Staten- Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. zelde verscheidene waterdicht© compartimenten, die vol water liepen. Een draadloos telegram van den onderadmiraal van liet eskader meldt, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat. De zee is betrekkelijk kalm. Het schip vaart 8 knoopen per uur met hare bak b oord-mac hi nes, en is begeleid door, den kruiser „Delaware" en twee steenkoolschepen. Gis teren bevond het schip zich op 1200 mijlen van Hampton Road. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 13 December. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting worden voorgezet. Het is weer een dag van replieken. De beer Kooien richt zich eerst tot den heer De Meester, die een z.i. onverklaarbare vergissing ten aanzien van minister Kolkman heeft begaan. Hij meent voorts, dat de minister van financiën op enkele punten niet de gewenschte ophelde ringen heeft verschaft, zóó met betrekking tot de vraag aangaande een techtische herziening van het tarief. De heer Bos komt terug op het incident tus- schen de heeren Troelstra en Marchant en deelt mede, dat de laatste zich vereenigt met wat op p. 25 van het Voorloopig Verslag voorkomt. Spr. gaat nader in op de positie der vrijzinnig democraten en voorts op de wijze, waarop hij zich van de opdracht tot kapinetsformatie heett gekweten en de verwijteen van den heer Troelstra dienaangaande ook tot de concentratie gericht. Hij verklaart, waarom de concentratie niet on middellijk aan de S.D.A.P. heeft medegedeeld, waarom de deelneming dezer partij aan de regee ring toen reeds was een conditio sine qua non voor de uitvoering van het program. Hij zet ook uiteen, waarom hij zich na de weigering niet tot tot de concentratie heett gericht. Spr. verdedigt zich nog tegen verschillende an dere verwijten van den heer Troelstra en merkt daarbij op, dat hij met alle waardeering voor dit kabiuet de oplossing van de crisis, een teruggang in ons parlementarisme acht. Den heer A a 1 b e r s e wijst er op, dat de vrijzin nigen geen organische staatsleer aanhangen, geenjpu- bliekrechterlijk vertegenwoordiging van belangen wenschen, doch vrije organi-atie. Met het stand punt van de regeering in het onderwijs-vraagstuk stemt spr. in. Tot slot zegt spr. nog eenige woorden over de rede van minister Gort v. d. Linden en over het kabinet in het algemeen. De heer Troelstra krijgt dan het woord voor een persoonlijk feit en maakt zijn verontschuldiging, dat bij gisteren met een goede traditie van de Kamer gebroken heeft. Intuschen moet htj zijn zakelijke mededeeling intact laten. De algemeene beschouwingen worden voortgezet. De heer De Meester beantwoordt eersteven den heer Van Wijnbergen en wijdt dan eenige opmerkingen aan het tarief. Vervolgens richt hij zich tot den heer LoefT in zake de verantwoor delijkheid der concentratie voor de oplossing van de crisis. Door samenwerking van vrijzinnigen en sociaal-democraten onder wederzijdsche in schikkelijkheid zou z.i. veel grooter zekerheid zijn verkregen ten opzichte van de gewenschte her vormingen. Spr. zet ten slotte zijn standpunt ten aanzien van het kabinet uiteen. de heer T y d e m a n maakt ook eenige op merkingen over de organisatie staatsleer en houdt tegenover den heer Lohman vol, dat dr. Kuyper, de openbare school in discrediet heeft gebracht. Spr. verdedigt de politiek der vrij liberale partij, gaat in op het onderwijs-vraagstuk en be spreekt het seperatisme in antwoord aan den heer van Wijnbergen. Met betrekking tot de herstemmingsvragen der S.D.A.P. en het imperatief mandaat, beantwoord spr. nog den heer Rutgers en ten slotte verdedigt hij zijn meeningen nog eens tegenover den heer Troelstra. De heer R u t g e rs houdt vol, dat het regee- program niet wordt gemotiveerd door de uitspreak der kiezere en dat bij art. 369 der Invaliditeits wet niet is beslist over het rechtsbeginsel van staatspensipen. De heer L o e f f houdt zijn meening vol omtrent de vervulling van staatsbeambten door socialisten, omdat, hoezeer hij het verschil kent tusschen de de revolutionnairen en de philosofen, hij wel weet, dat menigmaal de philosofen door hun leerstellin gen de meer «practischen" tot daden brachten welke zij niet" bedoelden. Ten aanzien van de beweerde «ruiling van grondwetsartikelen" zegt hij, dat een groot deel der rechterzijde onverschillig is ten aanzien van het kiesrecht en men tot haar dus niet kan zeg gen of gij zijt er voor en dan moogt gij uw medewerking niet afhankelijk stellen van wat er met het onderwijsartikel geschiedt, of zijt gij er tegen en dan kunt gij voor dien prijs uw medewerking niet toezeggen. Hij vraagt, of het kabinet er tegen kan, heb ben zich «conciliatiekabinet" te noemen, dan zal spreker zeggen«accipio nomen, accipio omen". Ten opzichte van de houding van de Katho lieken jegens het voorstel mee te werken, tot oplossing van de onderwijskwestie, zegt hij, dat de toestand sedert het optreden van het kabinet is veranderd omdat van de paragraaf in de Troon rede thans de gewenschte aanvulling is gekomen door de conciliante verklaring van den minister. De minister neemt door die verklaring ten aan zien van het verdere verloop van het werk, dat hij ondernemen gaat, een zware verantwoorde lijkheid op zich. Hij zal later beter kunnen zeg gen «reken den uitslag niet", hij zal moeten slagen. Ook van de linkerzijde in de Kamer zijn vriendelijke klanken vernomen. Welnu, onder zulke omstandigheden zou het van de Katholieken Part ij niet juist en niet oir baar zijn, de aanvanke lijke weigering om deel te nemen aan de Staatscommissie, te hand haven. Zij trekt diedusin. (Bravo's vau links en van rechts). De beer Van der Voort van Z ij p zegt, dat de Christelijke schooi jaren lang is geweest zaak vau geloot en van gebed. Gaarne gelooft hij, dat deze regeering oprecht wenscht, den schoolstrijd te beëindigen en ook spreker zou gaarne dat einde zien, maar alle wolken zijn nog niet verdreven. Immers, voor de anti-revolutionnairen is het slechts de vraag, in hoeverre de bevrediging zal gaan. Zal die bestaan in financieele gelijk stelling zonder dat de paedagogische vrijheid er door wordt aangetast? Eerst wanneer dat vast staat, kan men aan de commissie deelnemen. Hij vraagt, of de minister zijn lust tot bevre diging van den schoolstrijd niet wil toonen door een daad. Die daad zou moeten zijn, dat de re- geering zelve het onderwijsartikel in haar grond wetsvoorstellen zou betrekken. De heer Schaper geeft nadere inlichtingen omtrent het bezoek, dat hij en de heer Vliegen aan den heer Bos brachten, toen deze reeds geen kabinetsformateur meer was. Hij verklaart, dat de heer Bos is geen enkel opzicht den smaad verdient, welke de heer Troelstra dezen in een deel zijner rede heeft aangewreven. De minister van Financiën, de heer Be rt- 1 i n g, verklaart, dat hij reeds heett gezegd, dat hij versterking van middelen noodig acht, het geen ook in de troonrede is te lezen. Nieuwe belastingen zal hij niet voorstellen, wanneer de oude voldoende zijn. 0«k van een fiscale herzie ning van het tarief wil hij niet weten en met een «technische'" herziening zou hij toch geen vijf millioen er uit kunnen krijgen. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Linden, zegt bij re pliek, dat alle schijn alsof dit kabinet de kas tanjes uit het vuur zou hebben gehaald voor de concentratie, door dit debat is verdwenen. Op die wijze heeft hij rekening gehouden met de uitspraak van de stembus, dat hij de kiezers niet slechts heeft geteld, maar ook gewogen. Hij is tot de conclusie gekomen, dat er een blijvende stroom is voor algemeen kiesrecht en staatspen sioen. Ook rekent hij op een meerderheid in de Kamer, zij het niet op bepaalde partijen. Groot vertrouwen had hij op de bezadigdheid en het gezond verstand van de Kamer en het eert de rechterzijde zeer, dat zij haar aanvankelijk wan trouwen heeft kunnen overwinnen. Immers er behoort veel toe, een houding prijs te geven. Der regeering is het een groot genoegen. Bij de onderwijs-bevrediging moeten beide partijen uitgaan niet op de overwinning, maar op den vrede. Wel bedoelde hij te beloven finan cieele gelijkstelling voor openbaar en bijzonder onderwijs, doch verder kan hij onmogelijk gaan. In de staatscommissie zullen alle eischen van de rechterzijde kunnen besproken worden, maar of de poging tot verzoening zal slagen, kan hy on mogelijk garandeeren. Mislukt de poging, welnu, dan is de zaak even zoo als nu. De regeering zou het evenwel niet begonnen zijn, wanneer zij niet dacht, dat er groote kans van slagen is. Het zou ook toch zeer te betreuren zijn, wanneer verstandige mannen, bezield met goede voornemens, elkaar ten deze niet zouden verstaan. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Omtrent de artikelen zelf (Huis der Koningin) klaagt de heer Bichon van IJselmonde over de overschrijding van de raming voor de verbouwing van het paleis Het Loo. Het is niet om het geld maar het principe. Hij wijst er op, dat een bepaalde som is vastgesteld voor het onderhoud der paleizen en dat die is overschreden. De redenen voor een en ander genoemd, acht hij feitelijk grond te missen. (De redenaar is zeer slecht verstaanbaar) De minister van Financiën, de heer B e r 11 i n g, antwoord dat het een zeer oud gebouw geldt en dat daarbij vaak voorkomt, dat men, eenmaal brekende, ziet dat er nog veel te verbeteren valt. De eetzaal bleek o.a. niet behoorlijk te veranderen Het was een pijpenlade kachel moest er uit worden gedragen als er een diner is. Hoofdstuk 1 is aangenomen. Heden half twee hoofdstuk II (Hooge colleges van Staat). Tweede Kamerverkiezingen. ROTTERDAM. De minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende dat, ten gevolge van het door den heer J. Lasonder genomen ontslag als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Rotterdam III, eene verkiezing moet plaats hebben- voor een lid van die Kamer, heeft goedgevonden te bepalen, dat die verkiezing zal plaats hebben op Woensdag 24 December e. k., de stemming, zoo noodig, op Woensdag 7 Januari d. a. v., de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 14 Januari d. a. v. Onderscheiding. De Duitsche keizer heeft benoemd tot ridder der Pruische kroonorde 2 klasse, de kapitein ter zee W. F. Erp Taalman Kiptot ridder 4 klasse in de orde van den rooden Adelaar, de officier van gezondheid bij de zeemacht R. A. F. Lach de Bèit, terwijl het algemeen eereteeken is toe gekend aan den onderofficier bij de marine A. B- van Reek. De Haarlemsche Hanze. De Centrale Raadsvergadering van de Haarlem sche «Hanze", welke op Dinsdag^J^ Dec. a.s. te Rotterdam zou worden gehouden, is thans tot nader datum uitgesteld. Vierkante stuivers. Blijkens de Memorie van Antwoord van den minister van Financiën zullen de vierkante stuivers bij het begin van het jaar 1914 in omloop worden gebracht. Gift van de Koningin voor de De Witt- standbeelden. H. M. de Koningin heeft een gift doen toe komen aan het comité voor1 een standbeeld voor Johan de Witt te 's-Gravenliagfe, en aan het comité voor een standbeeld voor de Gebrs. de Witt te Dordrecht, als een blijk van belang stelling in het door deze heide comité's be oogde doel. Onze koloniën en de mogendheden. De Haarlemsche berichtgever van tie „Tel." -meldt: De heer W. A. van Aken, gepens. zee-officier en schrijver van de brochure ,,'s Lands welvaart in gevaar", heeft Vrijdagavond in een voordracht over de Nederlandsche marine voor de Haarlem sche afdeelingi van „Onze Vloot" o.m. medege deeld, dat hij uit betrouwbare bron had verno men, dat Amerika en Australië, die beide belang hebben bij het Nedcrlandsch blijven van onze koloniën in Azië, de toezegging zouden hebben gedaan, Nederland bij' een eventneelen aanval dp Oost-Indië te steunen, wanneer onze vloot in behoorlijken staat zou worden gebracht. Telegraafkantoor Vlissingen. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat het Rijkstelegraafkan toor te Vlissingen, met ingang van 1 Januari 1914, voorloopig voor den tijd van één jaar, voor den telegraafdienst onafgebroken, dag en nacht, zal worden opengesteld. Vrjje uitoefening der geneeskunst. De regeering heeft den Centralen Gezondheids" raad om advies verzocht inzake het adres van de heeren jhr. van Holthe tot Echten, van Houten en prof. van Hamel, strekkende tot toelating van de vrije uitoefening der geneeskunst. Landverhuizing. Naar men verneemt, is mr. S. L. Veenstra, re ferendaris aan het departement van justitie, te 's-Gravenhage, gekozen tot secretaris van de op gerichte Nederlandsche Vereeniging Landver huizing. Oud minister Colyn. De „Sumatra-Post" van 19 November meldt: De oud-minister van Oorlog:, Colijh, van Atjeh hier w:eer teruggekeerd, vertrekt morgen én zal op zijn Indische reis nog: Zuid-Sumatra, Java en Makassar- bezoeken om daarna in Februari naar Nederland terug te keeren. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Dec. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.3 te lledaix. Laagste barometerstand 746.9 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige krachtige zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen zelfde temperatuur. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdag-middag hield bovengenoemde Kamer, onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Witt- kampf, vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Er was o.a. ingekomen een missive van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin deze mededeelde, dat hij voor nemens is te bevorderen, dat een ontwerp van wet, houdende vaststelling van regelen betreffende de aanduiding van handelswaren aanhangig wor den gemaakt en dat het zeer op prijs zou stellen, zoo mogelijk spoedig te vernemen, tot welke op merkingen een bij die missive gevoegd voor-ont werp van zulk een wet de Kamer aanleiding geeft. De Voorzitter had deze stukken doen stellen in handen van eene commissie, bestaande uit de heeren A. Cool Mzn., H. J. Jansen en A. H. M. Melchers, tot het uitbrengen van praeadvies. Nadat de Kamer met het advies dezer commissie was in kennis gesteld, werd met algemeene stem men besloten, den Minister mee te deelen, dat de Kamer het beginsel, in het wetsontwerp neer gelegd, om maatregelen tegen bedrog van den handel te nemen, ten zeerste toejuicht, maar een dergelijke wet naar hare meening enkel dan nut zou kunnen stichten, indien de mogelykheid van ont duiking tot een minimum wordt teruggebracht, Van het Centraal Bestuur vau den Nederland- schen Tuinbouwraad had de Kamer een verzoek ontvangen om adhaesie te betuigen van zijn adres aan Z.E. den Minister van Waterstaat d.d. 8 No vember 1913, houdende het verzoek om het daar heen te willen leiden, dat het maximum gewicht der postpakketten worde verhoogd tot 10 Kilogram en de maximum afmetingen worden gebracht op 100 c.M. X C-M- X Iff °f °P 100 c.M. X 36 c.M. X 19 M. Met algemeene stemmen werd tot adhaesiebetuiging besloten. Door heeren Burgemeester en wethouders van Schiedam was ten fine van advies in handen van de Kamer gesteld een tot den Gemeenteraad gericht verzoek van den heer Jan J. Gabel Jr. alhier, om te worden aangesteld tot makelaar in assurantiën en hypotheken. De Kamer besloot tot inwilliging van het verzoek te adviseeren. Naar aanleiding van een door den heer H. J. Jansen in de vorige vergadering gemaakte opmer king, dat hij telkens weer klachten er over hoort, dat de tijd, gedurende welken in de wintermaanden de bruggen en sluizen in onze gemeente zonder verhooging van tarief bediend worden, niet langer is, was in die vergadering besloten, dat de secretaris zou trachten een exemplaar te verkrijgen der Rotterdamscbe verordeningen, waarin het openen en sluiten der bruggen en sluizen voor die gemeente geregeld is. Dientengevolge had de secretaris zich een exemplaar der hierop betrekking hebbende Rotterdamsche verordeningen aangeschaft. De Kamer besloot deze stukken te stellen in handen der heeren A. Cool Mzn., H. J. Jansen en D. Ris E. Hzn., die eenigen tijd geleden door haar ook werden benoemd tot leden eener commissie om praeadvies uit te brengen over een adres van een dertigtal fabrikanten, handelaren en expediteurs aan den Gemeenteraad, o.m. houdende het ver zoek, dat bruggen en sluizen ook gedurende de wintermaanden zonder verhooging van tarief zul len bediend worden van 's morgens 6 tot 's avonds 8 uur. Door deze commissie zal de zaak dus nader in overweging worden genomen. Wijl bij de rondvraag geen der aanwezigen het woord verlangde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den Gemeen teraad zal, naar wij vernemen, worden gehouden op Dinsdag 23 December a.s. Armenraad. Zooals uit achterstaand© advertentie blijkt, is het bureau van den Armenraad thans gevestigd in het pand aan de Groote Markt no. 6. De Secretaris zal daar te spreken zijn eiken werkdag:, uitgenomen 's Woensdags, van 1 —2 uren 's namiddags. Ook WoensdagS-avonds, van 78 ure, zal daartoe gelegenheid bestaan. St. Vincentius-Vereeniging. De collecte gehouden na de hefdadigheidspreek ten behoeve van de Vereeniging van de H. Vin- centius van Paulo, in de kerken van O. L. V. Visitatie en van den H. Joannes den Dooper heeft opgebracht f500. Nagekomen zijn nog bij den penningmeester N. C. f25.- Ter eere van den H. Vincentius - 7.50 Voor de genezing van mijn dochtertje -10. Uit sympathie voor de Vinc.-Vereen. - 2.50 Van iemand die 't moeilijk missen kan - 1. Voor de ontvaDgst van meerdere giften stellen zich gaarne bereid T. A. J. Zoetmulder, pres. der Conferentie van O. L. Vr. v. d. Rozenkrans, Singel 155. C. H. Scheffers, pres. der Conf. van den H. Joan, den Dooper, Hoogstr. 16. C. J. Wouterlood, pres. der Conf. van O. L. V. Visitatie, Lange Nieuwstr. 53. H. Bertels, penningmeester, Dam 9. V oordrachten wedstrijd. De uitslag van den gister-avond in Odéon van wege de Vereenigde Schiedamsche Tooneeldilet- tanten gehouden nationalen wedstrijd in komische voordrachten en duetten is als volgt Afdeeling Solo's. Ie prijs: Verguld zilveren medaille en 5 gulden, de heer George Voget, Amsterdam, met de voor dracht «Hannes aan de Table d' Héte" 2e prijs: Eerekruis en f2.50, de heer Mulder, Dordrecht, met de voordracht «Japie's Kunstbe schouwing" 3e prijs: Zilveren medaille, de heer Vredenbregt, met de voordracht «Onbeschaafde Negers". Afdeeling Duo's. Ie prijs2 zilveren medailles en f 7.50, duo van Musscher, Haarlem, met het duet «De verliefde Huisknecht" 2e prijs: 2 zilveren medailles en t5.duo mej. v. d. Berg en de heer van Wijngaarden, Rotterdam, met het duet «Keukenkatje" 3e prijs 2 zilveren medaille, duo mej. Kastu- len en de heer Versteeg, met het duet «Soldaten- liefde" Prijs voor de beste uitspraak, gouden medaille, de heer G. Voget, Amsterdam Zangprijs, zilveren medaille, mej. Musscher, Haarlem Zilveren medaille, ter vrije beschikking van de jury, de heer Grapendaal, Jutfaas Publieksprijs, zilveren lauwerkrans, de heer Vredenbregt, Schiedam. „Zang en Vriendschap." Het programma vpor den Nat. ZangWedstrrjd voor Solo- en Dubbel-tnannenkwartetten, uitge schreven door de Schiedamsche Mannenzangver- ecniging „Zang en Vriendschap", dir. oe heer B. Jurgens, te houden op Vrijdag 26 December a.3. (Tweede Kerstdag) is in druk verschenen. De Jury voor dezen wedstrijd zal bestaan uit de heeren B. Jurgens, dir. van de uitschrijvende vereeniging, George Rijke, Rotterdam en Henri Yölmar, Den Haag. Als prijken worden uitgeloofd, voor Solo-kwar tetten 5 Iprijzen, bestaande uit gelden, diploma's, zilveren en bronzen dxaagmedaille, en voor Dub- Lele kwartetten 7 prijzen in gelijken geest t. Voor de solo-kwartetten zijn ingeschreven l0 deelnemende kwartetten. 1. Onderlinge Oefening, Een Haag; 2. Zanggenot, Dordrecht; 3. Orpheus, Den Haag; 4. T.A.V.E.N.U, Rotterdam; 5. Euterp©.- Schiedam; 6. Zaandamsch© Vocaal Mannenkwar- tet, Zaandam; 7. Excelsior, Den Haag; 8. Excel sior, Scheveningen9. Kunst en Vriendschap, Haarlem en 10. Apollo, Amsterdam. Voor dubbel manneiikwartetten1. Onder Ons, Schiedam2. Harmonie, Tiel3. Con Amiore, Rotterdam4. Met z'n Achten, Rotter lam5. Zanglust, Dordrecht; 6. 't Residentie Dubbel- kwartet, Den Haag; 7. Con Anima, Schevenin gen; 8. Arnold Spoel, Hellevoetsluis9. Aurora»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2