Binnenland. Treinplundering. De mail trein van Pes- ja. w a. i naar Calcutta is bij Nosjera, een station in het Noordwesten van B ritsel) Indië a oor roe vers tot staan gebracht, en -gedeeltelijk geplunderd. De roovers, die den machinist en den staker doorschoten, werden bij ae plundering verrast door inlandsche troepen en sloegen op de vlucht. Zij' hebben intusschen vo-ori een aanzienlijke waar- de meegenomen aan buit. De parelsnoer-affaire. Lloyd's verzeke ringmaatschappij heeft den Parijschen juweliers Brandstetter en Quadratstein, wier meuedee! i ngen zooals men weet geleid hebben tot het terug vinden van.hef gestolen parelsnoer, een beloo- ning van 9000 pond sterling uitgekeerd. De ove rige 1000 pond zijn waarschijnlijk bestemd voor den werkman, die het kostbare sieraad in de straten van Londen vond. Een schat onder Water? Voor enkele weken meldden wij dat uit het Noord Holla-ndseh Kanaal, bij het Schouw, een doosje was opge- vischt, waarin zich een speld bevond van groote waarde. Vermoed wordt dat dit voorwerp' ver loren was door een vreemdeling, die aezen zo mer, met de zg. Vreemdelingenboot een bezoek had gebracht aan Volendam. Het is nu gebleken dat een inwoner van New-York een g/roote waarde (ongeveer f35.000) verloren heeft. Naar de be schrijving te oordeelen, behoorde de speld naar toe ook. Vermoedelijk liggen de andere voorwer pen nog op den bodem van het Kanaal. (Hbld.) De Gioconda. Vincenzo Perugia, de dief van de Giocondo heeft nu bekend een mede plichtige te hebben, een vriend van hem: Vin cenzo Lancellotti. Deze, die te Parijs met hem in hetzelfde huis woonde, heeft een tijd lang het schilderij voor hem bewaard en het hem teruggegeven, toen hij1 verhuisde. Lancellotti is door de Parij's'che politie opge spoord en gevangen gezet. Zijn broer Michel en zijn minnares, die ook meer van het misdrijf moeten weten, hebben hetzelfde lot ondergaan. Alle drie ontkennen ten sterkste. B o te r ver v al se hi ng in België. De „Nieuwe Gazet" schrijft: Reeds eenigen tijd gingen er te Merxem ga meiden, volgens welke er vervalsching zou plaats hebben van natuurboter en wel met Ne- dei'landsche margarine. Daar er geen kunstbo» ter van Nederland in België mag worden inge voeld, stelde de opzichter van eetwaren de po litie van de zaak op de hoogte. Het toezicht weid verdubbeld en eindelijk had de geheime politie voldoening van haar verscherpte waak zaamheid Vrijdagavond hield een verhuiswagen stil voer een huis der Bredabaan. De wagen be hoorde toe aan den heer W., van Antwerpen. Het wekte vermoedens op bij de politie, die den wagen niet uit het oog verloor. Deze ging 's an nds van Merxem naar Brussel. De agen- nm Vochten en Cappelaere, die hem per velo vojgden, gelukten er in de smokkelarij1 te ont dekken. Te Brussel werden 700 kilo Nederland- sciie margarine aangeslagen en te Merxem 100 kilo, welke hoofdzakelijk bestemd waren voor vev'v nhching van natuurboter. Een Poolexpeditie omgekomen! Zooals reeds gemeld is, heeft kapitein Lewis Lane van de nPolar Bear," welk schip Donder dag de haven van Seattle binnenliep, de tijding gebraent, dat de sKarluk," op welk schip zich vijf en twintig leden der bemanning bevonden be nevens kapitein Bartlett, de metgezel van kapitein Stefanson, afgedreven is met het pakijs. Hij verklaarde, dat niemand nog met zekerheid kan zeggen, dat de sKarluk" verloren is, maar dat men toch het ergste moet verwachten. Slechts één van alle schepen, die gedurende de Poolex peditie in het pakijs wegdreven, is hierwij niet verloren gegaan, n.l. de »Navarda," en dit schip bevond zich niet, zooals de andere tusschen zware aaneengevroren ijsscbollen, maar in dun pakijs. Honderden schepen zijn op deze wijze verloren gegaan. Nimmer hoorde men iets van hen en geen enkel lid der bemanning is ooit gered ge worden. Mannen, die een vijftienjarige onder vinding hebben op gebied van Poolexpedities ver klaren, dat het onmogelijk is, dat het schip nog gered kan worden. En dit, niettegenstaande de nKarluk" voor drie jaren proviand aan boord heeft en Bartlett zeer veel ondervinding heeft ih poolexpedities. Een vertegenwoordiger van de »Daily Telegraph" had gisteren een onderhoud met admiraal Peary, den bekenden poolvaarder. Deze zeide, dat hij nog steeds vasthield aan zijn meening, dat kapitein Bartlett terug zal komen. Hij geeft toe. dat het schip voor den hevigen druk van het pakijs kan bezwijken, maar hij verklaarde) dat de bemanning lang van te voren gewaar schuwd zou worden door allerleikenteekenen.dat een dergelijke ramp naderde en dat zelfs als het schip ten onder ging, kapitein Bartlett alles in gereedheid zou hebben gebracht om het naastbij- gelegen land te bereiken en de reddingbooten over het ijs zou laten sleepen. Ofschoon het kan zijn, dat het naasthijgelegeu land twintig of dertig dagreizen verwijderd was, blijft er altijd nog een kans hesinari >!at Ba: tlctl zien in veiligheid heeft kuuneu stellen. Langzaam eten. Dr. Jacquet heeft in di> Parijsche Academie voor Geneeskunde een reee gehouden -over de slechte gevolgen van vlug' eten. Jacquet zoekt deze gevolgen in het gelaat. Te recht neemt hij aan, zegt „Moleschott", dat de maag en de buikingewanden heel wat meer aan Voedsel moeten arbeiden, als het in grapte stuk ken, onvoldoende met speeksel vermengd, omlaag komt, dan als het behoorlijk is gekauwd. De spijsvertering duurt daardoor te lang en hier begint Jacquet's persoonlijke opvatting --- al üien tijd heeft er een aandrang van bloed naar 'het hoofd plaats. Het aangezicht is rood nog meer dan de tong is het de spdegel der maag, en als dit spelletje iederen dag wordt gespeeld, blijft de huid rood, te veel met bloed gevuld; pukkeltjes en andere gebreken van het „teint" ontwikkelen zich gaarne op die bloedrijke huid, en de jeugdige frischheid ia voor altijd weg1 En, op echt Franscho wijze, maakt dan de geleerde spreker zijn verontschuldiging voor de Acad, dat hij haar heeft duiven bezighouden met een aan doening, die wel ontsiert, maar niet gevaarlijk is Doch hij' verzoekt te bedenken, dat „voor het bevalligste deel der menschheid" niet te behagen een bron van lijden is, even ernstig' als een werkelijke ziekte, en dat de geneesheer ook aan dergelijk lijden zijn denken en werken ver schuldigd is. i Maar nog belangrijker gevolgen van het slechte kauwen dan Jacquet heeft een andere Fransch- rnr.n, dr Léon Meunier, waargenomen. In den mond, gelijk wij weten, wordt het voedsel met speeksel vermengd. Dit dient niet alleen om de spijzen te bevochtigen, maar het bevat ook een -tof, die een deel van het voedsel kan verteren, tal wil zeggfen in een toestand brengen, waar door het oplosbaar wordt en in het bioea kan warden opgenomen. De voedingsstof, die door lif t speeksel wordt verteerd, is het zetmeel een hoofdbestanddeel van alle meelsoorten en den aardappel, van erwten en bonnen. Door ae inwerking van het speeksel wordt het zetmeel in suiker veranderd, wat men gemakkelijk kan waarnemen, als men een weinig stijfsel (grootcn- deels zetmeel) eenigen tijd kauwt; aan wordt het zoet. Het goed gekauwde, door en door met speeksel vermengde voedsel ondergaat in de maag ook nog eenigen tijd (20 tot 30 minuten) <ie zetmeel-Vertering. Daarop woroen ae eiwit stoffen aangetast door het maagsap, dat op dit tijdstip in verhoogde hoeveelheid door de maag wordt afgezonderd en dan tevens, ('oor zijn bij- ze n-lere scheikundige eigenschappen, een einde maakt aan de zetmeel-Vertering. Wat. gebeurt nu, als men de gewoonte heeft snel le eten? Ten eerste wordt het zetmeel-gehalte van het voed sel onvoldoende verteerd, omdat er niet genoeg speeksel mee wordt ingeslikt, aoorartt de maag inhoud nog met zetmeelstaffen is vermengd, op een tijdstip, waarop in gewone gevauen deze stoffen reeds zijn opgelost en in het Lloea zijn opgenomen. De sneleter ondervindt dan ook hin der, zoowel terstond na het eten als ongeveer een half uur daarna. Daarbij gevoelt hij zich slaperig en minder geschikt tot wérken. Al deze verschijnselen kan men intusschen ook bij andere stoornissen der spijsvertering waarnemen, en daar om moet men ze niet alleen aan het snel-eten toeschrijven. Er moett worden aangetoond, en men kan dit aantoonen, dat de patiënt werkelijk een te geringe hoeveelheid' speeksel met het. voed sel mee naar binnen krijgt, dat deze speeksel- boeveelheid niet in staat is een normale hoe> veelheid suiker uit zetmeel te bereiden, en dat in de maag gedurende een bepaald tijdsverloop een onvoldoende hoeveelheid suiker uit een be paalde voedselhoeveelheid wordt bereid. Is dit alles aan te toonen, dan mag men de klachten toeschrijven aan sneleterij, en Meunier heeft in een jaar tijd onder 380 maaglijdei'3 76 snel-eters aangetroffen. De ondervinding heeft geleerd, dat de snel eter zijn slechte gewoonte doorgaans niet wii laten varen. En in zijn meewarigheid geeft Meu nier den halssta rrigen patiënt toch nog goeden raad. waardoor hij ondanks zijn ongehoorzaam heid nog een dragelijk leven kan leiden. Ten eerste is het geraden, bij den maaltijd hel zetmeelhoudend voedsel te laten voorafgaan aan het dierlijk voedsel. Doet men het. omge keerd, dan wordt door het dierlijk voedsel de afzondering van het maagsap verhoogd, en als Jan later het zetmeelkouaend voedsel met eon reeds te geringe hoeveelheid speeksel vermengd in de maag aankomt, wordt de suikervorming door het maagsap belet. Ton tweede vindt Meunier het gewenscht, het zetmeelhoudend voedsel te bereiden meit stoffen, die de inwerking van het speeksel begunstigen. Te Vichy kookt men de groenten met Vichy-water, en de badgasten roemen daar de gemakkelijk heid, waarmede zij hot plantaardig voedsel ver teren De geneeskunde kent nog meer stoffen, die in dit opzicht gelijk staan met de bestand- deelen van het Vichy-water en hier gemakkelijker zijn te verkrijgen. Eindelijk wijst hij op de gewoonte der Ame rikanen, echte zaken-mannen en daardoor pok snel-eters, om na den maaltijd een poosje te kauwen op wat zijj noemen „chewing-gam" (kauw gom), een met een reukstof bedeelde onoplosbare hars Door da,t kauwen wordt speekselafscheiding teweeg gebracht, en als men het speeksel in slikt, wordt het speeksel-tekort van den maal tijd achteraf nog aangevuld. Deze gewoonte be veelt hij onzen snel-eters eveneens aan. Een merkwaardig verschijnsel op dit gebied is de ijverige studie van een niet-geneeskundige, een koopman, Fletcher genaamd, die door proe ven, welke door mannen van het vak worden geroemd, heeft aangetoond, dat door zeer lang kauwen, veel.langer dan de menschen gewoonlijk doen, ook als zij geen snel-eters zijn, veel meer voedende bestanddeelen uit het voedsel kunnen worden getrokken, dan men er gewoonlijk aan ontleent. De lichaamskracht zou, door een vol ledige vermaling van het eten in den mond, kannen worden in stand gehouden met veel min der voedsel dan de meeste menschen gebruiken, fn Amerika hebben Fletscher's mededeelingien veel opgang gemaakt, Veel menschen hebben de gewoonte aangenomen het voedsel te „Fletcheriseeren", zooajs men dil nu reeds noemt. Zij1 nemen veel tijd voor hun maaltijden en geneeren zich niet om goed en lang te kauwen. Fletcher meent, Jat het sociale vraag stuk ten deele kan* worden opgelost door een vollediger gebruik te maken van net voedsel Dan heeft ieder minder noodig en krijgt ieder genoeg Een Panama ka naai in de 16e eeuw? Fr is onder de Spaansche historie een heftige strijd ontbrand over de vraag, of de Spanjaarden ten tijde van hun heerschappij! in Amerika nooit eens op de idee waren gekomen om den Atlan- tischen en den Stillen Oceaan met elkaar te verbinden. De idee lag: immers voor de hand. Men bezat reeds de Molukken. Met ae toenma lige geografische kennis moest de gedachte aan een dergelijken weg' wel rijpen. Dit schijnt dan ook werkelijk het geval ge weest te zijn. Toen Ferdinand de Katholieke door een bericht van Balboa had vernomen, dat deze overland den Stillen Oceaan had bereikt (op 25 Sept. 1513), gaf hij van Santa Maria la Antigua del Darién naar de golf van S. Miguel. In den loop der tijden ontstonden twee landwegen. De .schepen voeren óf overade Chagres-rivier tot Ver.ta de Cruces. Lastdieren zorgden voor het overland-vervoer, hetgeen zeer gebrekkig en be zwaarlijk ging. Later kwam de idee aan een kanaal op, Nie mand minder dan Ferdinand Cortez stond dil plan voor. Na de ontdekking van Mexico, ver moedde Cortez, dat er reeds een natuurlijke ver- bi naing tusschen de oceanen bestond, en liet er naar zoeken van Tehuantepec tot Panama, Hij maakte, na het vergeefsehe zoeken, ten plan voor een kunstmatige verbinding on zond dit in 1528 naar hot Hof te Madrid. Voorloopig zorg en hij voor een weg tusschen de rivieren Cbi- malapa in 't Zuiden en Guasacovaico in het Noorden. Het kanaal-plan vond intusschen tegenstanders. Ms argument voerde men het niveau-verschil der oceaan aan. Dit bezwaar had echter geen reden van bestaan; wel kropen de getijden uiteen, liet plan bleef evenwel sleepende. In 1526 hooren wij weer van iets dergelijks. Karei V gaf last tot den aanleg' van een „transito". Terwijl het onbekend is, of hiermee een land dan wel een waterweg beoogd werd, is het zeker, oat de order van Kareis gemalin Isabella verder ging. Hierbij moest do toestand van den weg Nom bre de Bios warden onderzocht en ae Chagres- ïivier bij zijn monding warden verbeterd. Het schijnt, dat, hoewel Karei V aan dit level krach tig zijn steun bijzette, de betreffende paperassen verloren zijn gegaan. De kosten voor de uitvoering van het kanaal plan kunnen te dien tijde geen bezwaar geweest zijn. In Mexico legde men wel een ontwaterings kanaal aan. Nog tijdens de regeering van Philips 11 kwam men op het plan terug en werden er twee Vlaamsche ingenieurs naar Panama gezon den. Deze stootten op niet te overwinnen be zwaien. Toen was het} Panama-kanaal oen tijdlang van de haan. In Spanje bleef echter onder het volk de be langstelling bestaan. In 1781 vatte Karei III, de krachtigste vorst uit het huis Bourbon, -,e zaak weer op. Hij' zond twee ingenieurs, den Fransch- man Marten de la Bastid en den Spanjaard Ma nuel Salistro. Bij den terugkeer had Frankrijk zijn revolutie doorstaan en was Karei III door zijn zwakzinnigen zoon Karei IV vervangen. Nog eenmaal kwam de doorsteking der landengte aan de orde, door toedoen der Spaansche Cortez, dit in 1814 hierover schreven naar den Vice- Koning van Nieuw-Spanje. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de idee van een Panamakanaal lang niet nieuw meer is. Noch onder Spaansche, noch onder de Fransche regeering heeft men het plan kunnen verwezen lijken. En nu doen do Amerikanen het onder levendige belangstelling' der heele cultuurwereld. Bouwen in a ard be v i ngs s trek e n.Aan do Euiopeesche technische hoogescholen wordt zeer weinig! aandacht geschonken aan het ver schijnsel der aardbevingen en de daarmee in verband staande moeilijkheden voor den inge nieur Ce Japansche hoogleeraar Omori heeft veel studie gemaakt van het onderwerp. Nu is Ja pan het klassieke land der aardbevingen. Ner gens beleeft men deze geologische verschijnse len vaker dan in Japan; er weiden er in liet afgeloopen jaar 1400 genoteerd, en alleen in Tokio 50, d. i. bijna iedere week. De Japanners houden hij het houwen van hun huizen er dan ook bijna instinctmatig rekening mee. Pnof. Omori heeft zich zeer verooroeelend uit gelaten over de weinige kennis der „avondlan- ders" in dit opzicht. Hierbij bedoelde hij voor namelijk de Engeis'chen in, Indië. „Het is misdadig van de regeering," zei hij, „om slechte bouw werken voor openbare doeleinden te gebruiken, zooals scholen, gevangenissen en barakken." Tijdens het bezoek, dat Omori aan Inuië bracht, haa hij gelegenheid op te meiken, aal Engelse he ingenieurs een heel verkeerde voorstelling hebben van aardbevingen. Zij meenen, dat de zachte boaem van Calcutta als een elastisch kussen werkt, dat het de stooten opvangt en zoo 00 getouwen beschermt. „Niets is meer bezijden de waarheid, dan ueze opinie. Op zachte bodems voelt men aardbevingen veel sterker als op har de; zelfs binnen de grenzen der stad Tokio zij11 de werkingen van een aardbeving geheel ver schillend, in het bovenste deel uer stad treden ze niet half zoo zacht op-, als In het Leneden- ib.e!, waar de grond zacht is. Ditzelfde moest men ook hij de aardbeving, van San Francisco opmérken. Bij het bouwen van huizen in aard bevingsstreken moet men het principe steels voor cogen houden, dat het bouwwerk eenvoudig on compact zij; zoodat de verschilleme deelen nooit velschillende bewegingen kunnen maken. Zoo zijn schoorsteenen bijv. altijd gevaarlijk, want eed schoorsteen zal hij een aardbeving heel anders zwaaien en schudden aan het huis. Be oude Japansche bouwmeesters hebben deze fout altijd vermeden, en daardoor eeuwen-duurzame lichte bouwwerken gemaakt. Zoo weerstonden de oude muren van Nagoya de groote aardbeving van 1892, duizenden nieuwe huizen stortten echler ineen Er bleven eveneens een groot aantal oude Jajansche bouwwerken ongedeerd, terwijl het nieuwe postkantoor en andere baksleenen Euio peesche gebouwen als kaartenhuizen omvielen.' Op grond van talrijke ervaringen is door ue universiteit te Tokio een aardbevingproei'bouw- werk uitgevoerd, dat naar de nauwkeurige be rekeningen de grootst mogelijke veiligheid waar borgt, en als seismologisch waarnemingsstation is ingericht. Het is een merkwaardig feit, aat de eeuwen geleden gebouwde pagoden reeds het princip3 van den modernen seismograaf bezitten. Dat bestaat uit een vereeniging van stabiele ien nict- sfatiele constructie, om door de neutrale sta biliteit, die daardoor ontsttaat, het heele gebouw m nder gevoelig te maken voor aardbevingen, In het holle trappenhuis van een pagode van 5 verdiepingen is een zware houtmassa opg°* hangen, als een vrije slinger. Bij een aardbeving zwaait deze reusachtige slinger langzaam, het gebouw trilt en staat dan weer veilig op zÜa basis. Hetzelfde principe vindt men weer terug bij de constructie van alle Japansche klokketr- rens. Het door balken gedragen dak vormt dan een omgekeerden slinger, zooals bij de seismo graaf. Zoo kunnen bij' aardbevingen pagoden en klokketorens misschien worden omgekeerd cn van hun plaats verwijderd, maar niet als een geheel worden verwoest." (Zw. CL) Instelling van weldadigheid. Be Minister van Binnenl. Zaken heeft het vol gen ie schrijven gericht aan de Ged. Staten in de onderscheidene provinciën Naar aanleiding van desbetreffende vragten oin inlichting heeft de Minister van Financiën mij le kennen gegeven, dat naar zijne meening amb tenaren in dienst van openbaren instellingen van weldadigheid zijn te beschouwen als gemeente ambtenaren, in den zin der Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913, wanneer bij voldoe ning aan de overige vereischten, gesteld in art. 2 sub. A. dier wet, hunne wedden worden ge' Lweten uit een deel van het gemeentelijk sub sidie, dat door het gemeentebestuur uitdrukkelijk voor hunne salarieering is aangewezen. Mij met deze zienswijze vereenigend, heb ik de eer uw college uit te noodigen de besturen der gemeente in uwe provincie hiermede in ken nis te stellen. j Kostelooze rechtsbijstand. In de Orde van Advokaten te Rotterdam is» naar de „N. R. Ct." mededeelt, een motie tel tafel gekomen, ingediend dooi1 een 1waa,fta, advo katen en luidende, na een wijziging, waarmede de voorstellers genoegen namen: „De Orde van Advokaten, van meening ziju- de, dal de huidige regeling van den verplich ten kosteloozen rechtsbijstand dringend herzie ning behoeft, acht het wenschelijk, dat door den Raad van Toezicht uit haar midden een commissi0 worde benoemd, die tot taak zal hebben t0 onderzoeken, welke wijzigihgen in t.e regeli'-b? hehooien te worden gebracht." Aangezien er echter slechts ongeveer de helft van het aantal leden der Orde aanwezig was, losloot de vergadering' de motie aan te hou den tot een vergadering in Januari, die be paaldelijk aan deze kwestie zal worden g°' w(jd. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 6