Stads- en Gewestelyk Nieuws. Kerkjueusü. Ctanengd Kieuw. ruime mate Uw steun én Uw kracht blijven, eh overvloedigen wasdom geven aan hetgeen Gij met zooveel zorg hebt geplant 1 Met de meeste hoogachting, w.g. W. M. Kard. VAN ROSSUM C.s.s.R. Het is Mij een genoegen, U, Hoog-Ed. Gestr.? hierbij een kleine gift voor het groote Werk te kunnen toezenden. (Bij dezen brief, die 27 December werd ont vangen, was ingesloten een gift van f200). Uitvoering Invaliditeitswet. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank heeft aan de secretarissen bericht, dat zijn besluit, om eventueele tweede aanvragen buiten beslissing te 'aten, slechts geldt tot dat de beroepstermijn verstreken is. Het is de bedoeling van het bestuur, daarna over de vraag, of op eenmaal genomen beslissing kan worden teruggekomen, een rechterlijke be slissing uit te lokken. Met het oog daarop heeft het, volgens de »N. R. Ct.", verzocht, eventueele nieuwe aanvragem die inkomen als de beroepstermijn verstreken is, door te zenden. Het bestuur is voornemens, dan aan de aanvragers opnieuw een beslissing te zenden, waarvan zij in beroep kunnen gaan. Schepenwet. Bij beschikking van den minister van Land bouw, is, onder dankbetuiging voor de door haar bawezen diensten, de commissie ontbonden, welke is ingesteld bij beschikking van den toenmaligen minister van Landbouw en Handel, aan welke commissie werd opgedragen te onderzoeken, of en in hoeverre de algemeene maatregel van bestuur tot uitvoering van de artikelen 5, 9 en 17 der Schepenwet wijziging behoefde. (St.-Ct.) De Haagsche Villabouw-kwestie. De directie der Bataafsche Petroleum Maat schappij heeft gisteren aan den Haagschen Ge meenteraad een schrijven gericht, waarin zij aan den raad verzoekt haar aanvraag van 16 Aug. jl., om met onthetfing der bepalingen voor villabouw) op het terrein aan den Scheveningschenweg een kantoorgebouw te mogen stichten, als niet gedaan te beschouwen. Dit beteekeut dus, dat de maatschappij niet kan voldoen aan de laatstelijk door het gemeen tebestuur gestelde voorwaarden en derhalve van den bouw op het villa-terrein afziet. Dambebouwing. Het is nu vrijwel zeker, schrijft het ®N. v. d. D.", dat de bouw van het Dam-Hotel te Amster dam door zal gaan. Eergister heeft de betrokken combinatie ten stadhuize de waarborgsom van f aU.OüO eu den eersten erfpachttermijn «an f 22.000 gestoi t. Onderwys. Bij koninklijk besluit is ingesteld een staats commissie, aan welke wordt opgedragen A. Wettelijke maatregelen te ontwerpen ten aanzien van de voorziening in de kosten van het openbaar en het bijzonder onderwijs, waardoor de deugdelydheid op de krachtige vooruitgang van het onderwijs der jeugd wordt verzekerd, onder behoud van de opvoedkundige zelfstandigheid van het bijzonder onderwijs B. zoodanige redactie te ontwerpen van art, 192 der Grondwet, welke met deze voorschriften niet in strijd is. C. is de commissie gemachtigd, zoodra de hoofdpunten zijn vastgesteld, desgewenscht een voorloopig rapport aan de Kroon uit te brengen D. is bepaald dat de commissie nopens alle zaken, waaromtrent zij niet eenparig oordeelt bij meerderheid van stemmen zal beslissen, doch dat het den leden vrij staat hun gevoelens, van dat der meerderheid afwijkend, tegelijk met het onder C. bedeeld voorloopig rapport dan wel met het eindrapport der commissie aan de Kroon te doen kennen E. is aan de commissie de bevoegdheid ver leend zich door deskundigen te doen voorlichten en deze als adviseerend lid tot hare vergaderingen toe te laten F. is bepaald, dat de commissie hare vergade ringen zal ^houden te 's-Gravenhage ter plaatse, door den vorrzitter aan te wijzen C. benoemd tot lid en voorzttter dr. D. Bos, Ud der Tweede Kamer tot lid en ondervoorzitter jhr..mr. A. F. de Savornin Lohman minister van Staat, lid der Tweede Kamer tot leden mr. W. H. de Beaufort, Th. M. Ketelaar, K. ter Laan, mr. T. H. de Meester, J. van der Molen Tzn., dr. W. H Nolens A. Roodhuizen, mr. J. Troelstra, mr. M. Tideman Jr., mr. R. van Veen, O: van der Voort van Zijp en mr. A. J. M. J. baron v. Wijnbergen, alle Tweede Kamerlid tot secretaris jhr. mr. C. Feith, administrateur bij het departe mént van Binnenlandsche Zaken; tot adjunct secretaris jhr. mr. dr. W. D. de Jonge, commies aan het departement van Binnenlandsche Zaken. De Ziekenfondsen en de Genee^heeren. Naar het ,,Ned. Tijdschrift v. Gerieesk." meldt, zijn de volgende voorstellen van het hoofdbestuur met algemeene stemmen aangenomen: Voorstel A. De algemeene vergadering1 be sluit tot het instellen van een centraal verband van plaatselijke ziekenfondsen. Voorstel A. I. De 64ste algemeene verga dering van de Ned. Maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst besluit: a. zoe spoedig' mogelijk tot stand te brengen een centrale organisatie van ziekenfondsen met het doel het ziekenfondswezen zoodanig te re gelen, dat zoowel de belangen der verzekerden als die der geneesheeren zoo goed mogelijk be hartigd worden; b. aan het hoofd van die organisatie een be stuur te plaatsen, dat belast is: le. met het bevorderen van de oprichting van algemeene afdeelingsziekenfondsen met hun plaat selijke onderdeden en van bijzondere ziekenfond sen 2e. met het sluiten van en het toezicht hou den op contracten met ziekenfondsen, gemeen ten, ondernemingen, rechtspersoonlijkheid bezit tende lichamen, vereenigingen en instellingen vooir het verstrekken van geneeskundige hulp aan groe pen van personen. Voorstel A. II. De 64ste algemeene verga dering van de Ned. Maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst besluit te bevorderen, dat in elke afdeeling' een of meer ziekenfondsen wor den opgericht en wel: le. een algemeen afdeelingsziekenfonds met zijn plaatselijke onderdeden, uitgaande van de be treffende afdeeling en eigendom van de Ned. maat schappij tot bevordering der geneeskunst; 2c. bijzondere ziekenfondsen, aangesloten bij de C. O., welker statuten en reglementen zijn goed gekeurd door het hoofdbestuur. Voorstel A III. De 64ste algemeene verga dering van de Ned. Maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst besluit, in verband met voorstel A. I. on A. II., aan art. 16 van het huishoudelijk reglement der maatschappij toe le voegen- de volgende zinsneden: 9.' het in stand houden eener centrale orga nisatie van ziekenfondsen 10. het bevorderen van de oprichting en het in stand houden yan algemeene afdeelingszie kenfondsen met hun plaatselijke onderdeelen en van bijzondere ziekenfondsen, aangesloten bij do- centrale organisatie. Voorstel A. IV. De 64ste algemeene verga dering van de Ned, maatschappij tot bevordering der geneeskunst besluit, aan het hoofdbestuur een voorloopig crediet toe ts staan van ten hoogste f20.000, te ontleen©» aan bel maat schappelijk fonds, ter uitvoering: van voorstel A. I, en A. II. Voorstel A. V. De 64ste algemeene verga dering van de Ned, Maatschappij' tot bevoraeiing der geneeskunst machtigt het hoofdbestuur zoo spoedig mogelijk over te gaan tot voorloopige uitvoering van de besluiten betreffende de cen trale organisatie en stelt daarvoor, iotuat hierin nader bij reglementswijziging zal zijn voorzien, de volgende regelen vast: le ziekenfondsen kunnen aangesloten zijn bi,j de C O., artsen, leden der Nederlands:he Maat schappij tot bevordering der geneeskunst, kunnen zich individueel aansluiten. Het hoofdbestuur, gehoord de C. O., kan in bijzondere gevallen aan niet-leden Ier Ned. Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst het recht van aansluiting verleenen, 2e; De geldmiddelen der C. O. worden ge vonden uit: a. heffing van ten hoogste 2 pet. 's jaars van het inkomen, dat artsen, die aan algemeene afdee lingsziekenfondsen met hun plaatselijke onder deden of aan bijzondere ziekenfondsen verbon den zijn, uit hun ziekenfondspraktijk genieten; bheffing; van hoogstens .2 pet. 's jaars van het inkomen uit z iekenf onds prak tijken van art sen. die zich individueel bij de C. O. hebben aangesloten c heffing van hoogstens 2 pet. 's jaars van het inkomen der artsen, voortvloeiende uil col lectieve contracten door de Maatschappij gesm- ten. Voorloopig is het volgende aangenomen: Deze heffingen worden ten deele beschouw 1 als uitgestelde schuld, die aan den bij de C. O. aangesloten ziekenfondsgeneesheer op 65-jarigen leeftijd óf voor dien tijd bij het nederleggen der praktijk, óf bijt volledige invaliditeit, óf bij diens overlijden aan de weduwe c.q. aan de wezen wordt uitgekeerd tegen een door het hoofdbe stuur voor ieder geval te bepalen bedrag, de C, O. gehoord. 3e. Er wordt een kas gevormd tot steun van aangesloten artsen, die schade mochten lijden dooi' de nakoming der algemeene Linnende be sluiten der maatschappij en der bindende beslui ten van de afdeelingen, die op ziekenfondsen be trekking hebben. Deze kas zal gevormd worden uit de midde len in voorstel A. V. sub. 2e. genoemd. 4e. Het hoofdbestuur stelt een voorloopige in structie voor bestuursleden vast, en waagt het toezicht op de C. O. op aan een commissie uit het centraal comité tot behartiging van het zie kenfondswezen. Het bepaalt voorloopig de bezol diging van de bestuursleden, terwijl het daar omtrent nadere voorstellen aan de algemeene ver gadering doet. De bestuursleden en de leden der commissie van toezicht op de C. O. genieten f 5 vacatie geld voor eiken dag verblijf buiten ue gemeente hunner inwoning of f 10 bij1 elk noodzakelijk dag- en nachtverblijf, een en ander tot een maxi mum van f500 per hoofd, per jaar. Bovendien ontvangen zij1 reis- en verblijfkosten volgens de bepalingen van art. 97 van het huishoudelijk reglement der maatschappij. Hoek van-Holland. Staatsblad no. 469 bevat de wet van 31 De cember 1913, tot toevoeging van de terreinen langs den Nieuwen Waterweg en het Scheur, thans deel uitmakende van de gemeenten 's Gravenzande en Naaldwijk, aan de gemeente Rotterdam. Een Monument te Quatre—Bras. Sedert eenige jaren heeft men in België het plan opgevat om de zoo gewichtige gebeurtenissen, die nu weldra honderd jaren geleden op Zuid- Nedeila.ndsch grondgebied hebben plaats gehad en voor de toekomst van Europa beslissend zijn geweest, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Daar te lande heeft zich, onder het voorzitterschap van den luitenant-generaal Baron W. De Heusctf, oud-militair-gouverneur van Brussel, een comité gevormd, waarin tal van mannen van naam en aanzien zitting hebben genomen, om de in 1815 in Zuid-Nederland geleverde veldslagen te her denken door het oprichten van geaenkteekenen, die zullen getuigen van het roemrijk aandeel, dat het heldhaftig leger onder het bevel van den Prins van Oranje en aangevoerd door mannen als de Perponcher, de Constant lip bee que, Chassé etn Jen Hertog van Saksen Weimar aan die geduchte worsteling heeft. Het Belgische comité heeft het verlangen te kennen gegeven, dat ook in Nederland man nen zouden opstaan om hunne medewerking te verleenen tot het oprichten van een gedenk- teeken, waarin de herinnering1 aan die roemrijke daden van ons leger zal worden levendig gehou den. In het bijzonder zoude het wenschen een voor Noord- en Zuid-Nederland gemeenschappelijk mo nument te doen verrijzen te Quatre-Bras, waar op 16 Juni 1815 de onder den Prins van Oranje strijdende troepen door hun heldhaftigen tegen stand, geboden aan de aanvallen van eene veel sterkere legermacht onder den maarschalk Ney, de beslissende overwinning te Waterloo over Napoleon hebben voorbereid en mogelijk gemaakt. Zonder het zelfstandig' en krachtig optreden van enze wakkere aanvoerders ware de uitslag van dien strijd vermoedelijk noodlottig! voor de Verbondenen geweest, hadden de gebeurtenissen van 1815 eene geheel andere wending genomen en zouae het zelfstandig: bestaan van ons vaderland wellicht wederom voor geruimen tijd zijn te loor gegaan. Met de nazaten van onze toenmalige Zuid Nelerlandsche wapenbroeders hebben eenige Ne derlanders zich tot een comité gevormd om do rioemrijke dagen van 1815, en wel in 't bijzonder die bij Quatre-Bras, dankbaar te herdenken en zullen zij een beroep .op de offervaardigheid der natie doen om aldaar een waaraig gedenkleeken, ook ter nagedachtenis aan de gevallen strijders, te doen verrijzen, De namen der leden van uit comité zijn: N. Bosboom, Minister yan Oorlog, Eere-Voorzitter; Jhr. Mr. H. Van Weede, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel, Item; J. De Waal, gep. luitenant-generaal, Voorzitter; J. C. Wagner, kapitein bij het Regiment Jagers, Secre taris Mr, Dr, F, Wi, Donker Curtius, advocaat en procureur, Adjunct-Secretaris; Dr. D. F. Scheurleer, bankier, voorzitter Ier' Vereeniging „Het Neaerlandsche Zeewezen'1, Penningmeester; F, De Bas, gep. luitenant-generaal, Directeur van het Rijksgeschiedkundig archief van den Gene- ralen Staf; A. J. Doorman, oud-majoor der Ge nje, Secretarisgeneraal aan het Departement van Oorlog Jhr Mr. R. A. Klorck; G. J. W, Koole- rnans Beijnen, gep. luitenant-generaalC. J. Snij deis. luitenant-generaal, Chef van den Genei'aion Staf; G. J. Staal, Secretaris-Generaal aan het Departement van Koloniën; W. E. A. Wüpper- mann, gep1 luitenant-generaal; C. C. Zegers Rijser, gep. kapitein ter zee, adjudant i. b. d. van II. M. de Koningin, Secretaris-Generaal aan het Departement van Marine. Weerbericht, Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Jan. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 778.7 te Valentia. Laagste barometerstand 735.8 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: matige tijdelijk wellicht krachtige zuidwestelijke tot westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zachter. De jaarverwisseling. De jaarverwisseling is ditmaal vrij kalm voor bijgegaan. Wel was 't op de Hoogstraat vrij druk; maar arrestaties hebben niet plaats gehad. Ned. R. K. Volksbond. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waarin het jaarfeest van Schiedams Bondsafdeeling worden aangekondigd. Tot den feestavond op aanst. Zondag hebben, zooals daaruit blijkt, zoowel donateurs, als leden (met hunne dames) die dan hun feestbeurt hebben, vrijen toegang. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Dec. 1913 f31755 92 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Dec. 1913 f 41061.34, 53 deelnemers geheel afgeschreven. 1 y Wij vestigen de a,andach op ach terstaande advertentie, waarin de rooster van den Zondagsdiensf der apothekers te d,ezer stede wordt aangekondigd. II e d e n-o chtend omstreeks 9 ure is de spoelinghaler Hendrik Donkhorst in de Korte Haven alhier van zijn schouw gegleden. Nadat reeds getracht was op andere wijze den man te redden, sprong de heer Th. L. de Kort te water en mocht hij er in slagen den drenkeling nog juist intijds te grijpen. Door het uitwerpen van een haak met dreg hadden intusschen W. de Veld en J. Helswijk den drenkeling reeds naar den kant weten te brengen. Met hun hulp werden daarna de spoelinghaler en de heer De Kort op den wal gebracht, waarna beiden van droge kleederen werden voorzien in de nabij zijnde distilleerderij van de firma Van den Eelaart, waarna de spoelinghaler zich weer op zijn schouw kon begeven. De heer De Kort, die reeds meermalen dren kelingen nog intpds wist te redden, verdient voor zijn moedig poging zeker allen lof. De bekende straattype G. S. is gis- teren, kort na zijn opnamen in het Ziekenhuis alhier, waar hem alle zorg werd gewfjd, overleden. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 3 Jan. 8 24 v.m., 8.34 n.m. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Rotterdam—Hoek-van-Holland, De burgemeester is voornemens, zoo wordt aan de N. R. Ct." medegedeeld, 5 Januari a.s. naar Hoek van Holland te gaan. De Hoekers hebben het plan opgevat, aan dit eerstt bezoek van den burgemeester na vereeniging van den Hoek met Rotterdam, een eemgszins fees,el(jk karakter ta geven. Tot voorbereiding van den ontvangst van den voor den Hoek nieuwen burgemeester, is eeEe commissiae gevormd. De burgemeester zal aan komen om halt-elf 'smoigens en tot 5 uur aan den Hoek bljjven. De uitspraak van het Latjjn. In de O. L. Vrouw-Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven alhier is met Nieuwjaarsdag voor het eerst de Itahaansche uitspraak van hst Latijn onder de kerkelyke diensten gehoord. Zooals men weet, wordt mei Paschen 1915 deze uitspraak van de kerktaal in alle bisdommen der wereld verplichtend, doch kan zij reeds vroeger worden ingevoerd. De Tasman, lleuter seint «ls J.d. giste-en uit Melbourne, dat de Tasman in ae haven ran Thursuay Island is aangekomen. Inzameling. Het comité te D ie ver, dat rich ten doel had gesteld gelden in te zamelen voor het gezin van den aldaar vermoorden jachtopzie ner, heeft f 1479.20 bijeengebracht. (N, v. d. D.) Diefstal. De politie van het bureau Stad houderskade te Amsterdam heeft in de laatste dagen beslag gelegd op een veertigtal rijwielen benevens een groote hoeveelheid onderdeeilei, één en ander vermoedelijk van diefstal afkondig. Het begon Zqndag1 met de inbeslagneming van een drietal waarschijnlijk gestolen fietsen bj een bewoner der Cornells Anthoniszstraat. Liarna werden bij een rijwielhandelaar in de Abert Cuvpstraat een groot aantal rijwielen en ender- öeelen gevonden. De laatste bezending is Woens dagmiddag in beslag genomen meldt bet „tbld." Vijftien rijwielen werden reeds door de recht hebbenden herkend. In verband met deze vondsten zijn de bewoner der Corn, Anthoniszstraat, de rijwielhancelaar, nog een derde man en een 15-jarige jongea aan gehouden. Men schijnt hier te doen te rebben met het werk van een uitgebreide bende waar van enkele leden uit anderen hoofde neus in het huis van bewaring zijn gedetineerd. Het mes. Men meldt uit Bréda: Donderdagavond is vrouw A. Claassen-Lo )- nen, wonende te Beijerd, op straat levensgevaar lijk door haar man gestoken. Een slagader werd doorgesneden. De dader werd gearresteerd. Nader wordt gemeld: 's Avonds halfzeven werd de vrouw op straat gevonden, badende in haar bloed. Door voorbij gangers werd zij biji dr. A. B. Mijnen binnenge dragen, waar bleek, dat met een mes en slag; ader in het dijbeen was doorgesneden. Na voor loopig verbonden te zijin, is zij per brancard naar het R.-K. Gasthuis vervoerd. Het mes, waarmede de man de misdaad be dreef, werd dp hem bevonden. De vrouw is moe der van vijf kleine kinderen. I n'br eker. Uit Winterswijk is gevankelijk naar Zutphen overgebracht zekere B., uit Iusseldorf afkomstig, een gewezen Hollandsch mi itair, die hij verschillende ingezetenen aldaar inb aken, ge. pleegd en goederen gestolen had. De dader had, daar hij in Diuitschland dool1 de politie gezocht werd, de wijk igenomen naar Hollana. Winters wijk bad hij de cel, waai' hij opges, oten was, verbroken ten einde te ontvluchten, "'1 ,.'L.!1_3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2