ontbonden is. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. TELEUBAHJtEN. Kerknieuws. Bargarifk» 8tand. H au del 8 be r i e b ten AdTertentiSiL SLOTEJHKER, BIS Co. nog in veler harten huist, of eigenlijk weet de Geestelijkheid wel dat dit inderdaad zoo is, en komt her er vooral op aan, middelen te beramen om de verderfelijke neutraliteitsi'.lee te verdrijven en den waren Katholieken geest op (e wekken! Monseigneur spoorde tot vernieuwde en krach tige werkzaamheid aan in het nieuwe jaar en wenschte aan al zijn geestelijken Gons besten zegen op hun arbeid en op hun persoon. Het feest van het 3e reg infanterie. Het plan bestaat te Bergen op Zoom om niet alleen van wege het gemeentebestuur, maar ook namens de burgerij een geschenk aan te bieden aan het 3e regiment infanterie, dat 10 Januari zijn honderdjarig bestaan vieren zal. Het geschenk van de burgerij zal bestaan uit den gedenksteen in de kazerne Markiezenhof en uit twee schel- boomen ten dienste van de stafmuziek. (Hbld.) Weerbericht. I elegraiisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Jan. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 778.6 te Coruna. Laagste barometerstand 744.7 te Seydisfjord. erwachting tot den volgenden dagmatige, later wellicht krachtige zuidwestelijke tot noord westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen of hagelbuien, later iets kouder. Ernstig ongeluk op de Maas. Twee menschen verdronken. Gister-avond heeft op de Maas tegenover het Sterrebosch een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad, waarbij twee menschenlevens te betreuren zijn. De motorboot «Cornelia" was gister-avond uit Brielle naar Rotterdam vertrokken. Aan boord waren de schipper, tevens eigenaar van de boot, J- van Noort, wonende te Brielle, de schippers knecht v. d. Ham, benevens een 17 jarige zoon van schipper van Noort, die de motor bediende, en nog een zoontje van 14-jarigen leeftijd, een' barbiersleerling, die voor pleizier de reis mee maakte. Omstreeks 6 uur kwam de motorboot voorbij de zalmvisscherij «Oranje Nassau" en voer ter hoogte van het Sterrebosch, den zuidwal houden de, toen zij plotseling door een uitgaande zeeboot werd aangevaren. De schuk was zoó hevig, dat gelijktijdig de 14- jarige zoon van schipper van Noort en de knecht v. d. Ham van dek werden geslagen en in de rivier terecht kwamen. De zeeboot, die onbekend is gebleven, nam van het ongeval geen notitie en zette de reis voort. Of men aan boord van het ongeval al dan niet iets bemerkt heeft, is nog niet vastgesteld kunnen worden. Aan redden viel niet te denken, zoodat beiden jammerlijk verdronken. Op het hulp-geroep der opvarenden van de «Cornelia" kwam de van Rotterdam naar Vlaar- dingen varende Vlaardingsche boot, kapitein W. Klink, opdagen, die onmiddellijk alle pogingen in het werk stelde om de in nood verkeerende «Cor- nelia" te helpen. Dadelijk werd de «Cornelia" op sleeptouw ge nomen en full speed naar Vlaardingen gestoomd, waar zij omstreeks 7£ uur in de haven werd' vastgemaakt. De motorboot, die aan stuurboord was aange varen en daar een lek had gekregen, was nogal erg gehavend. Het binnendringende water werd met de eigen scheepspomp uitgepompt, terwijl het lek met spek werd dicht gestopt. Vannacht werd de sCornelia" verhaald naar de Spoorhaven, alwaar het lek beter werd dichtge maakt met cement enz. Vandaag zou de motorboot de terugreis naar Brielle aanvaarden. De lijken van den schippersknecht v. d. Ham, die vader is van 6 kinderen, en woonachtig was' te Brielle, alsmede van het 14-jarig zoontje van schipper van Noort zijn nog niet gevonden. De aanvaring beeft plaats gehad tijdens eenig- zins mistig weer, zoodat het uitzicht belem merd werd. feestvergadering, op H.H. Driekoningen te Utrecht te houden, ter luisterrijke viering van het 10-jarig bestaan van de «Katholieke Sociale Actie in Nederland". Naardien de gelegenheid voor het tijdig aanvragen van vrij-biljetten was verstreken, en ook met het oog op den dienst, werd deze missive thans voor kennisgeving aangenomen. Nog waren ingekomen twee missives van het H. B. een d.d. 11 Nov. j.l. in zake het algemeen loon- petitionnement van de beambten der H. S. M. en een d.d. 29 Nov. j.l,, houdende mededeeling dat ook dezerzijds bij de Directie der R. T. M. is aangedrongen op vaste aanstelling van het tramweg-personeel te Schiedam. In verband met het genomen besluit in den Raad van Afgevaardigden tot het afdragen eener hoogere contributie door de afdeelingen aan het H. B. wegens aanstelling van een 2n vrijgestelde, bracht voorzitter aan de orde de noodwendige' contributieverhoogiDg dezer afdeeling. Na breed voerige bespreking werd voorloopig besloten tot verhooging van 1 cent per lid en per week, om nader te overwegen het wenschelfjke eener pro gressieve contributieheffing. Op de eerstvolgende vergadering, in de 2e week van Februari te houden, zal eene bespre king plaats hebben over het jaarfeest in verband met het 10-jarig bestaan dezer afdeeling. Bij de rondvraag werden meerdere zaken van dienst in het licht gesteld, die zeker nog eene alleszins billijker regeling eischen. Er werd besloten hiertoe de noodige stappen te doen. Onder dankzegging voor de flinke opkomst, sloot de voorzitter de vergadering met den christe- lijken groet. Gemeentelijke Arbeidsbeurs Gedurende het jaar 1913 werden aan de Ar beidsbeurs ingeschreven 1196 werkzoekenden; het getal aanvragen door werkgevers bedroeg 801terwijl 627 plaatsingen konden worden ge noteerd Onderstaande cijfers geven het bereikte resul taat, sedert het bestaan der Beurs, weer Plaatsingen. Jaren. Aanbie- Aanvra- aan- in per- dingen. gen. tal. centen. 9 Dec. 1303 525 258 108 20.05. 1904 326 166 64 19.63^ 1905 294 160 67 22.78, 1906 296 173 85 28.71 1907 401 192 100 24.93 1908 804 278 157 19.52' 1909 691 238 157 22.72. 1910 936 324 175 18.68. 1911 998 555 389 38 97 1912 1104 717 582 52.71. 1913 1196 801 627 52.42. terstraat, Rietdijkstraat naar het station (vertrek te 5,01 uur n.m.). De regelingscommissie verzoekt de burgerij de vlaggen uit te steken en de Rotterdamsche kleu ren te dragen. Oudejaarsavond werd eenjaantal politie-agen- ten uit Rotterdam naar Hoek van Holland gerequireerd, omdat zich aldaar, nabij 's-Gra- venzande, een 30 tal Zigeuners uit Perpignan ophielden, die zich daar reeds aan verschillende kleine diefstallen schenen te hebben schuldig gemaakt. De Hoek werd bewaakt door den veld wachter van 's-Gravezande, doch deze rukte dien nacht ten 12 ure in, daar op dat tijdstip de Hoek van Holland aan Rotterdam overging. Rot terdamsche politie-agenten namen toen het toe zicht over. Op Nieuwjaarsdag werden deze toen door een nieuw detachement vervangen, doch daar de Zigeuners verder getrokken zijn, kon deze politiemacht weder worden ingetrokken. Hoe de Zigeuners zoo opeens aan den Hoek van Holland gekomen zijn, begrijpt niemand. Ruim 5 tonminder. De verkoop in de Rijksvischhal te Ilmuiden heeft in de maand De. cember door de staking der stoomtrawlervisschers ruim 5 ton minder opgebracht. I it beteekent voor het Rijk een mindere opbrengst van 10.000 gulden aan retributie. De bakkersstaking te 's-Gr a ven- ha g e. Ten aanzien van de bakkersstaking wordt van patroonszijde medegedeeld, dat het steeds van de zijde der stakers verspreide bericht als zou de Nml. Venn, sde Zuid-Hollandsche Broodfabriek" de eischen van de stakers hebben ingewilligd, onjuist is. Wel is waar heeft de directie zich bereid ver klaard de eischen in te willigen, wanneer dit ook door de 10 a 15 grootste firma's te dezer stede eveneens geschiedt. Daar dit evenwel nog geenszins het geval is, blijft de Zuid-Hollandsche Broodfabriek vooralsnog haar oude voorwaarden handhaven. Een en ander zou ook ten duidelijkste blijken uit een schriftelijke verklaring door de directie aan het Hoofdbestuur van den gezellenbond af gegeven. Aanvaring. Men seint ons uit Gorkum Gister avond omstreeks' half acht is in de Mer- wede het s.s de Merwede I, gezagv. van Valen, komende van Rotterdam en varende tusschen Rotterdam en Gorkum, gezonken. Vermoedelijk door de duisternis had een aanvaring plaats met de motorboot Leerdam III. De Merwede kreeg een groot gat in den voorsteven, zoodat het schip binnen zeer korten tijd onder water stond. De zich aan boord bevindenden 2 passagiers zoomede de bemanning hadden nog juist tijd op de Leer dam, die langs zij kwam, over te stappen. De Merwede is 30 jaar geleden gebouwd. INNSBRüCK, 3 Jan. Gisteravond om half tien werden hier eenige krachtige aardbevingen waar genomen, welke gepaard gingen met twee heftige schokken. Om half twaalf werd nog een zwakkere aardbeving gevoeld. ODESSA, 3 Jan. Naar een alhier ingekomen radio-telegram is het stoomschip sLemie", voor eenigen tijd aan een Turksche Maatschappij ver kocht, in de Adriatische zee gezonken. De be manning, bestaande uit 45 koppen, kwam in de golven om. KOPENHAGEN, 3 Jan. Volgens van de »Far' Oër" ingekomen berichten zijn in de laatste dagen drie visschersbooten vergaan, waarbij 31 visschers om het leven kwamen. Inl(jving Gotelingen. De inlijving van lotelingen dezer gemeente-, welke ioeger te Rotterdam, in bet Vcrlcooplokaal plaats vond, zal in het vervolg te Delft geschie aen In het gebouw aan de Lakengracht aldaar zul- len op 16, 17, en 19 a,.s. de lotelingen dezer gemeente worden ingedeeld. „St. Raphael". De afdeeling Schiedam en Omstreken van den Ned. R. k. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel s^t. Raphael" hield Dinsdag-avond 8 uur in het Bondsgebouw hare gewone maandverga dering. Na gebruikelijke opening en resumtie der no tulen van de vorige vergadering, installeerde de voorzitter, de heer J. Smit, met een passend op wekkend woord, het nieuwe tram-lid den heer N. J. Elgers, die wederkeerig dank bracht voor de hartelijke woorden tot hem gericht. Na uitbrenging van het verslag van het ver handelde op de vergadering van den Raad van Afgevaardigden, was aaD de orde het al of niet toekennen van vergoeding ook voor het bijwonen der vergaderingen van de vakafdeelingen. Met het oog op den toestand der kas werd, na be spreking en uiteenzetting, besloten hiervoor geene vergoeding toe te staan. Van bet Centraal Bestuur der K. S. A. te Leiden was ingekomen eene missive dd. 26 Nov. j.l., houdende uitnoodiging tot het afvaardigen van 2 leden dezer aangesloten vereeniging naar de Hoogwater te Schiedam: Zondag 4 Jan. 9 03 v.m., 9.22 n.m. Wij vestigen nog de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de uitvoering door de Mannenzangvereeniging «Inter Nos", dir. de heer A. M. den Draak, in Odéon morgen (Zondag) avond te geven wordt aangekondigd. Zooals daaruit blijkt, zal weder de komische operette Mr. Tuten bach, welke vroeger hier reeds zooveel succes had, worden opgevoerd. H e d e n-m orgen is alhier aangehou- den een man die gesignaleerd stond voor f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Hij is naar het Huis van Bewaring te Rotter dam overgebracht. De Vereeniging van leden van het Stedelijk Muziekkorps zal (evenals andere vorige jaren) op Zaterdag 10 Januari a.s. voor hare leden en geïntroduceerden in het gebouw Odéon, Tuin- 'aan, een feestavond geven. Gister-ochtend is een hond, door dat hij met een poot in den muilkorf verward raakte, in de Maas gevallen. Het dier werd er met een reddingboei nog levend uitgehaald. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Het programma van de officieele ontvangst te Hoek van Holland van den burgemeester van Rotterdam op 5 Januari luidt als volgt 10.30 v.m. Aankomst aan het station H. S. M., alwaar de Commissie van Ontvangst de burge meester afhaalt. 11.v.m. Officiëele begroeting op de boven zaal van het gebouw Harmonie, waar de burge meester de burgerij zal toespreken. De zaal wordt om 10.45 uur gesloten, toegang vrij. 2 u. n.m. zal een rijtoer gehouden worden langs den volgenden weg afrit, Hotel Amerika, daarna langs Rietdijkstraat, Rijkshaven, Fortweg, Ka- naalweg, Post- en Telegraafkantoor, gebouw Rijks Waterstaat, Semaphore, Station draadlooze telegrafie. Prins Witlemweg, Rijkshaven, Fort- weg, 's-Gravenzandsche weg, Villapark, Pavil joen, Maasdijk, Pannenbuurt, Hilwoning. Haak. Nieuwe Export, Vianda, Nieuwlandsche polder, Callandstraat, 2de Achterstraat, Prins Hendrik straat, Nieuw Postkantoor, Prinsenstraat, Ach- De schipbreuk van de «Tasman.' Het is goed afgeloopen met het ongaval de «Tas man van de K. P. Mij. overkomen, welk schip gelijk men weet voor enkele dagen liep op een rif in de golf van Papua op de Zuidkust van Nieuw-Guinea. Liet de toestand, waarin de «Tasman" zich be vond, aanvankelijk zich ernstig aanzien de «draad looze" deed ook hier nuttig werk en een Ja- pausch stoomschip bracht passagiers, schip en lading in de haven van Thursday Island in vei ligheid. Een telegram van gisteren meldde, dat de «Tasman in die haven was binnengesleept. De «Tasman", met de «Houtman" de Java— Australië-lijn bedienende van genoemde maat schappij, was op de terugreis van Melbourne naar Java. Na Brisbane aangedaan te hebben, had het schip de Oostkust van Australië verlaten voor Port Moresby, de hoofdplaats van Papua, het Britsche Nieuw-Guinea. Van deze aan de Oostzijde van de golf van Papua gelegen haven moest, volgens het vaarta- bleau weder worden overgestoken naar Australië en wel naar de noordelijke punt van Queensland, waar het daarvan door de nauwe Endeavour-straat gescheiden Thurday Island. Daarna zou nog de Australische haven Port Darwin worden aangedaan, waarna via Dobo en Makassar naar Java zou wor den opgestoomd. Ddch vóór de «Tasman" nog uit de golf van Papua in de Torresstraat was gekomen, stootte het schip op Brambre-rif, waaruit de gevolgtrek king valt te maken, dat, na het verlaten van Port Moresby, niet rechtstreeks, in nagenoeg wes telijke richting, op Thursday Island werd koers gezet. Men heeft in meer noordelijke richting de golf gehouden om, komende uit het noorden de Torresstraat over te steken, in steden van haar in te varen van uit het oosten. Die omweg zal wel geboden zijn uit hoofde het van het gevaarlijke vaarwater in genoemde straat, die, om een scheepsterm te gebruiken, vol steent jes ligt, klippen en riften. Volgens de kaart van Australië in Stieler's atlas is de toegang tot die straat van uit het Oosten voor zoo goed deel afgesloten door een barrière van riften en klippen. Tusschen 30 December en 1 Januari jl. heeft het Japansche stoomschip, met de «Tasman" op sleeptouw, den afstand van 140 a 150 zeemijlen afgelegd, waarop Brambre-rif is gelegen N.N.O van de haven van Thursday Island. Vermist. Bij het garnizoen te Assen wordt vermist de milicien K., van de lichting 1913. Hem werd gedurende de Kerstdagen verlof ver eend naar de gemeente Emmen. Vermoed werdt dat hem een ongeluk is overkomen. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den weleerw. beer F. A. Poping belast met de oprichting van eene parochie te Amersfoort en heeft benoemd tot kapelaan te Amersfoort (II. Maria) den weleerw. heer P. J. van Schaiktot kapelaan te Arnhem (H. Joannes de Dooper) den IW6h7\H 6n R J' 'Je Boe,': tot assistent te F Tijburg lnicus) den weleerw. pater E. ra-,6is„to overleed, te 'sGravenhage voorzien van de H. H. Sacramenten, na een kortstondig lijden, de zeereerw. Pater Ferdinandus Ranst,uysen, die van 1899 af als assistent werkzaam was in de parochie van de H. H. Antonius en Lodewijk, Prinsessegracht, te 's Gravenhage. G«l0.ren: 31 Dec- Theodora Gerarda, d. v. y- 1. Volk en J. M. J. Merks, Proveniershuis. 1 Jan. Anna, d. v. W. Boender en J. Bras, Raam. Hendrik, z. v. H. Crama en J. Timmermans, Grofbaan. Maria Frederika Neeltje d v C J B. Beuning en N. Salrj, Damlaan. Overleden: 31 Dec. Leendert Wessel, oud 4 rond., Broersveld. 30 Dec. 31 Dec. 2 Jan. f 11 f 11 fll BEURS VAN SCHIEDAM, 3 Jan 1914 Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beura. 3 Jan. f uya per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering~i B. A, J. WITTKAMPFi Bond van Distillateurs! 2 Jan.l 3 Jan. f 12.50 f 12.50 f 16.50 f 16.50 f 18.— f 18.— f 2.— jf 2.- Vergiftiging. Te Castrieum zijn in het gezin van T. twee kinderen vergiftigd, ten gevolge van het eten van vergiftigd kindermeel. De politie stelt een ernstig onderzoek in. Be bel s nalatenschap. De nalatenschap van Be bel bedraagt, naar uit het daarop in Zwit serland betaalde successierecht blijkt, 995,000 Mark. Voor een anti-kapitalist een aardig som metje. M o u t w ij n Jenever: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op hedenstil. Spiritus, 2 Jan. Graanspiritus f 20ya a f 21 b, Melasse-spiritus: fl73/4 af Ruwe spiritusf 9ya a f 9»/a Stemming op heden: kalm. Granen. NEW-YORK Mais- Western loco. 2 Jan. 72—; 31 Dec. 71 ya. CHICAGO Mais Mrt. Mei Juli 2 Jan. 68Vj 67,v dl Dec. 68y 67s R^gge Loco 2 Jan. 31 Dec 61 Va 3 Jan. f 20'/j a f 21— f 17»/4 af f 9ya a f 95/, Sept. De ondergeteekenden berichten hiermede, dat de Vennootschap onder de Firma alhier, roet den 31n December Eventueele vord eringen worden ingewacht bij den ondergeteekenden vóór 15 Januari a.s. J. HOEK Azn. A. COOL Mzn. Schiedam, 2 Januari 1914. HOUT VERKOOPIN G. De Deurwaarder G. S. MONTFOORT is voor nemens op Vrijdag 9 Januari 1914, des voor middags 10 uur, aan den Noordmolen publiek COUtaut te verkoopen Solide branderijafbraak beslagbakken moerkuipen pompen goten rieken roerstokken planken baddings lui ken brandhout, enz.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2