Ingezonden Mededeelingen. Genezinsr yan een Schoolmeisje. 'JÓ Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. den band tusschen chef en corps. Echter is bij dat overleg groote voorzichtigheid geboden, op dat men niet teveel in één richting gaaf De sterkte van het politiecorps in een ver ordening vast te leggen, lijkt den hoer Roest van Limburg een ernstig bezwaar, en het opmaken van processen-Verhaal als maatstaf voor den ijver van agenten, acht hij uit den booze. Tweede Kamer. Als de Tweede Kamer vóór Kertmis niet met het begrootingswerk gereed komt, bestaat het plan, om 6 Januari weer bijeen te komen tot voortzetting van dat werk. Conflict aan het Tandheelkundig instituut. Naar wij vernemen moet aan het Tandheel kundig Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht een conflict uitgebroken zijn tusschen de lectoren Bakker en De Vries. De heer Bakker moet, zijn we juist ingelicht, het plan hebben om aan tandheelkundige studenten van andere leerjaren les te gaan geven, waartegen de heer rDe Vries, wiens leerlingen dit betreft, zich verzet heeft. Het conflict moet reeds zoo'n vorm aangenomen heb ben, dat de rector-magnificus van de Utrechtsche Universitet, prof. Kouwer, er in gemengd is. Een conferentie tusschen hem en de lectoren van het Tandheelkundig Instituut moet reeds hebben plaats gehad. Pernis en Rozenburg. Staatscourant no. 292 bevat de wet tot wijzi ging van de grens tusschen de gemeenten Pernis en Rozenburg. Internationaal Rubbercongres. Voor het internationaal rubber-congres met tentoonstelling, dat in 1914 te Batavia zal wor den gehouden, zal als vertegenwoordiger der Ned. regeering prof. dr. G. van Iterson Jr., hoog leeraar aan de technische hoogeschool te Delft afgevaardigd worden. Pensioenwet gemeenteambtenaren. Staatscourant no. 292 bevat het kon. besluit tot vaststelling van een algemeenen maatre gel van bestuur als "bedoeld in artikel 73 der Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913. De gemeentelijke betrekkingen waaraan uitzicht op pensioen op 55-jarige leeftijd is verbonden agent van politie, veldwachter, nachtwaker, commandant van en brandmeester, brandwacht of kraandraaier bij een beroepsbrandweer, haven loods, wegwerker, straatmaker, machinist en stoker bij eenigen tak van dienst, ontsmetter en helper hij een ontsmettinsdienst, scheikundige bacterioloog, vroedvrouw, verpleger in een zie kenhuis of in een krankzinnigengesticht, ambte naar voor een dienst van kantoren en lijnen van eenen gemeentelijken telephoondienst. Onder agenten van politie verstaat dit artikel ook hen, die dienen in den rang van brigadier of brigadier-titulair. De geneeskundigen benoemd tot het instellen van een onderzoek naar den gezondheidstoestand van een gemeenteambtenaar, zenden hunne op het onderzoek betrekking hebbende verklaring aan den Pensioenraad. De Raad doet, indien niet reeds een pensioen aanvrage van den belanghebbende respectievelijk een verzoek om teruggave van de door hem be taalde pensioenbijdragen is ingekomen, de ver klaring met zyn advies omtrent hare bewijs kracht toekomen aan den minister van Financiën) die den burgemeester der betrokken gemeente mededeelt, of naar zyn, 's ministers, meening» de verklaring grond oplevert voor toekenning van pensioen, respectievelijk voor het teruggeven van de betaalde pensioenbijdragen. Die burgemeester stelt den ambtenaar van den inhoud van 's-ministers mededeeling in kennis. Het honorarium van een aangewezen genees kundige voor het verrichten van een onderzoek als hiervoren bedoeld, bedraagt ten hoogste vyf gulden of, is de betrokkene een specialist van een onderdeel der geneeskunde ten hoogste tien gulden. Reis- en verblijfkosten worden den genees kundige vergoed. De volgende artikelen regelen de periodieke inzending van stukken en opgaven door het ge meente bestunr aan den minister van Financiën door dezen aan den pensioenraad, de gemeente besturen en belanghebbende ambtenaren. Wanneer een oud-gemeente-ambtenaar of een oud burgelijk ambenaar, een oud leeraar of een oud-onderwyzer, herplaatst wordt in een gemeen telijke betrekking, verzoekt 't bestuur der betrok ken gemeente den minister van Financiën, of in sommigen gevallen den Burgerlijken Pensioenraad, om een opgave van 't bedrag dat den belangheb bende, laatstelijk vóór zyn herplaatsing als ge meente-ambtenaar of als burgelijk ambtenaar, leeraar ol onderwijzer, tot pensioengrondslag heeft gestrekt. De gemeentebesturen storten de ingevolge de Pensioenwet verschuldigde pensioenbijdragen bjj een betaalmeester. De storting van de bijdragen, verschuldigd op grond van artt. 40 en 43 dier wet geschiedt kwartaalsgewijze. Op de verant woording door de gemeentebesturen van de pen sioensbijdragen, wordt, vervolgt de minister, aan Financiën controle uitgeoefend. De Pensioenraad is bevoegd van de gemeente besturen en van de departementen van algemeen bestuur de inlichtingen te vragen, die hij meent noodig te hebben voor het behoorlijk vervullen van zijn taak. Elk besluit tot toekenning van pensioen, ten laste van het fonds, wordt in afschrift medege deeld aan den gepensionneerde, aan het bestuur der gemeente, die de gepensionneerde in de be trekking, voor het vervullen waarvan hem pensi oen werd toegekend, heeft gediend, aan den Pensioenraad en aan den directeur van het fonds. De pensioenen worden bij de directie van het fonds in het. grootboek der pensioenen voor de gemeenteambtenaren ingeschreven. De gepensionneerden ontvangen een bewijs van inschrijving van hun pensioen, in den vorm van een boekje met coupons voor de inning. Elk boekje bevat coupons voor twee jaren. Een gepensionneerde ontvangt zijn pensioen boekje op vertoon van het hem gezonden afschrift van het besluit tot regeling van zijn pensioen, van den ambtenaar, belast met de betaling van dat pensioen. De gepensionneerde stelt op den omslag van het boekje, in tegenwoordigheid van dien amb tenaar, zijne handteekening. Heeft hij de coupons, die zich in het boekje bevonden, verbruikt, dan wordt hem op zijne aanvrage, tegen afgifte van den omslag van het boekje met de vaste couponstrooken, door bedoel den ambtenaar een nieuw boekje uitgereikt. Ieder gepensionneerde deelt zoodra mogelijk, nadat hij een afschrift heeft ontvangen, van het besluit, tot regeling van zijn pensioen, den direc teur van het fonds schriftelijk mede, in welke gemeente hij zijn pensioen wenscht te zien uit betaald. Wenscht hij zijn pensioen door een gemachtig de te doen innen, dan geeft hij tevens op naam en woonplaats van dien gemachtigde. De gelden, die de directeur van het fonds den gemeentebesturen doet toekomen voor de betaling van de pensioenen, worden afzonderlijk beheerd. De pensioenen van ten hoogste zeshonderd gul den worden in maandelijksche, die van meer dan zeshonderd gulden in driemaandelijksche termijnen betaald. De ambtenaar, belast met het betalen van een pensioen, neemt vóór de betaling van een termijn een coupon, waarop het te innen bedrag bij de directie van het fonds is ingevuld, uit het pen sioenboekje van den gepensionneerde, De gepensionneerde of zijn gemachtigde plaatst op de coupon zijne handteekening voor ontvangst, in tegenwoordigheid van bedoelden ambtenaar.| De betaling aan een gemachtigde geschiedt slecht op vertoon van de volmacht en tegen af gifte van eene attestatie de vita van den gepen sionneerde. Bij overlijden van een gepensionneerd gemeen te-ambtenaar zenden de erfgenamen het pensioen boekje van den overledene met eene verklaring van erfrecht aan den directeur van het fonds, die zorg draagt voor de uitbetaling van het pensioen over het vierendeeljaars, waarin de gepension neerde is overleden. Wanneer een ambtenaar, in dienst eener ge meente, die de verklaring aflegt, bedoeld in art- 68 der Pensioenwet, wordt gepensionneerd, ont vangt het bestuur dier gemeente bij het afschrift van het besluit tot toekenning van pensioen, van den minister van Financiën eene opgave van bet pensioenbedrag dat door de gemeente jaarljjks aan het fonds moet worden uitgekeerd. Tienjarig Bestaan van de Katholieke Sociale Actie. Met het oog op degenen, die op H. Driekonin gendag, van verre komende, te laat in Utrecht arriveeren, om tydig in de Pontificale H. Mis aanwezig te zijn, zal er te h a 1 f t w a a 1 f in de Kapel van de Eerwaarde Broeders van St Jo annes de Deo, Maria-plaats (5 minuten afstand van het Centraal Station) een H. Mis worden gelezen. Aan zooveel mogelijk alle katholieke sociale vereenigingen is een uitnoodiging gezonden, om zich ter Feestvergadering in het Gebouw Tivoli (om 2 en om 8 uur) door twee afgevaardigden te doen vertegenwoordigen. Mochten vereenigin gen deze uitnoodiging niet ontvangen hebben, en toch afgevaardigden wenschen te zenden, dan worden zij verzocht, zich zoo spoedig mogelyk tot het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Lei den te wenden. Alle afgevaardigden ontvangen een kaart met besproken plaats. Er worden ech ter niet meer kaarten uitgegeven, dan er zit plaatsen zyn. Er zonder kaart kan niemand worden toegelaten. Spoedig zal het geheele programma dezer plechtige feestviering kunnen worden gepu bliceerd. Thans kan reeds worden medegedeeld, dat de feestvergaderingen zullen worden opgeluisterd door eenige zangnummers, ten gehoore gebracht door het dubbel-kwartet »Sine Nomine" en de R. K. Zangvereeniging »Arti et Charitati". Het Plaatselijk Comité voor de K. S. A. te Utrecht heeft zich welwillend belast, voor de verschillende regelingen te zullen zorgen. Alles belooft, dat het een feestviering zal wor den, der Katholieke Sociale Actie waardig. Moge nu ook jiJong Limburg" door veler bydragen in staat gesteld worden, om door het aanbieden van een groote Feestgave de feestvreugde te verhoe- gen. Het Stichtingsfonds is in den loop der jaren opgeteerd. Moge aan het Centraal Bureau een nieuw werkkapitaal geschonken worden, opdat zyn toekomst voorgoed verzekerd zy. Naar wij vernemen, heeft Z. E. Kardinaal Van Rossum ook een gift toegezegd. Onze onaf hankely kheidsfeestvieri ng. De Londenschc „Times" schrijft een hoofdar tikel in zeer vuiendelijken geest over de in Ne derland gevierde feesten voor het hefstel van de onafhankelijkheid. Het blad stelt in het licht, dat. de vrienden van de vrijheid in Europa, met name die Engelse hen, het herstel van onze .onaf- haneklijkheid en de vreedzame ontwikkeling van Nederland onder het Oranje-hui» vol vreugde moestem begroeten. De Engelschen vooral wie» gens de nauwe banden, die de twee volken al toos verbonden hebben. Engeland heeft aan Ne derland, maai- omgekeerd Nederland ook aan En geland veel te danken. Het portret dat wij hierbij afdrukken is daf van de kleine Juliette Mennet, een schoolmeisje van 11 jaren. De kinderen zijn in de klasse1 gedurende een maand. Het lezen van het onderstaan ,e kan •liet zonder belang zijn voor de ouaers van school kinderen welker gezondheid niet algeheelé vol doening gfeeft. Mevr. Monnet die te Lyon woont, 40, rue de la Quarantaine, de moeder van dit meisje, schryft ons het volgende: Kleine Juliette Monnet. „Toen mijn dochtertje Juliette heel klein was. heeft zij een luchtpijlp- en longontsteking1 gehad en sedert dien tijd was zij tenger gebleven. Onge veer een jaar geleden werd haar gezondheid slecht. Het kind leed zeer door den groei en bovendien deer vermoeidheid ten gevolge van haar school werk. Zij had den lust verloren, zoowel in haav werk als in haar spelen; zij was zwak, bleek en zenuwachtig. Zij a.t niet dan tegen haar zin en be klaagde zich eiken dag over hoofdpijn, verblindin gen en duizelingen. Bovendien was zij vol op de borst geworden en kon niet gauw loopen zonder dadelijk buiten adem te zijn. Daar noch verster kende, noch ijzerhoudende middelen dien staat van bloedarmoede hadden kunnen overwinnen, heb ik gedacht haar de Pink Pillen te doen ge bruiken, waarover iedereen zoo veel spreekt. Deze pillen hebben de zoo zeer geiwenschte gene zing gebracht. Nu is mijn dochtertje krachtig, v rooi ijk en vol opgewektheid. Zij doet haar werk met volharding' en regelmaat." Indien uw kind geen lust in schoolwerk hoeft, gec-ine vorderingen maakt, zijt gij' dan welzeker dat dit alleen uit luiheid voortkomt? Is het kind vol maakt gezond? Is bet zoo sterk als hef, moet' zijn? Wordt het niet door den groei gekweld? Beknor het niet, indien het niet wel is. De studie is moeie- lij'k voor zieken en voor zwakken. Breng het kina eeikl op krachten, geef het daartoe de Pink' Pillen en wanneer zijne krachten voldoende zijn, dan kunt gij eischen dat het zijn werk zal doen. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdamvoor Rot terdam Snabilé, 7 Groote MarktS. G. Wulff, Westnieuwland no. 8; voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelhof Hovingh, P. J. van der Sman, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en f 9.de zes doozen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht iu den morgen van 13 Dec. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.6 te Valentia. Laagste barometerstand 737.1 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: mees' matige westelyke 'tot zuidwestelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, overdag iets zachter. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie portemonnaie's, R. K. kerkboekje. Aan de volgende adressenkinderhandschoen en eenige centen, Noordijk, Nieuwstraat 21 klu wen garen en afgeknipte kous, Hoogdalem, Broersveld 160; postduif Nederpelt, Broersvest, 9 R K. kerkboekje, v. d. Burg, Sint-Anna Zuster straat 26rozenkrans, Schilperoort, Singel 13816 kinderschortje, Guis, Strijenschestraat 1. Liefdadigheidspredikatie. De leden der Vereeniging van den H. Vincen* tius van Paulo hebben weer het voorrecht een geestelijke oefening of retraite in de fraaie kapel van hun vernieuwd St. Liduina-Gesticht te hou den. De hier zoo welbekende pater Bernardinus Metz, van de Orde der Franciscanen Conventueeleu te Leuven (B.), leidt de vijfdaagsche geestelijk0 oefeningen, die 's morgenss en 's avonds met voor- beeldigen ijver door de heeren Vincentianen wor den gevolgd. Dat St. Vincentius' geestelijke zonen aan het verheven doel dezer oefeningen ook een practisch resultaat willen verbinden, ligt zeker geheel op hun weg. Daarom zal morgen (Zondag) de wel eer w. pater Bernardinus Metz een beroep doen op den overbekenden liefdadigheidszin van Schie dams Katholieken voor de veelzijdige liefdewerken der St. Vincentius-Vereenigmg. Morgen-ochtend, onder de Hoogmis ten 10£ in de O. L. Vrouw Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven, en morgen avond, onder het Lof ten 6 ure in de St. Janskerk, aan de Lange Haven, zal pater Bernardinus de weldadigheid inroepen van onze katholieke stad- nooten bijzonder voor het omvangrijk liefdewerk der St. Vincentius-Vereenigingde verpleging der haar toevertrouwde voogdijkinderen. De gulden mond van onzen zoo sympathieken begaafden landgenoot zal zeker het groot belang van dit bijzonder liefdewerk voldoende uiteen zetten. Inderdaad, waar 't hier geldt arme verlaten kinderen, die anders aan de neutrale Staatsin stellingen zouden ten prooi vallen, zal men reeds eenigszins begrijpen, welk een hoogst lof waardig liefdewerk de St. Vincentius-Vereeniging verricht door zich met de voogdij van die arme kleinen te belasten maar ook welke groote offers dit liefdewerk eischt. Moge het heerlijk woord van Hem, Die eens in zijn oneindige liefde ge sproken heeftsLaat de kinderen tot Mij komen...." ingang vinden bij onze katholieke stadgenooten. Een ruime opbrengst van de col lecte die morgen in onze kerken wordt gehou den, toone, dat Schiedams Katholieken medege voelen, waar het hart der Vincentianen zoo warm voor de arme verlaten kleinen klopt. G is ter-middag is de geladen aak „S t Jozef" in de Voorhaven in aanraking gekomen met de stoomboot „Zeelandia". Door de boeg spriet van de aak werd het stuurboordwant van de stoomboot afgekapt en in het midden inge drukt. Heden-morgen z ij nvaneenpraam lig gende in de Buitenhaven uit het vooronder tvveo paar laarzen ontvreemd. Een van die beide pa ren werd in de buuTt teruggevonden. Naar het andere wordt een onderzoek ingesteld. Hoogwater te Schiedam: Zondag 14 Dec. 4.18 v.m., 4.34 n.m., Maandag 15 Dec. 5.04 v.m„ 5.17 n.m. Veel geschreeuw en weinig wol. Mynheer de Redacteur Bovenstaand spreekwoord kwam mij in de ge dachte toen ik de circulaire in handen kreeg uit gegeven door het bestuur van de Algemeene Coöp. Bakkerij »Door Eendracht Sterker." Het zou inderdaad vermakelijk zijn voor het besiuur der Algemeene Coöp. Bakkerij, wanneer het waarheid bevatte, dat zij alleen leverde, het beste broodhet zwaarste brood, het zuiverste brooden dus van zelf (zij zegt het ook zelf) het zuiverste brood. Men moet wel een groote dosis brutaliteit bezitten, om, nu met een dergelijk nieuws bij het Schiedamsche publiek te komen. Of is het bestuur van de Alg. Coöp. Bakkerij baar flater niet bewust? Of meent zij dat de Schie damsche Ceöperatoren geen kennis hebben geno men van de besprekingen in den Gemeenteraad? Immers in de raadsvergadering van 7 Oct. j.l. ver klaarde de heer Schreuder, dat hij bij verschillende particuliere bakkers, en bij de Alg. Coöp. Bakkerij een brood heeft laten halen en de uitkomst was, toen hij het brood woog, dat het brood van de Alg. Coöp. Bakkerij schraal ö1/, ons woog, en was op een na het minst in gewicht van bedoeld brood. De heer Van der Zee had een dergelijke proef genomen, en concludeerde dat de Alg. Coöp Bakkerij in het gewicht van het brood te kort schiet. Na een dergelijke flater begaan te hebben, zou men m.i. van schaamte in zijn schulp krui pen. Maar neen, nu wordt het Schiedamsche pu bliek een weegschaal getoond waarop twee broo- den liggen. Aan de eene zijde een brood van den particulieren bakker, en aan de andere zijde een brood van de Alg. Coöperatie. Het brood van de Alg. Coöp. daalt heelemaal naar beneden, en dat van den particulieren bakker natuurlijk heelemaal naar boven. Het bestuur heeft schijnbaar vergeten de schalen gelyk te maken, aDders kan men niet aan zoo'n groot verschil komen. Vervolgens worden wij onthaald op de ver schillende voordeelen welke de Alg. Coöp. Bakkerij haren leden biedt. Zij belooft geen 10 maar keert elk jaar 67 van de winst uit. De 33 welke nog overblijven besteedt zy voor verschil lende doeleinden, zooals gratis brood bij ziekte of werkloosheid, harer leden, geeft voorts geld voor vacantie kolonies en de ver. van tuberculooze be strijding (Consulatie-bureau) en: (dit schijnen zeker de Schiedamsche Katholieken niet te mogen weten), zij stelt ook (f100.—) honderd gulden beschikbaar voor het Bureau voor Arbeid(ers) recht. Mag het Schiedamsche publiek niet weten, dat de Algemeene Coöp. Bakkery telken jare een be drag uitstrekt (van 100 gulden) voor een zuiver (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegev en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2