Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f (jn nr f ik EERSTE BLAD Oud en Nieuw. Gratis Ongevallenverzekering 36$ie Jaargang. Woensdag 31 December 1913 10814 by pnnn b*> Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1g regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenkomstig op 4e polis vermelde voorwaarden. levenslange 'Ij j j verlies van geheele I g j I een hand, invaliditeitI U U voet 00£5 De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algeineene Verzekeringsbank, bü dood bjj verlies van een duim gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; 1 |y bij verlies van eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens den feestdag van de BESNIJ DENIS DES HEEREN zal de NIEUWE SCIIIEDAMSCI1E COURANT, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Donderdag avond niet verschijnen. Officieel© berichten. De politie herinnert de ingezetenen aan het volgende gebod der politieverordening Ieder hoofdbewoner van eenig gebouwd eigen dom, ieder gebruiker van eenig afgesloten onbe bouwd erf, ieder eigenaar, beheerder of gebruiker van eenig onbewoond gebouwd eigendom, of van eenig ongebruikt afgesloten, onbebouwd erf is, wanneer de straten glad zijn, verplicht te zorgen, dat de kleine steenen of trottoirs, het pad voor en langs zijn gebouw of erf of onafgesloten ge deelten van stoepen, ter breedte van minstens een meter, met zand of asch worden bestrooid. Overtreding wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f3. 1913-1914. Het dertiende jaar der twintigste eeuw heeft zijn merkwaardigen loop voltrokken. Nog slechts weinige uren scheiden ons van dejaargrens, het oogenblik waarop het jaar 1913 zal hebben af gedaan, met al zijn lief en leed tot de wereld geschiedenis zal behooren, en het nieuwe jaar, nog bedekt met den dikken sluier der toekomst, zijn intrede zal doen. Wel merkwaardig mag dit jaar zeker genoemd worden in de geschiedenis der menschheid, het jaar dat terecht het oor logsjaar mag heeten, het jaar waarin een groot gebied van ons werelddeel in bloedigen, mensch- onteerenden krijg was gewikkeld, maar een jaar ook waarin meermalen geheel Europa met een algemeenen ontzettenden oorlog werd bedreigd. Dat althans dit ernstig gevaar werd afgewend, danken wij allereerst den God van vrede en liefde, die alsnog ons werelddeel voor dien drei genden wereldbrand behoedde. Werpen wij, als gewoonlijk, aan het eind van dit veelbewogen jaar allereerst een terugblik op de merkwaardige feiten in ons eigen land, dan mogen wij, onder dankend opzien tot den Al behoeder, getuigen, dat ons dierbaar Nederland althans dit jaar voor groote algemeene rampen bleef behoed. Wel heeft 't, daarentegen smarte lijke verliezen geleden, waar 't krachtige, hoog staande mannen moest missen, die in Kerk en Staat gewichtige ambten bekleedden, welke zij met loffelijken ijver tot heil van talloozen ver vulden. De groote feiten, die voorzeker heel het staat kundig en burgerlijk leven in het afgeloopen jaar in ons vaderland beheerschten, waren wel op de eerste plaats de uitslag der Juni-verkie zingen en de viering der Onafhankelijkheids feesten. Deden de verkiezingen de groote ver deeldheid en wisselvalligheid van ons volk op staatkundig gebied kennen, de gemakkelijkheid waarmee dat volk door allerlei leuze en spiake is te bewegen de eeuwfeesten deden toch zien, dat 'tin zijne groote meerderheid één is in de traditioneele gehechtheid aan het regeeiend stamhuis, dat heel het lief en leed van land en volk meeleefde en met het dierbaar vadeiland verdrukkingsleed en vrijheidsjubel deelde. Om die albeheerschende feiten groepeeren zich dan de andere veelzeggende gebeuitenissen, die het jaar 1913 voor ons land als een meikwaaidig jaar kenschetsenhet optreden van een nieuw (extra parlementair) ministerie, de opening van het voltooide rijkgesierde vredespaleis, de uit betaling der lang beloofde invaliditeitsrente aan het einde van het jaar, waarin de Invaliditeits wet werd aangenomen, maar onder de bekende omstandigheden slechts op een enkel punt, de zoogenaamde feestgave, werd uitgevoeid. Dat dit jaar, na meerdere eeuwen, weer een Hol- landsch Kardinaal Hollands bodem heelt zien betreden, mag 't zeker voor Nederland mede wel tot een merkwaardig jaar stempelen. De buiten gewone geestdrift, de algemeene jubel, waarmee die Hollandsche Keurvorst der Kerk in zoovele plaatsen van ons land door Nederlands Katho lieken ontvangen is, bewezen zeker dat zij de hooge eer daarmee aan de Kerk der Nederlanden gebracht, op den rechten prijs wisten te stellen. Het land, dat met ons door hechte banden van taal- en stamverwantschap is verbonden, het land der Belgen onder zijn sympathieken koning Albert, zette in 1913 zijn vreedzaam constitutioneel bestaan onder eene katholieke regeering voort. Maar de hevige debatten in het parlement in de laatst verloopen maanden ge houden, toonen wel, dat ook in België de school strijd nog lang niet is uitgestreden. Het verloop der wereldtentoonstelling te Gent be wijst even zeer, dat er ook op ander gebied, waar Vlamin gen en Walen zich hierbij zoo duidelijk deden kennen, bij onze broeders aan de overzijde treu rige verdeeldheid lieerscht. De Fransche republiek, die een parodie biedt op de vrijheid, gelijkheiden broederschap, welke reeds hare beide voorgangsters heeten te bren gen, zet haar weinig roemloos bestaan onder de opvolgenden presidenten voort. Het afgeloopen jaar gaf haar een nieuwen president, maar het regeeringssysteem bleef onveranderd onder den invloed der duistere macht die geheel haar staatkundig samenstel beheerscht. Ook de her haalde wisseling van ministerie vermocht niet daarin verandering te brengen. Als een licht- teeken in den duisteren nacht van ongeloof en zedebederf, die het Fransche volk omhult, mag intusschen gelden, dat de katholieke actie voor al in de groote centra van verkeer weer opleeft. Zullen wij ze nog eenmaal ziende daden Gods door de Franken Het oude Germania, als de erfvijand door het Fransche chauvinisme aangeduid, zette in den loop van 1913 zijn reuzeontwikkeling op han dels- en industrieel gebied voort. Toch biedt ook de toestand in den grooten Duitschen Bonds staat naast enkele lichtzijden ook meerdere schaduwkanten. Kwam al een enkele kwestie, het veeljarig Welfengeschil, door het huwelijk van 's Keizers eenige dochter tot betrekkelijke oplossing, het Zabern incident doet zien, dat er nog tal van kwestiën in het Duitsche rijksge bied gisten en woelen. De dubbelmonarchie der Habsburgers beleefde zeker in den loop van 1913 een zeer merkwaar dig jaar. Het grootste deel van dit veelbewogen jaar stond het Oostenrijksch-Hongaarsche leger geheel op voet van oorlog aan de Servisch- Bulgaarsche grenzen. Dat 't niet die grenzen heeft overschreden en actief is opgetreden, dan ken de volkeren der Donau-monarchie, naast Gods vaderlijke goedheid, wel allereerst aan het wijs beleid van hun veelgeliefden keizer en van zijn trouwen raadsman, graaf Berchtold, die, in beproefde trouw aan den machtigen Driebond, het dreigend gevaar niet alleen voor de dubbel monarchie, maar voor geheel ons werelddeel wisten te keeren. De Balkanvolkeren hebben in het gedenk waardige 1913 zeker een geweldadige crisis doorleefd. Bij herhaling trokken die krachtige stamvolken ten strijd, eerst tegen den algemee nen erfvijand, den bloedigen verdrukker,den Islam, daarna helaas onderling in een menschontee- renden broederkrijg. Hoe weinig hebben meer dere daarbij gewonnen bij het ontzettend vele dat zij moesten missen 1 Nog betrekkelijk gunstig verliep die langdurige krijg voor het oude Turkije, dat althans zijn heerschappij in Europa nog wist te bestendigen, terwijl 't meer malen gevaar liep naar Azië te worden terug gedrongen. Maar het jonge Griekenland boette zijn avontuurlijk spel met den moord op zijn ouden koning, den stoeien zoon van het noor den, die circa veertig jaar over het bewogen volk der Hellenen vermocht te regeeren. Als de traditioneele beheerscher van het Sla vische ras hield Rusland gedurende heel den Balkan oorlog het oog nauwlettend op de woe lende en strijdende volken gericht. Meermalen dreigde 't het gewicht van zijn scherp zwaard in het bloedig geding te werpen. Maar ook dezen kolossus met leeme voeten bleef wijze voorzich tigheid geboden. De toestand van het onmete lijke Tsarenrijk zoowel in zijne binnenlandsche verhoudingen als in zijne buitenlandsche be trekkingen, vooral met de opkomende volken van het uiterste oosten, nopen 't, niet te licht een krijg te beginnen, waarbij zijn eigen onver- vacht bestaan de inzet zou kunnen zijn. Het Drievoudig Verbond is wat Italië betreft, geslingerd tusschen zijne sympathiën voor de staten van het Balkanverbond en zijn verbinte nis tegenover den Driebond, in den afgesponnen tijdkring op een zware proef gesteld. Toch is Italië den Driebond getrouw gebleven. Hef zui delijke schiereiland trok overigens, bijzonder in zijn wereldhoofdstad Rome, de algemeene aan dacht, niet alleen in het Constantijnsch eeuw feest, maar ook vooral door de ziekte van Z. H. den Paus, die, door de algemeene belangstelling die ze wekte, overduidelijk toonde, dat het Pauselijk Rome nog steeds het groote aantrekkingspunt der geheele beschaafde wereld is. De toestand op het Iberisch schiereiland bleef in den loop van 1918 vrijwel onveranderd. Spanje zet zijn veelbewogen bestaan voort onder een staatkundig laveeren tusschen de partijen die elkaar het gezag betwisten. In Portugal heerscht nog steeds het terrorisme, dat de priesters en koningstrouwen kerkert en band en alle revolutionaire elementen vrij haar snood bedrijf laat uitspelen. Hoe lang nog, mag men ook hier wel zeggen. In het Vereenigd Koninkrijk, Brittanië vooral, dat de golven beheerscht, bleef de toestand in den loop van 1813 vrijwel onveranderd, dat beduidt die in den verscheiden tijdkring niet verbeterde; want, al kreeg ook eindelijk de veelbewogen home-rule kwestie eene betrekke lijke oplossing, te voorzien is 't toch, dat de veel begeerde zelfregeering in het groene Erin niet zonder bedenkelijke botsingen, althans in Ulster, zal worden ingevoerd. - Overigens bewezen de misdadige beweging voor het vrouwenkiesrecht en de herhaalde werkstakingen, dat het groote eilandenrijk ook in 1913 een veelbewogen jaar beleefde. Valt van het vreedzame volk tusschen de hooge bergen, het kleine Zwitserland, slechtste vermelden, dat 't in d^n loop van dit jaar we der, naar het gebruik, van president verwisselde, de Scandinavische landen, Denemarken, Zwe den en Noorwegen, gaven ook weinig merk waardige feiten te vermelden. Zij zetten hun vreedzame geleidelijke ontwikkeling voort, en vooral de beide noordelijkste staten bevestigen zich steeds meer in den toestand die de schei ding heeft gebracht. Doen wij, om dit kort bestek met ons vluch tig overzicht niet al te veel uit te breiden, nog slechts een enkele greep in het wedervaren der natiën buiten Europa, dan zien wij eerst, dat de Noord-Amerikaansche Uniestaat zich steeds meer aanpast aan het nieuwe regime, dat met de overwinning der democraten bij de presi dentskeuze zijn intreden doed. De Zuid- Amerikaansche staten, vooral het veelbewogen Mexico, bieden ons nog steeds het beeld van de herhaalde opstanden en revoluties, die zij ons in den loop van hun reeds langdurig zelfstandig bestaan steeds plegen te geven. Terwijl het zwarte werelddeel zich steeds meer voor de beschaving onder de Europeesche koloniseerende mogendheden opent, zien wij in Azië het eeuwenoude China nog steeds ten prooi aan de gevolgen der geweldige crisis, die een algeheelen omkeer bracht in de oude staatsin stellingen en gebruiken. Intusschen bevestigt zich de zusternatie Japan in de nieuwe toe standen, die het verrassend snel invoeren der westersche beschaving en staatsinstellingen aldaar heeft gebracht. Ten slotte doemt in dit vluchtig overzicht nog op het onmetelijke Australië, dat zich steeds meer ontwikkelt, maar ook al te veel van den socialen strijd der oude wereld doet zien. Slaan wij, na dezen zeer vluchtigen blik over de wijde wereld, het oog op het nietig stipje dat wij onze vaderstad heeten, dan hebben wij voor het verscheiden jaar 1913 slechts enkele merkwaardige feiten te vermelden. Daaronder mogen wij dan wel rekenen de invoering van het electriciteitsbedrijf, waardoor een nieuwe bron van licht en kracht voor onze nijvere ge meente werd geopend. Merkwaardig mag't wel heeten, dat de gemeente, die door een overeen komst met ons gemeentebestuur deze nieuwe bron voor ons opende, het machtige Rotterdam, ons steeds meer nadert, aan de oostzijde als 't ware tegen de bebouwde kom van onze ge meente aandringt, ons van de zuidzijde beloert en ten slotte geheel insluit Hoe lang nog, mag ook Schiedam zeker wel zeggen. Overigens valt slechts het feit te constateeren, dat de oude industrie, waarop vroeger alles dreef, steeds meer bijzaak wordt en bij een geheele omwen teling in de bestaansmiddelen, nieuwe indus- triën in hare plaats treden. Terwijl wij aldus in vogelvlucht het ontzag lijk wereldgebied, waarin het jaar 1913 zich bewoog, overzagen, omzweefde ons reeds in dichte nevelen het nieuwe jaar 1914, dat weldra met den glimlach der kinderlijke onschuld zijne blijde intrede zal doen. Hopen wij, dat het nieuwe jaar voor stad, land en wereld een jaar zal zijn van vrede en voorspoedBlijve ons vaderland in 't bijzonder, ons werelddeel in 't algemeen, gevrijwaard van de verschrikkingen van den oorlog, die in al zijne onmenschelijke wreedheid een groot deel van het oude Europa in het jaar 1913 zoo vreeselijk teisterde. Voor ons dierbaar vaderland hopen wij, dat 't een jaar zal zijn, zich in het ongestoord genot van den vrede, kenmerkend door geleidelijken voor uitgang op staatkundig en maatschappelijk ge bied. - Voor onze goede stad hopen wij, dat de nieuwe tijdkring zich kenmerk© als een jaar, waarin zich krachtige energie en kloeke ondernemingsgeest in het algemeen belang, met vermijding van kleinzieligen naijver, doet kennen. Met dezen hartewensch voor het algemeen welzijn dezer gemeente omvatten wij reeds van zelf den heilwensch voor het bijzonder geluk, dat wij voor onze nijvere burgers, onze getrouwe lezers vooral, willen verhopen. Brenge het jaar 1914 allen waar geluk, vooral in den hoogeren zin dien wij, wij die gelooven en hopen, bij al onze wenschen vooropzetten Zalig Nieuwjaar Hïeiiws. TURKIJS. De generaals Posseldt en Weder, die deel uitmaken van de Duitsche millitaire missie, zijn gisteravond onder begeleiding van vier Turk- sche officieren vertrokken, om de districten Tschataldja, Demotika en Kirk-Kilisse te inspec- teeren. Generaal Liman von Sanders zal hen te Kirk- Kilisse ontmoeten. De Turksche regeering heeft gisteren het uit de Parijsche schatkistbons-leening afkomstige bedrag van 1.200.000 p. als eersten termijn voor de Dreadnought Rio de Janeiro betaald, welk schip op een Engelsche werf oorspronkelijk voor Braziliaansche rekening gebouwd werd. Het overi ge bedrag ad 2.340.000 p. zal m den loop der eerstvolgende maand worden betaald. Bovendien heeft de Turksche regeering voor 200.000 p. aan oorlogsmunutie aangeschaft. ROEMENIë. Te Boekarest verluidt, dat de huidige regeering in Januari zal aftreden en dat een nieuw libe raal kabinet onder Bratianu aan het roer zal komen. De nieuwe verkiezingen hebben einde Februari plaats. SERVIë. De Koning heeft gister in het Paleis het bu reau der Skoeptsjina bijeengeroepen ten einde over dea politieken toestand te beraadslagen, roet als resultaat het heengaan van Pasitsj. ZUID-AFRIKA. Het weekblad »News of the World" meent te weten, dat mén dezer dagen een gevaarlijke crisis tusschen den Engelschen vertegenwoordiger in Egypte, lord Kitchener eenerzijds en den Khedive zoowel als de Egyptische Nationalisten aan de andere zijde, door drastische EDgelsche maatrege len met succes is te boven gekomen Lord Kit chener moet een bepaling gemaakt hebben, waarin voorgeschreven wordt, dat het aanzienlijke de Islamitische broederschap der Dakfs in Egypte ter beschikking staande weldadigheidsfonds, dat naar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1