Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden MededeelingoR Cfomengd Nieuws. worden. In het geheel is tegen 24 personen een aanklacht ingediend, van wie 12 burgers zijn. Uit het voorlèopig onderzoek is gebleken, dat de onregelmatigheden op grooter schaal heb ben plaats gehad dan men tot dusver ver moedde. Zooals men weet., werd den 8sten De cember door den krijgsraad een instructie ge opend tegen vijf officieren, doch daar de jurisdictie van dit lichaam niet ver genoeg reikte, werd de aangelegenheid naar het politie gerechtshof verwezen. Op bevel van den Fransehen minister van oorlog zijn eergisteren de 12.000 militaire verlof gangers van Parijs in 12 express-treinen naar de Oostelijke grens vervoerd. Deze maatregel had ten doel te onderzoeken in hoeveel tijd een mobilisatie op de Oostelijke spoorwegen kan ten uitvoer gebracht worden. Verschillende Fransche bladen merken evenwel op, dat dit experimant niets bewijst, daar hij een mobilisatie ook paarden en oorlogsmateriaal moeten vervoerd worden. Z. K. H. Prins Hendrik. FRANKFORT a MAIN 8 Januari Z. K. H Hendrik der Nederlanden is hier gisteravond aan gekomen. Aan het station bevonden zich Prof- Friedliinder en de consul-generaal de heer Pan huizen. Prof. Friedliinder vertrok met den prins naar Hogemark. Men deelde ons mede, dat H. M. de Koningin in het vroege voorjaar een be zoek aan Z. K. H. te Hohemark zal brengen. 100-jarig feest 8e Regiment Infanterie. Men meldt ons uit Arnhem Gisteren werd door een deputatie van de Arn- henosche burgerij, bestaande uit den voorzitter van de atdeelmg «Arnhem" van het departement van Nijverheid, den heer J. van Embden, den voorzitter van de vereeniging Handel en Nijver heid, den heer H. van Zeil en den voorzitter van de afdeehng Arnhem van den Bond van Hotel houders, den heer F. Simon, een geschenk in enveloppe bijeengebracht door verschillende inge zetenen van Arnhem aan den commandant van het 8e Regiment Infanterie ter hand gesteld, in tegenwoordigheid van de feestcommissie tel" viering van het 1ÜU jarig bestaan van het regiment, om de feesten voor de ouderofficieren en soldaten zoo aangenaam mogelijk te maken. Lie heer van Embden herdacht hierbij met enkele hartelijke woorden de goede verstand houding, die seuert al die jaren bestond tusschen de Arnbemsche burgerij en het 8e Regimen* Infanterie. De regimentscommandant, de luitenant-kolonel de Ridder, die voor het geschenk namens het regiment zijn dank betuigde, sprak den wensch uit, dat deze goede verstandhouding ten allen tijde zal blijven bestaan. Spoorlyn Simpelveld— Kerkrade. De gemeenteraad van Kerkrade heeft, zoo meldt de «Lirnb. Koer." Maandagavond met algemeene stemmen besloten, f 100.000 te ver- leenen voor een spoorlijn Simpelveld—Kerkrade. Gedarmerie in Albanië. Onder de vele otficieren, die zich van het leger hier te lande opgegeven hebben als geuegen om naar Albanië te gaan, bevinden, naar wij vernemen, zicti ook twee kapiteins, die in lndië geweest zijn en daar de Militaire Willemsorde hebben verdiend. Tweede Kamerverkiezingen. ROTTERDAM. De uitslag van de stemming voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in district III (vacature-Lasonder) is, dat herstemming moet plaats hebben tusschen prof. dr. B. D. Eerdmans (v.-l.), die 1755 stemmen ver- wieif en de heer H. Stulemeijer (R.-K.), die er 1532 verkreeg. De heer A. B. de Zeeuw (S. D. A. P.) had 527 stemmen. Bij de vorige Kamerverkiezing was de uitslag als volgtUitgebracht 4769 stemmen. Meerder heid 2385. Lasonder (U. L.) 2521, Stulemeijer (R. K.) 1731, Loopuyt 446. Gekozen Las onder. Pensioenwet gemeenteambtenaren. De minister van financiën heeft aan het advies bureau van den Nederl. bond van gemeente ambtenaren medegedeeld, dat, ingevolge art. 15d der Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 jo. de Pensioenwet voor zijdelingschen staats dienst 1912, slechts tijd in zoodanigen staatsdienst doorgebracht, die door dienst in een burgelijke betrekking gevolgd en op den voet van laatstge noemde wet voor pensioen ingekocht is, bij de regeling van het pensioen van een gemeente ambtenaar als diensttijd in aanmerking kan komen. Mgr. Meeuwissen. Naar wij tot onze voldoening vernemen, zal Z. D. H. Mgr. Meeuwissen, na een een gelukkig doorstane operatie en behandeling door de heeren dr. M. Stiater en dr. B. W. Nnyens, a.s. Vrijdag het Marm paviljoen van liet O. L. Vrouwe Gast- huis te Amsteidam alwaar Z. D. H. verpleegd werd, kunnen verlaten. (Tijd,) De Burgemeesters-Keten. Is het in de socialistische partij nog niet uit gemaakt, hoe een harer leden, als heta een mi nister-portefeuille wordt aangeboden, zich te ge dragen heett, het schijnt, dat de leer meer ge vestigd is, als het 't aannemen geld van een bur gemeesters-keten. «Het Volk" althans weet er reeds alles van. En al is dit nu juist geen reden, om erop af te gaan en om voor vast aan te nemen, dat een Partij-Congres precies zou beslissen, als het or gaan wil, toch heeft het argumenten, waartegen ditmaal de groep van der Goes weinig zou kun- inbrengen en die ook wel verleidelijk zijn voor de anarchisten. „Het Volk" zet n.l. uiteen, dat een der partij- eischen is, het benoemen van een Burgemeester door den Gemeenteraad. Is deze dus in haar meerderheid socialist, dan zou daaruit van zelf voortvloeien, dat een socialist Burgemeester werd. En nu worden nog wel de Burgemeesters door het «hooge gezag" benoemd, maar het ware «wat mal" als «men" zoo'n socialistisch college «op knapte" met een tegenstander als Burgemeester. 't Is dus volkomen in den haak, dat Zaandam straks zijn socialistische Burgemeester krijgt. Deze moet nu wel de orde handhaven, maar in een socialistische Gemeente maakt immers de Raadsmeerderheid uit, wat orde is. Welnu in de wet is alleen sprake van «openbare" en niet van «maatschappelijke" orde en gelukkig is de Bur gemeester, en niet de commissaris van politie, met de uitvoering der verordeningen belast. Het kan dus een schoone hemel worden in een Gemeente met een door den Gemeenteraad nog wei niet benoemden, maar dan toch afgedwongen socialistischen Burgemeester. Wie dat niet inziet en bang is voor «de noodzakelijke gevolgen van onzen machtsgroei," die is niet de rechte sociaal- demoraat. Juist een grief tegen alle Burge meesters was, dat ze zich te veel bemoeiden met de handhaving der maatschappelijke orde. Van een socialistischen Burgemeester zal men kunnen verwachten, dat hij de strijdende partijen zal laten doorvechten, zonder met z'n politie er tus schen te komen. Inderdaad, tegen deze redeneering zal op geen Socialistisch Congres iets worden ingebracht en de tijd is dus daar, voor socialistische propagan disten, om zich tot het ontvangen van de ambts keten gereed te houden. («Tijd"). Ziekenfondsen en geneesheeren. De strijd tusschen de geneesheeren en het Ziekenfonds te Deventer is een nieuw stadium ingetreden. Vrijdagavond werd een buitengewone algemeene ledenvergadering gehouden, ten einde te voorzien in de vacature van commissaris van het Fonds, ontstaan door het bedanken van den heer G. Alberts. Door commissarissen was overeenkomstig art. 28 van het reglement bij het bestuur een voor dracht ingediend, bestaande uit de heeren H. W. Bunschoten, wethouder, en W, de Visser, directeur der Burgeravondschool. Doch ook door twintig leden was een aanbeve ling ingezonden, bestaande uit de heeren dr. H. Cornelissen en dr. H. K. Oflerl.aus, geneesheeren. De voorzitter, de heer E. Kager, was van oor deel, dat deze aanbeveling voor kennisgeving be hoorde te worden aangenomen. Dr. H. G. Gooszen bestreed hierin den voorzitter op grond van een ingewonnen rechtskundig advies. Na een scherp debat deelde de voorzitter mede, de stemmen, uitgebracht op andere personen dau die op de voordracht van commissarissen voorko men, van onwaarde te zullen verklaren. Daarop noodigde dr. Gooszen de heeren uit, om in blanco te stemmen. De uitslag der stemming was, dat uitgebracht zijn 28 stemmen, waarvan 12 in blanco, 11 op den heer H. W. Bunschoten, 1 op den heer W. de Visser, 4 van onwaarde (uitgebracht op dr. H. Cornelissen). De voorzitter verklaarde nu den heer Bunscho ten gekozen. Op protest uit de vergadering zeide de voorzitter, dat de heeren, die hier niet mede accoord gaan, een civiele actie tegen het bestuur moeten beginnen. Dit zou het bestuur zelfs zeer aangenaam zijn. Na verdere opmerkingen werd de vergadering onder eenige opschudding gesloten. In de «Sociale Kroniek van mr. H. J. Tasman lezen we De ziekenfondsen in ons land beginnen zich te weren. Er is een landelijke Federatie ter be hartiging van het ziekenfondswezen gesticht. Deze hield onlangs ëen vergadering te Utrecht Daar werd. zooals de couranten berichtten, ook een bindend besluit genomen, ten einde te voor. komen dat de macht uit handen der ziekenfondsen zou worden genomen. Het is o.i. te betreuren, dat deze federatie de doctoren volgt in het ge bruiken van minder geschikte strijdmiddelen. Het is volkomen geoorloofd en gewenscht, dat de ziekenfondsen zich tegenover het machtsstreven der doctoren en apothekers te weer stellen, maar zij zullen er voor te waken hebben, dat zij niet in dezelfde fout vervallen als dezen. Dat hiervoor gevaar bestaat, blijkt uit het vol gende bericht, over deze vergadering in de cou ranten voorkomende«Een vakvereeniging van doctoren meende men niet te moeten erkennen,, daar het streven der doctoren ten doel heeft de baas te worden van fondsen die door arbeiders met zooveel energie zijn opgericht". - Wat zouden deze arbeiders zeggen wanneer een patroon aan een vakvereeniging bericht, dat hij deze niet wenscht te erkennen, daar het streven dezer is baas te worden van een zaak, door hem met zooveel energie opgericht Uitbreiding Gasfabriek. De Commissie voor de Gasfabriek, de Drink waterleiding en het Electriciteitsbedrijf schrijft aan B. en W, het volgende «Wij hebben de heer U te berichten, dat ten behoeve der Gasfabriek het volgende door ons noodig geacht wordt In verband met den reeds aangevangen bouw van een administratiegebouw aan de Gasfabriek, wat de verplaatsing van den fabrieksingang naar de Dwarsstraat met zich brengt, moet een groote oppervlakte grond bestraat worden daarenboven brengt de verplaatsing van het terrein voor cokes opslag, tengevolge van den bouw der nieuwe stokerij, vergrooting van het bestrate terrein met zich. Te zamen moet ongeveer 1500 M2 grond met klinkers bestraat worden, waarvoor wjj f3500.noodig achten. In het oude zuiverhuis is door wegbreken van tweede oude te klein geworden zuiverkisten eene ruimte vrij gekomen, die gedeeltelijk in beslag zal worden genomen door een lokaaltje waar het naar de stad gaande gas onder hoogeren druk zal worden gebracht, terwijl nog een ruimte over blijft. die groot genoeg is om de fitterskarren en andere handwagens der drie gemeentebedrijven een onderdak te verschaffen. Tot nu toe moesten deze steeds in de open lucht blijven staan. Twee scheidingsmuren, een zoldering en een deurope ning zullen ongeveer f650.— kosten. Nu de stokerij met bestaande retorten in ge bruik genomen is, blijkt ten eerste, dat voor het leveren van den noodigen stoom, die aan het einde der destillatie-periode in de retorten wordt ge laten, de verloren hitte der naar den schoorsteen ontwijkende verbrandingsgassen der generatoren hoogst waarschijnlijk toereikende is. Dit is zeer welkom, omdat het ontheft van de verplichting om een der bestaande stoomketels dag en nacht in dienst te houden echter is hiertoe de opstel ling van een vlampijpketeltje noodig. Bij het gebruik stellen der nieuwe stokerij bleek, dat het vervoer der gloeiende cokes uit de retorten naar de bluschplaats, na het blusschen naar de cokesbrekers en cokes-opslagplaats, het best met kipwagens geschiedt hiervoor zijn dus wagens en Decauville-spoor noodig. Verder wenschen wij nog eenige arbeid te be sparen door de cokes voor het stoken der gene ratoren ongeveer '/s gedeelte van de cokes, die uit de retorten komt), mechanisch omhoog te bren gen. Te zamen achten wij voor dit alles f2200.— noodig. Mocht de vraag bij U rijzen, waarom dit bedrag door ons niet tegelijk met het crediet voor de nieuwe stokerij werd aangevraagd, dan zouden wij onder uwe aandacht willen brengen, dat dit hier onvermijdelijk was, omdat men zich met eene nieuwe zaak niet zoodanig naar bestaande installaties kan richten, als bij ingeburgde metho des het geval is. Afrondende met een bedrag van f 450.voor onvoorzien, verzoeken wij in totaal een crediet van f6500.te verdeelen over de verschillende reeds bestaande hoofden der boekhouding". B. en W. kunnen zich met de plannen hierbo ven ontwikkeld volkomen vereenigen en stellen voor, voor bovenbedoelde werken een crediet van f6500.te verleenen. Jhr. mr. D. J. de Geer. Door het bestuur der Christ.-Hist. Unie alhier daartoe uitgenoodigd, zal jhr. mr. D. J. de Geer op Woensdag 14 Januari, 's avonds 8 ure, in het Vereenigingslokaal aan de Broersvest alhier eene politieke rede houden. Het onderwerp zjjner rede zal dan zijn «De naaste politieke toekomst." Liturgische cursus. Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing gezonden De voorzitter opent de vergadering met gebed en wenscht allen een zalig Nieuwjaar toe. De eerw. spreker, het woord verkrijgend, stelt zich voor dezen avond te behandelen het Octaaf van Kerstmis. Bij de andere groote feesten in het Octaaf, wordt door de Kerk vastgehouden aan de viering van het Octaaf, alleen in het Octaaf van Kerstmis, worden andere feesten medegevierd, zooals St. Stephanus, St. Jan, Onnoozele Kinderen, waarvan de eerw. inl. uitvoerig de beteekenis uiteenzet. Vervolgens behandelt spr. het feest van de H.H. Driekoningen ^en betoogt dat dezen dag wel de laatste i3 van de reeks Zondagen die er vanaf Kerstmis gevierd worden, maar toch behoort onder de voornaamste. In het bijzonder verklaart spr. de beteekenis van het feest van Driekoningen, zijnde de bekendmaking van Gods geboorte aan de heidenen, in de personen van de drie koningen van het Oosten, de herdenking van den Doop van Christus in den Jordaan, de herdenking van het eerste wonder van den Zaligmaker, de verandering van het water in wijn op de bruiloft te Cana. Ten slotte behandelt spr. het feest van Maria Lichtmis en verklaart de beteekenis en het ont staan van dat feest, waarna de eerw. inl. onder applaus zijn rede eindigt. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met gebed. „Polyhymnia". In aansluiting met ons vorig1 bericht kunnen wij thans mededeelen, dat op het winterconcert, te geven door de gemengde zangvereeniging „Po lyhymnia", directeur de heer B. Jurgens, op Woensdag 21 Jan. a.s„ in Odéon, als solisten hun medewerking zullen verleenenMej. Toos Reijnder's, sopraan, Delft; Bram van der Stap, bariton, Delft, en mir. A. J. F. J. Jung, has, Den Haag, terwijl Mevr. Nelly Berck—Feltzer de pianobegeleiding op zich genomen heeft. Tevens heeft de Vereieniging zich weten te ver zekeren van de medewerking van het „Residen tie-kwartet" (strijkkwartet), dat eenige nummers ten gehoore zal brengen. Door de heeren D. B od d eü s en J. van der Most is aan den gemeenteraad bericht, dat zij de benoeming tot regent van het St. Jacobs- Gasthuis aannemen. Gister-namiddag ongeveer 2(4 ure ïeed. een koetsier van de firma Van oer Eist Co. aan de Buitenhaven aldaar tegen een gas lantaarn aan, die daardoor geheel vernield werd, waardoor een schade van circa f 23 werd aan gericht. j G ister-avnond ,of vannacht is een k.o- nijn gestolen uit een hok aan den Vellevestsingel ten nadeele van Scheffers, wonende aldaar., Het konijtn is in beslag genomen hij een poe lier, die 't van den vermoede!ijken aader had opgekocht. Heden-morgen omstreeks 6 ure tr.o.f dc politie een tweetal koeien onbeheerd aan den Rc tterdamsehen dijk, terwijl zij, gevaar liepen door de electrische tram overreden te worden. Zij werden nog bijtijds verwijderd en overgebracht naar een stal aldaar, wijl de eigenaar onbekend was. De eigenaar meldde zich later aan en nam de dieren mee, die uit zijn stal waren losge broken j Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 9 Jan. 1.40 v.m., 2.04 n.m. UIT VLAARDINGEN. De machinisten en stokers der Vlaardingsche stoomloggers, die eerst weigerden de nieuwe monsterrol te teekenen, hebben thans besloten, toe te geven aan den eisch der reeders. Hiermede is ook dit conflict van de baan. Terstond zullen verschillende stoomloggers gereed worden gemaakt voor de beugvisscherij. Heupjicht. Pijn. in den rug kan het eerste kentaeken zijn van heupijicht (ischias). De pijn kan zich verder ontwikkelen naair de heupen en vandaar laifgs het been, waairdqor het loopen onmogelijk wordt gemaakt. r Deze aandoening kan zoo hardnekkig zijn, dat men zelfs operaties heeft voorgesteld om haar te doen verdwijnen. De aanwending van zalf, smeersels, enz. op de aangedane plaatsen brengt niet het gewenschte resultaat, omdat zij slechts een tijdelijke verlichting geven. Zij tasten uw kwaal niet in haar wartels aan, d.w.z. in het urinezuur, dat niet door, ide nieren verwijderd werd. De eenige juiste behandeling is de oorzaak van uw kwaal te doen verdwijnen, het urine zuur, hetwelk de weefsels en spieren heeft aan getast. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hergeven aan de nieren de kracht om haar werk naar beboeren te doen, waardoor het urinezuur met de urine uit het lichaam wordt verwijderd, en zoodoende de oorzaak van alle kwalen van rheu- matischen aard wordt weggenomen. 'e Schiedam verkrijgb. bij de hh. Kappel- hoff Hovingh. Toezending geschiedt banco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rosrpiin Niev m Pil len, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven staand handelsmerk. Gelden voor mitrailleurs. Ten einde te komen tot een volledige bewapening met mi trailleurs van alle daarvoor aangewezen Korp sen wordt noodig geacht de som van f400.000. (Avp'j) Diefstal. In verband met het verzoek van de Utrechtsche politie tot aanhouding van twee jongelieden verdacht van eftectendiefstal tot een bedrag van 120.000, geeft het «Utr. Dagbl." de volgende bijzonderheden Er was die stal door middel van insluiting ge pleegd in de Heerenstraat. In de eerste opwin ding van het oogenblik werd als vermist bedrag aan de politie opgegeven f20.000 aan effecten. De politie, die aanvankelijk het oog had op twee personen, omdat deze beide individuen dien zelfden nacht op straat waren gezien, zond naar alle grensstations en havensteden telegrammen i IRAQI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2