Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. 200 min mogelijk moet worden toegepast, maar aan den anderen kant moet men zorgen, dat der justitie niet de middelen worden onthouden om een bewijs te construeeren. De heer S m e e n g e acht de wijze, waarop griffierechten worden geheven, niet altijd practisch. De minister van Justitie, de heer O r t, wil gaarne meer inlichtingen geven omtrent zijn werkplan. Een der redenen welke hem hebben genoopt om het ambt van minister te aanvaarden is de wensch om de verouderde burgerlijke rechts pleging te helpen hervormen een der schoonste zaken die op wetgevend gebied te doen zijn. Eveneens acht hij van urgentie een wijziging van het wetboek van strafvordering dat al laDg niet meer de noodige waarborgen biedt. Er is dan ook een gewoonterecht ontstaan naast het geschreven recht. De beklaagde wordt te veel beschouwd als een object gedurende het voor onderzoek. Hij kan er weinig invloed op uitoefe nen, de regeling van de preventieve hechtenis is eveneens zeer onvoldoende. Voorts is de positie van raadsman in het strafproces zeer gebrekkig. Dit gaat ieder aan, ieder burger kan worden ver volgt op ieder is van toepassing »et tua res agitur." Binnenkort zullen de wetsontwerpen verschijnen en de minister hoopte, dat men tot overeenstem ming kome. Ook zal een goed werk door de Kamer zijn verricht, wanneer zij spoedig het wetsontwerp op voorwaardelijke strafopschorting in behandeling neemt. De korte vrijheidstraffen, die steeds in aantal toenemen, worden al meer en meer een gevaar voor de rechtsorde. Na deze urgente zaken staan op het program van den minister nog tal van zaken. Daaronder noemt hij de psychopathenwet, hoe wel hij geen voldoenden reden ziet om den bur gerlijken rechter in deze zaken in de plaats van den strafrechter te doen treden, de woonwagens wet vooral om de bewoners en hun kinderen te vrijwaren tegen het ontkomen aan tal van nuttige wetten, (Woningwet, Leerplichtwet, enz.), de be rechting van jeugdige misdadigers, het versehil in behandeling naar gelang van de omstandigheden, afzonderlijke behandeling van sonverbeterlijken", waartegen de gewone strafmiddelen volgens de bestaande wetten, blijken niet te helpen, van drankzuchtigen, bedelaars. De administratieve rechtspraak is een zaak, die reeds door de uitvoerige studie, die zij vordert, eenige tijd wachten moet. Het zeerecht wacht op de internationale conferentie. De moeilijkheid omtrent de inschrijving van echtscheidingen komt voort uit den twijfel, wat <^|der swoonplaats" moet worden verstaan, die van den man op het oogenblik der inschrijving of de laatste woonplaats der echtelieden. Een avant-projet is reeds gemaakt om de moeilijkheid op te heffen. Ten aanzien van het geval-Van Dalsum heeft de Minister niet te beoordeelen of de Kamer van Toezicht juist of onjuist uitspraak deed. Hij acht het evenwel niet wenschelijk, dat men hoo- ger beroep gaat toelaten van een waarschuwing. Dan immers zou de waarschuwing juist het ka rakter van straf aannemen. De facteur op de oorlogschepen kan onmoge lijk worden beschouwd als postambtenaar. Hij moet worden beschuwd als de vertegenwoordiger van den kapitein, het hoofd van het drijvend huishouden. Wanneer men aan deze opvatting tornt, komt men in allerlei juridische en feitelijke moeilijkheden. Alwat kan worden gedaan om de preventieve hechtenis met zoo groot mogelijke voorzichtigheid toe te passen, zal gedaan worden. Hij overweegt het zenden van een circulaire, waarin de ambte naren van het O. M., woiden uitgenoodigd, alleen in de uiterste noodzakelijkheid de preventieve hechtenis toe te passen. Voor te schrijven, dat de verdachte eerst wordt gehoord, zou in strijd zijn met de vigeerende wet, maar in de meeste gevallen wordt de preventieve hechtenis bevolen door den rechter com missaris en in dat geval is de verdachte toch reeds gehoord. Aan een strafrechtelijk sanctie van het vannis tot onderhoud van kinderen tegen den uit da ouderlijke macht ontzeten vader, zijn grooten be zwaren verbonden, reeds omdat de ontzette gedu rende den tijd van detentie heelemaal geen ge legenheid heeft, zijn urezin te onderhouden. Wel kan getracht worden, den betrokkene op te sporen, Hij gelooft niet, dat de begrafeniswet toelaat de lijken te verbranden. De kwestie zou in elk geval bij Binnenlandsche Zaken behooren, hoewel de belangen der Justitie er in hooge mate bij betrokken zijn. Aan het handelsregister zal hij alle aandacht wijden. Wanneer de tijd het toelaat, zal hij trachten, het ontwerp burgerlijke rechtsvordering spoedig in behandeling te doen nemen. Met het oog op het late uur zien vele leden van repliek af. Alleen maken de heeren Marchant en M e n d e 1 s nog de opmerking, dat de minister toch wèl in sommige gevallen moet ingrijpen, wanneer Kamers van Toezicht op Notarissen al te zeer haar bevoegdheid te buiten gaan. De algemeene beschouwingen zijn gesloten; de vergadering is verdaagd tot morgen 11 uur. Bal ten Hove. Het gala-bal ten Hove ter gelegenheid van het Nieuwjaar zal gegeven worden in den avond van Vrijdag 2 Januari. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal Zaterdag 27 dezer, des namiddags halftwee, bijeenkomen tot het onder zoeken in de afdeelingen van die hoofdstukken der Staats begrooting, welke met 1 Januari in werking moeten treden. Maandag 29 dezer zal dan zeer waarschijnlijk de Indische begrootiDg voor 1914 in behandeling komen. Mgr. Yuylsteke. H. M. de Koningin zal a.s. Vrijdag' Z. D. H. Mgr M. G. Vuylsteke, apostolisch vicaris van Curasao, in bijzonder gehoor ontvangen. Telegraaf- en Telefoondienst. Staatscourant no. 295 bevat het Kon besluit tot herziening van het Kon. besluit tot intrekking der voorwaarden waaronder Rijkstelegraafkan toren kunnen worden opgericht, alsmede van het Kon. besluit houdende voorwaarden, waaronder met medewerking der gemeenten, verbindingen tot aansluiting van hulptelegraafkantoren ook voor den interlocalen telefoondienst kunnen worden dienstbaar gemaakt. Rijksmiddelen. De maand November is voor de schatkist bui tengewoon voordeelig geweest, doordien er bijna 1£ millioen meer werd ontvangen dan in de dezelfde maand van het vorige jaar. Ruim 6 ton kwam daarvan op rekening van successierechten, die hierdoor, bij 1912 vergeleken, over elf maan den een voorsprong kregen van bijna 2 millioen gulden. In het geheel was de ontvangst over de 11. verstreken maanden van dit jaar f 182.191.048 tegen f 172.602.908 in 1912, een voordeelig ver schil van ruim 9£ millioen, wat vermoedelijk in December nog wel zal klimmen, zoodat de raming van f 188.288.800 verre zal worden over schreden. Alle onderdeelen van het belastingsprogram heb ben tot deze verhoogingen bijgedragen, uitgezon derd de belasting op gouden en zilveren werken en het essailoon. Van geringe beteekenis was ook de toename van den accijns op gedistilleerd en wijn. Maar overigens loopt het met alle zaken bijzonder voordeelig. Veiligheid ter Zee. Naar aanleiding van het feit, dat onder de door de Nederlandsche regeering benoemde ge delegeerden naar de internationale conferentie te Londen, betreffende de veiligheid van het pas sagiersvervoer ter zee geen Nederlandsche ge zagvoerder voorkomt, is tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een adres ge richt door de Vereeniging van Nederlandsche Ge zagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardy. Adressante verzoekt den minister, dat in den vervolge bij het bespreken of vaststellen van bepalingen, welke de uitoefening van het zee- mansberoep raken, de mannen, die geroepen zijn voor de goede uitvoering daarvan te zorgen, in de gelegenheid zullen worden gesteld om mede zeggenschap te hebben bij de beraadslagingen. Tramweg MaastrichtYaals. Met genoegen vernemen wij, dat tusschen B- en W. van Maastricht en de A. E. G. thans volledige overeenstemming verkregen is ten aan zien van de contracten hetreffende de electrische tram in Maastricht en het medegebruik van die tram ten behoeve van de electrische lijn naar Vaals. In een a.s. Maandag te houden raadsvergadering zullen de contracten aan de goedkeuring van den gemeenteraad worden onderworpen. (L. K.) Certificaten van oorsprong. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de Kamers van koophandel en fabrieken medegedeeld, dat, blijkens bericht van zijn ambt genoot van financiën, certificaten van oorsprong, at te geven door de secretarissen der Kamers, op gezegeld papier behooren te worden gesteld. Opinm-invoer. In zijn Memorie van Antwoord op het Voor-- loopig Verslag over de begrooting van Binnen landsche Zaken merkt minister Cort van der Linden op, dat tot dusver de invoer van en handel in opium hier te lande geheel vrij zijn, behouden» de bepalingen van de Wet van 1 Juni 1865, rege lende de uitoefening der artsenybereidkunst. Aan dien toestand zal een einde komen, zoodra de opium-conventie ten volle in werking zal zijn getreden. Voorstellen daartoe zullen, naar de Minister zich vleit, de Staten-Generaal binnen niet al te langen tijd bereiken. Auteurswet. Zaterdag 29 Nov. jl., was de secretaris van den Bond ^Vergunning" ter audiëntie bij den Minister van Justitie ten einde grieven uiteen te zetten tegen de Auteurswet. De secretaris gaf, volgens nVolksbedrijf" een met vele voorbeelden toegelicht betoog, dat de Auteurswet in ons land een bron dreigt te worden van een schandelijk hooge heffing ten bate van buitenlanders uit de zakken van koffiehuis- en restauranthouders, die muziek in hun inrichtingen laten maken, ten bewijze waarvan een groot aantal cijfers werden gegeven waarbij niet alleen die van kleinere zaken, maar ook van grootere waaronder er zijn van welke aan auteursrecht alleen f 2000 per jaar wordt, gevraagd. De Minister beloofde zijn volle aandacht aan het onderwerp te zullen schenken, maar durfde nog geenerlei toezegging te doen. De secretaris durfde het denkbeeld in over weging te geven, den overgangstermijn te ver lengen, opdat nader kan worden nagegaan wat te doen was tegen de praktijken van sommige vereenigingen van componisten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Dec. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.5 te Valentia. Laagste barometerstand 749.1 te Sevdisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige noordelijke tot oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht eenige regen of sneeuw, kouder. Gemeenteraad. Op de agende van de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 23 December des n.m. 2 uur, staan de volgende voorstellen 1. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim (catagorie Onderwijzers aan een openbare Lagere School) vacature J. Hage Aanbevolen worden de heeren1. B. van Bochove. 2. C. de Ruiter. 2. Benoeming van een Rector van het Gym nasium. Door het College van Curatoron wordt aanbe volen de heer Dr. A. Hengeveld, conrector aan het Chr. Gymnasium te Utrecht. 3. Benoeming van een leeraar in het He- breeuwsch aan het Gymnasium voor den loopen den cursus. Door Curatoren wordt aanbevolen de heer C. J. Goslmga, alhier. 4. Benoeming van een Directeur-Leeraar aan den Gemeentelijken Handelsavondcursus. 5. Bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1913/1914. 6. Voorstel tot aanvulling van art. 17 van het nieuwen reglement voor het St. Jacobs Gasthuis en tot vaststelling van dat Reglement onder nieuwe dagteekening. 7. Voorstel om een crediet van f610.be schikbaar te stellen voor het uitrusten van het Gymnastieklokaal van school G met de noodige gymnastiektoestellen. 8. Voorstel om een crediet van f 12600.te verleenen voor het inrichten van het pompstation der Waterleiding voor electrische beweegkracht. 9. Verzoek van J. J, Gabel Jr. om aangesteld te worden tot makelaar in assurantiën en hypo theken, met advies van B. en W. 10. Adres van D. Kok qq. betreflende aankoop van een perceel grond aan de Zwartewaalsche- straat met advies van B. en W. 11. Voorstel betreffende den straataanleg in verband met de uitgifte van grond aan de R. K. Vereeniging voor Ziekenverpleging voor den bouw van het R. K. Ziekenhuis. 12. Adres van afdeelingen van verschillende vakvereenigingen betreffende wijziging van de bepalingen,regelendehetminimumloonenden maxi mum-arbeidsduur in bestekken met advies van B. en W. 13. Adres van de afdeeling Schiedam van deD Bond van Nederlandsche Onderwijzers betreffende de verschaffing van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen, met advies van B. en W. Liturgische Cursus. Wij herinneren hier nog aan de vergadering van den Litufgischen Cursus welke morgen (Dian- aerdag)-avonid half negen in de Bondsgehoorzaal wordt gehouden en waarbij de weleerw. heer L. Ph. J. Paulussen als inleider optreedt. Daar het Kerstfeest Oip1 Donderdag 25 Decem ber invalt, is deze cursusavond op Donoerdag 18 dezer bepaald. Douwes Dekker. Uit Bandoeng wordt dd. 17 November aan „De Locomotief" geseind De „Expires" publiceert heden het navolgend regeerings-telegramPa'ketten of losse exem plaren van een vlugschrift in het Maleisch of Nederlandsch van het comité Boemi Poetra, ge schreven door/ Dionwesl Dekker en uitgegeven door den boekhandel Schreef (Schriel?) te Schiedam, aangebracht per stoomschip „Willem III", aan houden. Van de aanhouding onmiddellijk den officier of hulp-officier van justitie kennis geven. Mij per post liet aantal berichten. Naar wij vernemen, is de bovenbedoelde bro chure getiteld „Mijmeringen van Indiërs over Hol lands feestvierderij in de koloniën". Het is ge drukt bij de drukkerij „De Toekomst", Lange Haven alhier. De brochures werden heden hier nog verkocht, zoodat niet de geheele oplage voor Indië bestemd is geweest. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 18 Dec. 7.07 v.m., 7.24 n.m. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Een steward van de Harwichbooten vond te Hoek van Holland in een hut geldswaardige pa pieren ter waarde van ongeveer f 65.000. Hiervan gaf hij kennis aan zijn chef, die intusschen ken nis had gekregen van het verlies, van een rei ziger, die te Utrecht eerst bemerkte dat hij het geld vermiste. Deze ging per automobiel terug en nam het van den eerlijken vinder in ontvangst, die f 240 belooning kreeg. UIT DELFT. Te Delft is door de politie proces-verbaal op gemaakt tegen een barbier, wegens het niet hebben van een arbeidskaart, -lijst en -register' voor een bediende beneden den leeftya van 17 jaar. Daar de meeningen, omtrent het al of niet vallen van het harbiersbedrijf onder1 de ar beidswet, verdeeld zijn, zal op meerdere plaat sen de uitspraak van den kantonrechter ü1 deze met belangstelling worden tegemoet ge zien. Een schipbreuk bij Borkum. De Noorsche bark sAmazone" met een lading hout aan boord en op weg van Sundsval naar Melbour ne, is bij Borkum gestrand. Negen personen werden gered, negen andere zouden verdronken zijn. Brand inde infanteriekazerne te Haarlem. Gisteravond ongeveer kwart over achten is er een hevige brand uitgebroken in de infanteriekazerne te Haarlem. De brand brak uit in den noordelijken vleugel in of bij de rustkamer van de derde compagnie tweede batajon lOregi- ment. De vlammen hebben zich uitgebreid over een groot gedeelte van den noordelijken vleugel, waarin het geheele 2e bat. en een gedeelte van het 3e bat. Js gehuisvest. Het door het vuur aangetaste gedeelte ligt naast den vleugel, die het vorige jaar door brand vernield werd. De geheele Haarlemsche brandweer neemt deel aan het blus- schingswerk. Toen we op de binnenplaats van de kazerne aankwameu, was het bijna niet mogelijk, om daar te blijven door den hevigen rook, dien de sterke Westenwind op het plein blies. Daartusschen kwam een vonkenregen, die het reddingwerk nog moeilijker maakte. Op dit oogenblik negea uur, stond nn de< helft van den Noordelijken vleugel, die aan de Nieuwe Grachtzijde gelegen is, in lichte laaie, daarbovenuit steeg een vlammen- roode gloed uit, die door de geheele stad en ver daarbuiten zichtbaar was. De brandweer, die met de paarden-brandspuit, vele handspuiten en de twee spuiten van het vrijwilligerscorps van spuit 10 aanwezig was, tastte het brandende ge bouw met ruim twintig slangen aan. Op het terrein van den brand spraken we den milicien Arie Geerlings, uit Den Haag, die het eerst den brand opmerkte. Hij vertelde het voD gende: Om kwart over achten ongeveer, kwam ik voor een van de ramen van den Zuidelijken vleugel waar mijn compagnie ligt en zag daar tot mijn sohrik, dat een vlam uit het dak van den Noordelijken vleugel sloeg. Ik liep naar beneden ^n trapte de ruiten van de slangenk ast in. Met behulp van vele kameraden brachten we tien slangen uit. De nachtcommandant, Hos, en de sergeant-majoor Lubbinga, traden zeer actief op bij het nemen der maatregelen, maar het duurde toch wel een kwartier denk ik, eer we water hadden. Binnen tien minuten was de plaatselijke brandweer ter plaatse, doch deze meende, dat de koppeling der kranen anders moest geschieden. Toen hadden we binnen een minuut of vijf water. De brand woedde het ergst op de zolderverdieping, ongeveer boven het midden van het gebouw, waar een der poorten is. De brand moet aangekomen zijn in of bij de rust kamer, van de 3e campagnie van het tweede bataljon. Al de zolderkamers zijn ingericht als rustkamers. Daar worden kleedingstukken, ge weren en patronen bewaard. We deden nog alle mogelijke moeite, om tiaar boven te komen, om te redden, wat te redden viel, maar de vonken en de dikke rook maakten dit zeer moeilijk. Tot zoover het verslag van den milicien. Al de pogingen voorkwamen echter niet, dat de brand steeds meer in omvang toenam. Weldra stonden alle rustkamers in vlam en ontploften de scherpe en losse patronen met geweldige salvo's- Na den vorigen brand, had men weliswaar de meeste voorraden kogels naar het terrein van de cavaleriekazerne overgebracht, maar toch waren er nog genoeg, om hij de ontploffing groot geweld te maken. Weldra zag men van de rustkamers niet smeer dan nog wat knetterende kapspanten- De vlammen vernielden de zolderingen van de ondergelegen vertrekken en tastten deze aan. Van West naar Oost liggen op de tweede verdieping het tweede bataljonsbureau, het arrestantenlokaal, de onderofficierskamers en soldaten kamers van de 3e compagnie. Wat daaruit gered kon worden werd gered, maar veel eigendommen van onder officieren en soldaten werden in 'n prooi der vlammen. Het geredde boeltje, o.a. papieren uit het bataljonsbureau, was in veiligheid gebracht. De meubelen op het binnenplein en buiten op den Koudenhorn, maakten een triestigen indruk, zooals zij daar half vernield en in den neerklet terenden regen stonden. In het arrestantenhok zaten bij den aanvang van den brand twee arrestanten. Deze hebben een oogblik zeer in angst gezeten, want reeds kwam de rook in het lokaal, waar zij opgesloten zaten. Zij werden echter spoedig in 'vrijheid ge steld. De brandweer, die onder aanroering van de commandanten Beccari en Cramer optrad, werkte voorbeeldig. Dat het werk gevaarlijk was blijkt wel uit het feit, dat de gasfitter G. J. Har re, die op een ladder stond door een rollenden steen vrij ernstig werd verwond. De vrijwilliger van de spuit 10, Fortgens, werd door een glas scherf aan de band gewond. Beiden werden door den heer C. Nel van de Roode Kruistransport- colone verhonden. Harre moest later in het gast huis verbonden worden. Verschillende onderoffi cieren hadden hun bezittingen apart verzekerd. Door de vlammen en het water kregen de op de eerste verdieping gelegen compagnie bureaux Jen het bureau van het depót en andere vertrekken van de 2e en 3e compagnie veel brand- en water schade. t> 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2