mevrouw Pankhurst is gisteravond, nadat zij geweigerd had eenig voedsel te gebruiken, uit de gevangenis ontslagen. De chef van het agentschap der Canadian Pacific Company te Wieenen, Pinkas Kapelier, die tegeljjk met den directeur Aetmann gearre steerd werd, is Zondag tegen borgstorting van 20.000 kronen op vrije voeten gesteld. De „Amigo© di Curasao" meldt: The „Port of Spain Gazette" heeft in de haven van Trinidad een onderhoud gehad met mr. Har ford, buitengewoon gezant en gevolmachtigde dei Engelse he regeeringj in Venezuela. Gevraagd, hoe het stond met de afschaffing der 30 pet. additioneele rechten, antwoordde Z. Exc.Deze kwestie is nog even ver als jaren geleden; ik geloof, dat het nog lang1 zal duren voordat zij is opgelost. Neer land's Ministers 1813 1913. Bij het Centraal Bureau voor Genealogie en Heraldiek, directeuren D. G. van Epen en M. G. Wildeman, bestaat het voornemen, om bij ge noegzame deelneming onder bovenstaand-en titel te doen verschijnen een werkje, waarin de Hoog© Dienaren der Kroon van af 1813 tot 1913 genea logisch, heraldisch en biografisch worden toege licht. Die arbeid acht het Bureau van algemeen nut, en mag z.i. tevens worden beschouwd als een blijvende en steeds in waarde stijgende, herinne ring aan het honderdjarig1 bestaan onzer onafhan kelijkheid. Velen van hen, die hun werkkracht en talenten wijdden aan vorstenhuis en vaderland, zijn óf vergeten, óf de wetenswaardigheden aangaande hun persoon en loopbaan zijn verspreid en ver borgen in tijdschriften en dagbladen, welke niet overal zijn te raadplegen, en dikwijls zonder na dere aanwijzing onvindbaar blijken. Om hieraan tegemoet te komen, lijkt het Bureau een uit gave als de bedoelde volkomen gewettigd. Mr. J. Schoutendorp. De correspondent van het »Hbl." te Batavia seint, dat de landsadvocaat aldaar, mr, J. Schou tendorp, zoo ernstig ongesteld is, dat zijn toestand hopeloos moet worden geacht. De koninklijke familie. Men mieldt ons uit Apeldoorn: Hedenmorgen vertrok de Koninklijke Familie per extra-trein om 8.36 uur van Het Loo naar de Residentie. H. M„ de Prins en de Prinses wandelden naar den trein, waar zij, alvorens in te stijgen, afscheid namen van den Burgemees ter, Mr Wi. Roosmal© Nepveu. Bij vertrek juichte het publiek de vorstelijke personen hartelijk toe, wat deze vriendelijk groetend beantwoordden. Men seint ons uit Apeldoorn: Misleid. Half Nederland is in Juni te hoop geloopen tegen de Invoerrechten. Verhooging mocht er niet komen, in geen geval. Dat zou de levensbehoeften duurder maken, den handel fnuiken, den kleinen man druk ken. Ook menig Christelijk keizer liet zich van de wijs brengen en stemde links. Geen verhooging van tariefopbrengst? Dat in 1911 raim een half millioen, in 1912 ruim een heel mihoen aan invoerrechten méér werd betaald onder het bestaande tarief, nie mand merkte er iets van, niemand voelde het. Nu is er een liberaal ministerie. Nu zou het Tarief, het heilige onschendbare, bestaande Tarief, veilig zijn.... Niet waar nDe minister heeft een commissie benoemd voor een technische herziening der invoerrech ten, waarvan hy 5 millioen meer opbrengst ver wacht." Aldus deelde mr. dr. Kooien in de Kamerzit ting van Dinsdag droogjes mede. Tariefverhooging alzoo. Vijf milioen meer. Onder liberaal bewind. (Tijd.) Toezicht op levensmiddelen. Door de heeren dr. W. H. Maosholt, mr. H. I. Schönfeld, D. Bruins, C. F. Boelken, mr. C- flS f60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1